Puzzleritten en rallye's aan wettelijke banden Wereldnieuws Niet langer een voorrecht „Rookspringers" en „rooketers in de weer tegen bosbranden PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Toestemming nodig van de overheid Nieuw laboratorium voor aardolie-onderzoek Het grootste van Europa De radio geeft Woensdag ió het zo Gemeente-ontvanger van Diemen geschorst Milva's naar Nieuw Guinea Wervingsactie voor mijnwerkers Journalisten één dag orgeldraaiers Resident H. Veldkamp in Nw-Guinea geïnstalleerd Mr. Ravesloot verlaat Nederlandse Padvinders De verdwenen Joodse meisjes Nederlander in Oslo blijft in hechtenis Nieuw schip voor de Rotterdamse Lloyd Documentaire films gereedgekomen Internationaal rampenfonds voorgesteld Eindelijk regen in Amerika Verzending van zeepost Chauffeur De B. in Koblenz verhoord HOREN MEI UW HUID DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 Onlangs is het wegenverkeersreglement zodanig gewijzigd, dat het niet langer mo gelijk is zonder toestemming van hoger hand „wedstrijden met voertuigen te hou den of daaraan deel te nemen op de open bare weg". Deze nieuwe bepalingen zijn wat men noemt „waterdicht", want onder wedstrijden wordt verstaan „elk rijden met voertuigen ter vaststelling of vergelijking van prestaties, hetzij van de deelnemers, hetzij van onderdelen, hetzij van bedrijfs- stoffen". Dit dient dus te worden uitgelegd als een binding zowel van de puzzleritten („prestaties van deelnemers") als van de rallye's („prestaties van voertuigen"). Ontheffingen Ontheffing van het verbod kan verleend worden door de minister als het een wed strijd voor motorvoertuigen betreft; bij gebruik van andere voertuigen kan de minister eveneens ontheffing verlenen zo lang de rit gaat over gedeelten van rijks wegen. Slechts wanneer alle wegen van een bepaalde rit binnen één gemeente lig gen en er zich geen provinciale wegen tus sen bevinden, zijn B. en W. van de betrok ken gemeente gerechtigd tot het verlenen van toestemming; wannéér er zich wel provinciale wegen in het parcours bevin den, moeten Gedeputeerde Staten beslis sen. Het opstellen van een puzzlerit zonder meer behoort hiermee dus tot het ver leden en in de praktijk zal het er op neer komen, dat er meestal toestemming aan de minister gevraagd moet worden, omdat een rit, die alleen over provinciale en ge meentelijke wegen leidt, moeilijk te vin den zal zijn. Wielerronden De wielerronden scheppen een eigen probleem: meestal worden daarvoor twee soorten wegen gebruikt: provinciale en gemeentelijke, maar tot nu toe is nog niet Het nieuwe laboratorium van de Ko ninklijke Shell, het grootste voor aard olie-onderzoek in Europa, is Maandag in Amsterdam-Noord door de burgemeester van de hoofdstad, mr. A. J. d'Aily ge opend. Het laboratorium, waarvan het skelet reeds vóór de tweede wereldoorlog was opgetrokken, heeft een oppervlakte van 3000 vierkante meter. De directeur van het laboratorium, ir. H. W. Slotboom, heeft medegedeeld, dat de voorbereidingen voor het in gebruik nemen van een electronische reken machine in een vergevorderd stadium zijn. Verwacht wordt, dat in de loop van het volgend jaar deze machine met circa 4000 electronenbuizen niet alleen het werk van de huidige rekengroepen op een efficiënter wijze zal kunnen overnemen, maar boven dien vele mogelijkheden biedt voor het op lossen van problemen, die tot dusver niet binnen redelijke tijd oplosbaar waren en daarom terzijde moesten worden gelegd. Sprekende over het algemeen verschijn sel, dat de industrie zuiver wetenschappe lijk werk doet naast universiteit en hoge school, zeide ir. Slotboom, dat het nieuwe laboratorium uitstekend samenwerkt met de universiteiten en hogescholen.Hij hoopte dat het laboratorium zal kunnen bijdragen tot de handhaving van een hoog peil van wetenschapsbeoefening in ons land. ADVERTENTIE Zoals ons uit recente gebeurtenissen is gebleken, zijn er nieuwe, ingrijpende wettetlijke voorschriften gekomen, om het verschijnsel puzzlerit-raUye in te tomen. Aangezien de belangstelling in Kennemerland voor deze sport-evene- menten sterk toenemende is en ook andere sportgebeurtenissen onder de nieuwe bepalingen kunnen vallen, heb ben wij ons tot de betrokken politie gewend, die ons aan de gegevens voor de bijgaande beschouwing hielp ixrjD "/Av--"' A-' A -.'iV.'y l\Clr GR. HOUTSTR.NAASTLUXOR HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouwen. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 De hoofdige Boer, hoor spel. 12.00 Bas en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Metropole Orkest en solist. 13.50 Platen. 15.35 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spect rum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven, causerie. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Oogstdienst. 21.30 De Rijn levensader van West-Europa, klankbeeld. 22.15 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Regeringsjeugduitzending: Cor respondentieclub De brievenbus gaat open, o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Veiligheid uit nuchterheid, causerie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroep-orkest en klein vrouwenkoor. 22.00 Cabaret. 22.30 Water voor de Woestijn, cau serie. 22.45 Pianospel. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel, harp, viool en zang. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.50 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 16.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.30 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 42 m.). bekend, hoe deze aangelegenheid precies geregeld zal worden. Ongelukken Men deelde ons mede, dat voorheen alle wedstrijden behalve werkelijke snelheids races zonder toestemming gehouden moch ten worden. Er deden zich echter diverse excessen en ongelukken voor, waardoor een bepaald toezicht noodzakelijk werd. Men vermoedt, dat dit toezicht niet be doeld is om puzzle-, pieker- en kaartlees- ritten de kop in te drukken, maar veeleer gezien moet worden als een controle-voor af op het parcours, om overlast aan wan delaars of ongelukken zo veel mogelijk te voorkomen. Niettemin is het zaak voor alle toekomstige organisatoren van derge lijke motorische of velocipedische festijnen zich op de hoogte te stellen van de nieuwe wetgeving op dit punt, wil men zich niet aan allerlei strafbepalingen blootstellen. Critiek van burgemeester op verificatie bur eau In de vergadering van de gemeenteraad van Diemen heeft de burgemeester, de heer H. Dallinga, een uitvoerige verklaring voor gelezen over de controle op het beheer van de thans geschorste gemeente-ontvanger, de heer P. Th. W. Bij de wet van 13 December 1950 is een verplichte deskundige controle bij de ge meenten ingesteld. Met goedkeuring van Gedeputeerde Staten werd deze controle opgedragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij de controles door ambtenaren van dit bureau luidden de rapporten steeds: .de controle der boekhouding geeft geen aan leiding tot opmerkingen", zodat er volgens de burgemeester geen reden bestond tot het instellen van een extra onderzoek De burgemeester stelde de vraag, of de met de contróle belaste ambtenaren nalatig zijn geweest in de uitoefening van hun taak. Nu de gegevens van het deskundigen rapport bekend zijn. zal het verificatiebu reau teveel hooi op zijn vork heeft genomen, kwam de burgemeester voor, dat dit bu reau te veel hooi op zijn vork genomen, en dat de toevloed van deskundig perso neel geen gelijke tred heeft kunnen houden met de toeneming van werkzaamheden. „Dit is een belangrijke zaak, die niet alleen de gemeente Diemen, maar ook 933 andere gemeenten in Nederland raakt. Het laat zich aanzien, dat de gemeente Diemen het kind van de rekening is geworden", zei de burgemeester. De commandant van de Geneeskundige Dienst Milva, de reserve-majoor Milva A. A. M. van Roosmalen, heeft drie offi cieren beëdigd. Zij zijn: hoofdmilva derde klasse M. H. Brugman uit Vlissingen, hoofdmilva derde klasse G. de Groot uit Ter Apel en de hoofdmilva vierde klasse G. J. H. ter Wal uit Eefde. Zij zullen op 14 November naar Nieuw Guinea vertrek ken. Dit is de eerste keer dat vrouwelijke militairen naar Nieuw Guinea worden uitgezonden. Onder auspiciën' van het Rijksbureau zal in de komende maanden een wer vingsactie worden gevoerd voor onder grondse mijnwerkers ten behoeve van de staatsmijnen. De ondergrondse bezetting van de staatsmijnen „Emma", „Hendrik" en Maurits", die niet meer op peil is, moet op korte termijn worden aangevuld. De behoefte aan nieuwe ondergronders wordt geschat op ongeveer 1000 man. Door het beperkte aanbod van arbeidskrachten in de provincie Limburg zal een deel uit andere provincies moeten komen. De wervingsactie wordt uitgevoerd door een viertal wervingsgroepen van de staats mijnen, die nauw samenwerken met de gewestelijke en plaatselijke kantoren van het Rijksarbeidsbureau. Na de verkeersstunt van enkele weken geleden staat Eindhoven weer een nieuwe gebeurtenis te wachten. In Mei 1951 kreeg het zijn pierement. Het werd met groot enthousiasme door de bevolking ontvangen: journalisten speelden voor orgeldraaier en collectan ten haalden de eerste uren, die het orgel door de straten trok, circa 790 gulden op. Nadien hebben de mannen van het Labre- huis, voor de dakloze zwervers, week-in- week-uit met het orgel door de stad ge reden om met de opbrengst dit werk in stand te helpen houden. Thans heeft het orgel vrijwel zijn dienst gedaan. Het was al oud, toen het uit Amsterdam te Eind hoven arriveerde, nu is het nog ouder geworden doch ook nagenoeg tot op de laatste notenbalk versleten. Een nieuw pierement is dus hard nodig, maar het geld voor de aankoop ontbreekt. Nu heb ben de Eindhovense journalisten besloten dit geld in één dag bij elkaar te brengen. Zij zullen Zaterdag 7 November de ge hele dag met het orgel door de stad trek ken en met de zeer „bouwvallige" bege leiding van het orgel 25.000 loten tegen een kwartje per stuk verkopen. Zij zullen daarbij geassisteerd worden door artsen, advocaten, ingenieurs en musici. De trek king der loterij is nog dezelfde avond op de markt. BIAK (ANP). In aanwezigheid van de directeur van Binnenlandse Zaken van Nieuw-Guinea, de residenten der drie af delingen en andere autoriteiten is Zaterdag op Biak in Nieuw-Guinea, de officiële in stallatie van de resident H. Veldkamp tot hoofd van de nieuw ingestelde afdeling de Geelvinkbaai geschied. Bij deze gelegen heid werd aan resident Veldkamp tevens het bestuur overgedragen over de afdeling Centraal-Nieuw-Guinea, dat tot nu toe ge voerd werd door de resident van Noord- Nieuw-Guinea, de heer A. Lamers. In zijn installatierede merkte de gouverneur, dr. J. van Baal, onder meer op, dat de afdeling Noord-Nieuw-Guinea is uitgegroeid tot twee duidelijk onderscheiden ressorten met eigen aard en karakter, met eigen centra en eigen typische belangen. Mr. J. M. Ravesloot, hoofdcommissaris van de N.P.V. (Vereniging der Nederlandse Padvinders) heeft Zaterdag op het in Utrecht gehouden „leidersconvent" deze vereniging medegedeeld dat hij voornemens is eind 1953 zijn functie van hoofdcommis saris neer te leggen. Het is hem niet lan ger mogelijk gebleken, deze naast zijn bur gemeesterschap van Almelo te vervullen. ADVERTENTIE Goede huidverzorging met Castella binnen ieders bereik Niet langer is een goede huidverzorging het privilege van een kleine, bevoorrechte groep met genoeg tijd en geld om haar uiterlijk te verzorgen. Neen, heden ten dage kan IEDERE huisvrouw, IEDERE werkende vrouw met weinig moeite en voor heel weinig geld haar huid de nodige verzorging geven. Zij heeft niets anders te doen dan regelmatig haar gezicht grondig te reinigen met een van de drie Castella's. Zelfs voor het zo geringe be drag van 20 cent kunt U al een echt stuk Castella zeep kopen, n.l. de voortreffelijke, onverpakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor imitaties!) met haar heerlijke geuren en verkrijgbaar in allerlei mooie tinten. Geeft U echter de voorkeur aan een speciale schoon- heidszeep. die overvloedig schuimt, dan is er voor U de Castella Spécial (32 ct.), een ware verkwikking voor Uw huid! En tenslotte is er altijd nog de vermaarde klassieke Castella Schoonheidszeep met haar fijne, delicate geur, die U de gehele dag omzweeft als een luxueus parfum. Voor 50 cent al bent U in het bezit van twee stukken van deze verrukke lijke zeep De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, heeft in antwoord op een telegram van de Permanente Commissie voor algemene zaken van het Nederlands-Israelietisch Kerkgenootschap medegedeeld, dat een door hem ingesteld onderzoek heeft aange toond, dat de gezagsorganen in niets tekort zijn geschoten bij hun plicht de beide Joodse meisjes Anneke Beekman en Betty Melhado op te sporen. Het Nieuw Israelietisch Weekblad dat hiervan melding maakt, tekent hierbij aan: „Het verheugt ons op zichzelf uiteraard te horen, dat er van overheidswege alles in het werk is gesteld om de beide meisjes te vinden, maar daarmee is de zaak allerminst opgelost. Het is toch al bijzonder pijnlijk, dat in een land als Nederland twee meisjes nu al vijf jaar verdwenen zijn zonder dat men ook maar het geringste spoor heeft kunnen vinden en dit is des te vreemder omdat twee meisjes van 13 jaar niet zolang verborgen kunnen blijven zonder ver scheidene medeplichtigen." WEENSE TELEFOONDIENST HEEFT NU OOK PUZZLE-RUBRIEK. De actieve Weense telefoondienst biedt zijn abonné's als nieuwste service puzzles aan. De abonné's die in een maand ten minste 12 van de 15 anderdaagse puzzles goed oplossen, dingen mee naar een prijsje: een excursie met een touringcar. De Ween se telefoondienst levei't ook sprookjes, weerberichten, ski-weerberichten, sugges ties voor uitstapjes, recepten, de juiste toonhoogte (voor musici), beursnoteringen en sportuitslagen voor zover die betrek king hebben op de sportpools. De Nederlander Van R. is voor een pe riode van drie weken in hechtenis geno men in afwachting van verder politie onderzoek naar de vraag of hij aansprake lijk is voor de clood van de Noor met wie hij Donderdagavond in Oslo in gevecht was geraakt. Zijn 34-jarige metgezel D. B. even als Van R. inwoner van Den Haag werd kort na zijn arrestatie weer op vrije voe ten gesteld, nadat de politie tot de con clusie was gekomen dat hij niet deelge nomen had aan het handgemeen met de beide Noren (U. P.). Maandag heeft C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJsel het enkelschroef-motorschip „Wonogiri", dat thans aan de Lloydkade ligt, aan de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd overgedragen. De „Wonogiri" (Bosberg) is genoemd naar een kleine plaats op Midden-Java en het is een zusterschip van de reeds in de vaart zijnde „Wonosari". Tot gezagvoer der van het nieuwe schip, dat op 21 No vember a.s. voor .zijn eerste reis naar In donesië vertrekt, werd benoemd kapitein P. H. Brunt uit Den Haag. In opdracht van de Amerikaanse M.S.A. wordt in Europa een aantal documentaire films vervaardigd, die bestemd zijn om de Europese volkeren onderling in te lichten over eikaars problemen. Dezer dagen is in de Cinetone-studio's te Duivendrecht de laatste hand gelegd aan twee dezer films, die elk drie delen bevatten, waar voor het materiaal is verzameld door di verse Europese cineasten. Montage en ver dere afwerking geschiedt in Duivendrecht, waar deze dagen een orkest van radio musici, 35 man sterk, onder leiding van de dirigent Hugo de Groot de begeleidende muziek heeft gespeeld. Deze muziek was gecomponeerd door de Fransman Maurice Thieriet, die zich als componist voor film, ballet en opera naam heeft verworven. Het hoofdbestuur van het Internationale Rode Kruis heeft de oprichting van een internationaal rampenfonds voorgesteld, dat zou moeten ressorteren onder het In ternationale Rode Kruis. Het Internationale Rode Kruis heeft aan biedingen ontvangen van het Australische Rode Kruis en de Turkse Halve Maan in zake het aanleggen van grote noodvoor raden met het oog op eventuele grote ram pen in het Verre Oosten en het Nabije Oosten (U.P.). ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent MOLENDIJK 'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 (Van onze correspondent in Washington) Op het moment dat ik dit schrijf valt te Washington de eerste regen sedert twee maanden. Zelfs de stedeling beseft wat een weldaad dit is. Wanneer hij er op uit ging gedurende de weekends, was het, ondanks de prachtige herfstkleuren, toch enigszins triest in het omliggende Virginia en Mary land. De weiden zagen er uit als grote lappen geroosterd brood en de rivieren en beekjes, die Virginia zo bekoorlijk maken, waren ingedroogd tot saai sijpelende smalle stroompjes. Een riviertje van tien meter breedte was de vorige week geslonken tot minder dan een meter. In staten als Mis souri, Kansas, Arkansas, Louisiana, Okla- hama, New Mexico, Texas en Colorado is het nog veel erger geweest en vooral de veeboeren hebben veel te lijden gehad. President Eisenhower zei op zijn laatste persconferentie dat de toestand zeer, zeer ernstig was. Hooi wordt per trein naar de ergst getroffen gebieden g«bracht en voor zover mogelijk ook water. Virginia heeft zich genoodzaakt gezien zijn twee natuur reservaten te sluiten. De kans op bosbran den was te groot geworden. Ook de jacht heeft men verboden wegens brandgevaar. Gemiddeld richten bosbranden een mil liard dollar schade per jaar aan in de Ver enigde Staten en dat ongeacht het feit dat men hier zeer moderne methoden toepast om het vuur te bestrijden. De bosdienst heeft 3200 uitkijktorens opgericht, waar voortdurend de wacht wordt gehouden. De wakers beschikken over telefonische ver binding en soms zelfs over radiozenders om alarm te slaan. De laatste weken had den zij werk te over. Op één dag, een week geleden, braken er in de drie staten Mary land, Virginia en West-Virginia 59 bran den uit. Hoe eer men er bij is het vuur aan te pakken, des te beter. Vandaar dat men zoveel waarde hecht hier aan het werk van de parachute-springers, die men voor de brandbestrijding gebruikt in afgelegen en moeilijk te bereiken gebieden. Op het ogen blik heeft men 231 van zulke brandweer lieden in dienst. Zij, de rook-springers, springen met een parachute naar beneden rondom de plaats waar brand is uitgebro ken. Soms ook bereiken zij de brandhaard per hélicoptère. Vier man kunnen een be gin van brand de baas blijven, maar wacht men een paar uur dan zijn drie- of vier honderd man al niet genoeg meer. Vandaar dat het waarlijk niet overdreven is om 4. „Ahum", sprak Jolliepop, „het is in hoge mate merkwaardig, dat de „Nieuws Ram" deze catastrophe kon beschrijven, vóórdal zij nog had plaats gevonden". „Dat is het zeker!", beaamde Panda, „ik moet hier eens wat meer van weten!" Hij greep de telefoon en riep: „Hallo, is de Nieuws Ram nog aan de lijn?! Ik wilde u even zeggen, dat alles precies is uitgekomen. zoals u voorspeld hebt.... Wat?! Was dat geen voorspelling? Was u het nieuws al leen ver vooruit?? Maar als u iets be schrijft VOORdat het gebeurd is, dan is dat toch zeker een voorspelling?!Nu ja, noem het dan zoals u wiltmaar het blijft me een raadsel, hoe u vooruit kon weten, dat er een boom op mijn hxds zou vallen! Dat is toch niet iets, dat iedere dag gebeurt! Daarom wil ik graag eens we ten, wie dat bericht heeft opgesteld en hoe„Genoeg!", kraakte de telefoon ongeduldig, „hoewel wij uiteraard geen vakgeheimen wensen bloot te geven, wil len wij u nochtans enig inzicht in dit voor u zo geheimzinnig gebeuren verschaffen. Vervoegt u zich maar te onzen kantore en vraag daar naar de MEESTER-VERSLAG- CEVER". vliegtuigen te gebruiken bij dit werk. Ook heeft men de laatste tijden branden „gebombardeerd" met dunwandige tanks, die water of chemische blusmiddelen be vatten. Zulke bommen, evenmin als de enkele parachutisten, kunnen doorgaans niet al het werk doen. Om definitief een eind aan het vuur te maken moeten de grondtroepen aanrukken: De „rook-eters". Velen van hen zijn vrijwilligers, studenten vaak, en ook zij gebruiken modern mate riaal; vooral de bulldozers, die snel een reep terrein kaal kunnen schrappen, be wijzen goede diensten. Maar nu regent het dan, gelukkig. Er komt weer geur in de lucht. De herfst is wat Europeser geworden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea: ms. „Oranje" (18 Nov.); naar de Ned. Antillen: ms. „Helicon" (12 Nov.); naar Suriname: ms. „Stentor" (11 Nov.); naar Zuid-Afrika en Z.W. Afri ka: ms. „Winchester Castle" (7 Nov.); naar Canada: ss. „Maasdam" (9 Nov.); ss. „Grote Beer" (10 Nov.); en s.s. „American Defen der" (12 Nov.); naar Zuid-Amerika: ss. „Andes" (7 Nov.) en ss. „Alhena" (11 Nov.); naar Australië, via Engeland (14 Nov.); naar Nieuw Zeeland: via Engeland (7 Nov.). ADVERTENTIE Jongens Poplin Regenjassen vanaf 34.50. Ook te leveren met teddy voering. Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. - Tel. 15438 Verkiezingen. In de Soedan zijn Maandag verkiezingen begonnen voor het eerste Soedancse nationale parlement. Zij, zullen tot 5 December duren. Het land staat sedert 1899 onder gezamenlijk Brits-Egyptisch bestuur. Luchtreuzen. Tegen het einde van 1954 zal de Britse productie van straalvlieg tuigen ongeveer 150 stuks per jaar be dragen, aldus is Maandagavond te Lon den vernomen. De Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. zal volgend jaar de eerste exemplaren ontvangen van een vloot van 30 „Britannia" reuzen- vliegtuigen, die 92 passagiers zonder tussenlanding met een snelheid van bijna 600 km per uur over de Atlanti sche Oceaan zullen kunnen vervoeren. Myxomatose. Franse, Duitse, Nederlandse, Belgische en Britse deskundigen zullen binnenkort te Parijs beraadslagen over middelen ter bestrijding van de ge vreesde konijnenziekte myxomatoee. Rouwvlaggen. Elke keer, dat bericht wordt ontvangen van een verkeersongeluk, waarbij een of meer personen het leven lieten, zullen op het gebouw van het hoofdbureau van politie te Dortmund, in het Ruhrgebied, kleine zwarte rouw vlaggen worden gehesen. De politie hoopt dat hiermede het aantal sterfge vallen als gevolg van verkeersongeluk ken zal kunnen worden verminderd. Koude douche. Te Remscheid, nabij Keu len, werden twee belastinggaarders bij hun bezoek aan een woning met water stralen uit twee slangen ontvangen en letterlijk van het erf gespoten. De be- lastinginners kwamen later begeleid door politie terug. De laatste acte soeel- de zich af voor een rechtbank te Keu len. De volijverige spuitgast kreeg twee maanden gevangenisstraf. Bevredigend. „Tass" meldt, dat Russische technici „zeer bevredigende resultaten" hebben bereikt bij proefnemingen met televisie-uitzendingen in kleuren. Het Sovjet-Russische persbureau voegt hier aan toe dat in 1954 en 1955 vele nieuwe televisie-zendstations in de Sovjet-Unie in gebruik zullen worden genomen. Kinderen. In Dresden (Oost-Duitsland) zijn Zondag 400 Noord-Koreaanse kin deren aangekomen. Zij zullen daar en kele jaren blijven „om te leren, te wer ken en vrolijk te zijn". Uitwijken. In October zijn 537 leden van de Oost-Duitse politie, onder wie 44 officieren, naar West-Berlijn uitgewe ken, zo meldt het hoofdbureau van politie in West-Berlijn. Babies. In de afgelooen vier jaren zijn in Durban, de hoofdstad van de Zuid- Afrikaanse provincie Natal, 5345 natu rellen-(neger)-babies gestorven 'door slechte voeding. De Durbanse stadsoffi- cier van gezondheid heeft deze cijfers verstrekt, op grond waarvan de stede- liike gezondheidsminister op onmiddel lijke actie heeft aangedrongen. Sedert 1935 is het sterftecijfer van naturellen- kinderen in Durban met 35 pet toegeno men. in 1950 stierven 1083 naturellen- babies,in de afgelopen 12 maanden 1467. Rem van zijn frailer was vervuild De 24-jarige Nederlandse chauffeur D. de B„ die op 24 October bij de Wiedbach- brug bij Bonn de controle over zijn zware vrachtauto verloor, waardoor zes personen bij een reeks aanrijdingen om het leven kwamen, is Maandag te Koblenz in bijzijn van zijn Nederlandse verdediger door de officier van Justitie verhoord. Eerst werd vastgesteld, dat de verdachte niet, zoals beweerd werd, aan handen en voeten gebonden is en dat de behandeling in het Huis van Bewaring bij Koblenz cor rect moet worden genoemd. De B. zei, dat de behandeling geen aanleiding tot klach ten gaf. Hij bevestigde bij het verhoor, dat hij bij het overschakelen op de steile helling had bemerkt, dat de rem niet werkte en dat hij de wagen door de grote snelheid niet onder contróle kon houden, ofschoon hij alles had geprobeerd om de snelheid te vermin deren. Uit het voorlopige verslag over het on derzoek van de vrachtauto blijkt, dat de reminrichting niet in orde was. Deskundi gen hadden vastgesteld, dat een onderdeel van de luchtdrukrem vervuild was. Later zullen meer bijzonderheden uit het rapport worden bekendgemaakt. De Nederlandse advocaten die te Koblenz zijn, kunnen nog een verzoek tot vrijlating van De B. tegen borgtocht indienen. EEN stemvork of een gewone vork, waar mee u een tik op de tafel geeft, brengt een geluid voort dat vrij spoedig schijnt weg te sterven. Op het moment dat uw oor de vork niet meer hoort klin ken, wordt er echter nog wel degelijk ge luid voortgebracht, of liever, er worden nog trillingen voortgebracht. We kunnen die trillingen voelen met onze vingertop pen, maar we kunnen ze ook hoorbaar maken, hetzij door de vork met de steel op het tafelblad te plaatsen, hetzij door de steel tegen onze grote teen, de elleboog, gebogen knie, of tegen het rotsbeen van het oor te hou den. De experimenten waarbij het aanvankelijk onhoorbare geluid toch hoorbaar wordt, zijn eenvoudig te verklaren, doordat vaste stoffen de tril lingen beter geleiden dan de lucht. We mogen hieruit echter x" niet de conclusie trekken dat we dus met de grote teen of de elleboog kunnen ho ren, want dat is niet zo. De beenderen van ons skelet hebben uitsluitend dienst ge daan als geleider en de aldus naar ons gehoororgaan gebrachte trillingen zijn dcnor het oor, in samenwerking met de hersenen, gehoord. Op een geheel ander plan staan echter de trillingen, welke onze vingertoppen bij de stemvork hebben kunnen waarnemen. Hier is sprake van zelfstandige waarne ming van de zintuigcellen die in de huid liggen en die door prikkels van de buiten wereld worden geactiveerd. Zeker, ook in dit geval kunnen we niet zeggen, dat de huidcellen het geluid hebben gehoord, maar zij hebben het onhoorbare geluid wel zelfstandig gevoeld en waargenomen. Voorwerpen die een groot oppervlak be staan, zoals een actetas, een hard opge pompte voetbal, een open parapluie e.d. maken het ons mogelijk door middel van de gevoelige huidcellen trillingen waar te nemen die voor het oor niet hoorbaar zijn. Iedereen zal wel eens hebben ervaren, hoe een onder de arm gedragen actetas gaat meetrillen met de krachtige slagen die de Turkse trom te verduren krijgt bij feeste lijke optochten van de buurt vereniging. Van onhoorbare geluiden kan bij dergelijk jolijt uiteraard niet worden gesproken. Doch wellicht her innert u zich ook, hoe in oor logstijd de ramen en deuren plotseling konden rammelen, zonder dat het oor enig geluid kon waarnemen. Hier is dan sprake geweest, hetzij van geschutvuur, hetzij van ontploffingen op grote afstand, welker trillingen uitsluitend door grote oppervlak ken konden worden waargenomen. Zoudt u op dat moment een opgestoken parapluie in de hand hebben gehad, dan zouden deze geluiden duidelijk voelbaar zijn geiveest. Voor degenen die mochten betwijfelen dat niet-hoorbare geluiden zelfs op hon derden kilometers afstand nog zijn waar te nemen, zullen we een bijzonder gevoelig instrument beschrijven dat door iedere handige en voorzichtige knutselaar kan worden samengesteld. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTlLLON J

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2