Felle Italiaanse critiek op Brits beleid in Triëst Weerbericht Voltooid Mossadeq, oud gebroken man, wenend voor zijn rechters Haarlems Dagblad Internationale conferentie stelde trawl-maaswijdte op 1\ Weervoorspellers lieten verstek gaan Speciaal generaal Winterton krijgt het hard te verduren Het woord is aan Voorwaarden der Belgische socialisten Incident aan grens tussen Israel en Egypte Noodweer in Amerika „Verkiezingen" in Portugal Pleven uit de leiding van zijn partij Overbevissitig van de Noordzee Zes doden door bom in Marokkaanse trein E.V.G. Gevallenen herdacht te Amsterdam Weerrapporten v - 68e JAARGANG No 104 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 257 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4r' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZATERDAG reed ik in de vroegte door het boerenland in de kop van Noordholland en het was er nog heel stil. Een grimmig koude wind, af en toe rukkend, blies onder een bewolkte hemel. Alsof hij kwaad was dat hij te laat kwam. Maar hij deed ook de vlaggen vrolijk wapperen: de vlaggen aan hoge kerktorens en lage boerenbehui- zingen, die al bij het krieken van de dag waren uitgestoken. Omdat Vrijdag, om drie minuten voor middernacht, na negen maanden en zes dagen strijd tegen wind en water het onheil, dat zij in Zeeland en Zuidholland en Noordholland hadden aan gericht, bezworen was: omdat de laatste der talrijke dijkdoorbraken was gedicht. En in dat stille veilige land achter hoge duinen waardoor ik reed voelde men de betekenis daarvan even goed als in Zee land, waar een steeds groeiend, 's nachts doorwerkend legioen de hardnekkige kamp in toenemende spanning had gevoerd. Men heeft het evenzeer begrepen in die gewes ten die ver van de kust en onbedreigd dooi de zee zijn. Even diep gevoeld, omdat dit toch immer in ons ganse volk van Neder land is blijven leven: het bewustzijn van de zee, vriend en vijand tegelijk, jarenlang ons dienend en dan ons plotseling ver raderlijk aanvallend, overvallend, duizen den in de dood slepend, woningen en lan derijen verwoestend, opnieuw getuigend van de geweldige kracht die nooit aflaten de waakzaamheid gebiedt. Met al zijn mo derne techniek, met al de vindingen die begaafde ingenieurs en constructeurs ge schonken hebben, met alle controle en or ganisatie is de mens van deze tijd nog niet zo ver gevorderd dat hij de aanslagen van de machtige zee voorgoed voorkomen kan. Dat heeft de ramp van Februari bewezen en het jonge geslacht heeft de oude waar schuwing opnieuw geleerd: vertrouwt de zee nooit, weest op uw hoede. Moderne techniek, moderne ingenieurs kunst, de nieuwste strijdmiddelen heeft men wel te baat moeten nemen om de over stroomde landerijen alle te redden en oude vaderlandse strijdlust en volharding heeft er zich tenvolle bij moeten inzetten om ten slotte de zege te behalen. Het heeft er nog om gespannen en niet pas in deze laatste dagen toen die nieuwe reuzen-van-afweer, de Phoenix-caissons, de wilde stroom door het honderden meters brede dijkgat bij Ouwerkerk tenlaatste bedwingen moesten. Eerder kwamen tegenslagen, die de man- nen-van-het-vak al maanden geleden tot zorgelijk rekenen en hoofdschudden brach ten. Men spitste de activiteit nog verder toe; men vreesde de onberekenbare na jaarsstormen. De schone Octobermaand deed de hoop stijgen; toch zou het nog November moeten worden eer alles ge reed kon zijn. De zesde dag van de ge vreesde stormmaand November heeft het moeten worden een dag vol laatste on zekerheid over het weer, over de kracht en de duur van eb- en vloedstromingen, eer de triomf kon worden bezegeld: in tegen woordigheid van Koningin en kroonprinses, van ministers en duizenden belangstellen den aan boord van talloze vaartuigen. Het is een groot besluit van een lange, hardnekkige kamp geweest. Als ge denkt aan al die moderne vindingrijkheid en strijdmiddelen, die er bij te hulp geroepen moesten worden, kunt ge u voorstellen hoe soms, in het verre verleden, de voorvaderen de tegenaanval tegen dergelijk geweld niet hebben kunnen voltooien en de zee haar prooi hebben moeten laten. Soms. Ge kunt er ook met bewondering aan denken hoe zij, met primitieve middelen, zo vaak wèl slaagden. Buiten ons land zal de victorie van 6 No vember met hartelijk begrip vernomen worden. Hollands aloude strijd tegen de zee spreekt tot de verbeelding aller vol ken. Men voelt met ons mee, men helpt ons graag en overvloedig, zoals zo ontroe rend gebleken is na de Februari-ramp. Men gelooft in een strijd, die in tegenstelling met de oorlog nobel is: een strijd die al leen het goede in de mens tot uiting brengt en in critieke tijden van ontwrichting zelfs aan de zwartgalligsten bewijst, hoe sterk dat goede kan zijn en hoe onbaatzuchtig. De wereld heeft helemaal eerlijk en zuiver zien vechten. En de wereld heeft zien win nen. Er is dus toch beter dan bommen. R. P. NEW YORK, 8 Nov. (Reuter). Tenmin ste dertien personen zijn in het Noord- Oosten van de Verenigde Staten om het leven gekomen als gevolg van plotseling ingetreden slecht weer. Sneeuwstormen en hoog water veroorzaakten grote schade. Er werden windstoten met een snelheid van 170 kilometer per uur gemeten. Duizenden gezinnen in New York, New Jersey en Nieuw-Zeeland moesten hun huizen langs de kust ontruimen als gevolg van het hoge water. Trein-, boot- en vliegtuigdiensten ondervonden grote vertraging. Het hoofd van de Amerikaanse meteoro logische dienst heeft een onderzoek gelast naar het feit, dat de weei-voorspellers ge heel door de stormen werden verrast. Pas toen reeds urenlang sneeuw viel meldde de meteorologische dienst, dat lichte sneeuwval verwacht kon worden. Veel auto's liepen in de sneeuw vast. Bij Philadelphia zijn drie inzittenden van een gestrande auto door uitlaatgassen gestikt. Vermoedelijk heeft de chauffeur de motor laten draaien om het interieur van de wa gen warm te houden, nadat de auto in de sneeuw was blijven steken. Volgens de voorlopige uitslagen van de Zondag in Portugal gehouden parlements verkiezingen behaalde de regering een grote overwinning. Het stond reeds van tevoren vast, dat de regering de meeste zetels in het parlement zou verwerven, daar er voor de 120 parlementszetels 120 candidaten door de regering en 28 door de oppositie gesteld waren. In alle kiesdistricten wei-den de candi- datén van de oppositie verslagen, zodat de 120 zetels alle in handen zijn gekomen van aanhangers van het huidige regiem van di\ Salazar. ROME (Reuter). De Italiaanse eerste minister, Pella, heeft Zondagavond in een toespraak, waarin hij Italië en Triëst tot kalmte maande, een onderzoek geëist naar het optreden van de politie te Triëst, die zes betogers heeft doodgeschoten. Pella eiste, dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het schieten van de politie, gestraft worden. „Nooit, tevoren heeft de politie zonder uitdaging in een democratisch land het vuur geopend", aldus Pella in zijn radioboodschap. Hij veroordeelde de onder Brits bevel staande politie in Triëst wegens het schie ten op „ongewapende scholieren" en zeidc, dat alle Italianen zich in gedachten hebben aangesloten bij de lange stoet, die de kisten van de slachtoffers is gevolgd. Dat wat Donderdag en Vrijdag in Triëst is geschied is voortgekomen, aldus Pella, uit gebrek aan inzicht van degenen, die be last zijn met de verantwoordelijkheid. Zij zagen niet in, dat de huidige fase van de ontwikkeling heel andere methoden ver eist. Pella zeide, dat hij de vertegenwoordi gers van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten herhaaldelijk had ge zegd, dat wat Triëst betreft, de tijd noch voor Italië, noch voor de geallieerden, noch voor de zaak van de vrede werkt. De bloedige incidenten hebben de waar heid van deze waarschuwing bewezen, al dus Pella. De doden van Triëst vragen thans niet om weerwraak, maar om rechtvaardigheid, aldus de Italiaanse eerste minister. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond verklaard, dat volgens de Italiaanse regering de verantwoordelijk heid voor het doodschieten van zes Itali aanse demonstranten in Triëst ligt bij de Britse commandant van de zóne A, gene raal Winterton, en de onder diens bevel staande politie. Hij deelde mede, dat deze opvatting tot uiting was gekomen in protesten aardde Britse en de Amerikaanse regeringen, die Zaterdagmiddag door de Italiaanse ambas sadeurs in Londen en Washington zijn overhandigd. De Italiaanse regering meent voorts, dat de autoriteiten in Triest vreedzame be- i togingen op 4 November hadden moeten' toelaten en dat het mogelijk zou zijn ge weest het schieten op demonstranten te! voorkomen. In Triëst is Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat bij de onlusten in totaal zeven politiemannen ernstig zijn gewond en 72 licht. De Italiaanse politieke raadsman bij het militaire geallieerde bestuur in Triëst, De Castro, heeft de aartsbisschop van Triëst, mgr. Santini, verzocht de aanvankelijk ge weigerde bloemenkrans van generaal Winterton voor de slachtoffers van de on lusten toch te aanvaarden. Dit verzoek is ingewilligd. Nieuw contact Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag te Londen bekend gemaakt, dat een eerste gedachtenwisseling is gehouden tussen de Britse en de Franse regeringen over de jongste Joegoslavische voorstellen voor een regeling van de kwes- tie-Triëst. De geallieerde autoriteiten hebben heden een verzoek van premier Pella van Italië om een officieel onderzoek in te stellen naar de onlusten in de stad verworpen. In gezaghebbende geallieerde kringen is verklaard, dat uit verslagen van politie officieren is gebleken, dat het optreden van de politie „geheel gerechtvaardigd" was. Hoewel de Britse en Amerikaanse autori teiten betreuren, dat zes personen als ge volg van de onlusten om het leven zijn ge komen, menen zij, dat het optreden van de politie de enig mogelijke handelswijze was geweest. Een verder onderzoek wordt niet nodig geacht, aldus deze kringen. Volgens onbevestigde berichten uit Ita liaanse bron te Triëst zijn dertig leden van de burgerpolitie van Triëst in hechtenis ge nomen en zeven ter beschikking gesteld van de commandant, omdat zij tijdens de bloedige incidenten te Triëst geweigerd zouden hebben orders uit te voeren. Bovendien zouden 31 politiemannen, onder wie 14 leden van de mobiele een heden, ontslagen zijn. Onder grote belangstelling zijn Zondag in Triëst de zes slachtoffers van de on geregeldheden van Donderdag en Vrijdag ter aarde besteld. Er deden zich geen incidenten voor. Meer dan 50.000 personen sloegen het voorbijtrekken van de twee kilometer lange stoet gade, waarin ruim driehonderd bloemstukken werden meegevoerd. Burger politie noch Britse militairen waren in de straten te zien. Alleen een Amerikaanse jeep patrouilleerde nu en dan in de stad. In Rome en andere Italiaanse steden hingen talloze vlaggen halfstok als teken van rouw over de gebeurtenissen in Triëst. In de hoofdstad werd in de basiliek van Santa Maria Degli Angeli een herdenkings plechtigheid gehouden, die werd bijge woond door premier Pella en alle leden van zijn kabinet. Een van de vice-presidenten van Joego slavië, Mosje Pijade, heeft Italië er Zondag van beschuldigd, dat het opzettelijk onge regeldheden op touw zet om de Westelijke mogendheden door chantage te brengen tot onmiddellijke uitvoering van haar besluit van 8 October om Triëst aan Italië over te dragen. Pijade zeide, dat nu Italië lid is van de NAVO, het meent, dat het deze organisatie kan gebruiken voor zijn imperialistische aggressieve plannen. Op het jaarlijkse congres van de radi caal-socialisten, de politieke partij van de Franse minister van Defensie, Pleven, is Zondag een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen om de ooriog in Indochina te beëindigen. De resolutie werd met 402 tegen 337 stem men aangenomen. Bleven verklaarde niet met de motie te kunnen meegaan en hij trad als voorzitter van de partij af. De goedkeuring van de resolutie is een succes voor Mitterand, Plevens voornaam ste rivaal in de partij. Mitterand trad on- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Winston Churchill: Ik ben nooit in een positie waarin ik oprechte bijstand afsla. langs als minister af uit protest tegen het beleid van de regering m Indochina. De UDSP. staat als politieke partij tus sen de Katholieke centrumpart-j en de so cialisten. De partij beschikt over 25 zetels. (Van onze correspondent in Londen) Op de internationale Londense conferen tie inzake de overbevissing van de Noord zee, die vijf dagen geduurd heeft en giste ren is geëindigd, is besloten de minimum- maaswijdte van trawlnetten voor de vis serij op de Noordzee vast te stellen op 7,5 Zes personen (twee Fransen en vier Ma rokkanen) zijn Zaterdagavond om het leven gekomen en zes ernstig gewond door drie bomontploffingen in de expresstrein van Casablanca (Marokko) naar Algiers. De bommen, die in de toiletten van een eerste en een tweede klasse rijtuig verbor gen waren, ontploften even nadat de trein uit Rabat vertrokken was. Wederopbouw in Rusland De Argentijnse ambassadeur te Moskou, Leopoldo Bravo, is teruggekeerd van een reis van achttien dagen door de Sovjet- Unie. Hij heeft veertien steden bezocht, waaronder Stalingrad, Batoem, Gorki en Kiev. Hij verklaarde tegen een vertegen woordiger van A.F.P., dat hij ten zeerste onder de indruk was gekomen van hetgeen hij had gezien. Vooral was hij getroffen door „de grootse poging van de Sovjet- Unie tot bouwen en herbouwen, waarvan wij diplomaten, die altijd te Moskou wonen, ons geen gedachte kunnen vormen." Zo zagen Zaterdag de Nederlandse televisiekijkers onze Koningin tijdens haar rede tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de sluiting van het stroomgat te Ouwerkerk. TEHERAN (Reuter/A.F.P.) In de spiegelzaal van het voormalige paleis le Sultanabad, 15 kilometer buiten Teheran, is Zondag het proces begonnen tegen de voormalige Perzische eerste minister dr. Mossadeq, die er van wordt beschuldigd, orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogingen te hebben gedaan om diens bewind omver te werpen. Buiten het paleis stonden troepen met de bajonet op het geweer opgesteld, terwijl pantserwagens en tanks in de omgeving patrouilleerden. De beklaagde, gekleed in een grijze kamerjas over een grijze pyjama, zakte bijna ineen, toen hij voor het militaire tribunaal werd geleid. Op de vraag of hij zijn rechters competent achtte in dit proces antwoordde Mossadeq dat hij het slacht offer was van de inmenging van een bui tenlandse mogendheid. Ook verklaarde hij, dat hij index-tijd op grond van zijn van het Het hoogtepunt in de herstehoerkzaamheden aan de dijken in het rampgebied is achter de rvg: alle galen, die de zee geslagen had zijn gedicht. De strijd gaat evenwel door: zinkstukken worden op hun plaats gebracht en tot zinken gebrachtde caissons wordt versterkt en zandspuiters lozen hun mengsel van zand en water nog onop houdelijk. Een groep Duitse arbeiders bij Ouwerkerk dragen zandzakken aan, dié tussen de caissons gegooid worden. parlement gekregen bevoegdheden bij decreet het militaire sli-afpi-ocesrecht had gewijzigd, welk deci-eet, dat ki-acht van wet had, door de nieuwe regering was afgeschaft teneinde hem volgens de oude procedure te kunnen bei-echten. Deze gang van zaken noemde beklaagde onwet tig. Ingeval men hem als gewoon burger zou laten terechtstaan vereiste de wet zijns inziens, dat de rechtbank bestond uit per sonen, die nooit zijn ondergeschikten waren geweest. In dit verband maakte hij be zwaar tegen de openbai-e aanklager, die als officier bij de genie indei'tijd onder hem had gestaan, toen hij nog minister van Landsverdediging was. Op dat ogenblik was het betoog van de beklaagde, die in snikken was uitgebar sten, niet meer te volgen. Op verzoek van Mossadeq werd vervolgens eexx verwar- mingsappai-aat in de rechtzaal gebx-acht. Hierna kreeg de openbare aanklager het woord, die de stelling, dat het hof niet competent zou zijn, aan de hand van wets- ai-tikelen bestreed. Klacht Mossadeq zeide tot het tribunaal: „U hebt onschuldige mensen onrechtmatig in hechtenis genomen. Bij Allah, zij zullen van kou sterven. Bij Allah, zij kunnen dit soort gevangenissen niet verdragen." De voorzitter van het tribunaal zeide hierop: „U hebt nu een vei-wai-mingsinstal- latie en u wordt dagelijks door een arts be handeld. Voedsel en gemakken staan te uwer beschikking. Ik vraag mij af waar u over klaagt." Mossadeq gaf hierop geen antwooi-d. Luid snikkend zeide Mossedeq dat het tribunaal „onze rivaal" de term waar mede hij meestal de Britten aanduidde niet moet helpen door hem, Mossadeq, te vei-oordelen. Het tribunaal moet de wereld geen gelegenheid schenken te zeggen, dat vier Perzische officiei-en de i'ivaal van Groot-Brittannië hebben verslagen, aldus Mossadeq. De voorzitter van het tribunaal onder brak Mossadeq met'' de woorden: „Geen van ons werkt ten bate van buitenlanders. U dient de officieren van het hof niet te beledigen." Mossadeq heeft heden op de tweede dag van het pi-oces met zijn vuist op tafel ge slagen en verklaard: „Ik zal de komende zittingen niet bijwonen al hakt u mijn hoofd af". „Als het hof bevoegd wordt verklaaixl, zal 't mij ter dood veroordelen", zo riep de ex-premier. „Bij Allah, ik zal helemaal niet meer voor het hof verschijnen". Voorts zei Mossadeq dat hij de Sjah geen gratie zal vragen, aangezien „men slechts verraders gratie verleent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben". Hevige regens in Griekenland De hevige regens, die de wegverbindin gen tussen Athene, Lai-issa en Trikala in de vlakte van Thessalië (Griekenland) hebben vei-bi-oken, vormen nu een bedrei ging voor het kanaal van Korinthe, zo is Zatei-dag in Athene vernomen. Afstortende aai-dmassa's, die in het Ka naal zijn terechtgekomen, hebben het noodzakelijk gemaakt het kanaal voor grote schepen te sluiten. In Larissa zijn zeven huizen in elkaar gestort. Ten Zuid westen van deze plaats staan drie dorpen onder water. Burgei's en militairen zijn •bezig de rivierdijken te versterken. Het congres van de Belgische socialisti sche partij heeft Zondagavond het E.V.G.- verdrag voorwaardelijk goedgekeurd. Ook besloot het tweedaagse congres, dat Zon dag werd gesloten, de parlementsleden vrij te laten bij de stemming over het verdrag in het parlement. Het congres sprak zich met 451 tegen 248 stemmen bij 37 onthoudingen uit voor de resolutie betreffende de bekrachtiging van het verdrag De meeste tegenstem mers waren Vlamingen Het congres be/eelt in de resolutie de goedkeuring aan onder drie uitdrukkelijke voorwaarden, namelijk: De Belgische rege ring moet aan de Kamer alle verzekerin gen geven wat de samenwerking van Groot-Brittannië en de Eimopese verdedi gingsgemeenschap betreft. Zij moet on middellijk aan de andere landen van de E.V.G. voorstellen, dat een overeenkomst zal worden gesloten aangaande democrati- sche controle, voordat het E.G.V.-vex-drag in werking treedt. Zij moet tenslotte zo spoedig mogelijk een initiatief bij de bond genoten nemen voor besprekingen over een niet-aanvalsvei-drag tussen de Westelijke landen en de Sovjet-Unie. TEL AVIV (Reuter). Volgens een woordvoei-der van het Israëlische leger is Zatei-dagmiddag bij een treffen tussen Egyptische en Israëlische militaix-en in het gebied van Wadi Oz, ten Oosten van Gaza, een Israëlische soldaat gedood en een an der gewond. Een aantal Egyptische solda ten was op de uit drie man bestaande Israëlische patrouille afgekomen, had de gx-ens overschreden en was een gesprek met de Israëlische begonnen, waarbij de Egyptenai-en om Israëlische sigai'etten had den gevraagd. Plotseling was, aldus de Israëlische lezing, een grotere groep Egyp tische militaix-en te voorschijn gekomen, die het vuur opende op de Isx-aelische patrouil le. Een der Isx-aeliërs werd gewond en door de aanvallex-s ontvoerd, een tweede wist, hoewel gewond, te ontkomen, evenals het derde lid van de patrouille. Volgens de jongste te Tel Aviv ontvangen berichten zou de ontvoex-de Isx-aeliër aan zijn ver wondingen zijn bezweken. De Isx-aelische woox-dvoerder deelde voorts mede, dat Israel bij de gemengde bestandscommissie een klacht heeft inge diend, met het verzoek, een spoedbijeen- komst der commissie te beleggen. Naar verluidt hebben de Egyptenaren ook een klacht ingediend, zeggend, dat de Isx-aelische patx-ouille zich op Egyptisch grondgebied had begeven. „Isx-ael zou zonder Amex-ikaanse hulp niet kunnen bestaan en het is dex-halve aan de Amei'ikanen om de uit Palestina ge vluchte Arabiex-exx te helpen, indiexx de Amex-ikanen in het Midden Oosten geen ge zicht willen vex-liezen", aldus heeft gene raal Naguib verklaard tegenover de Ame rikaanse senator Ax-thur Watkins, tijdens een onderhoud in Caïro. cm in plaats van 8 cm, zoals oorspronkelijk bepaald was. Met de bezwaren van onze kustvissers en die van Frankrijk, België en Denemarken, die netten van 7 cm maas wijdte plegen te gebruiken, en voor wie grovere netten zeer nadelig zijn, is in zo verre door de conferentie rekening gehou den, dat overwogen wordt hen eventueel toe te staan ook in de toekomst het zoge naamde snorrevaad-net van 7 cm te ge bruiken. Dit hangt af van een onderzoek, dat zal moeten uitmaken of het fijne want van 7 cm evenveel jonge vis doorlaat als het grove van 7,5 cm. Indien dat zo is, dan zullen onze kustvissers ook voortaan, bij wijze van uitzondex-ing, met de fijne trawl kunnen blijven vissen. Dit is vooral van belang voor de 40 kottex-s vaxx het IJsel- meer, die van October tot April de kust vaart op de Noordzee beoefenen. Deze bootjes hebben slechts een geringe capaci teit en de vissers zouden ex-nstig worden getroffen door het gebruik van een gx-over net. Berekend is dat toepassing van een 7,5 cm net een opbrengstverlies van 15 procent zou betekenen. Er is op deze conferentie van de „perma nente commissie der internationale visserij- conventie" uitsluitend over de maaswijdten gesproken. De conventie, waarbij de West- Eui-opese landen zijn aangesloten, is op 5 April van dit jaar van kracht geworden, nadat Spanje, als laatste van de groep, deze internationale overeenkomst, welke reeds in 1946 was afgesloten, had geratifi ceerd. Wegens de bezwaren van de kustvisserij tegen de door de conventie voorgeschreven 8 cm maaswijdte, werd de uitvoering der conventie tot 5 April 1954 uitgesteld. De besprekingen, die onder Brits voor zitterschap stonden, werden in een kame raadschappelijke sfeer gehouden. Er was begrip voor eikaars moeilijkheden. Men streefde er naar het best mogelijke te doen voor de bedreigde visstand van de Noord zee. De statistieken tonen aan dat de ont vangsten, wat wisvis betreft, sinds de oor log een gestadig dalende lijn vertonen. Dit zowel een gevolg van biologische oorzaken als van overbevissing. Aan de conferentie werd deelgenomen door de vertegenwoordigers van België, Denemarken, Frankrijk, IJsland, Neder land, Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden, de Ierse republiek en Engeland. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Zaterdagmiddag voor de achtste keer de jaarlijkse hei-denking van de gevallen ge allieerde militaix-en uit beide wereldoor logen gehouden. Woorden van wijding en nagedachtenis wei'den gespx-oken door reverend G. Bx-own, pasteur Marc. Jospin en prof. mr. I. A. Diepenhorst, van de vrije universiteit te Amsterdam. Ox-gelspel, kox-aalzang en or kestmuziek vormden de muzikale om lijsting van deze herdenking. Aan de voet van de katafalk, waar militairen van de Koninklijke Landmacht de dodenwacht hadden betrokken, werden door autoriteiten en deputaties van organisaties kransen gelegd. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ca i c tf és "22 2Ü toestand s-g O - 5 C- 7 5 Helsinki zwaar bew. ZZW 4 7 11 Oslo geheel bew. windstill 6 0 Stockholm geheel bew. ZW 6 8 0 Kopenhagen motregen ZW 12 10 1 Londen motregen ZZW 7 12 2 Amsterdam geheel bew. ZZW 9 9 0,1 Brussel onbewolkt ZW 4 5 0,5 Parijs onbewolkt ZO J 1 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Nice onbewolkt NNW 6 8 0 Warschau nevel ZZO 2 -2 0 Berlijn onbewolkt Z 2 4 0 Fx-ankfort motregen ZZO 2 0 0,1 München mist WZW 2 -0 0 Zürich geheel bew. W 4 1 0 Wenen mist ZO 1 1 0 Rome onbewolkt NNO 5 8 0 Neerslag laatste 24 uur. De hoofdboekhouder van een handel maatschappij te Enkhuizen wordt vei-dacht van knoeiex-ijen in zijn administratie en verduistering van enige duizenden guldens. De boekhouder is voox-tvluchtig. AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot. Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. later matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verande ring in temperatuur. 10 November Zon op 7.51 uur, onder 16.57 uux\ Maan op 11.58 uur, onder 19.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 November Hoog water- 4.57 en 17.10 uur. Laag water- 0.43 en 12.54 uur. Dinsdag 10 November Hoog water: 5.33 en 17.47 uur. Laag water: 1.14 en 13.27 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1