AUTO-OF MOTORRIJLES? «fill jcr a vr /rü Fa visserij -VARIA LL"'r Je """'yttClowntje Rick AREND REIJM „Mijn vriend de schurk IW Vlekken C E T R E X Fo ets se 7 K ff Regisseur Holtslag jubileerde het adres Besteller M. Lamers nam afscheid van P.T.T. Succesvol weekeind voor DEM Castricum MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 Goede opvoering van „Mary, ik houd van je" Muisstille oudjes genoten van „Kromme Lindert" FEUILLETON door David Bolderdijk Ondanks tegenslag feest bij de KMC Na ruim 40 dienstjaren met pensioen Er is nu nog 1500,- nodig Hockey in Beverwijk J. Beentjes kwart eeuw bij levensmiddelenbedrijf De Kennemers verloor van technisch beter WA (0-4) DCG bleef DEM de baas CSV speelde vriend schappelijk tegen TYBB Zangverenigingen voeren gezamelijk Die Schöpfung uit De Burcht op onofficiële wijze geopend De werkende leden van de BeverwijKse toneelvereniging „Tavido" hebben hun artistieke leider Vrijdag en Zaterdag in het Kennemer Theater allerminst in de steek gelaten. Integendeel, zij verleenden de beide opvoeringen, ter gelegenheid van zijn twintigjarig jubileum als regisseur, door hun pittig gedemonstreerde opvatting van de juiste blijspeltoon nog een extra feestelijk karakter. De leverancier van deze gezelligheid ,-s Norman Krasna, die na zijn succesblijspel „Per Luchtpost" snel een tweede comedie vol verwarring op stapel heeft gezet, welke reeds vijf jaar geleden door Cees Laseur onder de titel „Mary, ik hou van je" werd geïntroduceerd. Onder regie van de heer A. H. Holtslag hebben de geroutineerde krachten van „Tavido" zich tot een vlot ensemble ver enigd, hetwelk van dit amusante blijspel een dergelijk enthousiaste opvoering gaf, dat ook de critische toeschouwer volkomen tevreden werd gesteld. De rolkennis was voortreffelijk, het tempo goed, de verschil lende typeringen geslaagd. De jubilerende regisseur speelde zelf een statige senator, die ons volkomen van zijn gewichtige positie kon overtuigen. R. Velthuys en W. Gregouir vervulden de bij uitstek dankbare opdracht van twee vrien den door dik en duin, welke plezierige taak zij voorbeeldig hebben opgeknapt. Mevrouw N. Velthuys speelde de omstre den Mary met een vrijmoedigheid en kracht, die haar grote waarde voor „Ta vido" opnieuw overtuigend bewees en me vrouw Ebbinge-Wubbe zorgde als haar naieve moeder eveneens voor menig ko mische noot. De heer G. Weyers mag even eens op een geslaagde typering van de luitenant-bioscoopportier bogen. Het nacht clubdanseresje van mej. L. Rooyers ten-: slotte wil ik niet nalaten hier ook te ver melden. J. v. D. Na afloop der uitvoering van Zaterdag avond is de heer A. H. Holtslag gehuldigd wegens het feit, dat hij twintig jaar gele den de regie van Tavido op zich nam. Na mens het bestuur van de „Gieteling" kreeg allereerst de heer W. Gregouir het woord en deze schetste c'e belangrijke plaats die Tavido in het hart van de regisseur in neemt. „U heeft onze toneelvereniging op een peil gebracht waarop we trots mogen zijn", vervolgde de heer Gregouir, „en we kunnen ons tot één der besten in Kenne- merland rekenen". Nadat hij zijn dank aan de heer Holtslag had overgebracht, over handigde hij hem een vulpen-set. De heer R. Velthuys overhandigde namens de spe lers aan wie hij noemde „zijn ouwe Hol" een zilveren eetbestek en een bak bloe men. „We houden allemachtig veel van jou", zei de heer Velthuys, „en we zijn thans alle vervuld met gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid". De jubilerende regisseur verklaarde hierna dat er twee dierbaren een plaatsje in zijn hart hadden: „Varia" en „Tavido". Hij had zich in de afgelopen 20 jaar bij Tavido helemaal niet als regisseur gevoeld, omdat hij zich in een vriendenkring wist opgenomen. Tenslotte zei de heer Holtslag ook in de toekoms: al zijn krachten te blij ven geven voor de Gieteling en Tavido. Een daverend applaus besloot deze korte huldiging van de ziel van Tavido. In het speeltuingebouw aan de Kerk straat heeft de toneelvereniging „Streven naar Kunst" Zaterdagavond een voorstel ling van „De martelgang van Kromme Lindert" gegeven voor de Beverwijkse af deling van de bond van ouden van dagen. Ondanks het voor opvoering van dergelijke stukken veel te kleine toneel wist „Streven naar Kunst" dit stuk volkomen gaaf voor het voetlicht te brengen.. De uitvoering van A. M. de Jong's werk door deze toneel vereniging is bij een vorige opvoering uit voerig door onze toneelmedewerker be sproken, zodat hier niet meer op hoeft te worden teruggekomen. De oudjes hebben volop van deze avond genoten en gedurende het snel kon men wel een speld horen vallen. Na afloop der voorstelling bleken zij terdege onder de indruk van dit grootse verhaal. De voor zitter van de bond, de heer De Wit heeft vooraf een welkomstwoord gesproken, waarbij hij naar voren bracht dat dit de eerste maal was dat de leden een avond met ernstig karakter werd aangeboden. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 16) „Ik zal je wel vergeven," zei ik einde lijk. „Het spijt me alleen dat ik geen ver trouwen meer in je kan hebben. Hoe kan ik ooit zeker van je zijn? Hoe kan ik weten of je niet enkel. Ze liet me niet uitspreken. Haar ogen, nog nat van tranen, fonkelden. „Stil maar," zei ze fel. „Je hóeft niet zeker van me te zijn. Je hoeft helemaal niets meer. Als een man en een vrouw van elkaar houden, hebben ze geen getekende documenten of bewijzen nodig; dat voelen ze. En als je denkt dat ik van plan ben je te bewijzen dat ik van je houd, heb je het lelijk mis. Wie denk je dat je bent? De enige man op de wereld? Als je geen ge noegen neemt met me zoals ik ben, dan moet je het laten. Dan moet je een vrouw zoeken, die niet dwalen en niet falen kan, die nooit een fout maakt en die van je houdt met een liefde, waarop een stempel Geen ritten weer zonder goedkeuring GS De eerste contact-avond in dit seizoen van de Kennemer Motorclub werd Zater dagavond in het Statenhuis een waar feest. Aan de avond verleenden de P. W. Boys, onder leiding van Klaas Oosterveen, hun medewerking en ait edele stel zag kans om alle motor- en duo-rijders en -rijd sters tot intense feestvreugde te verleiden, ondanks de moeilijkheden die zij als motor- enthousiasten ondervinden. Wij vernamen hierover dat het niet meer toegestaan is, om zonder toestemming van Gedeputeerde Staten ritten, van welke aard ook, door motorclubs te laten organiseren op straffe van een boete van f 150. Deze regeling is, zo vernamen wij, pas enige dagen geleden van kracht geworden, zodat het de KMC onmogelijk is in Bever wijk of Velsen te starten voor een rit. Ge deputeerden schijnen niet zo gemakkelijk tot afgifte van een vergunning over te gaan. Men zoekt thans naar een regeling. De feestvierders lieten zich echter niet terneerdrukken door deze regelingen en pogingen cm het „blokkenfonds van de KMC" te steunen slaagden wonderwel. De dames en heren zijn bezocht door een ori gineel uitgedoste orgelman met buik-orgel tje, die compleet met aap de meest af gezaagde liedjes afdraaide. Tot groot ge noegen van de organisatoren bracht het flink wat op, evenals de verloting van en kele flessen-met-inhoud en manden met fruit. De heer J. Konz dankte de P.W.Boys en hun „girl", Dicky Zwart, voor hun op treden en hoopte hen op een volgende avond weer te zien. Met dansen werd deze avond besloten. Zaterdagmorgen heeft de besteller H. Lamers 11a ruim dertig jaren de posterijen te hebben gediend, afscheid genomen van het Beverwijkse postkantoor om van zijn pensioen te gaan genieten. Hoewel de heer Lamers nog geen 65 jaar oud is, noopte zijn gezondheidstoestand hem hiertoe. De scheidende ambtenaar werd verge zeld door zijn echtgenote, ontvangen op de directiekamer, waar het personeel bijeen was. De directeur, de heer K. H. Huizinga, noemde de heer Lamers een nauwgezet ambtenaar, die door grote plichtsbetrach ting de achting van zijn superieuren en collega's heeft verworven en hoewel zijn gezondheidstoestand hem de laatste ja ren dwong om wat kalmer aan te doen, heeft hij toch tot de laatste dag zijn beste krachten aan het bedrijf gegeven. De di recteur besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat de heer Lamers nog lange tijd van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Namens de directeur- generaal bood de heer Huizinga hem een fraaie legpenning aan. De hoofdbesteller de heer C. Kuiper sloot zich bij de woorden van de directeur volledig aan en haalde enige herinne ringen op van de tijd- dat hij tegelijk met de heer Lamers in de Haarlemmermeer als besteller in dienst van de P.T.T. kwam. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer Vlietstra waarderende woorden tot de scheidende ambtenaar, die als afscheids geschenk een paar zilveren manchetknopen in ontvangst mocht nemen. Mevrouw La mers werd in de hulde betrokken door het aanbieden van een ruiker bloemen. Ontroerd sprak de heer Lamers zijn af scheidswoord en hij kwam tot de conclusie dat hoewel tegenslagen hem niet besnaard ziin gebleven, hij toch een nrettige dienst tijd achter de rug heeft. Hij dankte de bo ven hem gestelden en zijn collega's voor de prettige samenwerking en de steun die hij van hen mocht ondervinden. Restauratie-bazar werd succes ■Qe laatste dag van de die ten bate van dn restauratie der Grote Kerk werd gehouden, is een daverend succes gewor den. De gehele avond is het stampvol in het gebouw aan de Schans geweest, zo vol zelfs dat men zich nauwelijks kon keren. De gehele avond heeft het rad van avontuur doorlopend gerateld om alle „restjes" van de hand te doen en toen de heer R. G. Vos 's avonds laat. de bazar met enkele woorden sloot, stonden de kraam pjes zielig kaal als een balzaal na het feest. De resultaten van de drie avonden waren als volgt: opbrengst eerste avond f970. de tweede avond f 730 en de laatste f 1700. In totaal is met inbegrip van giften en de verloting en bedrag van ongeveer f 8500 bijeen gebracht, zodat men nog f 1500 van het gestelde doel verwijderd is. Zaterdag avond vond tevens de trekking der loterij plaats door notaris T. C. A. Bölger. De eer ste priis viel op lot nr. 5978; de tweede op 7240. van echtheid plus een garantie staat, zodat I je schadevergoeding kan eisen als ze je per ongeluk eens mocht. Verder kwam ze niet. Ze griste haar tas van tafel en snelde de deur uit, de trap af en naar buiten. Een klap van de buitendeur deed me beseffen dat ze voorgoed was weggegaan. Ik stond een ogenblik met stomheid ge slagen. Mijn hoofd leek een heksenketel van tegenstrijdige gedachten die in razen de snelheid door elkander wervelden. Ik trachtte aan Elsje te denken, maar het lukte me niet. Ik zag alleen maar het fiere, betraande gezicht van Suzanne voor me en ik wist niet meer wat er eigenlijk met me aan de hand was. Mijn rug was als ge broken, mijn hersens verdoofd en mijn benen verlamd. Was dat het geluk, wat het geld me gebracht had? Ik zonk in een stoel en sloot mijn ogen. Midden in de nacht werd ik wakker van de kou. Ik kleedde mij met moeite uit en kroop bibberend in bed, waar ik spoedig weer in een loodzware slaap viel. En ik droomde van een reusachtige schop die ik nauwelijks tillen kon, waarmee ik een on afzienbare tuin moest omspitten, terwijl de hele familie Vroegindeweij met grijns lachende gezichten toekeek over een me tershoge betonschutting. Elsje was er ook bij. Ze grijnslachte even hard als de rest. 's Morgens om negen uur rinkelde de telefoon. Ik kroop moeizaam uit mijn bed en nam de hoorn op. Het was Beetje. Dames: D.E.M.—H.H.IJ.C. II 1-0. Met prachtig herfstweer togen dat dames van D.E.M. I naar Adrichem om H.H.IJ.C. te bekampen. Al spoedig werd het 1-0 voor D.E.M. Het tweede doelpunt werd geannuleerd, zodat de stand op 1-0 bleef dank zij het goede werk van de D.E.M.-achterhoede. De her haalde aanvallen op het H.H.IJ.C. doel konden niet tot meer doelpunten leidden, daar de keepster verschillende ballen goed wegwerkte. Met deze sportieve, in hoog tempo gespeelde wedstrijd heeft D.E.M. 2 punten gewonnen. Strawberries IIID.E.M. II 0-1. In een zeer sportieve wedstrijd, waarin beide par tijen elkaar niets toegaven is het dames II toch gelukt kort voor het einde de wed strijd in hun voordeel te beslissen. De keepster van D.E.M. deed zeer goed werk magr daartegenover staat, dat de voor hoede wel een beetje te veel in de zo listig opgezette buitenspel-val liep. Jammer dat hierdoor veel kansen verloren gingen. Alkmaar IV—D.E.M. III 1-4. Bij de rust was de stand reeds 0-2, na het wisselen werd veel beter overgespeeld, mede ook door het betere spel van Alkmaar. In de tweede helft scoorde D.E.M. nog twee maal en Alkmaar een maal, waardoor da mes III met een 4-1 zege naar huis keerden. Heren: Pinoke IVD.E.M. 1-3. In een sportieve maar felle wedstrijd is het de heren ge lukt weer een tegenstander aan de zege kar te binden. Al spoedig maakte de rechtsbuiten twee magnifieke doelpunten, waar Pinoke slechts een doelpunt tegen over kon stellen. Na een fel offensief in de tweede helft lukte het onze linksbuiten met een onhoudbaar schot de stand op 1-3 te brengen, hetgeen de verhouding goed weergaf. D.E.M. IISiseo 1-0. „Zonder geluk vaart niemand wel", zegt een bekend spreekwoord, iets wat de heren II heeft ondervonden in de wedstrijd tegen Siseo. Alhoewel de tegenpartij met 10 man op het veld verscheen, toonden zij van meet af dat ze zich niet gemakkelijk gewonnen gaven. Een goed genomen strafcorner verschafte D.E.M. pas in de tweede helft de 1-0 overwinning en de twee kostbare punten. Junioren meisjes: Ecchtrop aD.E.M. a 1-6. Reeds aan het begin van de wedstrijd namen de D.E.M. meisjes de leiding, welke tot rust op liep tot 4-0. Eechtrop zette alles op alles om de achterstand in te lopen en wist 1 doelnunt te maken. D.E.M. scoorde nog 2 maal. Het was vorige week 25 jaar geleden dat Jan Beentjes als loopjongen in dienst trad bij de kruidenierszaak van de fa. Eggeraat aan de Kloosterstraat. In deze kwart eeuw heeft hij de snelle uitbreiding van deze zaak medegemaakt. Zelf maakte hij pro motie, want hij klom op tot filiaalchef in de winkel aan de Creutzberglaan. In in tieme kring heeft de heer Beentjes dit ju bileum gevierd. Van zijn patroon, de heer E. Zijp, ontving hij een geschenk in cou vert. Het personeel schonk hem een vul- pen. JL I „Het spijt me dat ik u zo vroeg stoor," zei ze zenuwachtig, „maar ik ben bang dat de baas komt en dan kan ik niet meer bel len, ziet u. Het gaat hierom: Ik geloof dat ik een betrekking voor u weet." Die goeie Beetje! Die was blijkbaar niet van plan me in de steek te laten. „Mijn lieve Beetje", zei ik vriendelijk, „ik ben je erg dankbaar voor de moeite die je voor me doet, maar ik heb geen be trekking nodig. Ik heb nu veel geld, zie je. Ik heb mijn geld gekregen van de loterij. Voorlopig denk ik er niet aan in betrek king te gaan." „O," zei ze mat. Het was even stil. Toen klonk haar stem weer: „Dus u bent rijk, als ik het goed be grijp? Wat jammer. „Wat?!" „Nee, ik bedoelOch, het spijt me dat ik u nog niet gefeliciteerd heb! Het is wel om te lachen, vind u niet, dat ik met een betrekking voor u kom aandragen, ter wijl u Zij brak plotseling af. Het was alsof ze lachte, maar ik wist dat het een snik was. Wat mankeerde die Beetje? „Beetje!" riep ik. „Wat is er? Huil je? Om mij? Waarom toch?" „O, niets. Ikik ben verkouden, ziet u. Ik moest niezen." „Je bent een leugenaarster, Beetje. Ik weet best het verschil tussen niezen en huilen. Zeg eens, waarom doe je toch al die moeite voor me. Ik ben op kantoor nooit bizonder aardig voor je geweest!" De thuisclub in de ontmoeting tussen De Kennemers en WA was een gemakke lijke prooi voor het goed spelende WA. De rust ging al in met een viernut voorsprong voor de Amsterdammers. Mid- voor Brom scoorde twee fraaie doelpunten die voor Wilkes niet te stoppen waren. In de tweede helft trachtte de thuisclub de achterstand in te lopen, maar men vond een stug verdedigend WA tegenover zich. Men kwam niet verder dan een straf schop^ die Peggeman naast schoot. Uitslagen Zandvoortmeeuwen 3Kennemers 4 13 Kennemers 5Kinheim 2 16 VSV 6—Kennemers 6 5—2 Velsen 4Kennemers 7 23 Kennemers 8Kinheim 6 31 Kennemers aBloemendaal a 20 D.E.M. is van de reis naar DCG met een nederlaag thuis gekomen. Dit zag er aan vankelijk niet naar uit. Want in een aar dige wedstrijd nam DEM voor rust een éénnul voorsprong door een doelpunt van Gerard Bakker. In de tweede helft kon DCG twee maal doelpunten (21). Hoewel DEM er een schepje op gooide om de wedstrijd althans in een gelijk spel te doen eindigen, lukte dit niet meer. Een in alle opzichten beter spelend TYBB (Haarlem) heeft Zondag het Castrioumse CSV op eigen grond een drie-nul neder laag bezorgd. Het spel dat de thuisclub vertoonde lag ver beneden de middel maat. Daarentegen speelde de bezoekers voor wat zij waard waren. Ook technisch konden de Castricummers veel van de te genpartij opsteken. In het eerste kwartier neim TYBB door zijn midvoor een voor sprong (01). De tweede helft begon met een TYBB-off en sief, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een fraai doelpunt van de rechtsbinnen der Haarlemmers (02). Hoewel A. Kossen en E. Riethorst voor CSV van alles probeerden om de achter stand te verkleinen slaagden zij daar niet in en de bezoekers waren zelfs in staat hun voorsprong te vergroten. Twintig mi nuten voor het einde gaf hun linksbinnen namelijk de bal mooi af en de midvoor schoot in (03). In onvebkorte uitvoering zullen de koorvereniging Castricum en de RK. zang vereniging St. Caecilia op Zondag 22 No vember „Die Schüpfung" van Jos. Haydn ten gehore brengen. Dit gezamenlijk optre den staat onder algehele leiding van de dirigent van St. Caecilia, de heer St. Jan sen, en de dirigent van de koorvereniging ~astricum, de heer H. Duinker begeleidt op -'e piano. Als solisten fungeren de sopraan mevrouw Streefkerk-V/igmans uit Am sterdam en de heren Leo Rommerts, bari ton en Henk Marcker, tenor, beiden uit Castricum. De uitvoering heeft plaats in hotel Borst te Bakkum. „NeeDat is waar," zei ze treurig. „Och, ik zou het voor iedereen doen, die in narigheid zit. Maar u zit niet in narig heid, weet ik nu. DusTot ziens, of het allerbeste. Ik zal u waarschijnlijk niet vaak meer zien." En „klik" zei de telefoon. Ik had geen tijd, lang na te denken over het vreemdsoortige gesprek. Onmiddelijk nadat ik had opgehangen rinkelde het toestel opnieuw. Het was oom Ben. „Of u dadelijk komen wil," brulde hij. „Vroegindeweij is op een dinges gestoten. Op iets hards. Op de kist met de guldens, zegt hij." Verdraaid! Zou die fantast nu toch suc ces hebben? Als dat waar was, zou mijn rijkdom met een niet gering bedrag wor den vermeerderd! Stel je voor! De goud koorts kreeg me te pakken. Ik vergat mijn pijnlijke lendenen en kleedde me haastig aan. Juffrouw Vrolijk kwam met een rijke lijk uitgebreid ontbijt, wat het resultaat van van mijn dienaangaande geuite wen sen vergezeld van bepaalde financiële toezeggingen. Het smaakte me niet bizon der, omdat ik teveel haast had. Toen ik de huisdeur achter me dichtsloeg, boog mijn hospita zich uit een raam en riep me verwijtend na: „U hebt de gemberjam niet aangeraakt! En die had u speciaal willen hebben!" „Morgen! Morgen!" schreeuwde ik on geduldig. Wje bekommert zich om gember jam als er goud te rapen valt? Noordzeeliaring loopt af. Zaterdag waren de Haarlem en de Eveline samen aan de markt met 3100 kisten haring. Voorts waren er verscheidene Urker bot ters met Kanaalharing en wat kleine vaart. De trawlharing was niet florissant wat de kwaliteit betrof en er zijn dan ook een paar partijtjes afgekeurd. Wat verkocht werd, bracht niet meer dan f 10.50 tot f 12.50 op en de Kanaalharing bracht het evenmin verder dan tot f 14, terwijl ook uit deze aanvoer iets bleef staan. Een bot ter kwam met honderd kisten pilchards aan de afslag, maar tachtig kisten werden afgekeurd. De res: bracht tegen de f 14 op. Rondvis was er helemaal niet. Schol goed. Voor een Zaterdagmarkt was de schol goed aan de prijs: de drietjes liepen dank zij do afwezigheid der rond vis, van de f 12 tot de f 16 naar gelang van de kwaliteit en de tweeën deden onge veer f 23. Voor de grovere soorten ver scheen Engeland weer in de markt, die voor de enen omstreeks de f 30 per kist uittelde en de zetschol voor f 38 opkocht, terwijl de grootmiddel- en grote schollen even in de l 40 per kist terecht kwamen. Tong liep op. Voor de tongen is de markt weer stijgend en Zaterdag zaten de lappen al op de f 3.30 per kilo, terwijl de enen van f 1.40 tot f165. Slips bleven grootmiddel opliep van f 2.20 tot f 2.40 cn de kleinmiddeltong naar de f 2.20 rees en beneden de gulden: f 0.90. Er waren een paar ferme bestellingen uit Italië en de wagen moei dan vol. Naar het Kanaal. De Abraham ver scheen 'vanmorgen aan de markt met waar schijnlijk zijn laatste Noordzeeharing va.n dit seizoen: 1400 kisten. De Bergen is even eens binnen met 1000 kisten en de Eli ving ook aanzienlijk minder dan gewoonlijk, zodat het er naar uitziet, dat men over gaat schakelen op de Kanaalvisserij, waar al Fraai stuk werk van twee jeugdleiders Zonder enig uiterlijk vertoon is in het jeugdhuis aan de Overtoom te Castricum de nieuwe zaal, die voortaan de naam De Burcht zal dragen. Zaterdag voor geopend verklaard. In deze zaal, die een opper vlakte heeft van 6-18 meter, zal voortaan de ongeorganiseerde Katholieke jeugd, welke voor het georganiseerde jeugdwerk weinig belangstelling toont haar vrije avonden kunnen doorbrengen. Zoals Zater dag reeds werd bericht, was de ruimte al lnnge tijd als vergaderzaal uit de roula tie genomen, omdat zij voor dat doel te ongezellig was. Twee jonge jeugdleiders zagen echter in de zaal een mooie plaats van bijeenkomst voor de ongeorganiseerde jeugd en mei medewerking van de aalmoe zenier kapelaan P. H. Heemskerk en van een jeugdleider uit. Heiloo togen zij aan het werk. Een maand lang vergden de werkzaamheden iedere minuut vrije tijd, maar de resultaten van deze arbeid zijn dan ook een lust om te zien. De muren zijn opnieuw gewit, een nieuwe schouw verrees op de plaats van de oude, een muur viel aan de „arbeidswoede" van de jeugdleiders ten offer, kortom, het is een gezellige zaal geworden. Fraaie penteke ningen versierden de wanden, alsmede tal van schemerlampjes en evenals de twee grote lampen, is dit alles door de leiders zelf vervaardigd. Tal van verenigingsbe stuurders hebben Zaterdag een kijkje we zen nemen en onder hen bevonden zich wethouder N. Veldt; de voorzitter van de Verenigingsraad Castricum, de heer Th. Berlee; de voorzitter van de KVP, de heer J. de Nijs en tal van afgevaardigden van andere Katholieke verenigingen. Men was vol lof voor hetgeen de jeugdleiders 17, 19 en 22 jaar oud hebben gepres teerd en ongetwijfeld zal hun werk, waar van 50 a 60 jongens gaan profiteren, vruchten afwerpen. Akersloot won klaverjaswedstrijd van Uitgeest Voor de derde keer in successie hebben de klaverjas clubs uit Uitgeest en Akersloot in hotel Baitus te Uitgeest een wedstrijd tegen elkaar gespeeld. De eerste twee wed strijden leverden indertijd een overwinning voor Uitgeest op, doch Zaterdag moest zij de zege cn de zilveren wisselbeker aan de tegenstander laten, welke zich met een totaal van 4/552 punten superieur toonde. Uitgeest behaalde 41549 punten. De persoonlijke uitslagen waren, wat de eerste vier geëindigden betreft, als volgt: 1. J. Kijsper. Akersloot, 5264 punten; 2. F. Koek, Akersloot, 5149 punten; 3. C. Vrouwe, Uitgeest, 4977 punter,; 4. A. Ter- luin, Uitgeest 4887 punten. De extra troost prijs voor. diegene welke het laagste aan tal punten behaalde was voor mevrouw R. Veltman met 3341 punten. De prijzen be staande uit rookwerk, vleeswaren en pa ling, zijn na afloop door de voorzitter van Uitgeest, de heer C. Vrouwe, aan de win naars overhandigd. In een minimum van tijd was ik in Vroegindeweij's tuin gearriveerd, waar de grootste opwinding heerste. Met stukken en brokken hoorde ik het verhaal al van Elsje, die me open deed. Haar vader en oom Ben hadden de verleiding niet kun nen weerstaan om in het afgegraven ge deelte van de tuin dieper te gaan spitten, in de hoop iets te vinden. En Vroeginde weij had toen de verrassing van zijn leven gekregen: Reeds bij zijn eerste forse spit- bewegingen was zijn schop op iets hards gestoten en toen hij de aarde in de buurt van het voorwerp verwijderd had, was een halfvergane houten deksel tevoorschijn gekomen, dat muurvast in de grond zat. Zo was de situatie nu. Rondom het gat, waar Vroegindeweij bezig was met wrik ken, stonden de familieleden in grote spanning toe te zien. Ik schaarde mij bij de ooggetuigen en zag, hoe hij met zijn schop een vierkant houten voorwerp bloot- woelde, dat steeds meer de vorm van een kistdeksel aannam. De opwinding van het gezelschap sloeg onmiddellijk op mij over. Dat moest de kist met het goud zijn! Maar er was toch sprake van een ton in de mé moires van de twee rijkaards uit het ver leden, en niet van een kist? Nou ja, mis schien heette een kist in die tijd wel ton. Daar kan je nooit van op aan bij die oude taalgebruiken. In ieder geval was dit een historische vondst, dat bleek duidelijk. Het hout was zwart van ouderdom en groten deels verrot doch nog taai en vezelig. Het een paar Vcm-boten heen zijn vertrokken. Pufprijs. Gedurende de maand No vember is de aangevoerde garnalenpuf door de firma Jae. Visser Jaczn. verkocht voor f 2.70 per 30 kilo. Haai op dek. De WR 67 had een haai buitgemaakt van 85 kilo, die naar België kon worden doorverkocht voor f 144. Elf en negen. Voor een elfdaagse reis maakte de Eveline Zaterdag f 11.600 en de Haarlem besomde voor negen dagen het gouden sommetje van f20.500. Meevaller. Vrouwe Jacoba heeft een mooi schip rondvis in de afgelopen week gevangen. 125 kisten spown-schelvis is geen alledaagse vangst voor een trawler logger. Maandag heeft de KW. 104 voor de eerste beurt gelost. Even kijken. De Abraham (VI. 77) had op de Noordzee 1300 kisten haring buit gemaakt. Toch besloot schipper v. d. Plas, omdat de reis kort was, nog even naar de Kanaalvisserij over te stomen. Om dat de visserij „spullen" echter niet in orde waren, kwam de Abraham voor de Maandagmarkt in de nacht van Zaterdag op Zondag met 1500 kisten haring. Dinsdag als de Abraham weer gaat varen, is de koers: Kanaal. De Noord lokt. Om verse vis gaan nu al verscheidene trawlers. De Bergen (IJm. 16) heeft zijn laatste haringreis 1000 kisten en de Eli-Chénévière 1000 kisten van dit seizoen gemaakt. De trawlers gaan nu de Noord in. Morgen cn overmorgen. Voor de Dins- dagmarkt komt met 800 kisten verse vis de Polderman (IJm. 20) en voor de Woensdagmarkt wordt de Maria van Hat- tum (IJm. 10) verwacht. Tweede Garnalenschip. De garnalen- visser Jan van Egmond uit IJmuiden-Oost is met zijn IJm. 206 een bekende verschij ning onder de vloot. Van Egmond heeft nu een tweede garnalenschip aangekocht, dat deze of begin volgende week in de Vis sershaven wordt verwacht. Het scheepje ligt momenteel in Maassluis voor een nieuwe motor. Overblijvers. De vangsten van de trawloggers was in de afgelopen week schraal. Geven de schippers er meestal de voorkeur aan 's Maandags te markten, bij slechte vangst komen ze Woensdag of Donderdag. De KW. 125, KW. 51, KW. 162 zijn „overblijvers". Naar het Kanaal. Vorige week was het in de platvis-aanvoer zeer goed merkbaar, dat al 18 vaartuigen naar de haven van Breskens waren vertrokken. De schuiten gaan haringtrekken en markten elke dag in Breskens. Indien de vangsten gunstig zijn, verwacht men dat ongeveer 30 grote kot ters, die elke week in IJmuiden lossen, aan de Kanaalvisserij zullen meedoen. Uit het IJselmeer. Vrijdag werd door 30 vaartuigen aan de afslag op Urk aange voerd: 913 p. lijn- of 'beugaal f 1.05-f 1.12, 161 p. snoekbaars 64-65 cent, 20 p. rode baars 50 cent en 193 p. voorn 6 cent, alles per pond. Prijzen. Gr. tong 3.80-3, grm. tong 2,37-2.24, kim. tong 2.15-1.90, kl. tong I 1.64-1.36, kl. tong II 0.96-0.82, tarbot I 2,35-2.25, alles per kg.; tarbot IV 40, kl. griet 31, gr. schol 54-41, grm. schol 45-42, kim. schol 42-37, kl. schol I 34-28, kl. schol II 27-8, schar 18-14, v. haring 15.50-10.50, wijting 25-8, kl. rode poon II 15.50-10.50, alles per 50 kg. Aanvoer. 378 kisten tong en tarbot, 10 griet, 713 schol, 54 schar, 4655 haring, 210 wijting, 15 poon en 5 diversen, totaal oU40 ksten. Mejuffrouw Frances Willis, ambassadrice van de Verenigde Staten in Zwitserland, vindt naast haar drukke diplomatieke' werkzaamheden nog gelegenheid om zich bezig te houden met de omvangrijke pro blemen betreffende de huishouding van de ambassade. Hier zien we mejuffrouw Willis in de keuken van haar huis te Bern met haar Zwitserse kok het recept van een Zwitsers nationaal gerecht bespreken. was blijkbaar prima eikenhout geweest in zijn goede tijd. ,Help eens een handje," hijgde Vroeg indeweij, die er eindelijk in geslaagd was zijn schop onder het deksel te wrikken. We sprongen hem bij en verenigden onze krachten met de zijne. Het resultaat was, dat de schop met een luide knal afbrak en wij allen met het gezicht in het zand beten. De baard van oom Ben leek een kerstboom met snuisterijen, toen hij zich uit de zandhoop verhief. Maar onze po ging was toch niet geheel zonder succes gebleven. Toen de schop brak, was het deksel aan een kant losgeschoten en het stak nu schuin omhoog. Wij keken elkan der aan. Was het enkel maar een deksel zonder meer? Eronder gaapte zwart de aarde, en er blonk geen goud. „Tillen, jongens," zei Vroegindeweij hees. Hij zag bleek van spanning. Wij tilden. Langzaam rees het deksel omhoog, en toen het eindelijk alle ver zet opgaf en loskwam uit de aarde, ston den wij verslagen bij het armelijk stuk hout. waaronder noch een kist, nocji wat dan ook te zien was. Enkel zand was het, dat onze blikken vol gouddorst ving. Droog, grauw en smerig zand. Het was geruime tijd stil, als bij een graf. Toen zei Vroegindeweij: „Waarom zou er niet een stuk hout begraven liggen in mijn tuin? Ik heb het bij ongeluk opge graven. Onsystematisch, om zo te zeggen, (Wordt vervolgd) Behalve het ophalen van kleren en dekens werd er nog veel gedaan, om de mensen er aan te herinneren, wat er gedaan moest worden voor de mensen in het rampgebied. Er was ook nog zo veel geld nodig, en op allerlei manieren werd er door de radio en in de krant opgewekt, om te geven wat men kon. De jongens zaten ook niet stil. Ze begrepen en voelden zo goed. dat er iets gedaan moest worden. En ze staken de hoofden bij elkaar om te bespreken, of zij ook iets konden bedenken om geld bij elkaar te brengen. Want al hadden ze het geld uit hun spaarpot gegeven, ze begrepen toch wel, dat er nog veel meer nodig was. En onder elkaar verzonnen ze allerlei plannetjes. Ze wilden iets aardigs bedenken. Ieder probeerde iets te bedenken, en daarover praatten ze druk met elkaar. Eindelijk meenden ze er iets op gevonden te hebben.... „Als we eens met zijn drieën een orkestje maakten?", stelden ze voor. „Dat zou misschien wel lukken, en dan halen we wel wat geld op bij de mensen!" Dal plannetje leek hun nog het beste. „Hoe zullen we dat doen?", vroeg Bunkie. Jij hebt nog een mondharmonica", zei Rick. „Daar kun je wel wat op spelen. En ik heb nog een fluit in de kast; als we daar samen wat liedjes op spelen, kan hel best leuk klinken! En Oepoetie kan met 'n bus het geld ophalen!" ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6