De „nieuwe mens" behoeden voor de stedelijke vervlakking „Alcura" gaf „Man in het witte pak" (Rex) Agenda voor Velsen Haveiiherichten Katholieke visie op de IJmond Grote sociale vraagstukken vragen nu al om een oplossing Meer dan f 3000 voor Ned. Herv. Gem. Velsen DCIJ betoomde Chr. damclub Amsterdam Wisselend succes voor schakers van „Kijk Uit" „Rekken" laat zien wat zij doet MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 Kerkpinken gingen in andere handen over „Als belangstelling niet toeneemt wordt werk onmogelijk" Langere openstelling van grenskantoor Putte „Kralenberg" begint Vrijdag aan de competitie „Kunst en Vriendschap" speelde klucht Velsen verslaat Ripperda „Grompie" op bezoek bij „Bates Cepro" EEG>pirfi<er SVIJ's eerste zege eindelijk een feit WIJ verloor onverdiend met 6-4 van De Geuzen TAE gevolgen van de grootscheepse structurele veranderingen, die de IJmond doormaakt en nog zal doormaken, worden in geen gezelschap met ver- antwoordelijksheidsgevoel onderschat. De haast revolutionaire bevolkingsgroei van midden Kennemerland, met Beverwijk als toekomstig centrum voor een bevolking van een 175.000 zielen, stelt de bestuurderen op materieel en maat schappelijk gebied voor een aantal vraagstukken, die, willen zij straks niet tot moeilijkheden leiden, nu reeds terdege onder het oog moeten worden gezien. De Katholieke Actie benadert deze problemen uiteraard van haar eigen zijde en tracht de ontwikkeling voor te blijven, om klaar te zijn, als straks de grote bevolkingsaanwas in en rond Beverwijk een feit is. Drs. W. Kusters heeft in zijn causerie over dit onderwerp niet alleen de economische en stedebouwkundige kanten van het totale probleem aangeroerd, maar vooral de zedelijk- godsdienstige. Daarbij viel onder meer op, dat er van de grootsteedse sfeer naar zijn mening niet per se een ongunstige invloed hoeft uit te gaan, zoals te zien is in de mijnsteden, waar het Katholieke geloofsleven naar drs Kusters' opvatting de oude waarden van geloof en zeden heeft weten te con serveren. Daartegenover staat echter het tragische voorbeeld van de Belgische in dustriegebieden, waar hele steden en dor pen verzonken in de massaficatie. „Te veel in Velsen Zuid" De industriële revolutie dient zich op dit ogenblik sterk aan in midden Kenne merland en in luttele jaren zwenkt dit deel van de kuststreek om van het lande lijke naar het grootsteedse karakter. Wat hier gebeuren gaat is te beschouwen als een direct uitvoeisel van een groot na tionaal, wellicht internationaal econo misch belang: de vestiging en uitbreiding van de IJmuidense Hoogovens. Velsen en Beverwijk kunnen de groei van de Hoog ovens niet „normaal" opvangen wat de ge volgen ervan voor het bevolkingsaccres betreft: een nieuwe stad tussen Beverwijk en Heemskerk zal wellicht nodig zijn om de nieuwe Kennemers op te vangen. „Men is hiermede reeds bezig, nadat er na de oorlog te veel gebouwd is in Velsen Zuid", zei de heer Kusters in dit verband: „Bever wijk en Heemskerk gaan zich in versneld tempo ontwikkelen". Rustpunt nodig Na deze zuiver-economisch-stedebouw- kundige aspecten in het kort te hebben belicht ging drs. Kusters over tot de so ciaal-culturele achtergronden van de IJmond-groei en hij beschouwde het ver lies van het contact met bodem en werk kring voor de industriearbeider als het ernstigste gevolg van deze gang van za ken: in de beweeglijkheid der industrie zal de arbeider een rustpunt behoeven hoe dan ook. De opvoeding van de mens tot persoon lijkheid is een eerste vereiste, meende hij en de taak van de kerk is daarbij niet te onderschatten. Vooral degenen, die van het platte land geïmporteerd worden ter versteviging van het arbeiderskorps zullen de plotse linge sfeerwisseling aan den lijve voelen: andere interesses en andere gewoonten komen in hun leven; het traditionalisme maakt plaats voor het rationalisme en de opneming van de nog vreemd daar tegen over staande mens in een massaficerende maatschappij schept een aantal hevige vraagstukken. De gemeenschap, waarin de arbeider te recht komt, zal hem door goede woonge legenheid en goede ontspanning, door goede organisaties en een nauw contact met de geestelijke leiders moeten acclimatise ren en opvangen, waarbij de persoonlijk heid niet teloor mag gaan. Dat de Katho lieke gemeenschap in deze een zeer om vangrijke taak te vervullen krijgt, leidde de heer Kusters af uit het feit, dat 40 per cent van de arbeiders in de IJmond Katho liek is. Nadere studie Burgemeester H. Nielen van Heemskerk heeft aangekondigd, dat in komende bij eenkomsten van de Katholieke Actie het probleem, zoals het ter tafel ligt, van alle kanten bezien zal worden en hij noemde In de herfstkou van de Zaterdagochtend waren omstreeks tien uur ruim vijftig personen op het erf van de heer J. Schip per aan de Hofgeesterweg bij Santpoort bij elkaar, om een bod te doen op de zeven kerkpinken, die door de kerkvoogdij en de diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente Velsen ten overstaan van no taris W. Boerlage in het openbaar werden verkocht. De eerste pink ging na het mij nen voor 395 naar de heer Nelis, nadat de heer J. Schipper 360 had geboden. De tweede werd niet gemijnd en bracht 430 op van de heer Doornbos. Voor pink nummer drie werd door J. Schipper 420 geboden, daarna gemijnd door de heer Nelis op 426. De heer J. Maas werd eige naar van het volgende beest voor 465. Hij bood ook 430 voor de vijfe pink, maar de heer Van der Veld werd tenslotte na het mijnen de bezitter: 444. Voor de zesde pink werd 605 geboden door J.' Duineveld en daarna gemijnd op 606 door J. Rutten. Het laatste beest werd door J. v. d. Kroft uit Heemskerk met 611 be taald, nadat J. Maas 605 had geboden. De opbrengst voor de Ned. Herv. Gemeen te Velsen bedroeg hiermee 3376. Zondag 1 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mercator van Southamp ton. Berkelstroom van Tygnemouth. O. M. Bernuth van M' bro. Grebbestroom van Lon den. Heinrich van Rafsö. Swift van Londen. Amstelstroom van Bristol. Njord van Kotka. Vechtstroom van Hull. Jans van Londen. Delfland van Hamburg. Vertrokken zijn. Queen Anne naar Hamp ton Roads. Theiatia naar Pernis. Holderness naar Goole. Laurent Meeuws naar Antwer pen. Gaasterland naar Harlingen. het een „apostolaatsplicht" de Katholieke zeden en gewoonten te behouden en voor de toekomst zeker te stellen. ooooooooooccoooooocoo De nieuwe gemeenschap, die zich rond de monding van het Noordzeekanaal gaat ontwikkelen, heeft in de loop der jaren reeds aanleiding gegeven tot een aantal interessante 'beschouwingen van diverse kanten. In deze reeks past bijgaand betoog van de zijde der Ka tholieke Actie wonderwel het is een betoog van drs. W. Kusters, die de ont wikkeling van de IJmond dus benader de van religieus-sociale zijde met als uitgangspunt de wenselijkheid om de nieuwe bevolking, die zich gaat vestigen rond de zich snel-uitbreidende indus trieën te behoeden voor een vervlakking op godsdienstig, zedelijk, sociaal en culUireel gebied en al is er rond de pu blicatie van zijn gegevens énige onenig heid ontstaan, wij menen de hoofdzaken van dit betoog niet aan onzer lezers te mogen onthouden, zelfs al zijn zij op een besloten vergadering van de Katho lieke Actie in Beverwijk ontvouwd. In Zweden heeft men voorlopig nog bij wijze van proef enige nieuwe telefoon toestellen geconstrueerd. Inplaais van de gebruikelijke draaischijf hebben deze apparaten een toetsenbord. Een voordeel van dit drukknopsysteem is, dat men het gewenste nummer veel vlugger krijgt dan op de oude manier, waarbij de schijf na ieder aangeslagen cijfer eerst terug moet draaien. Het is een wonderlijke zaak met dat I culturele leven in Velsen. Vaak en te recht wordt er gemopperd, dat de nieu we stad aan de zee een „cultuursteppe" genoemd mag worden, maar wanneer zich verenigingen gaan beijveren, om de „steppe-bewoners" uit hun cultureel iso lement te verlossen, dan ontvangen zij als beloning de ene teleurstelling op de andere. „Felison" heeft dat alweer bitter er varen in het nieuwe seizoen en Zondag morgen moest de Algemene Culturele Raad „Alcura" in het Rex-theater met een handje vol mensen tevreden zijn, toen onder zijn auspieciën de belang wekkende Engelse film „The man in the white- suit" voor Velsen aan de vergetel heid ontrukt werd. In de normale bios coopprogramma's. krijgen producten als deze nu eenmaal geen kans, wat wij de IJmuidense Theater-directies nauwelijks euvel kunnen duiden. Maar het ware toch te verwachten, dat de kans, om op een Zondagochtend een „erkend-goed" film werk te zien, door meer liefhebbers werd aangegrepen dan er deze Zondagochtend naar het theater aan de Groeneweg togen. De heer J. Boersma heeft bij de aan vang der voorstelling namens „Alcura" zijn teleurstelling laten blijken over deze geringe belangstelling en hij deelde mee, dat er verandering in moet komen, wil de culturele raad kunnen doorgaan met dit werk. Overigens liggen er ook avondpro gramma's in het verschiet: voor 19 No vember is de eveneens „beroemde" film „Luchtbrug naar Pimlico" besproken. Toegelicht door de heer A. v. Maanen is vervolgens het Arthur Rankproduct „The man in the white suit" gedraaid een film, die onder haar knapperige Brit se humor een venijnige vraag stelt. Een chemicus denkt namelijk voor een grote textielmagnaat een nieuw procédé uit, dat het aanschijn geeft aan een onver- sJijtbare en afwasbare kunststof. Daaruit dreigt een revolutie in de Engelse textiel- wereld voort te komen zowel aan de kant van de zich bedreigd voelende ar beiders als aan de kant van de niet min der benauwde directeuren en hun com missarissen, die eenparig een enorme klap op de textielmarkt voorzien. Het blijkt allemaal erg mee te vallen, Ook voor garnaal-export Het ministerie van Financiën heeft op een verzoek van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie E.V.O., de Nationale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer N.O.B., Wegtransport en de Ned. Vereniging van Transportonderne mingen meegedeeld, dat zij bereid is voor het grenskantoor Putte in verband met' de export van mosselen en garnalen een lan gere openstellingsduur toe te staan. Het vervoer van mosselen en garnalen via dit grenskantoor zal op alle werkdagen tot 22.00 uur mogelijk zijn, terwijl op alle Maandagen van het jaar uitklaring kan geschieden twee uur voor de eigenlijke opening in de morgenuren. Van de Belgi sche douanediensten is enige tijd geleden reeds bericht ontvangen dat vervoer van bederflijke waren ook na de openstellings uren kón plaatsvinden. want de stof is niet houdbaar, maar de regisseur heeft in die tussentijd een heer lijk loopje kunnen nemen met de mens. Hij dikte opzettelijk deze film aan, waar door de spot met de textielbaronnen goedmoedig aandoet en de bezeten uitvin der van de nieuwe stof een halve Don Quijote wordt, maar stelt toch voldoende vragen op populair-economisch gebied, om mee naar huis te nemen. Een knappe fotografie en een geraffi neerd rhythme, waarbij het geluid van de borrelende retorten in het laborato rium een volstrekt-oorspronkeüjke en eigen plaats kreeg toebedeeld, verheft deze heerlijke film tot een brillant voor beeld van de Britse bedrevenheid met het gevoelig celluloid. Moge „Luchtbrug naar Pimlico", die uit dezelfde „school" stamt, meer kijkers trekken. J. F. De kopgroep in de strijd om het kam pioenschap van Noordholland blijft onge wijzigd. De leiders „Jozeph Blankenaar", „Gezellig Samenzijn" en „DCIJ" wisten al len met grote cijfers van hun tegenstanders te winnen. Vrijdagavond won DCIJ met 164 van CDA. Dukel gaf zijn club de leiding en Swier bracht de stand op 40. De kop van DCIJ doet het goed in deze competitie. Laros en Suyk brachten de stand op 100 en voorzitter K. de Jong aan het tiende bord zorgde voor 111 en daarmee voor de over winning. Aan het eerste bord trok de partij tussen wereldkampioen Roozenburg en H. Smit grote belangstelling. De CDA'er bleek een taaie verdediger. Daar de overige borden geen invloed op de uitslag konden uitoefenen werden met onderling goedvinden de partijen J. v. Stra ten, Heime Langbroek, T. Postma remise gegeven. De volledige uitslag luidt: DCIJ CDA 1. RoozenburgSmit 20 2. Dukelv. 't Schip 20 3. LarosMoser 20 4. Suykv. d. Linden 20 5. Postma—Langhenkel 11 6. Yme de JongKoeler20 7. LangbroekWassenaer 11 8. v. Stratenv. Dijk 11 9. SwierMons 2—0 10. De JongSmit 11 Totaal voor DCIJ164 DCIJ ontmoet 10 November in hotel Ken- nemerhof Jozeph Blankenaar. Daarna resten nog de wedstrijden tegen Zaandam, Wor- mermeer, Weesp en DCG. MAANDAG 2 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het wonder van Fati- ma". Rex, 20 uur, „Het dozijn blijft voordeli ger"'. SANTPOORT Commissie voor ontspanning voor ouden van dagen, 20 uur, Café de Weijman, Hoofdstraat, ontspanningsavond voor ouden van dagen. DINSDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur „Het wonder van Fatima" Het reisje van de twee Kijk Uit tiental len naar Zandvoort I en II is voor de IJmuidenaren niet onverdeeld gunstig ge weest. Het vierde tiental won de ontmoe ting met 82, maar het derde staat voor lopig met 43 achter. De drie afgebroken partijen wettigen het vermoeden, dat er minstens een gelijk spel behaald kan wor den. Aan het eerste bord speelde voor Kijk Uit Huiser tegen Porringa voor het derde. In de opening kon hij zich niet loswerken, boette er zelfs een pion bij in en kon daar door de partij niet houden. Zeylmans bouwde al spoedig een aan val op, maar de Zandvoorter verdedigde zich taai; toch kon hij niet verhinderen, dat Zeylmans materieel voordeel behaalde en na enkele zetten had de dame zo huis gehouden in de vijandelijke stelling, dat opgeven de enige oplossing was. S. Kistemaker gaf in een moment van schaakblindheid de dame weg en dit kostte hem natuurlijk de partij. Deelder speelde een goede positiepartij en kon gemakkelijk remise maken en Lan- ser had het op te nemen met twee torens tegen de dame en dit vergt altijd nauw keurig spel; bij de afwikkeling liet hij zon der meer een toren instaan en gaf op. Ver- laak speelde een kalm spelletje en won op gedecideerde wijze. Van Nieuwenhuizen moest de partij af breken, maar had een gewonnen stelling, die bij de arbitrage wel geen moeilijk heden zal opleveren. Ook Wezelman had een afgebroken partij, maar hier is het veel moeilijker om de winst aan te tonen en zal het wel op remise uitdraaien. De partij van Aerts, die ook afgebroken werd, is wel het moeilijkst van alle te analyseren, toch heeft de Kijk Uit-man wel een kansje, daar hij een ver vooruit geschoven pion heeft, die wel eens de door slag kon geven. Kok speelde een rustige partij en toen alle stukken afgeruild waren kwamen beiden spoedig tot overeenkomst en werd de partij remise. Aan het eerste bord van het vierde zat Niekerken, die in het middenspel een stuk won en daardoor de partij. Krab deed het zelfde, maar Roseboom gaf vier pionnen voor een stuk en kreeg daaruit zo'n gewel dige aanval, dat hij niet meer te houden was voor de Zandvoorter. Hogewind gaf in de aanvang blijk op aanval te willen spelen en dit lukte ook, zodat het punt naar IJmuiden ging; De Wolf kreeg door gedurfd spel een prachtig offensief en er werd gemakkelijk gewon nen. Strijker moest de vlag strijken, toen er twee torens op de zevende rij versche nen en mat niet meer te voorkomen was. v. d. Glind overkwam hetzelfde als Lan- ser, in zijn haast om een pion te verove ren verloor hij hierdoor de Dame en te vens de partij. v. d. Doel profiteerde op uitstekende wijze van een open Torenlijn en won fraai. En tenslotte Wolthuizen, die ook op over tuigende wijze zijn partij won, een ver vooruitgeschoven pion was oorzaak, dat de Zandvoorter de draad kwijtraakte en er niet meer kon uitkomen. Ver weg, schier vergeten in de Gelderse Achterhoek, ligt het dorpje Rekken. En nog verder, dicht aan de Duitse grens vin den we dc REKKENSE INRICHTINGEN. Hier wordt al bijna 40 jaar prachtig werk op Protestants Christelijke grondslag verricht. Verpleging en verzorging van prychopathen en zwakzinnigen. Wat zegt zo'n zin eigenlijk weinig over het uiterst moeilijke en tere werk wat onder deze geestelijk minder bedeelden wordt gedaan. Bij een bezoek aan deze inrichtingen staat de mens versteld, wat er daar mid den in de dorre heide en veengronden tot stand is gebracht. Lichte, ruime, prettige paviljoens, waarin men als een groot ge zin, met een vader en moeder tezamen woont. Bij een wandeling over het terrein vindt men een modern ingericht openlucht zwembad, ambachtsschool, nijverheids- school, werkplaatsen, keuken, een com pleet groots boerenbedrijf met koeien, var kens, kippen, een bedrijf wat gebruik maakt van de meest moderne gereedschap tien en methoden. Een tuinderij met broei kassen, een kerkgebouw (met prachtig orgel), woningen voor het personeel, en cpenluchttheater te veel om op te noemen. Door de vereniging „Rekkense Inrich tingen" worden ruim 550 mensen ver pleegd, waaronder velen, die door de rech terlijke instanties naar Rekken zijn ge- zenden. Allen zijn aan het werk of op school, nergens een afscheiding, een hek van prik keldraad of iets dergelijks. En als men in Rekken eenmaal aan het praten raakt, hoort men de meest wonder lijke verhalen over de goede resultaten die bereikt zijn, over gebroken levens, die na uiterste moeite en zorg weer geheeld kon den worden, over „zware gevallen" die nu weer een goede plaats in de maatschappij gekregen hebben; over „boefjes" van 10 en 12 jaar, vaak de schrik van dorp of buurt, doch die te Rekken kwamen, en daar met bijzonder goed resultaat heropgevoed worden. En men wil u ook graag wat van dit werk laten zien en daarom werd een ge luidsfilm vervaardigd getiteld „Terug naar de hoofdweg". Een, tussen twee haakjes, uitstekend Nederlands filmproduct, dat de moeite van het aanschouwen zeker waard is. Met deze film reist men door het land om aan velen van het werk te Rekken iets te laten horen en zien. Wij wekken ieder gaarne op om van dit werk kennis te gaan nemen. De film wordt vertoond in IJmuiden in het Hervormd Jeugdgebouw op Vrijdag 6 November des avonds 8 uur. En wilt ge uw kinderen een kostelijke middag bezorgen, laat hen dan naar de Jeugdvoorstelling gaan welke plaats vindt in hetzelfde gebouw des middags om 4.15 uur. Er wordt dan eveneens een buiten gewoon goede geluidsfilm vertoond. De eerste competitiewedstrijd van de volleybalclub „Kralenberg" in de pas opge richte afdeling „IJmond" van de WeVoBo kan, dank zij de beschikking over de gym nastiekzaal van de Da Costa-school aan de Noorderlaan Woensdagavond worden ge speeld. Deze wedstrijd betreft het derde VCK- herenteam, dat zal spelen tegen Waterloo 2 uit IJmuiden, des avonds om half tien. VCK 3 komt uit met de heren A. Blom, H. v. d. Pas, P. Esseling, J. Bos, H. Kluft, F. Willekers en reserve C. de Waard. De heren Johan Blaaser en J. A. Visscher hebben aan de reeds ontelbare pretentie loze kluchten nog eens een nieuw exem plaar toegevoegd, dat als „Celien slaat toe" geen énkel origineeel gezichtspunt wist te openen. Ditmaal wordt mevrouw Margriet Smitt door de omstandigheden genood zaakt tijdelijk met haar huishoudster van posiitie te verwisselen; alleen omdat men de traditionele neef uit Canada ter wille van de even gebruikelijke erfenis niet in zijn verwachtingen teleur wil stellen. De tot mevrouw gepromoveerde dienstbode maakt van deze gelegenheid een uitermate dankbaar gebruik over de ongelukkige Margriet een ware terrur te ontketenen, waaraan deze drie bedrijven lang vergeefs tracht te ontkomen. Mocht deze IJmuider toneelvereniging het dus Zaterdagavond door de opvoering van genoemde klucht met de kunst op een accoordje hebben gegooid, de vriendschap heeft er zeker niet onder geleden, want de zaal in het Patronaatsgebouw heeft bijna onafgebroken gedaverd van de lach. Een bewijs, dat de spelers deze klucht de volle maat hebben gegeven, die trouwens enige overdrijving best verdragen kon. Vooral de dames Fennema en Van Son bleken „el- kaars bloed wel te kunnen drinken." Daar bij was mej. Hagedoorn een intelligente Henny, die als een charmante aanvulling diende in de vele scènes, waar de heren Broeren, Bontebal en Leeuw de verwar ring telkens moesten vergroten. J. v. D. In een door Velsen goed gespeelde wed strijd werd het Haarlemse Ripperda met een stevige nederlaag huiswaarts gezonden. Velsen was vrijwel doorlopend in het offensief. Het voorhoedespel vlotte won derwel en de toch heus niet zo zwakke Haarlemse achterhoede kwam herhaalde lijk onder grote druk. Het begin was voor Ripperda dat reeds na vijl' minuten de leiding kon nemen door T. Dreyer. Velsen liet zich door deze vroegtijdige achterstand niet ontmoedigen maar deed er onmiddellijk een schepje op. Na twintig minuten bracht Donker de par tijen in evenwicht en nog voor de rust kon Brouwer Velsen aan een twee-een voorsprong helpen. Ook in de tweede helft was Velsen vrijwel voortdurend in het offensief. De Haarlemmers verdedigden evenwel hard nekkig en het duurde tot een kwartier voor het einde voordat Jan Bakkum de stand op drie-een bracht. Nog vond de thuisclub het niet genoeg en toen vijf mi nuten voor het einde Donker zijn kans schoon' zag, passeerde hij de Haarlemse doelman voor de vierde maal, zodat Velsen een fraaie overwinning behaalde. In de lange rij van fabrieken, die vuui hun personeel via de personeelsvereniging bonte avonden en toneelavonden organi seren bleef ook de B.C.Z.M., beter bekend als de „Bates Zakkenfabriek" niet achter. In „Concordia" presenteerde de perso neelsvereniging Zaterdagavond een toneel feestavond, die klonk als een klok. De toneelvereniging „Vriendenkring" te Haarlem voerde „Grompie" ten tonele en wel met zulk een prima rolbezetting, dat hier geen enkele aanmerking over hoeft te worden gemaakt. „Grompie", geschreven door Horace Hodges en T. W. Percyval,, is in Nederland als hoorspel te beluisteren geweest. Het toneelstuk deed voor dit hoorspel niet onder en regisseur H. Kraneveld speelde de titelhoofdrol en was in zijn brommerig heid en fijne humor onbetaalbaar. Zijn kamerdienaar Ruddock, vertolkt door Herman Souverein, werd een model - uitbeelding van het Engelse prototype, en Jan Lutjen Kossink gaf als Ernest Heron en Marja Verdugt als Virginia Bullivant de hoofdfiguren alle relief. De onsympathieke Jarvis, gespeeld door Alfons Jansen, joeg de hele zaal tegen zich in het harnas, hier mede bewijzende, dat de vertolking in de roos trof. Het verhaal verplaatst de toeschouwers naar een deftige Engelse omgeving, de bibliotheek van een oud-rechtsgeleerde, Andrew Bullivant, alias Grompie, die een aantal gasten heeft, waaraan op een zeker moment zijn achterneef Ernest Heron wordt toegevoegd. Ernest komt regelrecht uit Afrika en vertelt zijn geheim (hij moet een grote diamant naar zijn hoofdkantoor brengen) aan Grompie, die hem aanraadt deze schat in een safe te brengen, hetgeen Ernest lachend afwijst, 's Nachts wordt hij echter overvallen en later bewusteloos ge vonden door Jarvis. Door een aardig-ge- vonden stille getuige wordt bewezen dat Jarvis de dader is en hij wordt door de heftig grommende Grompie aan de politie overgeleverd. Ernest had intussen natuur lijk het hart van Virginia gekregen, zodat alles, behalve voor Jarvis, een gelukkig einde had. Jammer was het, dat Susan het dienstmeisje, gespeeld door Cobi Valk Bakker, haar „Flip" niet kreeg, ze had er zo goed haar best voor gedaan. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer C. de Koning, deelde mee, dat er vóór de Kerstdagen nog een wild-kien- avond zal worden gehouden. De heer W. F. Dankmeijer sprak zijn dank uit namens het gehele personeel aan „Vriendenkring" en liet dit dankwoord van enkele bouquetten bloemen en een souve nir voor de heren vergezeld gaan. Na afloop bleef men nog geruime tijd genoeglijk bijeen, terwijl een pick-up nog gezellig dansmuziek produceerde. Geen verrassing bij „Denk en Zet" In de jeugdcompetitie van de damclub „Denk en Zet" hebben zich geen verrassen de uitslagen voorgedaan, daar geen der koplopers een punt verspeelde. Er is nu een tussencompetitie ingelast, daar er zich steeds meer leden aanmelden. De uitslagen der onderlinge competitie luiden: H. BoerJ. Wilbie 2-0, J. Bra venboerK. Broek 2-0, W. SchoenJ. Wilbie 2-0, N. v. d. ZwetJ. de Boer 0-2, K. BroekB. Welting 0-2, J. Bravenboer J. Wilbie 2-0, N. v. d. ZwetJ. Eleveld 0-2, C. Rosier—J. Wilbie 2-0, K. Broek— N. v. d. Zwet 2-0, N. v. d. ZwetW. Schoen 0-2, J. de BoerJ. Wilbie 2-0, N. v. d. ZwetW. Schoen 0-2 en N. v. d. ZwetJ. Wilbie 2-0. Tussencompetitie Groep A: J. EleveldC. Rosier 2-0. H. KoekenbierJ. Bravenboer 0-2, B. Welting H. Koekenbier 2-0, J. EleveldJ. Bra venboer 1-1. Groep B: J. de BoerW. Schoen 2-0, P. van KampenP. Slager 1-1, G. Boekhoud P. Slager 1-1 en P. van Kampen—G. Boekhoud 2-0. De stand der onderlinge competitie is nu: 1. J. de Boer 12-23, 2. J. Bravenboer 11-20, 3. W. Schoon 12-19, 4. J Eleveld 12-14, 5. C. Rosier 12-12, 6. K. Broek 11-11, 7. B. Welting 11-10, 8. H. Koekenbier 12-10, 9. P. Mooi 8-6, 10. S. Klaus 11-6, 11. N. v. d. Zwet 11-6, 12. P. van Kampen 12-6 en 13. J. Wilbie 11-2. ER is kennelijk enige benauwenis over de grote leveranties pekelharing die de haringlanden met de afnemers achter het ijzeren gordijn hebben afgesloten: men vraagt zich wel eens af of het mo gelijk is, de wel wat erg omvangrijke verplichtingen na te komen ondanks het „felle" haringvangen, dat we dit jaar met de contracten als drijfveer hebben gezien. En er wordt dan vaak veelbeteke nend bijgezegd, dat Nederland veel te veel hooi op de vork heeft genomen Hoe het ook zij: de natuur heeft aan de Noordzeeharingvisserij een abrubt halt toegeroepen en vorige week was het over de hele linie zo goed als uit met de vang sten, zodat aller blikken naar het Kanaal gingen, waar de haring zich opmaakt voor de bruiloft. De Urkers hebben daar al een paar mooie trekken achter de rug en vang sten van 400 kisten waren blijkens de Za- terdagmarkt geen uitzondering. Dat was dus de stand van zaken op de 31e October van het jaar 1953 - een vreemd haringseizoen in feite. Er is nog zo goed als geen verse Engelse walharing aange bracht, omdat men als razend pekelde voor de afnemers in het Oosten en wat de vleetvissers vingen was voor een groot deel ook nog niet eens échte Engelse wal. En dan op 31 October al Kanaalharing... Engeland en België staan er wat dit be treft net zo voor als wij en zwoegen ook voor de contracten, die ze haast niet aan kunnen. Die contractén zijn prachtig, maar die haring wil niet erg en het lijkt dus verstandig, een volgend jaar bij (hopelijk) grote belangstelling voor de zoute even te denken aan de moeilijkheden van dit sei zoen en niet meer een hele voer hooi op één vork te laden, om nu maar eens een landbouwterm in een visserij rubriek te bezigen. Bovendien lijkt het ons nogal ris kant, alles op die ene kaart te zetten, want als de nieuwe exportgebieden achter dat „gordijn" eens weg zouden vallen, konden er wel eens rare dingen gebeuren in onze Nederlandse visserij. De besommingen op de verse vis zijn de afgelopen week waarlijk prima geweest en toch lagen de prijzen niet zo onbetaal baar hoog als de week daarvoor, zodat de kleinhandel weer eens een paar tevreden gezichten heeft kunnen zien. Er zijn in middels wat meer trawlers om verse vis gegaan en we kunnen dus een verbetering in deze sector tegemoet zien, een sector, die onzes inziens zo nauw samenhangt met het wel en wee van het hele bedrijf. Aan de Zuidzij heeft men tevreden kun nen zijn over de dagen, die vlak achter ons liggen en mocht de handel daar niet geheel mee kunnen instemmen, dan gelieve zij te bedenken, dat het geen vetpot kan heten voor vijftig hele centen een kist haring te kopen, over te gooien, te ijzen en op een wagen te zetten. Eindelijk heeft SVY kans gezien aan de serie nederlagen, een eind te maken door koploper Heemstede een verdiende 3-2 nederlaag toe te brengen. Het begin was al veelbelovend, want met fris aanvalsspel, waarbij de nieuwe linksbuiten Greveling een opvallende aggressiviteit aan de dag legde, werd Heemstede in de verdediging gedrongen, doch na een kwartier wist Heemstede aan deze druk te ontkomen, waardoor een gelijkopgaande strijd ontstond, die het aanzien volkomen waard bleef. Heem stede werd in de aanval iets gevaarlijker, hetgeen voor de rust in een tweetal doel punten resulteerde. Vlak voor rust zag Clots kans uit een doelworsteling 2-1 te maken. De rust, en een „donderspeech" van trainer Akkerman hadden de SVY-ers goed gedaan, want met een weldadig aan doend enthousiasme werd Heemstede vol komen in het defensief gedrukt en als Heemstede soms een enkele keer gevaar lijk dreigde door te breken, stonden Ver schoor c.s. als een rots, zodat er geen doorkomen aan was. Na 30 min. zag Clots uitstekend doorzetten beloond met de ge lijkmaker, welke via de beide backs van Heemstede ontstond. Een strafschop zag de scheidsrechter over het hoofd, waar door de strijd een enigszins onprettig einde dreigde te krijgen, doch bijtijds herstelden de spelers zich en begrepen dat alleen doelpunten de strijd beslissen. ■Vlak voor tijd plaatste Buis een vrije trap zo prachtig voor het doel, dat links half De Vries de bal maar voor het in lopen had, waarmee de eerste zege een feit was. Als er ooit een wedstrijd gespeeld is waarin de V.V.IJ.ers hoogst onfortuinlijk geweest zijn, dan was het die van Zaterdag tegen de Geuzen, welke met 64 verloren werd. Al spoedig nam de Geuzen met 10 de leiding. Gelukkig lieten de IJmuidenaren zich door dit doelpunt niet deprimeren en zij sloegen fel terug. Het werd 11 en er werd steeds beter gevoetbald, zodat doel punten niet konden uitblijven. Het tweede kwam dan ook en het werd zelfs 13. Kort voor rust bracht de Geuzen de stand op 2—3. Na rust trad een verrassend aanvallend V.V.IJ. op en uit een der talrijke combina ties brachten de IJmuidenaren de stand op 24. Zij speelden nu een gewonnen wedstrijd en iedereen verwachtte het vijf de doelpunt. Maar uit één der weinige aan vallen van de Geuzen trapte doelman Kos ter grandioos over een gemakkelijk terug gespeelde bal en het was 34. Ineens was het spelbeeld veranderd, de Geuzen grepen hun kans en V.V.IJ. was de kluts volkomen kwijt. Het werd 44. Even vonden de IJmuidenaren zichzelf weer terug, maar schoten en kopten tegen lat en paal, zodat succes uitbleef. Aan de andere kant wer den 2 uitvallen van de Geuzen noodlottig en het was 64. RCH—IJmuiden 2 2—2, SVJ 2— IJmui den 3 1—3, VVSV—IJmuiden 4 3—0, SVJ 3IJmuiden 5 92. Junioren: VEM aIJmuiden a 15. Aspiranten: IJmuiden aStormvogels a I1, Kennemers cIJmuiden b 11, Stormvogels eIJmuiden c 21. Jaarvergadering Partij' van de Arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt hedenavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen is er een bestuursverkiezing. Het bestuur treedt in zijn geheel af, maar is herkiesbaar.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3