Belastingverlaging en huurverhoging aanvaard Woedende massa Italianen bestormde het stadhuis Agenda voor Haarlem 100% WOL U hebt altijd trek in tjlb lBac, omdat p)ö IRats jaar in jaar uit allerbeste* Virginia's bevatten, de Franco vraagt hartelijker sfeer in Spaans-Westerse betrekkingen Speculatiewinst-belasting zal verdwijnen Davitamon Vlagincident" in Triest Goede Moordenaar DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 3 TWEEDE KAMER Neem geregeld Uw Een 10 voor gezondheid Ben Goerion verzocht, aan te blijven Zuivering in Oost-Duitse persbureau Zweeds schip door bemanning verlaten KAAN Jagan en Burnham niet terug naar Guyana Tsjang wil verdrag met Rhee NAVO-organen gaan confereren Politie „redde het gezicht' van Britse commandant Compromis van Tito Lichtzinnige beloften Plan tot verlenging van leerplicht in België Gibraltar nog altijd de doorn in zijn oog; geen deelneming aan NATO overwogen Angst voor zuurbranden na een heerlijk maal? West-Duitsland en de bezettingskosten Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag alle regeringsvoorstellen tot belastingverlaging en ook de voorgestelde regeling inzake de huurverhoging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Slechts de Communisten lieten twee keer, te weten bij het ontwerp- Huurwet en bij het voorstel tot wijziging van de Inkomsten-, Loon- en Vermogens belasting hier gold hun bezwaar de verlaging van de leeftijd voor de kinderaftrek van 1.7 tot 16 jaar hun tegen aantekenen. Men kan dus van een succes der regering spreken, zodat het begrijpelijk was, dat minister Van de Kieft en de andere aanwezige bewindslieden heel wat handen te drukken kregen, ook van prof. Romme, de aan voerder van de K.V.P., die nogal wat gegromd had. Maar het was bij grommen ge bleven en de regering, die van haar kant nog een paar concessies had gedaan, won tenslotte het pleit. De Kamer begon Woensdagmiddag met enige stemmingen, die tot de verwerping van een paar communistische amendemen ten leidden, alsook tot een nederlaag voor de heer Hofstra (P. v. d. A.), die alleen zijn geestverwanten en de communisten aan zijn kant zag, bij zijn poging de speculatie winstbelasting te doen handhaven. Daaren tegen smaakte dr. Lucas (KVP) het zoet der overwinning, doordat de Kamer met 78 tegen 4 stemmen (alleen de Communis ten- tegen) zijn wijzigingsvoorstel aannam, waardoor het verlies van een bedrijf in een bepaald jaar door de fiscus met de winst van het daaraan voorafgaande jaar gecom penseerd kan worden. Huur van bedrijfspanden Hierna kwam het wetsontwerp tot wijzi ging van de Huurwet aan de orde. De heer Gortzak (CPN) wenste geen verhoging van de huur van bedrijfspanden toe te laten. De heer Bommer (P. v. d. A.) diende een amendement in om te bepalen dat de huur van bedrijfspanden niet met een hoger percentage mag stijgen dan voor woningen wordt vastgesteld. Het regerings ontwerp schiep de mogelijkheid voor be drijfspanden de huur, vergeleken bij die van 1940, tot 150 procent te doen stijgen. Mr. Van Leeuwen (WD) ging hiermee accoord, maar zijn fractiegenoot, de heer Cornelissen, stond evenals de heren Van de Wetering (CH) en Van Vliet (KVP) achter het amende ment. Minister Witte zei, dat men op den ADVERTENTIE ',,JA 1 dragée per dag is voldoende Flacon a 50 dragées: I 2,25 Flacon a 100 dragéesI 3,75 100 dragées voldoende voor 3 maanden Hoge vitaminewaarde O. R G A N O N - O S S DONDERDAG 5 NOVEMBER Vleeshal: Tentoonstelling van het monu ment voor Oude Tonge, 7.30—10 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; dr. P. C. Visser: Indrukken uit de Sovjet-Unie, 8 uur. Rembrandttheatcr: Haarlemse Kunstgemeen schap; ..De bruidegom heeft haast", 9.15 uur. Grote Houtstraat 119: Plaatselijke Raad van de Nationale Vrouwenraad; mevr. C. H. J. H. de Vriesvan Haaften over: Vicki Baum, litteratuur of lectuur? 8 uur. Luxor: „Aan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 8.15 uur. Lido: „Call me Madam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Broadway Rhythm", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ik beken", 18 jaar. 7 uur. Palace: „Een man kwam uit Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: St. Nicolaas-bazar v. d. Vrou wengemeenschap „G.G.G.", 8—10 uur. Vlees hal: Tentoonstelling van het monument voor Oude Tonge, 2—5, 7.30—10 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe sluier", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Een circus vlucht te", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Op hoop van zegen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. duur moet komen tot vrije huren. Hij acht te een beroep op het verschil in onder houdskosten bij bedrijfspanden niet ter zake dienende, omdat de huurders deze plegen te betalen. De heer Gortzak (CPN) diende een amendement in, dat nog verder ging dan dat van de heer Bommer, maar de Kamer verwierp het met 77 tegen 4 stemmen. Plet voorstel-Bommer nam zij met 66 tegen 15 stemmen aan. Tegen waren zeven KVP'ers, vijf VVD'ers, één CPI en de twee KNP'ers. De huren van bedrijfspanden zullen dus niet meer verhoogd worden dan die van woonhuizen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMES WOLLEN SPORTVESTEN Zijn aftreden zou Israëlische crisis kunnen veroorzaken De Israëlische premier, David Ben Goe rion, heeft Woensdag het bestuur van zijn partij, de „Mapai", meegedeeld, dat hij van plan is af te treden wegens „geeste lijke vermoeidheid". Een woordvoerder van de partij ver klaarde, dat het bestuur heeft besloten Ben Goerion te verzoeken van zijn besluit terug te komen. Het bestuur zal Zondag bijeen komen. Onlangs meldden wij uit Tel Aviv, dat de 67-jarige premier zich „voor een jaar of twee" wilde terugtrekken op een neder zetting te Sdoh Boker in de Negeb. Waarnemers verklaarden Woensdag, dat aftreden van Ben Goerion aftreden van het kabinet zou betekenen en mogelijk een politieke crisis zou kunnen veroorzaken. Naar het West-Berlijnse anti-commu nistische „inlichtingenbureau West" Woens dag mededeelde, heeft de Oost-Duitse staatsveiligheidspolitie Tilbert Ekkertz, waarnemend hoofd van de afdeling buiten lands nieuws van het Oost-Duitse pers bureau ADN gearresteerd. De reden voor zijn arrestatie was onbekend, zo werd ge zegd. Het inlichtingenbureau verklaarde voorts dat Plelmut Heine, een afdelingschef, ont slagen was wegens gebrek aan oplettend heid. Hij was ervan beschuldigd, belangrijk nieuws te hebben gepubliceerd voor het van Sovjet-zijde vastgestelde tijdstip. Een redactrice van ADN, Eveline Schacht, hoofd van de artikelendienst, 'zou „kort ge leden" tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld zijn wegens spionnage. Het Zweedse motorschip „Tonghai" (6543 ton) is Woensdag in de Golf van Biscaye, 70 mijl ten N.W. van El Ferrol, Spanje, door zijn bemanning verlaten. Het schip bevond zich in zinkende toe stand tengevolge van een aanvaring met het Britse tankschip „Esso Cardiff" (10.648 ton). De gehele bemanning van de „Tong hai" is veilig aan boord van de „Esso Car diff", welk schip licht beschadigd is. EEN LEUKE DAS in één avond klaar Patroon gratis Gen. Cronjéstr. 129 Tel. 11385 Dr. Jagan, de afgezette eerste minister van Brits-Guyana, heeft Woensdagavond te Londen verklaard, dat hij en zijn even eens afgezette minister van Onderwijs, Burnham, voornemens zijn, voorlopig in het buitenland te blijven om de Britse po litiek in de kolonie te bestrijden. „Op 17 November zullen wij onze laat ste vergadering in Engeland toespreken. Daarna vertrekken wij naar India en Pakistan", zo zei hij. Jagan deelde voorts mede, dat zij om streeks half December, als zij Amerikaanse visa konden krijgen, hoopten naar New York te reizen, teneinde te trachten Brits Guyana op de agenda van de UNO ge plaatst te krijgen. De Zuid-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Pjoen, heeft Donderdag te Seoel medegcdeeeld, dat de nationalisti sche Chinese ambassadeur te Tokio, Hol- lington Tong, een wederkerig verdedi gingsverdrag tussen Formosa en Zuid- Korea heeft voorgesteld. De raad van ministers van de NAVO zal van 14 tot 16 December te Parijs vergade ren, zo is officieel te Ikirijs meegedeeeld. De militaire commissie van de NAVO, bestaande uit de stafchefs der aangesloten landen, komt op 10 December bijeen en de permanente militaire groep, oestaande uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Amerika, enkele dagen eerder. ADVERTENTIE Onze inkopers hebben ook weer in 1953 het puik|e van de Virginia-oogst gekocht. ff ADVERTENTIE In strijd met de Brits-Amerikaanse in structies heeft een groep van verscheidene honderden Italianen gistermiddag getracht, de Italiaanse driekleur op het stadhuis van Triëst te hijsen. Hun ontstemming was ge wekt door het voorschrift van de zónecom mandant, generaal sir John Winterton, dat geen Italiaanse vlaggen van openbare ge bouwen mogen waaien. De Italiaanse bur gemeester van de stad, Gianni Bartoli, had zich Dinsdag niet aan dit bevel gestoord toen hij, ter gelegenheid van het feit dat de stad 35 jaar geleden van Oostenrijk werd overgenomen, Italiaanse vlaggen op het stadhuis liet hijsen. Generaal Winter ton liet de vlaggen echter neerhalen en in beslag nemen. De politie voerde gisteren direct een charge tegen de demonstranten nit en een politieman wist zich van de vlag meester te maken. Hij maakte er zich ijlings mee uit de voeten, gevolgd door de woedende menigte. De politieman bereikte echter tijdig een cordon politiejeeps aan het an dere einde van het plein. De joelende massa begon daarna met tafels en stoelen uit een café Britse politie officieren te bekogelen. Er was snel polifcie- versterking ter plaatse en met behulp van gummiknuppels kon de menigte worden verspreid. Later kwam er nog meer ver sterking, voorzien van karabijnen en traan- gasbommen. Het plein was toen spoedig ontruimd. Vijftien betogers liepen verwondingen op, twee van hen moesten ter observatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Een politie man werd licht gewond. Woensdagavond was de stad weer rustig. De Washingtonse correspondent van het Joegoslavische dagblad „Politika" heeft voor een plaatselijke televisie-uitzending in Buffalo (N.Y.) verklaard dat Joego slavië binnenkort een compromis-oplossing voor het vraagstuk-Triëst aan de hand zal doen, welke zou neerkomen op internatio nalisatie van de omstreden stad. Volgens „Joegopress" heeft het Italiaan se leger drie bataljons bij de Joegoslavische grens gelegerd, die zijn gevormd uit uit geweken Joegoslaven. Voorts maakt het persbureau melding van de aanhouding van drie Italiaanse vis sersschepen, Zaterdag j.l., wegens vissen in Joegoslavische territoriale wateren. Onze correspondent in Rome meldt voorts: Nu eens even buiten beschouwing latend in hoeverre elk der beide partijen inzake de kwestie-Triëst zeggen kan, het recht aan haar zijde te hebben, is er voor de Italianen toch wel aanleiding weinig ge sticht te zijn over de manier, waarop zij door de geallieerden, en vooral door Washington, behandeld worden. De laatste berichten melden, dat het State-Department heeft aangekondigd, dat de V.S., Engeland en Frankrijk voornemens zijn een bijeenkomst der „vijf" (dus de drie genoemde mogendheden plus Italië en Joe goslavië) bijeen te roepen. De Italiaanse reactie daarop is: wij zijn bereid daaraan deel te nemen zodra wij ons in een positie bevinden, die gelijkwaardig is aan die der Joegoslaven. Willen wij Italianen op voet van gelijkheid met Tito kunnen on derhandelen, dan moet zoals reeds ge meld eerst zóne A aan ons worden toe vertrouwd, zoals ons werd beloofd, of wel Tito moet zijn troepen terugtrekken uit zóne B en dan is het ogenblik gekomen voor een plebisciet. Als men bedenkt welke teleurstellingen Italië reeds heeft ondergaan tengevolge van overijld of ondoordacht optreden der Angelsaksische diplomatie, is deze houding verklaarbaar. Men heeft in het voorjaar van 1948 uitdrukkelijk verklaard, dat het ganse gebied, zóne A en zóne B, zou wor den teruggegeven aan Italië, omdat de wijze, waarop Tito's mannen optraden in zóne B strijdig was met de opdracht dooi de UNO aan Joegoslavië gegeven. Van die belofte is niets gekomen en men is te Rome er nu wel van overtuigd, dat een terugkeer van de ganse vrijstaat bij Italië een na leving van de beloften van 20 Maart 1948, uitgesloten is. Jarenlang heeft deze toezeg ging gegolden als het grootste succes' op het gebied der buitenlandse politiek, door De Gasperi behaald. Dit succes hield tal van Italianen er van terug, de christelijk- democratische regering af te vallen en hun steun te geven aan de uiterst rechtse of uiterst linkse partijen, die er steeds op uit zijn Amerika en Engeland als vijanden van Italië voor te stellen. De huidige Italiaanse regering bestaat min of meer bij de gratie der gematigde oppositie. Men moet zeker niet de belang rijkste steunbeer, waarop zij zich overeind houdt, slopen. En dat is wat men doet, wanneer nu ook de veel te lichtzinnig ge geven beloften van 8 October niet worden nagekomen. Met heel veel moeite zal het misschien lukken db Italiaanse bevolking er in te doen berusten, dat de toezegging van 1948 niet wordt uitgevoerd, maar laat men niet óók nog gaan tornen aan die van 8 Octo ber. Dat zou wel eens het einde van de toch al zo bloedarme Italiaanse democratie kunnen betekenen. De Belgische minister van Onderwijs heeft verklaard, dat de leerplicht in België verlengd zal wox-den tot 15 jaar. Over een tweetal weken zal een desbetreffend wets ontwerp bij het parlement worden inge diend. De wet zou dan met ingang van 1 September 1954 van kracht kunnen wor den. Een groep demonstranten vlucht voor de politie tijdens de ongeregeldheden in Triëst. De demonstranten trachtten de Italiaanse vlag op het stadhuis te hijsen in strijd met de geallieerde verordeningen. Generaal Franco heeft in een exclusief interview met United Press verklaard dat door het op 26 September tussen Spanje en de V.S. gesloten verdrag Spanje's „effi ciënte hulp aan het Westen geheel verze kerd is". Hij gaf gelijkertijd te kennen dat een directe militaire samenwerking van Spanje met Engeland en Frankrijk niet mogelijk is. Op de vraag op welke voorwaarden Spanje lid zou kunnen worden van het Noord-Atlantisch pact, en of Spanje mili taire samenwerking met Engeland en Frankrijk in overweging zou nemen, ant woordde Franco: „zulk een ontwikkeling heeft zich niet voorgedaan en zal zich, ge loof ik, niet voordoen". „Via de V.S. is onze efficiënte hulp aan het Westen volledig verzekerd, zonder dat onze volken tot hartelijker relaties worden gedwongen, waartegen de openbare opinie in de verschillende landen zich verzet. Voor een werkelijke samenwerking is het noodzakelijk, een sfeer van hartelijkheid te scheppen die thans nog niet bereikt is". Het interview met United Press was het eerste dat Franco verleende sinds de on dertekening van het verdrag met Ame rika. Franco ontving de correspondent van United Press in de grote salon van zijn woning, het jachtslot El Pardo aan de rand van Madrid. Als ik heel lang en heel diep nadenk, zou ik een grote wijsheid kunnen zeggen, zo schreef een oud en levens- ervaren man. Maar als ik nóg dieper nadenk, zeg ik heie gans niets meer. Door deze dingen te lezen x-aakt ge soms aan het peinzen over de kracht van de diepte van de menselijke gedachte, die nieuwe werelden kan scheppen in een ondeelbaar ogenblik en ze het volgend moment kan vernietigen tot een flits die in het heelal verdwijnt. Dat is wat wij fantasie plegen te noemen het is een koud woord voor de schoonste en gevaarlijkste der menselijke gaven. De fan tasie kan meer dan alle bou wers ter wereld tezamen zij kan iets maken uit niemen dal en het doen verdwijnen als een konijn in een gooche- laarshoed. Ge moet de mensen bewon- dei-en die in hun gedachten de scheppers van schoon heden zijn, de kunstenaars die de vonk uit de oneindig heid weten te vangen en nu en dan door een kier in de hemel weten te loeren. En als ge beweren wilt dat fantasie geen waarde heeft omdat ge haar niet kunt af wegen en inpakken per kilo, dan miskent ge het bestaan van alles wat ge niet zien kunt. Dan zijt ge een mense lijk foto-apparaat, dat slechts reageert op wat er voor zijn lens komt en voor de rest een leeg, dood kastje kan worden genoemd. Dan zijt ge als die uitgever, die novellen en romans keur de als een koopman zijn kippen. Hij lachte met wat de schrijvei's in de afzon dering van hun kamei-tjes aan goede gedachten hadden geput uit hun eigen wereld, die niet de onze is. Er komt zo een magere, morsige jongeman in een te korte broek en met een fluwe len jasje om zijn kapstokschou ders een novelle aanbieden. Het is een interessant verhaal van een vinger dik, een pak papiervellcn die in de vervoe ring van gouden ogenblikken zijn volgeschreven. Er komt een oude grootvader in voor, die de levenservaringen zijner jaren in verrassende wijsheden vertelt. Het zijn verrassende wijsheden die die jongeman zelf uit zijn ongeziene wereld heeft opgediept, maar hij laat ze de grootvader vertellen om het aannemelijker te ma ken. In gedachten is hij ui-enlang zelf een oude grootvader ge weest, die in de moeheid van zijn leden de i-ust om goed en diep na te denken had ver kregen. Hij heeft zichzelf de ouderdom aangemeten om wijs te kunnen denken en wijs te kunnen schrijven dat kan; als ge genoeg fantasie hebt kunt ge alles. De uitgever wil dat allemaal niet zo zonder meer accep teren, zegt hij. Ge moet niet in het wilde weg fantaseren en oude grootvaders maken die er niet zijn. En bovendien is deze grootvader, die ge zestig noemt, te jong om al zo verstandig te kunnen denken. Maak hem tachtig, dan kan ik er misschien over denken om uwe novelle te nemen. Tachtig? Maar hij is niet ouder dan zestig, zowaar als ik hier sta. zegt de schrijver bevend. Als ik hem tachtig maak, schrijf ik dingen die niet ovei'cnkomen met mijn fanta sie. Juist, uw fantasie. Uw fantasie is niets, het zijn her senschimmen die ge naar be lieven veranderen kunt als het te pas komt. Maak hem tach tig, anders kunt ge het geval weer meenemen. Mijn fantasie is niet niets. Mijn fantasie is de waar heid. Dat kunt ge als zaken man misschien niet begrijpen, maar daar moet ge kunstenaar voor zijn. Een kunstenaar kan niet naar believen liegen tegen datgene wat hij zich in ge dachten geschapen heeft. Maar aangezien een kunstenaar ook eten moet, zal ik de grootvader twintig jaar ouder maken op uwe verantwoording. De uitgever heeft meer zoi-gen aan zijn hoofd dan deze, hij denkt er niet lang over na en gaat voort met an dere schrijvers af te wimpe len en andere novellen te cri- tisereii. Tot de jongeman met de kapstokschouders weerkomt, als een gebroken ellendige, met een gezicht van tien dagen regen. En hebt ge uw verhaal gewijzigd zoals we hadden afgesproken, wil de uitgever weten. Hij meent dat het ge boden geld de fantasie wel zal verzoend hebben met de leu gen. De oude grootvader zal wel in een handomdraai tot een tachtiger zijn gemaakt, daar twijfelt hij niet aan. Maar de jongeman kijkt hem verwijtend aan en hij legt geen veranderde novelle op tafel. Het is mislukt, zoals ik al dacht, zegt hij droef. Ik had het tevoren kunnen weten. Ik hefcr geprobeerd om de groot vader mijner fantasie twintig jaren meer levenservaring te geven en hem zijn tachtigste vei-jaardag op de nek te schui ven. Ge denkt wel dat de din gen der fantasie geen werke lijkheid zijn, omdat ge ze niet zien kunt. Maar dan zal ik u iets anders vertellen. Ik heb de grootvader twin tig jaar ouder gemaakt en ben opnieuw gaan schrijven maar voor ik tien bladzijden verder was is de oude man van ouderdom gestorven. De uitgever zit nog met open mond, als de jongeman reeds verdwenen is. Hij weet niet of hij lachen dan wel vloeken moet. Hij doet het beide, als hij met een flits begrijpt dat hij een ware kun stenaar de deur heeft zien uit gaan, en dat het voordelig kan zijn om die novelle uit te geven. Hij rukt zich overeind en rent de gang op. Maar de jongeman is in geen velden meer te be kennen. Hij zal zijn grootvader zijn begraven, zegt de secre taresse met een halve geeuw. J. L. Het Spaanse staatshoofd gaf uitdrukking aan zijn opvatting dat de moderne bewa pening de strategische waai'de van Gi braltar aanzienlijk verminderd heeft. Hij wilde daarmede te kennen geven, dat En geland het bezit van Gibx-altar niet langer kan rechtvaardigen op strategische gron- den. Op de vraag of hij verband zag tussen het Spaans-Amex-ikaanse verdrag en de status van Gibraltar, antwoordde Franco: „ik acht het verdrag van beslissende be tekenis voor de defensie van de vërbin- dingen tussen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, vooral daar de moderne bewapening de strook water tussen Cadiz en Almeria tot een klein kanaaltje heeft gemaakt. Dit gebied ligt onder de doel treffende bescherming van lucht- en an dere bases welke aan weerskanten in Spaanse handen zijn. Dientengevolge is Gi braltar ia strategische belangrijkheid te ruggebracht tot de eigenlijke vesting en de vlootinstallaties daar, welke echter tegenwoordig van zeer geringe militaire waarde zijn. De vraag of de defensie van Noord- Afrika versterkt zou kunnen worden door nauwere militaix-e, economische en poli tieke samenwerking met Frankrijk, be antwoordde de generaal aldus: „Een ge zonde samenwerking tussen nabuurstaten is altijd politiek nuttig geweest voor hun gemeenschappelijke verdediging, maar daarvoor zijn uiteraard goed vertrouwen en eerlijke bedoelingen nodig. Door hun geografische ligging beschermen Spanje en de Balearen de Westelijke toegangen tot Noord-Afi-ika. Het Spaans-Amerikaan se verdrag versterkt en garandeert daar om de veiligheid van de Noord-Afx-ikaanse gebieden". ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden behoort weer tot het verleden. Tussen de drie Westelijke mogendheden en het West-Duitse ministerie van Finan ciën worden besprekingen gevoerd over het voortduren van de bezettingskosten na het einde van dit jaar, wanneer de nu gel dende overeenkomst afloopt. Sedert Mei van het vorig jaar zijn de kosten van de geallieerde bezetting tot een bedrag van 600 millioen mark per maand ten laste gekomen van de West-Duitse be groting. Aangezien de uitgaven van de geallieer den lager zijn geweest dan dit bedrag, be staat er een overschot van de fondsen die door de West-Duitse schatkist in het ver leden waren gereserveerd. Dit overschot bedraagt ongeveer 1800 millioen mark,wélk bedrag voor de bouw van geallieex'de pro jecten zou zijn gereserveerd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5