euk DEBRALINE IN DE WERELDPOLITIEK Andere strategie in Europa Twee Nederlanders tastten de Joegoslavische markt af attenburg Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Tas vol orders voor exportcombinatie EXPOSITIE ^Hoe is het ontstaand J Dode Walvis DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 3 „Oude vrij ster smarkt" in het dorp Wierden G. de Clercq ten grave gedragen Kerkelijk Nieuws Een blijde gebeurtenis op komst? Rubberconferentie in Londen geëindigd Adenauers plannen tot regeling der Saarkwestie Duitse scholieren plunderden automaat Universiteit van Salamanca vierde zevende eeuwfeest Hevige gevechten in Noord Amman Dit woord: IDIOOT Met gestolen auto tegen huis gebotst Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 3 November 1853 Twee leden van de Nederlandse export- combinatie, L. Fokkema te Culemborg en ,T. W. Westerhoff zijn na een reis van twee weken door Joegoslavië terug gekeerd in ons land. De beide heren brach ten een tas vol orders mee terug. Er zijn voor tweeëneenhalf millioen gulden aan realiseerbare orders voor de exportcombi natie in het land van Tito geplaatst. Dat was het eerste en uiteraard het voornaam ste, dat de doodvermoeide reizigers te ver tellen hadden. Ondanks hun moeheid tweeëneenhalfduizend kilometer in tweeën- eenhal ve dag achter de rug'hielden zij een pleidooi voor de wijze van zaken doen door hun organisatie: zelf er op uittrekken als de man met het monsterkoffertje en als koopman te komen tonen datgene wat men kwijt wil. Zo zijn de heren Fokkema en Westerhoff twee weken lang door Macedonië, Croatië, Bosnië, Montenegro en Slovenië getrokken, in concurrentie met de Duitsers en Belgen, die daar ook op het zakelijke oorlogspad zijn. De tweeëneenhalf millioen gulden uit voer was niet verkregen wanneer de reis niet was gemaakt. Ons handelsverdrag, dat sinds deze zomer met Joegoslavië loopt, is met dit bedrag overschreden. Door besprekingen op hoog niveau zal door middel van compensatietransacties hiervoor wel een oplossing worden gevon den, zo deelde men ons mede. Op dezelfde wijze als deze reis gemaakt is, zijn of gaan andere fabrikanten en leden van de exportcombinatie „Opstap" onder meer naar Zuid-Amerika, Indonesië, Egyp te en Texas om daar voor de aangesloten collega's zaken te doen. De leden werken voor elkaar. Bij verhindering van het staatshoofd Tito is een geschenk overhandigd aan zijn eerste (en enige) minister dr. Jozef Wii- fran. Het combineren van de Nederlandse industrie in een exportgroep ontmoette bij hem, „vanwege de communistische grond slag", veel sympathie. Tijdens het bezoek en de reis zijn voorbereidingen getroffen voor een tegenbezoek van een Joegoslavi sche zakengroep, die in ons land in contact zal worden gebracht met Nederlandse fabrikanten. Naar verwachting zal de reis, behalve de directe orders, ook verdere resultaten voor onze industrie gaan op leveren. Wat de invoer betreft, is er in Joegoslavië belangstelling voor alle goede ren die kunnen dienen voor de opbouw van het land, dus vrijwel alles, uitgezon derd luxe artikelen. Grote kooplust Uit het gesprek met dr. Wilfran, zowel als uit de tijdens de reis opgedane ervarin gen bleek er een grote kooplust te bestaan. Toch ging het zakendoen niet gemakkelijk en moest er veel voor gepraat worden. Vooral in het begin met een zekere stug heid, waarschijnlijk uit een nationale trots. Van een „vreemdelingenhaat" hebben de Nederlanders geen hinder ondervonden. In het begin was er een zeker wantrouwen, ADVERTENTIE nedetlandL-;:,.' - vA-fr" - St^^igS DINSDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Circus Knie" (De To neelvereniging), 8 uur. Nassauplein 8: dr. R. v. Brakcll Buys, over: „De Godsliefde bij Spinoza". 8.15 uur. Gebouw Cultura: „Film avond met lezing van Lissone-Lindeman. 8 uur. Luxor: „Aan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Call me Madam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Broadway Rhythm", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Ik beken", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ileidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Koppensnel lers van de Amazone", 14 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 4 NOVEMBER Cultura: Nederlandse Vereniging voor sexuele hervorming, bijeenkomst, 8 uur; wintersportfilmavond Lissone-Lindeman, 8 uur. Luxor: „Aan". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Koppensnellers van de Amazone", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Call me Ma dam", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Broadway Rhythm", tile leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ik beken". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en •JS uur. dat evenwel spoedig overwonnen kon wor den. De reis heeft voor de Nederlandse zaken lieden zelf ook nog sensatie gebracht. Zij zijn namelijk gedurende een etmaal in arrest geweest vanwege een aanrijding met een boerenwagen op een onverlichte bui tenweg in Servië. De drie op de wagen zittende boeren geraakten hierbij licht ge kwetst. Het zwaar gewonde paard werd door de heer Westerhoff met een revolver van een der boeren ter plaatse doodgescho ten. Na aan de grens vierentwintig uur te zijn opgesloten, bracht een telefoongesprek met dr. Wilfran voor de Nederlanders uit komst en vrijheid. ADVERTENTIE BOSKAMP O V E R V E E N van binnenhuiskunst geopend: 26 Oct.8 Nov. 10—17 uur Zondags gesloten BLOEMENDAALSEWEG 259 In Londen worden „smog"-maskers verkocht naar hel model van rechtse foto, een bescherming tegen de met rook en roet vermengde mist. Een betereuitvoering in kostbare stoffen brengen de Londense modehuizen (links). Het dorpje Wierden bij Almelo werd gisteravond overstroomd door duizenden toeschouwers, die bij de herleving van een oud gebruik tegenwoordig wilden zijn. Ter gelegenheid van de jaarlijkse Sint Maar- tensmarkt, die gisteren in Wierden werd gehouden, had de marktcommissie ook een oude vrijstersmarkt georganiseerd, die vooral op het jeugdige publiek een buiten gewone aantrekkingskracht bleek te be zitten. De vrijstersmarkt heeft aan duizenden kostelijke uren van vermaak geschonken. Om 7 uur in de avond begonnen de festi viteiten in het versierde dorpje. Tal van schiettenten en andere inrichtingen van vermaak waren er opgesteld. In dikke rijen stond men voor een kaartje aan de kassa. De mannen ontvingen dan een witte knoop met een cijfer op hun rever de dames een rose knoop met een cijfer. Daar na was het voor de mannen en vrouwen, meisjes en jongens, zaak om de houders van gelijke nummers te vinden om zodoen de een paar te vormen.Het werd een enorm gezoek en dit gaf aanleiding tot veel vreug de en jolijt, vooral voor de velen, die een en ander gade sloegen. Plet eerste paartje, dat zich aldus had gevormd, werd uitgeroepen tot koninklijk paar van Wierden. Dit ging met een ver makelijk ceremonieel gepaard. Koning en koningin ontvingen een krans, die vol hing met bosjes wortelen, druiventakken, lege jeneverflessen etc. Met nog drie andere paartjes maakten koning en koningin ver volgens een triomftocht per Twentse statie karos door het vrolijk uitziende Wierden. Het feest duurde tot laat in de avond. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is Maandag het stoffelijk overschot van de heer G. de Clercq, in leven voor zitter van de AVRO, ten grave gedragen. Bij de vele aanwezigen bevonden zich het voltallig algemeen bestuur van de AVRO, de directeur van de Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek; mr. J. A. W. Burger namens de VARA; de heer G. Kampschreur namens de KRO en mr. A. B. Roosjen namens de NCRV, het bestuur van de Nederlandse Radio Unie en de Neder landse Televisiestichting; mr. L. A. Kesper, regeringscommissaris voor het radiowezen: prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Radioraad; mr. A. W. Schadee van Westrum, waarnemend chef van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. In de aula hebben de ondervoorzitter van de AVRO, dr. PI. Molhuysen, de heer D. Repko, directeur van de AVRO, en namens de Nedei'landse Radio Unie, de Nederlandse Televisie Stichting en de Federatie van Omroepverenigingen mr. A. B. Roosjen getuigd van de bewondering en de waar dering voor de werkkracht en de wils kracht, die de heer De Clercq in zijn vele functies aan de dag heeft gelegd. Geref. kerken Beroepen te Hoornsterzwaag T. J. Hagen te Lemelerveld. Aangenomen naar Lekkerkerk C. Vroon, cand. te Utrecht. Chr. Geref. kerken Tweetal te Middelharnis M. S. Roos te Zwijndrecht en P. de Smit te Zeist. Bedankt voor Tholen, G. Blom te Meer kerk. Tweetal te Sneek: N. Brandsma te Rijns burg en J. Thijmes te Nunspeet. Geref. gemeenten Aangenomen naar Barneveld: Chr. v. Dam te Amsterdam-C., die bedankte voor Sardis (Canada) en voor Scheveningen. Ph. Cornelder De heer Ph. Cornelder te 's-Gravenhage, reeds meer dan 25 jaar werkzaam bij een levensverzekeringsmaatschappij aldaar, ziet zich de weg naar de kansel ontsloten. De gemeente Wilhelminadorp heeft hem beroepen. Hij nam dit beroep aan.. De heer Cornelder, die reeds 41 jaar is en vader van zes kinderen, ging in 1946 aan de universiteit te Utrecht studeren. Dit jaar voltooide hij zijn studie en op 24 Juni hield hij onder buitengewone belang stelling in de Julianakerk te 's-Gravenhage onder leiding van prof. dr. A. A. van Ruler zijn proefpreek. Op 13 December zal hij zijn intrede te Wilhelminadorp doen. ADVERTENTIE CCCOOCCOCOOOOOC<XXX>OOCCOCOCCOOC»DCCCOCCCO Zorg clan voor een regelmatige levens wijze en voor een goede, volledige voeding Denk er aan voldoende vitamine B te gebruiken, het word aanbevolen gedu rende de zwangerschap. Er bestaat dan een grotere behoefte aan vitamine B. Neem dagelijks een flinke eetlepel VITAMINE GISTVLOKKEN. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Ncderland- sche Gist- en Spiritusfabriek N.V. Zij bevatten het gehele in gist aanwezige natuurlijke vitamine B complex, als mede een hoog percentage eiwit. Re gelmatig gebruik zal Uw gezondheid en Uw zenuwgestel ten goede komen Verkrijgbaar in Apotheek en Drogisterij OOOOOOOOCOOOOOOOCCCCCOOOOCCCOOCOOCOCCOOOCCOOOOOOOOCCODCO „Geen stap verder gekomen" De bijeenkomst van de bestuurscommis sie van de internationale studiegroep voor rubber, die op 12 October in Londen is begonnen, is geëindigd. Uit goed ingelichte bron wordt vernomen, dat men geen stap verder is gekomen met het plan voor het sluiten van een internationale overeen komst ter stabilisering van de rubber- markt. Het in Januari 1953 door een spe ciale werkcommissie uitgewerkte „buffer voorraad-plan" is opnieuw besproken, doch zonder resultaat. De commissie verwacht, dat er aan het einde van dit jaar een over schot van 169.000 long ton natuurrubber zal ziin. Men is in de vergadering tot de slotsom gekomen, dat de ontwikkeling van de rubberpriizen de natuurrubberindustrie in een ernstige situatie heeft gebracht. Om hierin verbetering te brengen stelde men o.m. voor, dat de regering der V. S. de prijs van synthetische rubber verhoogt, haar politiek inzake de vervanging van rubber in haar voorraden herziet en haar voor schriften inzake het verplichte verbruik van synthetische rubber herroept. BONN, (United Press) De West- Duitse kanselier dr. Adenauer poogt te komen tot een Frans-Duitse „beginselver klaring" over de Europeanisering van de Saar die geratificeerd zou dienen te wor den door een in vrije verkiezingen tot stand gekomen Saar-parlement alvorens zij in werking zou treden, zo verneemt United Press uit officiële kringen. Adenauer en de vroegere Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, hadden in de vorige herfst bijna overeenstemming bereikt over een derge lijke „beginselverklaring", maar de zaak bleef hangen op de kwestie van de ver kiezing van een Saar-parlement. Thans trachten Adenauer en Schumans opvolger, Bidault, weer een overeenstem ming te bereiken. Adenauer is er bijzonder op gebrand, zulk een accoord tot stand te brengen omdat dat het grootste obstakel vormt voor de Franse ratificatie van het West-Duitse vredesverdrag en het verdrag van het Europese leger. Enige Duitse scholieren, die met hun leraar in een autobus ons land bezochten, hebben in Den Haag getracht een sigaret tenautomaat van een winkel in de Java- straat met 5 pfennig-munten leeg te halen. De leraar had de jongens gewaarschuwd dit niet te doen, maar toen hij even weg gegaan was, deden zij het toch. Enige voor bijgangers waarschuwden de politie, die de scholieren op heterdaad betrapte. Zij heb ben een nacht in het politiebureau moeten doorbrengen. Nadat tegen hen procesver baal wegens diefstal was opgemaakt, moch ten zij de volgende dag vertrekken, Het zevenhonderdjarig bestaan van de universiteit van Salamanca (Spanje) is met grote luister herdacht. Meer dan 100 universiteiten uit 35 niet-communistische landen waren bij de plechtigheden ver tegenwoordigd. Er werd o.a. een optocht in dertiende-eeuwse costuums gehouden. De feestelijkheden hadden eigenlijk reeds in 1943 moeten worden gevierd, maar ten gevolge van de oorlogsomstandigheden heeft men destijds tot uitstel besloten. In 1218 richtte Alphonsus IX, koning van Leon, in Salamanca een studiecentrum op, dat in 1243 door Koning Ferdinand III officieel tot universiteit werd verheven. Van de oorspronkelijke gebouwen bestaat er thans niet een meer. De oudsten waarin tegenwoordig de, letterkundige en de rechtskundige faculteit zijn gehuis vest dateren uit het begin van de zes tiende eeuw. Onder de relikwieën bevinden zich de katheder, waarop Luis de Leon in de zestiende eeuw doceerde, en de bul, waar bij het eredoctoraat in de rechtsweten schappen aan de H. Theresia van Avila werd verleend. De universiteit van Sala manca heeft zich bijzonder onderscheiden op het gebied van burgerlijk en canoniek recht, zij heeft bijgedragen tot het onder richt in de Arabische taal in Europa en. in de middeleeuwen, voortdurend op de bres gestaan voor de erkenning van de per soonlijke vrijheid van elk individu. In het Noorden van Annam zijn verwoede gevechten geleverd tussen Frans-Vietna- mese troepen en verscheidene bataljons van de Vietminh. De verliezen, die ver moedelijk zwaar zijn, zijn nog niet be kend gemaakt, aldus een woordvoerder van het Franse opperbevel. Volgens berichten uit Hanoi hebben de opstandelingen naar raming 100 doden verloren bij hevige gevechten van man tegen man, die Zaterdagmiddag ontston den nabij de grens van Annam en Tonkin, 100 km. ten Zuid-Oosten van Hanoi. Uit Vientiane meldt A.F.P., dat in de af gelopen drie dagen de uniestrijdkrachten successen hebben behaald bij patrouille acties en verkenningen in Laos. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Zaterdag gemeld, dat in de eerste helft van October negen Franse steunpunten in Zuid-Indochina door de Vietminh zijn opgeruimd. ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Recente berichten van officiële en officieuze zijde hebben het duidelijk gemaakt, dat de Amerikanen bezig zijn de basis van hun militaire werkschema met betrekking tot Europa aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen, en zelfs dat zij reeds tot ingrijpende veranderingen besloten hebben. Het feit dat in de toekomst het accent van de Amerikaanse defen sie zal worden gelegd op het luchtwapen en de atoomwapenen, betekent dat de grondtroepen op het tweede plan zijn gekomen en tevens, dat het Amerikaanse verlangen naar een Europees leger een enigszins ander aspect moet liebben gekregen. Want inplaats van een Frans-Duits-Italiaans- Benelux-leger, dat op den duur de Amerikaanse en Britse troepen in Europa zou kunnen vervangen, staat thans een door Amerikaanse en Engelse specialistentroepen gesteunde combinatie van Europese contingen ten op het program. Ofschoon de ontwikkeling der militaire en strategische wetenschap aan deze wijziging debet is, rekent zij tegelijk af met de mogelijkheid dat het Europese leger een Duitse aangelegenheid zou wor den. Daardoor is voor Frankrijk de aantrekkelijkheid van de Europese Defensiegemeenschap groter geworden. De Europese Defensiegemeenschap, dooi de Fransen ter wereld gebracht, was reeds van de aanvang af een theoretisch geval zonder werkelijke praktijk-waarde. Dat zij even weinig militaire bruikbaarheid als politieke verwezenlijkingsmogelijkheid be zat, is in de loop der jaren, die sinds het Franse initiatief verliepen, duidelijk ge noeg gebleken. Op het moment dat het Franse voorstel tot vorming van een Euro pese Verdedigingsgemeenschap wereldkun dig werd, waren de vooruitzichten op een verwezenlijking der Europese politieke unie zeer goed, ook al door de vlotte stapel loop van het Schumanplan, de latere Kolen- en Staalgemeenschap. De Fransen wilden op: die weg verder gaan en droom den van een reeks gemeenschappen, die tenslotte de éne grole politieke gemeen schap tot werkelijkheid zouden maken. Zij zullen niet zoals Churchill wél be doeld hebben, om een Europese Defensie gemeenschap de plaats te doen innemen van de toentertijd steeds sterker wordende neiging om de Verenigde Staten van Europa (met beperkte federale bevoegd heden) uit te roepen. In feite is echter die Defensiegemeen schap na het stichten van dc Kolen- en Staalgemeenschap het enige tastbare ge bleven van alle verdere verschijnselen der Europese eenheid. Daardoor is het Franse enthousiasme ingekrompen tot een dralen de, nukkige en vaak tegenwerkende houding. Voor Washington, met zijn felle verlan- gen naar Eui-opese eenwording, is het Europese leger een toetssteen geworden van de mogelijkheid om Europa tot een federatie te zien worden. Voor de Duitsers betekende het de kans om weer een Wehr- macht te krijgen en tegelijk een plaats tussen de rijen der Europese landen te ver overen. Beiden hebben zich misrekend. De Europese Defensiegemeenschap is er nog steeds niet en het Europese, leger is al van gedaante veranderd vóór het er was. Want de steeds voortschrijdende strategi sche wetenschap, de verdere verwerking van ervaringen uit de Tweede Wereldoor log en de berekeningen van militaire experts met vooruitziende blik hebben er gezamenlijk toe geleid, dat een zelfstandig Europees leger, samengesteld uit troepen onderdelen van de Europese landen, te voorschijn kwam als een aanfluiting van wat de moderne strategie eist. Europa is op het gebied der bewapening jaren ten achter. Het heeft geen atoom- laboratoria voor militaire doeleinden, geen atoombommenfabricage, geen atoombom menwerpers. geen atoomkanonnen, geen snelle jachtvliegtuigen. Het heeft heel wei nig kans om binnen afzienbare tijd in het bezit van dat alles te komen. Het heeft slechts verouderde wapenen, gekregen van de Engelsen en Amerikanen enmensen. Mensen die desnoods in militaire unifor men kunnen worden gestoken en een ge weer kunnen dragen. Mensen dus, die een afspiegeling kunnen geven van wat eens de oorlog was maar die niet een factor van belang kunnen zijn in datgene, wat de toe komstige oorlog zijn zal. Mensen, die des noods de militaire pas kan worden geleerd met behulp van Duitse Feldwebels en die in kazernes kunnen worden ondergebracht om de krijgstucht en de inwendige dienst te leren maar met dat alles nog geen schijn van een bruikbaar leger zouden vormen. In de tijd nog niet zolang geleden dat ook Amerikaanse militairen nog in ernst praatten over linies, die gehouden zouden moeten worden, rivieren die borst weringen zouden zijn, landsgrenzen die verdedigd zouden moeten worden, infan terie die belangrijke taken zou moeten ver vullen. zou een Europees leger van mensen als bovenomschreven theoretisch van be lang hebben kunnen zijn. Doch in de prak tijk was dat denkbeeld toen reeds ridicuul. Menig leek verwonderde zich toen reeds over de klaarblijkende naïveteit van mili taire deskundigen, die een eventueel Euro pees leger wilden samentrekken langs de Rijn of om het Ruhrgebied, of wilden doen uitwijken naar Spanje als het te riskant werd. Deze leken hadden toen reeds nare dromen van wolken Russische parachutis ten, die in de nacht als zwermen sprink hanen neerstreken over West-Europa en de strategische punten geluidloos omsingelden, terwijl in de kazernes van het Europese leger nog niet eens de réveille geblazen was. Zij hadden nachtmerries van atoom bombardementen zonder enige vooraf gaande waarschuwing, die de troepencentra van de aarde wegvaagden en de havens onbruikbaar maakten over heel West- Europa, in één nacht. Dat betekent, dat deze leken die niets afwisten van militaire strategie en nooit een geweer hadden gevoerd hun gezond verstand zelfs gedurende de slaap niet het zwijgen konden opleggen. Of, met andere woorden, dat de logica van de gruwelijke evolutie, die ook de oorlogskunst door maakt, hun allerminst bleek te ontgaan. Een Europees leger van troepencontin genten onder Europese leiding en met Europese of van anderen gekregen uitrus ting was op dat moment reeds een onbruik bare antiquiteit, hoe prettig het ook in de oren klonk de bevelhebber van het Atlan tisch pact indertijd te horen zeggen, dat West-Europa in ieder geval verdedigd zou worden aan de Rijn. Thans hebben die dromende leken ge lijk gekregen, aangezien de hoogste mili taire kringen in Washington hun inzichten blijken te hebben verruimd. Zij hebben thans besloten te streven naar een Euro pese defensie, waarin de nieuwste en zwaarstwegende Amerikaanse wapenen de hoofdrol zullen spelen, met bijbehorende Amerikaanse en Engelse specialistentroe pen. Daarachter blijft natuurlijk de vor ming van een Europese eenheid als num mer een op het verlanglijstje staan, doch niet als „staartje" van een Europees leger, maar als noodzakelijk geraamte voor een in de verre toekomst misschien eens van ge lijke betekenis wordende gezamenlijke strijdmacht. De politici zullen zich aan dat inzicht moeten aanpassen. Intussen wordt waarschijnlijk het be ginsel van Europa's militaire saamhorig heid, de E.V.G., langzamerhand door alle Europese landen geratificeerd. Het zal dan, geratificeerd en wel, nog slechts de be tekenis hebben van een facet der Europese eenheid, een verdrag als blijk van goede wil, waarin wordt uitgesproken dat de Verenigde Staten van Europa ook in het kader van hun fedei'alisme ééns een eigen leger zullen moeten hebben. Voor de situatie van het moment heeft de E.V.G. dus vrijwel alle betekenis verloren, zult ge zeggen Allerminst. Want in de steeds voortschrijdende geneigdheid der Europese landen om het gebouw van hun federatieve samengaan af te maken, moet ook de wil om samen op de bres te staan voor de verdediging van wat men hoopt te bouwen, niet ontbreken. Daardoor wordt de basis gelegd van wat eens, in de verre toekomst, een Europees leger zal zijn. Wanneer nu nog in Amerika luide stem men worden aangeheven om toch „met het oog op de Russische dreiging" haast te maken met de E.D.G. en zo Frankrijk niet wil de Duitsers dan maar de ver dediging van Europa toe te vertrouwen, dan kan men deze rhetoriek dezelfde waarde toekennen als het niet-bestaande Europees leger zelf. De Amerikaanse strategen in het Pentagon hebben ongetwijfeld en geluk kig ook wel eens nare dromen, zoals de leken. J. L. Het Griekse woord idiotès betekent: ambteloos burger, in tegenstelling tot: bestuurder van de staat. Vandaar dat het ook ging aanduiden: eenvoudig, on wetend mens, leek. Die betekenis vindt men tot in de zeventiende eeuw terug. In 1599 wordt in een Kerkelijk voorschrift bepaald, dat geen idioten tot het predikambt zullen worden toege laten „tenzij dan dat sij sonderling van Godt begaeft sijn." Pas in de nieuwere tijd wordt idioot in medische zin gebruikt voor iemand met onontwikkelde hersenen, een stomp, zinnig, achterlijk mens. Uit de betekenis onwijs ontwikkelde zich die van: dwaas, onzinnig, belachelijk. Dan gaat men het ook gebruiken voor zaken en niet meer alleen voor personen. Het is doodgewoon te zeggen: wat 'n idiote hoed heb jij op, ^doe niet zo'n idioot voorstel. Hebt u gelezen van Floris Meslier, de Nederlandse impresario, die met 1 dooie walvis tonnen gouds verdient? 1-Ieel Parijs spreekt over dat opgezette dier en toen ik enige weken geleden langs de Invalides kwam, zag ik een honderden meters lange rij mens geduldig wachten om tot die gecarboliseerde griezel te wor den toegelaten. Hoe bestaat het. Eerlijk: als meneer Meslier mij indertijd gevraagd zou hebben of ik voor duizend gulden aandelen in die vis zou willen ne men, had ik geen halve seconde geaarzeld om „nee, meneer Meslier" te zeggen en nu brengt die morsdode koning der zeeën een dividend op, waar de Koninklijke, Philips en de Draka met hun drieën niet tegen op kunnen. Begrijpt u er iets van? Niet om nu anders dan anderen te wil len zijn, maar als ik voor niks zou binnen mogen zou ik het nog niet doen. Ik houd niet van opgezette dieren. Ik zie al genoeg levende mensen met glazige blikken om naar even dode dieren te gaan kijken. Maar goed de mensen vinden het blijk baar zo pi'achtig, dat meneer Meslier ex- tonnen mee verdient en nu wilde ik met een opgezette olifant gaan x-eizen. Maar iemand, die de psyche des volks kent, heeft mij dat afgeraden. Hij zei: „Het zit 'm niet helemaal in de grootte van dat visje, maar in zijn onbekendheid. Omdat ze nooit een levende walvis hebben gezien, gaan ze de opgezette bekijken. En omdat ze wel levende olifanten hebben gezien, zullen ze voor een dode geen dubbeltje over hebben." De man heeft gelijk. Ik heb er lang over nagedacht. Er is maar één manier om de heer Meslier te overtroeven. Dat is: met een levende walvis gaan rondreizen. Dat ga ik nu doen. Als ge even nadenkt is het een koud kunstje om miilionnair te worden. ELI AS In Heeze is 's nachts een auto in volie vaart tegen de gevel van een huis gebotst, na eerst een paal van de bovengrondse electrische leiding te hebben geramd. Dit laatste had tot gevolg dat een gedeelte van het dox-p van stroom was verstoken. Hoewel de auto en het huis vrij aanzien lijke schade opliepen, bleven beide inzit tenden ongedeerd en sloegen op de vlucht. Zij werden nog dezelfde nacht aangehou den en vei-klaax-den dat zij de auto in 's Hertogenbosch hadden gestolen. Deze AVRO Canada CF 100 werd door een fotograaf, gezeten in een ander vliegtuig „geschoten", toen het vliegtuig, bestemd voor de Koninklijke Canadese luchtstrijd krachten, bijna verticaal boven het wol kendek uitsteeg. De CF-100 is een lange afstandsgevechtsvliegtuig met boordka- nonnen. Het is ook het eerste straalvliegtuig in het Britse Gemenebest, waarbij de ra ketten niet aan de buitenzijde van het toe stel zijn aangebracht doch werden ingebouwd. I-IAARLEM. Te Sassenheim heeft eene verkooping plaats gevonden van 515 bun ders land in den drooggelegden Haarlem mermeerpolder. Zij hebben gezamenlijk opgebracht 353.500.of gemiddeld ruim 680.— per bunder. Mr. H. Cock t» Leydcn is kooper gewoi'den van 254 bun ders voor 162.700.—*

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5