Emmers en sleepboot „Holland" redden bedreigde Poolse trawler Veertig uren vechten tegen binnendringend zeewater op de „Saturnia" Agenda voor Velsen Havenberichten Laros maakt kans op Provinciale Damtitel Kiel van de Willem Barendsz II gelegd M. van 't Hof vier maal kampioen bij „De Atoom" Beverrviik Heemskerk Wijk aan Zee Uitgeest Castricum DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 7 Schip voor Finland gleed van stapel in de IJsel P. v. d. A. blijft actief in Noord „Gymnastrada" Zaterdag in Ned. Herv. Jeugd- gebouw IJmond 2-dames leden grote nederlaag Poolse patiënt voor Antonius-ziekenhuis „De droom van mr. Scrooge" in het Jeugd- bouw Tot nu toe verliep 1953 beter dan vorig jaar CNV houdt propaganda- avond R.K. vereniging van kleinhandelaren 25 jaar „De man in het witte pak" voor K.C.C. Vondel speelt „Vogel, vlieg de wereld in" Lezing voor de kunstkring Elckerlyc Scheepvaart (Van een verslaggever) A LS een grauwe, vermoeide schim kwam de Poolse trawler „Saturnia", de Gnydia 91» Maandagavond tegen half acht op een stille, gladde zee de IJmuidense haven binnen. Roffelend met de drieduizend pk in de motorkamer voer Doeksen's stoere zeesleper „Holland" er voor uit. Bij Jan en Volleert Doeksen was weer een zweem van een glimlach op het gezicht te onderkennen: na vierentwintig uur in de weer te zijn geweest, was de „Saturnia", die Zondagavond wegens lekkage bij stormweer om hulp vroeg, in IJmuiden binnengebracht. Op de Poolse trawler stond de gedrongen schipper Antoni Pohnke uit Polen met een baard van enige dagen. Met de andere tweeëntwintig opvarenden was hij verheugd met het krakende schip binnen te zijn. Na uren van stug werken, van weinig slaap en van angst. Het was Zondagmorgen op de Silverpitt. De. „Saturnia" had er zich nog negenhon derd manden verse haring in de ruimen 'gevangen. Schipper Pohnke was niet on tevreden over dat vangetje, maar hij heeft somber gekeken toen de glans van het weer afging. Ze moesten gaan steken met die in 1930 in Engeland gebouwde „Saturnia", een schip van 334 ton, die vroeger de Pewera heette. De trawler stampte hevig, maar de machine werkte goed. Tegen negen uur in de ochtend is de meester toen boven gekomen met kwaad nieuws. Het kwaadste nieuws zelfs, dat je bij stormweer te horen kunt krijgen: de machinekamer maakte water. De zee had zijn werk gedaan. De „Saturnia" was lek en het water steeg. De marconist heeft dadelijk hulp gevraagd aan de „Saturn", de Poolse trawler, die in de buurt was. Daarmee dacht men het wel te klaren. Maar de zee was te woest. Men slaagde er op de „Saturn" niet in langszij van de al bijna lamgeslagen col lega te komen. Tot twee maal toe brak de staaldraad, die men had weten over te gooien om de „Saturnia" op te slepen. Pompen verstopt Er zat in de komende nacht, met nog meer storm en wild water op komst voor schipper Pohnke niet veel anders op, dan een SOS uit te zenden. Het was beesten weer; in de machinekamer raakten de pompen met asbest verstopt, het vuur in de ketel dreigde door het zeewater ge doofd te worden en de krukken stonden al in het water af en toe. Voor de tweede maal op die dag kroop de jonge marconist om zeven uur des avonds in zijn hoekje achter de zender: „De Poolse trawler Saturnia verzoekt sleepbootassistentie". „Het water ging te keer als een duivel", zegt Pohnke nu. Bij de Doeksens op Terschelling zaten ze op hun post. Humber radio verspreidde het SOS-sein en bij Doeksen zagen ze er wel iets in. Om tien uur Zondagavond was de „Holland" buitengaats en werd voort durend contact onderhouden met de Pool se schipper, die een aardig mondje Neder lands spreekt. Op basis „No cure, no pay" waren Volkert en kapitein Jan Doeksen met schipper Pohnke in zee gegaan. Met zeventien mijl per uur bokste de „Hol land" zich een weg bij Zuidelijke storm en tegen hoge zeeën. De laatste positie van de „Saturnia" was 54° N.B. 2° 20' O.D. Dan met emmers Voortdurend was schipper Pohnke via zijn zender in de lucht. „Hoe lang nog „Holland"?". Ze hielden het niet meer, zei hij in de donkere grauwe Zondagnacht. Zijn mannen waren ten dode vermoeid. Het opdringende water moest met emmers uit de machinekamer worden geschept en gedragen. Hij had de mannen een ketting laten vormen, stond zelf op de brug om de „Saturnia" op de zee te houden en uit te kijken naar de vuren van de Hollandse „Holland". Van de sleepboot kon men steeds ge ruststellend antwoorden. Men had zware motorpompen aan boord en men was er helemaal klaar voor. Toen de trawler om twintig over vier werd bereikt, was er echter geen beginnen aan. Het was onmogelijk bij dit rauwe weer een sloep overboord te krijgen. Doeksen moest en zou echter in ieder geval vast maken. Hij liet de Pool voor de wind lopen en schoof daarna bij het hevig slingerende schip met de Holland voor langs en draaide van achter bij. „Het was meteen raak", zegt Volkert Doeksen nu nog, glunderend over zijn be manning sprekend. Naar IJmuiden De „Holland" begon toen aan het sleep- karwei van honderdentwintig mijl naai de dichtstbijzijnde haven: IJmuiden. Negen mijl liep de sleep. De Polen moes ten doorgaan met emmers water uit de duistere machineruimte te tillen. De ver warming ging uit, het werd koud aan boord, maar men moest blijven werken Avilde het schip niet achter de sleper weg zinken! Pas bij de IJmuidense pieren kon 'n pomn van het havenslepertje „Triton" langszij DINSDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, ma". VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring van de gemeenteraad van Velsen. WOENSDAG 4 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het wonder van Fati- ma". Rex, 20 uur, „De verboden vrucht". Instituut voor Arbcidersontw., 20 uur, Cultureel Centrum, lezing. Toneelver. „Jonge Kracht", 20 uur, Ge bouw voor Chr. Belangen, toneeluitvoe ring. VELSEN Velser Jeugd Centrale, 20 uur, Patro naatsgebouw, viering achtste verjaardag Vereaigde Naties. komen om het werk over te nemen. De loods was intussen tegen zeven uur in de Maandagavond aan boord van de „Hol land" geklauterd. Van de kustwacht kwam nog een roepie: „Maakt u water?" Pohnke verstond het verkeerd: „Haring aan boord, ja", maar daarna: „Het staat er goed bij nu". Tussen de pieren had de „Holland" los gemaakt. Op eigen kracht voer de „Sa turnia" met de Triton langszij op de ha ringkade aan. Op de kade bij de bunker wachtten douane, maréchaussée, de ha- venklex-k en enige arbeiders. Aan het avontuur van de drieentwintig Polen op de Noordzee, dat aanvankelijk critiek leek, was een einde gekomen. „Dat was dan maar weer gedaan", zeiden de Doeksens. Terwijl douane en maréchaussée de pa pieren in orde maakten, konden kapitein Jan Doeksen en Volkert de Poolse schip per voor de eerste maal de hand drukken. Of Pohnke het contract maar wilde teke nen? Op de brug heeft zich daarna tussen Volkert Doeksen en schipper Antoni Pohnke een geducht twistgesprek ont- „Het wonder van Fati- Met nog een ronde te spelen en een punt voorsorong op Ansems en Stahlberg, maakt de DCIJ'er Laros Zaterdag te Haarlem een kans om de provinciale damtitel te winnen. Dit resultaat werd verkregen door een fraaie overwinning op Berk en een remise met Ansems. Hoewel Dukel dit weekeinde won van Tcsselaar en remise speelde met Bizot is hij voor de tweede plaats uitgeschakeld. Hoewel Dukel een stuk vóór kwam wist Bizot met taai verdedigen een remise uit het vuur te slepen. Na afloop toonden enige omstanders een fraaie slag voor Bizot aan, die winnend was, en de spelers was ontgaan. Ook werd met analyse drie maal winst voor Dukel aan getoond. -Ti 1 Laros speelt meesterlijk, wat in het spel tegen Berk tot uiting kwam. Zijn partij met Ansems was een gelijk opgaande strijd, die zonder noemenswaardig verschil remise werd. De uitslagen van de elfde ronde luidden: Berk verliest van Laros. Dukel remise met Bizot, Bos wint van Veénstra, Blom verliest van Bosman, Stahlberg wint van Tesselaar, v. d. Sluis wint van Singer en Ansems wint van Willemse en van de twaalf de ronde: Dukel wint van Tesselaar, Laros remise met Ansems. Willemse remise met v. d. Sluis, Singer verliest van Stahlberg. Blom —Bizot remise, Bosman—Bos remise en VeenstraBerk remise. De stand na 12 ronden luidt: Laros 19, Ansems, Stahlberg 18, Bizot 17, Dukel 16, v. d. Sluis 15. Willemse 11, Singer, Blom en Bosman 10, Berk 9, Bos 7, Veenstra 5, Tes selaar 3 punten. Voor de laatste ronde in café „Die Raeckse in Haarlem ontmoet Laros Stahlberg. An sems krijgt een moeilijke opgave aan v. d Sluis. Bizot speelt met Veenstra en Dukel ontmoet Kennemerland's kampioen Wil lemse. Er is nog van alles mogelijk, wat de strijd om de eerste en tweede plaats betreft. Bij Wilton Fijenoord te Schiedam is gisteren de kiel gelegd van de Wil lem Barendsz II, de grootste nieuwe wal visvaarder, bestemd voor de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart. Toen leden van de directie van de werf en van de genoemde maatschappij op de helling waren aangekomen, werd een der grote hefkranen van de werf in werking gesteld, die de eerste twee der imposante platen, die de kiel voor het nieuwe schip zullen vormen, omhoog hees en op een balken- staketsel legde. Een der leden van de di rectie der Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, ir. G. Vinke, heeft daarop electrisch de beide platen aan elkaar ge last. Leden van de werf directie wensten de maatschappij daarna geluk met het schip, dat men nu gaat bouwen. Zaterdag is van de werf van A. Vuyk en Zonen's scheepswerven N.V. te Capelle aan de IJsel het m.s. „Atalaya" te water gelaten, dat in aanbouw is voor de „Fin land' Sydamerika Linjen a/b" te Helsing- fors. Dit schip is het tweede in een serie van drie, die deze werf van genoemde rederij in opdracht heeft gekregen. Het reeds in de vaart zijnde schip is de „Atlanta". On middellijk na de te waterlating is de kiel voor het derde schip gelegd. De „Atalaya" is 140 meter lang bij een breedte van 18 meter en de deadweight- tonnage is 8000 ton. Het schip zal worden uitgerust met de meest moderne navigatiemiddelen. De voortstuwing zal geschieden door een M.A.N.-dieselmotor met een vermogen van 6300 pk bij 115 omwentelingen per minuut. „Velsen" viste met succes in Medcmblik Zondag werd door de hengelsportvereni ging „Velsen" een onderlinge wedstrijd ge houden in Medemblik. De 21 deelnemers wisten 140 bovenmaatse vissen te verschal ken, een redelijk resultaat dus. De prijswinnaars waren: 1. Bosma 21 stuks; 2. Zandwijk 16 stuks; 3. Ooms 15 stuks; 4. Meerhof i4 stuks; 5. Aardenburg 14 stuks; 6. Both Jr. 11 stuks; 7. Augustein 9 stuks; 8. Nap 9 stuks; 9. v. Vliet 7 stuks. De poedelprijs ging naar Both Sr. en de enveloppeprijs (grootste baars) naar Smid. sponnen. De Pool voelde er niets voor om het contract te tekenen. Zijn agent had hem gezegd de situatie goed te bekijken en nu meende schipper Pohnke de situatie niet van dien aard te vinden, dat er le vensgevaar aan verbonden was geweest.... Volkert en Jan Doeksen hebben het Pohnke toen even hartig en duidelijk aan het verstand gebracht, wat in Nederland „recht door zee gaan" betekent. „No cure, no pay" was overeengekomen. Het resul taat was er nu en met de uitspraak van de agent hadden de mannen van de „Hol land" niets te maken. Antoni Pohnke tekende en zat even later tegenover de douane: „Zevenhonderd sigaretten aan boord, honderdtachtig eieren". Hoeveel da gen de „Saturnus" nog in IJmuiden blijft, wist hij niet. Eerst repareren. De sleeptocht van de „Saturnia" heeft aan boord van de sleepboot „Holland" een slachtoffer gemaakt. Stuurman De Jong heeft een gekneusde rib opgelopen en hij moest worden opgenomen in de zieken boeg aan boord van de sleper. De vluchten voor de duivenwedstrijden van dit seizoen behoren nu weer tot het verleden en dus heeft de postduivenhou- dersvereniging „De Atoom" de balans over de kampioenschappen van het afgelopen seizoen opgemaakt. De stand van het generale kampioenschap van „De Atoom" blijkt pas na de laatste vlucht te kunnen worden vastgesteld. Voor die tijd had de heer W. A. Schouten al enkele weken de leiding en de verwach ting was gewettigd, dat deze liefhebber met de eer zou gaan strijken. Hij kon niet ver moeden, dat zijn snelste vlieger moest on derdoen voor de vogel van de heer M. van 't Hof,die daardoor een zo grote voorsprong behaalde, dat hij de heer Schouten achter zich liet, die zelfs met een derde plaats genoeg.en moest nemen. Van de verschillende kampioenschappen liet de heer Van 't Hof er vier voor zich noteren, zonder zelf een kampioensvogel te hebben. Want de kampioensvogel van de oude duiven bezit de heer H. J. Exalto; de kamDioen jonge duiven is van de heer A. de Heer en de heer A. Kat heeft de kam pioensvogel van de navlucht. De volledige kampioensuitslagen zijn: Vitesse-vlucht (100—300 km): 1. M. van 't Hof 199 pnt.; 2. H. J. Exalto 191 pnt.; 3. W. A Schouten 185 pnt. Midfond (300—500 km): 1. A. Kat 224 pnt.; 2. M. van 't Hof 196 pnt.; 3. H. J. Exalto 114 pnt. Fond (500—1000 km); 1. H. J. Exalto 156 pnt.; 2. M. van 't Hof 135 pnt.; 3. J. Schoo 127 pnt. Oude duiven (totaal): 1. M. van 't Hof 530 pnt.; 2. H. J. Exalto 461 pnt.; 3. A. Kat 427 pnt. Jonge duiven (totaal): 1. A. de Heer 283 pnt.; 2. J. Exalto 279 pnt.; 3. J. Asjes 239 pnt. Navlucht (oud en jong): 1. M. van 't Hof 314 pnt.: 2. W. A. Schouten 284 pnt.; 3. J. Asjes 207 pnt. Kamnioen-generaal: 1. M. van 't. Hof 844 pnt.; 2. A. Kat 818 pnt.; 3. W. A. Schouten 742 pnt. Overbevolking klas Watervlietschool tegen Kerstmis opgelost De jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, die Maan dagavond in 't gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat werd ge houden, kenmerkte zich door enige plan nen en een niet geringe activiteit öok voor het nieuwe afdelingsjaar. De heer E. Sanders, voorzitter, wees tijdens zijn openingstoespraak op de „drei gende regeringscrisis" als gevolg van de motie inzake de loonsverhogingen, die prof. Romme in de Tweede Kamer indiende, op merkende dat de heer Romme tenslotte de consequenties blijkbaar niet heeft aange durfd en „zich wat voorzichtiger is gaan gedragen". Naar aanleiding van de beroe ring over deze motie kwam de voorzitter tot de conclusie, dat de politiek van de P. v. d. A. „een zege is voor het gehele land en dat het de moeite waard is voor deze politieke visie te werken". Locale politiek Met betrekking tot een klacht over de overbevolking van de eerste klas van de openbare Watervlietschool, waarin niet minder dan 52 kinderen onderwijs genie ten, kon de heer Sanders na een onderhoud met het betrokken schoolhoofd mededelen, dat deze klas na Kerstmis zal worden ge splitst. Voor het gewestelijk Partijbestuur wer den alle aftredende leden opnieuw candi- daat gesteld. De heer Sanders werd bereid gevonden een candidatuur te aanvaarden, als zou blijken, dat één van de gestelde candidaten zich zou terugtrekken. Besloten werd in 1954 het 1 Mei-feest weer zelf in Velsen-Noord te gaan vieren en daarbij de samenwerking te zoeken met de VARA-afdeling en de moderne vak organisaties ter plaatse. Het jaarverslag van de secretaris was grotendeels gewijd aan de verkiezingen voor de gemeenteraad, die aanleiding wa ren, dat de heer K. Marks, thans lid van de raad, zijn functie als afdelingsvoorzitter neerlegde. Het -aantal afdelingsleden be draagt thans 167 leden, van wie 105 man nen en 62 vrouwen. De heer J. Kraayeveld, penningmeester werd gedéchargeerd voor zijn beheer en alle aftredende bestuursleden werden her kozen, zodat het bestuur bestaat uit de heren E. Sanders, voorzitter; G. van Ee, secretaris; J. Kraayeveld, penningmeester; J. Kentie en mevr. A. Goossens-Brons. Tenslotte hield de heer Sanders een in teressante beschouwing over de Neder landse politiek en het aandeel daarin van de Partij van de Arbeid. VARA-avond gaat niet door De propaganda-feestavond van de afde ling IJmuiden van de VARA, die was vastgesteld op Dinsdag 10 November in het Rex Theater te IJmuiden-Oost zal wegens onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. De avond is uitgesteld en al gekochte kaarten kunnen ingewisseld wor den. De Kennemer Turnkring houdt Zater dagavond 7 November een filmvoorstelling in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. Ver toond zal worden een film, opgenomen door de heer J. Brouwer te Wormerveer, van het Internationaal Gymnastiekfestival „Gymnastrada" te Rotterdam in Juli van dit jaar. Hieraan namen zestien landen deel. Een aantal turnsters uit de Kennemer Turnkring hebben aan dit festival meege werkt. De enige seniorenwedstrijd voor de hand balvereniging „IJmond", gespeeld tussen het tweede IJmond-damesteam en het eerste van HOC, werd opnieuw een débacle voor de IJmondsen. Deze competitiewedstrijd werd weer eens duidelijk bewezen dat hoewel IJmond op eigen terrein speelde, de afdelings-eerste klasse voor dit reserve-team veel te zwaar is. Bovendien speelt het HOC-dameselftal een superieure rol in deze afdeling: hoewel de HOC-dames al enige keren kampioen van de afdeling zijn geweest, hebben zij hardnekkig geweigerd te promoveren. De IJmond-dames moesten met 1-9 verliezen. De IJmond- jeugdelftallen daarentegen voelen zich in hun element en behaalden beide een overwinning. De meisjes speelden tegen Heemstede, van welke ploeg de eerste keer met 13-0 werd gewonnen; Heemstede is echter veel sterker geworden en daardoor was het krachtsverschil nu minder duidelijk. De IJmond-meisjes wonnen nu met 4-1. Het IJmond jongensteam zet onvermin derd de opmars naar het kampioenschap voort. De Rapiditas-ploeg verloor met 4-2 en door dit resultaat staan de IJmond- jongens thans aan de kop van de ranglijst. De Poolse logger „Delphin 2" is gister avond tegen half negen de Haringhaven te IJmuiden binnen gelopen om bij de bun ker een zieke aan land te brengen. De man had vermoedelijk blindedarm ontsteking en is onmiddellijk overgebracht naar het Antonius-ziekenhuis. Op 12 December geeft het toneelgezel schap „De Hoger-Gheest Gezellen" een opvoering van „Christmas Carol" („De droom van mr. Scrooge") bewerkt .voor toneel naar het bekende verhaal van Char les Dickens. Er wordt van dit werk slechts eenmaal een opvoering door de HGG gegeven. Deze heeft plaats in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost. Ongunstige veilingmaand achter de rug De bloemenveiling ,.'t Centrum" heeft voor de maand September een omzet be reikt van 33.120. Het vorig jaar had men over dezelfde maand een omzetcijfer van 34.241. Toch heeft de veiling dit jaar beter „ge boerd" dan vorig jaar, ondanks de tegen slag in September. In 1952 werd van Januari tot en met September voor een bedrag van 619.841 geveld; dit jaar was het 663.202. De lagere omzet in September is te wijten aan de abnormaal slechte prijzen, die in deze herfstmaand voor de chrysan ten gemaakt zijn, waarbij vele partijen zelfs doordraaiden. Het is trouwens geen plaatselijk ver schijnsel want de omzet over het gehele land lag in September ruim 64.000 lager dan in 1952. Door de Christelijke bestuurdersbond van Beverwijk wordt hedenavond in het Kennemer Theater een propaganda-avond gehouden, waaraan wordt medegewerkt door het Christelijk kleinkunstensemble „Du Muzanto's" uit Amsterdam. De secretaris van het C.N.Z. zal spreken over het onderwerp „Een vraagen uw antwoord". Bridgeclub „Never Down" De stand na de zevende ronde in de on derlinge competitie van de R.K. bridge club Never Down is: 1. heren W. Tesselaar W. Groen 404,64; 2. heer en mevr. Groen 396,59; 3. heren FluitmanSchaaper 396,26; 4. heren DuinP. Poncin 371,65; 5. heren v. d. GeestC. Poncin 365,25; 6. haren AldenkampHuls 363,31; 7. heren SchramKuys 362,26; 8. dames Kramer Schaap 358,40; 9. heren KorsmanSterk 35'5;i6; 10. heren G. SchaaperTervoort 354,42; 11. H. Schmidt—Dr. Vos 350,07; 12. heren HoogerheydeWitlox 348,38; 13. heren Schuyt Sr.Schuyt Jr. 346,14. heren P. SchmidFrankenmölle 345,20; 15. heren Beerman Sr.Beerman Jr. De R.K. vereniging van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit „St. Pe trus" zal op Donderdag 19 November haar zilveren jubileum herdenken. Er zal op deze dag 's middags een recep tie worden gehouden en 's avonds wordt er aan de leden een feestavond geboden, waarop het blijspel „Potasch en Perlemoer" zal worden opgevoerd. MARKTBERICHT 2 November Aardbeien 70 (doosje); andijvie 611; bloemkool 14—34; bospeen 10—24; waspeen 615; sla 314; spinazie 854; spruiten 2053; tomaten 20—86; groene kool 61214; rode kool 69; gele kool 714; prei 813; witlof 3659; knollen 514; sperciebonen 46114; snijbonen 4785; pronkbonen 42—59; winterpeen 56; uien 3—7; druiven 57—92. Het Katholiek Cultureel Centrum te Be verwijk zal op Donderdag 19 November éen filmavond organiseren, waarop de be kende Engelse rolprent „De man in het witte pak" zal worden vertoond. In „De Oranjeboom" werd gebridged De voornaamste uitslagen van de in café De Oranjeboom" te Heemskerk door de bridgeclub van dezelfde naam gehouden drive is als volgt: Groep I: de heer en mevrouw v. d. Lee 40y. pnt.; 2. heren Spijker-Flentge 40 pnt.; 3. heren v. d. Wel-Muyen 38 pnt.; 4. he ren koopman-De Vries 37X> pnt.; 5. heren Henneman-Cornelisse 29 pnt. Groep II: 1. heren J. en A. Beentjes 38 pnt.; heren Muileboom-Belleman 37 pnt.; 3. heren P. en J. Koopman 32% pnt.; 4. de heer en mevrouw Henneman 31 pnt.; 5. de lieer en mevrouw v. d. Jagt 3014 pnt. „De Zon" hield klaverjasdrive De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft een klaverjasdrive gehouden, welke in de volgende uitslag is geëindigd: 1. de heer ,T. Beentjes 4922 pnt.; 2. de heer P. Bakker 4737 punt.; 3. de heer W. Kluft 4652 pnt.; 4. de heer J. Olafs 4622 pnt.; 5. de heer W. Bakker 4621 pnt. Wie worden bridgekampioen? De uitslag van de derde wedstrijd om het clubkampioenschap van de bridge club „Wijk aan Zee" is: 1. heren Dobber- Pirovano 6314 punt, 2. heren Schoos-Kleyn 61 pnt.; 3. heren Heynis-Dikkenberg 61 pnt.; .4 de heer en mevrouw v. d. Aar 59V: pnt.; 5. mevrouw Dobber-de heer v. d. Elzen 55 pnt. Begrafenisvereniging breidde bestuur uit De jaal-vergadering van de R.K. begra fenisvereniging „St.Barbara" te Wijk aan Zee, die in café „De Zon" werd gehouden is slechts door een zeer klein aantal le den bezocht. De voorzitter de heer A. Schellevis, concludeerde hier dan ook maar uit dat de leden het volle vertrouwen in hun be stuur hebben. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester de heer Brui nenberg bleek dat het afgelopen jaar werd afgesloten met een batig saldo. Het bestuur werd op deze avond uitge breid met de heren A. Schellevis Jr. en P. de Boer; de voorzitter zag zich her kozen. Een van de oudste amateur-toneelvere nigingen in Kennemerland, de gemengde toneelvereniging „Vondel" te Uitgeest, die haar 81ste levensjaar is ingegaan, geeft Zaterdag 7 November haar eerste toneel uitvoering van dit seizoen. Onder regie van de heer A. Winkelman, kómt'men voor het voetlicht met het blijspel „Vogel vlieg de wereld in" van A. P. Dearsley, in de vertaing van Jan Teulings. De uitvoe ring vindt plaats in hotel De Ooievaar en de medespelenden zijn: de dames T. Star- reveld; J'. Starreveld-Prent; Gl. v. d Ploeg; E. Zweeris en de heren T. Spui- broek; W. Schoemaker; G. Berghuis Gz. J. Zweeris en B. de Vries. De kunstkring Elckerlyc te Castricum geeft Donderdag een culturele avond in het „Corso"-theater, waarop de heer mr A. Hustinx een lezing zal houden over „Twee parels van Insulinde". De bijeen komst vangt om 20.15 uur aan. Wat de Kennemer tuinders kregen Op de eerste veiling van deze week te Castricum werden de volgende groente prijzen genoteerd: spruiten 20-67; andijvie 8-13; peen 6; dubbele bonen 1.10-/ 1.16 tomaten 39-70; groene kool 8-11; boere- kool 10-14; knolselderie 5-11. Maandag 2 November kwamen de haven van IJmuidne binnen: Sumatra van Ham burg. Amstelland van Hamburg. Coolhaven van Cadix. Mirmidon van Port Said. Ilias van Hamburg. Amstelland van Antwerpen. Netherland Coast van Newcastle. Clio van Kotka. Chief Arrow van Barry. Carpo van Fowey. A. R. N. 7 van Malmö. Nigerstroom van Hamburg. Eos van Bremen. Dieter Wal- traut van Hamburg. Bogliasco van Bona. Bohus van Oxelosund, Wilhelmine van Swansea. Holland met Poolse trawler van Noordzee. Texelstroom van Liverpool. Saxon Heath van Rotterdam. Vertrokken zijn: Ostmark naar Bremen. O. M. Bernuth naar Jacksonville. Mether- land Coast naar Rotterdam. Ponza naar Constanza. Cruiser naar Newport. Arctic n. Rotterdam. Mercator naar Rotterdam. Hein- rich naar Coufleur, Arcturus naar Vlek- kefjord. Aalsdijk, 1 120 m. Z. Kp. Race n. Antw. Aard ijk, 1 35 m. O. Key West. Adinda, 1 90 m. ZO. Kp. Padaran. Alchiba, 1 70 m. ZW. Recife n. Bahia. Alkaid, 1 160 m. NO. Bahia. Altair, 1 v. Amsterdam te Bremen verw. Amsteidiep, 31 130 m. NW. Perim. Amstelkroon, pass. 2 Rio de Janeiro n. Plata River. Annenkerk, 1 135 m. NO. Socotra. Appingedijk, 1 240 m. Z.ZW. Azoren. Armilla, 1 dwars Varella n. Singapore. Arnedijk, 1 te Houston. Arundo, 1 750 m. O.NO. Kp. Race. Axeldijk, 1 310 m. W.t.Z. Valentia. Aagtedijk, 1 Nov. v. Rio de Janeiro n. Victoria Aldabi, 2 te Rio de Janero. Algenib, pass. 1 Madeira n. Las Palmas. Aludra, 2 te Victoria. Alderamin, 2 v. Bombay te Karachi verw. Altair, 2 v. Rotterdam te Bremen. Amstelstad, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Amerskerk, 2 v. Rotterdam te Le Havre. Aagtekerk, 1 v. Penang n. Colombo. Bali, 1 rede Basrah. Bennekom, 1 1200 m. ZW. Azoren. Bintang, 1 Runsal Jebel gepass. n. Bahrein. Blitar pass. 1 ten W. Balearen n. Duinkerken. Blommersdijk, 1 800 m. O. Kp. Race. Breda, 2 280 m. N.t.W. Kp. San Francisco. Bantam, 1 te Lattakia. Barendrecht, 2 te New York. Boissevain, 1 v. Miri n. Manilla. Boschfontein, pass. 2 Guardafui n. Aden. CalUsto, 1 150 m. ZO. Madeira. Ceronia, 1 710 m. ZO. St. Helena. Cistula, 31 510 m. NW. Sharksbay. Clavella, '1 t.h.v. Noordp. Borneo n. Mirl. Congostroom, 1 nog te Douala. Caltex Nederland, pass. 2 Kp. Vilano n. R'dam Caltex Utrecht, 1 v. Sidon te Rotterdam. Cliama, 2 te Curasao. Cottica 1 v. Paramaribo n. Plymouth. Dalerdijk, 1 960 m. W.ZW. Scilly's. Duivendrecht, 1 75 m. NO. Savanna n. Liverpool Delft, 1 v. Antofagasta n. Valparaiso. Delfland, 2 v. Las Palmas te Amsterdam. Diemerdijk, 30 te Los Angeles. Duivendijk, 31 te Stockton. Ena, 1 196 m. W.ZW. Ras Fartak. Esso Amsterdam, 1 320 m. O.t.N. Sombrero eil Eendracht. 2 v. Bremen n. Patras. Esso Den Haag, 31 v. Rotterdam n. Sidon. Friesland (SSM) 1 50 m. N.NW. Kopenhagen. Groote Kerk, 2 v. Genua te Marseille. Gooiland, 1 te Rio de Janero verw. Gadila, 1 440 m. Salomons ell. Garoet. 1 165 m. N.NO. Massawa. Heelsum, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Hector, pass. 2 Kp. Spartivento n. Tarragona. Heemskerk, 1 360 m. NO. St. Helena. Helder, 1 dwars eil Juist n. Antwerpen. Helicon, 1 260 m. Z.ZO. Fayal n. Antw. Hermes, 1 140 m. ZO. Kp. Hatteras. Hestia, 1 v. Port of Spain n. Paramaribo. flos, pass. 31 Ouessant n. Barcelona. Java, 1 85 m. ZO. Str. Messina. Kota Gede, 1 Pantelaria gepass. n. Port Said. Leuvekerk, 2 Nov. te Aden. Lombok, 1 Nov. v. Manilla n. Los Angeles. Lutterkerk, 1 v. Antw. te Hamburg. Laertes, pass. 1 Kreta n. Port Said. Laagkerk, 2 v. Colombo te Madras. Lieve Vrouwekerk. pass. 1 Wight n. Marseille. Loosdrecht, pass. Gibraltar n. Boulogne. Limburg, 1 270 m. ZW. St. Helena. Malvina, 31 480 m. NO. Barbados. Marken, 1 135 m. NO. Massawa. Metula, 1 350 m. W.NW. Kaapstad. Molenkerk, 1 75 m. ZO. Mogdishu. Maas, 2 Nov. te Tunis. Maasdam, 31 v. New York n. Rotterdam. Maasland, 1 Nov. te Santos. Madoera, 31 v. New Orleans n. New York. Msnoeran, pass. 31 Algiers n. Amsterdam. Mariekerk, 1 Nov. v. Hamburg n. Antw. Meliskerk. 1 Nov. v. Kobe n. Hongkong. Modjokerto, pass. 1 Ouessant 2 R'dam verw. Maasdam, 1 320 m. O. New York n. Southampton Manoeran, pass. 2 Gibraltar n. Amsterdam. Mentor, pass. 1 Malta n. Benghazi. Nestor, 2 v. Port of Spain n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 1 Nov. te Cobh. Nigerstroom, 1 Nov. v. Hamburg n. A'dam. Noordam, 1 Nov. 320 m. Z.ZO. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, 3 v. New York te R'dam verwacht. Nieuw Amsterdam. 1 v. Cobh n. Southampton. Nigerstroom. 2 v Hamburg te Amsterdam. Orestes, 1 350 m. NW. Callao. Orion. 1 550 m. NO. La Guaira. Oranje, 31 v. Napels n Southampton. Oranjefontein 1 140 m. Z. Dakar. Oranjestad, 31 150 m. W. ten Z. Ouessant. Ootmarsum. 2 te Savannah verwacht. Oranje, 1 240 m. O.NO. Algiers. Pendrecht, pass. 1 Ras al Hadd n. Sete. Prins Alexander, 1 150 m. W. Lands End. Phrontis, 31 v. Napels n. Liverpool. Prins Fred. Hendrik. 1 Nov. te Toronto. Prins Joh. W. Friso, 31 v. Hamburg n. R'dam. Prins Philips Willem, 1 Nov. te Hamilton. Prins Willem IV, 1 Nov. te Le Havre. Prins Willem v. Oranje, 31 bij Belle Isle naar Montreal. Prins Joh. W. Friso, 2 v. Hamburg te R'dam. Prins Willem V, 4 te Toronto verw. Radja, ZO. New York n. Casablanca. Ridderkerk, 2 te Bremen. Rijnland, 1 460 m. N.NO. St. Vincent. Ruvs, 1 v. Singapore n. Port Swettenhan- Rldderkerk, 2 v. Amsterdam te Bremen. Rondo, 31 v. Amsterdam n. Southampton. Rijnkerk, 2 v. Melbourne n. Aden. Sarpedon, pass. 1 Crooked eil n. Philadelphia. Schie, 1 70 m. NO. Kp. Malea. Sheratan, 1 680 m. W.ZW. Flores. Sliedrecht, 1 dwars Rio de Janeiro n. Caripito Stad Vlaardingen, 1 230 m. W. Lizardhead. Stentor, 1 650 m. W Ouessant. Saparoea, 1 Nov. v. Karachi te Bombay. Sarangan, 2 Nov. v. Soerabaja te Balikpapan. Sibajak, pass. 1 Nov. Gibraltar n. Port Said. Singkep, pass 1 Nov. Ouessant n. Houston. Sloterdijk. 1 v. Galveston n. Antw. Sommelsdijk, 2 Nov. te Penang. Stad Leiden. 31 te Vancouver. Stad Rotterdam 1 Nov. v. Emden te Narvik. Sumatra, 1 Nov. v. Hamburg n.Amsterdam. Scherpendrecht, 1 v. Pto La Cruz n. Rio de Janeiro. Slamat, pass. 1 St. Maria n. Halifax. Salatiga, 29 v. Manilla te Honoloeloe. Sirrah, 28 v. Suva n. Auckland. Stad Arnhem, 4 Brake verw. Stad Maassluis, 1 v. Kirkenaes te Vlaardingen. verwacht. Sumatra, 2 v. Hamburg te Amsterdam. Talisse, 1 220 m. O.ZO. Str. Messina. Tegelberg, 1 440 m. NW. Tristan da Cunha. Telamon, 1 290 m. W. Bermuda. Themisto. 1 140 m. W.t.N. Valentia. Trajanus, 1 935 m. NO. Pto Rico. Tara. pass. 1 Ouessant n. Rio de Janeiro. Telamon, 30 v. New York n. Willemstad. Titus, 1 Nov. v. Piraeus n. Alexandrië. Taria, 1 v. Paranagua n. Caploan de Rio Para. Thalatta 1 v. Amsterdam n. Pemis. Tjibodas, 30 te Kobe. Tomini, 2 v. Rotterdam te Southampton. Utrecht, 2 v. Aden n. Suez. Van Spilbergen, pass. 31 Vlissingen n. Lobito. Veendam, 31 v. Southampton n. New York. Veendam, pass. 1 Lands End n. New York. Van Heutsz, 0 v. Osaka n. Hongkong. Willem Barendsz, 1 240 m. NW. Finisterre. Waal, 1 Nov. v. Oran n. Rotterdam. Waterman. 1 Nov. 90 m. W. Valentia. Willem Ruys, pass. 1 Nov. Aden n. Colombo. Willemstad, 1 Nov. v. La Guaira te Trinidad. Woensdrecht, l Nov. v. Melbourne te Mena el Ahmadi. Waterland, pass. 1 St. Paulsrock n. Las Palmas Westerdam, 31 v. Rotterdam n. New York. Willemstad, 2 v. Grenada n. Barbados. Woensdrecht, 2 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar IJsel, 1 100 m. W.t.N. Cyprus. Zeeland (SSM), m. O.t.Z. Newcastle. KLEINE VAART Albergen, vertr. 2 v. Ponza n. Westonpoint. Arnoudspolder, pas. 1 Ouessant n. Lissabon. Audacia. pass. 1 Dublin n. Bilbao. Birmingham, 1 op de Tyne. Batavier I, pass. 1 Finisterre n. Bordeaux. Batavier III, pass. 1 Burlings n. Casablanca. Bernisse, vertr. 3 v. Boness n. Tyne. Bree Helle, vertr. 3 v. Rotterdam n. Londen. Bab-T. 30 v. Skelleftea n. Dordrecht. Carpo, 2 te Amsterdam verw. Coolsingel, 2 v. Great Yarmouth. Doklaan, 1 te Stettin. Duiveland, 1 v. d. Tyne n. Rotterdam. Douro, 1 te Thessaloniki n. Tunis. Erebus, 1 v. Antwerpen te Oporto verw. Fiducia, 1 v. Goole te Gent. Frans, 1 v. Newcastle te Horsens. Fedala. 1 v. Warnemunde n. Rotterdam. Friblo, 2 v. IJmuiden te Londen. Gaasterland. 2 v. Amsterdam te Harlingen. Harold, vertr. 2 v. Le Havre n. Frederikstad. Hartel, vertr. 2 v. Bideford n. Swansea. Hast 1, vertr. 3 v. Londen n. Bremen. Henrica b, 2 v. Teignmouth te A'dam verw. Hoflaan, pass. 1 Gibraltar n. Grangemouth. Ida Pieter, 1 v. Mesane te Hull. Ilias, 2 te Amsterdam. Joost, 31 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Jan Kreumer, 2 v. Rotterdam te Oxelosund verwacht. Jo, 2 v. Roterdam te Oxelosund verwacht. Jorina. 1 te Scheveningen te Kalmar. Jutland, vertr. 2 v. Carthagena n. Huelva. Maasym, 2 50 m. van Ouessant n. Lissabon. Mulan, 2 v. Dordrecht te Londen. Markab, 2 v. Goole te Frederiksvaerk verw. Markab, 2 375 m. W. Gibraltar. Martha. 1 v. Ronneby te Vlissingen. Matthew, pass. Owers n. Jersey. Meres, 3 v. Oporto te Rotterdam verwacht. Merwehaven, vertr. 2 v. Casablanca n. Port Lyautey. Larix, 30 te Zaandam. Monica, pass. 1 Gothenburg n. Imliam. Midas, 31 v. Aarhus n. Amsterdam. Noorderlicht, 2 v. Rotterdam te Kalmar verw. Nero, 31 te Istanboel. Oleum, 1 te Southampton. Patria, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Poortvliet, vertr. 2 v. R'dam n. Loctudy. Prinses Margriet, 1 ten anker St. Ives bay. Plato, 31 v. Napels n. Livorno. Pavo, 27 te Hargshamn. Ponto, 31 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 30 v. Hull n. Amstterdam. Rapid, 1 v. R'dam te Stockholm. Rijnhaven, vertr. 2 v. Mogador n. Rouaan. Soemba, pas. 1 ten NW. Westhinder n. Water- ford. Spes, pass. 1 Gothenburg n. Lidkoping. Sporota, pass. 2 Vlissingen n. Bremen. Taormina, vertr. 2 v. Naestved n. R'dam. Theodora, 1 v. Drammen te Skiftesvik. Timor, 2 v. Rotterdam te Londen verw. Vecht, 2 v. Odense te Fakse. Vrijburgh, pass. 2 Burlings n. Bordeaux. Westersingel, 1 v. Par n. Amsterdam. Wilpo, 30 te Ostrand. Westerdok. 31 v. IJmuiden te Gothenburg. SLEEPVAART Hudson, 1 v. Suez n. Maassluis voor orders. Humber. 31 150 m. W. Kp. York n. Southampton Loire. 31 achter Wight (schuilen). Noordholland, 28 v. Port Said n. Nederland? Noordzee, pass. 31 Ouessant n. R'dam met bak Oceaan, 31 300 m. O.ZO. Madras met zuiger en tankbak. Oostzee, 1 v. Marmugao n. Bombay met trawler Witte Zee, 31 v. Beira n. Bombay met bak.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3