Ontwijkend Russisch antwoord op Westelijke uitnodiging Olietrein ontspoorde Weerbericht Géén atoombommen naar Spanje of Griekenland Dat bankbiljet Weinig hoop meer op conferentie van Vier Churchill - vasthoudend aan eigen plan- ziet nieuwe lichtpunten in de duisternis „Geen veldslagen in Oost-Duitsland Proteststaking in elf strocartonf abrieken Het woord is aan Baanvak Rotterdam-Gouda gestremd Haastige, maar niet overtuigende tegenspraak van Washington Democraten veroveren vier sleutelposities Vrijheidsrecht van Marokko niet erkend Italië beperkt uitvoer naar Joegoslavië Onbestendig weer Koningin zal kruiser „De Ruyter" in dienst stellen PTT-bedrijfswinst in 1952 26.7 millioen Churchill blijft hopen op overleg van Vier Terzijde geschoven Bonn démenteert: Hoopvol geluid De bom Ontevredenheid over loononderhandelingen De wedloop Praatte minister Talbott zijn mond voorbij? Verkiezingen in de V.S. Benelux stemde tegen Joegoslavisch protest Weerrapporten O c zs 63e JAARGANG No 100 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 29 7e JAARGANG No 2 53 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestda^en. Abonnement per week 4"- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FEESTDAG van Sint Martinus, ofwel Saint Martin de Tours, ofwel in de kin derliedjes Sinter Maarten, is de elfde November. Die datum klinkt ons allen be kend in de oren, al heeft zich een tweede wereldoorlog afgespeeld sinds de eerste op elf November 1918 ten einde kwam. Het was de dag van de wapenstilstand. De overeenkomst treft omdat Sinter Maarten een man des vredes was. Winkler Prins zegt omtrent hem: „Hoezeer ook tegen heidendom en ketterij gekant, was hij een vijand van geweld en trachtte daarom het keizerlijk hof te Trier tot mildheid te be wegen tegenover de Priscillianen, echter tevergeefs. Bij een nieuwe vredespoging stierf hij te Candes. In triomf werd zijn lijk naar Tours overgebracht en op 11 No vember 397 aldaar bijgezet". Het is dus wel zeer lang geleden dat Sinter Maarten leefde. Toen hij heenging, meer dan tachtig jaar oud, zouden nog ruim elf eeuwen verstrijken voor de Her vorming. Wel mocht minister-president Drees, verleden week in de Tweede Kamer, dan ook aanvoeren dat hij een figuur was uit de ongesplitste Kerk. Het was een der opmerkingen die hij maakte in zijn ant woord aan het Kamerlid ds. Zandt, die bij de behandeling der staatsbegroting gepro testeerd had tegen de afbeelding van St. Martinus op het nieuwe bankbiljet van 25, omdat hij daarin een verroomsing van Nederland zag. De minister-president vond, dat op het bankbiljet een redelijk evenwicht is bereikt. De hoofdfiguur is Salomo, als symbool van de wijsheid. En dr. Drees vestigde er de aandacht op dat op het biljet ook een Bijbeltekst staat (Spreuken 11 24). ontleend aan de Staten vertaling. Die tekst luidt: „Daer is een die uytstroyt den welcke nogh meer toegedaen wordt ende een die meer inhoudt dan recht is, maar 't is tot gebreck". In de nieuwe Bijbelvertaling vindt gij dit in deze woor den: „Er zijn er die uitstrooien en toch nog meer verkrijgen; terwijl anderen meer in houden dan recht is en toch gebrek lijden". Op het biljet ziet gij de jonge Martinus te paard afgebeeld; hij heft zijn zwaard om zijn mantel in tweeën te snijden en die te delen met een bedelaar. Welnu, dit wordt van hem verhaald: dat hij, jong soldaat in de ruiterij van Gallië, op een winterdag aan de stadspoort van Amiens zijn krijgsmantel deelde met een-arme bedelaar. En dat 's nachts daarop, in zijn droom, Martinus Christus zelf ontwaarde, met dat stuk mantel bekleed en Hem tot Zijn Engelen hoorde zeggen: „Hiermee heeft Martinus, de geloofsleerling, Mij be kleed." Hii was achttien jaar oud toen hij zich liet dopen en enige jaren later nam de bisschop van Poitiers hem op in de geestelijke stand. Hij stichtte een klooster te Ligugé. Hij werd in 371 of 372 bisschop van Tours, hetgeen hem niet belette zijn eenvoudig monnikenleven voort te zetten. Gij ziet uit deze enkele bijzonderheden dat hij een zeer goed en vroom man moet zijn geweest. Zijn nagedachtenis is, zoals wij allen weten, ook in het volksgebruik blijven voortleven, ook in Nederland. Spoe dig zullen wij weer kinderen horen zingen: „Sinter Maarten wat is het koud, geef mij een turfje en wat hout". zoals dat ieder jaar gebeurt. En in sommige streken wordt hij geëerd gelijk St. Nicolaas, in Aalst bij voorbeeld is hii voor de kinderen „zoveel als St. Nicolaas". Nu wou het Kamerlid ds. Zandt, dat de regering de Nederlandse Bank tot intrek king van dat bankbiljet met Sinter Maar ten erop zou bewegen. De minister-presi dent heeft daarop geantwoord dat de rege ring niet zal ingrijpen in de vrijheid van de Nederlandse Bank en dat dit een zaak is die haar alleen aangaat. Van intrekking der biljetten is de regering niets bekend. Nu, wij hopen dat de Bank daar niet toe besluiten zal. Als zij het wel deed zouden wij ons moeten gaan afvragen of wellicht ook de algemene erkenning van Sinter klaas binnenkort door een Kamerlid in het geding zal worden gebracht. Hij. de bis schop van Myra in Klein-Azië, leefde hetzij nog vroeger, hetzij twee eeuwen later dan Sinter Maarten, in elk geval ook vele eeuwen voor de splitsing der Kerk. Zijn verering drong in de elfde eeuw uit het Nabije Oosten naar het Noorden door. Am sterdam verhief hem tot stadspatroon. En als ge niet weet welke schone legenden omtrent het leven van de grote kinder vriend bestaan ofschoon wij die in de loop der jaren meermalen opgehaald heb ben zult gij hem toch sinds uw prille jeugd mee geëerd hebben. Want zijn tra ditie en de reep die van hem uit blijft gaan zijn voor ieder kind onweerstaan baar. Welnu, ik zou hem wel eens graag op een bankbiljet afgebeeld willen zien. De aandacht van de Nederlandse Bank worde bij deze op die mogelijkheid gevestigd. Op een bankbiljet zou het zelfs een bijzonder aardige indruk maken, al ware het alleen omdat het de tijdelijke bezitters tot mild heid zou kunnen aansporen. Ook zonder Salomo (wiens hoofd alleen op het huidige biljet groter is dan Sinter Maarten, man tel, zwaard, paard, bedelaar en al) zou hij een uitstekende indruk maken. Met Zwarte Piet erbij. R. P. Naar de Marinevoorlichtingsdienst mede deelt zal Koningin Juliana Woensdag 18 November des middags om twee uur de nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst stel len. Deze plechtigheid zal geschieden aan boord van het schip bij de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Fijenoord N.V. te Schiedam. Uit het jaarverslag der PTT over 1952 blijkt dat zowel het post- als het telefoon verkeer zijn toegenomen. De winst van de telefoon-, telegraaf- en postchèque- en girodienst bedraagt tezamen f41,6 millioen (1951 f29.4 millioen). De postdienst heeft een verlies van i 5.8 millioen (f 6.2 mil lioen) en de radiodistributie een verlies van f 9.1 millioen (f5.2 millioen). De be drijfswinst bedraagt f26.7 miliioen (f 17.3 millioen) en wordt gebezigd voor verhoog- ■iz afschrijving en reservering. Het Sovjet-Russische antwoord op de jongste "Westelijke nota, waarin de Sovjet-Unie Averd uitgenodigd voor een conferentie te Lugano op 9 November, is Dinsdag op de Amerikaanse, Franse en Britse ambassades te Moskou overhandigd. In Moskou ver luidde volgens A.F.P., dat in de nota, die veertien pagina's beslaat, niet Avordt ge zinspeeld op de Westelijke uitnodiging, maar in Londense politieke kringen meende men uit de eerste diplomatieke berichten te moeten opmaken, dat de conferentie te Lugano geen doorgang zal vinden of in ieder geval niet op de voorgestelde datum. Men verAvacht, dat de Sovjet-Unie de nota-Avisseling zal gaande houden zonder cate gorisch het voorstel voor vicr-mogendhedenbesprekingen te venverpen. 'In Washing ton verklaarden Amerikaanse functionarissen eveneens pessimistisch gestemd te zijn wat betreft de kansen op aanvaarding van het Westelijke voorstel. Ofschoon van officiële zijde het stilzwij gen wordt bewaard over de inhoud van de Russische nota, verneemt AFP te Washing ton van welingelichte zijde dat de teleur stellende indruk, die de nota in kringen, die in nauwe verbinding staan met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gewekt, voortspruit uit her feit dat de Sovjet-Unie heeft vastgehou den aan de volgende voorwaarden voor besprekingen met het Westen: 1. Aan elke bespreking door de „grote vier" van het Duitse vraagstuk moeten vijf-mogendhedenbesprekingen, met deel neming van communistisch China, vooraf gaan. 2. Het vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk moet via de normale diplomatieke kanalen worden opgelost. Amerikaanse diplomaten hebben de in druk dat het Kremlin streeft naar een neutralisering \'an Duitsland en Oost- Duitse deelneming aan alle regelingen, welke aan een hereniging van Duitsland vooraf moeten gaan. Hun eerste indruk van het Russische antwoord is, dat dit een bevestiging schijnt te zijn van een Dinsdagavond door de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, geuite mening, dat de So\'jet- Russische leiders elke bespreking met de Westerse staatslieden over concrete onder werpen uit de Aveg gaan. Ook in Parijs wordt bevestigd dat de Sovjet-Unie het Westelijke voorstel tot een bespreking van de ministers van .Bui tenlandse Zaken te Lugano over Duitsland en Oostenrijk volkomen genegeerd heeft. Ambtenaren van het Franse departement van Buitenlandse Zaken wilden geen com mentaar leveren, voordat de volledige tekst van de nota in Parijs ontvangen is. Inmiddels heeft Churchill Dinsdag de critici gelijk gegeven die menen, dat het nastreven van zijn plan voor een bijeen komst op hoog niveau met de So\'jet-Unie, de solidariteit van de Westelijke mogend heden in de koude oorlog zou kunnen ver nietigen. Ofschoon hij tijdens het debat volgend op de Troonrede in het Lagerhuis opnieuw als zijn standpunt gaf, dat een bijeenkomst van de Westelijke leiders met Malenkov nuttig zou kunnen zijn, voegde hij er toch snel de waarschuwing aan toe, dat dit ook zou kunnen leiden tot een nog erger im passe dan er op het ogenblik reeds bestaat. Het is de eerste maal. dat Churchill zo openlijk de kracht van de argumenten van zijn tegenstanders heeft erkend. Reuter tekent hierbij aan: Veel critici zijn er van overtuigd, dat. Churchill's rede in Mei jongstleden toen hij voor het eerst zijn plan opperde het geallieerde programma voor het onbouwen van een sterke Westelijke verdediging ernstig heeft geschaad. Men meent, dat de toen gewekte hoop dat zulk een bijeenkomst tot een verrassende formule voor de vrede tussen Oost en West zou kunnen leiden de hoofdoorzaak ervan is geweest, dat Europa minder bereid werd, de West-Duitse her bewapening te aanvaarden. Het feit, dat het A'oorstel in Mei binnen enkele Aveken terzijde geschoven Averd door president EisenhoAver in de telefoonge sprekken met Sir Winston heeft de in Euro- Een woordvoerder van het, West-Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland be treffende, heeft Dinsdag verklaard, dat de persberichten over een georganiseerde guerilla in Oost-Duitsland „louter onzin" zijn. „Er zijn geen veldslagen of grote bot singen in Oost-Duitsland", aldus de woordvoerder. Het ministerie is goed ingelicht omtrent de toestand in Oost-Duitsland. Drie partisanen uitgeAvekcn Drie Tsjechoslowaakse partisanen, die naar West-Berlijn zijn uitgeweken, heb ben Dinsdag medegedeeld een vuurge vecht met de Oost-Duitse volkspolitie te hebben geleverd bij hun uitwijkpoging. Zij zeiden, de overlevenden van een par- tisanenbende te zijn, die besloot naar het Westen te vluchten. Twee Tsjechoslowa- ken waren op deze tocht gevangen ge nomen of gedood. Ten minste vier Oost-Duitse politieman nen werden gedood en a'erscheidene ge wond bij het laatste vuurgevecht, dat ge leverd werd kort a-oor de grensoverschrij ding naar West-Berlijn, aldus deze Tsjechoslo waken. pa en Engeland algemeen heersende over tuiging, dat een bijeenkomst „op hoog ni veau" een eind zou maken aan de span ningen die er in de Avercld bestaan, niet kunnen doden. In zijn rede in het Lagerhuis aanvaardde Churchill de mogelijkheid dat er grote ver anderingen hadden plaats gevonden in de geest van het Russische volk en dat het zich thans Avellicht meer concentreert op verbetering van binnenlandse toestanden dan op aggressie naar buiten. Churchill meende dat „mits men niet verslapt in zijn Avaakzaamheid" men de ontAvikkclingen kan afpachten, „hoopvol en bereid tot helpen". „De enige zekere gids A'oor beoordeling A'an ae daden en de geest van A'olkeren en regeringen is een nauAvkeurige berekening van wat hun belangen zijn en van Avat zij als zodanig beschouAA'en." Ilij voegde er aan toe, dat aan de andere kant men Avel diende te bedenken dat het risico aamvezig is dat een dergelijke vier- mcgendhedenconferentie ir. een nog erger impasse eindigt dan die er nu bestaat. Hij noemde het „dwaas" te denken dat er een mogelijkheid bestaat onmiddellijk alle bestaande problemen op te lossen. Dat. zo verklaarde hij, zou tijd kosten, „meer tijd dan sommigen onder ons waarschijn lijk zullen meemaken". Sprekend over de ontwikkeling van j atoom- en waterstofbom, zeide Churchill, dat er wellicht een tijd zou komen waarin „de ontwikkeling van vernietigingswapens een zodanige hoogte bereikt dat iedereen in staat is, ieder ander te doden, maar dat dan niemand er meer voor voelen zal ook maar iemand te doden". Het Lagerhuis juichte hem toe toen hij zeide: „Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiterste catastrophe of van onmetelijke beloning. Ik geloof, dat wij met Gods genade de juiste keuze zullen doen." Hij zeicle dat de toestand van nu minder gevaarlijk maar verbijsteren der is dan die van twee jaar geleden. Niemand weet wat het resultaat zal zijn van de besprekingen in Korea, maar een belangrijk gevolg van de Koreaanse oorlog is dat de Verenigde Staten weer een zwaar bewapende natie zijn geworden. Labour ondersteunt confercntieplan De leider van de Britse Labourpartij, Attlee, heeft Dinsdag bij het debat in het Lagerhuis verklaard, dat zijn partij de passage in de Troonrede die betrekking heeft op een mogelijke vier-mogendheden- conferentie, warm ondersteunt. Attlee vroeg om nadere inlichtingen ten aanzien van de steun door Engeland toe gezegd aan de Europese verdedigingsge meenschap. Het personeel van elf strocartonfabrieken in de provincie Groningen zal een 24-urige proteststaking houden tegen de gang van zaken bij de met de werkgevers gevoerde loononderhandelingen Avelke in Augustus zijn begonnen. Hedenavond zal de staking beginnen bij dc strocartonfabriek te Oosterwolde in het Westerkwartier, morgenochtend volgen de zeven fabrieken te Oude-Pekela en de drie te Hoogezand-Sappemeer. De laatste besprekingen tussen werk gevers en werknemers zijn in tegenwoor digheid van de loo'ncommissie uit de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars op 23 October gevoexxl te Den Haag. Ook toen werd geen overeen stemming bereikt. De Rijksbemiddelaars hebben de werkgevers- en werknemers organisaties geadviseerd Vrijdag 6 Novem ber wederom besprekingen te houden. De nu in bovengenoemde plaatsen afgekondig de proteststakingen worden gehouden buiten de organisaties om. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's Mme. de Gasparin: Het droevigste op Aarde is een ziel die niet droevig kan zijn. LONDEN (Reuter) Sovjet-geleerden kunnen verscheidene typen atoom- en waterstofbommen vervaardigen, aldus heeft de academicus S. I. Vojtskowitsj Dinsdag, in een uitzending van radio- Moskou verklaard. Hij voegde er aan toe, dat, terwijl de So\'jet-Unie blijft aandrin gen op A'erbod van atomische wapens, Sovjet-geleerden werken aan toepassing A'an atoomenergie voor vredesgebruik. Israëlisch verzoek De gezant van Israel in Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering in een nota ver zocht Simon Orenstein en Mordecai Oren, die sedert December 1951 gevangen wor den gehouden vrij te laten. In een radiocommuniqué verklaarde de Israëlische regering, dat de beschuldigingen van verraad en spionnage, die tegen de beide Israëliërs waren uitgebracht, onge grond waren. Sinds gisteravond kwart ever acht is het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam volledig gestremd ten gevolge A'an een déraillement van een olietrein onder Nicu- Averkcrk aan de IJscl. De laatste tien Ava- gons van de trein zijn deels ontspoord en deels op en naast de spoorbaan omgesla gen. Er is een grote venvoesting aangericht, die beide sporen heeft versperd. Autobus sen onderhouden het verkeer tussen Gouda en Rotterdam. Het ongeluk gebeurde met de trein, die lege oliewagens van Pernis naar Schoone- beek in Drente bracht. Aan de Goudse kant van Nieuwerkerk, even voorbij de plaats, waar de vroegere lijn Rotterdam/Maas Gouda op de baan Rotterdam/C.S.Gouda aansloot, is de staart van de trein door nog niet A'astgestelde oorzaak uit de rails ge lopen. De goederenwagen, die de trein sloot en zeven daarvoor geplaatste tanks sloegen A'an het overige gedeelte van de door een electrische locomotief getrokken trein los. Vóórdat dit stuk afgeslagen werd, was het over een paar honderd meter mee gesleurd. Dit meesleuren van het ontspoor de treingedeelte leidde ertoe, dat een ver woestend spoor over de baan werd getrok ken en bovendien, dat de wagons kris en kras o\'er de spoorweg hotsten. De sluit- wagen en vier tanks kwamen naast de rails te staan, de drie overige voertuigen sloe gen opzij. Een is er omgevallen op het spoor GoudaRotterdam, een is gekanteld naar 99 De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn Avekelijkse persconferentie A'erklaard, dat de V.S. „niet het plan heb ben atoomwapens in Spanje op te slaan." De Amerikaanse luchtvaartminister Ha rold Talbott zou volgens gisteren gepubli ceerde berichten in Madrid hebben gezegd, dat de eenheden A'an de Amerikaanse luchtmacht, die van Spaanse bases uit zou den opereren, A'oorzien zouden worden van atoomwapens. De stafchef der Amerikaan se luchtmacht Twining zou daarna hebben gezegd, dat uiteindelijk alle Westelijke landen met atoomAvape.ns uitgerust zouden worden. Dulles verklaarde, dat indien en Avan- necr de V. S. plannen zouden hebben voor het opslaan A'an atooimvapens in Spanje, deze niet openlijk aan de Avereld en een mogelijke vijand bekend zouden Avorden gemaakt. Nog meer dementi's De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft Dinsdag te Washington ver klaard, dat de mededeling van Talbott te Madrid, zoals weergegeven in de pers, niet aan hem ter goedkeuring was voorgelegd. „Ik kan u niet meedelen of in feite ergens een atoombom buiten de Verenigde Staten is opgeslagen, en als ik het kon, zou ik het niet doen", zo zei Wilson. Op de vraag of dit betekende, dat er dus wel atoombom men waren buiten Amerikaans grondge bied, zei hij: „Neen, ik weiger deze moge lijkheid te bevestigen of te ontkennen". Wel deelde Wilson mede, dat hij op zijn volgende persconferentie \'ergezeld zal zijn van admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. AFP tekent hierbij aan, dat vol gens voorschrift alle ministers de goed keuring of raad behoeven van de commis sie voor atoomenergie, alvorens een ver klaring over atoomwapens af te leggen. „Verkeerde interpretatie" Onderminister Talbott, die Dinsdag met de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht Twining, in Athene aankwam na zijn be zoek aan Spanje, heeft ook zelf de berich ten. volgens welke op Amerikaanse lucht- bases in Spanje en Griekenland atoom bommen zouden wox-den opgeslagen, tegen gesproken. „Ik protesteer krachtig tegen deze interpretatie van de persconferentie, die ik in Spanje heb gegeven", zo zei hij. „Ik heb nooit iets gezegd Avaaruit zou kun nen worden afgeleid, dat onze luchtstrijd krachten in Europa met atoombommen zullen worden uitgerust", aldus Talbott. Een beeld van de ravage. de buitenzijde van de spoorbaan en de laat ste raakte van de spoordijk af en schoof omlaag in de berm. Het ongeluk heeft een grote A'erwoesting aangericht. Het spoor RotterdamGouda kwam deels in een bocht te liggen en werd overigens ontzet of losgetrokken, de dwars liggers zijn over grote afstand A'ersplinterd, de spoorbaan zelf is omgewoeld en de bovenleiding van het electrisch net werd op enige plaatsen omgetrokken. Ook het spoor GoudaRotterdam werd ontzet. •Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd. Slechts twee personen bevonden zich op de olietrein, de bestuurder aan de kop, die geen enkel letsel heeft gekregen, en de begeleidende conducteur in de bagagewagen, die de trein sloot. Deze heeft in het scheefgetrokken en over de baan voortstotende rijtuig een paar flinke tuime lingen gemaakt, maar kreeg alleen een pijnlijke heup. Een geluk bij een ongeluk is geweest, dat er op het eveneens bescha digde en door de uitstekende wagons ver sperde spoor GoudaRotterdam op dit ogenblik geen trein passeerde. De electri sche trein van 8.03 van Gouda naar Rot terdam was juist voorbij en het duurde nog even voor de volgende trein moest komen. Het is nog niet te zeggen, wanneer het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam kan worden hervat. Tot zolang wordt met autobussen en met omreizen via Den Haag in de verbinding voorzien, waarbij vertra ging onvermijdelijk is. De Democraten hebben Dinsdagavond bij plaatselijke verkiezingen in de V. S. vier sleutelposities verworven: het burge meester a'an NeAv York. Zijn tegenstanders neurschap van de staten NeAv Jersey en Virginia en de enige vacante zetel in het Huis \'an afgevaardigden van New Jersey. De Democraat Robert Wagner werd met een grote meerderheid gekozen tot burge meester van New York De Democraat Robert Meyner versloeg zijn republikeinse tegencandidaat, Troast, in de verkiezing voor het gouA'erneurschap van de gewoonlijk pro-republikeinse staat New Jersey. In Virginia Averd de Democraat Thomas Stanley tot gouverneur gekozen in plaats van zijn Republikeinse tegenstander. In de verkiezing van de zetel van het Huis van Afgevaardigden van New Jersey versloeg de Democraat Wil liams de Republikein Hetfeld met een klei ne meerderheid. Dit district avss sedert zijn vorming in 1932 Republikeins geweest. Neger gekozen In NeAv York is a'oor de eerste keer een neger, Hulan Jack, gekozen tot hoofd van de wijk Manhattan. In NeAv Haven in de staat Connecticut maakten de democraten door de verkie zing van Richard Lee een einde aan een acht-jarig Republikeins bestuur in deze stad. In Springfield (Massachusetts) werd bur gemeester Brunton, een Democraat, voor een vijfde ambtstermijn gekozen. NEW YORK (Reuter) Een resolutie, Avaarin gevraagd Averd het recht van de Marokkanen op vrije democratische po litieke instellingen te Avaarborgen, heeft Dinsdag niet de vereiste meerderheid A-an tweederden kunnen behalen in de alge mene A'ergadering van de UNO. De resolutie kreeg slechts 32 van de 39 stemmen die nodig Avaren. Vijf landen ont hielden zich van stemming, 22 landen stemden tegen. Frankrijk boycotte de vergadering. Tot de voorstemmers behoorden Wit- Rusland, TsjechosloAvakije, Denemarken, Egypte, Ethiopië, IJsland, Irak, Libanon, Noorwegen, Perzië, Polen, Saoedi-Arabië, Zweden, Syrië, Oekraine, Sovjet-Rusland, Jemen en Joegoslavië. Tegenstanders waren o.a. België, Luxem burg, Nederland, Turkije, Engeland en de Verenigde Staten. Griekenland en Israel onthielden zich van stemming. Toen de resolutie op 19 October met ge wone meerderheid a'an stemmen door de politieke commissie Averd aangenomen ont hield Turkije zich van stemming. JoegoslaA'ië heeft Dinsdag bij de Itali aanse regering geprotesteerd tegen een Italiaans verbod op de uitA'oer naar Joego slavië, aldus heeft het officiële Joegosla- A'ische persbureau Tanjoeg gemeld. De protestnota werd door de Joegosla vische gezant te Rore, Gregoritsj, aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken oa'erhandigd. Volgens Tanjoeg Avordt in de nota ge zegd, dat a'ertegenwoordigers van Italiaan se bedrijven bij het Joegoslavische gezant schap over het Italiaanse verbod hadden geklaagd. Eerdere stappen van het gezantschap bij de Italiaanse regering hebben geen succes gehad, aldus Tanjoeg, dat er aan toevoegde, dat ambtenaren a'an het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd hebben, dat dergelijke maat regelen Avaren afgekondigd. In de nota Avordt gezegd, dat Joegosla a'ië het verbod als een buitengeAvone maatregel beschouwt om Joegoslavië onder verhoogde politieke en economische druk te zetten. Een hoge functionaris van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide dat maatregelen waren genomen Avegens de noodzaak om uitvoer van strategische goederen naar JoegoslaA'ië te verhinderen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depi'essie trok in de afgelopen nacht langs de Schotse Weestkust naar het Noorden, daarbij in de Schotse Avateren stox-m veroorzakend. Het begeleidende koudefront beAvoog zich tegelijkertijd over de Britse eilanden naar het Oosten, voor afgegaan door een vrij brede regenzone. Aan de achterzijde van dit front a'oeren krachtige Westemvinden koude Poollucht aan in de x'ichting van West-Europa. In deze stroming komen enkele storin gen voor, die zich met vrij grote snel heid naar het Oosten beAvegen. Het gevolg daaxwan is, dat het Avisselende Aveer met periodiek toenemende wind en af en toe regen nog enige tijd aanhoudt. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- oo c 1 c5 2 1 toestand 3 O J 5i: f-c- - Oslo regen OZO 2 5 10 Stockholm zwaar bew. ZZO 8 6 0 Kopenhagen regen ZZO 8 8 2 Londen zwaar bew. NW 5 11 2 Amsterdam zwaar bew. ZZO 8 5 1 Brussel regen Z 6 6 1 Bordeaux regen WNW 7 15 14 Parijs regen Z 6 7 1 Nice ZAA'aar beAV. NNW 6 9 2 Berlijn regen ZO 3 6 1 Fi'ankfort nevel ZZW 3 5 0 München mist windstil 3 4 Zürich mist W 1 1 1 Wenen regen ZZO 1 4 7 Rome zwaar bew. NO 4 10 4 Neerslag laatste 24 uur. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Moi-gen overdag toenemende bewolking en tegen de avond van het Zuid-Westen uit regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Westelijke Avind. later lot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgenmid dag dezelfde of iets hogere temperatu ren als vandaag. Zon op 7.42 uur. onder 17.05 uur Maan op 6.30 uur. onder 15.39 uur. Hoog en laag Avater in IJmuiden Donderdag 5 November Hoog water: 2.47 en 15.03 uur. Laag water: 10.45 en 22.56 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1