Koningin Elizabeth sprak Troonrede uit in het Hogerhuis Weerbericht Wijziging regentschapswet Haarlems Dagblad Vijftig jaar Prof. dr F. Zernike krijgt Nobelprijs voor natuurkunde Impasse over Koreaanse vredesconferentie doorbroken A-bommen voor Amerikaanse militaire bases in Spanje Weer hevige regens in Calabrië Nieuwe gewelddaden in Lucknow Jeruzalems water leiding opgeblazen Voor ambtenaren ook 5% loonsverhoging Nobelprijs natuurkunde Het woord is aan Nederlands hoogleraar bracht de microscopie ver vooruit door concessie van Dean, dat ook neutralen" zullen kunnen deelnemen Triëst-debat in UNO drie weken uitgesteld Zeventig Indiërs in Assam vermoord Nieuwe zitting van het Engelse parlement geopend Weer drie postkantoren in brand gestoken Onder protest der Russen Marshall in ziekenhuis opgenomen Weerrapporten 68e JAARGANG No 99 DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 2 9 7e JAARGANG No 252 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdapen. Abonnement per week 4r' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TWEE GROTE PIONIERS van de lucht vaart worden herdacht: het zal op 17 December een halve eeuw geleden zijn dat Wilbur en Orville Wright, twee bescheiden fietsenmakers, de eerste sprong door de lucht volbrachten met een door een motor aangedreven vliegtuig. Het feit geschiedde in een oord genaamd Kitty Hawk in de Amerikaanse slaat North Carolina en meer dan een sprong volbrachten de Wrights op die dag werkelijk niet: zij vlogen vijfender tig meter en de vlucht duurde twaalf secon den. Hun zelfgebouwde motor in hun zelf gebouwde vliegtuig was dan ook geen krachtmonster: hij ontwikkelde maar 12 P.K. Deze bijzonderheden doen ietwat ko misch aan, na vijftig jaar. Wie even na denkt voelt eerbied voor de stugge volhar ding, de naarstige arbeid en het grote ver trouwen van die doorzettende, geduldige broers. Er is niet veel verbeeldingskracht nodig om u voor te stellen hoe zij met spot en ongeloof bejegend moeten zijn en voor gek uitgemaakt omdat zij zoveel tijd ver deden aan zo'n plan en er zelfs een voor hen zo groot bedrag als duizend dollars aan besteedden. Wilbur Wright heeft van de geweldige gevolgen van die geslaagde motorische luchtsprong maar een betrekkelijk klein deel meegemaakt: genoeg evenwel om te ervaren dat het een beslissende daad was geweest en te begrijpen dat een onafzien bare verdere ontwikkeling van het vlieg tuig zou volgen. Hij stierf jong, in 1912. Maar toen was (in 1909) Louis Blériot het Kanaal al overgestoken en had Hubert Latham (in 1910) al een hoogte van duizend meter bereikt. Het wemelde al van vlieg tuig-demonstraties, overal in de wereld; er waren al grote afstanden over land en zee afgelegd en ook wedstrijden gehouden, waaronder een Europese rondvlucht die gewonnen werd door de Franse zeeofficier Beaumont en waaraan ook de Nederlandse vlieger Henri Wijnmalen in een tweedekker Farman deelnam. Orville Wright zou veel meer van de ontwikkeling der luchtvaart meemaken dan zijn broer: hij stierf zesen dertig jaar later. Het schijnt wonderlijk dat zulke vermaarde pioniers als de Wrights, Blériot, Fokker niet als slachtoffers van het vliegtuig vielen, ofschoon zij talloze persoonlijke risico's namen en een zo groot aantal vliegers uit die eerste periode hun moed en koelbloedigheid met de dood moesten bekopen. Orville Wright, die 45 van de 50 jaar na „de sprong van Kitty Hawk" heeft beleefd, moet wel vooral onder de indruk geweest zijn van de resultaten die al in de eerste helft van die periode werden bereikt. Want in 1919, vlak na de eerste wereldoorlog, staken de Engelsen Alcock en Brown de Atlantische Oceaan al per vliegtuig over (van Newfoundland naar Ierland). In 1924 volbrachten twee Douglas vliegboten van de Amerikaanse marine de eerste reis om de wereld. In 1927 snorde Charles Lind bergh (niet de eerste die de Oceaan over vloog ,maar wel de eerste die het alleen deed) in zijn éénmotorig toestel van New York naar Parijs; in 1923 staken de Duit sers Köhl en Von Hünefeld met de Ier Fitzmaurice. voor het eerst in Westelijke richting over. Eén jaar later vloog de Australiër Kingsford Smith in een drie motor ige Fokker over de Stille Oceaan, van San Francisco naar Australië. Wij zijn allang in de phase beland waar in het grote publiek zich ten aanzien van het vliegtuig alleen nog verbaast over gro ter snelheid en groter afmeting van de toestellen; die toeneming schijnt nog lang door te kunnen gaan en men zou in nieuws gierige momenten omtrent de toekomst wel eens willen weten, welke luchtreuzen bin nen vijfentwintig jaar zullen opstijgen en hoeveel honderden passagiers zo'n kolos wel zal kunnen meenemen. Het is eigenlijk wel vreemd te bedenken dat het al achtentwintig jaar geleden is dat de Amerikaan Richard Byrd als eerste over de Noordpool vloog en vierentwintig jaar, dat hij ook de Zuidpool onder zich ont waarde. De lijst der bijzondere reisdoelen is, tenminste op deze planeet, dus al sinds lang uitgeput. Men is, behalve ten aanzien van snelheid en afmeting, op het gebied der civiele luchtvaart ontzaglijk gevorderd in betrouwbaarheid en veiligheid van het vliegtuig, in de mogelijkheid om in alle weersomstandigheden te vliegen en koers en plaatsbepaling nauwkeurig vast te stel len, ook in de bouw en voorziening van vliegvelden. Het hefschroefvliegtuig heeft een nieuwe era geopend, die grote ver wachtingen wekt en de mens blij der stemt dan het gierende geweld van straaljagers. Dit alles is waarlijk begonnen, deze ge hele ontwikkeling is pas mogelijk en in aanvangsphase zichtbaar geworden op die zeventiende December in het jaar 1903, toen de Wrights met hun twaalfpaards motor hun sprongetje van vijfendertig meter te Kitty Hawk volbrachten. En el kaar rustig toegeknikt moeten hebben toen het gelukt was, in het bewustzijn dat zij wat verder waren gekomen. Misschien heb ben zij die avond wel met eerbied gespro ken over de Fransman Clément Ader, die in 1890 met een motorloos toestel een eindje gevlogen had en over de Duitser Otto Lilienthal, die in latere negentiger jaren met een zweefvliegtuig verscheidene malen van een heuvel was losgekomen en tenslotte in '99 was doodgevallen. Want dat waren weer hun voorgangers. Maar zij be gonnen met de motor in het vliegtuig. R. P. Na drie dagen droog weer is het Zon dag in geheel Calabrië (Zuid-Italië) op nieuw hevig begonnen te regenen, waar door grote schade is aangericht in de reeds zwaar geteisterde provincies Reg- gio en Catanzaro. Er zijn weer bruggen weggeslagen en verscheidene pas her stelde weg- en draadverbindingen zijn opnieuw verbroken. NIEUWF RICHTLIJNEN VOOR POOLSE COMMUNISTEN De Poolse communistische partij heeft nieuwe richtlijnen ontvangen van haar voorzitter, Eierut, over „maatregelen ten einde sneller de levensstandaard in Polen te verhogen", aldus heeft radio-Warschau Maandagavond meegedeeld. (Van onze correspondent in Londen) Vanochtend om elf uur heeft Koningin Elizabeth in het Hogerhuis de nieuwe zitting van het Engelse parlement geopend. Voor het eerst droeg zij bij deze gelegen heid de magnifieke, met edelstenen bezette, imperiale staatskroon, welke voor Koningin Victoria was vervaardigd en door opeenvolgende monarchen bij de opening van het parlement is gebruikt. Vorig jaar, toen Koningin Elizabeth nog niet gekroond was, werd de kroon op een kussen voor haar uitgedragen en droeg zij een diadeem van diamanten en paarlen. Zittende op de troon, welke deel uitmaakt vin het Hogerhuis, las zij met heldere stem de Troonrede voor. Duizenden hadden tevoren langs de Mall en Whitehall de Koningin en de hertog van Edinburgh toegejuicht toen zij passeerden in de Ierse statiekoets, bespan nen door vier appelschimmels, met de kwieke postiljons er op en er naast, en geëscorteerd door de gitzwarte, nerveuze paarden van de, met bepluimde hoge hel men, koperen kurassen en glimmende lak- laarzen als ridders uit vervlogen tijden uitgedoste garde-cavalarie. Toen de Koningin bij het Hogerhuis ar riveerde, dreunden 41 saluutschoten over de stad. Terwijl de jonge vorstin de Troonrede voorlas, werd zij geflankeerd door Veld maarschalk Alexander, als drager van het rijk met edelstenen bezette staatszwaard, en door Lord Salisbury. De leden van het Lagerhuis hebben, zoals altijd staande achter de balie aan het verste einde van de zaal, de plechtigheid bijgewoond. Een kleine ruimte is daar open gehouden voor de leden van het ka binet, die daar kunnen zitten. Eveneens volgens gewoonte werd van middag de troonrede door de Speaker (voorzitter) nog eens voorgelezen in het Lagerhuis en in het Hogerhuis door de Lord Kanselier. In beide huizen volgde daarna de korte, formele behandeling van het gebruikelijke adres van antwoord. In het Lagerhuis werd de desbetreffende motie ondersteund door het nieuwe conservatieve parlementslid, mej. Edith Pitt, die bij deze gelegenheid haar maidenspeech hield. Mejuffrouw Pitt is de eerste conserva tieve vrouw in het parlement die voort komt uit een arbeidersgezin. Regentschap Een van de eerste maatregelen, welke in de nieuwe zitting zal worden behandeld, is de wijziging van de regentschapswet. Er is haast bij, omdat Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh op 23 No vember een tournée door het Britse Gemenebest beginnen, welke vijf maanden zal duren. Voorgesteld zal worden dat de Koningin-moeder deel zal uitmaken van Demonstranten te Lucknow in India hebben Maandagochtend brand gesticht in drie postkantoren en twee kabelaan- sluitkasten van de telefoondienst, toen het van kracht zijnde uitgaansverbod met twee uur werd bekort. Sedert het verbod van kracht werd, zijn 314 personen aan gehouden wegens overtreding van dit verbod, brandstichting en of andere mis drijven. De districtsmagistraat deelde Maandag mede, dat de toestand in de stad „duidelijk is verbeterd". De pijpleiding die Jeruzalem van water voorziet, is Zondagavond door een tijdbom vernield, zo is te Amman Maandag officieel verklaard. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de stafchef van de UNO-bestandscommis- sie. Een woordvoerder van het Israëlische leger in Tel Aviv ontkende Maandagavond, dat Israëliërs verantwoordelijk zouden zijn voor het opblazen van de pijpleiding. Volgens berichten uit het oude stadsdeel van Jeruzalem, dat door Jordanië bezet wordt, is de watertoevoer aldaar door de explosie afgesneden. de. staatsraad, die in afwezigheid van de monarch optreedt, en tevens om de Hertog van Edingburgh als regent aan te wijzen in geval van de dood van de souverein. 1-Iij komt dan in de plaats van Prinses Mar- gareth, hoewel deze waarschijnlijk toch nog voor het regentschap in aanmerking zal komen in geval ook de Hertog van Edinburgh zou komen te overlijden. Sommigen zien in het voorstel een stap om de weg vrij te maken voor het huwelijk van Prinses Margareth met een niet-vor- stelijk persoon, maar de logische verkla ring is dat de Hertog van Edinburgh als vader van Prins Charles de aangewezen persoon is om gedurende diens minder jarigheid als regent op te treden ingeval de Koningin sterft. Voor het eerst in de geschiedenis werd de plechtigheid door de televisie uitge zonden. De Troonrede De Troonrede kondigde aan, dat een her vorming van het Hogerhuis in overweging zal worden genomen. Verder, dat de rege ring haar pogingen voortzet om spoedig een bijeenkomst van de Sovjet-Unie met Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk tot stand te brengen. In samen werking met de regeringen van genoemde landen, zal de Britse regering, in overleg met de federale West-Duitse regering, blij ven werken voor een regeling van de een heid van Duitsland. Ook zal de regering blijven ijveren voor het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. Er zijn voorstellen in overweging voor het overdragen van de berging en de ex ploitatie van de atoomkracht van het mi nisterie van Bevoorrading aan een statu taire maatschappij. De Britse regering hoopt op hernieuwing van de „vriendschap welke traditie is ge weest'tussen dit land en Perzië en op spoe dige hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen de twee landen." In de rede wordt de nadruk gelegd op het besluit van de regering om „steeds in harmonie" met de Verenigde Staten te werken en ook „met hun partiiers in West- Europa ter bevordering van de Europese eenheid en het economisch welzijn." De regering hoopt dat spoedig de Europese verdedigingsgemeenschap tot stand ge bracht zal worden. Zij zal deze alle moge lijke steun verschaffen. Het grootste belang wordt gehecht aan voortdurend overleg met de partners in het Gemenebest. De regering zal deelne men aan de conferentie der ministers van Financiën van het Gemenebest, welke in Januari in Australië wordt sehouden. Wat het binnenland betreft, wordt in de rede o.a. handhaving van volledige tewerk stelling beloofd door bevordering van de uitvoer. De regering zal mededeling doen van haar plannen met de televisie, welke een monopolie van de op het ogenblik BBC is. Beloofd worden verder stappen tot be ëindiging van de beperkingen op particu liere handel in ruwe katoen en ter aan moediging van een grotere productie van voedingsmiddelen. In de Centrale Commissie voor het Ge organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is overeenstemming bereikt over de per 1 Januari 1954 voor het rijkspersoneel te treffen loonmaatregelen. De meerderheid der commissie verenig de zich met de maatregelen, welke de re gering voornemens is voor het overheids personeel te nemen ter zake van de com pensatie van de komende huurverhoging en opheffing der consumptiebeperking, te weten: Verhoging van de salarissen der jeug dige en volwassen ambtenaren met 5 per cent. Extra verhoging van de lonen der ambte naren-werklieden ingedeeld in de loon- groepen 4 en hoger met 2 cent per uur. Na gegaan zal worden in hoeverre deze verho ging gevolgen zal hebben voor de lagere technische ambtenaren. Verhoging van de kindertoelage en toe slag der ambtenaren conform de verhoging van de kinderbijslag ingevolge de Kinder bijslagwet. Verhoging der pensioenen met 5 procent. Verhoging van de kindertoelagen voor gepensionneerden conform de te nemen maatregel vcor de invaliditetis-, ouder- doms- en wezen rentetrekkers. Voorts ging de commissie accoord met het regeringsstandpunt ten aanzien van een aantal door de subcommissie gemeente classificatie gedane voorstellen. Dit standpunt hield in hoofdzaak in: Handhaving van het vierklassig stelsel voor de ambtenaren-werklieden en het drieklassig stelsel voor de ambtenaren. Ten aanzien van de ambtenaren-werk lieden een uurloonverschil voor de 2de, 3de, en 4de gemeenteklasse van respectie velijk 4. 7 en 10 cent. Ten aanzien van de ambtenaren een pro centuele aftrek voor de 2de en 3de ge meenteklasse van respectievelijk 3"en 6% met een maximale aftrek van respec tievelijk 10.50 en 21.00 per maand. Handhaving van de bestaande indeling van de onderscheidene gemeenten in klas sen. Handhaving van het stelsel van aftrek naar de standplaats. Hel scheppen van de mogelijkheid in artikel 4 van het Bezoldigingsbesluit bur gerlijke rijksambtenaren 1948 tot het toe staan van dispensaties. PROF. DR. F. ZERNIKE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S B ert rand Russell: De laatste zestig jaar heb ik onaf gebroken gerookt; ik staakte het alleen om te eten of te slapen. Ik heb nooit van mijn leven iets ge daan ómdat het goed zou zijn voor mijn gezondheid, behalve als ik ziek was. Ik eet wat ik wil en ik eet niet wat ik niet wil zelfs wan neer mij gezegd wordt dat dit de naarste gevolgen zal hebben. Dat is nooit het geval. (De Kern) (Ten gerieve van verenigingen en personen die het wellicht met dit beleid van Lord Ber- trand Russell niet eens zijn en hem zulks kenbaar willen ma ken delen wij mede dat zijn adres is: Trinity College, Cam bridge. Hij dient wel met eer bied bejegend te worden: hij is éenentachtig jaar oud.) Naar wij vernemen, is het thans vrijwel zeker, dat de Nobelprijs voor Natuurkunde dit jaar wordt toegekend aan de Groningse hoogleraar in de theoretische natuurkunde, prof. dr. F. Zernike, en wel op grond van diens ontwikkeling en ingrijpende ver beteringen van de phasecontrast-micro- scopie. De laatste maal, dat een Nobelprijs aan een Nederlander ten deel viel, was op 12 November 1936, toen de scheikundige prof. dr. P. J. IV. Debije deze hoogste wetenschappelijke onderscheidisng werd toegekend. Fritz Zernike werd op 16 Juli 1888 te Amsterdam geboren. Hij studeerde er scheikunde aan de Gemeentelijke Universi teit. In 1915 bekroonde hij deze studie door te promoveren op een proefschrift getiteld „rÓpalescence critique, théorie et expéri- ments". Inmiddels was hij in 1913 benoemd tot assistent in de astronomie aan de Rijks universiteit te Groningen. In het jaar van zijn promotie werd hij lector in de theo retische natuurkunde te Groningen, in 1920 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aldaar. Prof. Zernike staat bekend als een fijn zinnig natuurkundig experimentator, die in vele opzichten grote diensten heeft be wezen aan de exacte wetenschappen. 99 De hoop op het tot stand komen van de politieke conferentie over Korea is Maan dag plotseling toegenomen door een ver klaring van Arthur Dean, de vertegen woordiger der UNO, dat bepaalde neutrale landen zouden kunnen deelnemen aan de politieke conferentie, indien deze deelne- De Amerikaanse minister van Lucht vaart, Talbott, heeft Maandag in Ma drid verklaard, dat, behoudens de goedkeuring van de Spaanse regering, atoombommen ter beschikking van de Amerikaanse strijdkrachten op de Spaanse bases zullen worden gesteld. Talbott deelde op een persconferentie mede, dat de V.S. van plan zijn, Spanje enkele lcsvliegtuigen, waaronder straal vliegtuigen, te verschaffen. De Ameri kaanse regering is van plan de Spaanse luchtmacht zo spoedig mogelijk te ver sterken, aldus de minister. Toen Talbott een vraag werd gesteld over berichten, volgens welke de Weste lijke verdedigingslinie zou worden ver- Hoe zal een door atoomkracht gedreven electrische generator eruit zien? Een model kon men onlangs tentoongesteld zien in New York. Westinghouse Electriciteitswerken exposeerde dit model van een atoomgenerator, die waarschijnlijk binnen afzienbare tijd tot de industriële producten zal gaan behoren. legd naar de Europese randgebieden, antwoordde de minister: „Onze eerste verdedigingslinie is nog altijd in Duits land". Over de bases zeide Talbott, dat zij in een betere staat verkeerden dan hij had verwacht. Zij zouden voor een deel tegen November van het volgend jaar in ge bruik kunnen worden genomen. De Spaanse autoriteiten zullen bekend maken welke bases onder Spaans- Amerikaans beheer komen, aldus de minister. De Veiligheidsraad heeft zich Maandag met 91 stemmen bij een onthouding uit gesproken voor een voorstel van de Griek se afgevaardigde, Kyroe, om het debat over Triëst tot 23 November uit te stellen ten einde de betrokken landen in staat te stellen nieuwe besprekingen over het pro bleem te voeren. De betrokken partijen onderhandelen thans, aldus de Griekse afgevaardigde, in een toelichting op zijn voorstel, via de normale diplomatieke kanalen. „Ik merk hierbij op", aldus Kyroe, „dat wij ons niet moeten bemoeien met de nor male gang van de onderhandelingen om tot een regeling te komen". De Griek be toogde, dat het op 20 October door de Vei ligheidsraad genomen besluit om de be spreking over Triëst tot 2 November uit te stellen, niet afdoende is gebleken. „Het Griekse voorstel beoogt geen uit stel van drie weken, maar het is eerder gedaan om de zaak op de lar.ge baan te schuiven", zei Wysjinski. Indien men werkelijk een regeling wenst, behoefde men, volgens hem, niet anders te doen dan de bepalingen van het Italiaanse vredes verdrag van 1947 betreffende de benoe ming van een gouverneur over Triëst na te komen. De Sovjet-Unie kon niet toelaten, dat een verdrag dat door haar is onderte kend, wordt geschonden. Wysjinski stem- J de tegen het uitstel. ming zou kunnen worden geregeld „bin nen de grenzen" van de bepalingen van de wapenstilstand en de door de UNO op 28 Augustus aangenomen resolutie. De samenstelling van de politieke con ferentie is, zoals bekend, het moeilijke punt bij de onderhandelingen tussen de Noor delijken en de verbondenen te Panmoen- djom. De Amerikanen hadden tot nu toe geweigerd, neutrale landen als India tot de conferentie toe te laten. Dean heeft de communistische onderhandelaars voorge steld, de conferentie 1 December a.s. te laten beginnen. De uiteenzettingen De Indische autoriteiten in het „Indische dorp" in Korea hebben de communisten Maandag toestemming verleend om voor het begin van de individuele uitleg aan de krijgsgevangenen die repatriëring weige ren, „uiteenzettingen" per radio te geven en heden Dinsdagochtend gaven de communisten al de eerste radio-,uiteen zettingen" aan vijfhonderd Noord-Koreaan- se krijgsgevangenen, die daarna ieder af zonderlijk werden toegesproken. Op de radio-uitzending reageerden de krijgsgevangenen met veel lawaai, om het gesprokene onhoorbaar te maken. Latei- voegde zich een vrouw bij de Noord- Koreaanse „uiteenzetters". Zij zei tot de krijgsgevangenen: „Ga naar huis en alles zal jullie vergeven worden". Hierop ant woordden krijgsgevangenen met uitroepen als „dood aan de roden" en „weg met het communisme". Toen de gevangenen daarna een voor een werden toegesproken, werd er niet meer gedemonstreerd. Indische troepen mogen blijven De minister van Defensie van India, Tayagi, heeft Maandag verklaard, dat In dia er geen bezwaar tegen zal maken als Indische troepen langer in Korea moeten blijven dan oorspronkelijk was voorzien. De Indische bewakingstroepen in Korea, zo verklaarde hij, kunnen niet toestaan dat door de krijgsgevangenen, die onder hun bewaking staan, ernstig inbreuk wordt ge maakt op de discipline, maar „onze ge dragslijn is, zoveel mogelijk het gebruik van geweld te vermijden". Tayagi zeide dat generaal Thimaya,voor zitter van de neutrale repatriëringscom missie, handelt op eigen initiatief en niet volgens orders hem van India uit gegeven. Ongeveer 70 personen zijn gedood bij een nieuwe overval, door leden van de Abor-stam gepleegd op een groep In dische regeringsambtenaren in Noord- Oost-India. De meeste slachtoffers vielen onder de dragers en gidsen van de groep die be hoorden tot een andere stam, die op voet van oorlog staat met de Abors. Toen iedereen dacht, dat de bekende galvanometer van Deprez-d'Arsonval zijn volmaakte uitvoeringsvorm had bereikt, heeft prof. Zernike nog zoveel verbeterin gen aangebracht, dat een draaispoelgal- vanometer is ontstaan, de Zernike-galvano- meter, die de wereld stormenderhand heeft veroverd. Reeds voor de oorlog ontwikkelde prof. Zernike de phase-contrast-microscopie, welker verdere verbetering stagneerde, doordat in de oorlogsjaren de samenwer king met de Zeiss-fabrieken tot stilstand kwam. Na de oorlog zijn door prof. Zernike nog ingrijpende verbeteringen in de phase- contrast-microscopie aangebracht. In 1952 werd aan prof. Zernike de Rum- ford-médaille toegekend wegens zijn ver diensten voor de ontwikkeling van de phasecontrastmicroscopie, nadat reeds in 1950 zijn verdiensten op dit terrein erkend werden door zijn benoeming tot ere-lid van de Engelse Royal Microscopical Society. Voorts werd prof. Zernike onlangs ere doctor van de Amsterdamse universiteit. Prof. Zernike ontving in 1951 een uit nodiging van het Amerikaanse National Bureau of Standards om deel te nemen aan een wetenschappelijke bijeenkomst ter ge- gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van dit befaamde instituut. Toen hij in Amerika was, en de weten schapsbeoefenaren daarvan op de hoogte waren, kreeg hij uit verschillende grote universitaire centra uitnodigingen om te spreken over zijn theorieën der optische beeldvorming en beeldfouten, in het bij zonder over de verbeteringen in de micro scopie. In 1947 werd prof. Zernike tijdelijk gasthoogleraar teneinde acht maanden college te geven aan de John Hopkins University te Baltimore in Amerika. De 72-jarige Amerikaanse generaal George Marshall, wie Vrijdag de Nobel prijs voor de vrede voor 1953 werd toe gewezen, is Zondag per vliegtuig naar Washington vervoerd en daar in het Wal- ter-Reed Hospitaal opgenomen. Generaal Marshall, de voormalige Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, leed reeds gedurende enige weken aan een ernstige griep. Naar Reuter van legerautoriteiten ver nomen heeft, is er in de toestand van Marshall verbetering ingetreden, sinds hij in het hospitaal is opgenomen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ne C n 2 22 ■33 V •c toestand c-c c r u S 3 41 3 t-c O u O X zS Helsinki onbewolkt ZO 1 0 Oslo regen ONO 3 6 6 Stockholm geheel bew. ZZO 6 6 0 Kopenhagen geheel bew. ZO 7 9 2 Londen onbewolkt windstil 1 0,3 Amsterdam regen ZZO 3 7 2 Brussel mist WNW 3 5 2 Parijs onbewolkt W 4 2 4 Bordeaux half bew. zzw 1 6 11 Nice zwaar bew. windstil 10 1 Warschau licht bew. ZO 7 0 Berlijn nevel ozo 3 5 0,1 Frankfort mist ONO 3 2 0,1 München motregen ONO 1 4 3 Zürich nevel ZO 1 3 4 Wenen geheel bew. ZO 5 3 0 Rome half bew. ZZO 5 14 10 Neerslag laatste 24 uur. REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond in het Oosten van het land kans op mist. Toenemende bewolking met tijdelijk regen. Naar Zuid krim pende en tot krachtig aanwakkerende wind. later ruimend naar Zuid-West. Vrij zacht. 4 November Zon op 7.40 uur, onder 17.07 uur. Maan op 5.20 uur, onder 15.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 November Hoog water: 1.32 en 13.57 uur. Laag water: 9.30 en 21.41 uur. Woensdag 4 November Hoog water: 2.17 en 14.33 uur. Laag water: 10.11 en 22.21 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1