Eisenhower, Churchill en Laniel gaan over Duitsland praten Neo-fascisten stookten onlusten in Triëst aan Weerbericht Socialistische opstand in Bolivia snel onderdrukt Initiatief van Britse premier Toch een Bermuda-conferentie Europese verkiezingen in Belgische steden Anthony Eden verklaart: Hevig noodweer teistert Italië Koning Ibn Saoed overleden Westelijke „Grote Drie" veroordelen Israel Nederlandse stem in ontwapeningsdebat Het woord is aan f f yy\ri/ y -j/ n tl si Vervloeking Verkiezingsonlusten op Philippijnen Dank aan Engeland voor caissons Reis van de Prins naar Ethiopië gaat door Australische patrouille op Oost N.-Guinea gedood Dodelijke ongevallen in Belgische strijdmacht Weerrapport si Sl 1° Is 68e JAARGANG No 105 Bureaux: Keimemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 IJmuider Courant vel ser HaailBms Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 258 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestdafren. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PAKIJS, (AFP) Er is tussen Washington, Londen en Parijs besloten van 4 tot 8 December een bijeenkomst te houden van Eisenhower, Churchill en Laniel. Deze conferentie zal worden gehouden in plaats van die, welke in Juni op de Bermudas zou hebben plaats gehad, als de gezondheidstoestand van de Britse premier zulks niet had verhinderd. Zoals bekend hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „grote drie" in plaats van de voorgenomen conferentie in Juli besprekingen te Washington gevoerd. Sindsdien zijn de drie ministers, onder wie minister Eden die te Washington ver tegenwoordigd was door Lord Salisbury, te Londen opnieuw bijeengeweest, waarbij besloten werd, de Sovjet-Unie uit te no digen voor een conferentie over Duitsland te Lugano. Aangezien het Russische ant woord negatief is uitgevallen, willen de Westelijke mogendheden, zo meent men te Parijs, nu met elkaar een regeling voor Duitsland vinden. Met het oog op deze overweging en op verzoek van de Britse regering werd het denkbeeld van Bermuda weer bestudeerd. Op de voorgenomen bijeenkomst der drie Westelijke regeringsleiders zal het vraag stuk van de integratie van Duitsland in een verenigd Europa het belangrijkste,hoe wel niet het enige onderwerp zijn. Wat Frankrijk betreft zou premier La niel, bijgestaan door minister Bidault, op deze conferentie het standpunt van de Nationale Vergadering ten aanzien van het Europese legerverdrag kenbaar kunnen maken, nu de vergadering binnenkort deze kwestie in behandeling neemt. Naar men verwacht zal het evenwel niet vóór begin 1954 te Parijs tot een stemming over het verdrag komen. Van welingelichte zijde te Washington wordt vernomen, dat het Witte Huis zal bekendmaken, dat in de loop van Decem ber Eisenhower, Churchill en Laniel een bijeenkomst zullen hebben op de Bermuda eilanden van 4 tot 8 December. Ook is te Washington bevestigd, dat het Duitse probleem en zijn weerslag op de Westelijke defensie de belangrijkste onder werpen van gesprek zullen zijn. Van dezelfde diplomatieke zijde werd vernomen, dat de bijeenkomst reeds ge regeld is en dat zij spoedig in de hoofd steden van de drie Westelijke landen be kend zal worden gemaakt. Misschien zal ook de kwestie van een vier-mogendhedenconferentie zoals door Churchill voorgesteld, ter sprake ko men, aldus de diplomaat. In gezaghebbende kringen te Londen is bevestigd, dat het initiatief voor deze bij eenkomst van Churchill is uitgegaan. Van onze correspondent in Brussel) Begin December zullen in twee Belgische steden, Roeselare in West-Vlaanderen en Verviers in de provincie Luik, Europese verkiezingen worden georganiseerd. Twee staatsmannen zullen de verkiezingscam pagne openen, namelijk de Franse oud minister van Buitenlandse Zaken, Schuman en de Italiaanse oud-premier De Gasperi. Verviers is een belangrijk textielcentrum (wolspinnerijen, weverijen en ververijen) en Roeselare is bekend om zijn veevoeder fabrieken. De verkiezing zal daarom extra interessant zijn, omdat zij respectievelijk in een Vlaamse en een Waalse stad wordt gehouden en men dus zal kunnen consta teren of de Vlaamse en Waalse bevolking verschillend op de Europese idee reageren. Eric Poore uit Palcham in Sussex heeft uit zijn graf een hartig woordje ge sproken tot de belastinginspecteurs. Poore overleed Zaterdag en zijn nala tenschap bedroeg 30.000 pond sterling. Daarvan inde de Britse belasting slechts 28 pond sterling plus de vervloeking van de dode. „Van mijn graf uit vervloek ik de directie voor de binnenlandse belastin gen die mijn leven verwoest heeft", luidde het testament. „Alle belasting inspecteurs zijn sadistische en verdor ven individuen, zonder gevoel voor billijkheid, rechtvaardigheid en gang baar fatsoen". De beschikking van Poore luidde dat afdrukken van zijn vervloeking gezon den moesten worden aan alle leden van de directie der binnenlandse belastingen en alle belastinginspecteurs die hij in zijn leven had ontmoet. Als laatste gebaar bepaalde hij dat zijn lichaam begraven moest worden in Frankrijk, België of Spanje „met mijn gelaat naar het Zuiden dat ik zozeer liefheb en mijn rug naar het land, dat mijn gezin en ik zo trouw gediend heb ben, maar ons zo miserabel behandeld heeft". Vijf doden MANILLA (Reuter/AFP) Op de Phi lippijnen gaan vandaag vijfeneenhalf mil- lioen mensen naar de stembus om een nieuwe president en vice-president (voor een ambstermijn van vier jaar), acht sena toren en 102 afgevaardigden te kiezen. Duizenden militairen zijn op de been om de stembureaux te bewaken. Te Bacoor, op 32 kilometer van Manilla, zijn bij onlusten op de verkiezingsdag een loco-burgemees- ter en vier anderen gedood. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft de volgende brief door bemiddeling van de Nederlandse ambassa deur te Londen aan de First Lord of the Admiralty verzonden: „Het stemt mij tot grote voldoening, u te kunnen mededelen, dat het laatste gat in de dijken, dat ons na de ramp van 1 Februari 1953 restte, op Vrijdag 6 November te 23.56 uur werd ge sloten. Deze sluiting werd mogelijk ge maakt door toepassing van vier Phoenix- pontons. Dit geeft mij aanleiding u mijn grote dank te betuigen voor de hulp, welke u ons hebt willen verlenen door deze cois- sons te onzer beschikking te stellen". De behandelende medici hebben toege staan, dat Prins Bernhard morgen naar Ethiopië vertrekt voor het aangekondigde bezoek aan Keizer Haile Selassie. De Prins zal vermoedelijk op 23 November hier te lande terugkeren. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard dat de jongste onlusten in Triëst met opzet ver oorzaakt en tenminste voor een deel zijn georganiseerd door personen buiten zóne „A". Hij zei dat de studenten- en scholie ren-demonstraties waren georganiseerd door ouderen, onder wie leden van de neo- fascistische partij. Op 3 en 4 November, aldus Eden, heeft het Brits-Amerikaanse militaire bestuur ongeveer 3000 personen aan de grens terug gezonden, die in georganiseerde groepen van Italië uit zóne „A" van Triëst wilden binnenkomen. Ondanks de genomen maat regelen was toch een groot aantal van deze mensen er in geslaagd de zóne binnen te komen om deel te nemen aan de relletjes. De verantwoordelijkheid voor de tragi sche gebeurtenissen ligt geheel bij deze extremistische elementen. De comman dant van de zóne, generaal Winterton, heeft de volle steun van de Britse regering bij het nemen van die maatregelen, die nodig zijn om de orde te herstellen èn te hand haven. Wij zijn van mening, aldus de minister, dat een conferentie van vijf de beste kans op een oplossing van het moeilijke vraag- stuk-Triëst biedt. In een verklaring, die Maandag aan de buitenlandse pers te Rome is verstrekt, heeft een woordvoerder van de regering medegedeeld, dat de Italiaanse regering het ten enenmale oneens is met de verklaring vervat in de rede, die Maandag door de Britse minister van Buitenlandse Zaken met betrekking tot de incidenten in Triëst is afgelegd. Na te hebben gezegd dat het standpunt van de Italiaanse regering ten aanzien van de tragische gebeurtenissen in Triëst Zon dag door premier Pella in zijn radiorede is weergegeven, voegde de woordvoerder er aan toe: „Onze mening ten aanzien van de feiten is die, welke wij Zondagavond aan de pers hebben bekendgemaakt." Wij veronderstellen, zeide hij, dat de rede van de heer Eden is gebaseerd op getuigenissen van slechts een enkele partij in deze zaak, hetgeen onvoldoende is. Een diepergaand onderzoek is onmisbaar. Wat betreft de drieduizend personen, die volgens Eden getracht zouden hebben in zóne „A" door te dringen, en die als geor ganiseerde groepen uit Italië zouden zijn gekomen, merkte de woordvoerder op, dat het hier slechts personen betrof, die hadden deelgenomen aan de plechtigheden te Redipuglia en die een bezoek aan Triëst wilden brengen. Zij waren zonder enig in cident weer vertrokken, toen men hen ver bood zóne ,.A" binnen te gaan. Sir Winston Churchill is Maandag van zijn landhuis te Londen teruggekeerd voor het bijwonen van een onyerwachts uitge- PALERMO. (AFP). Twintig gezinnen hebben Maandag te Palermo in allerijl hun woningen moeten verlaten daar deze op het punt stonden in te storten als ge volg van de zware regenval die sinds twee dagen ononderbroken op Palermo en de omgeving van die stad neerkomt. Verschil lende plaatsen in de omgeving hebben ge meld, dat het land en de wegen over stroomd zijn. Twee personen zijn door de bliksem getroffen en gedood tijdens een onweer in de omgeving van Cosenza in Ca- labrië. De meeste rivieren en beken in dit district zijn buiten hun oevers getreden. De spoorwegen zijn overal versperd en bruggen zijn door het water meegespoeld. Teneinde de hulpverlening te coördine- ren, hebben de burgemeesters van 41 ge meenten, de bisschop, de parlementaire vertegenwoordigers en de provinciale raadsleden een vergadering gehouden. Na afloop van de vergadering heeft men de president van de republiek, de premier en het ministerie van Binnenlandse Zaken te legrafisch van de ernst der situatie op de hoogte gesteld. Ook in Noord-West-Italië heeft men te lijden van de gevolgen van het noodweer. In de buurt van Aosta moesten de bewo ners van de dorpen Bertodasco en Rosone hun woningen ontruimen, die worden be dreigd door grote massa's steen en aarde die van de berghelling komen glijden. Het •schijnt dat de dorpen niet te redden zijn. schreven zitting van het Britse kabinet. Men meent, dat over Triëst werd ge sproken. De kabinetsvergadering werd bijgewoond door de ministers voor de strijdkrachten en de chefs der Britse generale staven. Volgens in Amerikaanse kringen te Rome ontvangen berichten zou de Joegoslavische regering bij de drie Westelijke grote mogendheden nieuwe voorstellen inzake Triëst hebben inge diend. Joegoslavië zou niet langer staan op internationalisatie van het omstreden gebied en instemmen met het houden van een volksstemming in aliecn de stad Triëst. Anderzijds zou Belgrado echter een herziening van de grens tussen de zones „A" en „B" eisen. In Belgrado wordt vernomen, dat Joego slavië heeft voorgesteld, met spoed een vijf-mogendhedenconferentie te beleggen, ongeacht op welk niveau, op voorwaarde echter, dat het besluit van de V.S. en En geland óm de zóne ,.A" aan Italië over te dragen niet wordt uitgevoerd, zolang deze besprekingen nog aan de gang zijn. Oost-Duits verzoek Geallieerde functionarissen te Berlijn hebben verklaard, dat het schrijven van de Oost-Duitse regering aan de drie Wes telijke mogendheden, waarin om verlich ting van de economische lasten voor West- Duitsland wordt gevraagd, genegeerd zal worden. Daar de Westelijke mogendheden de Oost-Duitse regering niet erkennen, zal het schrijven niet beantwoord worden. Overigens, aldus werd toegelicht, hebben de Westelijke mogendheden reeds sedert lang het aannemen van herstelbetalingen van West-Duitsland gestaakt, de schulden voor een aanzienlijk deel kwijtgescholden en West-Duitsland uitgebreide economische hulp verschaft via het plan-Marshall en op andere manieren. Zijn zoon Emir volgt hem op Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië is Dinsdag overleden. Zijn zoon Emir Saoed is tot koning uitgeroepen. Koning Ibn Saoed Koning Ibn Saoed heeft meer dan een halve eeuw als absoluut vorst geheerst over zeven millioen Bedoeïnen. Hij zou meer dan veertig zonen hebben en men vraagt zich dan ook af, of zijn dood aanleiding zal wor den tot een strijd om de macht. Ibn Saoed zelf voorzag deze mogelijkheid reeds en was begonnen met meer bevoegdheden aan jongere personen over te dragen. Nog on langs verordende hij de instelling van een regering op moderne basis, namelijk een kabinet met een regeringshoofd dat apart staat naast het staatshoofd en liet hoofd van de kroonraad. Ook verordende hij een reorganisatie- van de gewapende macht. Ondanks deze maatregelen echter is de regering van Saoedi-Arabië een familie zaak gebleven, waarbij alle sleutelposities door leden van de koninklijke familie zijn bezet. Ibn Saoed benoemde zijn oudste zoon, kroonprins Emir Saoed, tot eerste-minisler en opperbevelhebber. Diens broer, prins Faisal, werd plaatsvervangend premier en minister van Buitenlandse Zaken. Andere belangrijke posten worden bezet door overige zonen en neven of vertrouwde dienaren. Alle ministers worden bij koninklijk be sluit benoemd en alle besluiten van het kabinet moeten door de koning worden goedgekeurd. Koning Emir Saoeds naam, als opvolger van koning Ibn Saoed, zal zijn Saoed ibn Abdoel Aziz van Saoedi-Arabië. Emir Feisal, een broer van de nieuwe koning, is uitgeroepen tot kroonprins, pre mier en minister van Defensie. NEW YORK (Reuter) De V.S., Enge land en Frankrijk hebben Maandag in de Veiligheidsraad Israel veroordeeld wegens de actie tegen het Jordaanse dorp Kibya op 14 October, waarbij 42 Jordaniërs werden gedood. De Britse afgevaardigde, Sir Gladwyn Jebb, verklaarde dat de Israëlische rege ring zich moeilijk aan de verantwoordelijk heid voor het incident kan onttrekken. De gegevens, die door de stafchef van de UNO- commissie voor toezicht op het bestand in Palestina, generaal-majoor Bennike, zijn verstrekt, hebben Engeland in deze opvat ting gesterkt. De Amerikaanse en-Franse vertegenwoor digers, Cabot Lodge en Hoppenot, sloten zich bij de woorden van Sir Gladwyn Jebb aan. Tijdens het debat van de politieke com missie van de UNO over de ontwapening heeft de Nederlandse afgevaardigde D. von Balluseck verklaard, dat de economische ontwikkeling van de ten achtergebleven gebieden een belangrijke bijdrage tot de vrede en de veiligheid van de wereld zou zijn. Om deze reden stelde hij voor in de ontwapenings resolutie, waarop het debat betrekking heeft, een clausule van die strekking in te voegen en de hulp aan arme landen niet alleen te laten afhangen van het slagen of mislukken van de thans ondernomen pogingen tot ontwapening. De Nederlandse vertegenwoordiger ver klaarde zich overigens van ganser harte voorstander van de geest van de 14-landen resolutie. In tegenstelling tot Wysjinski's opvatting, dat ontwapening moet beginnen met. het afschaffen en verbieden van atoom- en waterstofwapens, was de heer Von Balluseck van mening, dat men aller eerst moet pogen te komen tot een sfeer van groter vertrouwen tussen de volken. De heer Von Balluseck drong er op aan tegelijkertijd tc streven naar verbetering in de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de landen en naar ontwapening. De Nederlandse afgevaardigde zeide het te betreuren, dat de Sovjet-Unie nog steeds op het standpunt schijnt te staan, dat ont wapening kan beginnen met het verbieden van wapens (de atoom- en de waterstof bom), voordat een sfeer van vertrouwen is geschapen. De ontwapening moest volgens de Neder landse afgevaardigde geleidelijk geschie den. Op deze wijze zou ervaring worden verkregen, die misschien van nut zal kun nen zijn bij de oplossing van nog belang rijker problemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Clemenceau: De grote ziekte van de ziel is de koude. SYDNEY (A.F.P.) Een gewonde in heemse politieman, die Wewak in het Australische deel van Nieuw Guinea heeft weten te bereiken, heeft gemeld, dat twee officieren en zes politiemannen van een patrouille, waartoe hij behoorde, in het bergachtige binnenland zijn gedood door inboorlingen. De aanvallers hadden zich verscholen tussen een groep vrouwen, die de patrouille een voedselgift kwamen aan bieden. Men meent te weten, dat deze daad van de inboorlingen bedoeld is als wraak voor de dood van vijf stamgenoten, die zijn omgekomen bij een schipbreuk van een regeringsvaartuig. Borgstelling voor chauffeur De Baat mogelijk Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, uit Duitsland bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandse chauffeur De Baat, die betrokken was bij de ketting botsing op de Wiedbachbrug nabij Keulen, en die sindsdien in voorlopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal worden gesteld indien bij het Landesgericht te Linz een borgstelling van zevenduizend mark wordt gestort. LA PAZ (A.F.P./Reuter) Naar Maan dag officieel te La Paz is verklaard, is in het binnenland van Bolivia een opstand uitgebroken. De oficiële mededeling voegde er aan toe, dat de regering echter de situatie meester is. De opstandelingen hebben de vliegbasis Cochabamba bezet, vanwaar zij echter later weer verdreven zijn. Ook uit Villa Obrajes, nabij La Paz, wer den onlusten gemeld. Politie-eenheden hebben de voornaamste openbare gebou wen in La Paz bezet en er een aantal arrestaties verricht. Volgens de officiële mededeling waren de opstandelingen tot het buitenverblijf van de president, Victor Paz Estensoro, die af wezig was, doorgedrongen. De opstand is onderdrukt nadat de regering de mijnwer kers en landarbeiders had gemobiliseerd. De politie deelde mede, dat politieke figuren, die in het complot betrokken waren, gearresteerd zijn. Maandagmiddag was de hoofdstad geheel rustig. President Entensoro is in April van het vorig jaar in functie getreden nadat een militaire junta-regering door de nationa listisch revolutionnaire partij, waartoe de president behoort, ten val was gebracht. Naar officiële kringen te La Paz Maan dag hebben verklaard, is de opstand het werk van de socialistische Phalanx. De Phalanx-aprtij. zo verklaarden deze kringen, heeft gedurende de laatste dagen zich met ondermijnende acties bezig ge houden, die geleid hebben tot de arresta ties van verschillende harer leden. Andere kringen zeiden, dat dank zij de voorzorgsmaatregelen van de regering het in de hoofdstad niet tot een uitbarsting is gekomen. Alle openbare gebouwen van La Paz waren door strijdkrachten van de regering en door leden van de nationalis- Na de „Beemster" en de „Bedum" is onlangs ook de ..Borculoals derde van een serie 400 ton metende kustmijnenvegers door de Amerikaanse marine aan Nederland overgedragen. De plechtigheid had, in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten, plaats in het „Algiers Naval Station" te New Orleans in de Amerikaanse staal Louisiana. De „Borculo", die in Amerikaanse dienst AMS 107 heeft geheten, staat onder bevel van de luitenant ter zee der tweede klasse Charles Huysman uit Haarlem. (Inzet). i< IrW' I W$m «Sera? plli 'V iPPfiffilMffiN i v98 «i if- 't*. tisch-revolutiönnaire partij bezet om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Behalve een vijftal personen dat in de Colombiaanse en Uruguese ambassades zijn toevlucht heeft gezocht, hebben verschei dene personen kunnen ontvluchten. Later meldde het radiostation van Cocha bamba, dat de laatste opstandelingen zien hadden overgegeven en dat in de stad een grote demonstratie voor de regering werd gehouden Tevoren was meegedeeld, dat de opstandelingen zich meester hadden ge maakt van het politiebureau, de prefec tuur, het stadhuis en het vliegveld. In de hoofdstad La Paz bezetten leden van de socialistische Phalanx het buiten verblijf van president Estensoro in Cala- coto. Toen zij echter ontdekten, dat het staatshoofd niet aanwezig was deze woonde met zijn ministers op dat ogenblik een receptie op de Amerikaanse ambassade bij trokken de opstandelingen naar Obrajes, waar zij een politiedepót bezetten. (Van onze correspondent in Brussel) In antwoord op de vraag van een senator heeft de Belgische minister van Defensie, generaal-majoor De Greef, medegedeeld dat over 1949 bij oefeningen 26 militairen gedood werden en 17 zo zwaar werden ge kwetst, dat zij niet meer in dienst konden blijven. In 1950 waren er 41 doden, in 1951 56 dodelijke ongevallen in bevolen dienst, 88 doden in 1952 en over het eerste halfjaar 1953 zijn er reeds 32 doden. Deze statistiek, aldus schrijft de socia listische „Peuple", zal op de bevolking een uiterst ongunstige indruk maken. Het is hoog tijd dat men maatregelen neemt om de veiligheid van de militairen beter te beschermen. Koning Boudewijn heeft onlangs de staf chef van de Belgische luchtmacht, gene raal Leboutte, ontboden en hem gewezen op de ernst van de toestand. Sindsdien is het aantal ongevallen in de luchtmacht aanmerkelijk verminderd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand .2 «E Helsinki zwaar bew. WNW 2 4 9 Stockholm geheel bew. WZW 4 5 3 Kopenhagen zwaar bew. ZW 7 7 4 Londen mist windstil 1 4 Amsterdam licht bew. W 4 4 1 Brussel half bew. W 4 7 0 Parijs nevel windstil 9 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 9 0 Nice onbewolkt NNW 6 9 0 Warschau nevel windstil -2 0 Berlijn geheel bew. ZW 2 4 0 Frankfort mist Z 2 1 0 Miinchen nevel windstil -5 0 Zürich mist windstil -2 0 Wenen geheel bew. ZZO 4 5 0 Rome onbewolkt NNO 3 8 0 Neerslag laatste 24 uur. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Opklaringen en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tot krachtig toene mende wind tussen West en Zuid-West. In de komende nacht in hoofdzaak in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 11 November Zon op 7.52 uur, onder 16.55 uur. Maan op 12.38 uur. onder 20.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 November Hoog water: 6.10 en 18.26 uur. Laag water: 1.49 en 14.01 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1