Bloembollenkweker werkt weiland om tot „tuin" Agenda voor Velsen Havenberichten „Meer welvaart - minder spanning" Elf haringen van zeven trekken met zwevende trawl Zandzuiger bezig aan de Hagelingerweg Uitslag kleurwedstrijd Voor jonge hersens Tweekamp en onderlingestri j d 4 Weiland gaat ondersteboven Velsens jeugd vierde UNO-dag Burgerlijke stand Velsen Baden in „Concordia" Bazar Vereniging van Vrijz. Hervormden Het nieuwe puntenraadsel Causerie over Liberia gaf saamhorigheidsgedachte vorm SSH bereidt zich voor Zilveren feest op komst „Annie"IJM14 aan de Zuidzij DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 DE bloembollenfirma Anton Nijssen en zonen in Santpoort kwam min of meer met de rug tegen de muur terecht, toen de gemeente Velsen de tuinen, die zij sinds jaar en dag voor de teelt gebruikte, nodig had voor nieuwe huizen in het raam van de Santpoortse uitbreidingsplannen. Uiteraard waardeerde men de onvermoeide po gingen van Velsens overheid om een groeiende gemeenschap te huisvesten, maar aan de andere kant werd de tuingrond zo schaars in de directe omgeving, dat de firma zich niet weinig bedreigd voelde en dus naarstig naar een uitweg zocht. In de hoek tussen het Kerkpad en de Hagelingerweg, op de grens van het toekomstige treintracé van de tunnelbouw lag nog een stuk grasgrond en bij een deskundig bodemonderzoek van dit historische weiland, waar vroeger het Huis te Velsen gestaan moet hebben de resten van een boerderijtje herinneren er nog aan bleek er op een diepte van vier tot zes meter geestgrond te „zitten", die qua structuur uitstekend geschikt zou zijn voor de bollenteelt. Zodat besloten werd, dat weiland „om te keren" en de be nodigde grond dus omhoog te halen. Een zandzuiger is naar dat voor hem wat onwennige plekje Velsen gekomen en heeft zich om te beginnen een kanaal gegraven in het weiland, om daarna aan het „om keren" van zeven bunder weiland te be ginnen. Vroeger zou dit een bijna onbegonnen werk zijn geweest men kende alleen de bronbemaling als hulpmiddel voor grond verbetering, maar daarmee kon de op drachtgeven nooit dieper komen dan tot zo'n 2meter en bovendien was dat pro cédé nogal duur. De zandzuiger wroet echter tot reven meter en dat was onge veer de diepte, waarboven de bodemkar- tering de beste grond had aangetroffen. Korrel en kalk Deze grond was grofkorrelig en kalkrijk volgens de getrokken monsters en daar is een bloembol erg tevreden mee. De gezochte grond wordt nu dus bovenop het weiland gespoten, waarbij haar lossere structuur zich in zoverre wreekt, dat er een ophoging van het terrein ontstaat of, met andere woorden: er komt mèèr. Dat meer is evenwel geen onoverkomelijke moeilijkheid, want de zuiger perst door een buisleiding een fikse berg zand naar de Hagelingerweg toe, waar het mettertijd weer zal worden afgegraven zand is nog altijd een goed handelsartikel in een hui- zenbouwende maatschappij. Volgend voorjaar gereed Volgend voorjaar kan het project gereed zijn en moet de opdrachtgever beginnen met inmesten en bewerken van de grond. De ervaring in de bollenstreek, waar men reeds jaren dit systeem heeft gevolgd, leerde, dat „gespoten" tuingrond eigenlijk een grondige voorbewerking van een jaar of vijf nodig heeft, wil het de revenuen afwerpen, die de kweker er van verwacht en de heer A. Nijssen geloofde, dat ook deze Santpoortse „spuittuinen" geruime tijd nodig zullen hebben om van onvrucht baar maar structueel gunstig „zeezand" veranderd te worden in exploitabele bol- lengrond. Vergoedingskoste» ten: de vergoeding voor de onteigende of gekochte tuinderijen. In die prijs wordt echter, naar het oordeel van de betrokke nen, lang niet altijd voldoende rekening gehouden met de grote kosten, die een tuinder zich in deze omgeving moet ge troosten, voor een vervangend perceel in dezelfde staat verkeert als het verlaten stuk. Nog daargelaten, of de verliezen, die geleden worden tengevolge van de noodza kelijke, langdurige voorbewerking van de nieuwe gronden, voldoende in de prijs be rekend zullen kunnen worden, een vraag waarop ook de heer Nijssen het antwoord j niet wist, maar waarop cok van andere kanten meermalen is gewezen. Dat de wo ningbouw er bii in het geding komt, een woningbouw, die voor de overheid met haar zware lasten zo laag mogelijk op de exploitatierekening moet worden opge voerd, maakt deze zaak alleen maar moei lijker. Uitwijken? Uitwijken naar een ander tuinbouwge bied is een oplossing, die al meermalen door de gesprekken over dit onderwerp heeft gespeeld. Maar in de meeste gevallen zal de tuinder weinig voor een dergelijke „emigratie" voelen (hoewel er in de kop van Noordholland theoretisch een groot areaal vervangende grond ligt) en cok dat is begrijpelijk, wanneer men de verbonden heid van de kweker aan zijn grond kent en de moeiten-, die hij zich gegeven heeft, om deze grond in de staat te brengen, waarop de naam van de Nederlandse tuin bouw mede werd gebouwd. DONDERDAG, 5 November 1953. Beste kinderen, HET plaatje van deze week toont ons een slang van behoorlijke afmeting, die zich vriendelijk om de hals van zijn meesteres geslingerd heeft. Het is een python of tijgerslang, zo genoemd naar de geel met zwarte „tijger" strepen, die hij op de huid draagt. De python is een gifslang, die alleen in de tropen voor komt. Als zo'n slang de giftanden uitgetrokken worden en hij wordt goed zwaar gevoed, dan. is er geen enkel bezwaar om hem in de hand ie nemen en is hetgeen de dame op ons plaatje met het dier verricht om zo te zeggen helemaal geen kunst. En dan komt er in deze hele procedure een onbillijkheid om de hoek kijken. De overheid heeft grond van de tuinder'nodig en zal er dus iets tegenover moeten zet- GEBOREN: W. HarmsenPloeger, z., Wij- keroogstraat 18, Velsen-Noord; J. C. Prins van der Schans, z., Ahornstraat 7, IJmuiden- Oost; J. E. NijssenZwanenburg, z.. Mid- denduinerweg 22, Santpoort; M. T. van VlissingenLamein, d., Gladiolenstraat 27, Santpoort; C. M. ButterMuntendam, z., van der Helststraat 22, IJmuiden-O.; J. E. Wiegmanvan Kolfschoten, d., Moerberg- plantsoen 7, IJmuiden; E. Wijker—van Schoor, d.. van Wassenaerstraat 21, IJmuiden- Oost; S. C. HaringLeunk, z., Voltastraat 8, IJmuiden. OVERLEDEN: P. Schoen, 82 j., echtgenoot van J. Haak, Brederoodseweg 106, Santpoort; L. Kramer, 56 j.t echtgenote van A. van der Woude, Pres. Steijnstraat 14, IJmuiden. Verrichtingen van de Velser tafeltennisclub Het eerste team van de Velser Tafeltennis club heeft zijn eerste nederlaag moeten in casseren. Tegen Togido 5 kwam het niet verder dan 73. Keemel en Voogt konden geen winst boeken, terwijl Peek twee van de drie partijen wist te winnen. Ook de dubbel werd een VTC-overwinning (PeekKeemel). Het tweede team deed hét al niet beter. Tegen het sterke PSVH 2 ging het met 91 ten onder. Alleen Voogt wist een winstpunt te bemachtigen. Het derde team behaalde een overwinning op Heemstede 8. De cijfers waren 64. Opvallend was in deze wedstrijd het spel van de zeer jeugdige B. Chabot van Heem stede, die zijn drie partijen alle wist te winnen. Bovendien nam hij met zijn partner ook nog de double voor zijn rekening. Burgemeester en Wethouders van Vel sen vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de inwoners van Velsen (Noord) op Dinsdag- en Woensdagmiddag tussen 14 en 17 uur gebruik kunnen maken van de badinrichting van Van Gelder Zonen N.V., in het gebouw „Concordia". De kos ten zijn 0,25 per bad. Zij, die per rijwiel naar de inrichting komen, kunnen gratis gebruik maken van de rijwielstalling bij het gebouw. DONDERDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex Theater, concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van „Morgen is te laat". VRIJDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Rekkense Inrichtingen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, propaganda-avond met film. Thalia, 20 uur, „By the light of the sil very moon". Rex, 20 uur, „Sweet rose O'Grady". VELSEN Raadhuis, 10.3011.30: Geen spreekuur wethouder van Financiën. Niettegenstaande deze wetenschap, zou den we toch nooit in haar schoenen willen staan en zouden we zelfs aarzelen als we de gelegenheid kregen om het dier in zijn slaap te strelen. Toch is de angst die men voor een slang heeft in het algemeen gro ter, dan nodig is, want maar een vijfde deel van de meer dan duizend bekende slangensoorten op de wereld zijn giftig. In ons land worden deze dieren zelfs zeld zaam, door het in cultuur brengen van heidevelden en andere natuurterreinen. De meest bekende in ons land is dan ook de ringslang, zo genoemd om de witte of gele vlek achter zijn kop. Deze slang komt voornamelijk in stille vijvers met begroei de oevers voor en is volkomen ongevaar lijk. Nog een onschuldige slang, die op de hei en in steengroeven leeft en ten on- Hij draagt een jas met wijde zakken, Zijn handen glijden door de takken, Zijn sloffen kraken op het mos. En als hij stistaat wordt het koud. Zijn armen gaan als molens maaien, Dan zie je overal blaadjes waaien in geel, in rood, in bruin en goud. Soms is hij er opeens niet meer, De zon schijnt en hij is verdwenen. Hij loopt alleen maar op z'n tenen en wilder nog komt hij straks weer. Met wind zijn zakken opgebold komt hij de takken doorgesprongen, zoals een vrolijke kwajongen om vier uur uit de schooldeur holt. Waar hij zijn voeten heeft gezet daar wordt het stille bos nog stiller. En op de bladergrond, steeds killer, slaapt hij 's nachts in een nevelbed. Kom mee, ik wil naar huis terug, 't Wordt hier steeds treuriger en kaler, en hij wordt altijd maar brutaler. Nu lacht hij achter onze rug. Je weet, als ik me niet vergis, je zult hem zeker tegenkomen en ziet het wel aan alle bomen Wie of die wildeman daar is. MIES BOUHUYS De tuinbouw in de IJmond ziet zich ge plaatst voor steeds grotere problemen, die niet alleen haar ontwikkeling, maar zelfs haar voortbestaan ernstig in de; weg staan: de industriële uitbreidingen met de daaruit voortvloeiende vergro ting van het gemeenschappelijk huizen- bezit, de wateronttrekking van verschil-: lende kanten en de schadelijke gassen, die de fabrieken langs het Noordzee kanaal de lucht in jagen hebben grote groepen kivekers met bittere ervaringen geconfronteerd. Het „gasprobleem" is op deze plaats reeds eerder uitvoerig besproken, de water onttrekking kreeg onze aandacht zmwel bij de tunnelbouw- werkzaamheden als bij de verwijten, die het PWN te horen kreeg en de mede daaruit voortgekomen Lek-ivaterleiding ter infiltratie van het duingebied. De „grondonttrekking" ten gevolge van „huizenbouw" is slechts incidenteel aan de orde geioeest, wanneer er onteige ningen ter tafel kwamen, die tuinders{ van de door hen bebouwde gronden ver-ï dreef. In Santpoort voltrekt zich thansi evenwel een oplossing, die de gedachten\ bij dit facet van het vraagstuk bepaalt:> aan de Hagelingerweg wordt een lapt grond, die in haar oorspronkelijke vorm8 niet geschikt was voor bloembollenteelt8 maar daar met kunst en vliegwerk voori geschikt gemaakt is. Bijgaand verhaald 'kregen wij te horen van de heer A.g Nijssen, in wiens opdracht zeven bunders grasland geschikt wordt gemaakt uoorc bloembollenteelt. o >oooooooooodooooooooooooooocxx>ooooooooooooooooooooooooooc Opbrengst voor nieuw orgel Dit jaar houdt de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Velsen-IJmuiden- Oost een bazar, die op Zaterdag, 7 Novem ber des avonds om 8 uur in het gemeente lijk vergaderlokaal, Abelenstraat 1 zal worden geopend. De door de beide 'hand- werkkringen vervaardigde handwerken worden verkocht, en er zijn verschillende attracties, waaronder een rad van avontuur met diverse mooie prijzen. Verder wordt die avond de trekking gehouden van de verloting, waarvoor de loten al eerder aan leden en belangstellenden zijn verkocht. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van een nieuw orgel. Net verspeeld. Naar radioberichten melden, is een Katwi.iker logger zo onfor tuinlijk geweest op de Engelse Wal zijn gehele vleet te verspelen, zo vol liep het net met haring: een aanzienlijke schade post voor rederij en bemanning. rechte vaak voor een adder gehouden wordt, is de gladde slang. Dit dier is don kergrijs, soms bruinachtig van kleur en traag in zijn beweging. Als een mens hem dan ook te na komt, zoekt hij zijn heil niet in de vlucht, maar rolt zich op en sist, blaast en bijt naar de hand, die hem na dert. Dit is echter niets dan bangmakerij, want zijn fijne dunne tandjes kunneh niet eens door onze huid heendringen. Geen enkele slang kan namelijk zijn prooi ver scheuren, maar moet ze in zijn geheel op slokken. Om dit mogelijk te maken (de meeste dieren, die een slang eet zijn veel groter dan zijn kop) zijn de beenderen van zijn kop met rekbare pezen aan elkaar verbonden. Tenslotte is er één giftige slang in ons land: de adder, die zestig tot zeven tig centimeter lang wordt en ook meest op de hei voorkomt. De beet van dit dier, dat betrekkelijk plomp van lichaam is en een brede driehoekige kop heeft, is levensge vaarlijk. Het is echter niet nodig gebeten te worden, als men maar zorgt niet met blote voeten op een zich in de zon koes terende adder te trappen. Zonder hem aan te raken is het bekijken van een slang in de natuur zeker de moeite waard. Wees daarom nooit bang, maar gedraag je rustig, dan zal een slang je in ons land zeker niet zonder reden aanvallen. Na dit „slangen"-verhaal gauw naar onze brieven. Als eerste is hier CLEMATIS, die erg van haar herfstvacantie genoten heeft. Zo'n paar dagen thuis zijn net voldoende om je in een goede stemming te brengen, zodat ie met veel moed aan de spurt voor het Kerstrapport kunt beginnen, vind je niet? De film, die je noemde heb ik niet gezien, maar ik denk, dat het wel geen droevig verhaal geweest zal zijn. Heeft Hans al een winkelhaak in zijn nieuwe broek of is hij niet zo'n belhamel? WIELRENNER piekert een beetje over het woord „smook" uit het vorige raadsel. Ik had echter wel degelijk rook in de vorm van waterdamp bedoeld en dan is het echt stoom. Het woord „waterdamp" stond er zelfs nog bij! Maar als iedereen altijd alles goed deed, zouden we deze wedstrijden beter niet kunnen houden en het boek ver loten, wat zeg jij? Deze keer heb je jammer genoeg weer een foutje in je raadsel: Vedel schreef je met een F en dat kan ik niet goedkeuren, hoor! Maar de nieuwe ronde begint vandaag, dus zet je beste beentje voor en tracht nu eens de prijs uit het vuur te slenen. ZEEMEERMIN heeft haar herfstvacantie in Aalsmeer doorgebracht. Heb je het naar je zin gehad en is de bazar een succes ?e- worden? Je bent op je reis alleen niet verdwaald of in de verkeerde h>- ~e- stapt? Ik hoop dat ik gauw een brief met verhalen over de Aalsmeerse logeerpartij ontvang. Jammer, dat er in deze tijd geen bloemencorso gehouden kan worden of ben je toch nog in enkele kassen geweest? Je had evenveel punten als Woelwater, maar Woensdag 4 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Negro van Rotter dam, Meris M. van Rotterdam. Imber van Liverpool. Westersingel van Par. Stella van Bouge. Rijnborg van Londen. Dido van La Palice. Westlaan van Hamburg. Spaarne- stroom van Fowey. Medusa van Skugsund. Dollard van Hernösand. SI. Paul van Le Havre. Vertrokken zijn: Foton naar Grimsby. Leonard T naar Surte. Tampalis naar Lon den. Heriot naar Leith. Amstelstad naar Rotterdam. George naar Hampton Roads. Njord naar Trolihatten. Burgundia naar Antwerpen. Bohus naar Huil. Signorita naar Rotterdam. Oyrnafjall naar Reykjavik. Aillette naar Cherbourg. Imber naar Rot terdam. Westlaan naar Rotterdam. Racken naar Boulogne. Dieter Waltraut naar Ham burg. Carpo naar Rotterdam. Twee Gebroe ders naar Pernis. Coolhaven naar Rotterdam. Berkelstroom naar Misley. Roelf naar Kopen hagen. Eos naar Rotterdam. Clio naar Rot terdam. Amstelstroom naar Portsmouth. Meris M naar Bordeaux. Begrijpelijkerwijs is het slechte resultaat van deze reis van de „Annie" voor reder, bemanning en de heer J. de Groot, die de reis meemaakte, een grote teleurstelling. Tijdens het eerste experiment, dat enige v/eken geleden voor de kust werd gehou den, liepen de borden en het net uitstekend. Zelfs zo goed, dat de heer A. van Duijven- bode besloot de „Annie" met de zwevende trawl ter haringvisserij te sturen. De meningen over de oorzaak van de mislukking lopen bij schipper J. Prins en uitvinder J. de Groot sterk uiteen. Zaterdag en Zondag was het niet mogelijk de trawl overboord te zetten, maar Maandag ge schiedde dit vier maal en Dinsdag drie maal. Waar trawlers als de „Herman", „Sumatra" en „Thorina" visten, was ook ik vond dat in dit geval de prijs toch aan haar toekwam. HARDLOPER is ook al in een best hu meur vanwege zijn vacantie. Wat leuk, dat je zoveel gelegenheid hebt gehad om met je oom mee te rijden. Je bei^t ver weg ge weest, hoor! Ik kan me voorstellen, dat je moeder het niet zo leuk vond, dat ze je de hele vacantie bijna niet gezien heeft. Maar ze gunde je het pretje natuurlijk van harte. Gaat het goed op school en wil het rekenen ook een beetje? Tot slot is hier WOELWATER, de win nares van de puntenraadselronde. Ja meis je, dat had je niet gedacht, hè? Je briefje maakte nog net alles goed. Ik had al een negen op mijn lijstje staan, maar ik heb die toch in een tien moeten veranderen, zodat daarmee de prijs op jouw naam kwam te staan. Je krijgt je boek spoedig toegestuurd, hoor! Dit was het laatste briefje van deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven.) Met het volgende raadsel wordt de nieu we ronde ingeluid. Voor iedereen zijn er dus weer kansen genoeg. Tracht een boek te winnen. Zet je hele familie aan het denken en pieker zelf het hardst. Vier we ken lang een spannende strijd: wie zal de meeste punten halen? Elk raadsel is tien punten waard, maar voor elke fout wordt één punt afgetrokken. Wie doet er mee? Het nieuwe raadsel is niet moeilijk. Maar erg eenvoudig is het ook niet. Je zou het een „verborgen" spreekwoord kunnen noe men. In onderstaande rij woorden zijn tel kens drie letters achter elkaar een „stukje" spreekwoord. Je moet alleen even piekeren en proberen, tot je één woord gevonden hebt, dan gaat de rest van zelf. Zend mij De grote zaal van het Patronaat in IJmuiden-Oost was bij lange na niet vol, toen gisteravond de heer W. Wcssels, voor zitter van de Velsense Jeugd Centrale, het spreekgestoelte beklom, om de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de viering van de achtste verjaardag van de UNO in te leiden. Waar zich zovele jeugdverenigin gen geschaard hebben rond de banier van de V.J.C. was het temeer te betreuren, dat er ettelijke plaatsen onbezet waren. Maar degenen, die zich wel de moeite van het komen getroost hadclen er waren er heel wat uit Santpoort en Velscn-Noord heb ben een avond meegemaakt, waardoor on getwijfeld de saamhorigheidsgedachte meer weerklank heeft gevonden in hun hart. de „Annie" in de buurt. Schipper J. Prins heeft voor de rederij de gehele papierband van het echolood meegenomen. Er zat vol doende haring, getuige de vele zwarte plek ken en de vangsten van de andere trawlers, maar de zwevende trawl bracht niets boven. Is het vertrouwen in deze veelbelovende onderneming bij velen aan de IJmuidense kant geschokt, de heer J. de Groot zal doorworstelen, ondanks de door hem ver moedde tegenwerking, zo vertelde hij ons. Hij heeft een andere rederij gevonden, die het nog eens met de zwevende trawl wil proberen. De kleurplaat werd het best verzorgd door KARIN BOS, Radarstraat 158, IJmui den. Zij heeft alle moeite gedaan om zo gelijkmatig mogelijk te kleuren en het resultaat is dan ook heel aardig, al was de keuze moeilijk, want alle inzenders hadden zich bepaald erg ingespannen. Wil Karin mij even haar leeftijd schrijven, met het oog op het uitzoeken van een geschikt boek voor haar? De jongste inzendster, een meisje van vijf jaar, heeft echter zó haar best gedaan, dat ik een troostprijsje voor haar bestemd heb. ANNEKE HUISKER in Overveen, je j hebt keurig gewerkt en je krijgt een mooi I boekje toegestuurd. Hoor ik eens of het [naar je zin was? de rij woorden terug, met telkens de drie bedoelde letters onderstreept. (Voorbeeld: Gevraagd is het woord HERFST. Gegeven de woorden beHERen, aFSTuderen.) De rij woorden luidt: Gevraagd dus een spreekwoord van drieëndertig letters De oplossing van het laatste raadsel van deze ronde was: HERFSTBLAD (ahorn, vedel, krent, effen, essen, staar, abces, slaaf, kabel, odeur). De prijs is deze keer voor WOELWATER. Gefeliciteerd, hoor meisje! Puntentelling: Woelwater en Zeemeermin 39; Clematis en Wielrenner 38; Hardloper 30; Meizoentje 25; Marjanneke 10. TANTE ELS FELICITEERT: GERDIENTJE en AKKERWINDE, die allebei vandaag jarig zijn; MEREL, die Zaterdag zijn beste pakje aan gaat trekken; ZEEMEEUW, die Zondag dubbel feest gaat vieren, en VOETBALKONING, die volgende week Woensdag de jarige in huis hoopt te worden. Allemaal van harte veel plezier! De heer Wessels heeft hen gewezen op hun taak om de gedachte van „één wereld of geen wereld" uit te dragen en om voort te gaan met het kwaad te bestrijden. De jeugd moet nog meer ijveren voor broe derlijkheid en solidariteit in een wereld die gevormd wordt door verenigde naties, aldus spreker. Koorzang op niveau Daarna heeft het R.K. Jongenskoor „De zingende klokken" onder de eminente lei ding van Ad Blum laten horen, dat de broederschapsgedachte ook door middel van het lied kan worden uitgedragen. Want deze wel heel jeugdige knapen, wier zang een ongekende aanwinst voor Velsens cul turele leven betekent, zongen met evenveel eemak Nederlandse als Engelse en Franse liederen. De volksdansgroep uit Velsen-Noord uitte zijn aandeel in de wereldtaal door het op keurige en wel verantwoorde wijze uitvoe ren van internationale volksdansen. De films, die werden vertoond, hebben de jeugdige aanwezigen bepaald bij het feit, dat op alle terrein in de wereld grote mo gelijkheden schuilen wanneer de minder ontwikkelde volken de gelegenheid maar wordt geboden zich te ontwikkelen en zich gelijk te schakelen met hen, die hun de weg willen wijzen. Meer ontwikkeling, minder spanning Mejuffrouw C. P. van Schelven, zo juist teruggekeerd van een elfmaands verblijf in Liberia aan de Westkust van Afrika, heeft daarna in een korte, maar interes sante rede het werk van de UNO in onont wikkelde gebieden toegelicht. In 1951 is men daar begonnen met het geven van basis-onderwijs en sedert dien heeft men getracht de bevolking de meest elementaire beginselen van huishouding, gezondheidszorg, landbouw, primair en technisch onderwijs, enz. bij te brengen. En dit primitieve negervolk is er dankbaar voor; iedere inlander heeft zich nu als ideaal gesteld zijn kinderen lezen en schrij ven te laten leren. Er wonen in deze onaf hankelijke negerrepubliek 25.000 mensen in 50 dorpen van 200 hutten en de civili satie is er in deze paar jaren zodanig ge worden, dat men er beschikt over elf lagere scholen, nog wel zeer primitieve bouwsels, maar toch doelmatig voor het geven van onderwijs en een medische polikliniek, waar een Europees geneesheer en een in landse verpleegster aan zijn verbonden. Er wordt landbouw- en visserij-voorlichting gegeven, er is een cursus voor volwassen analphabeten en in verscheidene dorpen zijn buurthuizen in oprichting. Mejuffrouw Van Scheiven, die gedurende vijf maanden met een Amerikaans echt paar samenwerkte en daarna zes maanden alleen het werk waarnam, was de eerste Nederlandse vrouw, die van Unesco-wege werd uitgezonden naar dit gebied. Voor lopig worden er geen anderen geplaatst, omdat, naar zij zeide, de woningtoestanden er te primitief zijn. Pas als er een nieuw centrum is gesticht en nieuwe scholen zijn gebouwd, zal een volledig team van zes personen worden uitgezonden. Dit team zal bestaan uit een dokter, een expert op landbouwgebied, op het terrein van lager onderwijs, een voor technisch onderwijs, een voor onderwijs aan vrouwen en een organisatrice. Er zal dan zoveel mogelijk gewerkt wor den volgens een programma dat in Mexico en Egypte reeds behoorlijke resultaten af wierp. Zo men weet. zei mejuffrouw Van Schel ven, is het doel van de UNO om naast de Veiligheidsraads hulp te bieden aan min der ontwikkelde gebieden en daardoor een bijdrage te leveren voor de oplossing van een van de moeilijkste problemen van deze tijd, namelijk het in armoede en voedsel gebrek levende deel van de mensheid. Wanneer dit probleem uit de weg kan worden geruimd zullen ook de onderlinge spanningen minder worden. Vlaggenparade De directeur van het Unesco-centrum mr. E. Jongens, heeft op deze avond nog maals de aandacht gevestigd op 't Unesco- bonnensysteem en de heer G. J. Kwakkel sprak een kort woord van opwekking om deel te nemen aan de hulpactie voor Euro pese vluchtelingen. De avond werd besloten met een vlag- eendemonstratie: de UNO-vlag in het mid den, daarachter de Nederlandse vlag, ge flankeerd door enige internationale vlag gen en vooraan op het podium de vaandels van de verschillende verenigingen, aange sloten bii de V.J.C.een symbool van ver enigd werken voor een gezonde, gelukkige wereld, waarin de noden worden gemini- seerd er> vrede en welvaart heersen. De gymnastiekvereniging SSH, onder afdeling van „Kennemerstaten" gaat zich voorbereiden op belangrijke gebeurtenis sen in de komende mèanden, waarvan de onderlinge wedstrijden als altijd het hoog tepunt vormen. Maar eerst komt de tweekamp van de SSH-gvmnasten met de gymnastiekvereni ging Hercules-Hebe uit Wormer, die thans voor de vijfde maal wordt gehouden en waaraan een wat feestelijk tintje zal wor den gegeven. Deze wedstrijd is vastgesteld op Zater dag 21 November in de gymnastiekzaal van de Watervlietschool, waarna 's avonds in het Statenhuis een gezamenlijke brood maaltijd zal zijn, gevolgd door een gezellig samenzijn. Het traditioneel geworden St. Nicolaas- feest voor de SSH-kleuterafdelingen in de Watervlietschool vraagt op Vrijdag 4 De cember de aandacht. De onderlinge wedstrijden voor de le den, die nu ook voor de eerste maal in de gymzaal van de Watervlietschool zullen zijn, worden gehouden op 15, 17 en 18 De cember en wel voor de meisjes- en jon- gensgroepen van 8 tot en met 11 jaar op 15 December, voor de meisjes- en jongens afdelingen op 17 December en voor de da mes, heren en senioressen op 18 December, waarmede tevens een oefening wordt be oogd voor de in Januari 1954 in Haarlem te houden wedstrijden voor de vaardig- heidsproeven van de Kennemer Turnkring. Voor SSH komt de grootste gebeurtenis overigens in het komende jaar, wanneer deze vereniging haar vijfentwintigjarig be staan gaat vieren. Reeds zijn er plannen om van deze ge beurtenis, die vermoedelijk in Juni 1954 plaats zal vinden, een groot feest te ma ken, waartoe in „Kennemerstaten"-verband Voorbereidingen worden getroffen. DE IJmuidense kotter „Annie", IJM 14, van de rederij A. van Duijvenbode, die ge durende de laatste maanden goed heeft gevaren en telkens besommingen boven de f 10.000 maakte, is Woesdagmorgen na een reis van vier dagen zonder een haring in het ruim aan de Zuidzij in de Vissershaven teruggekeerd. Met schipper Jan Prins en stuurman Rinus Vink op de brug vertrok het schip vorige week Zaterdag naar zee om in het Kanaal ter haringvangst te gaan met de door de Egmondse visser Jaap de Groot uitgevonden zwevende trawl. Na de zeven trekken, die Maandag en Dinsdag met het net werden gedaan, had men in totaal elf haringen gevangen. Trawlers, die op dezelfde plek visten, vingen de ruimen binnen korte tijd met de eigen trawl vol. afbetalen verhelpen larderen addergebroed glazenwasser renderend mandenfles emotioneel rondgeven debrailleren veranderen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6