Christus, Hoop der wereld Na eeuwenlange sluimer weer in ere hersteld Want juist door dat werk komt de haring uit zee ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 9 KERKELIJK LEVEN Eetmogelijkheden bij onverwacht bezoek HAARVERVEN ONZE PUZZLE Anagramraadsel „Clandestiene" vakonder wijzers worden toch vergoed Verkoop van grond aan de Ver Loren van Themaat- laan j OTTOMAN FLAME POPPEN UIT VROEGER TIJD NETTEN BOETEN rouw Gebakken kalfslever met appelcom- pöte. 4 plakken kalfslever, elk van 100 gr., zout, peper, wat bloem, een paar kruidnagelen, een iaurierbald, 100 gr. boter. Zet de lever van te voren in koud water, laat ze daarna uitlekken. Wrijf de plakjes in met peper en zout en wen tel ze door bloem. Bak ze in de boter aan beide kanten bruin. Maak de jus met wat water af, voeg kruidnagelen en laurierblad toe en stoof de lever nog plm. 1/4 u\ir zachtjes. gen en praten door is het grote gat voor we het weten onzichtbaar geheeld. „Zo'n klein gaatje is niks aan", ver klaarde een van de nijvere boetsters ons, „als u hier een half uurtje zit, kunt u 't ook. Kijk, hier neem je de draad op, hier sla je aan, hier neem je weer op en dan hecht je af. Maar scheuren, van meters groot, die vallen niet mee". Neen, dat geloven we graag! Zelfs het kleine gaatje van enkele decimeters had voor ons nog geheimenMaar ja, het schijnt dan ook wel 'n paar jaar te dui-en, voordat een beginneling een beetje volleerd nettenboetster is. „Maar wanneer je er 'n paar weken mee bezig bent, wil je niet meer veranderen", klonk het verzekerend. „Het is een ge zellig werk en je krijgt er nooit genoeg van. Als je thuis moet blijven om de een of andere reden, ligt je hart toch altijd bij het werk. Een werk, dat je ook nooit verleert". Zo zijn er veel vrouwen, die in hun jeugd de netten hebben geboet, maar die door de beslommeringen van een groeiend huisgezin er geen kans meer voor zagen. En we zien dan, hoe deze vrouwen later, wanneer de kinderen zijn opgegroeid en het ouderlijk huis hebben verlaten, weer tot hun netten terugkeren „Ja, er is tegenwoordig nog animo genoeg bij de jonge Scheveningse meis jes. En dat is maar goed ook, want wat zou er anders van onze visserij terecht moeten komen?" En als om deze laatste woorden kracht bij te zetten, werden ons ten afscheid de laatste coupletten voorgezongen van het „strijdlied" der nettenboetsters: „Hollandse nieuwe, een kwartje per stuk je kunt ze eten, oh wat een geluk. Maar weet u wel mensen, als u ze eet, wat zij ons kosten aan druppeltjes zweet? Des zomers verbranden wij haast op 't land in 't najaar valt van kou de naald uit ons hand Waardeer dan ons werk, spot er niet mee, Want juist door dat werk komt de haring uit zee" J. S. MOGELIJKHEDEN MET APPELEN Toetjes met rauwe, appel. Maak vruchtensla met een mengsel van sinaasappel, appel en banaan of van appel, peer en druif. Roer kort voor het gebruik fijnge sneden of geraspte appel door vanille- vla, griesmeel- of havermoutpap, yoghurt of hangop. Gestoofde appel. Gebruik gestoofde appelstukjes in griesmeel- of gelatinepudding, in gruel en rijst Stoof stukjes appel het laatste kwar tier mee met rode kool, bieten en zuurkool. Vul gehalveerde gestoofde appelen met geconfijte kersen of ker sen- of aardbeienjam. Gebakken appelschijven. Leg gebakken appel op een boterham of gebakken rolpens of bloedworst, op gebraden varkensfricandeau of lapjes. Giet er pannekoekbeslag over en bak er koeken van. Appelmoes. Maak een schoteltje van laag om laag sneetjes brood en warme appel moes. Stoof alles tezamen een kwar tiertje. Gebruik eens mai'melade of gemberjam om het moes op smaak te maken. Schep een stijfgeslagen ei wit door het appelmoes. Bedek het moes met vanille- of caramelvla. Koud appelmoes garneren met witte of rose schuimpjes. „De Wereldraad van kerken zal moeten bezien of hij op de goede weg is. Hij zal de kritiek, die van verschillende kanten naar voren is gekomen, onder de loupe moeten nemen. De Wereldraad is nu niet langer een droom maar een realiteit". Zoals wij reeds enige tijd geleden mede deelden zal gedurende de laatste twee we ken van de maand Augustus van het vol gend jaar de tweede Assemblée van de Wereldraad van kerken in Evanston in de V.S. plaats vinden. Bijeen zullen dan ko men de officiële afgevaardigden van de 160 kerken die zijn aangesloten bij de Wereld raad. Verder komen er 150 adviseurs, 600 waarnemers, alsmede een aantal afgevaar digden van bevriende organisaties. Het wordt een Assemblée van de kerken, waarvan het gehele programma gebaseerd zal worden op het leven en de strijd der kerken. Niet alle Protestantse kerken zijn aangesloten bij de Wereldraad, een aantal kerkformaties staat er zelfs beslist afwij zend tegenover. Een veel groter aantal an deren doet echter wèl mee met het werk. Dit wil inmiddels geenszins zeggen dat deze de grote moeilijkheden, die er be staan, niet zien. Zij staan echter op het standpunt, dat men de vraagstukken geza menlijk biddend tegemoet dient te treden en zo samen rondom de geopende Bijbel beleven, dat men bij elkaar hoort. Dit, ondanks bestaande verschillen van in zicht. Over deze wijze, waarop men in Evan ston wil samenkomen schreef dr. W. A. Visser 't Hooft een artikel in „Wending", waaraan we bovenstaande aanihef ont leenden. Hij betoogt verder, dat het beslist ge vaarlijk zou zijn zich aan voorspellingen te wagen o\er de resultaten van de be sprekingen. De Assemblée kan nu eenmaal nog niet bogen op een lange traditie, waaruit geleerd kan worden. De tweede Het betreft namelijk zoals reeds opge merkt pas de tweede Assemblée. In de eeuwen lange kerkgeschiedenis tellen en kele jaren nauweiiiks. De Wereldraad staat nog in de kinderschoenen. Hij brengt ker ken samen, die eeuwen lang geïsoleerd van elkaar hebben geleefd en die slechts lang zaam leren om samen te leven en te wer ken. Het besef deel uit te maken van een wereld omvattende gemeenschap van Christenen begint pas door te dringen in de kerken en heeft het dagelijks leven dei- gemeenten nog maar nauwelijks bereikt. In dit opzicht verkeert de Wereldraad nog steeds ,.in oprichting". De tweede Assemblée zal met fantasie maar ook met nederingheid, die past bij een dergelijk vroeg stadium van oecumenisch leven, moeten spreken en handelen. Intussen is het een feit, dat Amsterdam de eerste en Evanston de tweede Assem blée is. Di-. Visser 't Hoof wijst er op, dat de Wereldraad niet langer een droom, maar een realiteit is. De Raad mag dan ook niet langer verwachten dat men hem uitslui tend zal beoordelen naar zijn goede be doelingen en naar hetgeen hij belooft te zullen worden, maar naar de eerste resul taten en naar hetgeen de Raad werkelijk is. De van verschillende zijden geleverde kritiek zal nauwkeurig moeten worden be studeerd. Hierbij zal de Assemblée een duidelijk onderscheid dienen te maken tus sen kritiek, die het gevolg is van onbe kendheid met de feiten of van wanbegrip inzake de aard van de Wereldraad en de kritiek, die kan dienen om tot verbetering van beleid en organisatie van de Wereld raad te komen. Vergeleken bij Amsterdam zal er minder blijdschap zijn om het scheppen van iets volkomen nieuws, maar het is wel mogelijk dat er evenveel of zelfs nog meer eenvoudige voldoening zal zijn over het opbouwen van een werke lijke gemeenschap en een stevig bouwsel. Zeker mag niet voorbijgegaan worden aan het feit, dat de Assemblée bijeenkomt in een wereldsituatie, die vast niet gunstiger ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Buslijn 3-4.8 Door omzetting der letters van elk paar woorden kan er steeds één nieuw woord van 9 letters worden gevonden. Bij juiste oplossing ontstaat er op de derde en vijfde verticale rij een spreekwoord. GIL-BIEZEN VROON-AMEN PLAATS-MUS GILLEN-BAN STOLP-LEEN PEDAAL-MOT DEGEL-SNIT DON-PLAATS RUIG-BODEM DOEL-BEGIN JOELEN-RIB MINNEN-TOE ZORGEN-REU PLOEG-STEK LEIDEN-MIN WURGEN-REM. Om mee te dingen naar de geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 moeten oplossingen voorzien van de aanduiding „Oplossing Puzzle" (op enveloppe of adreszijde brief kaart) uiterlijk Woensdag om 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37, of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Men sluite geen mededelingen bij. De winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. Mevrouw C. v. d. Plasse, Atjehstraat 14 Haarlem, 7,50. 2. C. van Accooy, Visserseinde 24, Spaarn- dam, 5, 3. Mejuffrouw A. K. Besselaar, Kruis straat 15 rood, Haarlem, 2,50. De oplossing van het lettergrepenraadsel is: Indrukwekkend, overigens, bebossen, slenteren, gestadig, intraveneus, steendruk, afslaan, uitlating, bruinkolen, kruiwagen, verwachten, folklore. Het gezegde luidt dus: De beste stuurlui staan aan wal. Het mandje, dat de mannequin Deirdre MacKence moest tonen bij een japon van Frederick Starke, tijdens een modeshow in Londen, inspireerde haar tot dit grapje. Omgekeerd zette zij het op haar zorgvuldig gekapte haar en het rieten hoedje met de grote pluim en de gevlochten kinneband bleek haar goed te staan. Starke vond echter, dat Deirdre beter uitkwam, wanneer zij geen mand op haar hoofd had. Wij kunnen u niet vertellen of Deirdre zich voor dagelijks gebruik zo'n mandje heeft aangeschaft. is dan in 1948 toen in Amsterdam werd vergaderd. Het is ook in deze verwarring, dat de kerk een belangrijke taak heeft te vervul len. In de uitnodiging tot deeineming aan de Assemblée werd hierover gezegd, dat de verantwoordelijkheid van een lichaam, dat tot taak heeft de Christelijke kerken van de gehele wereld bijeen te houden, toeneemt, naarmate de spanningen in de wereld groeien. „Hoop der wereld" Bij alles wat er gesproken en besloten zal worden zal het van het grootste belang zijn, dat men er in slaagt te tonen in staat te zijn een woord van leiding tot de ker ken en de wereld te doen uitgaan. Het thema der bijeenkomst luidt. „Christus, de Hoop der wereld". Het gaat er om, dat men niet slechts spreekt over hoop, maar er ook in slaagt werkelijk hoop te geven aan een ieder, die naar het getui genis der kerken wil luisteren. Dit is een moeilijk thema, zegt dr. Vis ser 't Hooft, want de Christelijke hoop wordt niet dooi- iedereen hetzelfde bezien. „Maar", merkt hij op, „wanneer we wor stelen met dit groce thema zullen we meer en meer tot het inzicht komen dat het be hoort tot de kern van het wezen der Christelijke boodschap. We zullen dan le ren hoe nodig het is dat de kerken de grote waarheid, die in de Christelijke hoop be waard ligt, opnieuw ontdekken. We zullen ook bemerken dat zij een nieuw licht werpt op al onze andere activiteiten, op oecumenisch, internationaal en sociaal ter rein. Meer kosten niet voor gemeentelijke rekening De gemeenteraad dient jaarlijks vóór 1 December vast te stellen de aan de be sturen van de bijzondere lagere scholen uit te keren vergoedingen voor de beloning van de aan hun scholen verbonden vakon derwijzers over het dan afgelopen jaar. Wij bieden u hierbij thans ter vaststel ling aan de over 1949 aan de voornoemde besturen uit te keren vergoeding voor de vorenbedoelde kosten. Als gevolg van de omstandigheid, dat de schoolbesturen onvoldoende bekend waren met de op 1 Januari 1949 in werking ge treden gewijzigde bepalingen van de La- ger-onderwi.iswet 1920, hebben enkele de zer besturen, hoewel dit niet strikt nood zakelijk was, vakonderwijzer-s aangesteld. Ingevolge het bepaalde in het vierde lid van artikel 101 bis van de eerder genoem de wet zouden deze besturen de beloningen dezer onderwijzers niet vergoed kunnen krijgen. Na uitvoerige correspondentie met de betrokken schoolbesturen en gelet op de eerder vermelde omstandigheid, menen wij echter te moeten aannemen, dat deze de desbetreffende kosten niet zonder nood zaak hebben gemaakt en dat deze voor vergoeding in aanmerking moeten worden gebracht. Voorts hebben verschillende schoolbestu ren niet in alle gevallen de beloningen van de vakonderwijzers vastgesteld overeen komstig- de in artikel 30, eerste lid, dezer wet bedoelde algemene maatregel van be stuur. Ook de wedden der gemeentelijke vakonderwijzers moesten volgens dit wets artikel worden geregeld. De schoolbesturen waren dus m de gelegenheid ook vóór de vaststelling van de desbetreffende gemeen telijke verordening, van de maatstaven voor de vaststelling der beloningen van de vakonderwijzers kennis te nemen, zodat de meer-kosten, vooi tv loeiende uit een on juiste vaststelling der beloningen, niet voor vergoeding in aanmerking kunnen worden gebracht. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 24/25 NOV. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken heeft de gemeente verzocht, een strook grond, ter breedte van gemid deld 10.50 m., grenzende aan de Oostzijde van het erf van zijn woning aan de Ver Loren van Themaailaan 7 te mogen kopen, ter vergroting van zijn tuin. De grond- strook heeft een oppervlakte van ongeveer 405 vierk. m. Krachtens het bij raadsbe sluit van 28 Juli 1953 voor dit gedeelte van de gemeente vastgestelde uitbreidingsplan- in-onderdelen (plan Tolsduinerlaan is de grond, waartoe de strook behoort, aange wezen voor open bebouwing met één- gezins-woonhuizen, met een inhoud van niet minder dan 500 kub. m. en niet meer dan 1200 kub. m. De in dat plan aangege ven minimumafstanden tot de zij-erfschei- dingen bedragen 15 en 20 m. Tegen de in williging van het verzoek bestaat naai- de mening van B. en W. geen bezwaar. Met de verkoopprijs van f 6.50 per vierk. m. heeft verzoeker ingestemd. Dan is er nog Eugenie uit het midden van de negentiende eeuw. Ze lijkt op een beroemd portret van keizerin Eu genie, geschilderd door Von Winterhal- ter en daarom heeft ze deze doopnaam gekregen. Na haar kwamen de Franse poppen, die al meer gelijkenis vertonen een beetje ruimer worden. Er moet een plaatje bij gemaakt worden. Niet voor het vissersvolk in het algemeen, want daarvoor hebben we van jongsafaan een speciale ruimte gereserveerd, maar voor de vrouw, die zo nauw met de visserij zelf verbonden is: de nettenboetster. Ja, het is de nettenboetster, die het mogelijk maakt, dat iedere keer op nieuw de logger weer uit kan varen om het kostelijke zeebanket in haar netten te strikken. Want na iedere reis moet de „vleet', het lange visnet, dat bestaat uit een honderdtal kleinere net ten van elk ongeveer 30 meter lengte, 'van boord om nagezien en getaand te worden. Met paard en wagen worden de net ten dan naar de duinvallei gebracht, waar de vleet van de kar wordt afge rold. Dit gebeurt onder het scherp toe ziend oog van de voerman, die er op moet letten, dat de netten nergens blij ven haken. Wanneer de nieuw aangekomen vleet eerst door mannen meestal oudere vissers is nagezien, waarbij zij de randen van vaneengescheurde netten weer aan elkaar zetten, „de schei aan lengen", zegt de Scheveninger, komen de vrouwen er aan te pas. Gewapend met boetnaald, een scherp mes en een voorraad getaand boetkatoen, lopen zij de uitgespreide netten langs om te speuren naar gaten en scheuren. Als ze een ongerechtigheid ontdekt, verwijdert ze eerst de rafelende einden van de oude knopen en snijdt dan nog wat meer weg van het dungewoi'den boetkatoen zodat het gat de vereiste vorm voor het boeten heeft. Dit eigen lijke boeten het repareren van het geknopte weefsel wordt uitsluitend door de vrouw gedaan. Een klein gaatje repareert ze staande, met een vingervlugheid, waar we ver steld van staan. Maar ontdekt ze een grote scheur of winkelhaak, dan gaat ze erbij zitten. Eén van de mazen van het net wordt over een met een sa jet ten sok bedekte grote teen gehaakt, waardoor het te bewerken gedeelte van het net strak aangetrokken en stevig gerepareerd kan worden. En onder zin- ADVERTENTIE ■••■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■•■■■■■■•••■■■■■■■ati■>■■■■5 een chique zijde, kreukherstel- lend. voor cocktail- en avond japonnen. in de oude Italiaanse kleuren. 90 cm breed Q yc prijs per meter (Stalen worden op aanvraag gezonden) GOCT* MOUTSTBAAT ISO i?62B De vraag waar de mensen vroeger de tijd vandaan haalden om naast hun eigen bewerkelijke kleding, met de hand genaaid en geborduurd, ook voor de poppen nog zo'n uitzet te maken, is gemakkelijk te beantwoorden. Men had veel meer hulp, het leven was lang niet zo ingewikkeld en omslachtig en boven dien waren er nog die vele ongetrouwde tantes, die als maar logeerden bij ge trouwde broers en zusters en hun tijd onder andere vulden met het maken van poppenuitzetten voor de kinderen. Annemietje, ons volgende object, komt oorspronkelijk uit Volendam. Ze is ge vonden in een compleet Marker bruids- costuum en ze bezit dat nog in een Mar ker kistje. Nu draagt ze het niet meer en ze denkt er maar liever niet meer aan. Zij is sedert haar adoptie in burger gekleed, een stel kleertjes, dat toebe hoorde aan een pop, die verloren is ge gaan, maar wel van haar tijd was. In een uitgestrekte duinvallei, aan de rand van Scheveningen, als het ware aan de voet van de Scheveningse water toren, is een boeiend schouwspel te ge nieten. Een schouwspel van eeuwen oud. Want sedert mensenheugenis wie kan zich de tijd herinneren, dat de eer ste vissers met hun boot en vleet ter haringvangst voeren kunnen we daar namelijk de stoere vissersvrouwen in hun Scheveningse klederdracht bezig zien met het boeten van de kilometers lange netten. Een werk, dat het hele jaar door moet worden gedaan. Van het vroege voorjaar tot &et late najaar op dit grote duinterrein in de open lucht en in de winter, wanneer de sneeuw de netten zou kunnen doen verrotten, op de droge zolders der rederijen. En wanneer we zo eens als nieuws gierig stadsmens, die weinig of niets afweet van de visserij, een blik vermo gen te slaan in dit aparte wereldje, voelen we ons hart als het ware weer We zitten weer volop in de Sinterklaastijd de periode, waarin het kinder speelgoed in het middelpunt van de belangstelling staat. In de étalages zijn de prachtigste poppen uitgestald. Door de eeuwen heen hebben kleine meisjes met poppen gespeeld en jongetjes hebben ook wel eens de poppenkinderen van hun zusjes hun aandacht waardig gekeurd, als variatie op de dierbare beer. Er is echter wel een groot verschil tussen de poppen van nu en die uit vroeger tijd. Dank zij het feit, dat er in Amsterdam een oude dame woont, die er een koste lijke verzameling antieke ponoen en poppenhuizen op na houdt, hebben we kennis kunnen maken met de speelge nootjes van kinderen van een of twee eeuwen terug. De oudste pop uit de collectie van mevrouw Tholen-de Ranitz heet Petro- nella Ploem en zij dateert uit begin 1700. „Pietje", zoals zij in de wandeling heet, is genoemd naar haar oorspronke lijke pleegmoeder. Ze is van hout ge maakt en in haar bolle toet heeft ze een paar grote geschilderde ogen. Er is iets verbetens in haar gezicht. Toch is de eerste periode van haar leven blij en zonnig verlopen, want er werd toen veel notitie van haar ge nomen. De kinderen uit die tijd, die in het bezit waren van een pop als deze Pietje, hadden meestal een kinder kamer, waar ze naar hartelust konden spelen. Ze deden niet aan sport en soeelden lang niet zo veel op straat als de tegenwoordige jeugd. Pietje Ploem heeft dus wel menig uur met haar pop- penmoedertje gesleten. Maar later heeft ze het harde lot van zoveel ander speel goed moeten delen: ze werd naar de zolder verbannen. En daar heeft ze twee eeuwen geslui merd, terwijl niemand naar haar om keek tot enkele jaren geleden een paar nichtjes bij een oude tante op zol der Pietje ontdekten. Ze vonden haar erg lelijk en dat was geen wonder. Ze lag in haar blote poppenlijf, een houten constructie met knie- en elleboogge wrichten, en ze was deerlijk beschadigd. Waarschijnlijk heeft men haar vroeger niet mooi genoeg gevonden om haar aan de dienstbode mee te geven, anders was het haar vergaan als haar meeste soortgenoten, die meestal op deze ma nier een tweede tehuis vonden. Maar nu is Petronella in ere hersteld. Haar blessures zijn genezen en ze heeft nu een heel rustige oude dag in de kle ren uit haar eigen tijd: een rok van Zaanse steek, een katoenen blouse met kanten stroken aan de mouwen en een batisten halsdoekje met kant. Bij haar in de zolderkamer verblijven drie poppen uit de eerste helft van de negentiende eeuw. U ziet ze hier ge drieën om een tafeltje geschaard. Bet- teke, die als poppenmoeder fungeert, achter het theeblad met miniatuur ser vies, heeft een zemelen lijf met een gip sen kop. Naast haar zitten Miloutje (links) en Annemietje (rechts), ook zemelen poppen met een hoofd en hals van papier maché. Miloutje is afkomstig van mevrouw Van Vliet, een zuster van de kunstschil der Theo van Hoytema. Van klein kind af heeft ze met deze pop gespeeld en ze had een grote, blijvende liefde voor Ma- rietje, zoals ze haar noemde. Een paar dagen voor haar dood gaf ze opdracht de pop na haar heengaan bij mevrouw Tholen te brengen, omdat zij dan de zekerheid had, dat Marietje goed ver zorgd zou worden. En tot nu toe maakt deze Marietje het uitstekend. Ze heeft een complete uitzet, een getrouwe copie van de kinderkleding uit begin 1800, want de poppen waren vroeger net zo gekleed als de kleine mensjes. Deze uitzet bestaat uit verschillende japon nen, daagse en Zondagse, een grijs cachemirê cape met cupachon, hoedjes, schoentjes, het ondergoed uit die dagen (een katoenen hemd en een gebreide borstrok, plus een onderrok met een band om het middel), alles precies vol gens de mode van toen, met minuscule naa'dplooitjes en prachtig fijn borduur werk. Moeder Betteko zit hier aan tafel met pop Miloutje en Annemietje. met de huidige soort. Ruim zeventig jaar geleden deden deze hun intrede. Er zijn nog veel meer poppen in deze verzameling, maar het zou te veel wor den deze alle te vermelden. Historisch zijn ze zeer belangrijk. De meeste pop pen uit vroeger tijd zijn verloren ge gaan en het is daarom verheugend, dat iemand in Amsterdam deze heeft ver zameld, waardoor we veel meer te we ten komen omtrent het speelgoed en de kleding van vroeger. Wanneer je bij mevrouw Tholen de zolder met de poppenverzameling be treedt, kom je weer in de sfeer, die je vroeger ook onderging, als je bij een heel oude tante mocht logeren. Die had op haar zolder nog speelgoed van vroe ger en daarmee kon je op regenachtige dagen uren lang zoet zijn. T. R. Pietje Ploem", de oudste pop uit de collectie van mevr. Tholen- de Ranitz, daterend uit begin 1700.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13