„Gilden"-bebouwing voor twee a drieduizend mensen AUTO OF MOTORRIJLES? Havenberichten AREND REIJM Per 16 November schoolmelk 7 „Onze kinderen en de school" „Eben Haezer" 5000ste D.S.S. en Heuvelwijk vieren samen St.-Maarten het adres (Jastricum Wijk aan Zee De Zeezangertjes" Heemskerk dC half zware shag! Brieven aan de redactie Fraai stadsdeel sluit Velsen-Noord af door Jaap Buys toegelicht Vorig jaar een maand later „Vrij en Blij" en „I.V.H." in één optocht Kernclub voor de bouwvakken opgericht Ouderavond van Die Bogenheimers met propagandistische inslag Hervormde kerk wordt gerestaureerd „De Strandmeeuwen" verloren van „Holland" Scheepvaart WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 A V TANNEER alle omstreden grond van de zogenaamde „Gilden" in handen der ge- t meente Velsen zal zijn, kan men beginnen met de voltooiing van de uitbreidings plannen in Velsen-Noord. Deze plannen zijn thans in zoverre gereed, dat de maquette naar een ontwerp van architect J. Zandstra uit Amsterdam een overzicht biedt van de toekomstige fraaie, open bebouwing 'van de rechthoek, begrensd door Koningsweg en Wenckebachstraat, de spoorlijn naar Beverwijk en een nieuwe weg naar het Hoogovencomplex. Dat hierin rekening is gehouden met de op de tunnel aansluitende wegen, behoeft geen betoog en de consequentie daarvan is dan ook, dat de toegangsweg tot de tun nel over de spoorlijn heengebouwd zal moeten worden en daarbij zowel de hoofd spoorlijn als de hulpsporen naar de Breed- bandhallen bovengronds kruist, een bij- zondeiTieid, die wij reeds eerder aanvoer den. Zes tot zevenhonderd huizen 1-Iet Gildenplan biedt plaats aan zes tot zevenhonderd huizen voor twee tot drie duizend bewoners en wordt rondom afge sloten door een geaccidenteerde hoogbouw van zowel drie als vier woonlagen. De straat, die door het Gildenplan gedacht is, komt in het midden uit op een plein, waar de verzorgende winkelwijk aan geprojec teerd is naar de maquette te oordelen in colonnadebouw. Tevens heeft men zich op dit plein een muziektent gedacht. Aan de „Bcverwijkse" kant van de Gil- denwijk wordt de bebouwing afgesloten door een hoog flatgebouw en de nieuwe toegangsweg tot de Hoogovens komt bier op de verkeersweg NoordZuid uit via een vcrkeersrotonde, waarin de architect zich een ruime vijver heeft gedacht. Vier scholen en clubzaal Het gehele plan biedt voorts plaats aan vier scholen (waarvan één waarschijnlijk een ronde turnhal aangebouwd zal krij- Het gezellige praatje, dat de heer J. Buys jr. gisteravond hield ter gelegenheid van de ouderavond van de Willem de Zwijgerschool in IJ muiden-Oost, is een warm pleidooi geworden om de ouders die wegen te doen zoeken, waarlangs het geluk van hun kind wordt bewerkstelligd. In de twee grote milieu's waarin het kind wordt opgevoed, het gezin en de school, aldus spreker, blijft het huisgezin altijd het be langrijkste. Er ontbreekt echter vaak veel aan de ernst, waarmee sommige ouders hun taak vervullen. Toch, hoezeer in de gezinnen verschil van inzicht op geestelijk en poli tiek terrein heerst, één ding hebben alle ouders gemeen: de grote genegenheid voor het kind, die tevens de basis van de op voeding is. Het doel van die opvoeding is het kind gelukkig te maken en het een besef van volwaardig zijn bij te brengen. En de vraag is maar of de aspiraties van de ouders en de methodiek in de school hierop zijn gericht. Hoe deze aspiraties zijn is vaak afhankelijk van de omstan digheden die de eigen jeugd van de ouders hebben beheerst. De school heeft de taak om de kinderen „op te voeden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, onder het aanleren van gecaste en nuttige kundigheden". Een taak, die waar het ac cent wordt gelegd op het eerste deel, zeer zwaar is en waaruit gemakkelijk conflic-' ten met de ouders kunnen ontstaan. Want behalve het verschil in taak van ouders en onderwijzers is er het verschil in psycho logische opvatting. Milieu, erfelijkheid en materiële om standigheden, maar ook de geest des tijds spelen een rol in het leven van het kind. En het kind, dat thuis in het middelpunt staat, is op school slechts een der velen. De onderwijzer heeft niet die grote ver wachtingen van en niet die grote gene genheid voor het kind die de ouders koesteren. Van de school mag men ver wachten dat het bereikbare, naar ge lang van de capaciteiten van het kind wordt bereikt en dat tot op zekere hoogte rekening gehouden wordt met de geaard heid van het kind. Maar om de mogelijk heden ten volle uit te buiten is de wis selwerking tussen school en gezin nodig. Spreker wees op de funeste gevolgen, die een geestelijk „leven boven zijn stand" voor het kind heeft. „Ik pleit alleen", zo zei hij, „voor het feit dat de ouders de moed kunnen op brengen hun kind in de juiste geestelijke afmetingen te willen zien, zodat dat kind op die plaats in het leven terecht komt, die hem past. Dit kan alleen als er blijvend contact tussen ouders en personeel be staat. Liefde moer de drijfveer van de op voeding zijn in het gezin. Liefde voor het vak, geduld met een vertrouwen in het kind en zijn mogelijkheden moeten de drijfveren in de school zijn. Spreker ein digde zijn betoog met enige regels van het gedicht van Henriëtte Roland Holst: De zachte krachten zullen zeker winnen in het eind. De vele aanwezigen hebben deze uit eenzetting zeer op prjjs gesteld. Na de pauze werden enige fiimpjes over renpaarden, tuinen in Engeland en een kleurenfilm van de bergen in Noord- Wales vertoond. Enige leden van de V.O.V. hebben door muzikale omlijstng de avond luister bijgezet. Woensdag 3 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hendrika B van Tyg- nemouth. Midas van Aarhus. Niobe van Vasa. Belgrado van Bremen. Gundia van Gothenburg. Rachen van Speshuld. Andrea van Abu Zenima. Heriot van Grangemouth. Wilos van Geffle. Sandhoe van Manilla. Dux Sanias van Hamburg. Erkalin van Kingslynn. Eben Haezer v. Kingslynn. Nor- mandia van Gothenburg. Arion van Chris- tinahamn. Twee Gebroeders van Hamburg. Vertrokken zijn: Halse naar Huil. Wegro naar Rotterdam. Senior naar Antwerpen. A. R. M. 7 naar Antwerpen. Holland naar Ter schelling. I-lans Bornhofen naar Groningen. Ara naar Nordenhamn. Marie Schreuder n. Beerdam. Hendrika B. naar Maassluis. Shief AVjw naar Tyne. Swift naar Londen African Prince naar Newcastle. Heerengracht naar Rotterdam. Jans naar Londen, Vechtstroom Aaar Huil. Grebbestroom naar Londen. gen) en in de omliggende groenstrook aan een zaal, waar de niet-schoolgaande jeugd opgevangen kan worden met handenarbeid of ander clubwerk. Gistermiddag omstreeks twee uur pas seerde het 5000ste schip in dit jaar de sluizen van IJmuiden. Het was de coaster „Eben Haëzer" groot 198 br. reg. ton, die eigendom is van de rederij Kampman in Amsterdam. Het schip kwam van Kings lynn. Verleden jaar was het de Panamees „Uueva Gloria" die als vijfduizendste werd geregistreerd, maar dit was ruim een maand later op 6 December. In IJmuiden-Oost heeft de „Commissie Sint-Maarten" het plan opgevat om de kin deren van „Vrij en Blij" en van „In Veilige Haven" gezamenlijk het Sint-Maartenfeest te doen vieren. Woensdag 11 Maart zullen de kinderen om kwart over zes in de avond voor de speeltuin „Vrij en Blij" aan de Zeeweg worden opgesteld, waarna ze in optocht, op de maat van de muziek die de IJmuider Harmonie ten gehore brengt, de volgende x-oute zullen afleggen: Zee weg, Cederstraat, Platanenstraat, Lorentz- straat, Zeeweg, Willemsbeekweg, Tuinder straat, Paulus Potterstraat, Gerard Dou- straat, Frans Halssti-aat, Rijnstraat, Spaar- nestraat, Lange Nieuwstraat, Velserduin- weg naar de speeltuin van I.V.H.waar ze een versnapering in ontvangst nemen.' De kinderen, die aan deze traditionele Sint-Maartenrondgang willen meedoen, kunnen tegen betaling van het luttele be drag van tien cent een kaart halen. Zowel in de speeltuin I.V.H. als in Vrij en Blij worden deze deelnemersbewijzen uitge reikt op Zaterdag 7 November tussen vijf tien en zeventien uur. Alle kinderen tus sen 4 en 14 jaar zijn welkom. Voor de kinderen van „Vrij en Blij" is het nodig het lidmaatschapsbewijs mee te brengen. De heer P. Paree benoemd tot schoolhoofd De heer P. Paree, ondei-wijzer van de R.K. jongensschool te Heemskerk, is be noemd tot hoofdonderwijzer aan een zelfde school te 's Heerenhoek. 99 Kerkwerve, het dorpje van S00 inwoners in de polder Schouwen op Sehouwen-Duivé- land. Van de hogergelegen gedeelten van het dorp is het water al weggetrokken. Het overzicht is genomen vanaf de toren van de Nederlands Hervormde Kerk. Een zaam loopt een der achtergebleven inwoners, Christoffel Hillebrandt, door een van de drooggevallen straten van het dorp. Zijn hondje vergezelt hem. Het feest van Sint-Maarten, dat ieder jaar opnieuw door IJmuidens jeugd op 11 November wordt gevierd, zal ook dit jaar honderden kinderen met eigen gemaakte lampions en kleurige versierselen do stra ten doen bevolken. De besturen van de speeltuinen D.S.S. en Heuvelwijk hebben namelijk evenals „In Veilige Haven" be sloten een optocht te formeren en zo zul len, voorafgegaan door het muziekgezel schap „Wilhelmina" de kleine D.S.S.-ertjes en Heuvelwijkertjes gezamenlijk door IJmuidens straten trekken. Er wordt door de jeugd al ijverig gewerkt aan het ver lichtingsmateriaal. De opstelling geschiedt op het school plein van de Moerbergschool aan de Kerk straat en als daar alles netjes gerang schikt is, wordt een tocht door de volgen de straten gehouden: Kerkstraat, Kenne- merlaan, Evertsenstraat, Schoutenstraat, Dirk Hartoghstraat, IJmuider Straatweg, Homburgstraat, Julianakade, Koningstraat, Bloemstraat, De la Reystraat, Kruger- straat, Keizer Wilhelmstraat, Bloemstraat, Neptunusstraat, Breesaapstraat, Froger- straat, Visseringstraat, Kanaalstraat tot aan de speeltuin van D.S.S. In deze speeltuin ontvangen de D.S.S.- ers een versnapering, waarna ze naar huis toe gaan. De kinderen van Heuvelwijk trekken dan nog door de President Steyn- sti-aat, het Koningsplein, de Koningstraat, Kennemerlaan, Jacob van Heemsckerk- straat, Van Leeuwenstraat, Van Popta- plantsoen en Homburgstraat, om daairna in eigen speeltuin eveneens van een trac- tatie te genieten. Bazar en St. Nicolaasfeest De buurt- en speeltuinvereniging D.S.S. houdt op 20 en 21 November ten bate van haar werk in Oud-IJmuiden een bazar in de „Jeugdsluis", het Rooms-Katholiek jeugdgebouw aan de Kanaalstraat. De bazar wordt Vrijdagmiddag om drie uur open gesteld voor het publiek. Een keur van handwex-ken, vervaardigd door de vrouwe lijke leden van de vereniging, zax onge twijfeld onder meer tot kopen lokken en gezien het naderend St. Nicolaasfeest veel aftrek vinden. Verder zijn er de gebruikelijke verma kelijkheden en spelen te beoefenen en biedt een theetent gelegenheid van de ver moeienissen uit te rusten. Het Sint Nicolaasfeest van D.S.S. heeft plaats op de verjaardag van de Sint zelf, op 5 December, in de kleine zaal van Tha lia. Hier zal aan 650 kinderen een aan trekkelijk programma worden geboden. Waaruit dit zal bestaan, hangt onder meer af van het financiële resultaat van de bazar. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Met het doel de propaganda en de ont wikkeling van de leden op technisch- en sociologisch gebied te bevorderen is te Casti-icum, uitgaande van de plaatselijke R.K. bouwvakaxmeidersbond St. Joseph, een „kernclub" opgericht. Van deze club maken negentien perso nen deel uit en als voorzitter is de heer A. Klaver gekozen. Het secretariaat woixlt waargenomen door de heer W. Briefjes. De districtsbestuurder in Noordholland, de heer E. J. Wortel uit Zaandam heeft op de eerste bijeenkomst in het Jeugdhuis het doel van de kernvorming nader uiteen gezet en aan het slot allen opgewekt hun beste krach ven aan de kern te geven. Spannende partijen bij Castricumse Damclub De Casti'icumse damclub heeft haar on derlinge wedstrijden in hotel Meijer Maan dag voortgezet. De partij A. van Essen-V. Koeman was zeer spannend. De heer Van Essen, die met wit speelde, liet zich niet intimideren door zijn geroutineerde tegen stander en na diverse pogingen van Koe man om door te breken naar dam, gelukte dit tenslotte, waarna de dam op de trik- traklijn keurig werd opgevangen. Uitein delijk was de overwinning aan A. van Es sen. In het middenspel van de partij L. Strik-H. A. Staal, kwam laatstgenoemde speler een schijf voor, waarna in een stand van 6-7 schijven, de met zwart spelende Staal een combinatie uitvoerde die hem de volle winst opleverde. De ontmoeting L. v. d. Akker-L. Neij- meijer werd een zege voor de eerste en A. Slemfoort moest dit keer zijn meerdere in Lu Oostex-man erkennen. De moeilijkheden ten aanzien van de schoolmelkvoorziening in Castricum zijn opgelost. Met ingang van 16 November zal de jeugd weer haar liter melk krijgen per week: verdeeld over 4 dagen. Aan de ouders van de circa 1100 kinde ren die aan de schoolmelkvoorziening deel nemen, zullen bonboekjes worden ver strekt en elke bon geeft recht op 1 liter melk per week. De bon moet worden inge leverd bij de m eikslij ter op Woensdag, uiterlijk Donderdag, voor de melk die in de week daarop wordt verstrekt. Op zijn beurt doet ce melkslijter de door hem in gezamelde bonnen aan de secretaris van het plaatselijke schoolmelkcomité toeko men, die aan de hand van de ingeleverde bonnen de melk bestelt bij een melksuiker- fabriek te Castricum. Deze rxieuwe regeling, die ongetwijfeld met vreugde zal worden begroet, bezorgt de secretaris van het schooicomité, de heer J. van Renen, handen vol werk. Daarom is het te hopen dat zowel de ouders als de melkslijters ten volle meewerken, waardoor verdere moeilijkheden woxxlen voorkomen. De Nederlandse Padvinders Vereniging afdeling Castricum, „Die Bogenihelmers", heeft voor Dinsdag 10 November een ouderavond georganiseerd in hotel „De Rustende Jager". Op deze bijeenkomst zul len belangstellenden van harte welkom zijn. Het ligt in de bedoeling dat de wel pen en verkenners de zwemsport gezamen lijk gaan beoefenen en het bestuur van de vereniging zal dit plan ter goedkeuring aan de ouders voorleggen. In aansluiting daarop houdt de directeur van de ovei'dek- te zweminrichting te Alkmaar, de heer J. v. d. Griendt, een lezing over „zwemmen" en tevens zullen er filmpjes over de zwem sport wox-den vertoond. Tot slot zal de lei der van de padvinders te Beverwijk, de heer H. Koeman, eigen opnamen vertonen van de „rimboejacht 1953" van het district Noorderkwartier, aan welke jacht ook de Castricumse padvindersjeugd heeft deel genomen. De belangstelling voor de verkennerij in Castricum is van dien aard, dat er geen jongens als welp meer ingeschreven kun nen worden. Men is zelfs overgegaan tot het aanleggen van een wachtlijst. De keuze in goede kinderoperettes is niet heel groot. De grens van het kinderlijke naar het onbeduidende wordt maar al te gemakkelijk overschreden. Het moet dus voor „De Zeezangertjes" die, zoals een der leidsters in een openingstoespraak mee deelde, volgend jaar reeds het 25-jarig bestaan van hun vereniging gaan vieren, niet eenvoudig zijn het repex-toire besten dig op een goed peil te houden. Zo is het te verklaren, dat er ook wel eens naar een zwak stuk wordt gegrepen, zoals wij gis teravond moesten constateren. Want „De Bloemenfee en de Prinses" door H. Meer man heeft maar een magere inhoud en een nog magex-der muziek. Deze muziek, een samenvoegsel van ge meenplaatsen, is verstoken van elke per soonlijkheid en doet niets om de handeling te steunen of op te fleuren. De melodietjes zijn zo ouderwets, dat Catharina van Ren- nes daai'naast als een vervaarlijke revolu- tionnaire zou klinken, en dat wil wat zeg gen. Zet men zich over het bezwaar van de tekst en de muziek heen, dan kan men constateren, dat „De Zeezangertjes", die geldelijk over slechts bescheiden middelen beschikken, met veel liefde en flair een aardig décor en een frisse, kleurige aan kleding hadden bedacht, die de ontwerp sters alle eer aandeden. De uitvoering was geheel aan kinderen toevertrouwd en wel voox-namelijk nog heel jonge. Natuurlijk waren er enkelen bij, die nog wat stijfjes en bevangen wa ren, maar daar stonden anderen tegen over, die een natuurlijke losheid hadden, bij voox-beeld de koningin en een paar van de hofdames en de elfjes. De stemmetjes waren uiteraard niet zo heel sterk, maar zuiver. Wel werd er soms op vreemde plaatsen adem gehaald, maar daar had de plankenkoorts schuld aan. Het geheel maakte de indruk, degelijk voorbereid te zijn en het publiek in Café De Zon te Wijk aan Zee toonde zich bijzonder voldaan. Het clublied besloot het eerste gedeelte van de avond, waarna er nog gelegenheid was voor een gezellig samenzijn. PIERRE VERDONCK Met de restaux-atie van de Nederlands Hervormde Kerk van Wijk aan Zee is thans een aanvang gemaakt. Hierdoor zullen de diensten de komende vier of vijf weken in de ,.badgasten"-kerk moeten worden ge houden. De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft een wedstrijd ge speeld tegen de vereniging „Holland" uit Beverwyk. De badplaatsbewoners moesten ,-de eer aan hun tegenstanders laten, daar zij ruim 4000 punten minder behaalden. De returnmatch zal plaats vinden op Vrijdag 6 November. „De macht van het kleine" houdt filmavond Door de afdeling Wijk aan Zee van de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijdex-s aan vallende ziekten wordt op Vrijdag 13 November in het badhotel een filmavond gegeven, waarop de x-olprent „Een leven staat op spel" zal worden ver toond. Kleuterschool gaat feestavond bespreken De Neutrale Kleuterschoolvereniging houdt Donderdag 5 November in Kasteel Marquette een ledenvergadering, waarop onder meer de te houden feestavond zal worden besproken ADVERTENTIE DRUM is de naam van de half zware shag van DOUWE EGBERTS, de shag voor hen voor wie licht te licht en zwaar te zwaar is! Aagtedijk, 2 te Victoria. Aagtekerk, pass. 2 Sabang n. Colombo. Aiendskerk, X v. Manilla n. Hongkong Argos, 2 v. Aarhus n. Kopemhagen. Ariadne, 31 v. Istaoböel 2 te Eleusis. Alamak, 2 v.- Le Havre n. Antwerpen. Alchiba, 3 te Bahia. Algenib, 2 v. Las Paimas n. Recife. Alnati, 2 ten anker Paranagua. Averdijk, 3 te Norfolk. Axeidijk, pass. 2 Scilly's n. Antwerpen. Almkerk, 2 te Colombo. Alwaki, 2 te St. John's Amsteldijk, 1 te New York. And ijk, 3 v. Hamburg te Rotterdam verwacht. Arkeldijk, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Abbekerk, pass. 2 Straat Balabak n. Aden. Odinda, 2 200 m. Z. Haiwan. Akkrumdijk, X v. Calcutta n. Visakhapatnam. Alioth. 2 2X0 m. W.ZW. Kp. Vincent. Annenkerk. 2 620 m. W. ten N. Minikoy. Bantam, 3 v. Lattakia te Beyrouth. Blitar, pas. 2 Gibraltar n. Duinkerken. Bonaire, pass. 2 Startpoint n. Funchal. Boissevain. 4 v. Miri teManilla verw. Boskoop. 2 350 m. ZW. Flores. Boschfontein, 3 te Aden verw. Bloemfontein, 2 v. P. Elizabeth n. East London Bacchus, 2 170 m. W.ZW. Ouessant. Borneo, 2 v. Soerabaja n. Setnarang. Caltex Delft, pas. 2 PanteMana n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 2 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 2 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes, 3 te Tj. Priok. Cottica, 2 380 m. NO. Paramaribo. Castor, 30 te Houston. CaHisto, 2 200 m. ZW. Kp. Vincent. Caltex The Hague. 2 170 m. W. Gavdo eil. Camphuys, 2 v. Bitung n. Menado. Ceronia, 2 750 m. NW. Kaapstad. Cistula, 2 100 m. W. Sharksbay. Cleodora, 2 60 m. O. Trinidad. Corilla, 2 140 m. O. Natuna eil. Delft, 3 te Valparaiso. Duivendijk, 2 te San Francisco. Delfshaven. pass. 2 Beachyhead. Esso Den Haag, pass. 2 Ouessant n. Sidon. Esso Rotterdam, 2 v. Rotterdam n. Aruba. Ena, 2 Ras Fartak gepass. n. Fao. Eos, 2 dwars Den Helder n. Amsterdam. Ëtrema, 2 v. Saigon n. Pladju. Gordias, 2 te Rotterdam. Groote Beer. 2 220 m. ZO. Sable eil. Gadila, 2 330 m. N. New Caledonia eil. Hathor, 2 v. Iskenderun n. Alexandrië. Helder, pas. 2 Vlissingen n. Antw. Hilversum, pass. 2 Finisterre n. Antwerpen. Hecuba, 2 v. Santiago de Cuba n. Pto Cortez. Hoogkerk, 2 v. Hamburg n. Aarhus. Heemskerk. 2 500 m. Z. Kp. Paimas. Helicon, 2 160 m. O. San Miguel. Hersilia, 2 180 m. W. Scilly's. Tttersum. 2 390 m. N.NO. Flores. Joh. v. Oldenbarnevelt, te Melbourne. Kota Inten. 2 te Suez. Kertosono. 2 v. Portland Oreg n. Seattle. Kedoe, verm. 4 v. Colombo n. Belawan. Kota Inten, 2 v. Suez n. Port Said. Karlmun, 2 200 m. O. ten Z. Aden. Kota Gede, 2 240 m. W. Kreta. Larenberg 3 Rotterdam verwacht. Lekkerkerk, 2 te Port Said. Leuvekerk, 2 v. Aden n. Suez. Luna, 31 v. Bourgas n. Constantza. Laertes, 2 140 m. ZO. Sable eil. Loosdrecht, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Boulogne Laurenskerk, pas. 2 Mirbat n. Aden. Le Maire, 3 v. T.i. Priok te Belawan. Lombok, pass. 2 Noordp. Luzon. Madoera, pass. 2 Key West n. New York. Mataram, 2 v. Belawan n. Colombo. Mentor. 2 te Benghazi. Molenkerk, 3 te Mombasa verwacht. Maasdam, 2 140 m. ZO. Sable eil. Meerkerk, 3 te East Londen. Modjokerto, 2 te Rotterdam. Myonla. 2 v. Rotterdam n. Stavanger. Maas, 3 te Tunis. Mapia, 2 v. Calcutta n. Tj. Priok. Mariekerk, 3 te Antwerpen. Markelo, 3 v. Grangemouth n. Aarhus. Molenkerk, 3 te Mombasa. Macuba, 2 140 m. O. Malta n. Gibraltar. Malea. 2 800 m. N.NW. Guam. Marisa, 2 v. Balikpapan n. Miri. Marken. 2 60 m. W.ZW. Djeddah. Merwede, 2 350 m. N.NW. Flores. Mitra, 2 100 m. O. Aden. Murena, 2 80 m. W. Colombo. Nieuw Amsterdam, 3 te Rotterdam verwacht. Notos, 1 v. San Feliu n. Amsterdam. Niobe, 2 v. Helsinki n. Mantyluoto. Noordam, 2 410 m. O.t.Z. Kp Race. Nieuw Amsterdam, 3 v. New York te R'dam. Oranje, pass. 2 Gibraltar n. Southampton. Oranjefontein, 2 180 m. Z.ZW. Kp. Paimas. Orestes, 3 te Callao. Overijsel, 31 te Tj. Priok. Polydorus. pas. 2 Ouessant n. Port Said. Prins Willem v. Oranje. 3 te Montreal verw. Prins Alexander, 3 v. Montreal te R'dam. Peperkust. 2 v. Winneba n. Cotonou. Prins Willem III. 2 700 m. O.NO. Belle Isle. Ruys, 3 te Penang. Rijnland. 3 te St. Vincent. Rondo, pass. 3 Ouessant n. Bona. Rlouw, 2 v. Makassar n. Soerabaja. Roeblah, 2 v. Makassar n. Singapore. Stad Dordrecht, pass. 2 Casquets n. Cartagena. Salatiga, 5 te Los Angeles verw. Stad Vlaardingen, 3 v. Wabana te R'dam verw. Sarangan, 2 v. Balikpapan n. Zamboanga. Schie, 2 20 m. O. ten N. Malta. Sibigo. 2 v. Ti. Priok n. Fremantle. Sl.gli. 1 v. Makassar n. Tongkaboe. Stad Alkmaar. 2 160 m. N.NW. Stavanger. Stad Amsterdam. 2 dwars Ameland n. Norfolk. Stad Arnhem, pass. 2 Portland n. Brake. Stad Vlaardingen. pass. 2 St. Catharina Point naar Rotterdam. Stanvac Benakat. 2 v. Bangkok te Sungèlgerong Stanvac Diirak, 3 v. Sungeigerong te Saigon. Straat Makassar. 2 230 m. Z.ZO. Hongkong. Straat Soenda. 2 v. Singapore n. Lorenzo Marquez Tibia, 2 te Swansea verwacht. Tomori, 2 v. Djeddah n. Aden. Teucer, 3 te Penang. Tamo, vertr. 5 v. Antw 6 Rotterdam verw. Ternate, 2 v. Singapore n. Port Said. Tero, vertr. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Tablan, 2 te Khorramshar verwacht. Talisse, 2 80 m. Z. Napels. Tankhaven II, 3 Sungeigerong verw. Tankhaven III, 3 te Port Swetteraham verw. Tara. 2 210 m. N. Finisterre. Tarakan, pass. 2 Golf v. Bone n. Halifax. Thedens. 2 te Palopo. Themisto, 2 190 m. W. Valentia. Titus, 2 150 m. NW. Alexandrië. Tjibantjet, 2 te Yokohama. Tjipondok, 2 v. Tj. Priok n. Semarang. Trajanus, 2 690 m. NO. Puerto Rico. Utrecht, pass. 2 Jebel Zukur n. Suez. Van Linschoten, 2 te Pointe Noire verwacht. Veen-dam. 2 100 m. O. Scilly's n. New York. Van Spilbergen, pass. 2 Ouessant n. Bordeaux. Van Ileutsz, 2 90 m. O. Formosa. Van Riebeeck, 2 v. Semarang n. Tj. Priok. Van Riemsdijk, 3 v. Singapore te Tj. Priok. Waal pass. 2 Gibraltar n. Rotterdam. Westland, 31 te Santos. Waterman, 2 220 m. W. ten N. Valentia. Willem Ruys, 2 210 m. O. Guardafui n. TJ. Priok Wonosari, 2 v. Palembang n. Makassar. Westerdam. 2 155 m. W. Scilly's. Willemstad 2 v. Barbados n. Madeira. Winsum, 2 v. Duala n. Libreville. IJsel, 2 v. Limassol te Izmir. KLEINE VAART Albergen, 2 v. Ponza n. Westpoint. Anna b, 2 v. Savona n. Sete. Antares, 9 v. Middlesbro te Rotterdam verw. Annie, 2 v. Huil n. Middlesbro. Arran, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Asuncion, verm. 3 v. Ascunsion n. Buenos Aires Audacia, pass. 2 Smalls n. Bilyao. Bernard, verm. 1 v. Londen n. Antwerpen. Betty, 3 v. Leith te Sunderland. Betty Anne. 2 v. Kopenhagen n. Santander. Batavier III, 3 v. Londen te Casablanca. Bill, 3 v. Garston n. Bristolkan. Binnenhaven, 5 te Antwerpen verw. Birmingham, 2 v. d. Tyne n. Rotterdam. Blue Boy, 3 v. Frederiksund te Londen. Cornelia h I, 2 v. Thorshaven n. Skaalefjord. Davina Goekoop, 2 v. Rotterdam te Amble. Dollard, pass. 3 Kiel n. Amsterdam. Deneb, vertr. 3 v. Loriënt n. Brest. Elisa, 2 v. Marseille n. Casablanca. Elsenburgh, pass. 2 Ouessant n. Duinkerken. Express, pass. 2 Holtenau n. Stockholm. Erebus. 2 v. Antwerpen te Leixoes. Fiducia, 3 v. Gent n. Antwerpen. Gerrie, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Glashaven, 3 te Ko'.dlrg. Gaasterland, 2 v. Harlingen n. Leith. Harold, 2 v. Le Havre n. Frederikstad. Haskerland, 1 v. Harlingen te Goole. Hast IV, 2 te Rouaan. Hast V, 3 v. Dover n. Guernsey. Jan Kreumer, 2 te Oxelosund. Jo 2 te Oxelosund. Jorina, 2 v. Ualmar n. Oscarshamn. Koningshaven, 2- v. Bar! n. Palermo. Kortcnaer. 2 Gbuvoh te Loriden. -Leendert b. 5 v. Stettin te Genua verwacht. Larix, 2 v. Zaandam n. Rotterdam. Lies, 3 v. Port Talbot te Schwarzenhuette. Ma raat, -verm. 1 v. Londen n. Antw. Matthew, 3 v. Thameshaven te Jérsey. Megrezi 2 v. Port Union te Napels. Markab. 3 te Frederiksvaerk. Meiwehaven, 2 v. Casablanca n. Mogador. Mirfak. 2 v. Nantes te Bordeaux. Myfem. 2 v. Vlaardingen n. Rouaan. Michel Swenden, 1 v. Esbjerg te Hamburg. Midas, 3 te Amsterdam.v. Aarhus. Midsland, 1 v. Rotterdam te Grangemouth. Mudo, pass. 2 Vlissingen n. Antw. Neeltje b, 2 te Sunderland. Nettie 2 v. Gent te Stockholm. Nottingham, 1 v. Rotterdam te Kingslynn. Noorderlicht 3 te Kalmar. Nijenburgh. pass. 3 Schiermonnikoog n. R'dam Ponto, 2 Kiel gepass. n. Ostrand. Ponza, 2 v. Amsterdam n. Ostrand. Peter Swenden, X v. Gent te Duinkerken. Plato, 2 v. Livorco n. Gexiua. Prior. X v. Whitehaven n. Antwerpen. Rijnhaven, 2 v. Mogador n. Liverpool. Batavier I, pass. 3 Kp. Roca n. Bordeaux. Servus, 2 v. Londonderry te Whitestable. Spes, 3 te Lidkoping. Sporota, 3 te Bremen verwacht. Tamormlna. pass. 3 Kiel n. Rotterdam. Trito, 3 v. Rotterdam te Dublin. Trompenburgh. pass. 2 Kiel n. Stockholm. Ton. verm. 3 v Rotterdam n. Antwerpen. Teun, pass. 1 Brunsbüttel n. Antw. Theodora, 2 v. Skiftesvik n. Drammen. Timor, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Trio. 1 v. Londen n. Antwerpen. Victory, pass. 2 Vlissingen n. Nakskov. Veenenburgh. 2 v. Rotterdam te Middlesbro. Vrijburgh, pass. 3 Kp. Vilano n. Bordeaux. Westersingel, v. Par n. Amsterdam. Westerdok, 3 v. Gothenburg n. Karlstad. SLEEPVAART Cycloop, 2 25 m- ZW. Noordhindar. Noordzee, 2 v. Casablanca te Rotterdam. Hudson. 3 v. Port Said n. Rotterdam. Oceaan, 3 verm. v. Bombay n. Rotterdam. Tyne, 2 pass. Ceuta te Rotterdam. Werkort weergegeven) Religie en Humanisme. Op Woensdag 28 October j.l. werd in het Patronaat een vergadering belegd, waar pater rector Victorianus zou spreken over het „Hu manisme". De pater rector beweerde dat in een brochure van het Humanistisch Verbond over „Humanisme en Opvoeding" van dr. Schenk zou staan, dat het noodzakelijk is, dat jonge mensen vóór hun huwelijk een bepaalde, nader omschreven gemeen schap met elkander ondei-houden. Dat men op geloofsgronden het Huma nisme afwijst kan ik zeer goed begrijpen, maar bij de strijd der meningen moeten eerlijkheid en een minimum aan begrip voor elkanders standpunt op de voorgrond staan. Er bestaat in, het H.V. alleen een rapport van die naam waai-aan verschil lende mensen samengewerkt hebben, echter niet dr. Schenk. In het rapport wordt met geen woord over de door pater Rector gelanceerde zaken gesproken, ter wijl na afloop bleek dat een heel andere brochure werd bedoeld. Ik stelde voor, dat als de pater dit be langrijke citaat wilde voorlezen en aan kon tonen, dat het in een geschrift van het Humanistisch Verbond voorkwam, ik ogenblikkelijk voor het H.V. zou bedan- kon en met mij zeker honderden. De ge achte spreker bracht het echter niet verder dan tot de naam van een uitgave die zó niet bestond. Na het einde der vergadering toonde de pater rector slechts een pover citaaje uit de brochure „Sexuele opvoeding" van dr. Schenk, in een R.K. courant geplaatst, waarin slechts de ouders worden gerustgesteld over bepaalde sexuele problemen. Dit citaat, waarover niets is gezegd, moest dus als bewijs (in portefeuille) dienen om andere uitspra ken die nergens zijn geschreven te bewij zen. Laat de pater rector ruiterlijk er kennen dat hij zich vergist heeft. Het boe tekleed zal ook hem niet ontsieren. H. P. BRITS, voorzitter Humanistiscli Verbond, gemeente Velsen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3