Agenda voor Veisen Bel SOS O Duitse Burg-klassers: eens een begrip in de visserijbouw Beeld voor Oude Tonge gereed Frisse ideeën in de nieuwbouw Kennemer c, Lantaarn Temidden van vrienden nam hoofdschilder H. Kwast afscheid li Waar blijft zeevaart adviesorgaan? AUTOVERHUUR TAXI NODIG? „Ramp was niet te voorkomen" Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Ballonlabels terug uit Polen ZATERDAG 31 OCTOBER 19 53 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Nieuwe typen verdrongen de oude, begrip bleef echter behouden Veertien landen vragen Radio-dienst uit Dordtse Oud-Katholieke kerk Twee vreemde gasten in IJmuidens haven Mager programma voor „IJmond" Nieuw type Dieselmotor voor grote schepen BEL 5000 Goed wonen en IJmuiden Hogere dijken nog geen garantie genoeg „Kennemerlaan" reikte 6 prijzen uit Bij Gas en Water De elftallen voor „Noord" „De Gieteling" lonkt naar Sint Nicolaas IN 1938 kondigde zich in Duitsland een nieuwe rederij aan onder de naam H. Eischoff Co., waarvan de zetel gevestigd is in Bremen. Duitsland had toen enkele motortrawlers in gebruik en de nieuwe maatschappij ging zich speciaal wijden aan de exploitatie van trawlers met motorvermogen. Men begon echter niet met één of twee schepen, doch kwam meteen al goed voor de dag. Er werden namelijk 12 trawlers tegelijk besteld. De opdracht voor de bouw werd over twee werven ver deeld. Schulte Bruns te Emden kreeg er zes te bouwen en de bouw van de andere zes werd gegund aan de Danziger Werft in Danzig. Eerstgenoemde werf leverde het eerste schip af, dat bij de tewaterlating de naam „Burg" en de merken PG 527 had gekregen. De schepen, die daarna gereedkwamen hadden dezelfde afmetingen terwijl de bruto tonnage varieerde tussen de 325 en de 344 ton. De gehele serie werd later aan geduid met de naam „Burg" klasse en niet alleen omdat de eerste „Burg" heette, maar ook omdat de namen van de volgende trawlers op „Burg" eindigden: Altenburg, Regensburg, enzovoort. Andere „buitenlanders" In die tijd was men in andere landen ook met de bouw van motortrawlers begonnen, die echter een geheel ander voorkomen hadden dan de schepen van de „Burg" klasse, die in het bijzonder worden geken merkt door een lang werkdek en een kort doch hoog dekhuis op het achterschip. Het silhouet heeft meer weg van een logger dan van een motortrawler zoals het type „Claesje" of „Post Boy". De grote ruimte aan dek stelde de schepen in de gelegen heid om gevangen haring te kaken en te zouten en die werd niet alleen met de trawl gevangen. De schepen waren zodanig inge richt dat ook met de vleet kon worden gevist. Zodoende kon men de „Burg" klasse motortrawlers veelal op de Noordzee aan treffen. Naar IJsland gingen ze pas na de tweede wereldoorlog toen de vloot van Bischoff was gehalveerd. Zes waren er in de strijd gebleven. In de oorlog Behalve de 12 genoemde schepen ging men er in de oorlogsjaren toe over nog een aantal op stapel te zetten. Ook in ons land plaatste men orders, welke schepen echter meteen voor marinedoeleinden werden afgebouwd. Ze kregen geschuts- opstellingen en een hoge commandobrug en toen de oorlog ten einde was konden en kele dezer schepen naar ons land terug gevoerd worden. De sedert enkele jaren in de vaart ziinde motortrawlers Johannes Polderman. Maria van Hattem. Elie Chénc- vière en Eveline konden derhalve aan de vloot worden toegevoegd als vertegen woordigers van de „Burg" klasse. Dalende betekenis Het scheepstype is echter in Duitsland in betekenis gedaald. Een der in de oorlog gebouwde schepen van deze klasse werd toegewezen aan de Rederij Hochseefische- rei Sohle in Bremerhaven, welke onder de naam Helmi Sohle BX 294 enige jaren aan de visserij heeft deelgenomen, doch ver leden jaar werd verkocht en thans onder de naam „Presidente Vargas" in Rio de Janeiro thuisbehoort. De rederij H. Bischoff heeft van de „Burg" klasse no? de beschikking over drie schenen: de Marburg. Meersburg en Re gensburg. De rederij kon eerst in 1950 tot nieuwbouw over-man en men bestelde twee schepen bij de Werf Seebeck in Bremer haven. Na een vloot te hebben gehad van twaalf motortrawlers, waarvan er drie over zijn gebleven, kregen de nieuwe sche pen een stoommachine als voortstuwings installatie. Alleen wat de namen aangaat is de rederii niet van de beginperiode af geweken. Zij kregen respectievelijk de na men Wartburg en Straszburg en de foto van eerstgenoemd schip is hierbij afge drukt. De trawler meet 570 bruto ton, is 51.97 m lang en 8.74 m breed. De holte be draagt 4.33 m. De voortstuwing geschiedt door een triple expansie machine van 850 pk, die het vaartuig een snelheid geeft van 12 mijl. De bemanning bestaat uit 23 koppen. In het visruim kunnen 5000 kisten vis geborgen worden en de capaciteit van de bunkers bedraagt een kleine 300 ton. De „Wartburg" is één van het meest ge bouwde type stoomtrawlers van het na oorlogse Duitsland en het ontwerp is van de Seebeckwerf. Met de bouw van deze twee fraaie stoomtrawlers is de rederij Bischoff nog lang niet op de sterkte van voor de oorlog en al hebben de schepen namen die op „Burg" eindigen kunnen ze onmogelijk vergeleken worden met de motortrawlers van de „Burg" klasse, waarmede de rederij "ijftien jaar geleden is begonnen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ZATERDAG 31 OCTOBER IJMUIDEN Toneelver. „Kunst en Vriendschap", 20 uur, Patronaatsgebouw, toneelvoorstel ling. Velser Orkest Vereniging, 20 uur, Ned. Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. Thalia, 19 en 21.15 uur, „De nieuwe avonturen van Robin Hood". Rex, 20 uur, „Het blijft voordeliger per dozijn". ZONDAG 1 NOVEMBER IJMUIDEN „Alcura", 10 uur, Rex Theater, filmvoor stelling „De man in het witte pak". MAANDAG 2 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het wonder van Fati- ma". Rex, 20 uur, „Het dozijn blijft voordeli ger". SANTPOORT Commissie voor Ontspanning voor ouden van dagen, 20 uur, Café „De Weijman", Hoofdstraat, ontspanningsavond voor ouden van dagen. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur van de burgemeester van Velsen; 1517 uur, spreekuur van de wethouder van Onder wijs. Veertien landen, waaronder Nederland, hebben er te Londen hun bezorgdheid over uitgesproken, dat de oprichting van een internationale organisatie voor raadpleging over zeevaartaangelegenheden vertraagd is. Een dergelijk orgaan is, aldus betoogden de veertien landen na een tweedaagse be spreking eenstemmig, als een gespeciali seerd bureau van de UNO dringend vereist. ADVERTENTIE ii' Een modern „Burg"-schip: de Wartburg BX 582), die niet veel overeenkomst meer heejt met de oorspronkelijke Burg-trawlers van voor de oorlog. Voor het I.K.O.R. (Interkerkelijk over leg in Radiozaken) zal morgenochtend om Half elf over de zender Hilversum II (298 m.) een kerkdienst worden uitgezon den uit de Oud-Katholieke kerk te Dor drecht, de gemeente, die thans wordt ge leid door pastoor Th. Moleman, vroeger pastoor te IJmuiden. Het betreft de viering van het hoogfeest van Allerheiligen, waarin worden gezon gen van de Misgezangen no. 18, de preek en slotzang no. 280 en de gezangen 215 en 216. Tijdens de uitzending worden verkla rende toelichtingen gegeven. Op doorreis naar Amsterdam, waar het schip ligplaats zal kiezen aan het Steenen ■Hoofd, zal in de vroege ochtend van drie November het Braziliaanse opleidings schip „Duque Da Caxias" de sluizen van IJmuiden passeren. Dit voormalige troe pentransportschip van een kleine 7000 ton groot is dit jaar omgebouwd tot opleidings schip. Vermoedelijk passeert de „Duque" om zes uur IJmuiden. De vijfde November komt in IJmuiden op bezoek het Engelse politievaartuig „Mariner". De handbalvereniging „IJmond" heeft voor dit weekeinde een zeer mager pro gramma voor de competitie af te werken, want er is voor de senioren slechts één wedstrijd. De dames van IJmond 2 spelen thuis voor de eerste klasse afdeling Haar lem tegen HOC 1. De IJmond-damesreser- ves, die door hun automatische dubbele promotie eigenlijk te hoog zijn geklasseerd, zullen ook nu veel moeite met HOC heb ben. Maar indien op eigen veld met de nodige geestdrift alles wordt ingezet, zal misschien een puntenverdeling nog het resultaat kunnen zijn. Zondagmorgen spelen de IJmond-adspi- ranten twee wedstrijden. De jongens ont moeten Rapiditas 1 en de meisjes ontvan gen Heemstede. Een nieuw type scheepsdieselmotor voor grote schepen, dat aanzienlijke gewichts besparing en hoger rendement geeft, is ontwikkeld door de koninklijke machine fabriek gebr. Stork en Co. te Hengelo. Het betreft hier een enkelwerkende tweetaktmotor met uitlaatgassen-turbo blazers voor drukvulling, die geschikt is voor het gebruik van zware brandstofolie. liet vervallen van de spoelpomp, die tot dusver lucht aanbracht, betekent een ge wichtsbesparing van 25 ton op de 450 ton, die deze achtcylincler scheepstweetakt Die selmotor weegt. Met spoelpomp ontwikkelt deze motor 7200 pk. bij 115 omwentelingen per mi nuut. Door het monteren van een turbo blazer per twee cylinders wordt dit ver mogen verhoogd tot 8500 pk. onder de zelfde voorwaarden bij gebruik van zware brandstofolie, waarvan het gebruik zuini ger is. De proeven werden genomen met de motor, die bestemd is voor de bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in aan bouw zijnde „Ouderkerk". In een zuster schip van de „Ouderkerk" zal het nieuwe type motor voor het eerst worden inge bouwd. De grote vraag naar motoren tot een vermogen van 10.000 pk., geschikt voor zware brandstofolie, waarvan de tempera tuur der uitlaatgassen zo hoog is, dat in de uitlaatgassenketel een stoomproductie voor het aandrijven van andere scheepsmachi nes kan worden verkregen, heeft tot ex perimenteren geleid. De motor heeft bó- vendien het voordeel op zeer korte termijn te kunnen starten en te kunnen lopen met 3 8 omwentelingen per miuut, hetgeen voor de scheepvaai't, die tot dusver een mini mum van 35 omwentelingen kende, een groot voordeel zal zijn. ADVERTENTIE TN het artikel over „De mens en zijn woning in het nieuwe IJmuiden" (ons blad A van 24 September 1853) werd geschreven over de passende aankleding van de nieuwe woningen. Dit betoog is voor een der bewoners van het Gijzenveltplantsoen aanleiding geworden zich in verbinding te stellen met de „Stichting Goed Wonen" in Rotterdam, om te komen tot de inrichting van een zogenaamde modelwoning en door middel van een dergelijke tentoonstelling Velsens inwoners kennis te laten maken met de meest effectieve en aesthetische manier van meubileren. Inderdaad is er bij de vele jonge huis vrouwen in de contreien van de nieuw bouw en bij de in ondertrouw zijnde pa ren, die nog steeds op woonruimte wach ten, en dat zijn er vele, een vraag gerezen naar goede voorlichting hoe straks het huis te moeten inrichten, doelmatig, gezellig en zeker niet te duur. „Goed wonen" wil daarbij helpen. Er is echter één bezwaar, de stichting kan niet op eigen gelegenheid in IJmuiden model woningen gaan inrichten, want hiermee is ten naaste bij een bedrag van 2500 ge moeid. Daar is evenwel iets op te vinden, want de gebruikelijke vorm is dat in de plaats, waar de expositie zo omstreeks veertien dagen lang zal worden gehouden, een groep wordt gevormd van mensen, die zich voor dit vraagstuk interesseert en dat deze groep zich in verbinding stelt met het gemeentebestuur, de woningbouwver enigingen, de middenstands- en niet te vergeten de vrouwenorganisaties. „Goed Wonen" kan dan een ontwerper aanwijzen, die zich met organisatie en voorlichting belast. Enige jaren geleden is op deze wijze een tentoonstelling van woninginrichting bij de duplex-bouw gehouden, maar de „gla zen paleizen", die thans verrijzen vragen een geheel andere inrichting. De woon ruimte is daar minder bekrompen, maar toch nog niet zo dat gigantische dressoirs en andere ruimtebenemende meubelen er zo maar geplaatst kunnen worden. Zeker niet wanneer men bedenkt dat naar alle waarschijnlijkheid het gezin eerder zal uitbreiden dan kleiner worden. Licht, lucht en ruimte is voor de peuters gewenst, za ken die in een overbevolkte ruimte, en dat is zeker het geval waar het meubilair niet aan de omgeving is aangepast, wel wat te wensen overlaten. „Goed wonen" heeft een specificatie gegeven van de geraamde kosten voor de inrichting van zo'n modelwoning, waar voor meestal de industrie de meubelen gratis beschikbaar stelt, maar waarbij in elk geval rekening moet worden gehouden met vrachtkosten, verzekering tijdens het transport, enz. De stoffering, gordijnen en vloerbedekking, al is die nog zo eenvoudig, brengt passen, meten en maken met zich en ook hieraan is arbeidsloon verbonden. In de meeste gevallen is het zo, dat de toekomstige bewoners van het huis blij zijn dat er al iets ligt en hangt, iets wat gloednieuw en naar de regelen der kunst bevestigd is en zijn ze bereid dit d^el van de inrichting geheel of gedeeltelijk over te nemen. Maar gedurende die expositie moet de zaak worden sehoongehouden, er moet toe zicht zijn en voorlichting worden gegeven en dit alles kost geld. Genoemde noodza kelijkheden, vermeerderd met kosten van voorbereiding benaderen het in het begin genoemde totaal-bedrag. Waar echter de vraag naar een dergelijke tentoonstelling in Velsen groot blijkt te zijn, zullen ongetwijfeld zowel de georga niseerde vrouwen van alle richtingen, als woningbouwverenigingen, wie het per saldo er toch om gaat dat de woningen ook wat het interieur betreft, een sieraad voor de stad aan de zee worden, de nodige stappen doen om deze goede voorlichting tot stand te brengen. Het beeld van mevr. J. Ducro-Kruyer voor de begraafplaats van Oude Tonge is door bronsgieterij Binder afgeleverd en opge steld in de Haarlem se Vleeshal. Het zal daar van Maandag avond 2 November, van half acht af, voor het publiek te bezich tigen zijn tot en met Zondagavond 8 Nov. gedurende de volgen de openingstijden: 's middags van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19.30 tot 22.00 u. Behalve het monu ment worden ook fo to's van de waters nood in Oude Tonge geëxposeerd. De Haarlemmers kun nen hun medeleven met het door hen ge adopteerde Oude Ton ge niet beter tonen dan door in groten getale naar 't monu ment te komen kij ken. Uit de opbrengst van de toegangsgel den zullen de kosten van het monument worden bestreden. Vrijdagavond had in het ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat een bij eenkomst plaats van de afdeling Velsen- Beverwijk van de Nederlandse Bond van Technici. Na een welkomstwoord van de voorzitter de heer B. Roschar was het ivoord aan de heer H. J. Stuvel. die een voordracht hield over het onderwerp ..Ge vecht met. het water'': de .grote strijd die moet worden gevoerd tot herstel van de waterkeringen na de Februari-ramp. In zijn inleiding tot dit onderwerp be streed de heer Stuvel de mening van som migen als zou deze ramp te wijten zijn ge weest aan het niet hoog genoeg zijn van de dijken. Menselijkerwijs gesproken had deze ramp echter niet voorkomen kunnen worden, omdat indien de dijken veel hoger werden gemaakt dit ook geen garantie zou bieden, daar de zee een zeer onbetrouwbaar element is en blijft. Bovendien zou dit zulke fantastisch hoge bedragen vragen dat Nederland in zo'n ge val aan de rand van een faillissement zou staan, aldus spreker. De heer Stuvel, die geruime tijd bij.de herstelwerkzaamheden in het rampgebied heeft vertoefd, vertelde het een en ander over het zwaar getroffen Kruiningen, waar de ramp aan zestig mensen het leven heeft gekost. Door middel van kleurenproiectie en de vertoning van een film kreeg de toeschou wer een indruk van het gigantische werk, dat dikwijls onder zeer ongunstige omstan digheden moet worden verricht. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 TEL. 5000 IJMUIDEN Dat het zakencentrum Kennemerlaan een groot succes oogstte met zijn ballon- oplating voor de jeugd, bewijst het enorme aantal inzendingen dat er binnen kwam. Van de 2500 ballonnen kwamen niet minder dan 350 labels terug, vaak met brieven er bij, en menige IJmuidenaar heeft correspondentie aangeknoopt met de attente afzender. Waren er veel in de Zaanstreek geland, ook uit Friesland en Overijsel kwamen er zeer veel binnen. Echter Duitsland won het in aantal. Maar het verste kwamen toch de labels uit.... Polen en Tsjecho- slowakije, uit plaatsen waar men nooit van gehoord had, zodat zelfs de spoor wegen, posterijen en de ANWB er geen weg mee wisten. Eigenlijk kwam de verstevan Cura- gao en de gelukkige inzendster was. de dochter van de oud spil van Stormvogels Snoeks. Deze label was gericht aan „Brillé" IJmuiden; gelukkig, was tante Pos goed op de hoogte en kwam deze brief linia recta terecht te bestemder plaatse, het bestuur meende echter deze lieve inzendster te moeten diskwalifiseren wegens vermoedens dat de luchtpost er de hand in heeft ge had. De gelukkige winnaars zijn: Wim Bovy, van Leeuwenstraat 34 A, Trutnov Cskoo- slovensko; Leni v. d. Put, Wijkaanzeeërweg 119, Zalasove Tarnow Krakowskie Polen; Helga v. d. Gaag, Reggestraat 37, Nadlei- nichwo Polen; Jan v. d. Klink, Wijkaan zeeërweg 178, Kamienna-Gora Polen; Pe ter Groot, Kennemerlaan 14, Tarnowskie- Giry Polen; I. Wijngaard, Lumeystraat 28, Kup powsat Oppols Polen. MARKTBERICHT BEVERWIJK Aardbeien 1.802.90 per slof; 16-46 cent per doosje; Andijvie 6-12, bloemkool 12-28, bospeen 10-25, waspeen 6-17, sla 3-6, spinazie 17-49. radijs 6-8, prei 9-14, sperciebonen 48-123, snijbonen 33-104, spruiten 21-59, tomaten 20-95, witlof 38-60, pronkbonen 37-64, groene kool 6-10, rode kool 6-12, uien 2-8, peen 5-7, druiven 68- 97, frambozen 61. Deurwaarder kreeg de plak Het is mij niet bekend, hoe vaak Velsens wanbetalers deurwaarder Sijbe Keegstra de plak en de roede hebben toegewenst voorzover ik deze vriendelijke man ken niet overdreven vaak, want hij was in de allereerste plaats mens gedurende de jaren dat hij met de rode pet rondging. Sijbe Keegstra heeft giste ren die plak gekregen maar het was een zilveren en hij kwam uit handen van burge meester mr. M. M. Kwint, die de deurwaarder na liefst 36 jaar trouwe gemeentedienst maar node zag vertrekken. Als jonge borst kwam Keeg stra op 10 December 1917 bij de overheid in dienst. Hij werd controleur bij het „ge meentelijk levensmiddelenbe- bedrijf," de Zondagse naam van die dagen voor de gaar keuken oftewel de distributie, maar op 13 Mei 1918 werd Sijbe deurwaarder voor de plaatselijke belastingen. Dat was geen zachte betrek king met niets dan rozengeur en maneschijn, maar een moeilijk en delicaat beroep, waarbij nog al eens wat tact en mensenkennis kwamen kijken. Ge begrijpt dat wel, vrinden. Keegstra, die op 31 October eigenlijk afzwaaide, maar nog een maandje of twee zijn op volger blijft inwerken, deed niet alleen zijn plicht voor de plaatselijke belastingdienst, maar was ook een voortreffe lijk ouderling der Gerefor meerde kerk gedurende 12 lange jaren en een nijver be stuurslid van de P. Vermeu- lenschool. Velsen is u ondanks alles dankbaar. Zó kan een deurwaarder óók zijn. Verboden handel Ons onvolprezen lijfblad, de „IJmuider Courant" berichtte Zaterdag 24 October de ge schrokken goegemeente, dat er in IJmuiden-Oost 6 man nen te koop waren. Ziehier, wat er blijkbaar door zes ver veelde vrouwen geannonceerd is: TE KOOP: 6 mannen en TE KOOP: 6 mannen en 6 straat 13. IJmuiden-Oost. Maandagmorgen pas waren de onderhandelingen ten einde en de rijen wachtende dames verdwenen. Het mooie van de zes samenwerkende verkoop sters was, dat er over een prijs niet gerept is. Er wordt in IJmuiden-Oost zelfs ge fluisterd, dat de koopsters geld toe hebben gekregen. Hengelen Een nijvere tijdschriften- meneer uit Velsen-Noord, wiens weekeinden gevuld zijn met het rusteloos rondbrengen van opbouwende weekbladen voor vrouwen en andersden kenden, is hogelijk verbolgen op IJmuidens jeugd. En te recht. Deze jeugd, bezetendoor leeshonger blijkbaar, vist na melijk met niets ontziende ijver en een ijzerdraadje uit de brievenbussen in de omgeving van het Moerbergplantsoen en de Radarstraat de opbouwende lectuur om ze daarna op straat te verslinden of aan de ver nietiging prijs te geven. Aangezien echter de raadge vingen van mejuffrouw Lotus en de avonturen van Sjors slechls tegen betaling ver strekt worden, lijkt deze gang van zaken weinig bevredigend. Mag ik de jeugd ernstig ka pittelen over deze hengelsport en haar aanraden een abonne ment te nemen? Of desge wenst de haar interesserende periodieken na te slaan in de leeszaal? Worden wij netter? Naarmate deze goede ge meente zich uitbreidt zou eigenlijk het aantal verloren voorwerpen eveneens met sprongen moeten toenemen. Maar ziet: wij worden blijk baar netter op onze eigen dommen, want de grotere stad van thans verliest onge veer evenveel als het kleinere IJmuiden van een paar jaar terug. De dubbeltjes gaan dus op dit punt vermoedelijk ook weer tellen. Het blijft evenwel nochtans verwonderlijk, mijne vrienden, dat er zoveel te late aangiften van verloren kost baarheden binnenkomen,waar door de kans op het terug krijgen er bepaald niet beter op wordt. Inmiddels nadert weer het dassen- en waintenseizoen. Als :1e kou komt, verliest de mensheid met toenemende nonchalance deze kledingstuk ken en vooral de kinders zijn er sterk in: ondanks de door moeder zorgvuldig aan elkaar gebonden wanten met-een- touwtje-rond-de-kleine-nek worden er bosjes handschoen tjes binnengedragen bij de mannen van de politie, wier taak het onder meer is, de ge volgen der menselijke slordig heid zoveel als doenlijk is te beperken. Nu ge ongeveer weet, waar ge op letten moet, zou het wellicht aanbeveling verdie nen de „verliesbare" zaken zo goed mogelijk van verlies te vrijwaren. Stijgende lijn Het knabbelende, knagend en knorrend gedierte van de Velsense kinderboerderij mag zich verheugen al is die vreugde van de kant van het beest bekeken wel eens twij felachtig in een toenemende belangstelling. De consciën tieuze boekhouders van dit genoeglijke vermaakscentrum hebben namelijk over de af gelopen zomer 8000 betalende bezoekertjes geteld tegen 6000 in het jaar 1952. En wat de uitbreiding voor de nieuwe zomer aangaat: er komt een jonge pony bij! LAMPENIER IN HET MIDDEN van de tot ontvangstzaal ingerichte kantoorruimte van het bedrijf van Gas en Water aan de Wijk aan Zeeërweg, zat Vrijdagmiddag onder de lichtkap de hoofdschilder, de heer IJ. Kwast, met zijn familie, om afscheid te nemen van het personeel, nu hij na zevenendertig dienstjaren bij de gemeente bij het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd op 1 November met pensioen moet gaan. Hij zat daar in het middelpunt van de belangstelling van alle personeelsleden van het bedrijf en hij luisterde naar de toespraken, het applaus, dat af en toe opstak en de lachbuien, die door het kantoor rolden. Veel belangstelling, applaus en lach, want er nam een vriend van alle werkers bij dit bedrijf afscheid. De wethouder IJ. de Boer, die er namens het gemeentebestur van Velsen was met wethouder C. P. J. Maas, sprak hier in zijn tweede zittingsperiode als wethouder op het eerste afscheid. Uiteraard sprak hij liever bij een jubileum dan bij een afscheid, maai de loopbaan van de scheidende hoofdschil der IJ. Kwast is wel van dien aard, dat men er met feestelijke stemming even bij mocht blijven stilstaan. Juist op zo'n dag is een terugblik op zijn plaats. De heer Kwast had een mooie functie bij het be drijf: hij maakte alles aantrekkelijker met zijn kleuren. Al die jaren heeft hij bevredi ging in zijn werk gevonden. De heer De Boer bracht de heer Kwast dank namens het gemeentebestuur en stelde vast. dat ge meente werkers als de heer Kwast zeker niet zal vergeten. Een kistje sigaren ver gezelde de wens, dat het contact tussen de gepensionneerden en de huidige wer kers bij het bedrijf zal worden onderhouden. De directeur voor Gas en Water, de heer M. Kampman, tekende de heer Kwast als een goed vakman en een plichtsgetrouw ambtenaar en overhandigde hem een waar devolle enveloppe. Nadat de heer J. Borst nog een persoonlijk woord had gesproken hij werkt ruim 35 jaar met de heer Kwast samen onderschreef de adjunct directeur voor Gas en Water, de heer C. W. Visser, het gesprokene door de heer De Boer en Kampman. Alvorens de serveuse met koffie en cake binnen te laten komen, sprak de heer IJ. Kwast een dankwoord. „De woorden, die u allen hebt gesproken zijn in dit geval over het algemeen als getypt geweest. Ze waren eensluidend", merkte hij op. „Je wordt bij een afscheid geëerd en in de hoogte gestoken". Zonder meer afscheid nemen, nadat je er 37 jaar hebt gewerkt, was wat te kortzichtig geweest, had hij gemeend en daarom vond hij dit bescheiden afscheidsfeest de beste weg. Hij dankte alle leden van het personeel om de ondervon den vriendschap en had het prettig ge vonden al die vrienden nog eenmaal bij elkaar in het gezicht te hebben kunnen zien. Waterloo- WB (bij sportpark Schoo- nenberg) 14.30 uur. WB: A. Nieuwenhuijs; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, J. v. d. Linde, F. Koolmans, J. Kersbergen en J. Duineveld. Beverwijk 2-IEV 1 (om de O.H.C.-beker. Terrein Aagtendijk, Beverwijk, 12 uur). IEV: C. Welp; H. Zonneveld en J. Bos; A. Leering, D. de Reus en W. v. Rixel; J. Meurs, A. de Roos, H. Duin, J. de Reus en P. Vink. Het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van het „Gietelinggezin" zal dit jaar ge vierd wox-den op Woensdag 2 December in het Kennemex--Theater te Beverwijk. Er zal een aantrekkelijk programma worden gebracht en de Sint zal zijn ca- dtautjes persoonlijk uitreiken. Om de kinderen dit feest te kunnen bie den, geeft de vereniging een belangrijke subsidie. De ouders van de deelnemend"» kinderen dragen eveneens bij en nog velen steunen het wex-k, ook al hebben zij jeen deelnemende kinderen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13