A. L. Binder hielp visie van kunstenaars gestalte geven ..Dit vak sterft uit", zegt hij Washington overweegt radicale bewapenings-omzwaai Regering wijst verdergaande belastingconcessies af Koppelraadsel VIJFTIG JAAR BRONSGIETER Competitie van kunstzin en vakmanschap HARTENDORP „Britse vlootbouw heeft 13 jaar achterstand" Motie-Romme inzake vrijere loonvorming voorlopig van de baan Vijfentwintig Indiërs in oerwoud vermoord Amerikaanse vleierij in Duitse Bondsdag 6 Uniebonden „Bewering van K.v.K. Alkmaar ongegrond Voor tunnelproject werd steeds medegewerkt Amsterdam is niet wettelijk de hoofdstad Op de drempel van het „atoomtijdperk Het oog van de meester TWEEDE KAMER Roos voor Koningin ONZE PUZZLE ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 (Van een verslaggever) Achter de kromming in de Schipholweg voor het viaduct over de Ringvaart kan men een stap in het Bronzen Tijdperk zetten. Want daar, in de omslotenheid van weilanden en water, wordt een handwerk uitgeoefend, dat mede aan dit tijdperk zijn naam heeft gegeven. Het is een bronsgieterij, een bedrijf, dat in zoverre alle overeenkomst met zijn verre oorsprong heeft behouden, dat zijn aanzien niet door mechanisatie is veranderd, maar nog altijd het karakter van een handwerk draagt. Dat handwerk heeft bijna evenveel eeuwen vóór als na Christus doorstaan, net als zijn producten, die ongeschonden bleven temidden van het verval, waaraan bijvoorbeeld wel stenen beelden uit dezelfde tijd onderhevig waren. „Er zijn zoveel stenen beelden gevonden, die bijvoorbeeld geen armen of geen oren meer hadden en dat zie je bij bronzen beelden uit dezelfde tijd, maar zelden," vertelt de bronsgieter van vandaag. Het is de heer A. L. Binder, wiens bronsgieterij uit gegroeid is tot een der belangrijkste in ons land. Albert Binder is een kleine beweeglijke persoonlijkheid, die juist een gouden jubileum „in brons" achter de rug heeft. Het is iets meer dan een halve eeuw geleden, dat hij als veertienjarige jongen in de Gieszerei Müller in München het vak ging leren. En daar komt nog een soort gouden jubileum bij, want in zijn bedrijf zijn na de oorlog nu reeds vijftig verzetsmonumenten gegoten. „Ongeveer vijftig", zegt hij met het wijdse gebaar van iemand, die geen tijd heeft om zich met een gedétailleerde optelsom bezig te houden. Met een sigaar in zijn hand, waarin nooit vuur te bespeuren is als hij werkt ver geet hij altijd dar hij was gaan roken laat de heer Binder zijn bedrijf zien. Het is een merkwaardige competitie van kunst en bedrijf, twee grootheden die men juist tegenwoordig nader tot elkaar tracht te brengen. Dat is voor dit bedrijf niet meer nodig, want dat samengaan tussen kunst zin en ambachi is er al een we zenstrek van. Het maken van de vormende „negatie ven" in Brusselse aarde van de gipsmo dellen, is een omslachtig en lang niet ge makkelijk procédé, dat alle toewijding vergt, en het gieten van het gloeiende brons tussen de wand van de vorm en de kern waardoor het bronzen beeld of een deel er van ontstaat, brengt altijd weer ogenblikken van gespannen afwach ting. Die spanning is altijd gebleven, hoe zeer men ook door perfectionnering van de verschillende onderdelen van het werk de kwade kans van een „misbaksel" mijdt. En dan begint het laatste stadium van de pro ductie, het cisiüseren, het afwerken van de gegoten beelden waarin de vakman kan tonen of hij het vertrouwen van de beeld houwer waard is. Vormen en cisiliseren, dat zijn de twee vakken, die de bronsgieter moet beheersen en die de gezellen pas na jaren onder de knie krijgen. Het is niet alleen de duur van die op leiding maar vooral ook de aard van dit werk met voor onze tijd primitief aandoende hulpmiddelen, die het steeds moeilijk maakt om uit deze ge neratie nog krachten er van aan te werven. ,.Ze willen niet meer aan het handwerk, de jongens; ze staan liever bij een machine, daar zit meer actie en beweging in, vinden ze". Bert, de zoon van de heer Binder, die straks met diens schoonzoon het bedrijf zal voortzetten, geeft hiermee de reden voor de uitspraak van zijn vader: „Het vak begint uit te sterven". De oorzaak daarvan is heel eenvoudig: het gebrek aan vakmensen wordt steeds nijpen der. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel 16990 Tel. 11696 Kruidbergerweg 51. Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen I»» Naar aanleiding van een verklaring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, waarin deze onder meer stelde, dat er bij de vakbonden bezwaren schijnen te bestaan tegen versnelde uitvoering van de tunnelbouw bij Velsen is van de zijde der Uniebonden medegedeeld, dat er voor deze veronderstelling geen enkele reden bestaat. Namens de Uniebonden verklaarde gister middag de heer H. J. Wevers, districtsbe- stuurder van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidcrsbond, dat deze uitspraak van de K. v. K. te Alkmaar bevreemding had gewekt, alleen reeds om het feit dat de Uniebonden nooit over een versnelde uit voering van het werk gepolst ziin. De medewerking van de vakorganisaties aan de spoedige uitvoering van dit project is, naar deze bestuurder zeide, nog dit jaar duidelijk gebleken, toen vóór 19 Juni de Rijkswaterstaat aan de Uniebonden te ken nen gaf, het op prijs te zullen stellen, in dien in het bijzonder de vaklieden in ploegverband zouden gaan werken ten einde met de bekisting vóór te blijven. In overleg met de Ballast Mij. werd toen een ploegverband ingesteld en door tussen komst van het College van Rijksbemidde laars is er toen ook een toeslag voor dit werk bepaald. B'j die gelegenheid hebben de Uniebonden dus wel duidelijk hun medewerking getoond, waar het ging over opvoering van het tempo der werkzaam heden, aldus de heer Wevers. Maar dat was ook de enige keer, waarop medewer king van ons voor dit doel werd gevraagd. Daarom is de bewering, geuit door de K.v.K. te (\lkmaar. van alle grond ont bloot". Albert Binder heeft een internationale leerschool achter de rug. Want na in München, Frankfurt en Düsseldorf ge werkt te hebben, kwam hij in de brons gieterij van de Oostenrijker Ernst Poli- synsky, die zich in Oslo gevestigd had en een paar jaar later wérkte hij in Kopen hagen waar hij heel wat bronzen van de be kende kleine zeemeermin (op een rots in de Sont) heeft gegoten. Hij stak over naar Zuid-Amerika en ging aan de slag in Buenos Aires, uit welk atelier hij zich nog een monument in de vorm van een zege kar met vier paarden ervoor herinnert, dat nu voer het gebouw van het Nationaal Congres prijkt. Na de oorlog 19141918 begon hij in Nederland, eerst nog als werknemer in Zaandam bij twee van de vele inmiddels verdwenen bronsgieterijen. En in 1923 be gon hij met een eigen bedrijf aan de Kinheimweg in Bloemendaal, later ver plaatst naar de Kleverlaan en in de oorlog toen het daar schootsveld moest wor den nog eens overgeplaatst naar „Ko ningshof" aan de Duinlustweg in Over- veen. Dat was een knappe bedoening, waarin hij ook na de oorlog nog geruime tijd aardige orders zijn neus voorbij moest laten gaan, totdai hij met medewerking van vele autoriteiten en vooral ook van de Kring van Beeldhouwers aan de Nieuwe Weg achter een huis dat door emigratie vrij kwam een geschikt bouwterrein voor een flinke loods vond. Buiten hei atelier, dicht bij een slordige hoop gipsen lichaamsdelen staan een paar rijzige bronzen bisschoppen uit te zien naar het Zuiden. Daar zit een zekere sym boliek in want de heer Binder vertelt dat ze behoren bij een Maria-beeldengroep in Maastricht, dat gecompleteerd zal worden als „het comité" de rest van dt benodigde som bij elkaar heeft. „In de kranten gin der heeft al een spotprent van die beel dengroep gestaan, twee van de figuren tu ren daarin naar het Noorden of deze bis schoppen nog niet komen".... zegt de heer Binder. Langs de hoofden van een paar promi nente vaderlanders, een vooroverhurkend aapje en een sierlijke vrouw allemaal in brons de oven, waarin de vormen gedroogd worden, de grote kisten met Brusselse aarde en een paar gipsen hei ligen gaat hij ons voor naar het kleine bureautje, dat hij in de loods heeft uitge spaard voor zijn administratie. Foto-album De namen van tal van bekende beeld houwers voor wie hij opdrachten onder handen of uitgevoerd heeft, prijken op de laden achter hem. Hij slaat een overvol foto-album open en exposeert een tijdje voor ons, een heterogene rij beeldhouw werken passeert de revue: het relief op de afsluitdijk, de ruiterstandbeelden van St. Willebrordus en St. Martin us bij de Utrechtse Dom, hei prachtige hekwerk voor het nieuwe stadhuis van Enschedé, waarop de hele geschiedenis van de stad van de Saksen af in taferelen staat afge beeld, een paar ragfijne Hindoebeeldjes, duplicaten van oude Aziatische sculptuur, die het huidige Instituut voor de Tropen wilde hebben en dan als een vertrouwde vriend: het monument op de Dreef te Haarlem. Albert Binder heeft de visie van vele kunstenaars gestalte helpen ge- In tegenstelling tot de regeringsperiode van koning Lodewijk Napoleon, die Amsterdam tot hoofdstad verklaarde, de tijd der inlijving van ons land bij het Franse keizerrijk, gedurende welke Amsterdam werkelijke hoofdstad, zetel der algemene regering, bleef en de Grondwet van 1814, die met zoveel woorden de stad Amsterdam als hoofd stad noemde, is sedertdien noch in de Grondwet noch in enige andere wet sprake van een hoofdstad des lands. Wel wordt Amsterdam algemeen als zodanig aangemerkt, enerzijds in ver band met artikel 52 der Grondwet, vol gens hetwelk de Koning wordt beëdigd en ingehuldigd binnen de stad Amster dam, en anderzijds op grond van de omstandigheid, dat deze gemeente zo wel tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden als daarna de aanzienlijk ste en meest bevolkte des lands was. Aangezien het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke beteke nis mist, bestaat er naar het oordeel van de minister van Binnenlandse Za ken geen voldoende aanleiding bij wet te bepalen, welke gemeente als zodanig fungeert. Dit deelt de minister naar aanleiding van een desbetreffende vraag mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1954 van zijn departement. ven en hij matigt zich geen ooi-deel over „ismen" aan. Maar wel meent hij met zijn vijftig jarige ervaring te kunnen zeggen: wat de afwerking betreft vind ik dat de oudere generatie pas begon waar de moderne beeldhouwers al ophouden. En dat komt in deze tijd toevallig goed uit want een af werking zoals die vroeger heel gewoon was, zou tegenwoordig onbetaalbaar zijn". De „afzet" in Nederland is de laatste vijftien jaar sterk gegroeid in vergelijking met de magere decennia, er is nu veel initiatief meestal in de vorm van co- mité's om deze tak van de beeldende kunst weer vertrouwd te maken bij het publiek. Maar vóór de laatste oorlog had de bronsgieterij in Nederland zwaar te kampen met buitenlandse concurrentie in de prijs, na de oorlog is dit andersom ge worden. Want deze gieterij krijgt nu ook buitenlandse opdrachten, zoals destijds het boegbeeld van het Noorse schip „Oslo fjord", iets waaraan vóór de oorlog nauwe lijks te denken viel. De toekomstige oorlogsvloten zullen grote afstanden kunnen varen zonder onder weg brandstof in te nemen, kusten op een af stand van 300 kilometer kunnen beschie ten, aldus „Jane's Fighting Ships", het ge zaghebbendste Britse handboek over ma rine-aangelegenheden. De toepassing van atoomenergie voor de voortbeweging van oorlogsschepen zal langzamerhand slagschepen en torpedo- bootjagers in onbruik doen geraken, maar voor vliegkampschepen en kruisers is een „goede toekomst" weggelegd, aldus het handboek. De Sovjet-Unie beschikt thans over 370 duikboten en heeft er 1.000 in aanbouw, aldus „Jane's Fighting Ships". Al deze duikboten zijn uitgerust met snuivers ,.Schnorkel"-installaties), waardoor zij in staat zijn grote afstanden onder water af te leggen. De Britse vloot beschikt thans over 53 en de Amerikaanse over ruim 200 duikboten, aldus het handboek. Na de Amerikaanse vloot is de Britse de grootste ter wereld. De Sovjet-Unie heeft op het ogenblik echter een grotere vloot in actieve dienst, daar een aanzienlijk deel van de Amerikaanse- en Britse vlootstrijd- krachten is opgelegd, aldus „Jane's Figh ting Ships". De Britse vloot heeft volgens het boek, wat het bouwprogram aangaat, een ach terstand van ongeveer dertien jaar. Een gedeelte van het beeld van de vrouw met de windselen, een van de vier figuren van een beeldengroep voor het Badhuis van Ostende, wordt afge werkt onder het toe ziend oog van de baas (rechts). Zijn zoon en schoonzoon, die later de leiding van de bronsgieterij zul len overnemen, (mid den en links) aan het werk. (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdag hebben vijf ministers en de staatssecretaris van Financiën geantwoord op de replieken. Over de kwestie Ambon zei minister president d r. D r e e s, dat er geen ogenblik sprake is geweest van enige op de Am bonezen uit te oefenen druk, opdat zij naar hun land terug zouden keren. Werkelijke mogelijkheden om iets te bereiken voor herstel van een deelstaat Zuid-Molukken, zijn er op het ogenblik niet. Dat heeft niets te maken met gevoelens van sympathie. Men moet een open oog voor de realiteit behouden. Overigens zal op den duur de kans op verkrijging van grotere zelfstan digheid in Indonesië waarschijnlijk toe nemen. Met betrekking tot de vorming van een Europese politieke gemeenschap heeft de regering zich niet gesteld op het standpunt „alles of niets". Dr. Drees behoorde reeds in 1931 tot dé ijveraars voor een Europese douane-unie. De mening dat hij eigenlijk niets of wei nig voor deugdelijke Europese samenwer king zou voelen, noemde hij een misver stand. Wat de kwestie van de overheids uitgaven betreft, heeft de regering wel degelijk het recht om als er onbillijke cri- tiek wordt uitgeoefend dit te doen blijken. Zij heeft eveneens het recht er de aandacht op te vestigen, wanneer enerzijds van de zijde der Kamer op verlaging van de uit gaven wordt aangedrongen en anderzijds bij de afzonderlijke begrotingshoofdstuk ken allerlei wordt gevraagd, dat grotere uitgaven eist, dit onmogelijk te combineren is. De motie-Romme Minister Drees had liever de motie- Romme ingetrokken gezien, maar hij was toch voldaan, nu deze zal worden aange houden en er dus op het ogenblik geen uitspraak komt, die min of meer de vrij heid zou belemmeren van hen, die thans het vraagstuk van de loonvorming verder gaan onderzoeken. Minister Van de Kief t zwichtte voor het verzet tegen het artikel dat in de ver schillende begrotingen binnen eenzelfde hoofdstuk af- en overschrijvingen mogelijk maakt. Hij zou intrekking van dat artikel bevorderen en het beoogde doel ver eenvoudiging der administratie door een wijziging der comptabiliteitswet zien te be reiken. Als de Kamer zo op zuinigheid gesteld is, dan moet zij ook niet te spoedig boos zijn als de regering bepaalde wensen afwijst. Welvaartsverbetering bij zo groot mogelijke werkgelegenheid en een monetair even wicht, daarop is het financiëel-economisch beleid van het kabinet gericht. Het standpunt van mr. Van Leeuwen (VVD) dat de 45 procent overheidsuitgaven gelijk staan met 45 procent socialisatie Wegens het vernieuwen van de brug dekken van de dubbele bascule brug over het Merwedekanaal te Utrecht z?.I het verkeer tot 1 December worden omgelegd, zo deelt de K.N.A.C. mede. noemde minister Van de Kieft „een bij drage tot de humoristische kant van het debat." Geen verdere belastingverlaging Tenslotte verklaarde de minister van Financiën, dat de regering geen der tijdens het debat voorgestelde wijzi gingen in de begrotingsontwerpen in overweging kan nemen. Hetgeen de regering nu heeft voorgesteld, komt haar het beste voor. Zij hoopte dat de Kamer daarmee accoord kon gaan. Hierna rekende staatssecretaris m r. Van den Berge de Kamer nog voor, dat verwezenlijking van het denkbeeld- Romme inzake een vrijstelling van de ver eveningsheffing, geenszins die verlichting voor de kleine ondernemers zou betekenen, die prof. Romme er van verwacht. (Van onze correspondent in Washington) Acht jaar nadat de atoombom boven Hirosjima ontplofte, begint men zich in eens acuut bewust te worden van het feit dat de periode van de atoomkracht wer kelijk begonnen is. Wat lang nog klonk als toekomstmuziek en toekomstverschrik- king, is de laatste maanden veel concreter geworden. Nu de Amerikaanse regering een proefinstallatie wil gaan bouwen, die met atoomkracht electriciteit zal produce ren voor burgergebruik, gaat men zich in eens afvragen, wat nu de toekomstkansen zijn van kolen, olie en zelfs van water kracht? En wat men zich vooral in dit land thans afvraagt, is: In hoe verre mag de regering van atoom kracht een monopolie maken? Moeten de particuliere ondernemers niet terstond een kans krijgen, ook deze bron van ener gie te gaan exploiteren? Het is wat vroeg om nu al te gaan uit weiden over de diverse opinies in dit toch nog altijd toekomstige conflict van belangen, maar het feit, dat men zich werkelijk druk gaat maken over deze problemen, bewijst, hoezeer het gebruik van atoomkracht als een reële mogelijk heid wordt beschouwd. Revolutie in de defensie op til In een vorig artikel schreef ik reeds dat de militaire begroting voor 1954 nog wel geen al te sensationele veranderingen zal vertonen. Leger en vloot zullen onge veer gelijk blijven, alleen de luchtmacht zal worden uitgebreid.- Die begroting staat echter nog niet de finitief vast en het is mogelijk, dat de le den van de generale staf, die thans allen op eigen gelegenheid zijn uitgezwermd over de wereld, na terugkeer te Washing ton nog wijzigingen zullen voorstellen. Admiraal Bradford, de voorzitter van de chefs van staven, en generaal Twining, chef-staf van de luchtmacht, zijn vertrok ken naar Europa. Generaal Ridgway, chef-staf van het leger, is gestart in de richting van Tokio, en admiraal Carney, zijn collega van de vloot, zal hem volgen naar de Stille Oceaan. Voor het midden van 1954 zal men nog geen revolutionnaire wijzigingen gaan aanbrengen in het Ame rikaanse militaire apparaat, maar een ra dicale omwenteling schijnt niettemin in voorbereiding en de inleiding daartoe zal men wellicht reeds kunnen bespeuren in de eerstkomende begroting. De mening wint namelijk veld, dat de traditionele oorlogvoering haar tijd gehad heeft en de strijd in Korea is misschien de laatste „gewone" oorlog geweest. De vuurkracht van atoomwapens is zo onver gelijkelijk veel groter dan die' van de ge bruikelijke, dat het onverantwoord schijnt, om nog lang door te gaan met conventio nele bewapening nu de potentiële vijand de Sovjet-Unie in staat blijkt A- en H-bommen te produceren. Vandaar dat men geleidelijk begin nend in 1954 een ommekeer in de strijdmiddelen kan verwachten: een be perking tot het minimum in de conven tionele bewapening en een snelle ontwik keling van de luchtmacht, die A- en H- bommen kan vervoeren, een ontwikkeling tevens van geleide, zichzelf voortbewegen de bommen en van atoomartillerie. Indien men niet zeer spoedig met de Russen tot een overeenstemming komt in zake controle op de atoomenergie (en zulk een accoord is zeer onwaarschijnlijk), dan schijnt de kans verkeken dat de superwa pens als een al te onmenselijk strijd middel in de ban gedaan zullen worden. Gevaarlijke ontwikkeling Deze ontwikkeling is logisch, doch ge vaarlijk. Stel bijvoorbeeld dat zich in Indo china door openlijke hulp van commu nistisch China een tweede Korea zou ontwikkelen. Gebruik van atoomwapens daar zou dan zeer waarschijnlijk zijn. Daardoor zouden veel meer doden vallen en de spanningen in de wereld zouden dusdanig toenemen, dat een direct conflict tussen de grootste mogendheden te voor zien zou zijn. Tot dusver bestond altijd nog de kans, dat conflicten in de grensgebieden der twee grote bloes, gelocaliseerd konden blijven. Die kans wordt in de toekomst geringer. De vrede in de wereld zal meer en meer gaan berusten op de angst, die men zijn tegenstander kan aanjagen. Men kan zeggen: dat is altijd zo geweest. Indien een land zelf al geen aggressieve Van de dupliek van minister Z ij 1 s t r a bedoelingen had, dan heeft het zijn even zij alleen zijn toezegging vermeld, dat hij geen beslissingen inzake het aardgasvraag- stuk zal nemen vóór het komende debat bij zijn begroting. De motie-Reuter (CPN), waarin een loonsverhoging van zes procent wordt ver langd, werd bestreden door minister Suur- h o f f, wiens uiteenzettingen, blijkens de vele boze interrupties van hun kant, de communisten blijkbaar erg mishaagden. Bij herhaling klonk het woord „leugenaar", zodat voorzitter Kortenhorst met hamer slagen en waarschuwingen deze afgevaar digden tot rede probeerde te brengen. Tot besluit verklaarde prof. Romme (KVP), dat hij zijn motie afgevoerd wil zien. Aldus geschiedde, waarop de voor zitter het algemeen debat sloot. Uit Calcutta melden A.F.P./Reuter: Vijf entwintig beambten van de Indische rege ring zijn dezer dagen door ongeveer 500 leden van een stam in Assam gedood. Volgens een bericht uit Gauhati in As sam bevonden de beambten zich in het oerwoud, het gebied van de stam, voor het uitdelen van zout. Er is onmiddellijk een legerafdeling naar het betrokken gebied gezonden. tuele tegenstander van aggressie proberen af te houden, door zichzelf geducht sterk te maken. Maar het is vaak een wat goedkope dooddoener om te zeggen „de geschiedenis herhaalt zich", want in feite herhaalt zich de geschiedenis maar heel zelden. Indien het na een race in atoombewapening „mis" zou gaan in de wereld, dan zou dat zulk een catastrofe betekenen als de aarde nog niet heeft gekend. Dan betekent dat de verschroeiïngsdood voor millioenen en een vernietiging van een zeer groot deel der cultuur. Dat tenge volge van bovengenoemde herziening in Amerika's plannen eventueel een ge deelte der Amerikaanse divisies Europa zou verlaten, moge de Europese lan den niet aangenaam zijn, essentieel is zulks op zichzelf niet. De krijgswetenschap is snel en radicaal aan het veranderen! Kennis van de atoomkrachten als alle kennis is „kennis des goeds en des kwaads". En het grote gevaar, reeds se dert het paradijs, is het verkeerde gebruik van de kennis. In de komende maanden voordat de eeuw van de atoomkracht definitief inzet heeft de wereld wel licht nog een laatste kans op bezinning. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, heeft Donderdag in Bonn de West-Duitse Bonds dag (Tweede Kamer) toegesproken. Hij zei „de V.S. koesteren slechts gevoelens van vriendschap en goede wil jegens het Duitse volk. De Verenigde Staten wensen een herenigd Duitsland, waar het volk regeert." Een donderend applaus volgde, toen hij zeide: „Mogen uw volk en het mijne altijd in vriendschap en kameraadschap leven." Andere passages uit Martins toespraak: „Ik herinner mij nog hoe mijn ouders mij indertijd, in het kleine plaatsje in de staat Massachusetts, waar ik nog steeds woon, hebben verteld over de aankomst, in 1849, van de eerste Duitsers. De V.S. zijn veel verschuldigd aan hun burgers van Duitse afstamming. In de aderen van ruim twin tig millioen Amerikanen stroomt Duits bloed." „Wij Amerikanen, die ons van deze schuld bewust zijn en die de belangrijkheid van de plaats, die Duitsland in de wereld inneemt, begrijpen, willen dat de Duitsers slagen en wij willen helpen, zoals ook be roemde Duitse militairen ons in de dagen onzer worsteling voor de onafhankelijkheid hebben bijgestaan." (Reuter). Aan Koningin Frederika van Grieken land werd, toen zij deze week met Ko ning Paul voor een officieel bezoek te New York arriveerde, een doos over handigd. welke een rode roos bleek te bevatten. Er was een briefje bij met de opdracht: „Aan het .meisje van het vliegtuig"De Koningin zei ervan over tuigd te zijn, dat deze attentie afkom stig was van een van twee Amerikaanse soldaten, die zij tijdens de oorlog aan boord van een vliegtuig ontmoet had. Zij was in die dagen van Zuid-Afrika naar Egypte gevlogen om daar haar ge maal te bezoeken en op de terugreis, eenzaam en ongelukkig, had zij haar tranen niet kunnen bedwingen. Twee Amerikaanse soldaten, die ook in het vliegtuig waren, deden toen hun best om haar wat op te vrolijken Zij had hun niet gezegd, wie zij was en ook hun namen niet vernomen, aldus ver haalde Konigin Frederika nu aan een lunch met de pers te New York. Hèrst in het land. Blaren allerhand. Koppel steeds twee van de hieronder gegeven woorden aan elkaar, zodat er 8 nieuwe woorden ontstaan. Het bovenste woord dient te bestaan uit letters, het tweede uit 8 letters, vervolgens 7, 10, 11, 8, 10 en 9 letters. Bij juiste oplossing ontstaat er dan op de eerste en vijfde verticale rij een zegswijze. OP LAST KAMP ONT DOOD HEET SLAG NEMEN MEESTER DOOR ERE HOOFDEN RIT TENTEN LEDEN OVER Om mee te dingen naar de geldprijzen ad f7.50, f5 en f2.50 moeten oplossingen, voorzien van de aanduiding „Oplossing Puzzle" (op enveloppe of adreszijde brief kaart) uiterlijk Woensdag om 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soen- daplein 37, of iJmuiden Kennemerlaan 186. Men sïuite geen mededelingen bij. Winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. W. F. Itjeshcrst, St.uverstraat 13. Haarlem f7.50; 2. J. Wakker, Bornstraat 37, Velsen- Noord f5; 3. C. Duits, Olycanstraat 44, Haarlem f 2.50. De oplossing van het kruiswoordraadsel van de vorige week is: Horizontaal: 1. gek; 4. strak; 8 kap; 11. oven; 12. uil; 13. made; 14. met; 15. ribes; 17. ren; 18. negen; 19. xenon; 23. ob; 25. tollens; 29. de; 30. liga; 31. Eli; 32. plan; 33. eg; 34. briesje; 37. me; 40. plaat; 42. buret; 44. ree; 45. draak; 47. gul; 49. oren; oO. urn; 51. agio; 52. esp; 53. wikke; 54. els. Verticaal: 1. gom; 2. even; 3. keten; 5. tuin; 6. rib; 7 Alex; 8. karos; 9. Aden; 10. pen; 15. reno; 16. sein; 20. kolen; 21. alles; 22. wenen; 24. big; 25. tab; 26. lei; 27, eis; 28. spe; 29. dam; 35. raad; 36. jeuk; 38- sleep; 39. zegge; 40. pers; 41. trui; 42. bank' 43. tuil; 44. roe; 46. ark; 48. los.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6