Per getij nog millioenen m3 water door de sluiting Haarlemse leraar experimenteert met windgenerator aan strand Kort en bondig J Verlevendiging op de aandelenmarkt Dr. A. Plesman verwacht over 15 jaar atoomvliegtuigen 13 Werk bij Ouzverkerk gaat voort Maar de waterdicht- making vordert snel „In de staalmarkt der KSG is de klad gekomen" Prins Bernhard in Addis Abeba Haarlemse schaakclubs in de competitie Zijn luchtvaart-integratieplan wordt thans bestudeerd ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 Ter verkrijging van kolenbesparing Windmolens Gouden jubileum van „Friesch Dagblad" Effecten- en Geldmarkt Ir. A. tf. Ingen Housz: De FIFA en het Olympisch tournooi Sport in 't kort Waar in de zomer het zonnebad van ,,'t Karrewiel" aan het Bloemendaape strand is gelegen (op een bunker achter dit café) neemt de heer B. Visman uit Haarlem, leraar van de M.T.S. aan de Kleverparkweg, nu al gedurende twee winterseizoenen proeven met een windgenerator. Aan het einde van het nu lopende winterseizoen hoopt hij 2ijn proefmodel voldoende te hebben beproefd. Op de bunker slaat een mast, met •wiek en dynamo. De Haarlemse ontwerper is uitgegaan van een oud-Duits, niet nader uitgewerkt, patent van de bekende uitvinder Fiettner, maar heeft aan het uiteinde van de wiek, die nog zestig toeren per minuut maakt, een vier-vlinderige propeller gemaakt, die het per minuut van duizend tot twaalfhonderd toeren kan brengen. Hij hoopt in de toekomst een opwekking van energie te kunnen verkrijgen met eenheden van vele honderden kiloWatts. Dat dit een enorme besparing aan kolen betekent, rekende de heer Visman ons voor, toen wij hem dezer dagen even aan troffen bij zijn proefwerk, achter ,,'t Karrewiel". In Denemarken werden vooral in de sombere oorlogstijd windgeneratoren ge bouwd, twintig in getal, die over het ge hele land zijn geplaatst. Er ^bevindt zich er een bij de Marinehaven in'Kopenhagen, doch de meesten treft men er aan langs de zeekant van het schiereiland Jutland. Deze twintig generatoren leveren tezamen per maand aan energie 500.000 kilo Watt uren af. Dit moet een besparing geven van drie honderd ton kolen. Algemeen wordt tegen woordig aangenomen dat voor 1 kwh, een half kilogram steenkool nodig is. De aanschaf van de generatoren bedroeg omstreeks 55.000 Deense kronen elk. Zij zijn ieder voor 200.000 kwh per jaar gega randeerd, maar kunnen desnoods meer le veren. De sterkte er van i& 70 kiloWatt. In ons land bestaan 'momenteel geen grotere dan de gewone; 'windcharters van een paar hondrd W.a'tA. Met het nieuwe systeem kan men r^n capaciteit bereiken die boven de 100/"kwh ligt. Juist in deze omgeving kan w^el wind in energie om gezet worden. /Den Helder en omliggende gemeenten wórden als de beste windvang plaatsen aaiygetekend. In die omgeving zou men bijvoorbeeld de mogelijkheid hebben om op e;<?n terrein met een oppervlakte van 15--20 km. in het vierkant alle stroom, benodigd voor het gehele land, te kunnen opvar/gen. Dat dit een aanzienlijke kosten besparing betekènt blijkt alleen al uit het feitv, dat 1/5 deel van de opbrengst der kolenmijnen voor de centrales is bestemd. /Steenkool zal dus te allen tijde blijven, Vnaar voor electriciteit kan men de beno digde (dure) kolen vervangen door (goed kope) windkracht. Ook voor de centrales zelf levert het opvangen van energie door windgeneratoren een belangrijke bespa ring. Dit moge uit het volgende overzicht blijken: De heer Visman heeft de kostprijs per kilowatt geschat op f 200 (de Ameri kanen leverden een generator voor S 195 per kiloWatt). Voor een windgenerator met een- energie van 100 kWh zou dit dus i 20.000 bedragen. Per jaar kan elke ge nerator drieduizend uur in vol bedrijf zijn. Wanneer men een afschrijving rekent van 10 pet. of f 20, dan betaalt men per kWh 2/3 cent. Elke kWh kost de centrale altijd nog 3 cent aan kolen zodat een •winst van 2 1/3 cent per kWh wordt ver kregen. Doordat men van de wind afhan kelijk blijft, levert het de centrale geen winst in die zin, dat men deze kan uit schakelen. Voor een opwekking van 100 kWh. heeft men een installatie nodig met een piast van ruim vijftien meter en een wiek van 30 meter. Nu we het toch over opwekken van windkracht hebben is het aardig er op te wijzen, dat van de tienduizend windmo lens, die Nederland telde er nu nog maar ruim duizend over zijn. Wonderlijk genoeg heeft de windmolen zich niet verder ont wikkeld in tegenstelling met de watertur bine en de benzinemotor. Van die ongeveer elfhonderd molens in ons land zijn er slechts twee met een ijzeren binnenwerk; bij dé overigen is dat alles van hout. Voor het behoud van die molens werkt de ver eniging „de Hollandse Molen". Er is ook nog een „Stichting tot gebruik van wind- r i" BINNENLAND In de week van 1 tot en met 7 November zijn in ons land zes nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd: één in de stad Groningen, één in Amsterdam, twee in Rotterdam, één in Oisterwijk en één in Geleen. De kustvaarder „Rex", die Woensdag nacht op de Jacobsrug bij Terschelling was geslagen, is Vrijdag vlot gekomen De Dordtsche melkinrichting, die van de officier van justitie een bevelschrift heeft ontvangen, waarin gelast werd om de buiten de mèjksanering staande melkhandelaren de normale hoeveelheid melk te leveren, heeft dit bevel opgevolgd. De directie overweegt, bij de rechtbank tegen het bevelschrift te protesteren. Den Haag telde op 11 November 584.375 inwoners; 275.800 van het mannelijk ge slacht en 308.575 van het vrouwelijke. Blijkens een opgave in de Staatscourant is wegens te weinig betaalde belasting aan gewetensgeld de afgelopen 14 dagen een be drag ontvangen van f226.816,97. Dit totaal is samengesteld uit bedragen, varierende van fl tot f22.956. HAARLEM EN OMGEVING De meisjes van de padvindersgroep „Caprera" uit Bloemendaal hebben de in woners van deze gemeente uitgenodigd voor een bijeenkomst met kienavond, die op Vrijdag 20 November in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal zal worden gehouden. Maandagavond zal in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heem stede een concert worden gegeven, waarop Charlotte Hulshoff werken varf Joh. Pachel- bel, Flor Peeters, De Klerk, Hendrik An- driessen en Joh. Seb. Bach ton gehore zal brengen. Maria SlotboomVan Royen zal declameren. Voor de Aquarium-vereniging „De Natuur" zal op Maandagavond 16 November a.s. in het Kennemer Lyceum de heer Spoel- stra, verbonden aan Diergaarde Blijdorp. een lezing houden over: „Het houden van vis en de kweek er van". In het bericht over het overlijden van de heer C. H. Vogelzang is meegedeeld, dat hij mede-eigenaar was van de firma Kauf- mann en Vogelzang te Amsterdam. De naam der firma is echter Krauso en Vogelzang, Kalverslraat 114 te Amsterdam. De lieer J. Zomer te Haarlem, tuinman bij de dienst van Publieke Werken, afdeling Plantsoenen te Bloemendaal, zal op 3 December zijn zilveren jubileum bij deze dienst vieren. De heer Zomer was 38 jaar oud toen hij in 1928 bij de gemeente Bloe mendaal in dienst kwam. Ook zijn beide zoons zijn thans in vaste dienst bij Publieke Werken, eveneens bij de Plantsoendienst. De heer H. Njjenhuis te Haarlem is aan de gemeente-universiteitvan Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen.rechten. molens voor electriciteit", die deze molens al inrichtte, onder andere in Leiden en in Groningen. De bunker aan het Bloemendaalse strand leent zich daarom zo uitstékend voor de nu genomen proeven, omdat het betonnen dak er van als gereed zijnd fundament kon worden gebruikt. Binnenkort, zodra de tekeningen gereed zijn, zal een begin worden gemaakt met het uitvoeren van een tweede en grotere mast op een nabij gelegen bunker, die zich voor de proefne ming nog beter leent. De wiek heeft een houten oppervlakte, de mast is van ijzer. Het geheel is stormproef gemaakt en de aangebouwde dynamo heeft een bepaald vermogen. Geconstateerd is, dat normaal gemiddeld 7 meter windkracht per seconde langs onze kust wordt verkregen. De windgenerator waar nu aan gewerkt wordt, krijgt een diameter van 8 meter. Die van de huidige generator is ruim drie meter. Het gouden jubileum van het Friesch Dagblad" is gistermiddag gevierd met een druk bezochte receptie in de Harmonie te Leeuwarden, waar de Commissaris der Koningin namens het provinciaal bestuur liet bestuur van de provinciale persvereni ging voor Friesland, de directie en redac tie van harte geluk heeft gewenst met deze mijlpaal. Hij prees de goede samen werking tussen de Friese pers in het alge meen en de provinciale overheid en me moreerde het feit, dat het thans jubileren de blad eigener beweging op 19 Mei 1941 de uitgave heeft gestaakt. De vele sprekers, onder wie de heer Fedde Schurer, hoofd redacteur van de „Friese Koerier" en voor zitter van de Raad van de Friese Bewe ging, getuigden van grote waardering voor de strakke lijn, welke het „Friesch Dag blad" handhaaft. Het ondeugendste jongetje In Hove is Vrijdag een plaquette ont huld ter herinnering aan het feit, dat de Britse premier, Sir Winston Churchill daar van 1883 tot 1885 op school is geweest. De premier in die dagen een jongen met rood haar en een wipneus bezocht de school in Hove tot hij oud genoeg was om naar Harrow te gaan. Zelfs toen bezat hij een krachtige wil en de danslerares heeft de jonge Churchill vaak beschreven als „het ondeugendste jongetje ter wereld". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In Shifnall (Shropshire, Engeland) rijden de treinen over een noodbrug, hoog boven de straat, terwijl er aan deze „brug", diemaar iets breder is dan de rails, geen leuning of opstand is gemaakt, zodat de .treinen^geheel zichtbaar zijp, Men is echter bezig de oude, die net de honderd jaar heeft gehaaid,' te vervangen door een moderne spoor brug. De „noodbrug" met een trein. Onder: de oude brug, die men bezig is af te breken. De conversie van 3'/2 obligaties Ko ninklijke tegen aandelen, waartoe voor 15 Januari a.s. moet worden besloten, heeft in de maand October tot een aanmerkelijke verlevendiging van de beurshandel te Am sterdam aanleiding gegeven, zowel wat de obligatie-, als wat de aandelenmarkt be treft. Aan obligaties werd niet minder dan f 80.9 millioen omgezet, zijnde het hoogste maandcijfer voor dit jaar, aan aandelen f 46.2 millioen, zijnde weinig minder dan het hoogste maandcijfer, dat in Juli voor kwam (f 53.4 millioen). Het totaal van de obligatie-omzet is voor de eerste tien maan den des jaars tot f 667.6 millioen, dat voor aandelen tot f 380.2 millioen gestegen tegen resp. f 567.3 millioen en f 271.9 millioen in dezelfde periode van het voorgaande jaar. In zoverre heeft de fondsenhandel straks dus een goed jaar achter de rug, want ook November heeft weer vele dagen met grote omzetten gebracht. De Koninklijke had uit. 1952 nog f 152 millioen van de aanvankelijk uitgegeven obligaties uitstaan en daar f 1000 aandelen worden afgegeven tegen f 2800 (aanv. f 2900) obligaties, kan worden becijferd, dat het aandelenkapitaal, uit. 1952 f 959.4 millioen bedragende, door de conversie dei- obligaties in totaal met rond f 54 millioen, dus tot globaal f 1013 millioen zal stijgen. De directie heeft intussen bericht dat eind vorige week het millioenste aandeel is af gegeven, wat dus wil zeggen dat het ge plaatste kapitaal tot f 1 milliard is gestegen en er thans nog slechts een betrekkelijk klein bedrag obligaties in omloop is. Per saldo is de Koninklijke door de conversie rond f 160 millioen „beter" geworden, daar een post van f 250 millioen obligaties ver dwijnt en vervangen wordt door ca. f 88 miliioen aandelen. Het verschil ad rond f 160 millioen komt aan de reserve ten goede, waarvan circa f 100 millioen dit jaar aan deze rekening zal kunnen worden toegevoegd. De aandelen Koninklijke, het meest be kende en meest internationale fonds van de beurs, hebben dit jaar een laagste koers gehad van 303 en zijn de laatste weken tot 346 opgelopen, welke top wel niet geheel behouden kon blijven, doch waaruit dan toch duidelijk blijkt dat de beurs het grotere bedrag aandelen dat in omloop komt. gemakkelijk heeft kunnen verwer ken. Naar verluidt heeft vooral het buiten land zich niet onbetuigd gelaten en grote bedragen Koninklijke aangekocht, waar voor men verschillende overwegingen heeft. In de eerste plaats is het Nederlandse crediet, uitgedrukt in de stand van zijn valuta, thans aanmerkelijk sterker dan een en twee jaar geleden. Voorts acht men de marktpositie van de aandelen verbeterd, nu de conversiemog'elijkhcid, die steeds als een dreiging boven de markt hing. zal verdwijnen. Ook schijnt de kans op het verkrijgen van officiële notering te New- York nu groter te zijn, terwijl tenslotte hier en daar met een verhoging van het dividend over 1953 wordt gerekend (1952: 16% in contanten) en de meeste Ameri kaanse olieaandelen verhoudingsgewijs hoger noteeren dan die vön de Koninklijke. Aandelen Koninklijke hebben od.^ daar? om de voortdurende aandacht van de Ame rikanen dat de Koninklijke een zeer groot bedrag aandelen Shell Oil Co. bezit, neer komende op ca. 5.4 share per f 1000 kapi taal, wat wil zeggen dat bij de tegenwoor dige beurskoers van de aandelen Shell Oil ($75) tegen over elk aandeel Koninklijke reeds een waarde van rond f 1500 aandelen Shell Oil ligt, d.i. dus 150 pet. Naast dit be lang bij de Shell Oil Co., heeft de Konink lijke nog vele andere deelnemingen, welke voor kostprijs of lager op de balans voor komen, zodat er niet behoeft te worden ge twijfeld of de intrinsieke waarde van de aandelen is belangrijk hoger dan de beurs koers. Tenslotte is de intrinsieke waarde van een aandeel voor de beurswaardering niet beslissend, maar dat de beleggers steeds weer bij aandelen Koninklijke te recht komen, is, ook met het oog op de wijdvertakte belangen van dit concern al leszins begrijpelijk. Het staat dus wel vast dat een belangrijk deel van de aandelen Koninklijke de laatste tijd is geëmigreerd, waarvoor de Neder landse Bank vreemde valuta en de ver kopers guldens hebben ontvangen, welke laatste opnieuw moesten worden belegd, hetgeen tot een algemene koersstijging op de aandelenmarkt heeft geleid. Het alge meen indexcijfer voor de aandelenkoersen te Amsterdam heeft deze week zijn hoogste stand voor dit jaar bereikt, nl. 161.95, het geen bijna 24 punten hoger is dan de stand per 2 Januari j.l., melke ook de laagste van dit jaar was. Voor Petroleumwaarden, waaronder bijna uitsluitend de aandelen Koninklijke en die van de aanverwante ondernemingen zijn begrepen, is het index cijfervan 143.79 tot 159.02 gestegen bij. een basiscijfer van 100 voor 1938, zodat het koerspeil thans niet meer dan 60 boven dat van vóór de oorlog ligt. Hoezeer de betere stemming voor aan delen Koninklijke de gehele markt heeft beïnvloed, blijkt uit de stijging van het indexcijfer voor Industriële aandelen van 198.1 op 2 Januari j.l. tot 224.95, waartoe met name de internationale fondsen als Unilever en Philips hebben bijgedragen. De gehele aandelenmarkt ligt trouwens de laatste weken aanmerkelijk beter, zelfs Schcepvaartaandelen, hoewel de vrachten thans veel lager zijn dan een en twee jaar geleden. Hieruit blijkt een toenemend ver trouwen van het beleggend publiek in het Nederlandse bedrijfsleven, waarvan de re sultaten dit jaar dan ook over het algemeen meevallen, zoals uit verschillende tussen tijdse berichten valt af te leiden. De hoge stand van de obligatiekoersen draagt uiter aard ook tot de hogere waardering voor aandelen bij, welke er toe kan leiden dat bij sommige bedrijven de uitgifte van nieuwe aandelen wordt overwogen. De vorige week hebben wij er op kunnen wij zen dat de post debiteuren bij de banken sinds begin 1953 met rond f 280 millioen is gestegen, hetgeen op grotere kapitaals behoeften bij het bedrijfsleven wijst. Een nieuwe emissieoeriode zou de beurs in het komende jaar hoogst welkom zijn en ver moedelijk ook een matiging van- de thans wel abnormaal lage rantestand tot gevolg kunnen hebben. Het lijkt of de caissons in het gat van Ouwerkerk schots en scheef tegen elkaar liggen en allesbehalve goed aansluiten, daarmee een soort wonder demonstrerend, dat zij, zo onsamenhangend, nog kans zien de zee buiten te sluiten. Maar zij liggen daar prachtig en men is bar tevreden over de afgelopen week. De lekken heeft men beter 'in bedwang dan met optimisme mocht worden verwacht. En elke dag sluipt er bij vloed minder water de Vicrbannenpolder binnen. De spuiters heeft men vóór Woens dag nog klein gekregen en de „onderloops- heid", dat is het water dat door de meters dikke laag stortsteen onder de caissons doorglipt, wordt elke dag minder. Men is reeds veel dichter bij de volledige afslui ting dan men had durven hopen. Dat-goede nieuws ervaart men als men, e.en week nadat op triomfale wijze het gat werd gesloten, de sluiting bezoekt. Een wandeling over deze vierdelige betonnen dijkdichtimg^ begint met het beklimmen van een hoge zwiepende ladder, die naar het dak van het Westelijke landhoofd-cais- 'son voert. Geïmproviseerde houten brug getjes geven toegang tot de andere cais sons en zij zijn wel nodig want van een ragscherpe afsluiting van deze betonnen kolossen kon geen sprake zijn. Er bleven gleuven open, die door de zogenaamde verende platen gedeeltelijk konden worden gesloten. Dit systeem bleek achteraf wel te voldoen. Bovenop deze Phoenix-afsluiting ervaart men pas goed dat deze gevaarten een ligging hebben aangenomen, die zeker het timmermansoog niet kan bekoren. Zij hellen naar het midden van het gat af. en tonen dus een oplopen in de zijden. Nog steeds is men aan alle kanten bezig de afsluiting te vervolmaken. Waterdicht is zij nog geenszins. Maar het pleit voor wat er in de afgelopen zeven dagen aan gedokterd is, dat op het ogenblik „slechts" een millioen kubieke meter water per tij door de afsluiting glipt. -To.en het gat nog volledig open was, stroomden .veertig millioen kubieke meters water er .door en tijdens het vloedtij, direct na de afsluiting, dus in dat van de nacht van Vrijdag op Zaterdag een week ge leden,- wisten nog tien millioen kubieke meters zeewater onder en tussen de cais sons door. te stromen.De winst op de water dichtheid van de afsluiting is dus nu reeds zeer beduidend en het ziet er naar uit dat binnen drie weken deze betonnen dijkdich- ting-van-groot-formaat geheel waterdicht zal zijn. Dan zal men met het leegpompen van de Vierbannenpolder kunnen beginnen. Aan beide zijden van de dam van vier Phoenix-caissons en op de beide landhoof- den, waar deze afsluiting op de kanten van het voormalige stroomgat in de oude dijk aansluit, is men vrijwel dag en nacht in-de weer om de sluiting volledig water dicht te maken. Daar zwaaien twee grote k.ranen rusteloos grote grijpers klei uit Uchters naar de afsluiting. A.an de Oost zijde worden de betonnen landhoofdcais- sons ermee gevuld en verstevigd. En ook tussen deze caissons waar de „guillotine" In tegenwoordigheid van de Commissaris der Konigin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft de president-directeur der Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken n.v., ir. A. H. Ingen Housz, op uit nodiging van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over de werking van de Kolen- en Staalgemeen schap in de practijk. De uitvoering van het verdrag der Ko len- en Staalgemeenschap, dat in Augustus 1952 tot stand kwam en waarvan de markten in het begin van dit jaar achter eenvolgens zijn geopend, verkeert nog steeds in een overgangsstadium en het is nog te vroeg om een gefundeerd oordeel uit te spreken. Men dient met dit oordeel zeer voorzichtig te zijn, omdat men ener zijds met grote moeilijkheden heeft te kampen en anderzijds omdat de totstand koming van het verdrag de eerste realiteit is op het gebied van de Europese integra tie, waarvan veel afhangt voor het ver wezenlijken van een gehele Europese ge meenschap. Het verdrag is gebaseerd op de theorie der vrije, of liever gezegd volkomen con currentie. De vrije concurrentie wil men onder meer tot stand brengen door het publiceren der prijslijsten, waardoor een waarborg voor de gelijke behandeling der cliënten wordt verkregen. Hierdoor is evenwel, aldus ir. Ingen Housz, een vrij grote mate van verstarring ingetreden. Bij daling van de markt moet men met de ge hele prijslijst omlaag en dat doet men niet gaarne. Mede doordat de kopers grote voorraden hadden ingeslagen aan het begin van de Koreaanse oorlog en men derhalve weinig inkocht, en doordat het prijspeil, waarop in de staalindustrie de prijslijsten waren vastgesteld, door het Hoge Gezagsorgaan te hóóg was bevonden, is er op de markt een aarzeling ontstaan en is de klad ge komen in de markt der Kolen- en Staal gemeenschap. De geheime afspraakjes tüssen kopers en verkopers leidden tot een algemene zwarte markt, met name in Nederland. Het Hoge Gezagsorgaan heeft daaraan nog steeds niets gedaan. Er ont stond een algeheel gevoel van onbehaag lijkheid, zowel bij de producenten als bij het Hoge Gezagsorgaan. Men is nu van mening, dat het verdrag op onderdelen moet worden herzien, omdat ontduiking dient te worden tegengegaan, en de markt haar levendig element moet terugkrijgen. Op de vraag hoe het Hoge Gezagsorgaan dit zal, doen is nog geen duidelijk antwoord gegeven. Ir. Ingen Housz besprak voorts nog en kele andere kwesties en merkte over toe treding van Engeland op, dat men streeft naar een samengaan met de Britse markt, omdat het wel .niet mogelijk zal zijn tot een gemeenschappelijke markt te geraken, ge zien de. verschillen tussen de continentale en de Engelse markt. Een sa.mengaan zal-een grote verande ring in-het economisch sociale leven bin- •nen het .Verenigd Koninkrijk veroorzaken. het gat opvult tussen landhoofd en Phoenix worden grote hoeveelheden klei gestort om deze ruimte tussen dijk en afsluiting op te vullen. Vier perszuigers werken er op volle toe ren om de drempel van stortsteen waarop de vier betonnen gevaarten zijn gezonken, in te kapselen zodat hij geen water meer zal doorlaten. Voor het sluitcaisson is het water 30 meter diep en erachter 20 meter. Deze gaten zal men moeten vullen met zand, wil men de poreuze drempel van stortsteen daarna met klei waterdicht kun nen maken. Van de landhoofden uit is men met dit spuiten van zand reeds begonnen en men werkt naar het midden toe. Drie perszuigers spuiten achter de afsluiting en één ervoor. Het zwaarst is de onderloops- heid bij het sluitcaisson waar de drempel over een lengte van 40 meter niet minder dan acht meter dik is en dus zeer poreus. Eigenlijk was men verleden week Vrijdag nog niet geheel gereed met het storten van steen voor de drempel. Daar de sluiting echter geboden was, moest men van twee slechten het minst slechte kiezen. En het is gebleken dat het zo óók ging. Drie „spuiters" Van de afsluiting af had men last van drie „spuiters", grote lekken waar het water met kracht doordrong. Woensdag had men ze alle drie bedwongen. Met tor- pedonetten,waarin stortsteen en zandzakken waren gedaan, heeft men deze lekken bin nen 24 uur onder de knie gekregen en een perszuiger is bezig tegen dit alles nog eens een dikke laag zand te spuiten. De spuiters hadden een oppervlakte die varieerde van 20 tot 30 vierkante meter. Voor en achter de afsluiting is in de afgelopen week veel „gezonken". Soms werden twee lagen zinkstukken aangebracht en tot Woensdag was hierop reeds 20.000 ton steen gestort. Deze stukken bazalt variëren in gewicht van 80 tot 300 kilo. Maar behalve aan het waterdichtmaken van de afsluiting wordt ook met man en macht gewerkt aan de waterkering in zijn geheel. De nieuwe dijk wordt momenteel afgewerkt aan de buitenkant en op een hoogte van vijf meter plus N.A.P. gebracht. Met beide vei-bindingsdammen tussen oude en nieuwe dijk is dit eveneens het geval en binnenkort zal moeten worden besloten of men van de waterdicht gemaakte afslui ting van het gat van Ouwerkerk een dijk zal maken of dat men het stroomgat in de nieuwe dijk, waarvan de sluiting in Augus tus mislukte, zal volspuiten en de dijk daar dus zal sluiten. Hier spelen de financiën een rol. Over een week zal het dijkcomplex rondom het gesloten gat voldoende water- kerend en veilig zijn. Dat is nu reeds het geval met de dijk tussen Ouwerkerk en Bruinisse en ook de opgespoten versterking van de aan de binnenkant zwaar bescha digde dijk tussen Ouwerkerk en Zierikzee is vrijwel gereed, zodat deze voldoende veiligheid aan het achterliggende land zal bieden. ADDIS ABEBA, (AFP). Prins Bern hard is Vrijdagmiddag om één uur plaatse lijke tijd op het vliegveld van Addis Abeba aangekomen. Op het vliegveld, dat met Nederlandse en Ethiopische vlaggen was getooid werd de Prins ontvangen door de kroonprins, generaal Atibye Abebe, mi nister van Defensie, de minister van Bui tenlandse Zaken ad interim, Blatta Dawit Ogbagzy, Ras Abeba Aregay, minister van Binnenlandse Zaken, Balambaras Mehtme Selassie, burgemeester van Addis Abeba, Ato Tafara Worq, privé-secretaris van de keizer, de echtgenote van de Ne derlandse gezant die haar man, jhr. Bosch van Drakenstein vertegenwoordigde, die in het ziekenhuis ligt, verder de gezant schapssecretaris dr. Mansvelt en leden van het corps diplomatique. Prins Bernhard inspecteerde een ere wacht gevormd door eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speelde. Vergezeld van de kroonprins heeft de Prins zich vervolgens in een auto naar het keizerlijk paleis begeven. Daar werd hij ontvangen door keizer Haille Selassie en de keizerin in tegenwoordigheid van leden van de keizerlijke familie. Na in het pa leis met de keizerlijke familie geluncht te hebben, heeft Prins Bernhard een krans met de Nederlandse kleuren gelegd bij het bevrijdingsmonument te Addis Abeba. Na de competitie van de KNSB is thans ook de strijd ontbrand onder de schaak teams in de Noordhollandse Schaak Bond. Vooral het eerste treffen werd met veel spanning tegemoet gezien, omdat hiei-bij een aanwijzing van de krachtsverhoudingen te verwachten was. Toch zal men in vele ge vallen nog even geduld moeten hebben, tot dat de arbitrage van afgebroken partijen de onzekerheid aangaande het defintieve resul taat overal heeft opgeheven. Het gaat de beide in de KNSB-competitie uitkomende Haarlemse teams goed. Na de 6V43'= zege op VVGA I gaat HSG I in de le klasse A zelfs aan kop. Ook Haarlem I kwam thans tot winst: 4—6 tegen VVV I. Veelbelovend was de start van Heem stede I in de overgangsklasse van de NHSB: 8'4114 tegen MSC I. Rolland I telt enkele sterke schakers minder dan vorig jaar, en als er dan ook nog aan een paar borden fou ten worden gemaakt, is de 3!46nederlaag tegen Zaandam I verklaard. Het Oosten I debuteerde tegen Pat Mat I. Voorlopig staan de Haarlemmers met 43 voor. Ook het debuut van HWP I. zij het dan in de le klasse B. was niet slecht. Voorlopig staat het 44 tegen Haarlem II. Dat een wedstrijd in Amsterdam nimmer gemakke lijk is, bleek ook weer aan HSG II: met 73 werd van VAS III verloren. In de 2e klasse C bleef Heemstede II met 514414 maar net baas over Haarlem III. Kennemerland I startte uitstekend, met 64 werd van HSG III gewonnen. Heemstede III is in d" 2e klasse D bij een 45 voorsprong tegen VAS V in elk geval zeker van een gelijk spel, maar.... hoopt op meer. Het Oude Slot I hoopt op beter na de zware 72 nederlaag tegen De Uit I. Rolland II—Bloemendaal I kwam niet verder dan een voorlopige 214314 stand. Met 4Mé514 moest Heemstede TV het hoofd buigen voor MSC II in de 3e klasse A. Het vorig seizoen gedegradeerde Het Oosten II toonde z'n goede voornemens tegen Pat Mat III: 6'4314. In de 3e klasse D leed De Torens I een gevoelige 7—3 nederlaag tegen Kijk Uit II. Kennemerland II deed hetzelfde met 28 tegen Bloemendaal II. Arbitrage zal moeten beslissen bii SSCH IHet Oosten III; voor lopig 414414. In de 3e klasse E ging 't Schouwtje I met 714214 ten onder tegen Halfweg I. Zand- voort I staat, voorlonig althans, met 43 voor tegen Kijk Uit III. HWP II kon het in de 3e klasse F tegen Haarlem IV niet redden: 23. Het Oosten IV —Pat Mat IV werd 5—5 in de 4e klasse A. Spannend waren de wedstrijden in de 4e klasse D. Zowel Kiik Uit V—Bloemendaal III als Castricum II—HSG IV eindigde in een gelijk spel. In de 4e klasse E verloor Zandvoort II met 2—8 van Kijk Uit IV en Het Oude Slot II met 64 van SSCH II. Dat Amstel I weer in vorm is. ervoer Spaarndam I in de 4e klasse F. Met niet minder dan 1—9 verloren de schakers uit het meest Noordelijke deel van Haarlem. HWP III deed het beter; het won met 46 van VAS VII. Het bestuur van de F.I.F.A. heeft be raadslaagd over het Olympisch voetbal- tournooi, dat in 1956 in Melbourne zal worden gehouden. Naar bekend wil het In ternationaal Olympisch Comité het daar heen leiden, dat slechts 16 landen aan de voetbalwedstrijden in Melbourne zullen kunnen deelnemen. Het bestuur van de F.I.F.A. bleek volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden, die het I.O.C. on dervindt in verband met een overladen programma. En hoe men zich de oplossing in Australië en bij het I.O.C. denkt, indien er meer dan 13 landen zich voor het voetbaltour- nooi zullen aanmelden, blijft vooralsnog een open vraag. Het F.I.F.A.-bestuur is van oordeel, dat men eerst moet afwachten hoeveel landen er in beginsel voor dat tournooi zullen inschrijven. Mocht het aantal slechts wei nig boven dat van 16 liggen dan zal het aannemelijk zijn, dat eventuele voorwed strijden in Australië worden gespeeld. Is het aantal ingeschreven ploegen veel ho ger dan 16 dan zal het bestuur van de F.I.F.A. zich nader beraden op de organi satorische- en financiële problemen, die aan het spelen van voorrenden, eventueel buiten Australië, verbonden zijn. De kwes tie zal trouwens nader worden besproken op de conferentie, die op 4 en 5 Mei 1954 in Lausanne zal worden gehouden tussen het bestuur van het I.O.C. enerzijds en delega ties van de internationale sportfederaties anderzijds. CARRÜTHERS BEHIELD WERELDTITEL BANTAMGEWICHT. In een boksgevecht in Sydney heeft de Australiër Jimmy Car- ruthers op succesvolle wijze zijn wereld titel bantamgewicht verdedigd. Hij versloeg zijn uitdager, de Amerikaan Henry „Pappy" Gault, op punten. Tijdens een bijeenkomst van de Gro ninger commerciële club heeft de president directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, een inleiding gehouden over verkeer en wereldontwikkeling. Hij zeide dat door de K.L.M. thans 107 steden in 66 landen wor den aangedaan. In 1951, 1952 en 1953 is een redelijke winst gemaakt. De winst over het lopende jaar zal waarschijnlijk negen mil lioen gulden bedragen, aldus deelde de heer Plesman mede. Hij constateerde, dat er thans een omzet is van ongeveer driehon derd millioen gulden. Met betrekking tot de atoomkracht zei de heer Plesman, dat straks ook atoomvlieg tuigen zullen worden ingezet, zodra dit eco nomisch verantwoord is. Hij zag de oplos sing van de gevaren, die nog aan de atoom energie kleven, binnen 15 jaar. De toestel len zullen sneller zijn dan het geluid en boven de 1220 km. per uur uitkomen. Het ligt in de bedoeling dan een net van lange afstandsvliegtuigen met atoomkracht te projecteren, waarbij een non-stop dienst zal worden onderhouden lussen Amsterdam en Sydney. Daarbij zullen in een toestel 180 passagiers kunnen worden vervoerd. Bin nen tien jaar zullen de straalvliegtuigen voor passagiersdiensten worden ingezet. Dienst Amsterdam-Eeldè? Vervolgens deelde de heer Plesman mede, dat de K.L.M. overweegt een dienst Amsterdam-Eelde in te leggen, zodra de startbanen op Eelde klaar zijn. Alvorens een besluit hieromtrent wordt genomen, zal een onderzoek worden ingesteld of een dergelijke dienst eco nomisch verantwoord is. Het verlies op de binnenlandse lijnen is in het ver leden te groot geweest om overhaast een besluit te nemen. De laatste keer bedroeg het verlies zes ton. De K.L.M. is niet van plan grote verliezen te gaan incasseren op binnenlandse lijnen, waar het verkeer per rail goed mo gelijk is. Uitvoerig ging dr. Plesman vervolgens in op zijn plan voor internationale samen werking, dat hij onder de aandacht van verschillende regeringen en hooggeplaatste autoriteiten heeft gebracht. Het plan komt neer op een zeer intensieve samenwerking tussen de landen, die verbonden zijn in de internationale luchtvaartraad. Aan het hoofd van de luchtvaart van elk land zal volgens het plan van de heer Plesman een directeur-generaal worden gesteld in de rang gelijk aan minister. Deze directeur- generaal wordt gekozen voor de tijd van zeven jaren en heeft zitting in de Interna tionale Raad. De Internationale Raad zal moeten bepalen hoeveel ieder land moet bijdragen in een gemeenschappelijk fonds. Grote wereldprojecten zullen zo geza menlijk moeten worden aangevat teneinde het luchtvaartverkeer in de wereld goed koper te maken. De werken zijn dan het gemeenschappe lijk bezit van de landen, die er aan hebben betaald. Het plan-Plèsman is thans in stu die bij de VIRO (Vereniging voor interna tionale rechtsorde), maar volgens de heer Plesman bestaat er nog veel twijfel over de houding van regeringen en de reaves van parlementen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3