Kort en bondig Telkenj are tal van slachtoffers van beruchte Londense „smog" Eerste caisson in het stroomgat bij Ouwerkerk Historisch concert op oude instrumenten Ritje naar Zandvoort eindigde met brokken ZATERDAG 31 OCTOBER 19 53 13 Mist als massamoordenaar Traditionele „open haard' een der boosdoeners Alles wordt aangetast Rookloze zones"? Dank van Jan van Zutphen Muzikale terugblik Opinie-onderzoek over vredeskansen Prins opende expositie van oude Twentse kunst Selden Ghapin uit ons land vertrokken Sluitzegel-actie voor thc-bestrijding Avifauna onder beheer van een stichting Twee huizen m een Scheepvaart (Van onze correspondent in Londen) MET angst en heven zien de tien viillioen Londenaars hel mist-seizoen tegemoet, dat thans elk ogenblik weer kan aanbreken. Vorige winter toch heeft de beruchte Londense „fog" het leven gekost aan vierduizend mensen, terwijl ettelijke duizenden er vaak enistig ziek van zijn geworden. In sommige gevallen had de mist permanente invaliditeit tengevolge, o.a. door ontsteking van het hartvlies. Ettelijke personen moesten operaties in neus- en oogholten ondergaan omdat het vuil, waarmee de 'mist hier vermengd pleegt te zijn, zich daar genesteld, had. Voor deze levensgevaarlijke mist. wordt thans de term „smog" gebezigd, omdat zij een vergiftige combinatie is' van smoke en ..fog", vergiftig door de dampen welke de fabrieksschoorstenen laten ontsnappen. Vooral ouden van dagen met ademhalingsstoornissen vielen als slacht offer. Mist, een oud probleem voor de Engel sen is nochtans niet een beproeving waar tegen geen kruid gewassen is. Reeds in de tijd van de eerste Elizabeth was er ge durende de mistperiode een verbod om open houtvuren te stoken. Van de onecono mische, brandstof verslindende open haar den kan de Engelsman echter moeilijk af stappen, hoewel de schaarse en dure kolen de laatste jaren wel hebben geprikkeld tot de aanschaffing van kleine lage kachels met brede deuren er in, zodat er nog juist iets van de romantiek van het open vuur kan worden bewaard. Een regeringscommissie bestudeert al heel lang verbetering van de stooktechniek in de industrie en speciaal de toepassing van een apparatuur, welke de giftige dampen moet opvangen. Maar commissies werken traag en het publiek is door het gebeurde van vorig jaar gealar meerd. Het is niet te verwonderen dat de Londense dokters thans in het geweer zijn gekomen. Als noodmaatregel bevelen zij het dragen van een linnen mondmasker aan, zoals dat in operatiekamers wordt ge bruikt. Kosten slechts een kwartje. Een dokter, die er vorig jaar zelf een proef mee nam, vertelde hoe op het masker bi; zijn thuiskomst een laag vuil en zwavel zat. Het zag er uit alsof het op een mod derige weg had gelegen. Vrouwen kunnen zelf een masker maken van crêpe de chine of georgette in aantrekkelijke kleuren.... Alles wordt door de mist aangetast: hui zen, bomen, planten, schepen, spoorweg materiaal. De schade bedroeg vorig jaar 1500 millioen gulden. Er gebeurde toen in Londen hetzelfde als in 1930 in het Belgi sche Maasdal, waar zestig personen door met kwalijke dampen vermengde mist stierven. Vier jaar geleden maakte in een industriestadje in de V.S. een dergelijke mist duizenden ziek. Als altijd in mistige herfst stijgt op het ogenblik ook weer het sterftecijfer sterk, zonder dat er nog van zware abnormale mist sprake is. Op Londen daalt dagelijks op elke vier kante mijl drie ton roet neer; kathedralen en monumenten worden door zwavel en andere giftige chemicaliën bevattend roet langzamerhand aangevreten en de zuur- houdende roetdamp vreet zelfs spoorrails v/eg, vooral in vochtige tunnels. Winkels en huizen' 'iri Londen en andere grote steden moeten- driemaal zo vaak worden opge schilderd of opgespoten dan gebouwen elders. De helft van alle schoorsteenrook is van kachels en open haardvuren afkomstig. De jaarproductie van tienduizend mijnwerkers wordt door oneconomisch stoken verspild. Een arts heeft verklaard dat rook een groter bedreiging voor de gezondheid vormt dan cholera ooit gedaan heeft. De anti-roet campagne wordt gevoerd door de „nationale vereniging tot bestrij- Het stroomgat van Ouwerkerk is weer wat dichter bij de sluiting gekomen. Gis teren is de eerste Phoenix-caisson reeds als landhoofd aan de Westelijke oever van het gat geplaatst. De mist dreigde des morgens een ernstige belemmering te gaan vormen waardoor het oorspronkelijke plan, om de caisson bij vloed van zijn lig plaats- tussen Schelphoek en Zierikzee naar Ouwerkerk te slepen, niet door kon gaan. Pas veel later kon daarmede een be gin worden gemaakt, toen de mist was op getrokken en aangezien toen het water reeds begon te vallen, werd het werk er niet eenvoudiger door. De stroom maakte inschakeling van een groot aantal sleep boten noodzakelijk, maar veertien sleep boten konden het werk vlot af en slaagden er in, de caisson ruim op tijd bij Ouwer kerk te krijgen. Daar was intussen de be- zinking gereed gekomen, en alles was dus gereed om de Phoenix-caisson te ontvan gen. Voortdurend had men peilingen op de bezinking verricht, maar toch was er nog een kleine spanning, hoe de bodem er in zijn geheel zou uitzien. De plaatsing van de caisson zelf verliep buitengewoon vlot. De sleepboten trokken en duwden het gevaarte op zijn plaats en om ongeveer vier uur des middags werd het sein gegeven om de afsluiters open te zetten. Binnen een kwartier lag het ge vaarte op de bodem en toen kwam einde lijk aan het licht, dat de bezinking zo vlak lag als maar mogelijk is. Er deed zich dan ook geen enkele moeilijkheid voor. Het voorspel van de sluiting is begon nen en met grote belangstelling zien de bewoners van Schouwen-Duiveland naar het grote moment, dat het stroomgat van Ouwerkerk en daarmee het laatste dijkgat in het gehele rampgebied zal worden af gesloten. Nog drie caissons zullen hiervoor moeten worden geplaatst. „Ome" Jan van Zutphen, voorzitter van het bestuur van „Zonnestraal" heeft het erecomité en het werkcomité, die ter ge legenheid van zijn negentigste verjaardag een landelijke inzameling organiseerden, een brief gezonden, waarin hij schrijft „het ere-comité en het werkcomité, die zich, ter gelegenheid van mijn negentigste verjaar dag inspanden om mijn wens te vervullen: een meditatie- en recreatiegebouw op Zon nestraal, zijn daarin financieel geslaagd. ISank zij de spontane medewerking van ♦rijwel de gehele Nederlandse pers en de ontroerende offervaardigheid van ons goede Nederlandse volk, in al zijn scha keringen." Namens het bestuur van ..Zón- Bestraal", directie, personeel en patiënten fcetuigt de negentigjarige zijn dank. ding van rook". Een van de plannen is, om in grote steden „rookloze zönes" te maken, waar alleen gashaarden of electrische kachels mogen worden gebruikt. In een volksbuurt in Zuid-Londen is reeds een nieuwe schoorsteenloze woonwijk verrezen. In de nieuwe wijken is bij 't projecteren van de fabriekswijk rekening gehouden met de heersende windrichting, zodat de rook hier rheestal van de stad af waait. Hieruit blijkt dat de Engelsen thans meer en meer „rook- bewust" worden. Hopelijk blijft de als massamoordenaar optredende „smog" dit jaar uit in 75 jaar kwam zij vijfmaal voor, maar zelden zo erg als vorige winter maar het is toch te hopen, dat geleide lijk aan het „mondmasker" zal inburgeren, omdat de lucht vooral in deze tijd van het jaar zo onzuiver is. Zelfs voor honden is een masker in de maak, omdat er vele bij de laatste mistramp zijn bezweken. Donderdagmiddag werd de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade her schapen in een concertzaal. Het zal wel eens meer voorgekomen zijn dat er in deze zo geschikte ruimte muziek gemaakt werd, maar vrij zeker was het de eerste keer dat er zoveel zeldzame instrumenten klonken als nu. Een ensemble uit Oldenburg, dat zich onder leiding van professor Ernst Duis toelegt op het vertolken van oude muziek, was op tournee door Nederland hier aan de Leidsevaart te gast en gaf voor leerlingen en leerkrachten van het lyceum een historisch concert met toelichting, dat de aanwezigen anderhalf uur tot aandach tig luisteren dwong. In ijltempo werd een zestal eeuwen mu ziek doorgenomen. Dat wil zeggen: er werd zo hier en daar een belangrijk keerpunt in de muziekgeschiedenis hoorbaar voorge steld en wel in de instrumentale kleur die er bij past. Prof. Duis begon trouwens al direct zijn inzicht in deze te bepalen: oude muziek moet men horen klinken in het timbre waarvoor zij gedacht is. En alvorens te gaan musiceren liet hij stuk voor stuk de speeltuigen zien, die op deze auditie ge hoord zouden worden: vedel, discant-viola, pochette (dansmeesterviooltje), viola d'amore, viola da gamba, viool, luit, tenor blokfluit en cembalo. Het kostelijkste in strument, één dat van alle tijden is: de menselijke stem, was bovendien vertegen woordigd door de sopraan Elisabeth Schlemilch en levens door prof. Duis, die zijn instrumentaal spel met zang afwisselde. I-Iubertus Distier, die verschillende strijk instrumenten meesterlijk bespeelde, liet ons eerst kennis maken met het geheim zinnige fluistergeluid van de vedel, waarop op hij een vroeg-middeleeuwse klaagzang liet horen. Hoe de zang van de Franse troubadours omstreeks 1200 geklonken moet hebben, leerden we uit een lied met luit en spinetbegeleiding. Elisabeth Schle milch wist ons te boeien met het mooie oud-Nederlandse lied „Jerusalem, ghy schone stadl", dat van hieruit ook in Duitsland verbreiding vond. In een zetting voor sopraan, tenor plus discanlviola, hoorden wij een der Souter- liedekens van Clemens non Papa, met de oorspronkelijke profane tekst „Van minnen ben ic dus gewont" en dit was een ware verrassing van klankschoonheid en sfeer. En dan te weten dat die componist er zo meer dan honderdvijftig componeerde! Van Hendrik Isaac, die eigenlijk Huygens heette, de Vlaamse kapelmeester van Keizer Maximiliaan, vertolkte men het beroemde lied „Inspruch ich muss dich lassen" door twee zangstemmen, discantviola, gamba en blokfluit: vijf partijen door vier •executan ten, maar onder deze een zingende gam- bist. Hoe prachtig versmelten toch al die geluiden en wat een innige sfeer gaat er uit van die muziek! Met een reuzensprong van ongeveer een eeuw kwamen wij bij Byrd in Engeland terecht, omstreeks 1580 en hoorden wij de toen gloednieuwe kunst van het virginaal- spel, het primitieve klavierspel, waaruit de litteratuur voor clavecymbel en later voor piano geegroeid is. De cembaliste Tine Krakamp gaf hierbij een prachtig strak ge- rhythmeerd staaltje van haar kunnen. We kregen trouwens nog meer gelegenheid om haar spel te bewonderen, onder meer in werk van Frangois Couperin (Franse barok) en in lustige rococo-muziek van Willem Lustig, de bekende achttiende- eeuwse organist uit Groningen. Ondertussen kregen we nog voorbeelden te horen van Engelse liedkunst uit Shake speare's tijd en vergastte Elisabeth Schle milch ons op barok-aria's van Erlebach en Handel, met begeleiding van obligaatviool en continuo. De veelsnarige viola d'amore werd ons gedemonstreerd met een Aria en Menuet van Milandre uit Brussel, die voor dit instrument een methode schreef. En de gewone viool kreeg haar beurt in een sonate met clavecymbel van Dittersdorf, waarin dit laatste instrument klaarblijke lijk al vraagt om vervangen te worden door de sterker klinkende piano. Tenslotte kwam de „pochette" voor de dag, als obligaat in een komisch liedje van Bach's leerling Kirnberger, waarin het werk van de dans meesters aardig geparodiëerd wordt. Het Oldenburger viertal heeft met dit keurig uitgevoerde programma een kunst zinnige en zeer leerzame manifestatie van oude kunst gegeven. Misschien zal men opgemerkt hebben hoe de muziek zich uit de stilte geleidelijk tot groter geluid ont wikkeld heeft. Van de vedel tot de piano is al een beduidende afstand. Maar wat dan te zeggen van het onderscheid tussen de fluisterende vedel en de speeltuigen die in de negentiende eeuw het instrumentarium zijn komen vergeroten en in menig opzicht vergroven! Een terugblik als deze kan ons bescheidenheid leren. JOS. DE KLERK Bü Koninklijk Besluit is mr. R. Muller eervol ontheven uit zijn functie van schcep- vaartattaché aan het Hoge Commissariaat der Nederlanden in Indonesië te Djakarta. Haarlemse politierechter Het was maar een rare geschiedenis, die uit het proces-verbaal en andere verkla ringen voor de politic-rechter kon worden gedistilleerd. Een minderjarige jongedame uit Haarlem stond op straat te praten met een ander meisje. Op een gegeven ogenblik stopte er een auto, waarin twee vriende lijke jongemannen gezeten waren, die be leefd informeerden, wat de meisjes dach ten van een gratis ritje naar Zandvoort. Dat was een aanbod, dat je moeilijk kon afslaan, vonden de meisjes en even latei- was het viertal op weg naar deze bad plaats, waar enkele drinkgelegenheden werden bezocht. Het ene meisje nam in enkele uren tijds vier a vijf citroenjene vertjes tot zich, hetgeen niet wegnam, dat zij toch nog kon herinneren, dat ze om half twaalf thuis moest zijn. De stem ming was toen juist zo gezellig en niemand had zin om al weg te gaan. „Je mag m'n wagen wel hebben", zei de eigenaar tenslotte en hij gaf haar het contactsleuteltje. Zonder blikken of blozen schreed zij met de sleutel naar het voer tuig. Nu ja, zo'n sleutelgat vind je altijd nog wel, maar als je nog noojt achter het stuur hebt gezeten, hoe krijg je dan zo'n auto op gang? Dat vroeg de politierechter zich vanmorgen terecht af, toen zij ver antwoording voor haar gedrag tijdens die avond moest afleggen Zij begreep het zelf ook niet helemaal: „Ik trapte maar eens ergens op en toen schoot ik ineens naar voren!" Gelukkig reed zij al gauw tegen een geparkeerde auto op. Niet dat dat voor beide auto's zo bevorderlijk was, maar deze botsing maakte tenminste verdere ongelukken op de weg onmogelijk. Dat zij niet op tijd thuis kwam. ligt voor de hand. De Zandvoorlse politie hield haar gedurende de nacht vast en vader en moe der werden om twee uur uit bed gebeld om het nieuws te vernemen. De officier eiste, rekening houdend met de jeugdige leeftijd van verdachte, een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, met een proeftijd van drie jaar. Maar hij eiste, dat het Consultatiebureau toezicht zou uitoefenen om erger te voor komen. De politierechter veroordeelde conform, zij het dat hij toezicht van het Leger des Heils nuttiger achtte. Onlgngs heeft het Nederlands instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevol king en over het gehele land verspreid de vraag gesteld: „Denkt u dat er een goede kans bestaat, dat men er de komende vre desconferentie in zal slagen het Koreaanse probleem op te lossen of niet?" Het blijkt, zo deelt het Nederlandse in stituut voor de Publieke Opinie mede, dat het publiek pessimistisch gestemd is over de afloop van de komende vredesconferen tie. 40°, n van alle ondervraagden gelooft niet in een goede afloop van de vredes conferentie om het Koreaanse probleem op te lossen. Daar tegenover staat slechts 22n/n die deze vredesconferentie een goede kans geeft. Een grote groep onthoudt zich ech ter van een oordeel; bijna 4 op de 10 men sen, n.l. 33°'» spreekt geen oordeel uit over de afloop van deze vredesconferentie. Onder grote belangstelling heeft Prins Bernhard gisteren in Almelo een tentoon stelling geopend van oude kunst uit Twents particulier bezit. Vele industriëlen en vooraanstaande figuren in deze streek hebben in totaal 60 oude meesterwerken bijeengebracht en beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling, die de gehele maand November voor het publiek zal zijn ge opend. In een toespraak herinnerde de Prins er aan dat de tentoonstelling door de organi satoren geplaatst is in het kader van het Prins Bernhardfonds en zijn provinciale afdeling, het Anjerfonds Overijsel. „Men ziet deze tentoonstelling als een klaroen stoot tot nieuwe culturele activiteit in deze provincie in de eerste plaats. Men wil dus prikkelen tot nieuwe activiteit, door te laten zien wat de vorige generatie pres teerde. Dit is geloof ik juist gezien. Huizin- ga heeft dit treffend uitgedrukt: een natio naal gevoel dat zich niet spiegelen kan in de roerloosheid van hel verleden, mist de grondslag van zijn wezen," zo zeide de Prins. „De eigen culturele activiteit in ver schillende onzer gewesten is een bevesti ging van het doorbrekende inzicht, dat de cultuur in Nederland haar basis niet alleen sociaal, maar ook geografisch moet gaan verbreden. Dit is een bewijs dat het Neder landse volk de culturele opdracht van deze tijd de democratisering van de cultuur begint te verstaan. Maar cultuur is niet iets dat men cadeau krijgt. Het is een goed dat men moet verwerven, waarbij men zelf in de eerste plaats actief moet zijn." De Amerikaanse ambassadeur in Neder land en zijn echtgenote hebben ons land gistermiddag met een „Dakota" van de Amerikaanse luchtmacht, onder bevel van kapitein W. S. Richardson verlaten. Het toestel vertrok van Valkenburg naar Parijs. De heer en mevrouw Chapin werden namens de Nederlandse regering uitgeleide gedaan door de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman en diens echtgenote. Selden Chapin, die op 24 October 1949 in Nederland aankwam, zal tot 7 November in Parijs verblijven om zich vervolgens, zoals is gemeld, op 8 November te Le Havre in te schepen aan boord van het s.s. „United States". Na aankomst te New York zal hij zich via Washington naar Panama begeven om zijn nieuwe functie van am bassadeur van de Verenigde Staten aldaar te aanvaarden. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten, onder wie de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koningin, en de vice-admiraal A. de Booy, chef van de Marinestaf, vertegen woordigers van verscheidene buitenlandse diplomatieke missies in Nederland, alsmede een groot aantal Amerikaanse zowel als Nederlandse employées van de Amerikaan se ambassade gaven van hun belangstelling bij het vertrek van Valkenburg blijk. De heer Chapin deelde voor zijn vertrek nog mee, dat de vier jaar, die hij als am bassadeur in Nederland had doorgebracht, tot de gelukkigste van zijn leven behoren. Het spijt hem, zei hij, zijn post in Den Haag te moeten verlaten. Traditiegetrouw bevindt Harrison Free man Matthews, de nieuwe ambassadeur, zich nog niet in Nederland. Hij wordt hier pas tegen het einde van November ver wacht. Tot dan zal William C. Trimble als zaakgelastigde de Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordiging in Nederland leiden. Voor de vijfde keer zal de Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose haar Kerstsluitzegeiactie hou den. Deze actie zal tot Kerstmis duren. Het vorig jaar werd door cle verkoop van sluitregels, die drie cent per stuk kosten, een netto-opbrengst van 46.000.be reikt. De bekende Emmabloemcollecte komt geheel ten bate van de plaatselijke ver enigingen op het gebied der tuberculose bestrijding. De opbrengst van de Kerst sluitzegeiactie komt ten goede aan de pro vinciale bureaux en aan de nazorg van tbc-patiënten. Weliswaar wordt het leeuwendeel van de kosten der tbc-bestrijding door het rijk betaald, doch er moeten gelden beschik baar zijn voor uitgaven, die niet door het rijk worden vergoed. De Emmabloemcol lecte en de Kerstsluitzegeiactie moeten dan ook worden gezien als een aanvulling op de subsidies. De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft zich Vrijdag tot diep in de nacht bezig gehouden met de toekomstige be- heeersvorm van het Vogelpark Avifauna. Het voorstel van B. en W. om het beheer op te dragen aan een stichting, waarvan het bestuur zal bestaan uit drie raads leden en drie andere Alphense ingezete nen, onder leiding van een door B. en W. aan te wijzen lid van hun college als voor zitter, en bijgestaan door een raad van advies welke uit prominente figuren uit het grote bedrijfsleven zal worden ge vormd, werd na urenlange discussies aan genomen. Voorts werden het stichtingsbe stuur de nodige credieten verleend. Het dansverbod op Zondag maakte een belangrijk punt van bespreking uit. Een der raadsleden wilde zelfs algehele Zon dagssluiting van Avifauna en een ander lid vroeg een verbod op het maken van muziek. De voorzit! i--, burgemeester Wit- schey, (C.H.), en wethouder Nijman, P. v. d. A., deelden mee dat zij tot de minder heid in het college van B. en W. behoor den, die geen dansverbod wensten. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat hij het onjuist vond een beslissing hierover in handen te leggen van de raad, maar dat hij het had opgegeven de raadsleden van de juistheid van zijn standpunt te kunnen overtuigen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 30 op 31 October Vleet: KW 173 11 k.: KW 159 5 k.; KW 161 40 k.; KW 168 50 k.; KW 3 2 k.; KW 9 15 k.: KW 23 17 k.; KW 138 5 k,: KW 57 10 k.: KW 48 2 - k.; KW 20 10 k.; KW 32 10 k.; KW 39 8 k.; KW 40 10 k.: KW 41 10 k.; KW 49 60 k.; KW 74 10 k.; KW 130 20 k.; KW 37 7 k. Uit halve vleet: KW 65 5 k.: KW 42 5 k.: KW 110 5 k.; KW 176 3 k.: KW 140 5 k.; KW 38 3 k.: KW 83 2 k.: KW 86 2 k.: KW 141 2 k.; KW 16 17 k.; KW 19 5 k.; KW 5 2 k.; KW 6 2 k.; KW 78 2 k.: KW 73 8 k.; KW 23 40 k.; KW 47 5 k.: KW 54 2 k.: KW 151 2 k.; KW 95 37 k.; IJM 74 35 k.; IJM 75 10 k.: IJM 283 3 k. Gemiddelde vangst: 12 kantjes. Een inwoner van Hei- loo verkeert in de gelukkige omstandig heid, dat hij een nieuw huis kan laten bouwen. Hij is echter zo gehecht aan het plekje grond waar misschien zelfs zijn wieg eens stond, dai hij zijn nieuwe huis wil hebben op de plaats van het oude. Afbreken dat oude huis. zou men zeggen, maar waar blijft hij al die tijd? Hij vond een oplossing: hij laat het nieuwe huis bou wen om het oude. Is het nieuwe huis af gebouwd dan wordt binnenskamers het oude afgebroken. Dat brengt natuurlijk wel wat „rommel" mee, maar iemand die zo honkvast is zal dat graag voor lief ne men. Eng behuisd is de man in ieder ge val niet.... IJSDANSDEMONSTRATIE. Tijdens de pauze van de ijshockeywedstrijd tussen HHIJC en de Zweedse club Soedertalje, die op Woensdag 4 November op de Hokij in Den Haag wordt gespeeld, zal het Engelse paar Nesta Davies en Paul Thomas een demonstratie ijsdansen geven. Bij de Engelse kampioenschappen ijsdansen eindigde het tweetal dit jaar op de tweede plaats. Adlnda, 29 v. Singapore n. Haiphong. Algenib, 29 Ouessant n. Las Palmas. Alwaki, 29 te New York. Amstelstad, 29 v. Le Havre n. Antwerpen. Arendskerk, 30 te Manilla. Alamak, pass. 29 Fmisterre n. Le Havre. Alcyone, 30 v. Rotterdam te Bremen. Aiaabi, 29 260 m. Z Fernado Noronha. Alkaid, 29 v. Ilheos n. Bahia. Alnidijk, 29 v. Antwerpen te Londen. Appingedijk, 29 v. Lissabon n. Havana. Arendsdijk, 29 v. New York n. Boston. Averdijk, 30 v. New York n. Baltimore. Aalsdijk, 29 v. New York n. Rotterdam Abbeaijk, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Agamemnon, 30 .v La Guaira n. Puerto Cabello Ancijk, 30 v. Londen te Bremen. Arnedijk, 29 v. New York te New Orleans. Alchiba, 29 230 m. N. ten O. Recife. Ampenan. 29 rede Piobolinggo. Amsteldiep, 29 110 m. W. ten N. Guardafui. A nr. en kerk, 29 150 m. N.NW. Perim. Arkeldijk, 29 370 m. W.ZW. Ouessant. Bantam, pass. 29 Pantellaria n. Beirouth. Baarn, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton, 29 v. Tanger n. Mombasa. Boskoop, 29 225 b. NO. Azoren n. Barbados. Breda, 30 v. Cartagena n. Panamakanaal. Bantam, pass. 29 Malta n. Beyrouth. Boschfontein, 30 v. Mombasa n. Aden. Britsum, 30 voor Hoek v. Holland ten anker. Bacchus, 29 100 m. N. Fayal. Banka, 29 v. Soronig n. Hollandia. Blommersdijk, 29 450 m. W. Scilly's. Caltex Leiden. 29 Kreta gepass. n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 29 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 29 Finisterre n. R'dam. Caltex Delft, 29 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 0 te Singapore. Cistula, pass. 29 Christmas eil. n. Adelaide. Caltex Nederland, pass. 30 Gibraltar n. R'dam. Clavella, 29 250 m. Z.ZO. Hongkong. Ccrilla, pass. 29 Sibutu gepass. n. Min. Coryda, 2» 260 m. Z. Bali. Cronenburgh, pass. 29 S2 in. Londen. Drente, 29 te New Orleans. Delfland. 2 Nov. v. Pto Alegre te Amsterdam verwacht. Delfshaven, 30 v. Rotterdam te Antwerpen. Duivendijk, 28 v. Vancouver n. Los Angeles. Eendracht, verm. 1 v. Bremen n. Cavallah. Ena. 29 145 m. N.t.O. Massawah. Felipes, 29 v. Pladju n. Padang. Friesland KRL), 29 te Galveston. Farmsum, 30 v. Baltimore te New Orleans. Gadila, 28 v. Townsvtlle n. Curagao. Gooiland, 30 v. Recife te Bahia. Gordias, 29 80 m. Z.ZW. Finisterre. Ilathor, 29 v. Beyrouth n. Iskenderun. Hilversum, pass. 29 Algiers n. Lands End. Hydra, 30 te Rotterdam. Hoogkerk, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Ilathor, 30 te Iskenderun. Helder, 30 v. Bremen te Hamburg. Haulerwijk, 29 dwars Safi n. Casablanca. Heemskerk. 29 280 m. ZW. Walvisbaai. Hera, 29 200 m. NW. Finisterre. Hersilia, 29 500 m. N.NW. Flores. Ilos, 29 v. Rotterdam n. Barcelona. Joh. v. Oldenbamevelt, 29 v. Fremantle naar Melbourne. Japara (KRL), 29 v. Rotterdam n. Bremen. Japara, 30 v. Rotterdam te Bremen. Kota Agoeng, 30 v. Port Swettenham n. Penang. Kota Gede, pass. 29 Gibraltar n. Port Said. Kertosono, 30 v. San Francisco te Portland Kota Inten, 29 v. Port Soedan n. Djeddah. Ksrimun, 29 60 m. O.ZO. Minikoy. Karsik, 29 300 m. N. Teno Kp. Amber. Kedoe, 29 540 m. O.ZO. Socotra. Langkoeas. 30 te Tj. Priok. Laertes, pass. 29 Algiers n. Port Said. Loosdrecht, 30 v. Genua te Marseille. Loppersum. 29 v. Tarafa n. Nederland. Lucita, 29 v. Heysham n. Liverpool. Marken, 29 Guardafui gepass. n. Suez. Mentor, 29 te Algiers. Muiderkerk, 29 v. Hamburg n. Huil. Maas. 29 v. Lissabon n. Tunis. Macuba. 29 v. Port Said n. Gibraltar. Malvina, pass. 29 Barbados n. Engeland. Myonia. 28 v. Shellhaven n. Rotterdam. Meerkerk. 29 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Maetsuycker. pass. 29 Lombok n. Fremantle. Manoeran, 29 110 m. O. Malta. Marisa. 30 v. Miri te Balikpapan verw. Marpesse, pass. 29 ten N. Luzon n. Miri. Mei wede, 20 260 m. NO'. Bermuda. Metuia. 29 150 m. O. Kp. Agulhas. ModjOkerto, 29 100 m. O. Str. Gibraltar. Murena, 29 240 m. ZW. Chittagor.g. Nestor. 30 v. Amsterdam te Barbados. Noordwijk, 29 v. Rotterdam te Boston. NC/ordam, 29 v. New York n. Rotterdam. Oranje. 29 120 m. ZO. Kreta n. Napels. Oranjefontein. 29 110 m. Z. Teneriffe. Oranjestad, 29 v. Amsterdam n. Cristobal. Ootmarsum, 29 v. New Orleans n. Savona. Overijsel, 29 170 m. Z.ZW. Padang. Phrontis, 30 v. Port Said te Napels. Prins Fred Willem. 30 v. Chicago te Sarnia verw. Prins Philips Willem. 30 v. Cleveland te Toledo. Polyphemus, 29 te New York. Papendreeht, 29 t.h.v. Oporto n. Stockholm. Poelau Laut. 29 240 m. Z.ZO. Sabang. Poseido-n, 31 v. Maracaibo te Haita verw. Prins Alexander, 29 870 m. W. ten N. Kp. Claer. Pi ins Joh. Willem Friso, pass. 29 Texel naar Hamburg. Prins Willem III, 29 200 m. W. Rockall. Prins Willem IV, 29 600 m. W.NW. Scilly's. Rijndam, 29 350 m. O.NO. Kp. Race. Roepat. 30 v Amsterdam te Antw. verw. Rafaela, 29 270 m. ZO. Bangkok. Rem pang, 29 370 m. NW. eil. Rijnland, 29 230 m. N. ten O. Madeira. Sliedrecht, 29 v. Eva Perón n. Caripito. Stad Maastricht, 29 te Valencia. Straat Banka, 29 v. Mosselbaai n. Durban. Salland, 29 v. Montevideo n. Buenos Aires. Scherpendrecht. 30 v. Curagao te Puerto La Cruz verwacht. Singkep, 29 v. Hamburg n. Houston. Slamat, pass. 30 Gibraltar n. Hallfax. Sïoterdijk, 30 v. Brownsville te Galveston. Sibajak, pass. 30 Ouessant n. Port Said. Stad Amsterdam, 30 v. Montreal te Emaen verw. Sumatra, 29 v. Amsterdam te Hamburg. Salatiga, 28 330 m. W. Honolulu. Sarangan. 29 v. Ch'eribon n. Soerabaja. Schie, 29 te Saloniki. Siaoe, 29 v. Semarang n. Soerabaja. Stad Amsterdam, pass. 29 Noordhinder. Stad Maassluis, 29 180 m. NO. Lerwick Shetlands Stad Rottei dam, 29 80 m. ZW. Bergen. Stad Vlaardir.gen, 29 680 m. W. Scilly's. Star.vac Djirak, 29 v. Singapore n. Sungeigerong Straat Makassar 29 320 m. O. Hongkong. Sumatra, pass. 29 Cuxhaven n. Hamburg. Tabinta, 31 v. Singapore te Tj. Priok verw. Tawali, 28 v. Singapore n. Tj. Priok. Teiresias. 30 te Tj. Priok. Tabian, 29 v. Mena el Ahmadi te Koewait. Tarakan, 29 v. Port Said n- Halifax. Talisse, 30 v .Port Said n. Genua. Themisto, 30 v. Swansea n. Montreal. Tankhaven II, 29 te Sungeigerong. Tasman. 29 v. Singapore n. Belawan. Thedens, 31 v. Makassar te Paloppo verw. Titus, pass. 29 Kp. Matapa n. Piraeus. Tji'kampek, 29 150 ma Z. Sibutl gepass. Tjlpondok, pass. 29 Billiton n. Tj. Priok. Trajanus. 29 50 m. W. ten Z. Flores. Trompenberg. 29 60 m. ZO. Lands End. Utrecht, 29 410 m. W. ten N. Minikoy. Van Spilbergen, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Van Outshoorn, 29 rede Ampenan. Van Riebeeek, 29 v. Buleleng n. Soerabaja. Van Riemsdijk. 29 v. Belawan n. Singapore. Willem Ruys, 29 v. Suez n. Colombo. Waterman, 29 v. Bremerhaven n. Quebec. Westland, 29 Rio Grande gepass. n. Santos. Willem Bnrendsz, pass. 30 Startpolnt n. Curagao Willemstad. 29 v. Curagao n. La Guaira. Winterswijk, 29 v. Londen te Rotterdam. Waikelo, 29 v. Paloppo n. Soerabaja. Waiwerang. 30 v. Singapore te Soerabaja. IJsel, 30 v. Lattakia te Famagusta. Zonnewijk, 29 te Kaapstad. Zuiderkruis, 29 190 m. Z. ten W. Monrovia. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 29 v. Fowey n. Gefle. Admiraal Nelson, 30 v. Antwerpen te Putten. Admiraal De Ruiter, 30 v. Par te Gefle verw. Ai'bei'gen, vertr. 30 v. Livorno n. Ponza. Arnoudspolder, pass. 30 Vlissingen n. Lissabon. Batavier III, pass. 30 Oi»essant n. Casablanca. Birmingham, 30 rede Hull. Bab-T. 29 van Lulea naar Skelleftea. Bill, pass. 29 Vlissingen n. Garston. Bree Helle, verm. 31 v. Londen n. Rotterdam Casablanca, 29 v. Rouaan te Casablanca. Catharina, 30 v. Antw. te Vlissingen. Coolsingel, vertr. 30 v. Huil n. Middlesbro. Cornelia b I, 30 v. Lelth te Thorshaven verw. Deneb. vertr. 30 v. Newcastle n. R'dam. Deo Duce. 29 v. Kopenhagen n. Gothenburg. De Ruvter, 30 v. Zaandam te Amsterdam. Duiveland, 29 v. Thames n. d. Tyne. Douro, 29 van Patras n. Volos. Doklaan. 29 v. Esbjerg n. Rotterdam. Depa. pass. 27 Dover n. Loriënt. EUewoutsdijk,. 29 v. Vlaardingen te St. Heiier. Fiducia, 30 op de Humber. Fiducia, 30 te Vlissingen n. Antwerpen. Fedala. pass. 29 Holtenau n. Waremuende. Fieio, 29 v. Barcelona te Avonmouth. Follonica, vertr. 30 v. Oostende n. Fecamp. Gaasterland. 30 te Goole. Glashaven, yertr.-30 v. Antw. n. Kolding. BINNENLAND De advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft drie jaar gevangenis straf gevorderd tegen I. J. S. uit Oegstgeest, die als bestuurder van een beleggingsmaat schappij en 17 andere naamloze vennoot schappen wordt beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplichting. De rechtbank had hem hiervoor veroordeeld tot twee jaren. Het gerechtshof zal op 13 December uit spraak doen. Dit najaar zal in Den Haag de eerste afdeling van de Nederlandse Jeugd-lucht- vaartbrigade worden opgericht. Het doel is de jeugd een beter begrip bij te brengen over de burgerluchtvaart en de militaire lucht vaart. Daarbij wordt gestreefd naar een har monische ontwikkeling van geest en lichaam en in het bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verantwoordelijkheidsbesef. Jongens van 16—18 jaar uit alle bevolkings groepen kunnen deelnemen. In de week van 18 tot en met 24 Octo ber zijn vijf nieuwe gevallen van kinder verlamming aangegeven, namelijk een in Amsterdam, een in 's Gravenhage. een in Schiedam, een in Rotterdam en een in Sluis. Voorts eijn aangegeven 94 gevallen van diph- therie, (waarvan tweeëndertig in Zuidhol land) en 255 gevallen van roodvonk,, waar van zesentwintig in Gelderland, zevenen zeventig in Noordholland en negenenzestig in Zuidholland. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 36-jarigee stoker van de rijksmarinewerf te Den Helder. S. B., die in 2V> jaar tijds 300 gulden als steekpenningen had aangenomen van een kolenhandelaar en bovendien een aantal goederen uit de magazijnen op de werf had weggenomen, veroordeeld tot l!é jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Alk maar had hem tot twee jaar veroordeeld. Een grossier in uurwerken te Rotter dam had een deel van zijn voorraad bij buren ondergebracht. Dezer dagen miste hij veertig horloges ter waarde van f 1500. Het bleek dat een kostganger van de buren de horloges had weggenomen cn ze voor de helft van de waarde had verkocht. Het geld maakte hij tijdens de 3 Octoberfeesten in Leiden op. De Haagse politie heeft .een 29-jarige koopman aangehouden die bekend heeft dat hij de laatste twee jaar in boekwinkels honderden boeken heeft weggenomen. Een deel werd door hem verkocht en voor dit geld kocht hij andere boeken. Te zijnen huizen trof de politie 150 boeken aan die een waarde van f750 hadden. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 3 November naar Zwe den vertrekken, teneinde op uitnodiging van de „Svenska-Amerika-Linje" de eerste proef vaart mede te maken van het te Vlissingen bij „De Selde" gebouwde Zweedse mailschip „Kungsholm". Deze proftocht wordt op 5, 6 en 7 November gemaakt. Hieraan zullen ook deelnemen mr. S. Th. J. Teppema, direc- téur-generaal van de buitenlandse economi sche betrekkingen, de gezant van Zweden in Nederland, de heer S. V. Dahlman, en de gezant van Nederland in Zweden, de heer W. A. Daniëls. Acht jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 52-jarige Tilburgse arbeider, aan wie ten laste was gelegd dat hij getracht had de 22- jarige dochter van zijn hospita van het leven te bedroeven. Deze poging was mislukt omdat een broer van het meisje zijn zuster te hulp was gekomen. Aan cle grensovergang Keulse barrière te Venlo is de Venlose chauffeur B. door de maréchaussée gearresteerd. Hij wordt ver dacht van verduistering van goederen, die afkomstig waren uit de Amerikaanse zóne van Duitsland en bestemd waren voor het Rampenfonds. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat een partij soortgelijke goederen tijdens het oponthoud aan de grens eveneens spoorloos is verdwenen. Mr. L. II. Slolemaker, directeur Buitep- landse Betrekkingen der K.L.M., is door de president van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, de heer Camille Gutt, benoemd tot voorzitter van de Commissie voor Luchtvaart van deze Kamer. Mr. Slote- maker is sedert 1932 lid van deze commissie die is ingesteld om de belangen van de lucht vaartgebruikers en de vervoerders te behar tigen. De commissie brengt aanbevelingen uit aan regeringen en internationale lucht vaartorganisaties. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten met de Nederlandse Spoorwegen een overeenkomst, aan te gaan voor de bouw van een verkeerstunnel in de Bergerweg. De raad verleende hiervoor een crediet van bijna anderhalf millioen gulden. De tunnel zal waarschijnlijk in 1956 gereed zijn. De Arnhemse politie heeft een grossier in textiel te Arnhem, A. L. G. van de P., aangehouden, die ervan verdacht wordt sinds 1951 tal van diefstallen te hebben gepleegd, waarvan de totale buit in de tienduizenden guldens zou lopen. Hij trok er daaratoe vol gens de politie in een luxueuze auto op uit, bestuurd door zijn privé-chauffeur. Behalve geldbedragen zou hij door het gehele land textiel en Perzische tapijten hebben ont vreemd. Gisteravond is het twintigjarig bestaan van het Instituut Frangais (Maison Descar tes) in het gebouw van deze instelling feeste lijk herdacht. Achtereenvolgens spraken prof. E. Guilhou, directeur van Maison Des cartes, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly. de voorzitter van het Nederlandse Comité voor Maison Descartes, jhr. D. C. Röell. prof. Gustave Cohen, als vertegenwoordiger van de rector van de Sorbonne en de Franse minister van Onder wijs, de heer André Marie. Hast I, pass. 29 Vlissingen ti. Londen. Hast III, 29 v. Parijs n. Stockholm. Hilda, pass. -29 Vlissingen n. Rieme. Horst, pass. 30 Vlissingen n. Ma'.mö. Ilias. 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Joost, 29 te Zaandam van Waya. Java. 30 v. Vlissingen n. Limmerick. Jonex I, pass. 29 Vlissingen n. Louden. Jorina. 29 v. Kiel n. Kalmar. Jutland, 31 v, Rotterdam te Carthagena verw. Keyser. 29 v. Hamina n. Poole. Koningin Juliana. 29 v. Faarborg te Kalmar. Leuvehaven. vertr. 30 v. Gothenburg n. R'dam. Lies, 29 v. Port Talbot n. Schwart-zenhuette. Larix. 29 Kiel gepass. naar Zaandam. Manta. pass. 29 Vlissingen n. de Humber. Marcella. 30 v. Amsterdam te Sandefjord. Matthew, 30 v. Coryton te Dover. Menkar. 29 v. Casablanca te Safi. Merka. 29 v. Port Lyautev te Casablanca Merwehaven. 29 v. Duinkerken te Casablanca. Myrach, 29 v. Safi te Magador. Mypuek, 29 v. Arendal n. Westonpoint. Myson. 29 te Nortelie. Nassauhaven, 30 te Kopenhagen. Nieuwehaven, 30 v. Falkenberg te Gothenburg Noord. pass. 29 Portland n. Rotterdam. Nyenburgh. 29 v. Koping n. Amsterdam. Neeltle b. 29 v. Sfax te Berwick. Poortvliet, 29 v. Kingslynn n. Rotterdam. Ponto, 29 te Zaandam. Rapid, pass. 29 vc. Kiel n. Stockholm. Rose Marie, pass. 30 Vlissingen n. Rotterdam. Sambre, 29 v. Rouaan n. Parijs. Servus, 29 v. Londonderry n. Whitstabel. Silvaplana, 28 v. Rouaan n. Casablanca. Spurt, pass. 30 Vlissingen n. Oporto. Strijpe, vertr. 31 v. Rouaan n. Casablanca. Thear.o, 29 v. Belfast n. Waterford. Tom v. d. Heide. 29 v. Marseille te Casablanca. Urmajo, 29 v. Hamburg te Sharpness. Viking, pass. 29 Vlissingen n. Kopenhagen. Vingo. pass. 30 Vlissingen n. Antw. Van Erakel, 29 v. Nortelje te Shoreham. Van Gelder. 29 v. Hamburg n- Burnt eiland. Venus, 30 op rede Hull. Vivo. 30 op Schelde. Vlieland. 29 v. Rouaan n. Parijs. Westlaan, vertr. 30 v. Hamburg n. R'dam. Zwerver, pass. 30 Vlissingen n. Hull. SLEEP VAART Cycloop. 29 v. TJm. te Amsterdam. Loire. 29 v. Hoek v. Holland n. Lissabon naar baggermolen en bak. Thames, 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Witte Zee, 29 210 in. ZO. Beira.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3