VISSERIJ-V ARIA Kou en export doen de groenteprijzen stijgen „Maranatha bedreigd door verkoop gebouw evenherïchten Agenda voor Beverwijk r „Mijn vriend de schurk" Situatie wordt normaler Castricvm Gemeente Velsen wellicht nieuwe „huisbaas" „Bevolking vertrouwt op de Nederlanders" 4 Aardbeien hardnekkig op de veiling - zonder kleur of smaak „De Burcht" van gedaante veranderd Grote aanvoer van spruiten in Castrieum Geringe belangstelling voor propaganda-filmavond van het Rode Kruis VPRO-bir>rJinj*s£ivond trok veel publiek Aquarianen zagen film en gaan aan de slag Nieuwe cursus begint Dinsdag CSV sneelt vri^Hcohap- pelijk tegen TYBB Initiatief van Katholieke vrouwen Tanker wordt gesleept naar Amsterdam Voor de kinderen Economische en strategische rente van de hulp FEUILLETON door David Bolderdijk Zuid-Molukse president naar Indonesië terug Ex-koning Zog onder politietoezicht in Egypte Internationaal Hof voor Restitutiezaken in Berlijn ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 Eindelijk begint het dan weer te gloren op de groentemarkt. Het koudere weer, een kleine afname voor de export en het opraken van verschillende producten zijn de hoofdoorzaken van de algemene op leving. Bloemkool komt nog in grote partijen ter veiling; de eerste kwaliteit bracht het tot 28 cent per stuk en ook andijvie is ruim vertegenwoordigd. Hiervoor werd van 6-12 cent per kilo betaald. Spinazie raakte op en werd dus duur, al thans de goede kwaliteit, die tot 49 cent per kilo opliep. Bospeen blijft in grote partijen ter markt komen en 24 cent was de hoogste prijs per bos: voor de waspeen werd tot 17 cent per kilo betaald. Toma ten beginnen schaarser te worden, dit kwam al in de prijs tot uiting, want ze liep op tot 96 cent per kilo. Prei ging tot 14 cent per kilo, de aan voer van spruiten begint groter te worden en de geschoonde partijen gingen tot 59 cent per kilo. De koolsoorten komen niet veel hoger dan tot 12 cent per kilo. Er komen nog hardnekkig aardbeien, maar kleur en smaak raken er nu toch wel af, de prijzen voor de sloffen gingen tot 2.80 en die voor de doosjes tot 50 cent. Druiven brachten van 6896 cent per kilo op. Koude grond chrysanten Er zijn op de bloemenveiling nog steeds veel chrysanten van buiten, die een zware concurrentie zijn voor de steeds groter wordende stroom van kaschrysanten. De prijzen zijn wel iets beter geworden, een goede bos „tros" kwam tot 62 cent. De meeste partijen blijven echter onder de Een van de zalen van het Katholiek Jeugdhuis aan de Overtoom te Castrieum, De Burcht, is na een maand van inge spannen arbeid, van een kale, ongezellige ruimte, tot een der beste zalen van het huis omgetoverd. Een tweetal jeugdleiders hebben deze werkzaamheden verricht. Iedere Zater dag- en Zondagavond worden er in Castri eum vijftig a zestig jongens in de zaal op gevangen, die anders in de Dorpsstraat zouden rondhangen. Voor deze jongens, die voor een georganiseerde jeugdbeweging niets voelen, wilde men een verblijf stich ten, dat aan alle eisen voldoet en men heeft zich de moeite van het veranderen der zaal tevens getroost omdat zij toch niet voor vergaderingen of iets dergelijks werd gebruikt. Het bestuur van het Jeugd huis heeft zich bij monde van aalmoezenier, kapelaan P. H. Heemskerk, tot verschil lende ouders en verenigingsbestuurders gericht en hen uitgenodigd hedenavond een kijkje te komen nemen. Een officiële ope ning zal echter achterwege blijven. Tafeltennissers voor aansluiting bij Vitesse '22 Er zijn momenteel onderhandelingen gaande tussen de besturen van de RKVVV „Vitesse '22" en de enige jaren geleden opgerichte Katholieke tafeltennisclub in Castrieum, met als doel de aansluiting van de tafeltennisclub bij Vitesse '22 te verwezenlijken. Er zijn reeds verschil lende aanmeldingen binnen gekomen van nieuwe leden en de tafeltennissers heb ben de naam „Eva" aan hun vereniging gegeven, die, om alle andere veronder stellingen te voorkomen, niet anders be tekent dan: „Een Vrije Avond". Zaterdag 31 October Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uur: „De wrede zee". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De lokken de wildernis". W. B. Theater, 8 uur: „De roepstem van de pampa's". ZONDAG 1 NOVEMBER Kennemer Theater, 2.15, 4.30, 6.45 en 9.15 uur: „De wrede zee". Luxor Theater, 2.30, 4.30. 7 en 9.15 uur: „De lokkende wildernis". W. B. Theater, 2.15 uur: „Thunderhead": 4.30 en 8 uur: „De roepstem van de pampa's". MAANDAG 2 NOVEMBER Bioscopen: als Zaterdag. 30 cent. De grootbloemigen werden duur der, omdat er al heel wat minder komen. Freesia's, cyclame-bloemen, anjers en rozen gaan voor redelijke prijzen weg. Er waren veel witte potchrysanten, be stemd voor de herdenking op Aller Hei ligen, er werd tot 1.50 per stuk betaald. Cyclamen brachten tot 1.75 per stuk op. Op de Vrijdag te Castrieum gehouden groenteveiling werden in totaal 3500 kisten spruiten aangevoerd en de notering be droeg 20-62 cent per kilo. Voor dubbele bonen kregen de Kennemer tuinders de goede prijs van 1.15 en aardbeien, per mand, besomden 2.953.25 en per doosje 37-51 cent. De noteringen van de andere aangevoerde groente waren als volgt: prei 8-12 ct„ pronkbonen 35-46 ct., andijvie 7-10 ct., doperwten 49 ct., tomaten 40-66 ct., boerekool 15 ct., knolselderij 10- 14 ct., sla 9-10 ct., spinazie 25 ct.,peen 10 ct. In hotel De Rustende Jager te Castrieum heeft een propagandafilmavond Dlaats ge vonden van het Rode Kruis, afdeling Cas- tricum-Limmen-Uitgeest, welke bijeen komst slechts door enkele personen is bij gewoond. De oorzaak moet mede gezocht worden in het feit, dat, tegen het advies van het agenda-bureau van de Vereni gingsraad Castrieum in, op een andere plaats in het dorp een bijeenkomst werd gehouden, waarvoor echter meer belang stelling bestond. Degenen die wel naar De Rustende Jager togen hebben geen spijt van hun komst ge had, want voor de pauze kregen zij een documentaire over de „Februari-ramp" te zien. welke het reddingswerk in beeM bracht. In het tweede gedeelte van de avond werd de film van het Deense Rode Kruis „Wat Leni Rossner beleefde" ver toond, een film. die de toeschouwer diep ontroerde door zijn eenvoud en de her innering aan de gruwelen in een Duits concentratiekamp tijdens de laatste we reldoorlog. De Vrijzinnig Protestantse Radio Om roep had een bindingsavond georganiseerd in het Corso- theater, waarop circa 300 personen acte de presence gaven. Namens de VPRO heeft ds. J. Knot uit Barsinger- horn, het woord gevoerd en gewezen op het grote belang van het oDvoeren van het aantal abonnés op Vrije Geluiden tot 110.000, waardoor de VPRO het recht op zendtijd zal krijgen in het komende radio- bestel. Voor de luisterwedstrijd ten behoeve van de Vreugdecentrale bestond grote animo en na de pauze draaide men de film „Het is middernacht dokter Schweitzer", met Pierre Fresnav in de hoofdrol. Het is een avond geworden die voor de VPRO een uit stekend resultaat heeft opgeleverd. Behoorlijk resultaat van collecte voor sanatoria In de gemeente Castrieum is Donderdag een buscollecte gehouden voor de sanato ria Zonnegloren en Sonnevanck. Het stemt tot verheugenis, dat deze collecte, verge leken bij andere jaren, een beter resultaat heeft opgeleverd. Tot nu toe kwam een bedrag van 226,40 binnen en het eind bedrag zal waarschijnlijk nog hoger zijn omdat alle collectrice's de door hen ont vangen gelden nog niet konden afdragen. In 1950 offerden de inwoners van Castri eum een bedrag van rond f 180. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castrieum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10, telefoon 354. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster G. C. Boots, Koningin Juliana- straat 14. Predikbeurten in Castrieum Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Can- negieter. Geref. Kerk, 10 uur: ds. L. Kuiper, van Amsterdam-Zuid; 17 uur: prof. dr. Schip per, van Amsterdam. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. J. Lang- man, van Amsterdam. Voor het eerst sinds lange tijd heeft de Castricumse aquarium-terrariumvereniging „Roodvinzalm" Vrijdag in hotel De Rus tende Jager voor haar leden een filmavond gehouden. Het is een buitengewoon leer zame bijeenkomst geworden voor de aqua rianen, niet in het minst door de boeiende causerie, toegelicht met de uit vier delen bestaande kleurenfilm „Buiten is het mooi, maar binnen ook" door de secretaris van de Haagse zustervereniging „Hydrobiolo- gia", de heer J. P. Zoutebel. De eerste twee delen van deze film lie ten tal van fraaie buitenopnamen der na tuur zien en na de pauze konden de aan wezigen aanschouwen op welke manieren zij hun aquarium het beste kunnen inrich ten. Vooral de samenstelling van de voe dingsbodem in het aquarium waarvan in de twee laatste gedeelten der film prach tige opnamen waren te zien hadden uiteraard de grootste belangstelling der leden en de adviezen van de causeur dien aangaande zullen zij ongetwijfeld ter harte nemen. Het bestuur van Roodvinzalm heeft aan het slot van deze avond twee kweekbakken aan de leden beschikbaar gesteld, met de bedoeling het kweken van vis te bevorde ren. Het lid, die de eerste „Barbus Suma- tranus" („Sumatraantje") heeft gekweekt, krijgt een boekwerk en hij of zij, die vóór 1 januari 1954 met de eerste kweek, on verschillig van welke soort, naar voren komt, krijgt eveneens een prijs. En nu maar „guppen" kweken EHBO en IJRB De nieuwe E.H.B.O.-cursus van de IJmui- der reddingsbrigade begint Dinsdagavond onder leiding van dokter P. J. W. v. d. Toorn. Zoals men weet heeft de reddings brigade in de rampnacht een groot deel van haar materiaal verloren, maar dat de geest in dit kleine, maar voor het IJmuidcnse strandleven onmisbare korps ongebroken is, bewijst het élan, waarmee de wederou- bouw ondanks de financiële moeilijkheden ter hand is genomen. Een deel van deze „wederopbouw" berust bij degenen, die op het strand de eerste hulp verlenen, gedu rende het zomerseizoen. Zij, die er aan willen meehelpen, kunnen zich opeeven bij het secretariaat der IJ.R.B., Wijk aan Zeeërweg 152, IJmuiden. Het Castricumse CSV benut de vrije comnetitie-Zondag voor een vriendschap pelijke strijd tegen het Haarlemse TIJBB op het terrein aan de Zeeweg. De opstel ling van CSV is als volgt: doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en W. Grosze Nipper; midden: H. van Diggelen. C. Boot en H. Hartog; voor: G. Riethorst, H. Veldhuizen, B. Kossen, H. Jacobs en J. Kimmelaar. De wedstrijd vangt om 14.30 uur aan. De CSV-reserves krijgen het op eigen grond tegen HSV 2 op te nemen. De Hei- lo'ers zijn grote concurrenten van de Casfricummers en bedreigen met één ver- liespunt meer de goede nositie 'die dé neseh- ves on de ranglijst innemen. CSV 3 trekt, voor de ontmoeting tegen GVO 4, naar Krommenie en CSV 4 speelt Zondagmorgen tegen Foresters 3. Spreekuur burgemeester verzet Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, zal, inplaats van Woensdag 4, Dinsdag 3 November spreekuur houden. Naar wij vernemen, hebben de dames van de Elisabethvereniging van de parochie van Maria ten Hemelopneming te Bakkum het plan opgevat jaarlijks één zieke uit de parochie in de gelegenheid te stellen een bedevaart naar Lourdes te maken. Voor dit •doel heeft men ieder jaar een bedrag van circa 250 nodig en men hoopt deze som gelds bijeen te krijgen door aanbieding van een kaart bij de Katholieke gezinnen, wel ke/1 kost. Agenda voor Castrieum en Uitgeest Corso-Theater, Castrieum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 19.15 en 21.30 uur: „De slagboom". Zondagmiddag 15 uur; Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „De halfbloed". Bioscoop De Ooievaar, Uitgeest. Zaterdag 20 uur: „Meisje ontvoerd". Zondag en Maandag 20 uur: „Tripoli". Prijzen. Gr. tong 3.50-3.15, grm. tong 2.23-2.13, kim. tong 1.97-1.85, kl. tong I 1.42-1.31, kl. tong II 0.96-0.86, tarbot I 2.25-1.80, alles per kg.; grm. schol 41, kim. schol 38, kl. schol I 37-28, kl. schol II 34- 12, schar 26-12.50, v. haring 15-10.50, wij ting 18.50-8, kl. wijting 22, alles per 50 kg. Aanvoer. 280 k. tong en tarbot, 595 k. schol, 78 k. schar, 6120 k. haring, 182 k. wijting, 10 k. kabeljauw en gul en 15 k. diversen, totaal 7230 kisten. Besommingen. 2 trawlers met f 40.000, IJm. 25 Flamingo f 19.640, K.W. 7 f 5730 verse haring, IJm. 23 f 1230, WR. 7 f 2330, TX. 33 f 1-W0, AM. 18 f2380. Uit het IJselmeer. Donderdag werd door 24 vaartuigen aan de afslag op Urk aangevoerd: 936 pond lijn- of beugaal, prijs De eigenaren van het herstellingsoord annex kraaminrichting „Maranatha" te Santpoort, de erven Wijnberg, zijn beslo ten het gebouw te verkopen. Daardoor zou voor de kraaminrichting, die zich in Velsen en ofhgeving een bizonder goede naam heeft weten te verwerven, de dreiging kunnen ontstaan zich na de omzwervingen in en na de bezetting opnieuw een ander onderkomen te zoeken. Inmiddels is even wel de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente Velsen het gebouw koopt en Maranatha", met behoud van haar volle zelfstandigheid, als huurster optreedt. Vanmiddag wordt in de IJmuidense ha ven verwacht de Engelse tanker „San Amado" van 7316 bruto register ton. Het schip wordt naar Amsterdam gesleept voor ~en noodzakelijke reparatie bij de N.D.S. M. en is eigendom van de rederij „Eagle" in Bristol. Vrijdag 30 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libel'e van Rotterdam. Bittern van Rotterdam. Picardië van Duin kerken, Mado II van Waterford. George van Norfolk. Tank Baron van Avemouth. Zaan- streom van Hull. Larix van Kalmar. Oyrna- fiall van Duxvics. Leonard T van Karlstad. Tantalus van Port Said. Poolster van Noord zee. Hans Bornhofen van Archangel. Halse van Swansea. Heerengracht van Skogby. Vertrokken zijn: American Jurist naar Rotterdam. Henriette naar Londen. Bonaire naar Dover. Triblo naar Grace. Mees Cre- mer naar Gothenburg. Bittern naar Liver pool. Wolanda .naar Londen. Argos naar Rot terdam. Flevo naar Odense. Nordpool naar Antwerpen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: nog niet bekend. Loggers: KW 94 f1090; KW 92 f 1240. Kotters: KW 189 f 820; KW 35 f1600: KW 128 f840: KW 30 f1460: KW 60 f750; IJM 3 f 1330; I.TM 230 f740; IJM 77 f660; AD 17 f2880; WR 67 f2120. Eindelijk hadden ze alles hij elkaar, dat weg kon, in stevige pakken. Toen de auto's door de straten gingen rijden om alles op te halen, was alles klaar. Een grote vrachtauto kwam ook voor hun deur; oom Tripje en de jongens droegen alles naar buiten, waar de mannen de pakken in de auto laadden. Die was al aardig vol, want natuurlijk bleef er geen mens achter, en er werd veel opgehaald. Dat gaf een hele d.rukte in de stad! Die auto's zouden alles bij elkaar brengen in één gebouw; en vandaar uit gingen de opgehaalde goederen naar boten, die het dan verder zouden vervoeren naar het rampgebied en naar de plaatsen, waar de vluchtelingen waren ondergebracht. Nog altijd was in het overstroomde land het reddingswerk in volle gang. Boten van allerlei soort, tot vissersboten en roeiboten toe, haalden de laatste mensen weg, die nog in nood waren en op daken en zolders wachtten op hulp. Het v;erk aan de kapotte dijken was ook in volle gang; dat was heel zwaar werk, want het water stroomde nog altijd met kracht door de gaten. Het zou wel een lijd duren, vóór die weer 'n beetje dichtgegooid waren en het water tegengehouden kon worden! De inrichting „Marantha" werd enige tientallen jaren geleden gesticht door de zusters Dolleman en Groeneveld; in de oorlog is het oorspronkelijke gebouw ver nield, maar na ettelijke moeilijkheden kon het herstellingsoord in 1948 heropend wor den in de villa van de erven Wijnbei'g „Na jade" aan de Duinweg in Santpoort Station. Kennismaking met Nieuw Guinea Namens de culturele commissie van de Hervormde Kerk te IJmuiden-Oost opende de heer P. Leijt gisteravond het nieuwe winterprogramma van deze commissie. Hij hoopte, dat deze hernieuwde start tot betere resultaten zou leiden dan vorig jaar. Een der zalen in het Jeugdgebouw was gisteren alvast gevuld, zodat de commissie de eerste schreden op het moeilijke pad der ontspan- nings-avonden blijkbaar met succes heeft gezet. Kolonel b.d. K. Drost, voorzitter van het nationaal Nieuw Guinea Comité, hield een causerie over Nieuw Guinea, dié aller aan dacht en belangstelling had en verdiende. De heer Drost wilde alleen maar meer kennis over dit land verbreiden en dit deed hij op een zeer enthousiaste wijze. Over de fauna van Nieuw Guinea vertelde hij, dat deze, evenals de flora, meer overeenkomst met Australië dan met Indonesië, vertoont en dat dit land derhalve'niet met Indone sië te vergelijken was.en Indonesië er ook geen aanspraak op kon maken. Vervolgens behandelde hij de bewoners, de kust- en berg-Papoea's, die een gans ander karakter vertoonden dan de Indo nesische volken. Hun levenswijzen waren hem volkomen bekend, zodat hij zich een oordeel over hen kon vormen: evenals bij vele andere Oosterse volken het geval is zou het zeer moeilijk zijn hen aan een geregelde arbeid te wennen. Commercieel waren er volgens de heer Drost allerlei mogelijkheden, die nog ont gonnen moesten worden, hoewel de olie winning hietrop een uitzondeing maakt. In de Vogelkop zijn momenteel duizenden mensen in dienst van een maatschappij, die er olie boort. De aldaar verkregen olie wordt in pijpleidingen naar de kust en van daar in tankschepen naar de raffinaderijen in Australië vervoerd. Het land is woest en het klimaat zwaar door de veelvuldige regens. Aan de kust heerst de malaria, die de „gesel van Nieuw Guinea" wordt genoemd en de heer Drost bracht een eresaluut aan de zendelingen, die er zulk baanbrekend werk hebben ver richt en hij meende er goed aan te doen hun nagedachtenis in ere te houden, door mee te werken aan de opbouw van dit land, waarvan de bevolking zulk een groot vertrouwen in „de Nederlander" stelde. Spreker vond dat de toegestoken hand niet mocht worden teruggetrokken en dat het een taak was om het land tot ontwik keling te brengen. Als rente zou het dan allerlei economische en strategische voor delen afwerpen. Na een aantal vragen te hebben beant woord vertoonde de heer Drost een serie lichtbeelden, die de bezoekers een indruk gaven van dit prachtige gebied, dat 13 maal de oppervlakte van Nederland beslaat. De Culturele Commissie heeft voor dit winterseizoen een aantal films op de lijst staan, zoals b.v. „De verboden Christus", „Bunyan's Christenreis", „Achter de wol ken" enzovoorts, en eind December zal Koos van Hoboken een Kerstspel komen opvoeren. 15) We keken elkaar geschrokken aan. Stel je voor dat die man zijn nek gebroken had bij zijn val! Vroegindeweij scheen dit denk beeld ook verontrustend te vinden, want hij sjouwde een ladder aan en beklom die, om over de schutting te kunnen kijken. „Als je het nog eens waagt, je slechte hoofd boven deze schutting te doen uit steken," zei hij tot een onzichtbare toe hoorder, „zal ik je met de sterke arm laten verwijderen. Je hebt nu een les gehad die je heugen zal, maar de volgende keer kom je er niet zo af. Wil je daaraan denken?" De onzichtbare Tellige scheen hierop be vestigend te hebben geantwoord, want Vroegindeweij knikte tevreden en daalde naar de begane grond. „Hij heeft een bloedneus en hier en daar wat builen," zei hij tegen ons, toen hij onze vragende blikken zag. „Maar het belang rijkste is, dat zijn ladder doormidden is gebroken." t En daarop begon de schatgraverij. We werkten als paarden volgens het plan, dat Vroegindeweij had uitgestippeld. Aller eerst moesten we het niveau van de ganse tuin met een halve meter verlagen en het zand langs de wanden van de schutting opspitten tot een wal. Daarna zou de be rekening van de juiste plaats, waar de schat zich moest bevinden, in werking tre den en moest op de aangewezen plek een put worden gegraven van twee bij twee meter. Uit deze put moesten dus, als het goed was, de gouden guldens te voorschijn komen. Het afgraven van de halve meter grond door vijf mensen was eerder gezegd dan ge daan. Toen moeder Vroegindeweij riep voor het middageten, hadden we nauwelijks een vijfde deel van de afgraving voltooid. We waren alle vijf doodmoe en onze ruggen kraakten van het ongewone werk. We aten zwijgend de middagpot en zaten als gebro ken mannen aan tafel, terwijl ieder voor zich moeite deed om flinker te schijnen dan hij was. Onze aftocht naar de tuin was minder indrukwekkend dan die ochtend. Ik voelde me geradbraakt en duizelig, al trachtte ik dapper te glimlachen toen ik Elsjes blik ontmoette. Het werk vlotte belangrijk slechter dan voor het eten en Vroeginde weij keek bezorgd naar de langzaam groeiende zandhoop langs de schutting. „We moeten de moed erin houden," zei hij enkele malen dringend, toen zijn 200ns tekenen van uitputting begonnen te geven door langdurig sigaretten te draaien, leu nend op hun schop. Oom Ben was blijkbaar de stevigste van het hele stel. Hij werkte als een muilezel en keek nu en dan min achtend naar de anderen, die verstolen rustpauzes begonnen in te lassen en uitvoe rig met hun zakdoeken over hun verhitte voorhoofden wreven. Toen de zon ter kimme neigde, waren we ongeveer op de helft. Vroegindeweij gaf het sein tot ophouden, door zijn schop terzijde te gooien en met een kermende zucht op de zandhoop neer te zinken. Wij volgden zijn voorbeeld met grote snelheid, doch oom Ben liet een verachtelijk gesnuif horen en zei: „Belachelijk. Zijn jullie ouwe wijven?" „Nee," antwoordde Vroegindeweij waar heidsgetrouw, „dat zijn wij niet. Maar mor gen komt er nog een dag en we hoeven ons niet te overwerken. We gaan eten en vroeg onder de wol. Morgen beginnen we bij het ochtendkrieken." Hoe ik me bij dat ochtendkrieken voelde, is niet te beschrijven. Al mijn spieren leken gescheurd en in de knoop geraakt. Ik kon nauwelijks lopen, laat staan spitten. En aangezien de anderen behalve oom Ben gelijke gewaarwordingen hadden, sloe gen we een dag over. Ik zat als een invalide in de enige ge makkelijke stoel die mijn kamer rijk was, toen Suzanne opbelde. Het kostte mij enorme moeite, bij de telefoon te komen, doch tenslotte gelukte het. „Hoe staat het, lieve?" vroeg ze belang stellend. „Ellendig," gromde ik. „Ik ben kapot. Geradbraakt. Ziek. Bijna dood." „Heb je gevochten?" „Suzanne, ik ben een idioot. Ik heb mijn geld gekregen en ik zou me kunnen laten bedienen door een huisknecht en alles kun nen kopen wat ik zou willen, en ik zou kun nen leven als een maharadja. En weet je wat ik doe? Een tuin afgraven. Me dood werken. Snap jij dat?" „Nee," zei ze langzaam. „Maar ik snap iets anders. Ik kom onmiddellijk naar je toe. Ik geloof namelijk, dat je een goede raad nodig hebt." Ik vroeg me af, welke goede raad mij zou kunnen verlossen van mijn pijnen, maar ik voelde me niet in staat te protes teren tegen haar voornemen, Om juist te zijn, ik voelde me nergens toe in staat. „Kom maar," zei ik zwak. En ze kwam. Binnen een kwartier was ze er. Ze was mooier en charmanter dan ooit. Maar ik miste de kracht om haar in mijn armen te nemen. En, lafaard dat ik was, ik maakte mezelf wijs dat ik het niet wilde. „Een spannend verhaal," zei Suzanne toen ik alles verteld had. „Je zou zeggen dat we nog in de Middeleeuwen leven. Schatgraverij! Alleen vrees ik dat die Vroegindeweij een dwaas is. Die man heeft een idee-fixe, als je het mij vraagt. Maar dat terugvinden van het loterijbriefje was een knappe prestatie." „Juist," zei ik. „Dat is ook de enige reden waarom ik met hem mee doe. Of, de enigeNou ja" Ik dacht aan Elsje en sloeg de ogen neer. Maar Suzanne had het al door. „Wat is de andere reden?" vroeg zij dringend. „O, niets. Ik zeg zo maar „Een vrouw dus," stelde zij vast. „Is zij knap?" „Nou en of. Wie? Wat bedoel je? Er is geen vrouw." „Zit niet te liegen. Hoe heet ze?" „Wie? Elsje? O, die heet „Elsje heet ze dus. Jong? Aardig om te zien?" „Ze is jong en aardig om te zien. Wou je nog meer weten?" „O,nee. Ik weet al meer dan genoeg. Idioot. Je laat je lijmen door een knap ge zichtje. Jullie mannen zijn toch ook ezels in het kwadraat. Werk je je daarom het apezuur? Je gelooft niet in gouden guldens, wel?" „Nee.... Niet zo erg. Maar.... och, ik wil hem niet in de steek laten. En wat zou het eigenlijk, als ik Elsje aardig vindt? Jij hebt me immers...." „Zeur daar nu niet over. Ga gerust je gang. Ik heb geen recht op je. Maar kijk uit je doppen en bedenk dat een man met geld een begerenswaardige prooi is." „Dat bedenk ik," zei ik boos. „En daar om wil ik je even herinneren aan een zekere meneer Freddy, die op een bepaald moment in het verleden meer geld had dan ik." Het was grof om dat te zeggen, maar ik kon het niet laten. De opgekropte woede £1,03—f 1,15; 747 pond snoekbaars, prijs f 0,71f 0,76, 65 pond rode baars, prijs f 0,64, 2814 pond voorn, prijs f 0,06, alles per pond. Drie trawlers, geen Noord loggers. Het is gisteren in IJmuiden maar een eenzijdige markt geworden; de drie trawlers Thorina, Mary en Flamingo brachten respectievelijk 2200, 1800 en 2000 kisten verse haring aan de wal, maar er was geen enkele Noord- logger present om wat tegenwicht te vor men en de rest van de aanvoer werd ver zorgd door de KW. 7, die eveneens haring had en wat kleine vaart. Weinig animo. In de haringovervloed van gisteren kon de handel kieskeurig zijn en de prijs bewoog zich mede daardoor tussen de opvangprijs en de f 12 per kist, terwijl de makreel niet te koop was, om dat er geen makreel was. Ook schelvis en kabeljauw schitterden door afwezigheid. Niet zó duur, toch flink duur. Al wa ren de tongen niet zo prijzig als Donder dag, er zijn toch nog behoorlijke bedragen betaald en voor de lappen is f 3.20 per kilo neer gelegd, terwijl de grootmiddelsoorten ongeveer f 2.20 opbrachten en de kleintmid- del om de f 1.90. De enen haalden de f 1.40 en de slips de f 0.95 per kilo. Kapotte wincli. De kotter IJm. 23 van schipper Axel was binnen met een gebroken winch. Door dit defect had men de reis al gauw moeten beëindigen en de vangst bedroeg nog niet meer dan 45 kist jes schar, c.ie echter de mooie prijs van om de f 25 per stuk opbrachten. Gepeperde schol. Door gebrek aan rondvis was de platvis gisteren weer schrikbarend duur en voor de tweetjes is ongeveer f 30 per kist betaald, waarnaast de drietjes tussen de f 18 en de f 24 zaten naar gelang van de kwaliteit. Haarlem en Eveline samen. De Haarlem, die een goede 2000 kisten haring ving, lag gisteren al binnen voor de Za- terdagmarkt en daar kwam de Eveline in de ochtend nog bij met 1100 kisten verse haring. Drie maal negen dagen. De drie traw lers van gisteren waren elk negen dagen „oud": de Ma.ry besomde f 17.900, de Tho rina f 22.000, dank zij de hoeveelheid en de Flamingo kwam net niet aan de twintig mille toe met f 19.600. De KW 7 maakte f 5730 en de IJm. 23 voor de gebroken reis f 1230. Resultaten bridgeclub „Driehuis" De zevende ronde om het clubkampioen schap van de bridgeclub „Driehuis" leverde in de hoogste regionen de volgende resul taten op: 1. heren SnoekZandbergen 411,73; 2. heren Cleeren—Born 404,06; 3. heren Pen- nockOoms 382,07; 4. heren KuipersSchaa- per 372,10; 5. heren Geus—Valk 369,87; 6. heren BaisBaart 369,72; 7. mevr. Need heer Bosman 367,17; 8. heren Korvingv. d. Eekhout 363,45; 9. echtpaar Hiilige 362,63; 10. heren Levit—van Kampen 362,23. De vertegenwoordiging van de „Repu bliek Zuid-Molukken" deelt het volgende mede: „De regering van de Republiek der Zuid- Molukken maakt bekend, dat de heer A. Wairisal, minister-president, laatstelijk in dienst bij het gouvernement Nieuw Guinea, op 28 October met medewerking van het gouvernement van Nieuw Guinea, waar hij verbleef, per vliegtuig via Singapore naar Indonesië is vertrokken. Geestelijk ge knakt door het uitblijven van enig bericht van zijn in gevangenschap verkerend gezin heeft de heer Wairisal gemeend deze-stap te moeten nemen". Uit Alexandrië meldt A.F.P.: Ex-koning Zog van Albanië, zijn echtgenote en tien leden van zijn gevolg zijn onder toezicht van de Egyptische politie geplaatst, om te verhinderen, dat zij het land zullen ver laten. De verdere leden van het gevolg van de ex-koning en verscheidene Albaniërs die in contact met de koninklijke familie ston den, hebben van de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken toestemming ge kregen, Egypte te verlaten. Zoals gemeld, moet ex-koning Zog bin nenkort voor een gerechtshof in Cairo ver schijnen, op beschuldiging van het ontdui ken van belastingen. In Berlijn is het „hooggerechtshof voor restitutiezaken", het eerste internationale rechtsorgaan in Duitsland, met zijn werk zaamheden begonnen. Het hof, waarin ju risten uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zweden en de V. S. zitting hebben, moet hangende vorderingen behandelen van Duitse Joden en anderen, die door het op treden van de nazi's hun bezit in Berlijn hebben verloren. Er staan meer dan 500 van dergelijke gevallen op de rol. In West-Duitsland zullen soortgelijke hoven worden ingesteld. over de behandeling, die zij mij eens had aangedaan, brak op dat moment los. Suzanne keek me met haar mooie ogen treurig aan. Ik zag dat ze zich langzaam met tranen vulden, die traag over haar wangen op haar blouse drupten. „Je hebt gelijk," zei ze zacht. „Ik had alleen gehoopt dat je me zou kunnen ver geven." Ze sloeg haar wimpers neer en zocht naar een zakdoek in haar tas. Die tas was van wit kalfsleer en had een gouden slot. Het was een geschenk van mij geweest, een dure herinnering aan de dagen van weleer. Ik zag die tas nu pas, ofschoon zij al die tijd op tafel had gelegen. In mijn gedachten doken de beelden op uit de tijd, toen ik die tas voor Suzanne had gekocht. Het waren prettige, boeiende dagen ge weest, boordevol van romantiek en span ning. Suzanne had de kunst verstaan om mijn aandacht voortdurend te activeren en was steeds weer met nieuwe plannetjes gekomen, die weliswaar veel geld kostten, maar de eentonige kantoordagen een gou den glans van verwachting gaven. Ik had oprecht van haar gehouden. Dit werd me nu plotseling duidelijk. Des te zwaarder was haar ontrouw mij gevallen daarom was ik zo-even grof en onhebbelijk tegen haar geweest. Maar kon dat allemaal worden hersteld? Zou ik alles kunnen ver geten en opnieuw van haar kunnen gaan houden? Zou het geld niet voor altijd tus sen ons staan als een bron van wanteou- wen? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10