De mens in de lucht Tasmanië: een vriendelijk eiland van bergen en baaien Kindervriend en kinderangst Agenda voor Velsen Na Santpoort en Driehuis Velsen-Noord ook in kaart Visserij -varia Australië als immigratieland Nederlanders zijn er gevierde medeburgers Vanmorgen in de Vishal Castricum Geen Braziliaanse order voor Holland-Nautic? Een dure liefhebberij 12 Feestelijke lustrum vergadering van de Bouwbedrijfsbond Hervormd Zangkoor gaf jubileumconcert Filiaal yELO'wasmaehineMü Trompstr.68 TeU5l98 Umuiden „Tuffy" won apporteer- wedstrijd Zaans kleinkunst ensemble vermaakte Duinenbossers Wel werk in machinehal voor R. S. Stokvis Sanering der gemeente een der consequenties ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 (Van onze correspondent in Australië) In het Zuiden van Tarmanië ligt Hobart, de hoofdstad (90.000 inwoners), verscho len tussen de bergen, aan de oever van de Derwent, die met haar vele baaien en met de talloze andere inhammen van Pitt water en de Huon het landschap terecht de naam verlenen van „Rivièra van Australië". Hobart ligt er aan de voet van de met sneeuw bedekte Mount Wellington (4000 voet hoog) als een parel aan de samen vloeiing van de Zuidzee en Tasmanzee. Nergens lijkt het vrediger. Nergens kan een Nederlander zich rustiger voelen dan in dit land, waar de geest van Abel Tas man nog rondwaart. De strook grond, die toegang tot het Schiereiland, waar de voor bije eeuw bannelingen uit Engeland het leven lieten onder de wreedste behande lingen, is een historische plek. Daar wier pen op 2 December 1642 onze koene voor ouders het anker uit en zette Tasman's bootsman, als eerste blanke, voet aan wal. Een eenvoudig gedenkteken herinnert aan deze gebeurtenis. De baai werd door Tas man vernoemd naar stadhouder Frederik Hendrik. Nu nog draagt zij deze naam als een hulde aan ons voorgeslacht. Op het „Groene eiland der bergen", dat twee keer zó groot is als Nederland, heb ben zich in de loop der laatste jaren tweeduizend landgenoten gevestigd. Zij wonen er in een ruw en ruig landschap, onderbroken door welige weiden en weel derige boomgaarden. Er hangt een sfeer, die bijna niet werelds meer is. Het zijn de hoge blauwe luchten, die het ademen vrij maken. Niemand die hier een voet zet kan aan de bekoring ervan ontkomen. Niemand die hier de aarde betreedt, kan zich losmaken van de gedachte dat God dit land geschapen heeft met het doel de zondige mens een kans te geven het para dijs te herwinnen. Herinneringen aan Betuwe en Beemster De in de dalen en op de zacht glooiende berghellingen aangelegde boomgaarden, die zich over honderden hectaren uit strekken en de rijkdom van dit appelen eiland vormen, dragen er toe bij, dat de Hollander, die zijn bloeiende Betuwe en zijn bloeiende Beemster kent, zich thuis voelt in deze streek, die aan dit einde der wereld door vulkanen uit zee is opge heven. Ook het gemeenschapsleven draagt er alle beginselen en kermerken, die de emigrant nodig heeft om zich met de be volking zo spoedig mogelijk één te gaan voelen. De Tasmaniërs zijn een vriendelijk en behulpzaam volk. Dit kwam vooral tot uiting in een bijeenkomst van de „Good Neighbour Council" (Vereniging van Goede Buren). Vooral deze draagt er zorg voor dat de Nederlanders met open armen worden ontvangen en daadwerkelijk wor den geholpen, wanneer zij in nood ver keren, hetzij wat huisvesting, hetzij wat meubilair of andere behoeften betreft. Zij worden in de Tasmaanse gezinnen ont vangen om gemakkelijker de sfeer van de nieuwe samenleving te ondergaan. Op de bijeenkomst van de Nederlandse vereniging in Hobart, de Abel Tasman club, heb ik de loftrompet horen steken over de Tasmaniërs. Vele Hollanders, met wie ik .daarna in intieme kring lange ge sprekken heb gevoerd, begrepen heel goed, dat moeilijkheden allereerst voortspruiten uit hun eigen bijzondere positie van een vreemde eend in de bijt, die nog moet leren met anderen samen te zwemmen. „Little Groningen" In de omgeving van Hobart, in de buurt van het nabijgelegen Kingston, heeft zich ADVERTENTIE een kleine nederzetting gevestigd, die de naam „Little Groningen" draagt en die het nadeel van een zelfstandige groep overigens innerlijk krachtige en standvas tige mensen ruiterlijk erkent. Geleide lijk trokken reeds enkele dezer gezinnen naar elders om zich meer met de Tasma niërs te kunnen vermengen. Materiëel ge zien is „Klein Groningen" echter een suc cesrijke nederzetting. Op een stuk grond van ruim twee hectaren, waar het bos van gombomen eerst door de Groningers zelf moest worden geveld, staan de eerste geïmpoteerde en later zelf gebouwde huizen van de „Australian Building Con tractors Ltd." (A.B.C.), een bouwonder neming van de Groningers Eerke J. van der Laan en E. Pinkster. Zij hebben rond om zich in de afgelopen drie jaar 25 vol wassenen en 37 kinderen verenigd. Het aannemersbedrijf voert thans werken uit onder meer een scholencomplex voor de Tasmaanse regering voor 60.000 Australi sche pond (ruim 500.000 gulden). De afdeling Velsen van de Nederlandse Christelijke Bouwbedrijfsbond heeft in de Ichthusburcht een vergadering belegd, die een feestelijk tintje droeg ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan der afdeling. De voorzitter, de heer M. v. Dongen, sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst en heette in het bijzonder ook de dames van de leden hartelijk welkom. Na de jaarver slagen van secretaris en penningmeester was het woord aan de heer A. C. Bakker uit Utrecht, hoofdbestuurder van de NCB, die een vlotte toespraak hield.. Na het „zakelijke" deel kwam de CJMV-band „Die Rooiroks" onder leiding van Huu'o Stam aan bod. Dit optreden werd een groot succes en ook een zekere „Josje", die voor het eerst als vocaliste optrad, kreeg een groot aandeel in het verdiende applaus. Ter afwisseling trad Lub Bakker op met een liedje, een praatje en voordracht hij verving Co v. d. Wel, die te elfder ure af- bericht had gegeven en ook zijn optre den viel in de smaak. Een verloting voor het TBC-fonds „Draagt elkander lasten" bracht ƒ51,op. Vannacht verscheen de Postboy met 1850 kisten haring. Voorts waren er slechts 8 l/.tters met wat tong en schol. De haring van de VEM-mer bracht van f 13.50 tot f 14.50 op. Er was weinig rondvis en de tong en de schol liepen dus ook hoog op: de drietjes deden van f 22f 29 per kist en voor de tweetjes werd f 38f 40 betaald. Grote tong kwam boven de f 4 per kilo tot f 4.70; grootmiddel deed van f 2.80 tot f 3.en voor de half pondjes is f 2.60 betaald; de enen maakten f 1.80 en de slips f 1.55. Voor Maandag ligt de Allan Water met 230 kisten schelvis, 420 makreel, 50 gul en wijting, 15 haring, 20 radio en 60 stuks stijve kabeljauwen binnen. Voorts komen de Mary en de Sumatra plus de Eli, de Klaas Wijker en de Gelria met haring. De Tzonne heeft gisteren een onfor tuinlijke dag gehad: bij het scheephalen van de trawl kwam van het hele viswant niet meer dan één bord boven. Besommingen van hedenmorgen: Post Boy f 26.600 (5 dagen): AM 10 f 2200: AM 18 f 2190; IJM 11 f 1300. Het zangkoor van de Ned. Hervormde kerk te Uitgeest, dat Donderdag haar 12 %- jarig bestaan herdacht, heeft dit koperen jubileum met een kerkconcert luister bij gezet. Van de 14 nummers waarin het koor onder leiding van de heer Albert Rill (Am sterdam) zich liet horen, behoorde onge twijfeld het Ora Pro Nobis van M. Picco lomini tot de beste. Daarnaast verkreeg het Wiegeliedje van Fred. Roeske eveneens een gave uitvoering. Als soliste fungeerde de Uitgeester sopraan, mejuffrouw Tini Schuitemaker en zij zong onder meer op gevoelige wijze en met mooie voordracht Mozarts „Welche Wonne, welche Lust". De organist, de heer W. Esselman uit Weesp, liet zich evenmin onbetuigd en zo kregen de vele belangstellenden een concert voor geschoteld, dit Hervormd Zangkoor waar dig. Namens alle aanwezigen heeft burge meester P. v. d. Ven, die van zijn echtge note was vergezeld, het bestuur van het koor na afloop gecomplimenteerd met het jubileum. Verschillende verenigingen hebben hun gelukwensen van een bloemstuk vergezeld laten gaan en de soliste werd eveneens in de bloemetjes gezet. IWflSlfflfHMES.PQDIQs.HQflBQCN.STOFZUIGEflS enz.&mil ZATERDAG 14 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het zwarte kasteel". Rex, 20 uur: „Vergeten patrouille". Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. „Alcura", 15 uur, Rex Theater, jeugd voorstelling, toneelspel „Monus, de man van de maan." VELSEN: „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, expositie. SANTPOORT: Toneelver. „Jan van Dommelen", 20.15 uur, toneelvoorstelling. „Fanfarekorps Wilhelmina", 1618 uur, Hotel „De Weyman", receptie 55-jarig bestaan. ZONDAG 15 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: „Alles op ijs", 19 en 21.15 uur: „Het zwarte kasteel". Rex, 15 en 20 uur: „Vergeten patrouille". Humanistisch Verbond, 10.15 uur, Cul tureel Gebouw, lezing. MAANDAG 16 NOVEMBER IJMUIDEN: Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. Thalia, 20 uur: „De laatste grens." Rex, 20 uur: „Vergeten patrouille". VELSEN: Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester van Velsen; 1517 uur: spreek uur wethouder van Onderwijs. Het moet vorig jaar gebeurd zijn, dat Sint Nicolaas per boot een klein Gelders dorp aandeed, waar een zeer ondeugende jongen van negen jaar woonde, die voor beeldig gestraft diende te worden. Zo moest dan ten aanschouwe van bij kans de gehele dorpsjexigd deze jongen op 't versierde podium komen. En in de pres- üge-strijd tegen een zeer brede en onwel luidende bisschop, die zich bovendien ver zekerd wist van hartelijke instemmüig van wraakzuchtige dorpsvaders en misschien wel moeders, ging 't kereltje al snel door de knieën. Hij barstte in snikken uit. Doch deze plaatsvervanger van de échte kindervriend had zich tot taak gesteld, met één klap alle aangetaste kleinen in de zaal duidelijk te maken, dat Sint wel goed, maar nooit gek is. En zo verscheen de grote, grauwe zak met. twee vertoornde Pieten. Een kort fel soort gevecht op 't feestelijk podium werd besloten met 't dichtsnoeren van deze zak. Even maar. 't Was goed bedacht. De angst woog zwaar. Een koi't en stevig woord van de Heilige diende als afronding van 't geheel en de tactische terugweg naar verdere ware kindervreugde werd ingeleid met een: „Voor deze keer...." enz. 't Ging over genade en recht. Twee nu lachende Pieten met blinkende tanden ontknoopten de zak. De mildere stemming vloeide terug. Maai de gestrafte bleef bewegenloos. Hij leek dood. Het doet er niet toe, dat later bleek, dat de jongen helemaal niet dood was, doch „slechts" een ernstige shock had, zoals psychologen dat noemen. Waar het om gaat is, dat hier de polyp van de angst tot afschrikwekkende afme tingen was uitgedijd. Voor zeer veel kin deren zullen de komende drie weken ge kenmerkt zijn door mildere vormen van deze angstpolyp. De gevolgen zullen min der glashelder zijn. Maar ze zijn er tot in verre volwassenheid. Zelfs al zou 't hele Gelderse geval een opgeblazen zaak zijn, de boeman Sinterklaas-figuur blijft. De meest klassieke liedjes noemen de roe, wat dan rijmt op boe-boe; de gard, de plak, 't meer aanvaardbare zakje zout; en zoekt u maar op. Dat men in Spanje tot peper noten vermalen kan worden, stamt reeds van onze grootouders. We weten, dat het lang de slechtsen niet zijn onder de jeugd van 4 tot 8, die pit en ondernemingslust genoeg hebben, om op zijn tijd eens flink lastig te zijn. Juist voor deze levendigen, maar ook voor de lieve slomen wordt door vele ouders uit onmacht, traditie of om nog bedenke lijker redenen van de grijze kindervriend een modern soort-radar-apparaat gemaakt, dat loert en spionneert. En iedere dag dich ter bij de 5e December groeit de beklem ming. De reeds lang ingeburgerde gewone kleine uitwassen van elkaar tegenkomende officiële Sinterklaasstoeten met of zonder muziek; van Sinterklaasfeesten aan de lo pende band bij naaikrans, personeelsver eniging, buurtvereniging, jeugdvereniging, voetbal- en ping-pong-clubs, catechisatie, enz.; van te veel Sinterklazen in te veel winkels, behoren, als we ze afmeten tegen het ene werkelijke kwaad van de angst polyp, hoogstens tot klein-menselijke mis verstanden en regie-fouten. De steeds lan ger wordende voorpret van Sint's verjaar dag, dit jaar werden eind October al chocolade-Sinterklazen gesignaleerd! blijkt een pracht-periode om groot-mense lijke angsten op sublieme wijze aan de kinderen door te geven. Verlangen naar veiligheid Angst is een teken des tijds. Onze jaren, kranten en huiskamers met radio zitten ei vol van. Ieder kind vraagt om één veilige plek, één rustpunt, één tegenpool tegen de haast, 't lawaai en de steeds inkrimpende speelruimte om hem heen. Dit houvast bij alle op hem aanstormende bedreigingen, die hij in de grote mensenwereld proeft en voelt zonder begrijpen, is even nodig, zo niet méér, dan levertraan en vitamines. 11 Bolwerk van een veilige huiskamer is op 1 vele plaatsen door velerlei oorzaken onder mijnd. De échte Sint-Nicolaas als rustige, waardige oude kindervriend hoort alléén thuis in de veilige huiskamers, en daar naast op de scholen waar hij als eeuwig symbool van „Liefde, Geduld en Wijsheid" zich zal handhaven. Het zal nimmer zo ver komen, dat déze Sint-Nicolaas Nederland zal mijden, doch een zijner laatste kern achtige uitspraken moge dienen als weg wijzer op de terugweg naar een gaaf en eenvoudig feest zónder angst. Hij zei dan: „Grote grauwe zakken dienen voor meel, anthraciet, aardappelen en vodden. Wie ze gebruikt om kinderen op te jagen is weinig beter, misschien wel erger dan zij, die in concentratie-kampen de lakens uitdelen. Een mep doet pijn; angst bij kleine hoe veelheden gedurende een aantal weken in- druppelen bij mijn kleine vrienden is ve nijniger en de nawerking is oneindig ge vaarlijker. Mijn zak is schoon en wit en vol kruidige pepernoten. Dit behoren de blijde attributen te zijn, die mij op mijn zware tocht langs blijde mensen vergezellen. Mijn knecht is een vrolijke kwant zonder ram melende kettingen en roede. En mijn schimmel dient op stal gezet te worden, als 't doorbrekend verstand bij de jeugd zijn capriolen op 't dak met te crtisch oog gaat bezien. Maar ik zelf blijf, om te zor gen, dat de emmer van de angst door mijn komst niet gaat overlopen." J. v. d. M. De apporteerwedstrijd van de Konink lijke Nederlandse Jagersvereniging welke Vrijdag in het duingebied van Castricum en Heemskerk werd gehouden, is een over winning geworden voor de Duitse staan der „Tuffy", eigenaar P. Kooy, van St. Jacoba-Parochie (Friesland). Tweede werd de teef „Lidias Bertha", eigendom van de heer J. Dalstra uit Twijzel. De kwalificatie voor de best geplaatste hond luidde.' goed. Het diploma „zeer goed" of „uitmuntend" kon voor geen van de dertien deelnemende dieren worden uitgereikt. De honden werden beoordeeld op ge hoorzaamheid, markeren, neus, zoekwijze en intelligentie. De jury bestond uit jkvr. A. J. M. v. d. Heyden van Doornenburg (Vorden); mr. K. J. Gé baron van Harden- broek van Bergambacht (Bennebroek) jhr. P. N. Quarles van Uffort (Vogelen zang) en de heer S. E. v. d. Hardt Eberson (Keppel). De prijzen, médailles en geldbe dragen, zijn na afloop van de wedstrijd in het theehuis Johanna's Hof uitgereikt door jhr. Quarles van Uffort. In het kader van het winterprogramma van de vereniging Ontspanning Voor Allen van het provinciaal ziekenhuis Duinen bosch kwam Donderdag het Zaans Klein kunst Ensemble, onder leiding van Wirn Theewis in de grote toneelzaal voor het voetlicht. In sneltreinvaart bracht dit ge zelschap een vrolijk programma onder de titel „Bambocciaden". De leider nam niet alleen als conférencier maar ook in diverse toneelstukjes het leeuwenaandeel voor zijn rekening. Dick Sieckerman bleek een be kwaam pianist te zijn wiens virtuositeit een daverend applaus uitlokte en mejuf frouw Corry Molenaar zong tal van be kende liedjes. Tot slot gaf „mister" Tims enige geslaagde goocheltoeren ten beste. Het is een avond geworden waar patiën ten en personeel van Duinenbosch naar hartelust van hebben genoten. Agenda voor Castricum en Uitgeest Zondagsdienst artsen „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Deserteur van het Legioen". Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Vrijdag de 13e". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Za terdag 20 uur; Zondag 16 uur: „Het rijk van Tarzan". Zondag en Maandag 20 uur: „Odette Churchill". De laatste groenteveiling van deze week Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Vrijdag te Castricum de volgende prijzen: spruiten 2663; spruiten B 1526; spruitenkoppen 1518; sla 57; andijvie 814; groene kool 1113; prei 813; boerenkool 413; rode kool 10121/»; peen 55J4; tomaten 38—66. Predikbeurten Castricum Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. J. Visser van Zaandam. Geref kerk, 10 en 17 uur: ds R D Beu- kema, van IJmuiden. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. J. v. d. Ree, van Amsterdam. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst artsen in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Lansman, Pernestraat 30, telefoon 243. De N.V. IIolland-Nautic te Haarlem zou de order voor de scheepswerf, welke nood zakelijk was om het bedrijf ook na Decern, ber gaande te houden, niet hebben gekre gen. Het ging l.ier om de bouw van een dub- belschroefskustvaartuig voor Brazilië, waarover reeds enige tijd onderhandelin gen werden gevoerd. Het schip zou nu in Zaandam worden gebouwd. Dit zou betekenen dat er na 21 Decem ber voor de scheepswerf geen werk meer zal zijn. Het daar werkzame personeel zal zoveel mogelijk naar andere scheepswerven over gaan. Er is van de zijde van andere bedrij ven daarvoor al grote belangstelling ge toond omdat geschoolde metaalbewerkers moeilijk te krijgen zijn. Voorts is het zo goed als zeker dat de N.V. R. S. Stokvis de hallen 5 en 6 zal hu ren en dat de productie daarin de uit voering- van enige N.A.V.O.-orders on der leiding van die onderneming zal ge schieden. Bij informatie bij de directie van de Continentale Handelsbank te Amsterdam geldsohietster en aandeelhoudster van de Holland-Nautic werd ons medege deeld, dat er omtrent het bovenstaande nog weinig zekerheid bestaat. De onder handelingen zijn in volle gang en omtrent de uitkomst daarvan valt nog niets te zeg gen. Men kon inderdaad niet ontkennen dat er bij de Holland-Nautic voor Stokvis wordt gewerkt, maar men meende dat het nog zeer goed mogelijk is, dat de Brazi liaanse order toch nog door de Holland- Nautic zal worden uitgevoerd. In Curagao kon men in het SO meter diepe water van enige binnenzeeën heerlijk zwemmen: het water is er hel der, zo helder dat men op de bodem de vissen, zeeslangen en inktvissen kan zien. Maar de heer R. J. de Ruiter uit Beverwijk zag nog meer op de bodem, want toen hij met een duikbril op zich enkele meters onder de wateropper vlakte begaf, lag daar iets specifieks Beverwijks in. Enige lege conservenblik ken met het etiket van een firma uit Beverwijk.op 8700 km. van huis. Het omvangrijke, in totaal ongeveer twee jaar vergende karwei van de „wo- ningcarthotering" der gemeente Velsen, is in zoverre gevorderd, dat nu de beide Santpoorten en Driehuis „in kaart" zijn gebracht. Dat wii zeggen, dat de huiten- dienst van de Dienst voor dc Volkshuis vesting, onder wiens auspiciën dit werk gebeurt, een volledig beeld heeft opge nomen van de woningen en de woontoe standen in deze delen der gemeente. Men begint thans met dit werk in Velsen- Noord. Niet alleen de woningen worden op deze wijze geanalyseerd, maar eveneens de woontoestanden, waardoor dus ook een beeld verkregen wordt van de bevolking van Velsen. Men weet bijvoorbeeld, als dit onderzoek voltooid is, zowel welke huizen bedsteden bezitten en waar nog geen aan sluiting op de waterleiding gevonden wordt, als de intensiteit der bewoning en de beste wijze van bouwen voor de ver dere toekomst wat het type huis betreft. Eén van de consequenties: van dit on derzoek is de komende sanering van de gemeente Velsen. Op verschillende plaat sen komen bijvoorbeeld weinig ideale wo ningtoestanden voor, uiteraard vooral in de oude dorpskernen. Er is een plan in studie om de niet aan bepaalde eisen voldoende huizen uit de gegevens, die het onderzoek oplevert, te lichten en deze gevallen op nieuw te bekijken. Wat lang niet in ieder geval wil zeggen, dat dergelijke „afge keurde" woningen direct tegen de grond gaan, want hierin spreekt waarschijnlijk het stedenschoon ook een woordje mee. Sterk zelfs, wanneer men aan Oud-Velsen denkt. De gegevens worden via de Dienst voor de Volkshuisvesting en een Hollerith- machine uitgewerkt en daarna samengevat in een dossier, dat een zeer betrouwbare momentopname geeft van Velsens huizen- bezit. Ergens in Californië ligt in een dok een monsterach tig groot watervliegtuig, juister gezegd een vliegboot. Het feit dat dit nu inder daad het grootste vliegtuig ter wereld is. vormt allang geen stof voor krantenarti kelen meer. Aanleiding tot dit stukje was echter een tienregelig berichtje in een Amerikaans luchtvaartblad, dat ons weer even herin nerde aan de merkwaardige geschiedenis van deze „vliegboot van Hughes". Dat berichtje maakte mel ding van een ernstige be schadiging door een vloed golf. Vijf millioen dollar en een jaar zouden nodig zijn voor herstel. Wie het onge looflijke verhaal van dit reuzenvliegtuig kent, kan. hierin alleen maar een iro nisch gebaar van het nood lot zien. In grootte kan werkelijk geen ander vliegtuig ter wereld tegen Hughes' vlieg boot op, een B-36 bommen werper, een Brabazon, een Saro Princess vliegboot stelt zij verre in de schaduw. Alleen al het staartvlak is bijna even groot als de ge hele vleugel van een nor maal viermotorig verkeers vliegtuig, de vleugel meet honderd meter van tip tot tip, er zitten acht motoren van elk 3500 pk. in, het to taalgewicht is 180 ton en de oorspronkelijke opzet, nog in de tweede wereldoorlog, was om met machines van dit type 750 soldaten in krijgsuitrusting tegelijk te vervoeren. Het bijzondere is bovendien dat de kolos geheel van hout is vervaar digd en men heeft zich eens voorgesteld dat het door deze constructie-methode mogelijk zou zijh in be trekkelijk korte tijd een aantal van deze transport machines te bouwen. Zover is het nooit geko men; het bleef bij deze ene vliegboot, die waarschijn lijk nooit meer een bestem ming zal vinden. Het is een verhaal van zoveel tegen slagen als nooit bij de bouw van enig vliegtuig werden ondervonden, en tevens van een koppige volharding, te gen elke verstandelijke re denering in, die volkomen onbegrijpelijk is. Onbegrij pelijk als het karakter van de geestelijke vader: de multi-mill ionnair Howard Robard Hughes. Deze Hu ghes, thans 48 jaar oud, is een gesloten, ondoorgron delijke figuur. Hij is bijna twee meter lang, slank, een op het oog wat onverschil lig type en niet aanmoedi gend in de omgang. Hij heeft een geweldige werk kracht en een ijzeren ge stel. Een man vol tegenstel lingen, enerzijds grillig, maar soms ook geduldig en vasthoudend als geen ander. Hughes is groot-industrieel, geïnteresseerd in vele gro te bedrijven van uiteenlo pende aard. Eens heeft hij ook nog enige bekendheid als filmproducer verworven toen hij inderdaad na enke le mislukkingen een succes film wist uit te brengen. Maar bij alle hobbies die hij in zijn veelbewogen le ven heeft gekoesterd, heeft de luchtvaart hem nooit losgelaten en zijn grote ca- piciteiten op dit gebied moeten erkend worden. Hij is een uitstekend piloot en bracht verscheidene re cords op zijn naam. Zelfs heeft Hughes verdiensten als vliegtuigconstructeur. Hij heeft zijn eigen vlieg tuigfabriek en onderhield jaren lang een nauw con tact. met Lockheed, waar hij achter de schermen direct betrokken was met de ont wikkeling van de toen re- volutionnaire Constella tion. De laatste jaren is hij voorts nog doende geweest met de ontwikkeling van 's werelds grootste helicop ter, een soort vliegende hijskraan die zware vrach ten over korte afstanden kan verplaatsen. Ook zuiver commercieel spreekt hij een wooi'dje mee in de lucht vaartwereld, want in 1938 kocht hij de toen in finan ciële moeilijkheden verke rende luchtvaartmaatschap pij TWA practisch gespro ken op, om vervolgens uit eigen zak vele millioenen te steken in de uitbreiding en reorganisatie van deze onderneming, waarin hij nog steeds grote invloed heeft. Het plan voor de vlieg boot dateert van 1942—43 en onze millionnair wierp zich hierop in samenwer king met de scheepsbouw- magnaat Henry J. Kaiser. Hughes wist de autoriteiten te interesseren en de Re- construction Finance Cor poration investeerde 18 mil lioen dollar in de bouw van drie prototypen. Maar het ene millioen na het andere werd door de bouw opge slokt en nog steeds was het maar één machine. Ten slotte gaf de RFC toestem ming het volle bedrag in dit ene prototype te steken. Jaar na jaar verstreek, de oorlog eveneens. De vlieg boot was nu langzamerhand het troetelkind van Hughes geworden. Het geld was op, Hughes paste bij: één mil lioen, twee, vijf, tien mil lioen tenslote. Het werd 1947 voordat het gevaarte op eigen kracht aan het va ren ging. Hughes zelf aan het. stuur. Sneller en sneller ging het, op zijn schuimgolf hief de boot zich op en toen, voor het eerst, verhief zij zich majestueus van het water. Een paar honderd meter verder streek zij weer neer en dreef uit. Dat was de eerste en eni ge proefvlucht. De boot ging terug naar het dok voor de nodige verbeterin gen en weer verstreken ja ren. Alleen al het normale onderhoud om de boot in goede staat te houden, ver slond bedragen die een be nijdenswaardig jaarinko men voor het leven zouden vormen. Thans is het 1953 en naar het heet was de machine nu juist geheel gereed voor nieuwe uitgebreide taxi- en vliegproeven, toen 't nood lot opnieuw toesloeg. Tot nu toe moeten er al met al 45 millioen dollars in deze onderneming geïnvesteerd zijn. Zou Hughes nog eens in de zak tasten om met de reparatierekening de vijftig millioen voor zijn dure lief hebberij vol te maken? Goede en „pechreizen". De trawler Vios zette gisteren de successenreeks van de VEM voort, door, zoals gemeld, in zeven dagen het prachtige bedrag van 33.200 uit de markt te slepen. De Eveline maakte in elf dagen 20.700, maar de Limburgia had „beneden" tegenslag ontmoet en kon in negen dagen niet hoger komen dan tot 8400. De Slotkotter HD 79 maakte ƒ7100 en de haringloggers besomden: KW 168 ƒ6370, SCH 135 ƒ4100 en KW 75 2030. Decca voor de Eveline. Naar wij ver nemen wordt de Eveline thans ook uitge rust met het electronische plaatsbepalings apparaat „Decca", dat met behulp van een aantal zenders rond de Noordzee een zeer nauwkeurige en direct-afleesbare plaats bepaling geeft. Het schip gaat naar het Kanaal. Postboy vannacht binnen. Als enige trawlér voor de markt van vandaag viel vannacht de Postboy binnen. Het schip is van Maandag. Historie. Het is in de nacht van Maan dag 16 op Dinsdag 17 November van dit jaar vijfentwintig jaar geleden dat de be manning van de reddingboot te Wijk aan Zee met de vuurpijl en het wippertoestel negen opvarenden van de stoomtrawler „Geziena", IJM. 48, die was gestrand ten Noorden van de Noorderpier, heeft gered. Bootsman Grapendaal en zijn bemanning van de reddingboot hebben er toen hard voor moeten werken en met levensgevaar. Via Amsterdam. Voor transitoverkeer naar Tsjecho Slowakije komt deze maand veel in kisten verpakte haring per schip uit de Engelse vissershavens in Amsterdam aan. De kisten worden door de Amster damse havenarbeiders gelost en in wagons geplaatst. IJmuidense visknechten zorgen voor de technische afwikkeling, opdat de haring in de beste kwaliteit in Tsjecho- Slowakije aankomt. De 135 binnen. De „Cornelia Maria" Sch. 35 bracht gisteren 34 last Engelse wal- haring en nog 300 kisten verse haring in het ijs aan wal. Bij binnenkomst ging de vleet van boord om te drogen en te repa reren. Besommingen, IJm 116 Eveline ƒ21000, 54 Limburgia 8480; 1 trawler met ƒ33.200; Sch 135 ƒ4160; HD 87 7160; KW 75 2030; KW 168 6370; KW 166 1730; BU 33 1270; WR 7 2180; WR 67 1980; KW 31 550, 27 1080. 77 410, 53 810, 98 1860, 94 ƒ950; IJm 78 1100. Marktprijzen. Heilbot 3,102,75; gr. tong 4,103,60; grm. tong 2,622,48; kim. tong 2,40—2,26; kl. tong I 1,81—1,64; id. II 1,571,43; tarbot I 2,552,10, per 1 kg. Tarbot II 92; id. Ill 77; tongschaar 88,75; kl. tongschar 31; schartong 45; grm. schol 70; kim. schol 6850; kl. schol I 5647; id. II 3715; schar 2827; v. haring 16 10,50; makreel 25,5014,50; gr. schelvis 5047; grm. schelvis 4843; kim. schelvis 4238; kl. schelvis I 4036; id. id. II 28 17; wijting 238; gr. gul 5145; mid. gul 4338; kl. gul 2219,50; poontjes 1611; kl. rode poon II 1815, per 50 kg. Gr. ka beljauw 162158 per 125 kg. Aanvoer. 210 kisten tong en tarbot; 1 kist heilbot; 15 kisten tongschar en schar tong; 312 kisten schol; 11 kisten schar; 3230 kisten haring; 649 kisten makreel; 429 kis ten schelvis; 155 kisten wijting; 66 kisten kabeljauw en gul: 37 kisten poon; 25 kisten diversen. Totaal 5140 kisten. Aanvoer op Urk. Door 15 vaartuigen werd Donderdag aan de gemeentelijke vis- afslag te Urk aangevoerd: 286 pond aal en paling, 1,081,26, 1149 pond snoekbaars ƒ0,510,56, 33 pond baars ƒ0,63ƒ0,68 en 1050 pond voorn 0,07, alles per pond. Opletten Een dagelijkse gast in de vissershaven is de Rijkspolitie te water. De ambtenaren letten nauwkeurig op het verkeer en handhaven met hun snel bootje de orde. Toen deze week een der nachtvissers tegen donker zonder voorlicht de haven verliet was het bootje er als de kippen bij om de schipper op zijn vergeet achtigheid attent te maken. Thuis. Voor de Maandagmarkt wordt geen haringtrawler verwacht. Met verse vis zullen wel komen de Eli Chenivière, Klaas Wijker, de Gelria en de Allan Water. Weg. Vrijdag is weer ter visserij ver trokken de Abraham V L 77 onder com mando van schipper v. d. Plas. TRAWL VISSERIJ Dinsdag 3 November mt. Elie Chénévière IJM 32. Woensdag 4 November: st. Gelria IJM 21, Klaas Wijker IJM 85. Donderdag 5 Nov.: mt. Maria van Hattem IJM 10, Allan Water IJM34, ml. Annie IJM14. Vrijdag 6 November: st. Viking Bank IJM 183, mt. Johannes Polderman IJM 20, ml. Flo- ris KW 59, De Vier Gezusters KW 162. Zaterdag 7 November: st. Tzonne IJM 1, Herman ÏJM2 (11 Nov. binnen), Vios I ÏJM24. Maandag 9 Nov.: st. Mary IJM 61, Sumatra IJM 62, mt. Post Boy IJM 35, Excelsior III KW 76, ml. Adrianus KW 10, Aric Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia kW 26, De Verwachting KW 28, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnns KW 69, Jan KW 84, Ge broeders KW 108, Avontuur KW 114, Petro- nclla KW 125, Aric KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, mk. Ma rianne IJM 7, Corrie I|M 78, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Ne- him I AM 16, Nehim TI AM 17, Nehim III AM 18, Anne Marie KW 27, Willem KW 94, Agatha Aric KW 126, Koningin Juliana KW 133, Tiny Dieuw WR 33, Hendrikje BU 33. Dinsdag 10 November: st. Flamingo IJM 25, Schoorl IJM 39, De Hoop IJM 73, ml. Verwachting IJM 204, Willempje KW 89, Ali- da KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, mk. Dc Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Marianne IJM 7, Poolster IJM 11, Dagerad IJaM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Samenwerking KW 21, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Pler- mina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98. Woensdag 11 November: st. Norma Maria IJM 6, nil. Thorina IJM 33, Shamrock IJM 129, mk. Pietertje HD 87. Donderdag 12 November: st. Zeelandia IJM 38, mk. Prinses Margriet KW 51. Vrijdag 13 November: st. Haarlem IJM 9, Bergen IJM 16, mt. Wiron IV IJM 209, ml. Wiron III IJM 221. IIARINGDRIJF.NET VISSERIJ Donderdag 29 October: ml. Sakina KW 32, Rijnmond V KW 110. Vrijdag 30 October: ml. Nelly Maria KW70. Zaterdag 31 Oct. ml. Nederland IV KW167. Maandag 2 Nov.: ml. Martenshoek IJM283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, De Arend KW 7, Hollandia KW 18, Neptunus KW 45. Borneo KW 127, Bali KW 129, Everdina Ja- comina KW 173. Vrijdag 6 Nov.: ml. Hubcrtha Gerarda KW 9, Everard Christina KW 40, Rijnmond I KW 42. Bcrtha KW 38, Toenadering KW 95, Kat wijk III KW 161. Zaterdag 7 Nov.: ml. Vertrouwen KW 6, Wilhelmina III KW 147. Maandag 9 November: ml. Willem Cornelis KW 16, Wilhelmina I KW 25, Helena KW 39, Aalke Jacoba KW 41, Noordzee KW 47, Eli zabeth KW 49. Volharding KW 65, Noordster KW 67, Hette Margaretha KW 74. Zcezvvaluw KW 83, Huiberdina Gijsbcrtha KW 85, Ro bert William KW 123, Voorwaarts KW 140, Janna KW 163, Gezina Geertrui KW 176. Dinsdag 10 November: ml. Gorrcdlijk IJM 75, Piet en Leendert Huibert KW 3, Fierman Eduard KW 5, Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Orion KW 22. Margrietha Maria KW 29, Nederland VII KW 37, Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Excelsior II KW 78, Vooruit KW 151, Bonefaas SCH 95, Onder neming I SCH 140. Donderdag 12 November: ml. Jan KW 50. Annie KW 54, Java, KW 159, Willy SCH 7, mk. Dine Marie KW 57-

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10