Dynamische toenemende gemeente eist investeringen Belangwekkende plannen Zeven Velsense schilders exposeren hij „Felison99 „Millioenennota" Agenda voor Velsen Geen mogelijkheid van reservering voor 1954 Tonnen voor zvegverbeteringen, stadsverfraaiïngen en nieuwe scholen „Vrouwendag" bij de Partij van de Arbeid ^Brieuen aan de redactie DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 7 VELSENS KASBOEK SLOOT DANK ZIJ TOEKOMSTIGE INWONERS Schoolgeld-wijzigingen Geen overschot Dans der cijfers Vandaag bazar in Oud Kath. Verenigingsgebouw Nieuwe EHBO-cursus met 25 cursisten begonnen Vier nieuwe scheidsrechters bij volley-bal EN BOVENDIEN. NCRV zendt IJmuidense zangavond uit ,,De Eendracht" werkt mee met „De Zangvogels" Elf van de twintig punten voor damclub „Sportief" Ook 's middags naar de zeven schilders "lA/TET BEKWAME SPOED is ten raadhuize de Velsense gemeentebegroting 4"-*• voor het jaar 1954 gereedgemaakt, waardoor de klassieke figuur van vóór de oorlog voor de tweede keer in ere is hersteld: het nieuwe budget kwam uit vóór het nieuwe jaar begon. Deze begroting wordt beheerst door twee nuchtere feiten: ten eerste door de vanwege het college van B. en W. betreurde omstandigheid, dat de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten nog niet is vastgesteld en op de tweede plaats door het uitblijven van de post „overschot, toe te voegen aan de algemene reserve". Deze post vermeldde voor de jaren 1952 en 1953 achtereenvolgens de vriendelijke bedragen van ƒ717.000,— en ƒ300.000,—. Hieruit kan de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de uitgaven sneller stijgen dan de inkomsten; een stijging, die voor het dynamische Velsen geen verwondering hoeft te baren. Wij noemen als meest opvallende bedragen der uitgavenstijging ten opzichte van de begrotingsposten van vorig jaar: Open bare veiligheid 120.000; Volksgezondheid ƒ51.000; Volkshuisvesting ƒ35.000; Openbare Werken 154.000; Onderwijs 450.000; Maatschappelijke steun en voorzorg 177.000; Belastingen (mindere ontvangsten dan in 1953): 1.403.000. Dit laatste cijfer kan worden verklaard door de mindere ontvangst uit de Onder nemingsbelasting in de gemeentekas). Summa summarum: de begroting van Velsen sluit wel, maar om het zover te krijgen moet worden uitgegaan van het geschatte aantal Velsenaren op 1 Januari 1954 bij de raming van de algemene- en belastinguitkering van rijkswege. Vorige jaren werd het werkelijk aantal inwoners aangehouden. De nog steeds niet definitief geworden regeling van de financiële verhouding rijk gemeenten legt dus alweer een schaduw over deze begroting. Zoals reeds in eerdere beschouwingen is gemeld, is er een wets voorstel bij de Tweede Kamer ingediend, om een regeling on dit punt voor de jaren 1953, 1954 en 1955 te bewerkstelligen en het college gaat bij de bespreking van de financiën der gemeente dan ook uit van de consequenties van dit wetsontwerp. De gemeente zal volgens dit ontwerp ontvan gen een nieuwe algemene uitkering en een nieuwe belastinguitkering, alsmede de hoofdsommen van de in haar gebied ge heven grond- en personele belastingen. De nieuwe regeling zou over het jaar 1953 een voordeel van 87.000 opleveren: voor 1954 bedraagt het verschil ten op zichte van de oude regeling 142.000. - y Er moest bij het opstellen van de ge meentebegroting voor 1954 ook rekening worden gehouden met de regeringsplannen om tot afschaffing, vermindering of ver eenvoudiging van de schoolgelden over te gaan. Daar er nog geen nadere gegevens hieromtrent bekend zijn, baseren B. en W. hun ramingen nog op de oude regeling: men verwacht overigens een redeliike com pensatie voor de (eventueel) verdwijnen de inkomsten. De bovenvermelde stijging van inkom sten uit het gemeentefonds en de vermeer dering van andere debetposten zou de ver wachting kunnen wekken, dat deze be groting voor 1954 in evenwicht zou kunnen word'en gebracht. Deze verwachting ging echter niet ten volle in vervulling een sluitende begroting kon slechts worden verkregen door bij de raming van de al gemene- en belastinguitkering uit 's riiks kassen uit te gaan van het geschatte aan tal inwoners op 1 Januari 1954, zodat in feite de Velsenaren der naaste toekomst het huishoudboekje sluitend maakten. Dat scheelt 164.000. De uitgaven in deze snelgroeiende ge meente worden steeds groter en een ra ming voor een overschot, over te boeken op de algemene reserve, moest dan ook achterwege blijven. Daaruit springt onmid- delijk de vraag naar voren, wat er gedaan kan worden aan de verhoging der inkom sten. Nu is het „besluit vergoeding politie kosten 1950" nog steeds in voorbereiding. De huidige stand van zaken is, dat de on kosten niet gehpel door het rijk worden vergoed: er blijft ongeveer 100.000 ten laste van de gemeentekas over; maar er mag gerekend worden op een verbetering van dit systeem. Voorts zal de op stapel staande wetteliike regeling van het kleuteronderwijs Vel sen rekent voor 1954 op 373.000 kosten alleen al voor dit onderwijs en de bouw van nieuwe scholen zal dit bedrag nog aan zienlijk kunnen verhogen enige ver lichting brengen, terwijl voorts de rijks bijdrage in de kosten der B.B. 40,,000 over 1954! eveneens verbeterd zal wor den. In het kort memoreerden wij al de stij ging van diverse uitgaven, die voor het jaar 1954 verwacht worden. Als onvaltende posten noemen wij onder het hoofd „Volks gezondheid": een bedrag van 6500 meer voor de wijkvern'eging, de kinderuitzen ding en de subsidiëring der kruisvereni gingen: 9000 meer voor de schooltandver- zorging en voor „bad- en zweminrichtin gen" (Velserbad dus) 32.500 meer. Bij Openbare Werken paraderen de vol gende meer-uitgaven ten opzichte van 1953: voor straten, pleinen en wegen 73.000 meer; voor parken en plantsoenen 47.000 meer en voor de reiniging 24.000 meer. Voor het bijzonder voortgezet lager on derwijs rekent men over het jaar 1954 op een meer-uitgaaf van onder meer 30.000, die ten koste gelegd zal worden aan de scholenbouw; het kleuteronderwijs zal waarschijnlijk 132.500 meer gaan kosten; het culturele werk krijgt 13.000 meer uit de gemeentekas dan in 1953 en voor sport velden, overkapping tribune, kleedhuis bij hockeyvelden, de centrale leeszaal en dé pendances plus een jeugdhonk is op 53.000 meer gerekend dan bij de begro ting voor 1953. Een beeld dus, dat ondanks de zakelijk heid en de voorzichtigheid van het college getuigt van een ernstige wil tot verder uit bouwen der stad aan de zee. Niet alleen materieel, maar ook sociaal-cultureel. Een gemeentelijk budget, dat niet de juichtoon laat horen van 1953, maar niettemin ge zond genoeg is, om een groot vertrouwen in de toekomst van het nieuwe Velsen te wettigen. DE BEGROTING voor 1954 der gemeente Velsen vermeldt als totaal der baten en lasten op de gewone dienst 5.258.559,19; de kapitaaldienst komt tot een nadelig slot van 1.053.351, met aan de debet- zijde een totaal van 4S.657.943,48 en aan da creditkant 49.711.294,48. De vaste schuld der gemeente Velsen (52108 inwoners per 1 Januari 1953) bedraagt thans f 45.132.845,76 waarvan nieuw is bijgekomen een be drag van 7.075.000,— In het Oud Katholiek Verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat wordt vandaag een bazar gehouden ten bate van de Oud Ka tholieke Kerk. De bazar, die is georgani seerd door de vrouwenvereniging „Sursum Corda", is geor.snd van half drie tot van avond elf uur en zou vanmiddag worden geopend door pastoor C. F. Nieuwen- huyzen. „Getosa" speelt toneel voor de KAB Het bestuur van de Katholieke .Arbeiders Beweging, afdeling Velsen-Noord, biedt Zaterdagavond in gebouw „Concordia" zijn leden en huisgenoten een toneeluitvoering aan. Hiervoor is de medewerking verkregen van de R.K. Toneelvereniging „Getosa" uit Santpoort, die het toneelspel in drie be drijven „Vandaag is morgen" van Herb. Bates zal opvoeren. Bergruimte wordt vergroot B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor medewerking te verlenen aan de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden voor het vergroten van een bergruimte voor leermiddelen in de Julianaschool. Het verzoek van deze ver eniging werd op 3 November in handen van B. en W. om advies gesteld. In de Da Costa-school is de nieuwe E.H. B.O.-cursus van de Velsense afdeling van het Ned. Rode Kruis weer begonnen met vijfentwintig dames en heren, die zich wil len gaan toeleggen op één van de „werken van hulpvaardigheid". Bovendien had deze bijeenkomst een bijzonder cachet omdat aan een aantal cursisten de diploma's van geoefendheid als eerste helper(ster) bij ongelukken konden worden uitgereikt door de heer J. P. Weyburg, afdelingsvoorzitter die ook de avond opende. De gediplomeerden waren de dames: H. v. d. Linde-Schipper; J. Man-Folkers; C. Wullings-De Ruyter; C. van Os-Avé; H. Duin; A. Warmerhoven en de heren: R. van Aalst, J. Man, H. Dibbets en H. Wijnards. De heer Weyburg hoopte, dat de geslaag den zich verder zouden bekwamen in de E.H.B.O. De arts Mac Daniël, commissaris van de afdeling en algemeen leider, deelde mede, dat wordt uitgezien naar de mogelijkheid een voormalig legerarts aan de cursus te verbinden. Voorts worden onderhandelin gen gevoerd met een vrouwelijk deskun dige. Men wil proberen het aantal lesavonden uit te breiden en daar het lokaal in de Da Costa-school maar één avond per week beschikbaar is, wordt uitgezien naar een andere ruimte. De nieuwe cursus staat ook nu weer on der leiding van de arts J. H. M. Rolink met assistentie van de heren W. Hoekstra en P. Sikkens van de Rode Kruis-transport- colonne. Zaterdagmiddag werden in het trai ningslokaal van de Velser Gymnastiek Vereniging de examens gehouden voor scheidsrechter C van de Nederlandse Vol leybal Bond, afdeling „IJmond". Het examen werd afgenomen door de scheids rechtercommissie van de afdeling, onder ïeicung van de districtstrainer de heer F. Boukes. Zes candidaten namen eraan deel, drie gegadigden deden herexamen in prac- tisch fluiten. Het schriftelijk gedeelte werd met goed gevolg afgelegd, maar voor het practisch fluiten sneuvelden vier van de zes en 1 van de herexaminandi werd afge wezen. De proefwedstrijden werden gespeeld door teams die waren samengesteld uit leden van DGS, Waterloo. VCK en VGV. De uitslagen waren: VGV-Waterloo 1-1: Waterloo-DGS 2-0: DGS-VGV 0-2; VGV- VCK 2-0; VCK-Waterloo 2-0. Overdekte speelplaats B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor medewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur van de St. Liduinaschool te Santpoort voor het ma ken van een overdekte speelplaats tevens rijwielstalling bij deze school. In de verga- déring van 14 October werd dit verzoek in handen van B. en W. om advies gesteld. DINSDAG 10 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „Jeugd in de branding". Rex, 20 uur, geen voorstelling. VELSEN-NOORD: Ned. Christen Vrouwenbond, 20 uur, Da Costaschool, lezing. VELSEN: „Felison", 1921 uur, expositiezaal Hei- destraat, expositie. WOENSDAG 11 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „Jeugd in de branding". Rex, 20 uur, geen voorstelling. Sint Maarten, 18.15 uur, „Vrij en Blij" en „In Veilige Haven" verzamelen bij speeltuin „Vrij en Blij" aan de Zeeweg, 18 uur: „DSS" en „Heuvelwijk" verza melen op het schoolplein van de Moer- bergschool. Ned. Christen Vrouwenbond, 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing. VELSEN: „Felison", 1921 uur, expositiezaal Hei- öastraat, expositie. De begroting voor het jaar 1954 der gemeente Velsen wordt begeleid door een supple- toire begroting voor hetzelfde dienstjaar, die een aantal interessante, zij het deels niet onmiddellijk uitvoerbare projecten vermeldt. Zoals bijvoorbeeld de bouw van een werkplaats voor minder-validen, die weliswaar pro memorie op dit „verleng stuk" der begroting werd opgenomen, maar dan toch onder de wensen van het ge meentebestuur gerangschikt kan worden. Op deze suppletoire begroting komt verder een bedrag van f 3.050.000.voor, overgenomen uit de vorige begroting, voor de bouw en inrichting van een nieuw raadhuis. „Op rente en afschrijving hoeft in 1954 nog niet te worden gerekend" zeggen B. en W. er evenwel eerlijkheidshalve by. Verplaatsing woonwagenkamp De verplaatsing van het woonwagen kamp naar een plek, waar het de tunnel- bouwwerkzaamheden niet in de weg staat men denkt voorlopig aan een plek bezuiden het kanaal en zal daarna verder zien vraagt naar raming f 27.000.de bouw van een politiepost te Santpoort staat er voor f 62.000.op. Zwemmen en baden Het herstel van het Velserbad is voor f 406.000.opgevoerd; het badhuis in het pand Snelliusstraat 39 vraagt naar raming f 53.000.—. Wcnckebachstraat De sanering van de Wcnckebachstraat zal waarschijnlijk f 180.000.vragen (waarvan de Hoogovens f 80.000.zullen bijdragen) en de aanleg van het Gijzen- veltplantsoen staat op de suppletoire be groting voor f 64.500. Meer plantsoenen Voor de aanleg van een plantsoen aan de Julianakade en langs de IJmuider- straatweg is f 34.e00— uitgetrokken; de aanleg van een plantsoen in Bosbeek (Noord) vergt naar schatting f 5400.en eenzelfde verfraaiing voor Bosbeek-Zuid werd voor f 15.000.— op de suppletoire be groting geplaatst. Voorts zal de Waterloo- laan ten koste van f 9000.— een nieuw plantsoen krijgen. Bredere Hagelingerweg De hoog-nodige verbreding van de Hage- lingerweg, die urgent wordt als gevolg van de tunnelwerkzaamheden en de bouw van de twee nieuwe Santpoortse stations vraagt naar raming f 25.000.terwijl een nieuwe recreatieweg van het strand naar de Vel- serduinweg f 50.000.gaat kosten dit werk zal echter niet in 1954 begonnen worden. Een ton schat men ten laste te moeten leggen aan de toekomstige Waterloolaan van de Jacob Catslaan tot de spoorweg overgang in de Zeeweg, maar ook deze omvangrijke aangelegenheid zal nog even moeten wachten, terwijl de verbetering van de spoorwegovergang zelf als pro memorie is opgevoerd. Overweg Wüstelaan In een verder stadium verkeren de plannen ten aanzien van de gevaarlijke „trechter", die de overweg in de Wüste laan vormt: er wordt op f 115.000.voor de verbetering gerekend. Aanvoer op Urk. Door 12 vaartuigen werd Zaterdag aan de Gem. visafslag te Urk aangevoerd 1191 pond snoekbaars, 58 tot 60 ct.; 77 pond baars, 64 tot 67 ct.; 1387 pond voorn, 7 cent, alles per pond. Grootsteedse neigingen krijgt het nieuwe Marktplein: voor f 45.000.wil de ge meente daar een ondergronds toilet laten bouwen, maar aangezien er niet op rente en afschrijving wordt gerekend, blijft het voorlopig nog bij het plan. Twee sporthallen In Gijzenveltplantsoen Een groots project is ook de bouw van twee sporthallen in het Gijzenveltplant soen, waarvoor f 275.000.is uitgetrok ken, zonder dat er echter op rente en af schrijving gerekend is. De openbare V.G.L.O.-school en de Huis houdschool krijgen samen mettertijd voor f 47.500.een gymzaal; er wordt voorts gedacht over een openluchtschool voor zwakke kinderen en een nieuwe school voor imbecielen. Voor f 250.000.is voorts de bouw van 2 nieuwe kleuterscholen opgevoerd; de bouw van 2 nieuwe B.V.L.O.-scholen (E'out van Soeterwoudeschool en Se Adalbertstichting) werd voor f 494.000. opgevoerd en de bouw van een school voor regerings- en voogd'inuoillen (St. Hiero- nymus-Aemilianusstichting) is voor f 100.000.op deze suppletoire begroting opgevoerd. Sportvelden Tenslotte licht deze suppletoire begro ting een tip van de sluier on. die lag over de voorzieningen in Velsen-Noord ten aan zien van de sportvelden: er is f 98.000. uitgetrokken. Op Dinsdag 24 November zal de NCRV in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaal straat een zangavond beleggen, die later zal worden uitgezonden. De zang van de gemeente en van het NCRV-kwartet met Meindert Boekei aan het orgel zal worden opgenomen. Het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", directeur de heer H. Slings, dat Donderdag in de Gereformeerde Kerk aan de Konings weg een concertavond geeft, heeft hierbij de medewerking van het Mannenkoor „De Eendracht", eveneens onder leiding van de heer Slings en van mej. Leny Hubbeling Verscheidene schilders uit Velsen en om geving zijn in de loop der laatste jaren in het expositiezaaltje van „Felison" reeds voor het voetlicht getreden en hun ar tistieke prestaties werden telkens in deze kolommen besproken. Ditmaal vertoont zich het „tableau de la troupe". Werken van zes schilders en één schilderes hangen thans broederlijk bijeen. En het moet da delijk gezegd worden: het geheel slaat geen slecht figuur! Degenen, die men uit eigen exposities reeds beter kent, zoals Van der Molen, Arie Schouten en W. A. Oepts, kan men nu on derling vergelijken. Tevens kan men zien of zij zich met slechts enkele werken kun nen handhaven. Twee van deze regionale schilders zijn kortgeleden overleden: B. J. Kamp en D. van der Molen. Van Kamp zou men later eens een kleine, eigen expositie moeten maken. Wat de be zoeker hier ziet behoort tot zijn latere schilderwerk. Men kan er van zeggen, dat het verantwoorde olieverfschilderijen zijn, met liefde en aandacht gedaan, maar wij herinneren ons van deze sympathieke fi guur vroeger tekeningen, kloek van for maat en met overtuiging voorgedragen, met voorstellingen van arbeiders, of ande re, zoals die met de machtige zonnebloe men, welke, dunkt mij, waardig zijn om nog eens opnieuw getoond te worden. Over D. van der Molen schreven we al eerder. Uit de twee hier geëxposeerde wer ken blijkt wederom dat hij wel hoog greep, maar niet over de middelen beschikte om zich'goed verstaanbaar te maken.Misschien zichzelf bewust van dit tekort trachtte hij niet zich door studie meer middelen te ver werven, maar wilde hij door een ongemo tiveerde opvoering van de kleur en een vergroving van de vorm overtuigen. Het onvermijdelijk resultaat was, dat hij zich zelf overschreeuwde. Aan dit euvel gaat W. A. Oepts ook een beetje mank. Op zijn eigen tentoonstelling zagen we betere werkjes van deze schil der. Sympathieker is ons daarom het werk van mevrouw ,T. Schiff-Donkers. Zij maakt zich er kennelijk geen zorg over of zij door moderniteit imponeert, maar bereikt in het vlak. dat zij bestrijkt, iets van betekenis: volstrekt niet peuterig, zuiver van toon en stofuitdrukking, als men zo'n woord anno 1953 nog mag neerschrijven. Mooi is ook het staande meisiesfisuurtje bij een klok. De niet gemakkelijke opgave van de effen lichte muur, waartegen het. in een ge bloemd grijs japonnetje geklede meisje gesteld is, heeft zij subliem opgelost. Er zijn wellicht zwakheden te sienateren. zo als de wel wat witte glimlichtjes in de stillevens en on de brilleglazen van het overigens uitstekende jongensportretje, maar dat doet toch de eerste goede indruk niet te niet. Van Bartels vermelden wij een fleurig bloemstuk en vooral de forse tekening „Portret Mej. C.". Rest ons een verdien- „Halfweg 2" verloor Vrijdag werd te IJmuiden de ontmoeting gespeeld tussen de damclubs „Sportief" en „Halfweg" IÏ, die door de eerste is gewon nen. De eerste punten kwamen van W. Post en G. Mooi, die zeer sterk ten aanval trok tegen W. Dubbelaar. Daarna werd J. Wesselius het slachtoffer van C. J. v. Beek. W. 't Hart, die tegen H. Kempe speelde was in grootse vorm. Hij dwong zijn tegenspeler goed in het nauw en in het middenspel kon hij de volle winst al binnenhalen. H. Andrea moest het deze avond met remise doen tegen v. Duyn. J. Muntz verloor van v. Strien en B. Glas van Pols. J. Jonker won zijn partij tegen G. Achterhof, nadat hij in het middenspel al een stuk vóór was. J. Lichtendahl moest zijn meerdere erkennen in Blok en aan P. Bakker was de eer zijn club de over winning te schenken door van A. v. d. Meer te winnen. De uitslag luidde 119 in het voordeel van „Sportief". De onderlinge strijd In afd. A. werd slechts één partij ge speeld: K. LichtendahlJ. de Boer Jr. Deze partij eindigde in remise. J. de Boer zag zijn winst in het eindspel over het hoofd. De koploper in afd. B, H. Holt, ver loor deze avond van J. Bakker. J. de Rui ter won van R. de Jong en A. v. Gronden speelde remise met J. Moleman. Veltman won van H. Out, nadat hij eerst in een piano en de heren Bob van Marken, tweede slagzetje was gelopen. P. Westerwal won cellist van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest en W. Heidoorn, piano en orgel. Het uitgebreide programma vermeldt voor het Jeugdkoor zeven nummers en voor het Mannenkoor een zestal werken. tenslotte van H. Otter. De stand van de kopborden ziet er als volgt uit: H. Holt 12 punten uit 9 wedstrijden, J. Moleman 12 punten uit 9, J. de Ruiter 11 punten uit 7, H. Veltman 11 punten uit 7, B. Glas 9 punten uit 7. mm Voor het eerst na maanden kon de zee het dorpje Ouxverkerk niet meer bereiken. Het weinige water dat nu nog in het dorp is, zal na de definitieve dichting van de dijk zc spoedig mogelijk weggepompt worden, waarna het schoonmaakleger zijn zware taak zal kunnen beginnen. stelijk aquarel „Zeegezicht" van H. F. Lit en tenslotte de positiefste en sterkste van deze kleine groep: Arie Schouten, wiens Vrouwenportret om de solide structuur en de heldere kleur geprezen moet worden. OTTO B. DE KAT. De expositie van de werken van Zeven Velsense schilders in de expositiehal van „Felison" aan de Heidestraat, is deze week ook 's middags op verzoek geopend. Men dient zich te wenden tot Stationsweg 91. Gasaarde voor Chemica Het Ned. m.s. „Willem Barentsz", dat Maandagmorgen voor de papierfabriek meerde, had een lading in van 500 ton gas aarde, bestemd voor de N.V. Chemica al hier. De leden van de Vrouwenbond, afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Ar beid, die Maandagavond in groten getale bijeen waren voor de viering van de jaar lijkse Vrouwendag, gehouden onder de leuze „Vrouwen beseft uw kracht, bouwt aan een wereld zonder vrees", hebben van mejuffrouw A. B. Pompcr, lid van Pro- ciale Staten van Zuidholland, uit Rotter dam een uitstekende rede kunnen beluis teren. Een muziekgroep, luisterende naar de naam Theekistfavorieten, liet zich horen in enkele aardige, attractieve nummertjes, waarbij de stringbas een wel heel bijzon dere vorm had. De spreekster leidde haar onderwerp in met een beschouwing over het socialistisch ideaal van „de wereld zonder vrees" waarnaar trouwens gestreefd wordt door mensen van alle richtingen. Zij was er van overtuigd, dat, wanneer de wereld veranderen zal, dit zal zijn in socialistische richting. De strijd voor een wereld zonder vrees voert lot over de grenzen en daarom zal men eerst moeten leren internationaal te denken om het socialisme ook internatio naal te kunnen verwezenlijken. Hoewel er in Europa en de wereld ver schillende levensopvattingen bestaan moet het volgens mej. Pomper toch mogelijk zijn, dat de mensen naast elkaar gaan leven om de zo begeerde eenheid te krijgen. Nadat de spreekster in nationaal ver band had gewezen op de huidige sociale zekerheden, voortkomend uit het pro gramma van de partij, besloot zij met een beroep op de grote verantwoordelijkheid van de vrouwen inzake haar opvoedende taak en las tenslotte een fragment uit een gedicht van Garmt Stuiveling. Nadat een zanggroepje enige strijdlie deren had vertolkt en het toneelstukje „Uitkomst" was opgevoerd, werd de ge slaagde avond gesloten met de mededeling, dat de afdeling Dinsdag 17 November om 2 uur een excursie zal maken naar de O'erkort weergegeven) Gevaarlijk spel. Het is mij overkomen, dat ik gisteren, Zondag dus, op mijn wandeling met mijn gezin en enige gasten uit Amster dam in de „Heerenduinen" tussenbeide moest komen, daar er een stuk of tien jon gens twee andere jongens op zo'n vreselijke manier te lijf gingen, dat ik vreesde voor een ongeluk, zoals nog kort geleden daar is voorgekomen. Ik heb deze twee knapen onder bescherming moeten nemen, tot aan de Lange Nieuwsteaat, waar een andere heer zo vriendelijk was, zich over de twee achtervolgden te ontfermen en ze naar huis geleidde. Al die tijd liep de aanvallende ploeg schreeuwend en scheldend om ons heen. Ik dacht, dat er na het ongeluk meer toezicht zou worden gehouden op de spelle tjes, die daar gespeeld worden: althans dat er zo af en toe een agent langs zou komen. Ik heb echter niets van die aard gezien en hoop dat dit in de toekomst zal veranderen, voordat er weer zo iets gebeurt en ik zou het zelf ook wel op prijs stellen om rustig te wandelen op het kleine strookje natuur, dat men nog vrij kan betreden. A. S. DRIESSEN Velsen maakt historie. Soms kunnen gebeurtenissen of ervaringen van zo grote importantie zijn. dat men ze pas nader hand kan overzien bijvoorbeeld de in drukken, als men de tunnelbouw te Vel sen in ogenschouw heeft mogen nemen. De mens heeft dan beslist enige dagen no dig om de opgedane kennis te verwerken. Juist vanwege de regelmaat waarmede dit adembenemende werk zijn voltooiing tegemoet gaat, dreigt men het na een eer ste aanblik alles als „vanzelfsprekend" te beschouwen. Daarom ben ik er van overtuigd dat zelfs de meeste Velsenaren niet kunnen besef fen, welk een wonder zich binnen gezicht afstand in eigen gemeente afspeelt, on danks de voorlichting in de plaatselijke pers. Men is van ontzag vervuld, als men dit werk ver beneden de waterspiegel heeft gezien; het moet voor de staf van mensen, van hoog tot laag, wel een grote voldoe ning geven, aan dit technische wonder te mogen arbeiden. Op de dag van mijn bevoek vervulde nog een andere grootse daad op water bouwkundig gebied ons met ontzag, name lijk de dichting van de laatste dijkbreuk bij Ouwerkerk. Velsen kan trots zijn op zijn tunnel in wording. Het kan ook trots zijn dat het heden als eerste havenplaats in de wereld de be schikking heeft gekregen over een ander wonder der techniek, de Raplot, een nieuwe radarontdekking, die in haar ver volmaking een nog grotere waarborg blijkt te bieden voor de scheepvaart. Evenredig aan het geweldige onder grondse werk in het Noordzeekanaal is de voortvarendheid geweest bij de boven grondse opbouw van onze gemeente. En het moge van deze kant wel eens gezegd worden, dat de taak van de vroedschap, in de jaren die achter ons liggen, geen gemakkelijke was, maar mooi was zij zeker. Velsen is bezig geschiedenis te maken. C. SPOOR, Velsen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9