Beverwijk doet de stap naar grote stad Katholieke B.L.O.-School Financiering van grote projecten goeddeels uit eigen middelen en een U.L.O. voor Beverwijk Afdeling Stadsontwikkeling en bedrijf Openbare Werken Gemeentebegroting 1954 Raad op „Scheybeeck" „Stroppen voor tuinders vallen mee" Grootse opzet structuurplan vraagt; D' Castricum 8 T Lezing over Henriëtte Roland Holst Humanistisch Verbond en zedelijke moraal „Volksonderwijs" viert zesde lustrum Rederijkerskamer naar „Landjuweel" „'t Karpertje" jubileerde Jaarfeest van „Zang en Vriendschap" DEM speelde gelijk tegen CSV Duizend galden voor dak van Grote Kerk Meisje overreden en gedood Personenauto op stilstaande vrachtwagen Klaproos-collecte EZZC maakte laatste starts van dit seizoen Lezing over Europese Gemeenschap DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 -V* VVVEE OMVANGRIJKE, in blauwe band gestoken, boeken geven in een enorme reeks van getallen weer, dat Beverwijk bezig is de stap van dorp naar stad enigszins te versnellen. Ingrijpende verschillen tussen deze begroting voor 1954, die Maandagavond werd aangeboden en de begroting van het lopende jaar zij niet aan te wijze. Nadat B. en W. hebben opgemerkt dat de uitkomst over 1952 f 123.000. gunstiger is dan werd geraamd, wordt voor 1954 het totaal der gewone uitgaven be groot op f 4.081.000.(in 1953 f 3.931.000.Een nadelig saldo bij de begroting voor de gewone dienst hoefde niet te worden geraamd. Belangrijke ontvangstposten zijn wederom de algemene uitkeringen en bijdragen f 1.729.236,75 en belastingen f 470.508,90. Voor 1954 wordt op de gewone uitgaven f 230.000.meer geraamd dan in 1953. Dit cijfer is het resultaat van een groot aantal verschuivingen. De financiële positie van Beverwijk is gezond, gezien het feit, dat voor de financiering van de investeringen over een bedrag van f 2.630.000.(ongeveer 8.75 van het totale bedrag der investeringen aan eigen middelen kan worden beschikt. Uit de aan de begroting van de kapitaal- dienst toegevoegde staat blijkt, dat het bedrag der investeringen per 1 Januari 1954 is begroot op ƒ28.633.300. Per 31 December 1954 zal dat zijn 30.215.200. Van dit laatste bedrag komt 18.570.000 ten laste van het woningbedrijf. Op de begroting van het woningbedrijf wordt voor 1954-'55 een verlies van ƒ40.000 begroot. Het risico voor de toekomst ligt in de mogelijkheid, dat de, voor onderhoud van na de bevrijding gebouwde woningen, gereserveerde bedragen ontoereikend blij ken. De gemeente is daarom de verplich ting opgelegd een reserve te vormen: 7 van de huuropbrengst. Het zal geruime tijd duren voor de reserve haar maximum bereikt: 1.296.000. De ontwerp-begroting bevat financiële voorzieningen tot verder gaande steun aan culturele en sociale belangen en voorts op het gebied van de volksgezondheid. Wat het laatste betreft: 30.000 meer geraamd dan voor 1953, evenals voor volkshuisves ting. B. en W. zouden wensen aan te stu ren op medewerking bij de stichting van twee openbare leeszalen en bibliotheken. Verdere uitbreiding van de bouw van woningen ligt (uiteraard) in het voor nemen. De middelen om sommige fondsen tot stichting van een schouwburg en een overdekt zwembad door grotere reserverin gen zodanig te versterken, dat een snellere verwezenlijking daarvan zou worden be vorderd, konden nog niet worden gevon den. Het trekt de aandacht, dat het saldo van de ten laste van de gemeente blijvende uitgaven wegens maatschappelijke steun en voorzorg rond 75.000 hoger zijn ge raamd dan voor 1953. Gebleken is dat enige op de begroting 1953 uitgetrokken credie- ten niet toereikend zullen zijn. Gasbedrijfgeen winst De positie van het gasbedrijf vraagt in het bijzonder de aandacht. De ten bate van de gemeente komende winst is begroot op 23.000. Van enige winst kan eigenlijk niet worden gesproken, daar de kosten van de salarisverbetering 15.000) nog niet zijn geraamd. Dit feit vindt voor een goed deel zijn verklaring in de omstandigheid, dat de bedrijfsbegroting moest worden belast met rente en afschrijving van de vrij grote kapitalen, die gedurende de laatste jaren in 't bedrijf moesten worden geïnvesteerd. B. en W. menen, dat niet kan worden berust in een toestand, dat een bedrijf, waarin een kapitaal van 1.500.000 is ge- investeerd. practisch geen winst oplevert. Voorshands zal men een afwachtende hou ding aannemen. Het huidige contract met de Hoogovens loopt 1 Januari af en de onderhandelingen over het nieuwe con tract zijn nog niet afgeslloten. Voorts ach ten B. en W. het van belang het verdere verloop van het gasverbruik even aan te zien. Indien deze factoren een gunstig ver loop hebben, zal een verhoging der tarie ven niet nodig zijn. Worden de steenkool prijzen weer verhoogd, dan is aan tariefs verhoging niet te ontkomen. Reserveringen In verschillende hoofdstukken zijn weer belangrijke posten uitgetrokken wegens reservering voor de bouw van verschillen de objecten: nieuw raadhuis 27.040 (in 1952 werd hiermee begonnen); overdekte zweminrichting 27.040; cultureel centrum met schopwburg en concertzaal 27.040. Daar het zich laat aanzien dat ten behoeve van Wijk aan Zee als badplaats voorzie ningen op verschillend gebied moeten wor den getroffen, wordt nu al een bedrag ge reserveerd: 26.000. De bijdrage wegens reservering ten behoeve van de subsidië ring van de bouw van nieuwe kerken be draagt 27.040. Twee leeszalen De werkzaamheden verbonden aan het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor Beverwijk zijn opgedragen aan het archi tectenbureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor Voor een zeer gering aantal belangstel lenden heeft de heer Brits uit Driehuis Maandagavond voor leden van het Bever- wijkse Instituut voor Arbeidersontwikke ling een lezing gehouden over leven en werken van Henriëtte Roland Holst. Spre ker begon met op te mei-ken dat er een tijd is geweest dat verschillende socialistische dichters, gegrepen door de wil naar ver betering in het maatschappelijk leven, naar voren kwamen. Er bestaat over het alge meen weinig animo voor het lezen van ge dichten bij de massa. De stuwkracht hiertoe moet komen uit een eigen bewogenheid. Spreker zeide slechts een Nederlands dich ter te kennen boven en in zekere zin naast Henriëtte Roland Holst: Vondel. Als doch ter van een notaris in Noordwijk was „Jet" in haar jeugd een heel lastig kind. Na haar kostschooltijd kwam zij in aanraking met verschillende kunstenaars zoals Albert Verwey, Herman Gorter en Richard Roland Holst, een jonge schilder met wie ze in 1896 in het huwelijk trad. Vooruitstrevend als ze was, leerde ze Italiaans om Dantes werken in de oorspronkelijke taal te kunnen lezen. Henriëtte Roland Holst heeft in haar gehele leven met het probleem geborsteld hoe het leven in te kleden, een strijd tussen droom beeld en daad. De heer Brits droeg tijdens zijn inleiding verschillende werken van dezs dichteres voor. en De Ranitz te Rotterdam. Voor 1954 wordt 21.000 geraamd. B. en W. stellen voor een bedrag van 3.000 uit te trekken op de post „Kosten van openbare biblio theken". Twee plaatselijke instellingen krijgen elk 1000 voor bekostiging van het voorbex-eidend werk voor de stichting van een algemene en een R.K. Openbare Leeszaal en bibliotheek. Salarissen en subsidies De salarisposten vragen een groot aan deel in de begroting. Voor het pei-soneel van het raadhuis is 166.000 uitgetrokken, voor gemeentepolitie 184.500, voor brand weer ƒ10.362,49,volkshuisvesting ƒ17.764,85, openbaar gewoon lager onderwijs 163.000, openbaar voortgezet lager onderwijs 13.000, openbaar uitgebreid lager onder wijs 43.500, openbaar buitengewoon lager onderwijs 30.014,64. De gemeente breidt zich verder uit en deswege is het noodzakelijk een tweede sui-veillance-i-adiowagen ter beschikking te hebben. Kosten mobilofoon-installatie 3000. De brandweer krijgt nieuwe hel men. Thans worden nog Duitse legerhel- men gebruikt, waarvan een gi-oot deel stuk is. Kosten 2000. De beschei-ming bevol king vi-aagt 21.000 en voor subsidies komen in aanmerking Steun Wettig Gezag 1500, reclasseringsverenigingen 1200, verenigingen voor vacantiebezigheden 3000, Ned. Rode Ki-uis 8000, Noox-dhol- lands Philharmonisch Orkest 4025, Be verwijkse Harmoniekapel 750, muziek vereniging „Arion" 300 en Beverwijkse Accordeonvereniging 100; bij wijze van proef, Beverwijkse Speeltuincentrale ƒ4500 (1953 3500); massa jeugd werk ƒ5000 (1953 3000); Bond voor Ouden van Dagen ƒ100, V.V.V. Beverwijk 1500, V.V.V. Wijk aan Zee 750. Voor de T.B.C.-bestrijding is 22.375 ge raamd. In 1953 was dit 37.880, hetgeen duidt op vermindering van het tuberculose- gevaar. De kosten van verstrekking van melk op school zijn 31.400. De bijdrage ten behoeve van de geestelijke volksge zondheid bedraagt 7000 (1953 2109). Beverwijks raad hield zich gisteravond enige uren bezig met een lijvig px-ogramma, dat punt voor punt op de „stadwording" was afgestemd. De helft van de agenda was thuis te brengen onder het hoofdstuk Onderwijs: vele voorstellen tot uitbreiding, ver groting en aanbouw van scholen, met aan deze posten verbonden subsidies en credie- ten, deden de raadsleden soms met een enkele knik, soms echter met een uitgebreide repliek af. Speciaal de medewerkig tot het oprichten van een R.K. school voor buiten gewoon lager onderwijs stuitte nog al op wat zwarigheden, die van C.H.U.- en V.V.D.- zijde geuit werden. m 4,, - Zo was de situatie enkele uren na het. dichten van het stroomgat te Ouwerkcrk. Op de achtergrond rechts de derde caisson, die Vrijdag geplaatst is met rechts daarvan een zinkstuk. In het midden de vierde caisson met links daarvan een zinkstuk. (Luchtopname ANP-foto). Dr. De Ruiter (C.H.U.) meende na melijk, dat op dit soort scholen niet het ge loof maar de opvoeding voor deze kinderen primair was. Door een verdeling van de bestaande „Emmaschool" in R.K. en an- dei-sdenkende kindex-en bleek een moge lijkheid tot het maken van twee, beid? onvolwaardige scholen te zijn geschapen, doordat het totaal aantal leerlingen dier scholen de 35 niet overschrijdt. Ook de leerkrachten zouden volgens hem in het gedrang komen. Mevrouw Allan (V.V.D.) stemde tegen, omdat het bouwen van een Katholieke BLO-school naar haar mening niet strikt- noodzakelijk kon worden geacht. De P. v. d. A.-afgevaardigde de heer De Boer verklaarde zich accoord met het voorstel, uitgaande van de beginselen van zijn partij, die iedereen het recht van vrijheid op geloofsgebied, cultureel zowel als on derwijzend moet hebben. Deze woorden wisselingen werden doorkruist door cle meningen van oud-wethouder Passchier, die gisteren blijkbaar zijn „jour" had en de gehele avond in de oppositie was. Aanvullingen Wethouder A 1 b e r d a (P. v. d. A.) vul de de explicaties van zijn nog nieuwe ambtgenoot wethouder Niesten (K.V.P.) meermalen aan en was eigenlijk met de heer V e s s i e s (K.V.P.) voortdux-end op pad om met kennis van zaken de raads leden van afdoende antwoorden te voor zien. De nieuwe school kwam er door met de C.P.N. en mevrouw Allan tegen. U.L.O. komt Een U.L.O.-school komt er ook. even als een ux-inoir op het marktterrein. Een dergelijke gelegenheid voor dames en meerdere gelegenheden voor heren zou den door het college op hun noodzakelijk heid onderzocht worden. De riolerings installatie werkte volgens wethouder V e s- s i e s op volle toeren en het kostte npg maar een relatief gering bedrag om het ge heel sluitend te krijgen. Een voorstel van de heer Kuyper (C.P.N.) om een rijks bijdrage te krijgen werd met redenen om schreven als „waardeloos" afgedaan. Grondonteigening De onteigeningskwestie bracht nog enige narigheden met zich mee: de heer Been tjes (K.V.P.) diende een motie in tot on- geldig-making van het voorstel tot ont eigening van bouv/grond, gelegen tussen de spoorlijn BeverwijkUitgeest en de Hoflandex-weg, omdat nog steeds niet vol doende vervangende grond aanwezig was. De heren Passchier en Vessies ont zenuwden deze bewering door mee te delen, dat reeds een aantal vrijwillig te koop aangeboden boerderijen waren aan gekocht en de heer Vessies vond in deze streek de strop voor de tuinbouwers nog al meevallen. Primair is cle woning bouw, aldus de wethouder van Openbare Werken, en met medewerking van Provin ciale Staten, zal het waarachtig wel luk ken een groot deel van de tuinders van andere gronden te voorzien. Omdat Beverwijk nog niet het vereiste aantal inwoners telde, verklaarde mevrouw Allan zich tegen verhoging van de sa larissen der gemeente-ambtenaren, ook al omdat het niet wettelijk was. Wethouder A 1 b e r d a x-epliceerde hierop dat het on doenlijk was om met de huidige salariëring top-figuren aan te tx-ekken, die, ook vol gens de heer Vessies, nodig waren om Be- verwijk op een zeer hoog niveau staand stedebouwkundig plan te brengen. Na een serie hamerstukken sloot de voorzitter, mr. H. H. J. Scholtens, het openbare gedeelte van deze ietwat lang dradige vergadering. Begroting Op Dinsdag 24 November zal de elders in ons blad besproken begroting der ge meente per afdeling onderzocht worden en op Woensdag 16 December te 15 en 19 uur zal de begroting in het openbaar be handeld worden. Indien nodig wordt ook de Donderdag daarop hier nog aan be steed. De Gemeenschap Bevei-wijk van het Humanistisch Verbond heeft Zondagmor gen een bijeenkomst gehouden in het Sta- tenhuis, alwaar de Poolse dr. S. Lubienski een inleiding heeft gehouden over „Huma nisme en Moraal". Spreker deelde allereerst mede tot dit onderwerp te zijn gekomen, omdat er vaak misverstanden bestaan omtrent de Huma nistische opvatting van moraal. Dr. Lu bienski voei-de vervolgens aan dat de mening als zou het Humanisme de zeden leer veroordelen volslagen onhoudbaar is, aangezien een der doelstelling van het Hu manisme juist het opvoeden van de mens in de zedelijke moraal behelst, om zodoen de te pogen de mens een plaats in de kos mos te doen veroveren. Wel veroordeelde spreker het streven van bepaalde zijde om tot een mystiek sensualisme te geraken, hetgeen volgens hem tot een geestelijk en maatschappelijk nihilisme zou voeren. Dit streven achtte hij echter vooral van de kant der wijsbegeerte gezien alleszins begrijpelijk. Op deze inlei ding volgde een levendige discussie. De afdeling Beverwijk van de vereniging „Volksonderwijs" houdt ter viering van het dex-tigjarig bestaan der afdeling op Zater dag 14 November een feestavond in het Kennémer Theater. De Velser H.B.S.-vex-eniging zal een op voering geven van het toneelspel ,,'t Begon in een gracht". Voor de kinderen zijn er 's middags twee voorstellingen van Bert Bi-ugmans Mario nettentheater met „Buffalo Bill". (E OMVANG van de werkzaamheden, die het Beverwijkse bedrijf voor Openbare Werken voor de voorbereiding, uitwerking en verwezenlijking van de plannen, voortvloeiende uit de verwachte ontwikkeling van de gemeente, zal moeten ver richten, zal vrij belangrijk uitgaan boven de omvang van de werkzaamheden, die tot dusver door de dienst zijn verricht. Nu al is de omvang van de werkzaamheden te groot voor de huidige bezetting. De bouw en verbouw van gemeentewoningen, de scholenbouw, de gemeentelijke en particuliere woningbouw zullen niet alleen een belangrijke vermeerdering van door de dienst te veri'ichten wei'kzaamheden ver- oox-zaken, maar vereisen bovendien dat van de technische aspecten serieuze studie wordt gemaakt. De rederijkerskamer „Kennemerland" zal ook dit jaar deelnemen aan het „Land juweel", een concours tusse de rederijkers kamers „Moliere" uit Utrecht, „H. H. Poot" te Bodegraven, „Jan van Beers" te Utrecht en die van Beverwijk. „Moliere" komt op 19 November op dit toneelconcours, dat wordt gehouden door het departement Alphen aan de Rijn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, uit met „Gaslicht". „H. H. Poot" speelt „Uitstekend mylord" op Donderdag 14 Januari, „Jan Beers" zal op 17 December „Een vrouw in haar bloei" op de planken zetten en de rederijkerskamer Kennemer land brengt op Donderdag 4 Februari „Goud en antiek". Behalve het werk, dat door de stede- bouwkundige adviseurs der gemeente wordt verricht, is in het bijzonder ten aan zien van de uitbreidingsplannen en de sanering der bebouwde kom van Beverwijk, ook voor de dienst een taak te verrichten, met name het verzamelen van de benodig de gegevens, het verrichten van détail- meetwerk en vooral ook de beoordeling van de door de stedebouwkundige advi seurs voorgelegde en nog voor te leggen plannen en de nadere uitwerking daarvan. Het is daarom, aldus B. en W„ zeer ge wenst over te gaan tot de instelling van een afdeling Stadsontwikkeling en aan het hoofd hiervan aan te stellen een bouwkun dig ingenieur met enige jaren praktijk op dit gebied of wel een geroutineerd middel baar technicus. De grootse opzet van het structuurplan, de gewichtige belangen en grote kapitaals investeringen die voor de gemeente daar mee gemoeid zijn, maken het noodzakelijk dat een kundige geroutineerde kracht, vol ledig op de hoogte met de nieuwe inzich ten omtrent wegenaanleg en verkeerstech- nische problemen, belast wordt met de be studering en uitwerking van de vraagstuk ken die zich bij de uitwei'king van de plan nen voordoen. Deze kracht zou aan het hoofd van een in te stellen afdeling wegen moeten worden aangesteld. De huidige bezetting van de tekenkamer is in verhouding tot de te vex-richten werk zaamheden zeer onvoldoende te achten, terwijl het tevens nodig zal zijn bovenbe doelde aan te stellen functionarissen assistentie te bieden in het te verrichten tekenwerk, research werk en het nader uitwerken van objecten en plannen. Het is dan ook noodzakelijk, dat voorshands wordt overgegaan tot aanstelling van twee jongere ki-achten waarvan er een enige ervaring moet hebben in stedebouwkundige werkzaamheden en de andere enige erva ring moet hebben in wegenbouwkunde. Ook de administi-atie van de dienst is onderbezet. Het x-edactionele werk neemt steeds in omvang toe, zodat i-eeds thans de twee administratieve ambtenaren daaraan een volle dagtaak hebben. Het te verrichten secretariaatswerk bij voorkomende vergaderingen en besprekin gen. hoezeer dit werk ook noodzakelijk is, veroorzaakt onder deze omstandigheden herhaaldelijk stagnatie in de afdoening van het gewone werk. Daarenboven zal de technische dienst steeds veelvuldiger moe ten gebruik maken van de documentatie, vervat in het archief, dat echter geenszins de verzorging kan verkrijgen die het be hoeft. Voor deze afdeling is dan ook uit breiding met een derde ambtenaar, speciaal te belasten met de verzorging van het archief, gewenst. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Kax-pertje" heeft ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan in het clubhuis een feestavond gehouden, welke werd ver- zoi-gd door „De drie Murketiers". Dit trio, bestaande uit Cees Nat, Leo van Norden en Henk Smal wist al spoedig de zaal vol komen „mee" te krijgen. Tot diep in de nacht duux-de het feest en na afloop waren de hengelaars en hun echtgenoten er onge twijfeld van overtuigd, dat de mens nu ook weer niet perse aan de waterkant hoeft te zitten om plezier te hebben. De heer K. Monne, een van de oprichters der vereniging, werd op deze avond gehul digd en mocht een geschenk in ontvangst nemen. De andere oprichters zijn al op de receptie, die enige maanden geleden werd gehouden in de bloemen gezet. UITSLAGEN KENNEMERS ELFTALLEN RCH 3—Kennemei-s 3 10 Bloemendaal 3—Kennemers 5 32 Kennemei-s 6DCO 3 02 Kennemers aDSS a 51 Zatex-dagavona was het feest voor de jeugdleden van het Bevex-wijkse koor „Zang en Vriendschap". Jong „Zang en Vriendschap" herdacht haar driejarig bestaan en ter gelegenheid hiex-van werd voor de jeugd een feestavond gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Schans. De voorzitter van 'het Jeugdkoor, de heer J. G. H. Hagenaar, heeft de talrijke aan wezigen, waaronder vei'schillende ouders, een welkom toegeroepen. De heer Hagenaar uitte de wens, dat de ouders in het algemeen meer belangstelling zouden gaan tonen voor het werk van het bestuur en de prestaties der kinderen. Het jeugdkoor mag zich in een groeiende be langstelling verheugen: er zijn nu bijna 70 kindei-en „op het koor". De avond werd door de jeugd geheel zelf verzorgd en dat gebeurde op allex-aardigste wijze: divei-se vooi'drachten, zangnummers en pianospel vormden een bonte, smake lijke rij. De jeugd wex-d gul onthaald op divei'se lekkexmijen. Er bestond flinke belangstelling voor de belangrijke wedstrijd tussen de koplopers in de derde klasse. DEM en CSV hebben het vrij talrijke publiek echter op een ma tige partij voetbal vergast en geen moment kreeg men de indruk dat hier de top- ploegen in actie waren. Er werd aan beide kanten vrij slordig gespeeld. Vooi-al het plaatsen liet veel te wensen over en aan beide kanten wei-den diverse kansen om zeep gebracht. Het begin was voor CSV dat echter z'n meerderheid niet in doelpunten tot uit drukking kon brengen omdat de voorhoede daartoe machteloos bleek. Na ruim een half uur wist DEM door middel van mid- voor Bakker de score te openen toen een hard schot van deze speler onverwacht doel trof. CSV bleef het antwoord niet schuldig en kon kort voor rust profiteren van een fout in DEM's verdediging waar door Jacobs doelpuntte. Met gelijke stand brak dus de rust aan. Na de pauze wogen de elftallen vrijwel tegen elkaar op. Slecht plaatsen was oor zaak dat menige aanval een vroegtijdig einde vond aan beide kanten en hoewel de spanning wel toenam, bleef het toch een zwakke vertoning. Geen der partijen slaagde er in meer te scoren, zodat met eeneen het einde kwam. Door een bekend ingezetene van Bever wijk is in het restauratiefonds van de Grote Kerk een bedrag van 1000 gestort. Hier door is het geld, dat nodig was voor de dak restauratie, bijna bijeen. Uitslagen voor Bedrijfsontspanning De uitslagen van het door de commissie voor Bedrijfsontspanning georganiseerde tournooi, tweede ronde, luiden als volgt: Schaken: Walserij West-Nieuwbouw 5Vo- 3 Bi-eedband-Loma 5-2; HVB-IJzex-en Paard 7-2. Dammen: Visser-Haver 1-1; Michil-Borst 2-0; Broersma-v.d. Meer 2-0; Schuurman- Albei-s 0-2; Leering- v. Woensel 0-2; Lee- ring-Albers 0-2; Michil-v. Woensel 0-2. Persoonlijk schaken: J. Jansen-P. Zwaan 1-0: G. Lamaas-J. v. d. Wel 1-0. Klaverjassen. Het hoogste puntenaantal wex-d behaald door de volgende koppels: nr. 5-57; nr. 54-55; nrs. 3, 9 en 58-51; nr. 20-46: nrs. 12, 13 en 19-45; nrs. 21 en 23- 44; nrs. 24, 34 en 39-43; nr. 18-42. In totaal wordt met 60 koppels aan dit klaverjas- tournooi deelgenomen. De dx-iejax-ige Margaretha van D„ uit Limmen, geraakte Maandagmorgen om 10 uur spelenderwijs onder een drie-wielige wagen, op het land aan de Uitgeesterweg. Het kind kreeg een der wielen over zich heen, waardoor de kleine op slag \Verd gedood. Geringe aanvoer op groenteveiling De Castricumse groenteveiling van Maandag genoot van de zijde der Kenne- mer tuinders een matige belangstelling. De aanvoer gold een zestal soorten groente, waarvan spruiten 20-66 cent per kilo no- teex-den. Boerenkool leverde 10-19 cent op en prei bleef op 8-13 cent per kilo hangen. Sla ging voor 3-6 cent van de kar en de notering voor andijvie bedroeg 7-15 cent. Voor tomaten kreeg men de goede prijs van 48-82 cent betaald. Vertegenwoordiger tiaar het ziekenhuis Maandagavond om 19.15 uur is de Alk- maarse vertegenwoordiger K. met zijn per sonenauto vlak bij de Castx-icumse spoor bomen tegen de stilstaande vrachtwagen van de gebr. D. uit Beverwijk gereden. De personenauto werd zo goed als geheel vernield en slechts met moeite kon men de vertegenwoox-diger die nog bij ken nis was uit zijn benarde positie be vrijden. Hij bleek een hersenschudding te hebben en klaagde voorts over inwendige pijnen. Op advies van een Castx-icumse arts is de man naar zijn woning te Alkmaar vervoerd. Naar het ooi-deel van de rijks politie, treft de bestuurder van de vracht wagen geen schuld aan het ongeval. Zijn wagen stond langs de weg geparkeerd in verband met een motorstoring en de ver lichting aan de achterzijde liet niets te wensen over. Evenals in alle andere plaatsen zal ook te Castricum op Zaterdag 14 November de jaarlijkse Klapx-oos-collecte worden ge houden. Het is te hopen dat de bevolking in deze zijn plicht kent en met gulle hand een geldelijk offer zal geven voor het on- deijioud van de graven van hen, die in de laatste wex-eldoorlog hun leven gaven. Het plaatselijk comité heeft in een oproep de hulp van collectrices en collectanten inge roepen en zij kunnen op de dag van de collecte de bussen èn een legitimatiekaart komen afhalen bij de heer N. Stiemer, Burgemeester Mooystraat 6. Op den duur ander terrein nodig Zondag is de Eerste Zaanse Zweefvlieg Club op haar zweefvliegterrein De Bra bantse Landbouw in de duinen te Castri cum nog in de gelegenheid geweest een behoorlijk aantal stai-ts te maken, doch dit zal voor dit jaar waarschijnlijk de laat ste keer zijn geweest. De weersomstandig heden spelen namelijk bij het zweefvliegen een gx-ote rol en hoewel het Zondag al niet te, best was, kwamen er in totaal 30 starts tot standi gemaakt met het ESG-lestoestel en het toestel voor de gevox-derden, de Grunau Baby (PH 184) „Ax-endsjong". De langste tijd gedurende welke men in de lucht kon blijven bedroeg 10 minuten. De club heeft de afgelopen zomer een buitengewoon grote activiteit aan de dag gelegd. In het geheel heeft men rond de 800 starts kunnen maken, een groter aan tal dan voorgaande jaren. Het PV/N heeft de toezegging gedaan dat de EZZC het vol gend jaar opnieuw over De Bi-abantse Landbouw mag beschikken. Dit zal dan echter het laatste jaar zijn daar het PWN met het terrein andere plannen heeft. St. Roxiefatius komt met „De tante van Charlie" De Castricumse afdeling van de Bond voor Staatspensionnering heeft voor Za- tex-dag 28 November een propaganda- avond georganiseerd, die in hotel De Rus tende Jager wordt gehouden. Men heeft de R.K. toneelvereniging St. Bonefatius uit Krommenie bereid gevonden een opvoering te geven van de klucht in drie bedrijven: „De tante van ChaxJie" van Rosita Peters, welks- stuk ook bekendheid geniet onder de titel „O Bella donna Lucia". Voox-ts ligt het in de bedoeling da.t een bondspro- pagandist een x-ede zal houden. De bijeen komst vangt om 20 uur aan. Na ettelijke pogingen is het de Partij van de Arbeid afdeling Castricum gelukt „be slag" te leggen op het lid van de Eerste Kamer, cïe heer A. Kapteijn, welke op Vrijdag 27 November voor de leden een lezing zal houden over de Europese Ge meenschap. Naar alle waax-schijnlijkheid vindt de bijeenkomst plaats in hótel Boi-st te Bakkum. WAT DE LAGERE CASTRICUMSE ELFTALLEN PRESTEERDEN Zowel de lagere teams van CSV als van Vitesse '22 kwamen Zondag in het veld- De uitslagen zijn als volgt: C-S.V.: CSV 2—Limmen 2 3—1; CSV 3— Assendelfl 5 110; WFC jun. b—CSV jun. a 23; CSV adsp. a—Foresters adsp. a 13; CSV adsp. bAlcmaria adsp. c 2—0. Vitesse '22: HRC 2Vitesse 2 4—0; Vitesse 3 —Zilvermeeuwen 5 7—0; Alkmaarse Boys 4 Vitesse 4 70; Vitesse jun. a—Volendam jun. b 15; SVA jun. a—Vitesse jun. b 6—1; Vitesse adsp. a—Volendam adsp. a 51; RK AFG adsp. eVitesse adsp. b 3

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10