Kantorenpand en verwarming „Felisenum" wekten weerstand Agenda voor Velsen Velsens nieuwe raad aan het werk IJ.R.B. kreeg gracieus steun aangeboden Stratenplan-Lips aanvaard Joseph Blankenaar op bezoek bij DCIJ Nieuwe stelling invaarlichteiï „Felison" brengt werk van Velsens zevental „De Hoop" hielp 105 patiënten in October WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 5 Duizendzeventig schepen passeerden de pieren „De Schat" bij de C.P.N. Wat de IJselmeervissers aan land brachten Bestuursmutaties bij „Steun Wettig Gezag" Nieuw bestuur Grondstof fenaanvoer THALIA Twee overwinningen in competitie Stabiel op onderste plaats „Wijkeroog"-winkeliers tegen reclame in gratis bladen T^EN RAADSAGENDA, die op het eerste gezicht weinig spectaculaire punten bevatte, heeft gisteravond Velsens nieuwgekozenen ruimschoots stof tot praten geleverd, daar het nieuw te stichten centrale kantoorgebouw aan het -Marktplein en de uitbreiding van het Gymnasium „Felisenum" niet alleen naar de materie aan de orde kwamen, maar evenzeer uit een meer principieel stand punt werden benaderd. Verscheidene raadsleden hadden namelijk in beide ge vallen meer of minder critiek op het college ten aanzien van de manier, waarop oe edelachtbaren achter de groene tafel deze beide zaken hadden behartigd. Wat overigens niet wegnam, dat zowel het aanlopend crediet voor de bouw van het Kantorenpand een kwestie van zeker 2Va millioen als de verbetering van de gymnasiale verwarming door de vroedschap zonder stemming werden goed gekeurd. 99 99 Om deze twee hoofdpunten van een wel bestede avond groepeerden zich echter een aantal ondergeschikte zaken, die deels aanleiding tot vreugde, deels tot gramschap gaven. Om met het plezierigste te begin nen: Velsen-Noord had voor een aantal kleine wegen en straten in de omgeving van de Staalhaven der Hoogovens nieuwe namen nodig. Het college kwam met een zeer nuchter voorstel, waarin de „Nijver heidsstraat" de meest poëtische naam was, maar de heer Lips (AR) vond deze keuze weinig gelukkig en adviseerde het college het wat hogerop te zoeken. Hij had „zijn" namen al klaar liggen en somde op: Staal- straat, Siemens Martinstraat, Thomasstraat en Bessemerstraat, daarbij dus een aantal begrippen en uitvindingen op het gebied der nabije industrie vernoemende. Wethouder Visser (Arbeid, O.W.) was er direct „in" en zou de geachte afgevaar digde graag een plezier doen, maar hij voelde er toch niet veel voor, om aan deze kleine, ondergeschikte straten, die alleen maar een naam behoeven, omdat de politie toch moet weten, waar een eventueel on geluk gebeurd is (er komen geen huizen), persoonsnamen te verbinden. Waarop de heer VanLeusen (Arbeid) met het lumineuse idee kwam, om er in alle gevallen „kraanstraat" van te ma ken, gezien het feit, dat de door de heer Lips bedoelde uitvinders stuk voor stuk „kranen" zijn geweest; maar de heer L i d s ging ernstig verder, dat er wel degelijk bezwaren zijn gerezen tegen een zo nuch tere benaming als door B. en W. is voor gesteld. De Arbeid-fractie begon toch wel iets voor zijn standpunt te voelen en toen de heer Lips van zijn plannetje een voor stel maakte, dat door het college welwil lend werd overgenomen, kwamen de pas geboren namen er glad door. Met een lachende heer Van Leusen echter tegen. Weer winkelsluiting De heer Schilling (Comm.) had bij de aanvang der vergadering, die overigens de installatie van de nieuwe KVP-ver- tegenwoordiger de heer C. Mertens met zich bracht, de kans gekregen, de reeds lang hevig-aangevochten winkelsluiting in de gemeente ter sprake te brengen. Zulks naar aanleiding van een verzoekschrift van het bestuur van de IJmuidense afdeling van de Bond van Kleinhandelaren om de viswinkels des Maandagsmorgen in plaats van Dinsdagsmiddags te sluiten. En deze zaken bovendien des Zondags na 4 uur 's middags geopend te mogen laten zijn. Deze aangelegenheid is echter in handen van het college om advies, zodat er gener lei reactie van B. en W. op kwam. „Laatste gok" De gramschap werd vaardig over de heer Nu yens (Kath.), toen een periodiek- terugkerend puntje aan de orde kwam:- „oninvorderbaarheid van belastingposten". De heer Nuyens was weliswaar in het algemeen begaan met het lot dergenen, die meestal op dit droeve lijstje voorkomen, maar ditkeer had hij er toch een Sant poortenaar op gevonden, die weinig deer nis in zijn hart had weten te wekken. Zin spelend op een bekende Santpoortse affaire sprak de heer Nuyens de hoop uit, dat er niet meer mensen opgehangen zullen wor den aan deze „laatste gok" en hij caf het college de overweging mee,dat hier hoogst waarschijnlijk sprake is van een allerlaat ste gok van de betrokkene, om on kos^n van de gemeenschap zijn bestaan verder te rekken. Wat het college beloofde in deszelfs oor te zullen knopen. Onderwijskosten Dezelfde heer Nuyens had op de sup- pletoire begroting voor 1953 een port van 8600 in totaal gevonden voor het opknaD- pen van de Jan Campertschool, waarin onder meer 3500 verdisconteerd is voor de nieuwe vloerbedekking van het gym nastieklokaal. Hij vroeg de wethouder, of het bijzonder onderwijs bij het voorkomen IJMUIDEN Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 20 uur, Cultureel Centrum, lezing. Toneelver. „Jonge Kracht", 20 uur, Ge bouw voor Chr. Belangen, toneeluitvoe ring. Thalia, 20 uur, „Het wonder van Fati- ma". Rex, 20 uur, „De verboden vrucht". VELSEN Velser Jeugd Centrale, 20 uur, Patro naatsgebouw, viering achtste verjaardag Verenigde Naties. DONDERDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex Theater, concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van „Morgen is te laat". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur van de wethouder van Openbare Werken, 1012 uur, spreekuur van de wethouder Sociale Zaken. van zulke hoge kosten dergelijke posten eveneens zou mogen opvoeren en kreeg van de heer De Boer (Arbeid, Onder wijszaken) te horen dat zulks inderdaad mogelijk is, al ligt de figuur bij het bij zonder onderwijs wel even anders. De verenigingen, die de lokaliteiten ver huren, kunnen dergelijke posten immers in de huur mee-rekenen en die huur wordt weer door de gemeente vergoed. Met welke repliek de heer Nuyens zich zeer in zijn nopjes toonde. Overheid en particulier samen Voor de steun aan de IJmuider Redding brigade uit de gemeentekas had de heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) een onverbloemde waardering en hij om schreef deze erkentelijkheid in een geslaag de maiden-speech. Daarbij kwam de wens naar voren, dat de gemeente ook in de toe komst het werk van de IJ.R.B. waar moge lijk zal helpen straks komt er wellicht een mooie kans als het Velserbad weer als oefengelegenheid kan worden gebruikt en verder redenerend meende hij dat met deze daad van de overheid prachtig werd bewezen, welk een evenwicht er in de samenleving gaat ontstaan tussen de be moeiingen van de overheid en het zoge zegde „particulier initiatief". Het zou naar zijn smaak goed zijn, indien er langs deze weg allerlei andere projecten van gelijke importantie tot ontwikkeling konden wor den gebracht. Centraal Kantorenpand Minder makkelijk kreeg het college het bij het venverven van de 68.000, nodig voor de plannen, die aan de stichting van een centraal kantorengebouw aan het Marktplein te IJmuiden vooraf gaan. Het offensief begon bij de heer Lips, die het niet op de noodzaak van het gebouw als wel op de gevolgde procedure voorzien had. Hij meende namelijk, dat de raad met deze vrij grote votering aan de affaire „vast" zou zitten en had liever een meer uitge werkt plan gezien met een exploitatiereke ning van het gebouw er bij. Dat er in het crediet 65 percent voor het architectenhonorarium zou zitten, was voor de heer Lips een aanwijzing, dat er meer bekend is, dan B. en W. willen loslaten. Bovendien vond de heer Lips het weinig fraai, dat de directeur van Openbare Wer ken niet voortdurend bij de besprekingen aanwezig is geweest, een opmerking, die nogal wat verontwaardiging achter de col legetafel gaande maakte. De heer Van Os van de Abeelen benaderde de kwestie van een andere kant: nu na de „gewone huizen" ook de belang rijke gebouwen aan bod komen in nei boeiende beeld van Velsens wederopbouw en vooral dit imposante project-zijn stem pel op het toekomstige centrum van de nieuwe stad gaat drukken, zag hii deze centralisatie van een aantal Pémeentelijke diensten in het onderhavige gebouw als een juiste oplossing. Temeer, daar IJmuiden de behoefte voelt aan een centrum, zowel sociaal als materieel gesproken. A Heen hoopte hij wel, dat de toekomstige huurders aan een lang durend contract gebonden zullen worden, opdat er een stevige exp'oitatiehasis aan het nieuwe gebouw ten grondslag kan liggen. In dat verband miste ook hij de exploi tatierekeningen met enige verbazing. GGO er niet in? Ingeleid door deze Arbeid-vertegenwoor- diger maakte mevrouw W i e 1 i n k (Ar beid) de opmerking, dat de G.G.D. eigen lijk niet in dit kantorenpand thuishoort: het ware beter, indien deze dienst een apart gebouw zou krijgen, dat aan alle kanten voor uitbreiding vatbaar zou zijn. De heer Nuyens (Kath.) drong even eens aan op een exploitatierekening en noemde terloops een bedrag van 2.669.000 als totaalkosten voor het nieuwe gebouw, maar de heer Kruisman (Comm.) kon niet zo hartelijk met de heer Lips mee voelen in diens dorst naar groter weten schap: „Niemand denkt toch zeker, dat dit gebouw er niet zal komen?" Wethouder Visser (Arbeid, Openbare Werken) vond het betoog van de heer Lips maar wonderlijk en beantwoordde daarmee dus tevens de overige nieuwsgierigen: het college heeft steeds gezegd, dat er een nieuw postkantoor op het Marktplein moet komen (waarvan dan de bovenverdiepin gen als kantorenpand dienst zullen doen en de gelijkvloerse verdieping aan de P.T.T. verhuurd zal worden, Red.) en daar is nooit iemand tegen geweest. Het thans aan gevraagde crediet is bedoeld om een sche ma te maken, want een plan is er beslist nog niet en het gevraagde crediet is dus ook nog een slag in de lucht. De schatting van de totale kosten ligt bij de 2K mil- lioen in de buurt, aldus de wethouder en een exploitatierekening is dus nog helemaal niet te geven. De dingen, die de heer Lips over de directeur van Openbare Werken had gezegd, weerlegde hij met de opmer king, dat deze autoriteit bij de plannen betrokken is geweest, sinds er voorlopige tekeningen gemaakt moesten worden. En of meneer Lios maar eens even wou zeggen, hoe hii aan die opmerking kwam? Overigens zal de huisvesting van de G.G.D. dit tot mevrouw Wielink nog besproken worden in de commissie Voor de Volksgezondheid en als deze dienst niet in het kantorenpand zou komen, moet het olan pewiizifd worden maar er staat nog niets vast. In tweede in liet ^e raad zj^h nn" niet geheel ovp-'-:"en over het ontbreken van nadere gegevens en men was bijna unaniem van oordeel dat de wethouder wel een beetje summier met zijn raadsstuk was geweest. De heer VanLeusen (Arbeid), voort bouwend op wat mevrouw Wielink had opgemerkt dreigde zijn stem aan het voor stel te zullen onthouden, als de raad ten aanzien van de huisvesting van de G.G.D. niet vrij zou blijven en tenslotte kreeg het college de beschikking over het aange vraagde „plancrediet" zonder stemming. Gas of water in Gymnasium De opruiming van de oude gasverwar- ming in het Gymnasium ter plaatsing van een centrale verwarming had eveneens heel wat voeten in de aarde. Daarbij wer den uit de raad twee argumenten aange voerd: de heer Verbeek (Arbeid) meen de niet alleen, dat het voor deze verbou wing nodige aanvullende crediet de door de raad indertijd gestelde grenzen over schreed, maar tevens, dat de hele centrale verwarming uit den boze is voor een school, die het veel goedkoper met gas kan doen. Verwarmingsgas straks veel duurder Er was indertijd 42.000 beschikbaar gesteld en het Gymnasium heeft nu voor de verbouwing al 53.000 gekost, betoog de hij. Als de raad „ja" blijft zeggen, gaat het er op lijken, dat hij voor niets zit en daar bedankte de heer Verbeek feeste lijk voor. Wethouder De Boer moest olie op de golven storten met een uiteenzetting over de gang van zaken bij de verbouwing. Toen het gebouw werd uitgebreid moest de ver warming worden vernieuwd de centrale verwarmingsketel bleek te klein te zijn, maar in het oude deel van de school dien den tevens diverse gebrekkige gaskachels te worden opgeruimd. Gasverwarming voor het hele gebouw zou zeker goedkoper zijn geweest naar de huidige gasprijzen gere kend, „maar u zult zien, dat het nieuwe gascontract met de Hoogovens deze prijzen voor verwarmingsgas niet zo mild behan delt", nu echter een nieuwe ketel voor de centrale verwarming in de grond moest, was het ook naar het oordeel van het gasbedrijf voordeliger de hele zaak op warmwaterverwarming over te schakelen. Hij vroeg inmiddels clementie voor deze samenloop van omstandigheden, een cle mentie, die de heer Verbeek onmiddellijk verleende door met de raad „ja" te zeggen op de credietaanvraag. De rest kon in snel tempo worden door genomen, zodat na ruim twee uur verga deren een eind kwam aan een negentien puntert tellende agenda. In October In de maand October 1953 zijn in totaal 1070 zeeschepen de IJmuidense pieren ge passeerd. Hiervan kwamen er 531 binnen, waarvan 405 voor Amsterdam, 48 voor Zaandam, 1 voor Haarlem, 1 voor Buiten huizen, 1 voor Beverwijk, 31 voor binnen havens Hoogovens, 10 voor de Vissers haven, 14 voor de papierfabriek en 20 sche pen te IJmuiden als bijlegger. Naar zee vertrokken 539 schepen, waarvan 438 van Amsterdam. 26 van Zaandam, 2 van Haar lem, 1 van Buitenhuizen, 1 van Beverwijk, 31 uit binnenhavens Hoogovens, 10 uit de Vissershaven. 13 van de papierfabriek en 17 schepen uit IJmuiden, die als bijleggers aan de kant hadden gelegen. De afdeling IJmuiden van de C.P.N. houdt Donderdagavond, 5 November in zaal Flora aan de Zeeweg een revolutie herdenking. De Poolse film „De Schat" wordt vertoond, er is muzikale medewer king van Lion Coniran en als spreker komt de heer Wessel Hartog op de planken. j Vorige week kon de lijn- of beugaal- visserij slechts gedurende drie etmalen wor den uitgeoefend. Per etmaal varieerde de vangst van 40 tot 95 pond en de prijs van 1,05 tot 1,16. De weekbesommingen schommelden tussen de 140 en 360 per lijn of beugaalvisser. De vangsten van de lijnaal zijn niet minder dan verleden jaar. Werd vorige week 3123 pond lijnaal aangevoerd voor 3399,63, in de zelfde week van het vorige jaar was dit 539 pond voor 524,01. Minder was het met de visserij op snoekbaars en witvis. Door de slepers (2 span) werd zeer weinig gevist. Per sleper werd ten hoog ste tot 60 pond gevangen. Door de geringe vangsten waren de prijzen veelal boven de 0:70 per pond. De slepers hadden slechts weekbesommingen tot 100 per twee vaartuigen. Met de staandnetvisserij was het pok droevig gesteld. De vangsten waren zeer gering en de besommingen be droegen slechts tot 60. De aanvoer van rode baars is ook minder dan vorig jaar. Nu werd slechts 134 pond rode baars aan gevoerd (vorig jaar 642 pond). Ook de aanvoer van blei en voorn is „gehalveerd". Nu was dit slechts 3583 pond (vorig jaar 6000 pond). Werd er nu slechts 1285 pond snoekbaars aangevoerd, vorig jaar bedroeg die vangst 15229 pond. In totaal werd aangevoerd: 3123 pond lijnaal, 1285 pond snoekbaars, 134 pond rode baars, 3583 pond blei en voorn en 4 pond snoek. De totale omzet was 4620,95. Daar de uitslagen van de zesde ronde geen verrassingen brachten in de strijd om de clubtitel dammen in Noordholland, is de stand aan de kop ongewijzigd gebleven. De leiders „Gezellig Samenzijn", DCIJ en „Jo- zeph Blankenaar" wonnen respectievelijk met 137 van Weesp, 164 van CDA en 146 van Wormerveer. Muurvast op de onderste plaats staat het Haarlemse Ooster kwartier, dat met 182 van DSTO klop kreeg. De Haarlemse Damclub staat met 108 voor op DCG en Zaandam won met 12—8 van ODV. De stand van het tournooi na zes wedstrij den luidt: gesp. pnt. v. t. 1. Jozeph Blankenaar 6 12 77 43 2. D. C. IJ. 6 11 9a 30 3. Gezellig Samenzijn 6 11 83 37 Op 10 November spelen de leiders in hotel Kennemerhof. Het kan niet worden ont kend, dat de DCIJ het mooiste bordgemiddel de heeft veroverd. Jozeph Blankenaar en DCIJ zijn gelijkwaardige tegenstanders, maar de kop van DCIJ heeft een voorsprong op die van Jozeph Blankenaar. De staart van DCIJ moet de wédstrijd „houden". Een speler als Yme de Jong is in dit gezelschap zeer goed op zijn plaats. De opstelling van beide ploegen luidt: Jozeph Blankenaar: 1. J. Metz, 2. M. R. C. Stahlberg, 3. P. Jongendijk, 4. A. den Dood, 5. O. J. B. v. d. Sleen, 6. J. Brouwer, 7. P. Goezinne, 8. N. Riebeek, 9. F. Faber, 10. G. Woudenberg. DCIJ: 1. P. Roozenburg, 2. A. Ligthart, 3. B. Dukel, 4. H. Laros, 5. C. Suyk, 6. T. Post- ma, 7. Yme de Jong, 8. G. Postma. 9. Heime Langhoek, 10. N. N. Voor de tiende plaats komen J. v. Straten, P. v. d. Berg of A. W. Beukema in aan merking. Het verdere programma van de volgende week luidt: landskampioene Gezellig Sa menzijn moet naar het Haarlemse Ooster kwartier en „Door Combinatie Groot" ont vangt CDA. Zaandam kan thuis winnen van Weesp. Haarlemse Damclub is wat uit vorm, doch is in staat te winnen van ODV. Wor merveer krijgt thuis klop van DSTO. Na de zevende ronde is het programma van de drie leiders als volgt: DCIJ: thuis tegen Wormerveer, Weesp. Uit tegen DCG en Zaandam. Jozeph Blankenaar: thuis tegen Ooster kwartier, ODV en Haarlemse Damclub. Uit spelen met Gezellig Samenzijn op 7 December. Gezellig Samenzijn: thuis met Jozeph Blankenaar. Uit met Haarlemse Damclub, ODV en DCG. Wegens drukke werkzaamheden van de oud-voorzitter van de afdeling Velsen van Steun Wettig Gezag, de heer Nuijens, is deze functie overgegaan aan de heer C. Spoor, die eerst secretaris was. Tot 'secre taris is thans benoemd de heer A. C. Cla- zing, Hoflaan 4 te Velsen-Noord. Tevens is per 24 October het commando van de reservepolitie, dat werd waargenomen door de Inspecteur van politie P. H. Lan- saat, opgedragen aan de inspecteur van politie W. H. G. Hetterscheid. De Rijkswaterstaat is op de kop van de haven begonnen aan de bouw van een nieuwe stelling voor de invaarlichten ten dienste van de scheepvaart. De huidige, provisorische stelling werd daar neergezet nadat de Duitsers de oorspronkelijke had den afgebroken en de lampen, die men er in plaatste hadden ten opzichte van de oude een beperkte capaciteit. Thans wordt er een nieuwe, stalen stelling gebouwd van ronde buizen, die vuren van grotere lichtsterkte krijgt. De stelling komt weer op de oude plaats, namelijk vlak voor de kleine vuurtoren op het semafoorduin. De Velsense vereniging tot bevordering van de beeldende kunst „Felison" houdt een schilderij tentoonstelling van 7 tot en met 14 November in haar tentoonstellings zaal aan de Heidestraat. De opening is Za terdag 3.30 uur en de expositie is geopend dagelijks van 1921 uur; op Zaterdag en Zondag van 1417 uur. Onder de titel: Zeven Velsense Schilders, wordt werk ge ëxposeerd van mevrouw J. SchiffDon kers, W. A. Oepts Wzn., Chr. Bartels, H. F. Lit, D. v. d. Molen (t), A. Schouten en J. B. Kamp (t). Na de jaarvergadering zijn de bestuurs functies als volgt verdeeld in het nieuw- gekozen bestuur: L. J. A. Probst (voorzit ter); J. H. Verhoog (secretaris); mevrouw Wildeboer (penningmeesteresse)mevrouw Schiff; A. Schouten; J. van Hesselingen en W. A. Oepts. De vijfde reis van het hospitaal-kerk schip „De Hoop" in October werd over het algemeen door goed weer begunstigd. Een uitzondering, want gewoonlijk spookt het nog al eens in deze maand. In totaal werden op zee honderdenvijf patiënten geholpen. Voorts heeft het schip de logger „Freya", SCH 186, die met ernstige motor- schade ronddreef op 22 October, naar Scheveningen gesleept. Op 6 October werd in Amsterdam ont- meerd en na oponthoud in IJmuiden, was het schip op 7 October in zee. Schipper Rog had de zelfde bemanning. De geeste lijke leiding was in handen van ds. P. N. Veldhuyzen uit Arnemuiden, de medische verzorging werd geleid door dokter C. W. Ouderkerk, die hierin werd bijgestaan door de medisch student H. C. Brinkert als verpleger. In de nacht van 19 op 20 October viel het schip te Scheveningen binnen voor het afzetten van een drietal ernstige patiënten. De 'volgende morgen werd door de vriendelijke zorgen van de heer J. J. van der Toorn uit Scheveningen, het schip bij de Sleephelling Maatschap pij „Scheveningen" omhoog gehaald. De aangroeiïng van de huid had zulke vor men aangenomen, dat een behoorlijke vaart lopen niet meer mogelijk was. Na enkele uren oponthoud vertrok het schip weer naar de vloot. De predikant bezocht zeventien loggers en acht maal werd door hem een korte dienst op de schepen gehouden. Van de 105 op zee geholpen patiënten heeft het hospitaal-kerkschip 10 man aan boord opgenomen. Andere cijfers over deze maapd waren; verpleegdagen 43, ge vallen voor zee-risico 38, patiënten afge geven te Scheveningen 3, patiënten afge geven te IJmuiden 2 en het aantal malen dat radiotelefonisch medisch advies werd gegeven 29. De marconist herstelde 20 radio-instal laties en 24 malen werden adviezen op dit gebied verstrekt. Op 30 October kwam het schip te IJmuiden binnen en stoomde op naar Amsterdam. Het schip heeft lig plaats genomen aan De Ruyterkade. Het zal van de weersomstandigheden afhan gen of het schip, alvorens naar Dieppe te gaan, nog enige dagen bij de vloot zal blijven om, in dat geval, met haar samen om de Zuid te gaan. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Dinsdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Burgundia", dat van Gothen burg een lading van 864 ton houtstof aan voerde. Sinds 9 Maart 1953 wonen twee mannen in de Openbare Lagere School van Kerkwerve, een zwaar getroffen plaatsje op Sefiouwen-Duiveland. Het water heeft er hoog gestaan, het reikte bijna tot aan de zolders van de huizen. De school bleef echter droog, omdat deze hoger ligt dan de meeste andere huizen. De twee mannen, Jan Matthijsen, een boomkweker uit Renesse, en de 68-jarige Christoffel Hille brandt uit Capelle bij Zierikzee, die bij de ramp zijn vrouw, zoon en schoondochter verloor, installeerden zich in het schoolgebouw en verzorgden de poesen en hondjes, die uitgehongerd om voedsel kwamen bedelen. Later, toen de hulpploegen ook in Kerkwerve verschenen, schonken zij koffie, thee of chocolade. De schoolborden, in het klasselokaal waar de mannen wonen, tonen tekeningen van Matthijsen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling het aangrijpende en openhartige filmwerk MORGEN IS TE LAAT met PIER ANGELI, de jeugdige ontdekking. De film met het actuele probleem: De sexuele opvoeding van de jeugd Moeten uw kinderen van niets weten of wijst U ze openhartig op de gevaren? Toegang 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 11—12 uur aan het theater. Dubbele strijd voor „Kijk Uit" In haar clublokaal hotel Kennemerhof hield de IJmuidense schaakclub Kijk Uit met twee. tientallen (het eerste en zesde) een competitiewedstrijd. Het ging ditmaal tegen VW in en Het Oude Slot II. Beide tientallen wisten hun tegenstanders er onder te houden; Kijk Uit I won met 6—4 en het zesde tiental won met niet minder dan 82. Aan het eerste bord moest Gordijn de strijd staken, daar zijn tegenstander voor een ernstige familieaangelegenheid plotseling naar huis geroepen werd, de partij werd later op de avond met wederzijds goedvinden remise verklaard. Wijdoogen kwam in de aanvang wat gedrukt te staan, maar_ wist zich later los te werken en won fraai. Lanser trad erg aggressief op en zou zeker de partij gewonnen hebben, indien hij de dame in een onbedacht ogenblik niet had laten instaan, waardoor deze zonder com pensatie verloren ging. In een gelijk opgaande strijd toonde De Haas zich de meerdere in het eindspel, won een stuk en later de partij. Hoewel Hendrikse iets beter stond accep teerde hij het voorstel van de Alkmaarder en maakte remise. Kistemaker speelde heel secuur en m het eindspel kwam zijn tegenstander in tempo- dwang en moest opgeven. Stals bracht een dubieus stukoffer, dat zijn tegenstander weerlegde en de partij ging voor Kijk Uit verloren. Al heel spoedig had Aarsen een goede stelling; won een stuk en later de hele partij; v. d. Plas was weer eens m zijn element; in vliegende tijdnood vlogen de stukken over en van het bord en toen de kruitdamp opgetrokken was, had de Kijk Uit-man een gewonnen partij over. Plugboer ondervond in de opening al moeilijkheden en kon deze niet *-e boven komen, waarna hij opgaf. Eindstand 64. De gedétailleerde uitslager waren: Kijk Uit I VW'III Gordijn—Groenewoud WijdoogenVis LanserMaats De Haas—Nijman HendrikseRus Kistemaker—Groenenberg StalsHol Aaarsenv. d. Viet v. d. Plas—Bosch Plugboer—Faber 1—0 0—1 1—0 Ï4— 1—0 0—1 1-0 1-0 0—1 Totaal 64 1-0 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 Kijk Uit VI Oude Slot III v. d. TuinGooser v. d. Wel—Teeuwen De Wolf—Turkenburg Mevr. Spuls—Smorenburg BlokDe Haas Korff—mevr. Onvlee HölscherGaartman Huisman—Verzijlbergen BakkerVeldhuis KooyRosenhart Totaal 8—2 KNC leidt in Haarlemse damcompetitie Op wel wat onfortuinlijke wijze verloren de dammers van Stabiel de belangrijke uit wedstrijd tegen Hillegom met 11—9. waar door de mannen van Bakhuys met de Haar lemse reserves op de onderste plaats terecht zijn gekomen, in de le klasse van de Haar lemse damcompetitie. De nieuwe combinatie KNC doet het goed deze wedstrijd. Door een knappe 128 over winning op damclub Haarlem hebben de dammers uit Haarlem-Noord zelfs de lei ding genomen. De uitslagen van de wedstrijden luiden: VKD wint met 137 van Haarlemse Dam club II; Het Oosten verliest met 13—7 van St. Bavo; Beverwijk wint met 119 van Halfweg: KNC wint met 12—8 van damclub Haarlem en HDC II verliest met 7—13 van VKD. DCIJ n aan de kop Opnieuw hebben de DCIJ-reserves in de wedstrijd tegen de Haarlemse Damclub III aangetoond, dat dit tiental te sterk is voor de 2e klasse. Met 173 wisten Vooys en zijn mannen te winnen, maar het had even goed een 200 overwinning kunnen worden. Door dit resultaat gaan de DCIJ'ers na vijf wedstrijden met een uitstekend bordgemid delde stevig en zonder verliespunten aan de kop in de Haarlemse tweede klasse. Sportief verloor van Beverwijk II met 812; Cruquius won met 119 van KNC H. Bij uitzondering was de jaarvergadering van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog", die Dinsdagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat is gehouden, goed bezocht. Dit stemde de heer E. Sanders, voorzitter, tot voldoening, temeer daar in deze bijeenkomst het be stuursvoorstel inzake een reclamecam pagne tijdens de komende feestdagen aan de leden zouden worden voorgelegd. De voorzitter merkte echter op van de actie niet zulke hoge verwachtingen te hebben. De aftredende bestuursleden, de heren Winkel en A. Lieuwes zagen zich herko zen. Opgemerkt werd of het niet mogelijk zal zijn te waken tegen de jeugdschan- dalen tijdens de Luilakviering, waarvan vele winkeliers en ook bewoners vaak de dupe zijn. Besloten werd tot het gemeente bestuur van Velsen het verzoek te rich ten aan deze straatschenderij paal en perk te stellen. Voorts kwam de kwestie van dagblad-advertenties ter sprake. Men was algemeen van mening, dat adverteren in gratis verspreide bladen „waardeloos" is. De heer Langkemper hield een inleiding op de te voeren reclame-actie. Hij zag als enige uitweg de invoering van een punten- stelsel, dat de winkeliers echter op drie procent van hun zakenbudget komt te staan. Hij betoogde deze campagne tijdens de gehele maand December te kunnen voortzetten indien hij de medewerking van alle leden had. Na enige overweging werden ten slotte bijna alle leden bereid gevonden het be- stuurvoorstel te aanvaarden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7