Eisenhower keert zich tegen dagvaarding van Truman eerbericht Ontwapening Militaire samenwerking met Duitsland wekt tegenzin Doodstraf tegen Mossadeq geëist v e l s e r Haarlems Dagblad Wij moeten niet vernietigen, wat wij trachten te verdedigen Virus van kinder verlamming geïsoleerd Het woord is aan Premier van Israel treedt af Nieuwe president van de Philippijnen 68e JAARGANG No 107 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 29 7e JAARGANG No 260 Belgische acties tegen E.V.G. Ontwapeningsdebat in politieke commissie Russische bladen critiseren minister Zware straf geëist tegen Amsterdamse loswerkman Boliviaanse rebel in ambassade gevlucht Tegenspraak uit Moskou Verpletterende nederlaag van Qnirino De aansprakelijkheid van de wegbeheerder Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 Haarlem: Gr. Houlstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4r' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekeniiv 273107 ten name van Haarlems Dagblai: Directie: P. W, Peereboom en A. D. Huijsman DE VERENIGDE NATIES zijn weer bezig met een ontwapeningsdebat en de toon, aanvankelijk scherp, is nu gematig der geworden. Gelukkig maar. Het is ove rigens wel zonderling, nietwaar, dat men blij moet zijn als verenigde naties over gemeenschappelijke ontwapening tenmin ste niet in venijnige toonaard redetwisten. Wij moeten allen beseffen dat dit vreemd is, heus niet alleen omdat de werkelijke betekenis der woorden ons helder blijven moet. Maar dat is toch ook nodig. Ver enigd, dat betekent dat men het erover eens is dat men gezamenlijk zal handelen. En gezamenlijke handeling betekent hier: de vrede verzekeren. De organisatie ge naamd Verenigde Naties is na de Tweede Wereldoorlog, op welks naam tot dusver het record van mensenmoord en vernieti ging staat, opgericht. Waarlijk niet zon der reden. In de 8]/> jaar tijds sinds haar stichting hebben haar leden zich in toe nemende mate, bloksgewijs, tegen elkaar bewapend. En het wantrouwen in hun kring is naar rato gegroeid. Als u een klei ne zoon of dochter hebt, die u vandaag of morgen vraagt wat V.N. betekent zou ik maar zeggen: Vergaderende Naties. Anders praat dat kind u binnen de minuut vast; het zal willen weten waarom volken, die verenigd zijn, zich tegen elkaar bewape nen en als u dat niet kunt uitleggen mis schien gaan denken, dat de vereniging waarvan u zelf lid bent bestaat uit leden die allemaal revolvers en handgranaten op zak dragen en er thuis stenguns op na houden om elkaar c.q. van het leven te beroven. Misschien gaat uw zoon wel den ken dat vaders, die in verenigingen zit ten die dus verenigd zijn er allemaal atoombommen op na houden. (Heeft de aardige, vindingrijke speelgoedindustrie nog geen speelgoed-atoombommetjes ge maakt? niet? dan zullen ze zeker nog wel komen.) De Verenigde Naties praten voor de zo veelste maal over ontwapening. Veertien landen, met Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk als Grote Drie aan het hoofd, hebben een resolutie bij de politieke com missie ingediend, waarin zij de voortzet ting van het pogen der ontwapeningscom missie bepleiten. In die resolutie is niets gezegd over de richtlijnen, die door de Assemblée twee jaar geleden zijn opge steld en die de Sovjet-Unie niet wou aan vaarden. Het is dus beleidvol daarover te zwijgen en over dat zwijgen kunnen wij ook ietwat blij zijn. Men weet het nooit; misschien helpt het. Intussen heeft de Amerikaan Cabot Lodge weer gezegd, dat ontwapening al leen uitvoerbaar is bij toepassing van con trole op de naleving der verplichtingen, die men op zich genomen heeft. Het IJze ren Gordijn moet worden weggenomen, heeft hij beeldrijk verklaard: zodat men van elkaar zien kan wat men doet. Dat punt is het oude struikelblok bij de Rus sen. En de Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck heeft betoogd dat men eerst moet pogen in een sfeer van groter ver trouwen tussen de volken te komen en dat men tegelijk naar verbetering van vriend schappelijke betrekkingen en ontwapening ynoet streven. Hij wil dan geleidelijk ont wapenen; op die manier zal ook ervaring worden verworven die wellicht van ver der nut zal zijn. Von Balluseck heeft ver der bepleit, de hulp aan ten achter geble ven gebieden niet afhankelijk te stellen van welslagen der ontwapening. Hij is van mening dat economische ontwikkeling van deze gebieden een belangrijke bijdrage tot de veiligheid van de wereld zou zijn. Nu, dit alles is zeker verstandige taal van onze gedelegeerde. De ambassadeur Von Balluseck spreekt op grond van ervaring; hij herinnert zich natuurlijk zeer goed de mislukking van de Internationale Ontwa peningsconferentie, door de Volkenbond op touw gezet in het jaar 1932 en de wan- hoopsreis-iangs-de-hoofdsteden van haar voorzitter, de Engelse minister Arthur Henderson, in zijn streven het gezonken schip te lichten en weer vlot te brengen. Maar men gaf hem alleen maar de Nobel prijs voor de vrede. Hitier kwam aan het bewind en Henderson stierf. Men moet een ruimer beleidsinzicht tonen dan in 1932; dat heeft Von Balluseck in grote trekken aangeduid en het schijnt aan te sluiten bij Churchill's streven om met de Russen eerst in een algemeen gesprek een sfeer van meer onderling vertrouwen te bereiken. Welnu, de in de zomer afgelaste Bermuda-conferentie der Grote Drie zal blijkbaar toch plaatshebben en de eer ste commentaar uit het Westen luidt niet veelbelovend, want de Amerikanen zeggen dat Rusland's afwijzing van een conferen tie der Grote Vier te Lugano wel bewezen heeft dat zij niet willen praten, en dat de Grote Drie zich nu maar beraden moeten op de volgende phase van de koude oorlog. Maar in Engeland veronderstelt men, dat Churchill op de Bermuda Islands opnieuw met zijn voorstel van een algemeen gesprek zal komen. En dat hebben de Russen niet afgewezen; het is hun nog niet aangeboden. Wat de Fransen betreft: Laniel zou alleen naar die eilanden komen als hem wordt toegezegd, dat alles in het werk zal worden gesteld om een wapenstilstand in Indo- China te bereiken. En van Frankrijk zal men vergen dat het E.D.G., de Europese Defensie Gemeenschap, ratificeert, waar van de Russen weer niets moeten hebben. Dit alles blijft er, samengenomen, nogal verward en ingewikkeld uitzien. Al is het niet hopeloos. Maar het duidt ook nog al leen maar op Vergaderende, niet op Ver enigde Naties. Wie zijn kleine zoon V.N. openhartig wil verklaren kan ook hierin weinig steun vinden. Toch heeft dat ge praat over Ontwapening weer even hoop doen rijzen. Hoop dat de wereld niet zó gek zal zijn, dat zij voort zal gaan op een weg-der-bewapening die slechts onmetelijk onheil, voor niemand ook maar het ge ringste voordeel in uitzicht stelt: alleen maar vernietiging en verwildering, zich na de catastrofe ongetwijfeld voortzettend in nieuwe conflicten tussen de overlevenden. Want dat weten wij nu waarlijk wel: uit oorlogen ontstaan steeds nieuwe conflic ten. Als straks eens het wonder geschiedde dat de strijdenden in Indo-China aan weerszijden de wapens wegwierpen en dat dit voorbeeld het mensdom deed ontwaken tot een werkelijkheid, die het met zelfver nietiging op enorme schaal bedreigt! Als de ontbrekende „zin voor collectief zelf behoud", waarover H. G. Wells indertijd schreef, eens plotseling ontwaakte! Een droom? R. P. 99 WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft gisteren op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hij persoonlijk gekant is tegen de dagvaarding van ex-president Truman voor beantwoor ding van vragen over „bevordering van een bekende communistische spion". Republi keinen betichten Truman er van tijdens zijn ambtsperiode een spion, de overleden Har ry Dexter White, in hoge regeringsdienst te hebben handgehaaft. Eisenhower zcide, dat liet ondenkbaar is, dat iemand in Trumans positie willens en wetens de V.S. zou benadelen. Ten aanzien van de dagvaarding van Truman door de voorzitter van de com missie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden zeide de president, dat hij het Congres niet wilde critiseren, maar zijn persoonlijke reactie was, dat hij nooit tot een dergelijke dag vaarding zou zijn overgegaan. Ieder, die niet erkent, dat de grote strijd van deze tijd ideologisch van aard is een strijd van reglementering en slavernij tegen de vrijheidsgedachte, waarop het bestuur in de V.S. berust ziet de zaken scheef, aldus Eisenhower. Hij was het geheel eens met degenen, die zeggen, dat de V.S. op hun hoede moeten zijn voor de krachten, die het land willen ondermijnen, maar de V.S. zouden niet tezelfdertijd moeten vernietigen wat zij trachten te verdedigen. Truman heeft Woensdag verklaard, dat hij „op het ogenblik niet kon zeggen of hij aan een dagvaarding om voor de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te verschijnen, gehoor zou geven." Toen Truman Woensdagmorgen op zijn dagelijkse morgenwandeling was, zei hij tot verslaggevers, dat zij alle vragen kon den stellen die zij wilden en er dan achter konden zetten: „Geen commentaar". James Byrnes, Trumans voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken, thans gou verneur van Zuid-Carolina, heeft Woens dag geweigerd aan een dagvaarding van dezelfde strekking gehoor te geven. In een telegram aan de commissie zei hij, dat hij het recht van de commissie om een gouverneur te bevelen zijn staat te verlaten niet erkent. Adlai Stevenson, de democratische rivaal van president Eisenhower bij de presi dentsverkiezingen van 1952, heeft Woens dag te Chicago verklaard dat het dag vaarden van ex-president Truman en an dere staatsdienaren „voor partijdoelein den" en zonder overleg, het ordelijk on derzoek door het Congres op gevaaxdijke wijze in discrediet zou kunnen brengen. In zijn verklaring zei hij verder: „Ik zou er ook bij onstuimige politici op willen aandringen het effect te overwegen, dat zulk een gebrek aan eerbied en roekeloos optreden heeft op het hoge ambt van het presidentschap en op de wereld, die wij moeten voorgaan". „Wij moeten onderscheid maken tussen het verkrijgen van nuttige inlichtingen in het nationaal belang en achteloze partij- reclame". Wat deed White? Men verwijdt White vooral de ontwer per te zijn geweest van twee grote poli tieke projecten: de schepping van het in ternationaal monetair fonds en het plan- Morgenthau. White zou do bedoeling heb ben gehad met het monetaire fonds de Sovjet-Unie te helpen zich van de ramp zalige gevolgen van de oorlog to herstel len. Zoals bekend is de Sovjet-Unie niet tot het fonds toegetreden De bedoeling van het plan-Morgenthau was de Duitse industrie te vernietigen en van Duitsland een landbouwslaat te ma ken Het voorstel tot dit plan zou door White zijn voorgelegd aan zijn chef Mor- genthau de toenmalige minister van Fi nanciën. Het zou zijn geïnspireerd door Sovjet-agenten met de bedoeling Ruslands nabuurstaat te verzwakken. Het plan werd, zoals men weet, door de geallieerden ver worpen. James Byrnes heeft aangeboden alle vragen te beantwoorden, die men hem toe zendt of voor de commissie of een sub commissie te verschijnen, mits deze naar Zuid-Carolina komt. Hij is gedagvaard nadat hij verklarin gen had afgelegd, die een bevestiging vormden van de beschuldigingen van de minister van Justitie, Brownell, dat Tru man en leidende figuren in het kabinet gewaarschuwd waren voor White's spion- nage-activiteit, voor hij in 1946 tot direc- CAMBRIDGE (Massachusetts, V.S.) (Reuter). Twee Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd het virus van de kinder verlamming te isoleren en te identificeren. Hierdoor is het mogelijk geworden de scheikundige samenstelling van het virus en vele van zijn eigenschappen vast te stellen. (Dezer dagen werd de foto gepubliceerd waarop het virus in vergroting zichtbaar was). De ontdekkers van het virus zijn dr. Ho ward Bachrach en dr. Carleton Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse na tionale academie van wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekro ning van vijftien jaar onderzoekingswerk. Men heeft thans voor de eerste maal om vang en vorm van het virus, dat een door snede heeft'van ongeveer een millioenste inch (een inch is 2,5 centimeter), kunnen vaststellen. Men verwacht, dal het thans, nu meer definitieve feiten over het virus bekend zijn, mogelijk zal zijn de strijd tegen kinderverlamming met meer succes, te voeren. teur van het internationaal monetair fonds werd benoemd. De republikeinse voorzitter van de commissie, Harold Velde, heeft uit Washington een tejegram gezonden, waar in aan Byrnes wordt medegedeeld, dat een sub-commissie naar Columbia zal komen. Twist in commissie Senator Homer Ferguson, een leidende republikeinse figuur in de senaat, heeft Woensdag verklaard dat, ofschoon hij geen grondwettelijke bezwaren tegen de dag vaarding van Truman ziet, hij bezwaren heeft tegen de thans genomen beslissing van de commissie. Hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven de zaak-White in Washington bekend te hebben laten maken, waardoor Truman het als een erezaak be schouwd zou hebben zijn standpunt terzake uiteen te zetten. Het invloedrijkste demo cratische lid van de commissie tegen on- Amerikaanse activiteit, Francis E. Walter, heeft Harold Velde, voorzitter van de com missie, ervan beschuldigd door Truman te dagvaarden inbreuk te hebben gemaakt op de reglementen. Hij bracht in herinnering, dat de commissie in Juli een nieuwe rege ling had aanvaard, waardoor geen nieuw onderzoek geopend kan wox-den zonder unanieme instemming van de leden. Twee andere tot de democi-atische partij behorende leden van de commissie hebben Woensdag gevraagd ook de minister van Justitie Herbert Brownell, voor de com missie te dagen om zijn zaak onder ede voor te leggen. (Van onze correspondent in Brussel) Het debat over de Europese Verdedi gingsgemeenschap is thans in België op het binnenlandse plan aangevat. De mede deling van de Belgische minister van De fensie, generaal-majoor De Greef, dat één Duitse divisie en twee Belgische divisies onder Belgisch bevel en twee Duitse divi sies en één Belgische divisie onder Duits bevel zullen worden geplaatst, is in België met grote verwondering ontvangen. Van de zijde der beroepsmilitairen is nog geen protest opgegaan. De vex-zetsgroe- peringen en de oud-sti'ijders-vereniging van de ooi-log 1914-1918 zullen evenwel zeer waarschijnlijk een grote protestactie op touw zetten. De communisten hebben een mantelorganisatie „De vex-eniging voor de vrede" gebruikt om in enkele grote Belgische fabrieken, waar zij invloed op de vakbonden uitoefenen, referendums te oi-ganiseren, welke natuurlijk 80 tot 90 procent tegenstanders als resultaat geven. Intussen zijn de reacties van de vader landse vei'enigingen, uiteraard op een an der plan gesitueerd, ernstiger dan de com- .mxmistiscbe comedie. Het is een, op anti- Duitse sentimenten (overigens volkomen begx-ijpelijk in een land als België dat tweemaal in een generatie werd aangeval len) gebaseerde beweging. Ernstig, omdat deze mensen als slechte vaderlanders zullen brandmerken een ieder, die voor de E.V.G. durft uit te komen. De vorming van een Belgisch-Duits le gercorps en van een Duits-Belgisch leger corps is overigens niet een Belgisch of een Duits initiatief. Het is een beslissing van de NATO-commandant Griinther, die als bevelhebber alle Europese divisies onder zijn bevel zal hebben. De divisies blijven in het Europees leger homogeen-nationaal, maar op het niveau van het legercorps be slist Griinther. Een woordvoerder van het Belgische departement van Defensie zeide ons dat ieder van de noodzakelijkheid van de Duitse deelneming aan Europa's defen sie in theorie overtuigd is. Maar wanneer praktische realisaties te berde komen, ziet men het enthousiasme overal verflauwen. Wat is het praktische probleem? Men heeft het aandeel van West-Duits- land in de defensie van Europa berekend op twaalf divisies. Deze 12, voor hondei'd procent uitgeruste divisies moeten in het Europese en Atlantische leger geïnte- gx-eerd worden. Ze zijn gestationneerd tus sen de Baltische Zee en Zwitserland. Het is dus logisch dat iqder der beti'okken landen zijn part Duitse divisies neemt en ze met eigen, nationale, divisies integreex-t. België heeft dus op bevel van Griinther di-ie Duitse divisies en zal in twee leger corpsen met Duitsland dienen samen te wei-ken. Het is duidelijk dat ook Frankrijk Duitse divisies zal dienen te nemen en een of meer legercorpsen respectievelijk onder Duits of Frans bevel zal hebben te vor- Duitse divisies, aldus onze zegsman, zullen verder met Engelse en Amerikaan se legereenheden wox-den geïntegreerd en het is niet uitgesloten dat ook de drie Ne- dex-landse divisies met Duitse eenheden zullen moeten samenwerken. Voor zover ons bekend is de Belgische minister, generaal-majoor De Greef, de eerste van de ministei-s der zes landen, die over deze praktische realisatie heeft ge sproken. In ieder geval is hiermede dui delijk bewezen dat het Europese leger in geen geval een op zich zelf opererend le ger is dat buiten de NATO zal staan, zoals sommige politici in Nederland en België hebben bedoeld. Het geval van de Belgi sche en Duitse divisies wijst er, integen deel, op dat het Europees leger geen an dere dan de NATO-commandant heeft. NEW YORK (Reuter). De V. S„ Groot- Bx-ittannië en Frankx-ijk hebben Woensdag hun bereidheid getoond, achter gesloten deux-en bespx-ekingen met de Sovjet-Unie te voex-en teneinde de impasse ten aanzien van het ontwapeningsvx-aagstuk te door breken. Met elf andere landen dienden zij een gewijzigde x-esolutie van deze stx-ekking in bij de politieke commissie van de UNO. Twee dagen geleden stelde India voor, dat de Westelijke mogendheden met Canada en de Sovjet-Unie van gedachten zouden wiselen over het vraagstuk. Bovengenoem de veertien landen hebben nu besloten dit denkbeeld over te nemen, zonder echter de landen met name te noemen. De her ziene x-esolutie wil aan de Algemene Ver gadering verzoeken, „voor te stellen dat de ontwapeningscommissie de wenselijk heid bestudeert van de vox-ming van een kleine subcommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de voox-naamste be trokken landen, die in besloten zittingen een aanvaardbare oplossing moet zien te vinden en deze aan de ontwapeningscom missie voorleggen". Een resolutie, waarin wordt aangedron gen op het houden van directe onderhan delingen tussen Frankx-ijk en Tunesië „ten einde het recht van het Tunesische volk op zelfbeschikking te verwezenlijken", heeft in de algemene vergadering van de UNO niet de vereiste twee dei-den van het aantal stemmen behaald. Dit betekent, dat de Algemene Vergade- x-ing. evenals in het geval-Marokko, beslo ten heeft geen klachten tegen het Franse bewind te aanvaarden. MOSKOU (Reuter). De Russische bla den „Prawda" en „Izwestia" oefenen in hun edities van Donderdag scherpe critiek op de'Russische minister van de hout- en papierindustrie, Orlof, wegens zijn zelf voldane houding ondanks de grote tegen slagen in de houtindustrie. De achterlijkheid van de houtindustrie kan, nu het land houten materialen voor woningen en culturele en landbouwgebou- wen nodig heeft, niet langer worden ge duld, aldus de „Prawda". Het bureau van minister Orlof werd beschuldigd van bureaucratie. BIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Walt Whitman: Spreek ik mijzelf tegen? Goed, dan spreek ik mijzelf tegen. Ik ben omvangrijk, ik bevat menigten PARIJS (AFP). Volgens radio-Jeru- zalem heeft de Isx-aelische pi-emier, David Ben Goerion, Woensdagmiddag aan de partijraad van de Mapai zijn definitief be sluit medegedeeld om zijn functie als pre mier en als hoofd van de partij neer te leg gen. Het radiostation voegde eraan toe, dat de leiders van de Mapai onmiddellijk on derhandelingen zullen openen met de partij der algemene Zionisten, lid van de tegen woordige coalitie, teneinde Ben Goerion te vervangen als px-emier en als minister van defensie welke post eveneens door hem wex-d bezet. Het partijbestuur van de Mapai heeft besloten het ontslag van Ben Goerion te aanvaarden. De 67-jarige Ben Goerion heeft zijn ontslag als leider van de partij aan geboden „wegens geestelijke vermoeid heid". Ben Goex-ions besluit om na zijn aftreden zich te vestigen in een kleine nederzetting in de Negev is, naar zijn vrienden zeggen, bedoeld om de weg terug te wijzen naar de pioniersgeest van de eex-ste Joodse kolo nisten die er de woestijn bestreden en overwonnen hebben. Maar sommige politieke tegenstanders zien in zijn beslissing een geslepen manoeu vre, die zou moeten leiden tot een moge lijke dramatische terugkeer. Als mogelijke opvolgers van Ben Goe rion werden Woensdag te Tel Aviv Levy Esjkol, minister van Financiën, en Mosje Sjaret, minister van Buitenlandse Zaken, genoemd. TEHERAN (AFP). Tegen de voor malige Perzische premier dr. Mohammed Mossadeq is hedenmorgen in het proces, dat thans te Teheran tegen hem wordt ge voerd, de doodstraf geëist. Op het voornaamste plein van Teheran heeft de politie heden charges uitgevoerd tegen demonstranten, die „lang leve Mos sadeq" riepen. Tenminste 20 betogers wer den aangehouden. Honderden winkels in de Perzische hoofdstad bleven gesloten uit sympathie voor de ex-premier. De Amsterdamse loswerkman, de zestig jarige I-I. J. van W., stond Donderdagmor gen voor de Haarlemse rechtbank terecht onder verdenking van diefstal door middel van braak. In de nacht van 8 op 9 October hield een agent van politie in Velsen de loswerkman aan en hij bleek in het bezit te zijn van in- brekerswei-ktuigen, handschoenen, pantof fels, twee gouden horloges, vijf gouden ringen en nog een aantal gouden voorwer pen. De verdachte verklaai'de zelf, dat hij deze sieraden uit een woning in Velsen had ge stolen. De Officier van Justitie, mr. B. van dei- Burg, eiste vooral met het oog op het straf blad van de verdachte, waaruit bleek dat de loswerkman achttien jaar in de gevange nis had doorgebracht, een gevangenisstraf Een dodelijk vermoeide en uitgeputte Mossadeq rust op de schouder van zijn militaire verdediger, met wie hij zich tijdens de derde zitting van het hof verzoende. LA PAZ. (AFP/Reuter). De regering van Bolivia is van plan „zo spoedig moge lijk" de leider van de mislukte opstand van deze week, Unzaga, leider van de so cialistische Phalanx, en gearresteerde par tijleden en officieren, voor het opperste militaire gerechtshof te dagen. Unzaga heeft een toevlucht gezocht op de ambassade van Uruguay in La Paz. Het ambassadegebouw is door de politie om ringd om ontsnapping te voorkomen. Het officiële Russische persbureau Tass spreekt in een te Londen ontvangen be richt tegen, dat premier Malenkov zich be reid zou hebben verklaax-d tot een confe rentie met de Westelijke drie grote mo gendheden. Van officiële Bx-itse zijde is het gerucht al eerder tegengesproken. Tass verklaart, dat het bericht „duidelijk bedoeld is om de aandacht af te leiden van voor de tijd van tweeënhalf jaar met af- oogmerken, die worden nagestreefd trek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. D. A. Viskil, vroeg uit naam van de verdachte om een gecom bineerde straf, omdat de verdachte bij al zijn veroordelingen nog geen enkele maal een voorwaardelijke veroordeling had ge kregen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op '26 November. door de voorgestelde afzondei-lijke confe rentie van de hoofden der regeringen van Engeland, Frankrijk en de V. S. op Ber muda". Diplomatieke waarnemers in de Rus sische hoofdstad wijzen er op, dat het nog nooit voorgekomen is. dat de Russische Sovjet-i-egering persberichten heeft laten tegenspreken. MANILLA (Reuter). President Elpi- dio Quirino van de Philippijnen heeft Don derdag verklaard, dat de candidaat voor de nationalistische partij. Ramon Magsaysay, de presidentsverkiezingen heeft gewonnen. Volgens niet-officiële cijfers op Woens dagmiddag zou de oppositie-candidaat, Ra mon Magsaysay, 2.087.000 stemmen be haald hebben tegen president Quirino 648.000. Waarnemers in Manilla zijn eenstemmig van oordeel dat het in dit geval gaat om meer dan alleen h'et aan de macht komen van een andere partij. De verkiezingen van Dinsdag werden beïnvloed door de sinds jaren opgekropte woede van de bevolking van de Philippijnen. Talrijke waarnemers geloven, dat, indien de verkiezingen deze keer gepaard waren gegaan met zwendel en terreur, zoals in 1949, dit liet land in de armen van het communisme had kunnen drijven. De verpletterende nederlaag van Quirino, zo menen deze waarnemers, is het noodlottige gevolg van de omstandig heid, dat hij niet heeft begrepen, dat het volk voor zichzelf heeft leren denken. De bevolking is politiek volwassen ge worden en volgt niet langer blindelings haar leiders. Zij is niet langer bereid de heersende corruptie in regeringskringen als „de menselijke natuur ingebox-en" te beschouwen. Op de Philippijnen is een openbare mening ontstaan en de regering die deze verwaarloost neemt een gevaar lijk risico. Er kan geen kwestie meer zijn van een autoritaire regeringsvorm en het leger is niet langer bereid als politiek in strument dienst te doen. De liberalen heb ben dat in de loop van deze verkiezingen ondervonden, aldus de waarnemers. Voor het hof te Den Bosch is de twee jaar oude principiële verkeerszaak behan deld betreffende een kleine aanrijding op het tot voor kort beruchte weggedeelte bij het „Oude Bijltje" te Vught. Daar hier de kwestie speelt van de aansprakelijkheid 'van de wegbeheerder heeft de A.N.W.B. speciale belangstelling voor deze zaak. Het weggedeelte was berucht om zijn zeer gladde wegdek. De automobilist werd door geen enkel teken voor dit gevaar gewaar schuwd. Een personenauto sloot zich bij een lang zaam rijdende rij aan, maar de bestuurder moest remmen, omdat de voor hem rijden de auto stopte. De personen-auto gleed echter door en veroorzaakte een botsing, waarvan de schade zeer gering was. De be stuurder, aansprakelijk gesteld voor deze aanrijding, wendde zich echter tot de A.N.W.B., die gezien de aansprakelijk heidskwestie het standpunt wenste te ver nemen van de strafrechter. De kantonrech ter te 's-Hei-togenbosch veroordeelde de automobilist tot een boete van 8 en de Bossche ï-echtbank bevestigde het vonnis in hoger beroep. In cassatie diende de zaak voor de Hoge Raad, doch deze verwees voor een nieuwe behandeling de zaak terug naar het gerechtshof te 's-Hei-togenbosch. Het standpunt van de A.N.W.B. is, dat men niet in alle omstandigheden zónder meer de schuld kan wijten aan de veroorzaker van de aanrijding. Het ging in dit geval om een erkend zeer gevaarlijk wegdek, dat een bestuurder parten kan spelen. De advocaat-generaal was echter van oordeel, dat de automobilist op de hoogte was van het slipgevaar en dat hij niet alles heeft gedaan om de aanrijding te voor komen. Hij eiste een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. (van hedenmorgen 7 uur) to weers- s "2-S "2o toestand - o li Is SE sr. sa r* t- 2 5 Helsinki regen ZW 10 7 11 Oslo onbewolkt W 4 8 0,2 Stockholm geheel bew. WZW 7 8 0 Kopenhagen regen ZW 12 9 5 Londen zwaar bew. ZW 6 10 0 Amsterdam zwaar bew. ZW 10 8 0 Bi-ussel regen WZW 5 7 0,1 Parijs geheel bew. ZZO 3 4 0 Bordeaux mist windstil 0 0 Nice onbewolkt NNW 5 9 0 Warschau nevel ZW 2 2 0 Berlijn geheel bew ZW 3 5 0 Frankfort half bew. ZZW 4 3 0 München geheel bew. ZZW 4 1 0 Ziirich geheel bew. W 2 3 0 Wenen geheel bew. WNW 4 4 0 Rome mist NO 3 8 0 Neerslag laatste 24 uur. COOCOCCCOOCOOOOCCCOCOCOCCCCOOOOOOOCO(XXX»OCOC. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met in de Noordelijke helft van het land morgen plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 13 November Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 13.31 uur, onder 23.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 November Hoog water: 6.50 en 19.09 uur. Laag water: 2.24 en 14.43 uur. Vrijdag 13 November Hoog water: 7.38 en 20.00 uur. Laag water: 3.05 en 15.29 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1