Niet hangen langs de lijn; „zelf doen" in vrije tijd Mijn vriend de schurk t Havenberichten Nutschool op komst Velser Jeugd Centrale bevorderde vrije expressie Enthousiasme overheerst nog techniek Fouten aan het Stratingplantsoen Beverwijk Castricum VlAo'wetje Riek Watervliet I begint de tweede korfbalcompetitie- helft Een zware handbalwed strijd van „IJmond" FEUILLETON door David Bolderdijk Slagzinwedstrijd in de Kennemerlaan De elftallen voor „Noord" Volleyballnieuws van „IJmond" DCIJ speelt Dinsdag thuis tegen Wormerveer Amusant programma voor de bejaarden Dames behaalden diploma elementaire verpleegkunst Voor de kinderen -o ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 Tijdens een geanimeerde Ouderavond van de Jan Ligthartschool aan de Eksterlaan in IJmuiden-Oost heeft de heer G. J. Kwakkel, ambtenaar van jeugdzaken in Velsen een causerie gehouden over „Vrije tijdbesteding". Hij begon met erop te wijzen dat bij velen de mening heeft post gevat, dat vrije tijdbesteding synoniem is met tijdpas sering. Dit is echter onjuist. Men moet de vrije tijdbesteding zien als het geven van tijd om er iets waardevols voor terug te krijgen. Dit waardevolle bestaat voor het kind uit zijn vorming en opvoeding buiten school- en gezinsopvoeding om. Een vor ming die het tot zelfontwikkeling leidt. Ouders, zo zei spreker, maken vaak fou ten, waardoor het kind wordt overontwik- keld, zonder dat het zelf enige kans krijgt eigen initiatief uit te leven. Dit laatste wordt betracht onder meer in de jeugd beweging die zekere eisen stelt aan het kind, welke eisen gebaseerd zijn op trouw, opofferingsgezindheid en op al wat het kind tot een zelfstandig mens maakt, die bewust verantwoordelijkheid draagt voor eigen daden, een mens die derhalve leeft en niet geleefd wordt. Tijdens zijn betoog heeft de heer Kwak kel hevig geprotesteerd tegen de zogenaam de passieve vrije tijdbesteding met name de „kijksport", langs het lijntje bij de voet balmatch, bij de film, het, wat hij noemde, lui hangen bij de radio, enz. Met name noemde hij in dit verband de televisie een gevaar voor de jeugd. zuwei oucters, school, als jeugdbeweging moeten zich beijveren om de jeugd de on schatbare waarde van de actieve tijd besteding bij te brengen. Dit kan door hen zelf te laten spelen, musiceren, zingen, lezen, erop uit te trekken en zich te bekwa men in handvaardigheid. Alleen, zo zei spreker, als wij het beginsel der zelfwerk zaamheid en dat der eigen, spontane acti viteit nummer één stellen, kan er sprake zijn van een werkelijke cultuur. Zelf doen Daar vele jeugdbewegingen, vervolgde de heer Kwakkel, zoeken naar nieuwe mo gelijkheden, lijkt het wenselijk dat zij zich meer gaan toeleggen op handenarbeid en vrije expressie, zowel thuis als in de school. En hierbij moet worden afgestapt van de ADVERTENTIE Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets ..verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een sma kelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en.. onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. De op volle toeren draaiende Kanaalha ringvisserij heeft de VEM deze week be slist geen windeieren gelegd: er zijn voor treffelijke reizen uitgekomen. Men zou geneigd zijn op te merken, dat moderne trawlers met moderne nautische instru menten uitgerust óók onder Hollandse be manningen bewijzen, dat het kan. Was de haringvisserij deze week bijzonder gunstig, de verse vis heeft niet zulke florissante resultaten opgeleverd, al is er niet hard gemopperd en al zijn er een paar redelijke besommingen gemaakt. Maar daabij moet niet worden vergeten, dat er enige tien duizenden kilo's vis Denemarken en Bel gië zijn ingevoerd. Dat brengt ons op de Belgische exploitatiegeheimen. Zo te zien kunnen onze Zuiderburen maar voordelig renderen. De koolvis deed deze week in Oostende frs. 4.75 tot frs. 5.de wijting frs. 4.en de kabeljauw frs. 7.50, de leng frs. 5.(alles franco IJmuiden), zodat, omgerekend in Hollands geld en met af trek van kosten en vracht een kist koolvis nooit meer neeft mogen kosten dan een gulden of dertig en de wijting voor elf gulden de kist verkocht moet zijn terwijl men voor vijftig gulden een kist kabei- jauw zal hebben kunnen kopen. Dat was dan dus IJslandse vis, maar als een IJmuidense trawler nu eens naar IJsland zou gaan en deze prijzen maakte, zou er dik en dik geld bijmoeten. De kleine vaart is door het slechte weer van de afgelopen dagen vrijwel in haar geheel naar binnen gewaaid. De schol en de tong zijn dus schaars en kostbaar. Maandag dus dure bakvisjes aan de markt en als het dan weer een beetje rustiger is geworden op zee kunnen de eerste, wat goedkopere visjes zo tegen Donderdag aan de wal verschijnen. Over de rondvis is de handel minder benauwd: er zijn tenslotte verscheidene schepen „rijp" de oudste, de Eli, is al van drie November en dan komen de Gelria, de Klaas Wijker van de vierde en de Van Hattum van vijf No vember. zogenaamde oude methodiek en wordt de handenarbeid niet meer gezien als een mo gelijkheid om bepaalde voorwerpen te pro duceren, maar als een kans om te komen tot zelf-uiting, dus als middel om af te rea geren. Spreker wees ten slotte op de voorbe reidende besprekingen van de Velser Jeugd Centrale met betrokken instanties elders, om te komen tot de stichting van een volksschool, een nutschool in Velsen, waar de kinderen in hun vrije tijd vrije ex pressie kunnen bedrijven. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Lindhout, die bij acclamatie werd herbenoemd op deze avond en die als nieuweling in de oudercommissie mevrouw Beek mocht welkom heten, presideerde de vergadering. In de pauze zorgde de heer Dolf Brouwer voor „entre-acte" muziek. Zondag naar ZKC Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat vorige week buiten verwachting de leidende ploeg in de 3e klasse Hespa uit Amsterdam de eer ste nederlaag bezorgde, waardoor Water vliet 1 nu nog twee punten op Hespa ach ter is, evenals Aurora uit Haarlem, gaat Zondagmiddag in Zaandam een begin ma ken met de tweede helft van de competitie. Dan wordt de wedstrijd ZKC-Watervliet gespeeld; een wedstrijd, waai-in het zeker niet aan spanning zal ontbreken, temeer daar ZKC nog altijd een onberekenbare ploeg is. Weliswaar verloor ZKC op „Wa tervliet" met 62, maar deze uitslag zal de Zaankanters nog erg ..hoog" zitten, zo dat Watervliet wel degelijk zal moeten oppassen om in de running te kunnen bliiven. Watervliet 2, dat tegen DTV 3 uit met 77 gelijk speelde heeft rust. Het derde Watervliet-team, dat onnodig met 43 van Haarlem 3 verloor, gaat naar Nieuw Flora 3 om verloren terrein terug te winnen. De adspiranten van Watervliet blijven het goed doen en vooral de A-twaalf, die vorige week maar weer even met 102 van Sport Vereent A wonnen en hierdoor in deze competitie al bijna honderd doel punten hebben gescoord. Dit getal kan Zaterdagmiddag „thuis" vol worden ge maakt tegen Animo Heady A. De B-ploeg gaat naar Sport' Vereent B in Santpoort en Watervliet C ontvangt Animo Ready B. Watervliet 1 gaat naar Zaandam met de dames T. Waagmeester, D. Hartman, J. Kluft, S. Meyer, T. Gieze, C. Zandbergen en de heren J. v. d. Berg, M. Veerbeek, A. Wedemeyer, S. Hartman, F. Vos en A. de Vries. Oud-katholieke priesterwijding in Haarlemse Kathedrale kerk De bisschop van Haarlem van de Oud- Katholieke kerk van Neder'and, mgr. J. van der Oord, zal morgenochtend te tien uur in de kathedrale Oud-Kathoiieke kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem de priesterwijding toedienen aan de diaken G. J. Blom van het bisdom Haarlem. De nieuw gewijde priester is met ingang van 23 November benoemd tot kapelaan van de Oud-Katholieke parochie van de H. Agnes te Egmond aan Zee en zal daar de plaats innemen van kapelaan M. J. Aarents, die met ingang van dezelfde da tum is benoemd tot pastoor van de H. Wil- librordus-parochie te Arnhem. Al zijn er de vorige week geen competi tiewedstrijden voor de handbalvereniging „IJmond" vastgesteld, het komende week einde zal er ook maar één voor de IJmon- ders op het programma staan. Het is de wedstrijd in de eerste afde lingsklasse heren tussen IJmond 2 en Ra- niditas 2. Dit IJmond-elftal, dat wegens automati sche promotie eigenlijk veel te hoog is in gedeeld zal het, na de verschillende ne derlagen, ook nu geenszins gemakkelijk hebben, al biedt „Watervliet" het voordeel van eigen terrein. Misschien is er nu voor de IJmond-reserves eens een gunstig re sultaat te bereiken. Zo was de logé dan in huis. De andere jongens hadden kennis met hem gemaakt, en. eerlijk gezegd, ze wisten niet goed, wat ze van Seppo denken moesten Erg vriendelijk en hartelijk leek hij niet. Al direct in het begin had hij net gedaan, of hij alles beier wist dan zij. Op alles, wat ze tegen hem zeiden, had hij een hatelijk antwoord. Het lag niet aan de jongens; die wilden hem wel in hun midden opnemen. Maar Seppo leerden ze al gauw kennen als een vreemde jongen, die erg plaaglustig was en het leuk scheen te vinden om de anderen dwars te zitten. Aan tafel had hij allerlei kleine plagerijtjes, en Bunkie, die naast hem zat, vond het niet erg prettig, dat Seppo hem telkens 'n stootje tegen de arm gaf, als hij een hap soep wou nemen, of hem onder de tafel geniepig kneep. Dat waren ze onder elkaar niet gewend! Na hel eten praatten Rick en Bunkie erover met elkaar. „Hoe vind jij die Seppo?", vroeg Bunkie. „Nou, ik weet hei niet", zei Rick. „Ik geloof, datie nogal raar is.Erg aardig kan ik hem nog niet vinden!" „Misschien wordt dat wel beter, als hij 'n paar dagen hier is", meende Bunkie. „Ik hoop het!", zei Rick, maar hij trok daar een gezicht bij, of hij er niet erg zeker van was. <17) „Ik zal misschien niet eens de kans krijgen om haar een pak slaag te geven," zei hij nadenkend. „Lieve hemel! Als ik haar op dit ogenblik tussen mijn vingers had! Ik.... Och, misschien zou ik.... zou ik haar alleen maar.... stevig vast houden Misschien zie ik haar en de anderen nooit meer terug. Wat moet er van dat meisje terecht komen? Die ver wenste knul deugt voor geen cent. Jk heb haar streng verboden om nog contact met hem te hebben. En nu word ik op deze manier bedrogen. Enfin, wat doet het er allemaal nog toe...." Hij liet het hoofd in de handen zinken, tenminste ik hoorde hem met zijn eeltige, bemodderde handen door zijn haar wrij ven en zuchten. „Kom," zei ik, „je moet niet zo somber zijn. We komen hier best nog eens uit, reken maar. Die lui die ons deze poets ge bakken hebben kunnen zich niet veroor loven twee mensen levend te begraven. Dat durven ze niet, man. Ze willen ons alleen bang maken, zodat we uit hun buurt blij ven voortaan. Je schijnt je testament al aan het maken te zijn! Ik had gedacht dat je niet zo gauw bij de pakken zou gaan neerzitten!" Ik geloofde zelf geen woord van wat ik zei. De angst had mij te pakken bij het puntje van mijn maag en kneep, kneep dat ik bijna schreeuwde. Maar met de moed der wanhoop hield ik mij flink. Vroegindeweij stond met een ruk op en zei met vaste stem: „Je hebt gelijk. We moeten de moed niet opgeven. Wat kunnen we doen? Wat kun nen we in vredesnaam nog doen om een eind te maken aan deze krankzinnigheid?" Hij knipte zijn aansteker aan en ver volgde: „Het is half acht op mijn horloge. Is het morgen of avond? Welke dag is het? Ik weet er geen touw meer aan vast te knopen." Ik hield mijn horloge bij het vlammetje en zag, dat het ongeveer gelijk was met het zijne. Half acht er was geen peil op te trekken hoelang we bewusteloos waren ge weest. Ik hield het erop dat het half acht in de morgen was en dat we dus een nacht in dit verwenste hol hadden doorgebracht. De aansteker was weer gedoofd en ik hoorde Vroegindeweij naast mij over de vloer scharrelen. „Wat doe je?" vroeg ik. „Ik zoek iets. Iets en ik weet niet wat. Vandaag begint, uitgaande van de Ken- nemerlaan-winkeliers een slagzinnenwed- strijd ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het zakencentrum Kennemer laan. De winkelwijk is kleurig versierd tei gelegenheid van dit jubileum en een groot aantal prijzen is beschikbaar voor de beste slagzin ter gelegenheid van het lustrum. VVB-De Meteoor (op „Watervliet") te 14.30 uur: VVB: A. Nieuwenhuijs; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. Bleekcr; A Booth, J. v. d. Linde, F Kooi- mans, J. Kersbergen en J. Duineveld. IEV-NAS (op „Rooswijk") te 14 uur: IEV: C. Welp; H. Zonneveld en J. Bos; A. Le'ëring, D. de Reus en A. de Roos; J. Meurs, H Brantjes, H. Duin, J. de Reus en P. Vink. Deze week werden de wedstrijden in de wintercompetitie van de Volleybalclub „IJmond" voortgezet. Als eerste wedstrijd stond op het programma de heren van VCK 2 tegen de Sportbond. Geheel volgens de verwachtingen werd deze wedstrijd door V.C.K. met 30 gewonnen. Het spelpeil was helaas niet van goede kwaliteit. VCK, dat technisch beter ge schoold is dan het nog jonge „Sportbond"- team, liet niets blijken van dit beter onder legd zijn. Een geheel ander beeld vertoonde de wedstrijd dames „Waterloo 1Kenne- mers 1". Van het begin af bleek, dat beide teams de vaste wil bezaten de huid zo duur mogelijk te verkopen. Goede momenten wisselden af met minder goede, maar steeds werd geconstateerd dat de Kennemers- dames over een iets betere techniek be schikten. Jammer was, dat Waterloo na de tweede set een inzinking en de derde set met groot verschil aan de Kennemers moest laten. Stand na deze set was 12. Een vierde set moest nu de beslissing bren gen. Waterloo herstelde enigszins van de inzinking, echter niet voldoende om de rustig spelende Kennemers-dames uit hun evenwicht te brengen. Onder grote spanning kwam het einde van deze strijd, die onbeslist eindigde (22), zodat beide teams de punten zus terlijk deelden, waarmede de partijen toch wel tevreden zullen zijn. Rest over deze wedstrijd nog te vermel den dat beide teams zich niet bezondigden aan het vaak zo storende gepraat. Als laatste wedstrijd werd gespeeld heren Kennemers 2PSV 2. De einduitslag hiervan was 13. De jonge Kennemersspelers konden het niet tegen de oudere „Politiemannen" bol werken. Enthousiast werk werd er zeer zeker door beide partijen verricht, maar op technisch gebied viel er nogal eens een steekje. Individueel werd er door sommige Kennemersspelers goed gespeeld, doch teamwork maakt de wedstrijd en hierin was PSV beter. Indien er in de toekomst wat minder tijdens de wedstrijd gepraat wordt, dan kunnen beide teams met vol- vertrouwen de komende wedstrijden tege moet zien, volgens het oordeel van de lei ding. Het programma voor Woensdag 18 No vember luidt: 19.15 uur heren: P.W. VelsenP.S.V. I. 20.10 uur dames: VCK 3—VGV. 21.05 uur heren: VGV I—VGV 2. *255 Er moet toch iets zijn wat uitkomst kan brengen in deze helse gang! Er moet toch iéts anders zijn dan modder en stenen en ratten!" Hij morrelde verder en ik wachtte, moedeloos tegen de muur geleund en dro mend over het ontbijt van juffrouw Vrolijk, dat ik zo zelden gewaardeerd had. Ook juffrouw Vrolijk zelf had ik zelden ge waardeerd. Ik zou haar aan mijn hart hebben gedrukt, als ik haar had kunnen bereiken! Mijn maag rammelde voortdu rend en ik had een on verdragelij ke dorst. Ik wist dat daar, aan het uiteinde van de gang, een dun waterstraaltje uit de pijp droop maar wat was dat voor water? Zou het niet vergiftigd zijn door de ratten, die voortdurend in en uit de pijp kropen? De gedachte aan water maakte me bijna gek. In de ondoordringbare duisternis om mij heen zag ik visioenen van watervallen, klaterende fonteinen van parelend fris water, kabbelende rivieren, meren, zeeën van water.... En mijn keel en lippen leken van leer. „Vroegindeweij", mompelde ik hees, „we zullen sterven van dorst als we hier niet spoedig uitkomen. We zullen dat water moeten drinken uit de pijp...." „Bah!" zei hij met hartgrondige afkeer. „Ik versmacht liever. Voorlopig denk ik er niet aan. Een mens kan het een hele tijd uithouden zonder eten en drinken. Dat water is je doodvonnis. Vol bacteriën en viezigheid. Als we het nou konden ko ken! Verdraaid, daar denk ik ergens aan. Naar aanleiding van een opmerking in de Beverwijkse raad door de heer S. Coelingh over vermeende fouten in de schoorstenen van woningen aan het Stratingplantsoen te Velsen-Noord delen wij mede, dat deze woningen, zoals elders werd meegedeeld, niet het eigendom van de gemeente Velsen zijn, maar in opdracht van de eigenares opdrachtgeefster, de Hoogovens, door de Woningstichting Velsen worden beheerd. De opmerking van de heer-Coelingh ten opzichte van de slechtgebouwde schoor stenen, waardoor allerlei narigheden ont stonden en men zich tenslotte genoodzaakt zag ingrijpende veranderingen aan te bren gen, zijn overigens volkomen juist. Ons is gebleken, dat de rookkanalen in deze wo ningen niet ruim genoeg zijn geweest. De bakermat van het damspel ligt in de Beemster. Onlangs is door een commissie uitgemaakt, dat te Wormerveer het langst in clubverband wordt gedamd. Deze oudste damclub van het land heeft tal van spelers met reputatie voortgebracht. Het tiental van Wormerveer is tal van jaren de sterkste damclub van de Koninklijke 'Nederlandse Dambond geweest. De laatste jax-en is dit clubje in ledental en speelkracht geslonken, maar steeds is men er in geslaagd de degradatie-wedstrijden te ontlopen. Dinsdagavond komen dé dammers onder lei ding van veteraan Beets in Kennemerhof. DCiJ zal nu moeten winnen om de fraaie kampioenskansen te behouden. Daarin zul len Roozenburg en zijn mannen ook wel slagen. -■ De opstelling van beide tientallen luidt: Wormerveer: B. J. de Boer, G. Beets, G. Mol, J. Stroo, S. Kuyper, J. Fritz, P. Ofman, D. Hartkamp, J. van Sambeek, G. J. Wortel. DCIJ: P. Roozenburg, A. Ligthart, B. Du- kel, H. Laros, C. Suyk, T. Postma, Yme de Jong, G. Postma en voor de laatste twee borden een keuze uit A. W. Beukema, J. van Straten, P. v. d. Berg en Heime Lang broek. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 13 op 14 November Vleet: KW 173 17 k.; KW 43 100 k.; KW 42 8 k.: KW 129 60 k.; KW 161 35 k.; KW 7 65 k.; KW 9 30 k.: KW 37 34 k. Halve vleet: KW 65 12 k.; KW 16 15 k.; KW 44 5 k.; KW 73 20 k.; KW 22 40 k.; KW 6 2 k.: KW 47 155 k.: KW 54 17 k.; KW 140 45 k.; KW 18 5 k.; KW 38 5 k.; KW 83 100 k.; KW 86 17 k.; KW 29 40 k.; KW 39 35 k.; KW 40 1 k.; KW 41 25 k.; KW 49 70 k.: KW 74 5 k.; KW 151 50 k.; KW 45 10 k.; KW 75 17 kantjes. Nog halen: KW 15 20 k. uit 40 n.; KW 159 15 k. uit 40 n.; KW 3 50 k. nog 30 n.; KW 5 60 k. nog 40 n.: KW 20 25 k. uit 70 n.; IJM 283 60 k. uit 20 n. Geen vangst: KW 123. KW 19. KW 50. KW 163. KW 85. KW 2, KW 97, KW 25, KW 67, KW 48. Gemiddelde vangsten uit halve vleet: 35 kantjes. Vrijdag 13 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bittern van Rotter dam. Kirsten Skon van St. Vincent. Emmy Ottens van Rotterdam. Roderbek van Rot terdam. Triblo van Humber. Talisse van Marseille. Merwede van Antwerpen. May- wood van Swansea. Eridano van Algiers. Karskar van Londen. Craiparti van Balti more. Vertrokken zijn: Willeborg n. Huil. Prinse gracht naar Antwerpen. Anna L. Cobylis n. Lulea. Thetis naar Rotterdam. Tank Baron naar Stanlow. .Jelö naar Oslo. Boreas naar Christiansand. Bittern naar Liverpool. Sten tor naar West-Indië. 4 i O- i Ik zal mijn aansteker bewaren voor het uiterste geval van nood. Dan kunnen we het water opvangen in het benzinereser voirtje en door het vlammetje laten koken! Dan hebben we tenminste schoon spul, al is het een vingerhoed vol!" Hij leek me plotseling veel opgewekter en dat gaf ook mij nieuwe moed. Blijkbaar liet hij zijn hersenen weer werken. Dat was een goed teken. Dat waterkoken was een goed idee van hem. Wellicht kreeg hij nog meer van zulke invallen. Hij bleef over de vloer rondkruipen en zoeken naar het Iets, dat uitkomst moest brengen. Voorlopig echter vond hij het niet. „Alsmaar modder en smerigheid en ste nen," mompelde hij ontmoedigd. „Geen scherf, geen stuk staal of iets van dien aard, waarme we wat kunnen ondernemen. Wat is een mens zonder werktuigen? Niets, helemaal niets." Hij stond op en kwam dicht bij me. „We moeten systematisch tewerk gaan, als we hier uit willen komen," zei hij dringend. „Je zult wel zeggen: „Ik heb tabak van systemen, maar toch is het onze enige kans." „Jouw systemen hangen me de keel uit, Vroegindeweij," zei ik bitter. „Ik vind je een beste kerel, maar je systemen deugen niet. Lang niet allemaal tenminste. Het enige waarvoor ik je bewondering en dankbaarheid schuldig ben is de manier waarop je mijn loterijbriefje hebt terug gevonden, maar voor de rest...." ,Het zwarte kasteel" (Thalia Theater, van Vrijdag tot en met Zondag). Een bijzonder wreed kasteelheer ergens in de achttiende eeuw in het Zwarte Woud: wie anders dan Boris Karloff, de man, die een naam heeft te verliezen op het gebied van griezelfilms als „Frankenstein" en „Levend ingemetseld"? Zijn roem wordt in het zwarte kasteel, dat een vrij slechte repu tatie heeft, haast nog vergroot, want slechts weinigen, die het slot fier of sidderend be traden, kwamen er levend uit. Hoe al die mensen verdwijnen en welke lugubere methoden hiervoor worden toegepast, zult u bij een bezoek aan het zwarte kasteel zeker ontdekken. De spanning wordt lang zaam van meter tot meter celluloid, maar Boris, de griezel in „Het zwarte kasteel". zeker opgevoerd en de goede cameratech niek, de sinistere omgeving, de sfeer van het duistere slot hebben er toe bijgedragen, dat deze „Boris" een uitmuntende thriller werd, waarin een mysterieus varkentje handig wordt gewassen. De onderdrukte gilletjes in de zaal neemt u dan maar op de koop toe. „De laatste grens" (Thalia Theater, Maandag). Uitstekende natuuropnamen in een film met technicolor vormen de ach tergrond voor de doorbraak van een groep Amerikaanse pioniers naar het Noorden van hun land in een tijd, dat die plek op de wereldbol nog terra-incognita was. James Stewart treedt op als de gids van de ploeg en als voormalig grensrover tracht hij in deze film zijn leven te verbeteren door als boer bij de landverhuizers te blij ven. Stewart bewijst weer eens in derge lijke producten over grote acteurstalenten te beschikken, vooral wanneer er bij de trek naar het Noordwesten de revolvers aan te pas moeten komen, er een ware goudkoorts in Portland leeft en schermut selingen tussen boeren, bandieten en In dianen niet van de lucht zijn. Indrukwek kende massale scènes komen er bij 'voor humor en huiveringwekkende realiteit staan naast elkaar, zodat een luchtig ge heel werd verkregen. Zondagmiddag wordt in het Thalia Thea ter gedraaid: „Alles op ijs". „Vergeten patrouille" (R e x Theater, van Vrijdag tot en met Maandag). De burgeroorlog in Amerika in 1885 wordt nog eens in gedachten geroepen door een patrouille van acht man uit het leger van de Zuidelijken diep in het vijandelijke ter rein als vergeten te beschouwen. Zij onder vinden gelukkig nog de achting van twee vrouwen, zocfat het leven dan wel waard is geleefd te worden. Het valt ook niet mee om te bekomen van de angst en be levenissen in een omsingelde brandende blokhut, waarin de mannen opgesloten zaten. Ter opluistering komt aan het ge heel, dat is uitgevoerd in technicolor, een handvol dynamiet-granaten en wat goud muntjes te pas. „Koningin der wildernis" (L u x o r Thea ter, van Vrijdag tot en met Zondag). Blanke oerwoud-koninginnen, die er door betreurenswaardige ongelukken in zijn gekomen en juist, wanneer zij door de camera worden ontdekt, tot volschone wasdom zijn gekomen, zijn blijkens haar stijgend aantal, geliefkoosde objecten van het witte doek. Maar de helden, die ze in de beschaafde wereld moeten terugbren gen of bereid zijn in haar gezelschap voort te leven, hebben er altijd een gevaarlijk karwei aan. Vooral David Worth, die in de Afrikaanse wildernis op zoek gaat naar het vriendinnetje uit zijn kleuterjaren, Joan Lawrence, dochtertje van een ontdekkings reiziger, die op een rampzalig moment in een ballon is weggedreven over het oer woud. Zij blijkt door de inboorlingen te zijn geadopteerd en zich geheel bij hun ceremoniën voor de vuurgod Rad te heb ben aangepast. De weg terug met haar be vrij der die er in slaagt haar vertrouwen te winnen, is bijzonder sensationeel door de avonturen met leeuwen, mens etende „O ja, dat loterijbriefje," zei hij mat. „Dat is waar ook. Ik moet je nog wat ver tellen. Een soort bekentenis, zie je. Ik.." Hij hield plotseling op en greep me ruw bij de arm. „Kerel, daar valt me iets in! Dat is het! Zie je wel, systematisch denken is de beste manier om uit de narigheid te komen. Kijk je zakken eens na. Vertel me wat je bij je hebt." „Niet veel bizonders. Die kerels hebben me alles afgenomen op mijn horloge en wat paperassen na. Laat me eens zien; of voelen liever gezegd: Een enveloppe met een brief erinO ja, dat is die waar schuwing." „Wat voor waarschuwing?" „Dat heb ik je vergeten te vertellen. Ik kreeg een anonieme brief waarin me aan geraden werd niet meer met je in contact te blijven en niets meer te ondernemen samen met jou. Trek het je maar niet aan. Ik heb me er niet aan gestoord, zoals je ziet." „Had het maar wel gedaan! Wie kan die brief geschreven hebben?" „Weet ik het. Of jawie weet is het dezelfde die ons in deze hachelijke positie gebracht heeft. Voor straf. Wegens onge hoorzaamheid." „Er moet vex-band zijn tussen die brief en dit ellendige hol. Maar als dat zo is, moet degene die de brief schreef geweten hebben dat we op onderzoek zouden uit gaan. Zeg, je hebt er toch met niemand over gesproken?" planten en krokodillen, maar het tweetal komt er door en ontdekt daarbij nog even een radiummijn. „Sterren stralen overal" (L u x o r Thea- ter, van Maandag tot en met Woensdag). Over de zeker niet onverdienstelijke Nederlandse film „Sterren stralen overal" hebben we al enige malen uitvoerig in recensies geschreven. Het verhaal over een Nederlandse familie, die gaat emigreren is nog steeds actueel. Zondagmiddag is te zien in het Luxör Theater: „Twintig jaar op wacht" met Stan Laurel en Oliver Hardy. „De luchtslag om Japan" (W.B. Theater, van Vrijdag tot en met Maandag). Op nieuw is een film toegevoegd aan de reeks van na-oorlogse rolprenten, die afkomstig zijn uit Amerika, om de laatste schakering van de U.S. Airforce te' bezingen. Ditmaal zijn het de jongens van de B-29 bommen werpers, die meewerken aan een filmvex-- haal, dat op ware feiten is opgebouwd en waaxwan de film authentieke ooxdogsopna- men bevat. De bommenwerpers worden in gezet in de strijd tegen Japan. Men volgt de vliegtuigen met de bemanningen van de luchtbasis, waar in het geheim wordt ge oefend en vervolgens de eerste bombax-de- mentsvluchten op Japan. Er loopt een klein liefdesgeschiedenisje door het spannende vei-haal, waarin Wendell Coreay en Vera Ralston de hoofdrollen spelen. Zondagmiddag in het W. B. Theater „Circusbloed". „Rechter Thomas" (Kennemer Thea ter, van Vrijdag tot en met Woensdag). In de wekelijkse filmrubriek is enige we ken geleden al uitvoerig over deze Neder landse film geschreven. De film verdient ten volle uw belangstelling. De Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen te Velsen heeft met de cabaretavond, welke Vrijdag in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost gegeven werd, x-eeds haar vierde programma in dit seizoen afgewerkt. De directeur van So ciale Zaken te Velsen, de heer P. Waarden burg, liet zich als voorzitter van deze com missie bijzonder waarderend uit over de spontane medewerking van artisten en verenigingen en kon mede daardoor nog vei'schillende ontspannings-avonden in het vooruitzicht stellen. Het programma van Vrijdag werd in gezet met de vrolijke klanken van de Ty- x-oler-kapel „Alpenjagers" die karakteris- tieke hoempamuziek, jodelwijsjes en andere geluiden met een krachtig volume over de stampvolle zaal uitstortte. Het is een fleu rig ensemble, dat zich direct in de gunst van het publiek verheugen mocht. De vio list Lajos Kiss ontlokte daarna aan zijn instrument allerlei smeltende melodieën en trillers in Hongaarse stijl die ook hogelijk gewaardeerd werden. Doch het meeste succes werd ongetwij feld behaald door twee vlotte knapen, die zich als Gerry en Ferry aandienden en over een amusant répertoire van dwaze liedjes bleken te beschikken. Begeleid door een guitaar kwamen hun welluidende stemmen vlot over het voetlicht en door dat zij hun nummer ook uitstekend wisten te „vei-kopen", kwam de hartelijke bijval hun in alle opzichten toe. Ko van der Wel. een bekende figuur voor deze omgeving, v in dit programma de belangrijke functie van humorist-conféren cier toevertrouwd. Zijn manier van op treden overtuigde ons ervan, dat hij nog geen eigen stijl ontwikkeld heeft. Wat hij ons Vrijdagavond liet zien was voor het grootste gedeelte afgekeken van Mr. Doodle, Cees de Lange en Willy Vervoort. Toch is hij slagvaax'dig en vlot en hij weet ook heus wel, hoe het publiek op zijn hand te krijgen. Maar laat hij dit dan eindelijke eens proberen als Ko van der Wel. Het succes dat hij telkens weer oogst, zou hem in dit opzicht voldoende zelf vertrouwen moeten geven. J. v. D. In de theoriezaal van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Castricum vond Dondex-dag het examen plaats als besluit van de cursus in elementaix-e verpleeg kunst, welke ieder jaar wordt georgani seerd door het Rode Kruis. Er waren dit keer zeven deelneemstex-s uit Uitgeest die hun opleiding ontvingen van zuster A. Roozen, wijkverpleegster aldaar. Het exa men wex-d afgenomen door zuster J. Heij- koop (Duinenbosch), peletoixs-commandant RKK arts H. Wieringa en adjudant RKK P. W. Kalkman. De geslaagden zijn: de dames: mevrouw A. Wensveen, T. Zijp, M. Zonneveld, P. Houben, A. Maas, A. Bakker en A. Nijman. Eigenlijk had ik beschaamd ja moeten zeggen op deze vraag. Maar ik loog. Ten slotte had het toch ook geen enkel belang, dat Beetje en Suzanne op de hoogte waren geweest van de onderneming? „Nee," zei ik bot. Vroegindeweij zweeg een poos, als dacht hij diep na. Toen zei hij: „Ik zal je vertellen welk idee ik heb gekregen. We vangen een rat." „Ajakkes! Waarvoor in vredesnaam?'" „Luister. We vangen een rat en binden het beest een touw om de nek met een brief eraan. Daarna jagen we het gedrocht door de pijp naar buiten. Ongetwijfeld staat die pijp in verbinding met een sloot of iets dergelijks. Misschien ziet iemand die rat met de brief aan zijn nek en...." „We hebben geen touw!" „Maar we hebben wel een ovex-hemd, dat we aan repen kunnen scheuren en waaxwan we een koord kunnen maken van metei-slang. Hoe langer hoe beter, des te meer zal die rat de aandacht trekken." Ik dacht na over dit fantastische plan van Vx-oegindeweij, doch kon me onmoge lijk opwex-ken tot het enthousiasme, waar van hij blijk gaf. De rat zou immers nooit ergens aan het daglicht behoeven te ko men. Die beesten leefden in riolen en on- deraax-dse holen, waar nooit een mensen oog hen bereiken kon. Als die dieren nu gewend wax-en om midden ovex-dag door de stx-aat te gaan wandelen zou het een andere zaak zijn, maar onder deze om standigheden zou er waarschijnlijk geen spaan van terecht komen. (Wordt vervolgd). ,5»* j

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12