Nobelprijzen voor de vrede voor Albert Schweitzer en Marshall Weerbericht Onopgelost Parijs officieus bemiddelaar in het geschil-Triest Regering houdt liet been stijf Haarlems Dagblad Schweitzer zal van zijn prijs een nieuw leprozendorp stichten Peking biedt Japan niet-aanvalspact aan Massa-capitulatie van Atjehse opstandelingen Het woord is aan Nieuwe belasting concessies afgewezen Proces tegen kidnappers begint Maandag Grote kans op regen Geen geheim militair pact Bonn-Washington Complot van nationalis tische Ieren en Schotten? Schweitzers levenswerk Marshalls carrière Optimistische stemming in de Franse hoofdstad Masjumi: „Oplossing van conflicten is Islam staat" Kiellegging voor de „Willem Barendsz II" Vierduizend Vietminh- strijders uitgeschakeld Faroek uitgedaagd voor duel De zaak-Bobby Greenlease Weerrapporten 68e JAARGANG No 97 ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 250 Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admiru Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET AANTAL CONFLICTEN in een gistende wereld neemt hand over hand toe. Nieuwe dienen zich aan en de oude blijven onopgelost. Er is, dat is waar, een wapenstilstand in Korea ingetreden/Vredes onderhandelingen moeten binnenkort be ginnen. Maar de vooruitzichten zijn niet gunstig. In welke kwestie zijn zij het wel? De oorlog in Indo-China duurt nog steeds voort. In Kenya is de rust niet weerge keerd: er is geen uitweg uit de bestaande tegenstellingen gevonden. Ten aanzien van Egypte wordt eindeloos onderhandeld over de Suezkanaal-zóne. Een plotselinge po ging van de Amerikaanse en Britse rege ring, om de kwestie-Triëst op te lossen door zóne A (waarin de stad Triest ligt) aan Italië toe te wijzen, heeft het geschil tussen Italië en Joego-Slavië alleen maar verscherpt. Een nieuwe botsing is ont staan tussen Israël en Jordanië. Een nieuw conflict is uitgebroken in de Britse kroonkolonie Guyana. Nog immer is de Saar-kwestie niet tot op lossing gebracht. Dat de gisting in Marok ko zou zijn opgehouden met de verwijde ring van de sultan en zijn vervanging door een opvolger van tammer makelij kan men niet in ernst aannemen. Voorts werkt het Duitse streven naar hereniging van de bei de delen van het vroegere Duitsland on veranderd voort en de grootste aller on opgeloste kwesties is de tegenstelling tus sen de Sovjet-Unie en het Westen, zich uitend in koude oorlog met een wedstrijd- in-bewapening, waarin de atoomkrachten de wederzijdse vreesaanjaging vormen. Po gingen om tot een normaal, zakelijk, rede lijk overleg tussen de hoogst-geplaatste staatslieden van Oost en West te komen zijn tot dusver jammerlijk mislukt. Men bezweert wederzijds eigen vredeswil, maar kan niet eens tot een eenvoudig gesprek tussen de meest-verantwoordelijke per sonen komen. Geen wonder dat velen hun hoop op de bekwaamheid en vindingrijkheid van di plomatie en staatslieden .om tenminste tot compromissen te komen, zijn gaan verlie zen en dat men de schouders ophaalt over de UNO, de organisatie welker vredebren gende werkzaamheid niets beters schijnt op te leveren dan indertijd die van de Volkenbond. Voor de UNO wordt altijd weer het argument aangevoerd, dat zij ten minste een forum biedt waarop de ver tegenwoordigers der staten elkaar ontmoe ten en van gedachte wisselen kunnen. Het is een taakvervulling die aan de hoge doel stellingen, in het Handvest neergelegd, niet in de verte beantwoordt en daarbij kan men zich afvragen of sommige propaganda- betogen, op dit forum afgestoken, niet meer kwaad dan goed stichten. Minister Eden heeft dezer dagen in het Britse Lagerhuis moeten erkennen da,t de toewijzing van de zóne van Triëst aan Italië, door de regeringen van Amerika en Groot Brittannië, een misrekening was geweest. Men heeft zich in de uitwerking van dit besluit (waarin andere onderteke naars van het vredesverdrag met Italië niet eens waren gekend) vergist. Een woord voerder van de oppositie, de oud-minister Dalton, poogde nog de verantwoordelijk heid van minister Eden's schouders te ne men door er zijn recente ziekte als ver klaring bij te halen. Maar Eden wees dit heftig af; hijzelf en geen ander draagt de verantwoordelijkheid. Het is zeker loffe lijk dit zo onomwonden te erkennen maar het neemt de onbehagelijkheid over de grote blunder, door Washington en Londen in dit geval tezamen begaan, niet weg. Zowel hun ambassadeurs in Italië en Joego-Slavië als' de leiders van hun be zettingstroepen in het gebied van Triëst moeten de beide ministers van Buitenland se Zaken tevoren ingelicht hebben over de te verwachten uitwerking van zo'n besluit. Aan gelegenheid tot eigen contact met de Italiaanse ministers heeft het trouwens in de laatste jaren niet ontbroken en maar schalk Tito, het Joego-Slavische staats hoofd, heeft enkele maanden geleden nog een officieel bezoek aan Londen gebracht, waarbij de Britse regering uitvoerig met hem van gedachten heeft gewisseld. Niet temin heeft men zich bij het nemen van een zo ingrijpend besluit totaal misrekend. Dat men zich afvraagt waartoe het in andere kwesties, waarbij de machtigen met de betrokkenen op minder goede voet ver keren, moet komen ligt voor de hand. Het beeld van deze tijd is een toenemende gis ting en verwarring, waarin de staatslieden telkens weer falen. Eén onzer is onlangs naar Caux, in Zwit serland, getogen en heeft in een viertal be schouwingen zijn indrukken gegeven van het streven van de beweging voor Morele Herbewapening, die wortelt in de grond slagen van het Christendom. Zij wint veld. Zij trekt een stroom van mensen uit alle landen. Zij brengt, zoals zij dat zelf aan duidt: een stuwkracht tot vernieuwing van mensen en volken. Geen wonder dat zij streeft en dat tallozen haar volgen. De wereld behoeft meer, en dieper en groter, dan regeringen haar geven. R. P. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft met nadruk een be richt van de Oost-Duitse radio tegenge sproken, dat president Eisenhower en kan selier Adenauer een geheim verdrag zou den hebben gesloten, waarbij een West- Duits leger in het leven zou worden ge roepen, indien het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap niet wordt geratificeerd. Twee anti-Engelse nationalistische or ganisaties de Ierse IRA en de Schotse SRA beschikken waarschijnlijk over gemeenschappelijke organisaties, aldus heeft de politie van Edinburgh Vrijdag ont huld. Een politie-ambtenaar zei, dat de SRA, „het Schotse republikeinse leger", over wapens en munitie beschikt. Deze organi satie is een reëel gevaar, aldus deze po litieman. Hoge politie-ambtenaren te Edinburgh en Londen wilden zich niet aan verklarin gen over de omvang en het karakter van de beweging wagen, maar gaven toe, dat «r bewijzen zijn van activiteit van de IRA «u de SRA. Dr. Albert Schweitzer, musicus, theoloog, philosoof, auteur, arts en missionaris in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewezen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en de geestelijke vader van het plan-Marshall, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar. Dit is gisteren bekend gemaakt door de Nobelcommissie van het Noorse parlement. De prijzen zijn groot ongeveer f 12(h000. Het besluit om de prijs voor 1952 nog toe te kennen, is een verrassing. De Noorse commissie gaf vorig jaar geen reden voor het niet toekennen van deze prijs, hetgeen veel critiek in de Noorse pers tot gevolg had. Velen gaven toen als hun mening te kennen, dat de prijs dr. Schweitzer toe kwam. Schweitzer is thans 78 en Marshall is 72 jaar. Albert Schweitzer werd op 14 Januari 1875 in Gunsbach in de Elzas geboren als zoon van een Protestantse dominéé. Reeds op zeer jeugdige leeftijd voelde hij zich zeer sterk aangetrokken tot filosofie, reli gie en muziek. Op 24-jarige leeftijd bezat hij reeds vier doctoraten op verschillend terrein, hem verleend door de universiteit van Straats burg, had hij een studie over de Duitse filosoof Immanuel Kant geschreven en was hij een organist van internationale faam. Voor zijn dertigste jaar waren van zijn hand reeds belangwekkende geschriften over theologische onderwerpen versche nen en had hij een belangwekkende studie over Bach voorbereid. Maar in 1905 liet hij zijn brilliante carrière plotseling in de steek en gaf al zijn belangrijke functies van dat ogenblik op: docent aan de theolo gische faculteit en professor in de reli gieuze filosofie te Straatsburg, predikant van de St. Nicolaaskerk en organist aan het Parijse conservatorium. Zes jaar lang studeerde hij medicijnen en aan het einde van die periode werd hem zowel de graad van doctor in de medicij nen als van doctor in de chirurgie ver leend. Kort daarop besloot hij vrijwillig zich als zendeling en dokter naar Gambun in Frans-Afrika te begeven, waar hij zich ook thans weer bevindt. In 1912 huwde hij Helène Bresslau, die zich toen reeds voorbereid had op haar taak als verpleegster voor hun gemeen schappelijk medisch leven in het oerwoud. Schweitzer Als enige blanke arts vestigde hij zich in het hart van een onmetelijke jungle. Hij bouwde zijn eigen ziekenhuis in de neder zetting Lambarene, vestigde er voorgoed zijn eigen huis, werkte als missionaris en arts en begon daar aan zijn monumentale „filosofie van de beschaving". Zijn zieken huis groeide uit, tot het tenslotte mogelijk was, er duizenden inboorlingen te behan delen, waaronder hondei-den lepralijders. Van tijd tot tijd keerde Schweitzer naar Europa terug, in hoofdzaak om gelden bij een te brengen voor zijn missie, die hij voor een groot deel zelf bekostigt. Hij gaf concerten, hield voordrachten en mocht dikwijls van zijn vrienden belangrijke gif ten voor zijn heilzame arbeid in ontvangst nemen. Schweitzer's belangrijkste theologisch werk is „Op zoek naar de historische Jezus". Een nicht van Schweitzer heeft in Straatsburg aan United Press gezegd dat de arts en geleerde waarschijnlijk van het geld van zijn Nobelprijs een nieuw „le prozendorp" in het Afrikaanse oerwoud zal stichten. Deze nicht, Marie Wott genaamd zij heeft twee jaar met Schweitzer in Lamba rene samengewerkt vertelde dat het leprozendorp het laatste grote object was waar Schweitzer zijn zinnen op had gezet. „Hij heeft veel geld nodig om dit te kun nen verwezenlijken en het is prachtig dat mijn oom nu tenminste zijn laatste plan zal kunnen voltooien dank zij het geld van de Nobelprijs. De lepralijdcrs komen soms van 500 tot 1000 kilometer ver om behan deld te worden. Het zal hem nu ook moge lijk zijn weer een grotere hoeveelheid van het nieuwe geneesmiddel uit Amerika te krijgen ten behoeve van zijn werk". Marshall, die geboren werd in Uniontown in Pennsylvania, studeerde aan het mili tair instituut van Virginia. In de eerste wereldoorlog maakte hij deel uit van de Amerikaanse expeditietroepen in Frankrijk. Hij doorliep verschillende rangen en werd chef operaties van het eerste leger en chef-staf van het achtste legerkorps. Zijn uitstekende staat van dienst tijdens de eerste wereldoorlog bezorgde hem daar na een veelbegeerde aanstelling, namelijk die van aide de camp van generaal John Pershing. Deze functie bekleedde hij van 1919 tot 1924. Later kreeg hij nog tal van andere belangrijke functies, o.a. in China en Brazilië en in de staf van het Ameri kaanse leger. Van Juli tot September 1939 was hij fungerend chef-staf en toen in December 1941 ook Amerika in de oorlog kwam werd Marshall chef-staf, hetgeen hij bleef tot het einde van de oorlog. In 1945 kreeg Marshall van Truman zijn eerste diplomatieke opdracht een missie naar China, waar hij moest trachten de regering van Tsjang-Kai-Tsjek en de com munisten tot een samengaan te bewegen. Zijn missie had geen succes en Marshall keerde in het burgerlijk leven terug. Hij 1 kreeg later veel critiek te verduren over deze missie en men verweet hem, dat hij ook debet was aan de nederlaag van de nationalisten. President Truman riep hem in 1947 weer terug in actieve dienst en benoemde hem tot minister van Buitenlandse Zaken. Marshall, die reeds een vrij hoge leeftijd had bereikt, stemde er in toe. om tijdelijk deze hoge functie te aanvaarden. Hij leidde de Amerikaanse buitenlandse politiek gedurende het begin van de „koude oorlog" en ontwierp ook het Marshall-plan. Toen hij in 1947 op de Harvard univer siteit voor het eerst dit idee om economi sche hulp aan Europa te verstrekken uit eenzette, vond hij weinig gehoor. De grote stoot hiertoe werd door Engeland gegeven, toen enige dagen later de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken. Ernest Bevin, het idee van Marshall „aanvaardde". Later is bekend geworden, dat Bevin vooruit „een seintje" had gehad van wat Marshall zou zeggen. Door zijn antwoord wierpen vele Amerikanen zich met grote aandacht op de rede, die Marshall had ge- Marshall houden om te zien, wat hij nu eigenlijk precies had aangeboden. In 1949 trok Marshall zich opnieuw te rug. Maar weer had men in een moeilijke periode zijn diensten nodig. In 1950 ver zocht president Truman hem om minister van defensie te worden en de herbewape ning van de V.S. te leiden. In September 1951 legde hij ook deze hoge functie neer en werd benoemd tot ere-president van het Amerikaanse Rode Kruis. Marshall is een man met een zachte stem en een gelijkmatige natuur, die meer op een professor lijkt dan op een succesrijk generaal. Toen de generaal, die met influenza in bed ligt in zijn buiten in Pinehurst (North Carolina), gisteren hoorde, dat hem de Nobelprijs voor de vrede was toegekend, zei hij: „Het is een grote onderscheiding en ik ben er zeer vereerd mee". (Van onze correspondent in Parijs) Men liet zich gisteren in Parijs in di plomatieke kringen optimistisch uit over de mogelijkheden inzake een vergelijk met betrekking tot de kwestie-Triëst. De Joegoslavische staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, heeft in het begin van deze week op de Quai d'Orsay een paar maal met zijn Franse collega Bidault gesproken en voor zijn vertrek naar Belgrado liet hij zich bijzon der voldaan over de resultaten van die besprekingen uit. Van gisteren af is Pella, de Italiaanse premier, die tevens de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheert, in verband met de O.E.E.S.-conferentie ook in Parijs, en het is wel zeker, dat ook hij voor zijn terugkeer naar Rome met Bidault over Triëst zal praten. Officieel wil Frankrijk niet optreden als bemiddelaar, om zo zijn goede relaties met Italië en Joegoslavië niet in de waagschaal te stellen. Maar in feite komt het er toch wel op neer, dat Bidault op dit moment probeert de gevaarlijkste risico's van de ongelukkige manoeuvre, die Amerika en Engeland zich ten aanzien van Triëst heb ben gepermitteerd, weer op te heffen. De weg, die Bidault voor ogen schijnt te staan, ligt in de richting van een Êuro- peanisatie. Het is dan ook wel zeker, dat het Engels-Amerikaanse besluit van 8 October, waarbij zóne A van Triëst aan Italië werd toegekend, niet zonder be langrijke concessies ten uitvoer zal kun nen worden gebracht. Zo zou de haven van Triëst worden ge- europeaniseerd, en onder internationale controle gesteld. Daarbij zou Oostenrijk een rol van betekenis krijgen te spelen. Dat die oplossing in Belgrado niet zonder sympathie ontvangen is, leidt men hier af uit het voornemen van minister Popovic zich binnenkort naar Wenen te begeven. Ook Italië schijnt dit nog niet zo'n kwade uitkomst te vinden, want Rome moet er al in hebben toegestemd binnenkort aan een Volgens Radio-Peking heeft communis tisch China Japan een aanbod gedaan tot het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. In Japan verwacht men, dat dit aanbod veel stof zal doen opwaaien. Het aanbod volgt op een pleidooi van de Chinese communistische minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe-en-Lai, op 28 Sep tember, waarin deze zich in een gesprek met de linkse Japanse leider Oyama ten gunste van het vestigen van normale be trekkingen tussen China en Japan uitsprak. (AFP) V. S. scheldt Tokio twee milliard kwijt De V. S. hebben, naar AFP in Washing ton verneemt, besloten de Japanse schul den aan goederen voor sedert de oorlog geleverde hulp met tweederden te vermin deren. De hulp, waarvan de waarde op ongeveer twee milliard dollar wordt ge raamd, bestond hoofdzakelijk uit levens middelen. conferentie van vijf de grote drie plus Joegoslavië en Italië dus deel te nemen. Men neemt aan dat daarbij Frankrijk de leiding der verdere besprekingen zal blijven behouden. In een exclusief United-Press-interview heeft Pella medegedeeld dat hij de toewij zing van zóne A als definitief beschouwt en dat hij een verdere oplossing ziet in een volksstemming in het betrokken ge bied. DJAKARTA (Aneta) In Bireuen in Atjeh hebben zich honderden opstandelin gen overgegeven met hun bewapening, bestaande iiit pieken, parangs en andere slag- en steekwapens. In Lliokseumawe wist het leger 200 bommen van elk 50 kg. in beslag te nemen, die de opstandelingen hadden bestemd voor het opblazen van bruggen. De nieuwe gouverneur van Atjeh, mr. Amin, deelde in Kotaradja mede een goede indruk te hebben van de toestand in Groot- Atjeh, maar dat hij nog niet wist, hoe het in de andere gebieden van Atjeh is gesteld. Uit Palembang wordt gemeld, dat een compagnie mobiele brigade van de politie in Zuid-Sumatra naar Atjeh is vertrokken om de veiligheid te handhaven en te con solideren in die gebieden, waar het leger de opstandelingen heeft verdreven. Bij een gevecht tussen Langsa en Lhokseumawe werden 38 opstandelingen gedood, aldus wordt in een legercommuniqué mede gedeeld. Inmiddels is van officiële zijde bekend gemaakt, dat 175 volgelingen van de com munistische terroristengroep „Bambu Runt- jing" in West-Java zich in Tjandjur aan het leger hebben overgegeven. Bij de algemene beschouwingen over de regeringsverklaring over Atjeh in het In donesische parlement heeft het Masjumilid Mohamad Daljono gezegd, dat in Atjeh en de andere gebieden de veiligheid niet zal terugkeren, zolang „onze staat niet is her schapen in een Islamstaat." Daljono voegde hier aan toe, dat belijders van andere godsdiensten ook in een Islamstaat als gewone staatsburgers zouden kunnen leven. „Slechts vier millioen Christenen zullen moeilijkheden kunnen ondervinden, maar die kunnen wij te boven komen met de hulp van Christelijke leiders, zoals Kasimo (voorzitter van de Katholieke Partij) en Tambunan (van de Christelijke Partij)," verklaarde Daljono. „Ook de linkse (rode) groepen zouden met rust worden gelaten, mits zij zich niet tegen de godsdienst keren." Daljono drong aan op een oplos sing van de veiligheidskwestie door de republiek om te vormen tot een „Negara Republik Islam Indonesia." Maandag zal bij de N.V. Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fijenoord te Schie dam de kiel worden gelegd van de Wii- lem Barendsz II. De Nederlandse Mij. voor de Walvis vaart wil de „Willem Barendsz II" tevens gebruiken als normaal tankschip woor alle soorten olie. Het schip krijgt een waterverplaatsing van 44.000 ton en naar het gewicht gere kend wordt „Willem de Tweede" dus het grootste Nederlandse koopvaardijschip. Tussen de loodlijnen zal de lengte 190 meter bedragen (lengte over alles 205 meter), en de breedte van het plandek, waar de walvissen worden geslacht, wordt 27.5 meter. De holte van bodem tot dit dek wordt 19 meter. Het schip zal worden uitgerust met twee dieselmotoren, met een vermogen van elk 5250 pk. bij 112 omwentelingen per minuut. Bovendien wordt een com plete installatie voor het verwerken van walvissen tot traan alsmede een vismeel- installatie voor ongeveer 3000 ton vismeel per seizoen, opgesteld. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S I Victor Hugo: Gij die weent, komt tot deze God, want Hij weent; Gij die lijdt, komt tot Hem, want Hij geneest; Gij die beeft, komt tot Hem, want Hij glimlacht; Gij die voorbijgaat, komt tot Hem, want Hij blijft. (Onderschrift bij een afbeelding van Christus) Het algemeen debat over de rijksbegro ting 1954 en de huur- en belastingvoor stellen in de Tweede Kamer is gisteren geëindigd. Vijf ministers en de staats secretaris van Financiën hebben geant woord op de replieken. Minister Van de Kieft heeft duidelijk gemaakt dat de regering geen der door de Kamerleden ingediende voorstellen tot verdere belastingverlaging in overweging kan nemen. Minister Witte heeft een door de heer Bommer (P. v. d. A.) ingediend, en namens de K.V.P., de A.R., de C.H. en de V.V.D. mede ondertekend, amendement om de huurverhoging van bedrijfspanden gelijk te doen zijn aan die van woningen niet overgenomen. Slechts op een enkel punt heeft minister Van de Kieft bakzeil moeten halen. De Kamer wil niets weten van een vereenvou diging van het systeem van af- en over schrijvingen binnen een begrotingshoofd stuk, zelfs niet bij wijze van proef voor de duur van één jaar. Voor de argumenten van de minister bleek de Kamer niet toe gankelijk en toen de heer Tilanus (C.H.) een motie in uitzicht stelde, gaf de be windsman toe. De proef zal niet worden genomen. De Kamer zal straks haar oordeel De Franse legerleiding in Indochina heeft Vrijdag vliegtuigen, tanks en zwaar ge schut in de strijd geworpen teneinde 300 Fransen en Vietnamezen, die Woensdag in de Zuidelijke punt van de delta van de Rode Rivier in een hinderlaag van de Viet- minh waren gevallen, te ontzetten. Volgens een Franse woordvoerder zijn sedert het begin van het Franse offensief, twee weken geleden, 4000 militairen van de Vietminh buiten gevecht gesteld. Het Vietnamese staatshoofd Bao Dai heeft ter gelegenheid van zijn verjaardag 810 gevangen genomen opstandelingen in vrijheid laten stellen. kunnen geven over een wijziging van de comptabiliteitswet, waarin de denkbeelden zullen worden verwezenlijkt. Uit het debat van veertien dagen is ten slotte één communistische motie overge bleven. waarin een loonsverhoging van zes procent is gevraagd. Deze motie werd door minister Suurhoff bestreden op een wijze, die de toorn der communisten opwekte. De minister hield de heer Reuter voor, dat deze motie de inconsequentie zelve is. Immers, de heer Reuter had als eis gesteld: achtenhalf procent, zijnde het minimum waarmede de arbeiders tevreden kunnen zijn. Om aan deze eis kracht bij te zetten diende hij een motie in met de eis: zes procent. Op deze inconsequentie had de minister met een bijtend sarcasme gewezen. De heer Reuter had de minister voorge houden, dat de sociale verhoudingen in Sovjet-Rusland veel beter zijn, dan die in ons land. Minister Suurhoff kwam daarna met allerlei cijfers, om duidelijk te maken, dat het in Rusland niet bepaald botertje tot de boom is. „Amerikaanse papagaai," hoonde de heer Reuter. „Leugenaar," kreet de heer Wage naar. „Mooie vakbondsbestuurder!" De voorzitter moest krachtig hameren om de rust te herstellen. Even later liet de heer Reuter zich ont vallen: „Man, je staat te liegen." Toen de voorzitter daarop Gerben Wage naar tot de orde riep, schreeuwde deze: „Ik deed het niet, hij deed het!" De voorzitter dreigde de woelige com munisten te zullen laten verwijderen. Toen bonden zij eindelijk in. Guido Orlando, een schrijver van Itali aans-Amerikaanse afkomst, heeft ex- koning Faroek voor een duel op het pistool uitgedaagd, omdat deze zich zeer krenkend over hem zou hebben uitgelaten naar aan leiding van zijn boek „Faiseurs de gloire". In afwachting van het antwoord van de voormalige vorst, die zich op het ogenblik te Rome bevindt, is Orlando naar Milaan vertrokken om zich onder leiding van de beste Italiaanse wapenmeester te oefenen. Als Faroek de uitdaging niet aanneemt, zal Orlando wegens smaad een schadever goeding van een millioen dollar eisen. In dien deze vordering zou worden toege wezen, wil hij dit geld besteden voor hulp aan het gebrekkige kind in Frankrijk en Italië. Een federale „grand jury" te Kansas City (V.S.) heeft Vrijdag de 34-jarige Carl Hall en de 41-jarige gescheiden mevrouw Bon nie Heady aangeklaagd wegens ontvoering van Bobby Greenlease, het zes-jarige zoon tje van een Amerikaanse ipillionnair, dat na dc ontvoering werd vermoord. De aanklacht geschiedde op grond van de „Lindbergh-wet", welke indertijd door het Amerikaanse congres werd aangeno men na de ontvoering van de jongste zoon van Lindbergh, de bekende vlieger. Als zij schuldig worden bevonden kun nen Hall en mevrouw Hcaay ter dood ver oordeeld worden. De „Grand jury" heeft vier dagen getui genverklaringen afgenomen over de ont voering, die op 28 September plaats vond. De politie verklaarde, dat Hall opnieuw heeft toegegeven, het jongetje doodgescho ten te hebben en daarna zes dagen te heb ben onderhandeld over een losprijs van 600.000 dollar, welke door de ouders van Bobby Greenlease werd betaald in de ver onderstelling, dat het kind nog in leven was. Hall en mevrouw Heady zullen Maandag voor de rechter moeten verschijnen. Het K.N.M.I. deelt mede: De Octobermaand van dit jaar, die van daag ten einde spoedt, is in ons land wel bijzonder droog geweest. Zo viel in De Bilt nog geen 6 mm. regen, terwijl de nor male rnaandsom 71 mm. bedraagt. De droogte in ons land is des te opvallender omdat in naburige landen met name En geland, grote delen van Frankrijk en Duitsland veel grotere xegenhoeveelheden vielen, om van Italië maar niet te spre ken. Zo werd gisteren in Duitsland plaat selijk meer dan 20 mm. afgetapt, terwijl eén siordigsfront boven Engeland 10 mm. regen bracht. Dit storingsfront passeerde in de afgelopen nacht ons land, maar ver loor daarbij aan intensiteit, zodat bij ons regenhoeveelheden van minder dan 2 mm. werden afgetapt. Kenmerkte de afgelopen maand zich dus in ons land door rustig, zacht en droog weer. bijzonder opvallend ?S wel dat de meéste zonneschijn steeds op Zondagen werd geregistreerd. Men kan dus wel zeg gen, dat wij wat het weer betreft deze maand in ieder opzicht zijn verwend. Gedurende de laatste paar dagen hebben zich echter wijzigingen in de algemene luchtdrukverdcling voltrokken, die waar schijnlijk tot gevolg zullen hebben, dat het weer begin November een ineer gestoord karakter zal krijgen. De storing, die in de afgelopen nacht passeerde, kan dan ook beschouwd worden als de voorbode van een serie Oceaanstoringen, die de komen de dagen naar West-Europa zullen door dringen. De eerste daarvan heeft de Britse eilanden reeds bereikt en zal haar invloed morgen over ons land uitbreiden, zodat de kans op enige regen vrij groot is. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •gf p ês! ZE Helsinki zwaar bew. O 5 1 0 Oslo regen ONO 2 9 12 Stockholm geheel bew. ZZO 6 7 0 Kopenhagen regen OZO 10 10 0 Londen zwaar bew. windstil 4 7 Amsterdam onbewolkt ZZW 4 6 1 Brussel onbewolkt ZW 3 6 o Parijs mist OZO 2 3 2 Bordeaux regen ZZW 4 9 1 Nice licht bew. NNW 5 10 0 Warschau zwaar bew. OZO 10 - -1 0 Berlijn geheel bew. ZZO 2 8 0 Frankfort zwaar bew. windstill 2 20 Miinchen onbewolkt Z 2 0 0 Ziirich mist OZO 2 - -2 0 Wenen onbewolkt windstil 2 18 Rome zwaar bew. OZO 4 12 0 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOCOOOOOCOQDOGCCOOOOOOOOOCCOOCOCOCCCCöCCCOOCCOOOCCCOt WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Tijdelijk veel bewolking met plaatse lijk enige regen, maar later van het Westen uit opklarend. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 1 November Zon op 7.34, onder 17.12 uur. Maan op 1.54 uur, onder 15.06 uur. 2 November Zon op 7.36 uur. onder 17.10 uur. Maan op 3.03 uur, onder 15.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 October Hoog water: 10.58 en 23.36 uur. Laag water: 6.13 en 18.38 uur. Zondag 1 November Hoog water: 12.12 en uur. Laag water: 7.36 en 19.52 uur. Maandag 2 November Hoog water: 0.39 en 13.08 uur. Laag water: 8.41 en 20.51 uur. lOCOOC©OOOCOCODOOOCOOOOOOODOCCOCOOOOOOOOO(X)OOCOCOCOOO<XX»C

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1