Sleepboten deden de betonnen deur bij Ouwerkerk dicht Fascistische rel in Rome na onlusten in Triëst Weerbericht Stoomfluiten en kerkklokken vertolkten nationale vreugde „Op dit ogenblik mogen wij elkaar gelukwensen Wij en zij Stormwaarschuwings- dienst in rampgebied Koningin bij grandioos slot van het karwei Brits schip bij China aangevallen Het woord is aan Woedende betogingen voor Engelse en Amerikaanse instanties Winderig weekeinde Het antwoord op de Russische nota Radiorede van de Koningin Weerrapporten 68e J A A R OAN G N o 103 Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directi e, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 7 NOVEMBER 19 53 IJmuider Courant vel ser Haarlems Dacjblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 256 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GEORGES VIAL-MAZEL is een Frans historicus, die twintig jaren in het Verre Oosten heeft doorgebracht: als jong diplo maat, lange tijd als hoogleraar in Bangkok, de hoofdstad van Siam en tenslotte ook als gevangene in Japan. Georges Vial-Mazel is een zoon van het Franse Zuiden en wel van dat wonderlijk-bekorende oord dat niemand, die het bezocht heeft,ooit vergeten kan: la Provence. Hij is daarheen dan ook teruggekeerd. Nu is hij op tournée door ons land; uitgenodigd door het Haarlemse Comité des Conférences Frangaises sprak hij gisteravond over de intellectuele een heid van het Europese vasteland. Gij vindt, elders in dit nummer een beknopt verslag en hier commentaar. Woensdag heb ik in Den Haag, in de Rolzaal die boven de Rid derzaal ligt, naar minister Beyen geluisterd die voor de Nederlandse Raad van de Euro pese Beweging over de politieke stand van zaken betreffende het Europese eenheids- streven sprak. Gisteravond heb ik naar de Franse historicus geluisterd die, beginnend in het Stenen Tijdperk, in een snelle reeks grepen-uit-de-geschiedenis de Europese eenheid schetste die immer onverbrekelijk bestaan heeft en alleen in politiek-staat- kundige zin is verstoord. Wij streven niet naar iets nieuws; wij streven naar een her stel, naar een nieuwe bevestiging van het oude dat in de Europeanen voortleeft. Dat mag dienen als een samenvatting van Vial- Mazel's betoog. Het verschil in betoogtrant tussen de Hollandse minister en de Franse historicus beiden Europeanen: minister Beyen toonde Woensdag duidelijk dat hij de Euro pese politiek-economische wording is toe gewijd was op zichzelf boeiend. Beiden spraken voor de vuist, dus ook zonder aan tekeningen te raadplegen: de Hollander niettemin met toepassing van een voort durend „rubato", om deze muzikale term maar te bezigen. Zelfs bij de uitingen van zijn (hem dierbare) humor. De Fransman daarentegen: con brio, zonder enige merk bare voorzichtigheid, zijn ernst telkens onderbrekend met fonkelende uitingen van geest. Die hij intussen, welberekend, steeds liet voorafgaan aan een kernpunt in zijn betoog. Hetgeen mij trof was dat de spre kers hun gehoor gelijkelijk boeiden: er was even sterke, on verbroken aandacht met even verheugde waardering van hu mor en „esprit". Twee Europeanen. De Franse historicus heeft op grond van zijn lange ervaring in het Verre Oosten er stevig de nadruk op gelegd dat men ons daar allen als Europeanen ziet. Hij verliet daarbij trouwens het vasteland van Europa, in de titel van zijn conférence beperkend aangeduid. Hij betrok er de Engelsen vaker bij, juist ook in historische zin. De Chine zen, de Siamezen, de Japanners zien ons niet als Nederlanders, Fransen, Engelsen, Duitsers, Spanjaarden: zij zien ons als Europeanen. Als blanken maar ook als Europeanen. Soms betrekken zij, bij ver gissing, daar ook Amerikanen in, het is steeds gegrond op die innerlijke verstand houding, die hoofdzakelijke eenheid van denken en levensopvatting, die een tra ditie van duizenden jaren heeft doen ont staan. In onze staatkundige verdeeldheden kunnen zij geen hoofdzaak zien; het is de diepere, ingewortelde, onwrikbare eenheid die beslist. Dit beseffend, erbij overwegend dat uit dit alles tenslotte toch ook in staat kundige zin de democratie van het Westen is gegroeid, voelt ge als lid der Europese Beweging de gedachte bij u opkomen dat, het zijn nut zou hebben enige intelligente Verre Oosterlingen uit te nodigen, om ons voor te houden dat wij toch zo duidelijk en onmiskenbaar Europeanen zijn. En dat de onderlinge tegenstellingen tussen de Euro pese volken zonder betekenis zijn verge leken bij de diepe tegenstellingen die men in het Verre Oosten kent. Anderen zien ons vaak beter dan wij onszelf. Wij en zij. Als men praat over die Fran sen en die Italianen, die Engelsen en die Duitsers, die toch zo anders zijn, denkt men dan wel eens tegelijk aan de verschil len binnen de kring van het eigen volk, die men zoveel vaker en met meer ophef pleegt vast te stellen? Verschillen tussen „andei-s- denkenden" op religieus en politiek gebied, verschillen tussen rangen en standen en tus sen provinciale geaardheden. Vial-Mazel vertelde dat tussen de Provencalen en de Marseillanen zoveel verschil ligt hij zei het wel met een glimlach en ge moest Schotten eens over Engelsen horen en En gelsen over Welshmen! Dat is in ieder land zo en dat kunt ge, zoals iedereen weet, tot veel kleiner groepen-tegenstelling terug brengen. Zijn in wezen de verschillen tus sen de Europese volken niet van dezelfde soort als die tussen Zeeuwen en Limbur gers, Friezen en Gelderlanders terwijl zij toch allen uit verleden en groei Euro peanen zijn, zeer wel in staat om bij gods dienstige en politieke verschillen met el kaar samen te werken, zoals reeds zo veel vuldig gebleken is? Dat lijkt mij overden king waard en dat is dan zeker een van de belangrijkste overpeinzingen, waartoe de conférence van Georges Vial-Mazel aan leiding heeft gegeven. R. P. In het gebied van de Zeeuwse- en Zuid hollandse stromen komen veel dijkvakken voor, die pas kort geleden zijn hersteld of opnieuw zijn aangelegd en die gedurende deze winter bij het optreden van storm vloeden eerdér aan beschadiging bloot staan dan voorheen het geval was. Om bij beschadiging of dreigende doorbraak vlug te kunnen optreden is voor dit wintersei zoen in het bovengenoemde gebied een bewakingsdienst ingesteld. Bovendien zijn op verschillende plaatsen dépots aangelegd voor zand, zandzakken, schoppen en andere hulpmaterialen. Deze kunnen dan zo spoe dig mogelijk met onmiddellijk ter hulp te roepen vrachtauto's naar de bedreigde pun ten worden vervoerd. Bij deze waarschuwingsdienst zal Rijks waterstaat ten nauwste samenwerken met het K.N.M.I. en de P.T.T. Thans reeds geeft de radio dagelijks inlichtingen over de te verwachten verhoging of verlaging van de eerstvolgende hoogwaterstand in het getijgebied van Zuid-West Nederland. Van nu af worden de personen er. instanties, die bij stormvloeden daadwerkelijk moeten optreden, in bepaalde gevallen ook 's nachts nog afzonderlijk per telegram gewaar- Mbuwd. Vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Amerika vergaderen Zaterdag te Parijs om een antwoord op te stellen op de jongste Russische nota, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Rusland eiste in die nota, dat het Westen afziet van het plan voor een Europees leger als voorwaarde voor deelneming aan besprekingen over Duitsland. Naar verwachting zal het antwoord kort zijn. Het Westen zal vermoedelijk zijn leedwezen uitspreken over de Russische weigering aan een bespreking van vier te Lugano deel te nemen en zijn bereid heid te kennen geven een conferentie van vier te houden zodra het Kremlin van ge dachten verandert. (Van een verslaggever) ZIERÏKZEE, 7 November. In een marinekeet bij de Phoenixcaisson stond vanmiddag een wormstekige gramofoon. Op een tafeltje ernaast een geluidsversterker. Er was maar een plaat bij die gramofoon: het Wilhel mus. Het waren de laatste uren. Weer bad een vloedgolf de Vierbannen- polder op Schouwen overspoeld en weer was het water door het gat weg-, gekolkt met wat wrakhout tussen het schuim. Het was de laatste vloed. Zestienhonderd mensen zagen hem komen en gaan en aan hun was het werk om hem voortaan buiten de polder te houden. Sommigen hadden een gevoel van trots maar de meesten waren er rustig onder. De dichting van het gat bij Ouwerkerk was geen heldenstrijd het was een indrukwekkende prestatie van techniek en doorzettingsvermogen. j Zo was de situatie bij Ouwerkerk Vrijdag- i morgen. Hei derde caisson van links werd I Lot het stroomgat gevaren. Het vierde en I .natste (zie pijl) sloot Vrijdagavond het I gat af. Op weg near het gat komen wij weer door een kamp. Eerst in de barakken van de Rijkswaterstaat, waar het nu drukker is dan ooit. Uit de belangrijkste barakken priemen de korte mobilofoon-antennes om hoog; stemmen van schippers, telefonisten en hoogleraren kraken m de luidsprekers. Het is een geloop van ambtenaren van hoog tot laag, de meesten in het werkuni- form van de Waterstaat: alpinopet, grijze regencape en waterlaarzen. Van de lichttoren af kan men het werk terrein uitstekend overzien, nog beter dan gisteren, want het weer is helderder. Maar een paar details zijn veranderd sinds giste ren. Waar toen de keileem verzakte is nu zand gespoten en nieuwe klei gestort. En vlakbij ligt nu hel vierde caisson. Aan de dijk, bij het barakkenkamp staat een gebouwtje waar zes buisleidingen uit komen. Het is een van een tiental pomp stations, dat. nu weldra in werking zal ko men. Als straks het gat. dicht is gaan in deze keet zes dieselpompen draaien. Dag en nacht neemt elk ervan 50.000 liter water per minuut voor zijn rekening. Men ver wacht dat na twee weken het vaste ge maal van de Vierbannen polder droog zal komen en mee zal kunnen draaien. Daarna kan het in twee weken gebeurd zijn. Het is donker geworden. Bij het gat worden de laatste kabels vastgemaakt en de zink- stukken geïnspecteerd. Landinwaarts een paar verlichte ramen: Ouwerkerk wacht. Wij voeren naar het dorp in een polder- sohuit, bestuurd door een landbouwer. Hij is wethouder van Ouwerkerk. Het laatste stuk kunnen wij lopen, want Ouwerkerk ligt iets hoger dan de polder. Zestig men sen zitten er en brengen hun tractoren en landbouwmachines weer in orde. Zij zijn ook reeds bezig de riolering te herstellen. Korte tijd later varen wij terug naar het gat. Wij moeten ons haasten. De laatste caisson ligt nu vlak naast de andere maar krachtige sleepboten houden haar nog op haar plaats. Nog is het niet zover Het bootje van de Waterstaat vaart af en aan naar het gat om een brandende lamp in het water te gooien. Pas als die lamp stil blijft liggen, is het tijd. Nu drijft het bolletje nog naar zee, ten teken dat het tijdstip van de kentering er nog niet is. Buiten gaats krioeit het van vaartuigen, gaats krioelt het van vaartuigen als van vissen, die worden gevoed. Motorbootjes, jleepboten, salonboten en zolderschuiten wachten in het donkere water. Vlak achter de drijvende kraan ligt een klein grijs mo torscheepje, de Breezand. Er staan onge veer vijftien mensen aan dek. Een van die mensen is Koningin Juliana. Onder het caisson, waarop wij staan, komt even de achtersteven van de Ameri ka, een van de machtige sleepboten van Smit in Rotterdam. Wij kunnen overstap pen. De Amerika ligt aan het laatste cais son te trekken, terwijl de drie andere sleepboten het nog vasthouden. Van het caisson naast ons komen steeds bevelen door een megafoon; boven staat de wal kapitein, die de bewegingen van het schip van boven af leidt. Deze mannen kennen de praktijk van de perfecte samenwerking in de Rotterdamse haven en zijn ideale mensen voor dit werk. Zij zelf nog meer dan anderen geboeid nu het niet om sche pen maar om deze gigantische betonnen dozen gaat. De boegen er tegen Even voor elven is het eindelijk zover. De „Amerika" laat het caisson los, vaart met een boog naar het andere uit einde, dat in zee steekt. Vijf sleepboten liggen daar reeds met hun neuzen tegen de betonnen wand, wachtend op het teken. Even later zijn het er acht. Het caisson draait meter voor meter door de kolken, in bedwang gehouden door de zwoegende sleepboten. Om kwart voor twaalf is het gat dicht. Bovenop de caissons zien wij de sil houetten van de mannen, die nu snel de De dijk is dicht! Koningin Juliana en minister-president dr. Drees op het moment van de vreugdevolle afsluiting. SAN FRANCISCO (Reuter). Te Ma nilla is vernomen, dat het onder Britse vlag varende schip „Hydralock" vlak bij de Zuid-Chinese kust, juist ten Zuiden van Amoy, door een vliegend fort is aangeval len. Dit vliegtuig voerde plotseling drie aanvallen uit. Het incident werd gemeld door het schip „Donanali", dat zich in het betrokken zee gebied bevond. De „Hydralock" meet 979 ton. Zijn thuishaven is Londen. De „Hydralock" heeft later zelf gemeld ongeveer 25 mijl ten Zuid-Oosten van Amoy door een onbekend oorlogsschip te zijn aangehouden. Het schip maakte ook gewag van de aanval door een vliegtuig. De brug werd door machinegeweervuur getroffen. Er vielen geen slachtoffers. De „Hydralock" zet thans zijn reis naai de haven Tsjoean Tsjou. ongeveer 250 mijl ten Noord-Oosten van Hongkong, voort. afsluitkranen opendraaien. Nu loopt het caisson vol en het begint te zinken. Het knoerst van geweld tussen de twee beton nen wanden, die langs elkaar strijken. Om half twaalf gaat er plotseling een geroep op onder de toeschouwers: „Hij helt over" Inderdaad maakt het gevaarte merkbaar slagzij naar binnen. Door de megafoon komt even later de stem: „Ame rika, voluit!" De sleepboot reageert onmid dellijk, de trilling onder ons wordt krach tiger. Even later iigt het caisson recht. Een paar decimeter steekt het nu nog boven de andere twee caissons uit en daalt lang zaam tot het op dezelfde hoogte is geko men. En dan ligt het stil. Die stilte duurt even. Dan breekt het in drukwekkende danklied van de stoomflui ten los. Alle schepen maken lawaai met alles dat er voor gebruikt kan worden. Een ogenblik later begint er een klok doorheen te beieren. Het wordt een onbeschrijflijk accoord, dat bijna tastbaar in de lucht „staat". Een magnesiumfakkel schiet omhoog en in het witte licht ervan, zien wij de men sen op de caisson zwaaien. Wij wachten op het krassen van de oude gramofoon met de plaat van het Wilhelmus, als plotseling het Wilhelmus achter ons opklinkt, niet uit luidsprekers maar uit onvervalst ko per. In een nieuw opschietend licht ont waren wij een muziekkorps, waarvan wij zelfs de gebolde wangen onderscheiden. Achter de dijk ligt de Vierbannenpolder met Ouiverkerk. Wat voor ons hier een finale is, klinkt over Ouwerkerk als het slotaccoord van een ouverture. Straks, men hoopt over een maand, zal het water weg zijn. Dan pas komt het land in al zijn smartelijke ontreddering te voorschijn. Dikke rijen opgehoopt op de verteerde schuttingen. Dichtgeslibde sloten. Om de huizen de verpestende stank van rottend houtwerk en stoffering. Dat is de tijd. die Ouwerkerk tegemoet gaat. Maar de Ouwer- kerkers kunnen het aan. Zij zijn Zeeuwen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S C a r 1 y 1 e Wat u bent spreekt zo luid dat ik niet kan horen wat u zegt. Aanklacht Uit officie-Ie bron is te Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana, vernomen, dat dr. Jagan, ex-premier en voorzitter van de progessicve volkspartij, en de advocaat Burnham zullen worden aangeklaagd we gens pogingen cm tot een opstand te ko men, als zij van hun reis naar Groot-Brit- tannië en India in Brits-Guyan® terug keren. (Van onze correspondent in Rome) De berichten uit Triëst waren de afge lopen nacht nog zo verward, dat bijvoor beeld het aantal doden van Vrijdag nog niet vast staat. Volgens de meeste cou ranten zijn het er zeven, waarbij er dan cén is, die Donderdag zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen en gisteren overleed. Onder de doden zijn twee of drie po- Iitie-agenten, slachtoffers van de hand granaat, die tegen de voorhal van de pre fectuur werd geworpen. In de middag van gisteren kwamen de gemoederen enigs zins tot bedaren, toen de strategische pun ten aan Amerikaanse troepen werden toe vertrouwd. De Amerikanen werden door de bevolking toegejuicht, de Engelsen ge hoond en, waar zij in kleine getale optra den, gemolesteerd. De weigering van generaal Winterton om de gemeenteraad te ontvangen, is weer een van de weinig tactvolle gebaren, waardoor deze generaal zich in Italië een bijzonder slechte naam heeft gemaakt. Als reactie op de gebeurtenissen in Triëst is het overal in Italië woelig. Te Rome in het bijzonder is het vrij warm toegegaan. De jongens van de middelbare scholen en de studenten waren allen op straat. Een grote groep betogers, ongeveer 15.000 man, trok door de stad. Een deel daarvan begaf zich naar het Britse consu laat aan de Piazza di Spagna, waar de vensters werden ingeworpen. Twee op dat zelfde plein gelegen banken, de Barclay's Bank en de American Express, deelden hetzelfde lot. Engels sprekenden werden op straat uit gescholden en vaak lastig gevallen. Toen drie Engelse touristen gevlucht waren in een café, ontstond daar een gevecht, en werd een grote spiegelruit van die zaak verbrijzeld. Een poging werd gedaan om in de British Council binnen te dringen; van het Anglo American hotel werden alle ruiten ingegooid. De politie voerde hevige charges uit met vele tientallen jeeps, doch kan deze wan daden niet beletten. De politie trachtte te verhinderen, dat zij de Via Veneto, Rome's elegantste straat, waarin behalve deze ambassade tal rijke luxe hotels gelegen zijn, konden bin nendringen. Maar onder een hagel van straatstenen en stukken ijzer moest de sterke politiemacht terugwijken. Enkele jeeps werden ondersteboven geworpen. Voor het ambassadegebouw hield de po litie stand, en verdedigde zich met talrijke brandspuiten en met traangasbommen. Het plaatsvervangend hoofd der Ro meinse politie, dr. Ortona, de eerste com missaris van politie en een dertigtal agenten liepen min of meer ernstige ver wondingen op. Ruim twintig betogers zijn in hospitalen opgenomen. Er werden een paar honderd arrestaties verricht. Wij kregen de indruk, dat bij de mani festaties voor de Amerikaanse ambassade veel communisten en fascisten in de ge lederen van de studenten waren doorge drongen. Wij zage onder anderen twee be kende fascistische kamerleden steeds in de eerste gelederen. De grote betoging van duizenden studenten, die gistermiddag door Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Ko ningin vanmiddag voor beide radio-zenders en voor de televisie de volgende rede uit gesproken: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogen blik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevo ren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklie den en geoefende smoldaten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uit nemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Om vangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dich ting van het x-eusachtige gat bij de Schelp- hoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwer kerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met ver trouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadigingen en het droogpompen, waarmeè het stadium van de wederopbouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegen over de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt op geroepen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het. geloof, dat God. hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, oppei-machtige heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent". Vanavond om acht uur wordt Hare Majesteits toespraak heruitgezonden. de stad trok, zong ook vooi-namelijk fas cistische liederen. De Amei-ikaanse ambassadi'ice, mevrouw Claire Luce Booth, gaf te kennen dat zij een delegatie van een drietal studenten wenste te ontvangen, doch het hoofd van de politie raadde dit af, zo lang de troep niet tot bedaren was gekomen. Ook in andere steden van Italië zijn be togingen gehouden. Berichten over ern stige onlusten waren vannacht uit andere plaatsen nog niet binnen gekomen, doch het staat te vrezen, dat vandaag opnieuw ongeregeldheden zullen plaats hebben, als reactie op de gebeurtenissen, die gisteren uit Triëst werden gemeld. Protesten A.F.P. meldt: Plet geallieei'de militaire bestuur te Triëst heeft Vrijdagavond in een communiqué over de onlusten ver klaard, dat de situatie is verergerd als gevolg van de algemene staking, die Vrij dagmorgen was uitgeroepen. Plet Italiaanse kabinet, dat Vrijdag in Rome bijeengekomen was, heeft zijn mede leven betuigd aan de betrekkingen van de slachtoffers van de incidenten in Triëst, zo> wordt in een te Rome uitgegeven offi cieel communiqué verklaard. Het K. N. M. I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over Midden-Europa tot in Rusland. Dit hoge drukgebied be heerste de afgelopen nacht het weer in Nederland. Er was toen weinig wind en bij heldere hemel daalde de temperatuur snel. Op tal van plaatsen kwam flinke nacht vorst voorl Intussen bevond zich bij IJsland een diepe depressie, die in Nooi-d-Oostelijke richting bewoog. Deze depi-essie breidde haar invloed voortdurend verder over het Noordzeegebied uit, met als gevolg Zuid- Westei-storm op het Noordelijk deel van de Noordzee en steeds verder toenemende wind langs onze kust. De depi-essie zal het komende weekeinde het weer in Nedei'land blijven beheei'sen. Dit betekent, dat er ook morgen veel wind zal zijn. Het koude front van de depressie trekt vandaag, vergezeld van regen, over de Britse eilanden naar het Oosten. I-Iet ziet er naar uit, dat dit front morgenoch tend NedexPand zal bereiken en ook hier wat regen zal brengen, al neemt het re- gengebied in betekenis af. Na het passeren van het front worden verspreide opklaringen, maar ook plaatse lijke buien vei-wacht. De temperatuur zal morgen overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- co c emp. uur eerslag mm. "2-2 "2o toestand 5-g s--§ f-r. 25 Helsinki geheel bew. Z 6 5 0 Oslo regen ZZW 4 8 0,1 Stockholm zwaar bew ZZW 6 7 0 Kopenhagen zwaar bew ZW 2 5 1 Londen zwaar bew. Z 6 -1 0 Amsterdam onbewolkt Z 6 5 0 Brussel half bew. ZZW 6 4 0 Parijs onbewolkt OZO 2 1 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Nice onbewolkt NNW 4 10 0 Berlijn geheel bew. W 2 6 0 Frankfort mist ZZW 2 1 0,2 München geheel bew. WNW 1 4 9 Neerslag laatste 24 uur. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuid- Westelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 8 November Zon op 7.47 uur. onder 17.00 uur. Maan op 10.04 uur, onder 17.22 uur. 9 November Zon op 7.49 uur. onder 16.58 uur. Maan op 11.06 uur, onder 18.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag November Hoog water: 3.50 en 16.04 uur. Laag water: 11.52 en uur. Zondag 8 November Hoog water: 4.25 en 16.37 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 November Hoog water: 4.57 en 17.10 uur. Laag water: 0.43 en 12.54 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1