Hervormde gemeente van Zandvoort kreeg nieuwe tweede predikant De Robben had sterkste estafette ploegen bij clubkampioenschappen IFfflVITW cfflfcto^lllllill .Clowntje Rick Mijn vriend de schurk Plannen tot ophoging van spoorbaan in Delft Sportwagenraces op Welschap MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 4 Jaarvergadering van gewest Holland NCGV Sport in 't kort Stichting „Hulp aan Blinden" geliquideerd Twee arbeiders bij zand- afgraving bedolven Prins Bernhard in Addis Abeba Minister Beven in Bonn gearriveerd Een kwasigat of naad? Neem GUPA te baat! Voor de kinderen FEUILLETON door David Bolderdijk Hondententoonstelling Stichting van de Arbeid overlegt met ministers Agenda voor Haarlem ADVERTENTIE Reeds vele jaren is het vraagstuk van de spoorwegovergangen in Delft aan de orde geweest en is nagegaan op welke wijze een. oplossing zou kunnen worden gevonden, voor de steeds toenemende verkeersmoei lijkheden, welke een gevolg zijn van het feit dat de gemeente is doorsneden door de spoorbaan. Tussen de gemeente Delft en de Neder landse Spoorwegen zijn langdurige onder handelingen gevoerd over de wijze, waarop het probleem zou kunnen worden opgelost. Thans is in principe overeenstemming be reikt over de plannen, welke voorzien in ongelijkvloerse kruisingen voor de vier overgangen in de stad. Een verschil van in zicht is evenwel blijven bestaan over tempo en volgorde van uitvoering der verschillen de onderdoorgangen. Over de verdeling der kosten moet nog verder overleg gepleegd. Zij worden zeer globaal begroot op 12 a 15 millioen gulden. Het college van B. en W. meent dat thans het tijdstip is aangebroken waarop de ge meenteraad zich dient uit te spreken over de wijze, waarop het spoorwegvraagstuk tot een oplossing moet worden gebracht. Daarom stelt het de raad voor een begin seluitspraak te doen. In het Haarlemse Sportfondsenbad werden Zaterdagavond onder grote belangstelling dc nationale clubkampioenschappen gehouden. Er verscheen een record aantal verenigingen (22), met ruim vierhonderd deelnemers aan de start. Bü de dames legden „De Robben" uit Hil versum beslag op de eerste plaats, vóór H.D-Z. en R.D-Z. De Hilversumsc dames ver overden ook verleden jaar de clubtitel. Bij de wedstrijden voor de heren gingen ook de Robben-zwemmers direct van het be gin af op de tit 1 af. Op de 4 maal 100 meter schoolslag werden zij wel bedreigd door dc Sleutelstad, maar de laatste zwemmer van de Robben kon toch als eerste aantikken. In de 10 maal 100 meter vrije slag legde de kam pioen van verleden jaar H.P.C., de Hilver- sumse zwemmers het vuur na aan de schenen, echter zonder succes. Ook in de Zweedse estafette ontstond er enige strijd tussen HPC en de Robben. Tjebbes en zijn mede-clubge noten moesten echter ook hier de eer aan de pupillen van Jan Stender laten. Uitslagen De uitslagen luidden Dames: 4 maal 100 meter orthodoxe school slag: 1. HZC (Hilversum) 5 min. 53 sec. 2. Robben (Hilversum) 5.55.3. 3. RDZ (Rotter dam) 5.58.0. 10 maal 66 2/3 meter vrije slag: 1. H.D.Z. (Amsterdam) 7.45.7. 2. Robben 7.53.0. 3. RDZ 7.55.8. Zweedse etafette, bestaande uit 100 m. rug slag, 66 2/3 m. vlinderslag, 200 meter vrije slag, 66 2/3 m. rugslag, 100 m. schoolslag en 66 2/3 m. vrije slag: 1. Robben (Hilversum) 7.56.7. 2. RDZ (Rotterdam) 8-03.0. 3. HZC (Hilversum) 8-05.3. De totaaluitrlag bij de dames luidde: 1. Robben, Hilversum, 1305.2 pnt.; 2. HDZ, Amsterdam, 1315.6 pnt.; 3. RDZ, Rotterdam. 1315.8 pnt.; 4. HZC. Hilversum, 1331.0 pnt.; 5. ADZ, Amsterdam, 1373.1 pnt.; 13. DWR, Haarlem, 1488-9 pnt.; 14. HVGB, Haarlem, Voor de eerste maal heeft de Nederlandse Autorensnortvereniging, in samenwerking met de KNAC, bij wijze van proef, op het vliegveld „WelschaD" te Eindhoven sport wagenraces gehouden, waarbij, omdat het een proef gold, geen publiek kon worden toegelaten. Over een circuit van 4700 meter, dat was uitgezet op de startbanen die een minimale breedte hebben van 40 meter, werden de wedstrijden in zes klassen gereden. Het ging er vooral om de bruikbaarheid van dit circuit te beproeven en wat dit aan gaat luidde het oordeel eenstemmig, dat van een volkomen succes gesproken kon wor den. Deze baan, die geen opgehoogde boch ten heeft, eist wel een volledige concen tratie van de deelnemers. In het uitgezette circuit waren 10 vrijwel loodrechte bochten opgenomen, die de snelheid wel moesten drukken. Desondanks kwamen enige deel nemers toch nog boven de 100 km. per uur gemiddeld. Een vroege official had ongeveer een uur voor de aanvang van de races een geheel nieuwe ervaring. Hij werd door een Harvard- lesvliegtiug aangereden, dat met zijn pro peller het gehele achterstel van de auto fijnmaalde. De bestuurder zelf mankeerde niets, de motor bleef onbeschadigd, de auto was zelfs nog in staat door te riiden. Het vliegtuig werd slechts licht beschadigd. De uitslagen in de diverse klassen luiden: Klasse A, tot 1000 cc.: 1. P. Bos Eyssen met Renault, in 1 uur 94.14 km.; 2. H. Hooge- veen met Minor, 93,94 km. Klasse C, (tot 1500 cc.): 1. J. A. J. Heyden- dahl met Peugeot. 92.23 km.; 2. D. Ackermans met Peugeot, 87,77 km. Klasse B (tot 1100 cc.): 1. R. Dooyes met Fiat, 99,16 km.; 2. G. T. H. Reys met Skoda, 97.62 km. Klasse E (tot 2400 cc): 1. J. L. van Dieten met BMW, 105.13 km.; 2. C. J. van den Ouden met Cidoro, 103,95 km. Klasse D, (tot 1500 cc.): 1. Jhr. C. de Pesters met MG Special. 106.65 km.: 2. M. H. M. Hezemans met Porsche, 106,12 km. Klasse F. (boven 2400 cc.): 1. B. Snel met Jaguar XK 120. 104,08 km.; 2. J. Martens met Astor Martin, 103,36 km. 1506.8 pnt.; 15. Haarlem, 1507.2 pnt.; 17. HPC-, Heemstede, 1568.1 pnt. Heren Heren 4 maal 100 meter vrfle slag: 1. Robben Hilversum, 5.31.5. 2. Sleutelstad, Leiden, 5.31.9. 3. RZC, Rotterdam, 5.33.2. 4. HPC, Heemstede. 5.41. 10 maal 100 meter vrjje slag: 1. Robben, Hilversum, 11.08.6. 2. HPC, Heemstede, 11.13.1. 3. GZC, Gouda. 11.26.8. Zweedse estafette, bestaande uit 100 m. rugslag. 100 m. vlinderslag, 200 m. vrije slag, 66 2/3 m. rugslag, 66 2/3 m. schoolslag en 66 2/3 m. vrije slag: 1. Robben, Hilversum, 7.15 2. 2. HPC, Heemstede, 7.18.5. 3. DAW, Alkmaar, 7.20.5. De totaaluitslag bij de heren luidde: 1. Robben, Hilversum, 1431.3 pnt.; 2. HPC, Heemstede, 1452.6 pnt. 3. DAW, Alkmaar, 1475.2 pnt. 11. Haarlem, 1596-7 pnt. 13. HVGB, Haarlem, 1630 pnt. 15. DWT, Haarlem, 1663.3 punten. Zaterdag werd de jaarvergadering ge houden van het Gewest Holland van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Ver bond, die ander leiding stond van voorzit ter Joh. van Esmond uit Haarlem. Uit de verslagen bleek, dat er een werkzaam jaar voorbij was. De op 2de Pinksterdag ge houden tooedaig in Enkhuizen was zeer geslaagd. Ook door de Kringen werden vele dagen gehouden voor de adspiranten, benevens wedstrijden voor dames en he ren. Van de diverse cursussen voor oplei ding van soortleiders werd een druk ge bruik gemaakt. Het aantal verenigingen bleek met 8 vermeerder, terwijl het aan tal led an van dit gewest gestegen was tot bijna 28.000. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, gekozen werden de heren C. A. Borsje te Breda en T. Schuringa te Den Haag. In de vacature van de Techn. Comm. werd gekozen de heer J. L. Zu.vdervelt te Den Haag. Naar aanleiding van het voorstel om het Gewest Holland te splitsen werd het advies van het gew. bestuur aangenomen, om, in dien splitsing werkelijk nodig mocht zijn, dat eerst grondig voor te bereiden, waar toe thans reeds uitbreiding plaats vond van het bestuur met twee leden. De bondspropagandist, de heer H. M. v. d. Burg te Arnhem wees op de noodzaak van innerlijke versterking. Hij wees voorts op het belang van de te houden Jubo te Arnhem van de N.C.R.V., waar het ver bond een belangrijk aandeel in heeft in dien de verenigingen in groten getale daar aanwezig zijn. De bondsvoorzitter, de heer A. F. den Boeft te Rotterdam, sprak het slotwoord. LICHTGEWICHT BOKSER NA GE VECHT OVERLEDEN. De bokssport heeft opnieuw een slachtoffer geëist. Roy Chapman, een 22-jarige lichtgewicht uit Queensland overleed in het ziekenhuis in Brisbane nadat hij in een gevecht in de twaalfde ronde in elkaar was gezakt. VALDEZ WINT VAN NEUIIAUS. In de vierde ronde van een op 10 ronden af gesloten bokspartij heeft de Cubaanse zwaargewicht Nino Valdez door k.o. gewon nen van de Duitse en Europese kampioen Heinz Neuhaus. De wedstrijd werd gehouden in de Westfalen hal voor bijna 19.000 toe- schouwers. SCHAAKCLUB HAARLEM WON VAN TUINDORP. Het eerste tiental van de schaakclub „Haarlem" speelde in de bonds- competitie tegen Tuindorp. De vooi'lopige eindstand werd zeventwee voor Haai-lem I. De partij tussen E. J. de Ree en P. de Haan werd afgebroken. Neeal gauw bleek het, dat die Seppo geen prettige jongen was. De jongens vonden hem niet aardig en er was nog meer: hij snoepte! Dat werd in het begin nog niet zo gemerkt, maar toch deed hij het. Hij zorgde er alleen voor, dat niemand er zo gauw achter kwam. Maar toch kon het zo niet doorgaan, oj tante Liezebertha zou het eens wel moeten merken. En wat deed die ondeugende Seppo? Iets heel lelijks. „Ik zal maken, dat een ander de schuld krijgt, als ze er achter komen!", dacht hij Ja, dal was erg laf, niet? Zoals hij dat had bedacht, deed hij het ook. Luister maar. Op een dag had hij ge merkt, dat er bij de boodschappen, die de kruidenier had gebracht, ook een potje pruimenjam was. En pruimenjamdat was iets, waar Seppo dol op was! „Die moet ik hebben!", dacht hij en hij likte al bij voorbaat zijn lippen af. Hij wachtte zijn kans af; hij wist wel, wanneer tante Liezeberlha of een ander niet in de buurt van de keuken kwam. En die kans nam hij waar ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNELLER MET De Stichting „Hulp aan Blinden" te Zwolle zal op 20 November geliquideerd worden. Op 6 November heeft de stichting waar blinden te werk werden gesteld, haar werk stilgezet. De acht colporteui-s en de vijf venters is ontslag gegeven. Deze stichting is enige keren ter sprake gekomen onder meer tijdens een behan deling voor de rechtbank te Leeuwarden in begin October. Toen stond de secretaris van de stich ting terecht wegens ongeooxdoofd collecte- ren in Friesland. Toen bleek eveneens, dat de mensen, die betrokken waren bij de verkoop van de producten, die door de blinden werden gemaakt, en de bestuurs leden zeer hcge lonen uitbetaald kregen. De blinden daarentegen kregen zeer lage uilkeringen. Men neemt aan, dat tussen de 50 en 70 procent van de opbrengst niet aar, de blinden ten goede is gekomen. Bij de zandafgi'aving in de duinen te Hargen, in de gemeente Schoorl, heeft zich Zaterdagmorgen een ernstig ongeval voor gedaan, waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen. Het ongeval ge schiedde toen men bezig was het bij het afgraven ontstane gat in de voet van een duin vlak te maken. De 59-jarige werkbaas A. Delver uit Groet en de 17-jarige arbei der N. J. de Vet uit Warmenhuizen zijn daarbij door het neerstortende zand bedol ven en gestikt. Toen zij gewaar wei-den wat er was gebeurd begonnen de ax-beiders met het opgraven van de mannen. Op bei den werd vergeefs kunstmatige ademha ling toegepast. De 17-jarige De Vet was te hulp gesneld, toen hij zag dat de 59-jarige A. Delver door het schuivende zand. werd verrast. Helaas werd hij daarbij zelf door een twee de zandlawine eveneens bedolven. ADDIS ABEBA, (AFP). Keizer Haile Selassie heeft Prins Bernhard, die thans in Ethiopië vertoeft, Zatex-dagmiddag het Grootkruis met de ster in de orde van Salomo verleend. De uitreiking der onderscheiding ge schiedde op een plechtigheid ten paleize. Hierbij werden ook leden van het gevolg van de Px-ins ondex-scheiden. De Keizer van Ethiopië heeft Zaterdag een gx-oot diner aangeboden ter ere van Prins Bernharct. De Keizerlijke familie, ministers en leden van het diplomatieke korps waren hierbij aanwezig. 1 BONN (Reuter). Minister Beyen is 1 Zondag per auto in Bonn aangekomen j voor zijn eerste officiële bezoek aan de West-Duitse bondsrepubliek. Mr. Beyen, die vergezeld is van zijn echtgenote, zal gedux-er.de de drie dagen van zijn verblijf besprekingen voeren met president Heuss, bondskanselier Adenauer, het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken, pi-of. Hallstein, en met andere regerings functionarissen. Minister en mevrouw Beyen logeren ten huize van de Nederlandse ambasadeur in de Bondsrepubliek, de heer A. Th. Lam ping, te Urfeld, gelegen tussen Bonn en Keulen. Heden zou de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken een onderhoud hebben met dr. Adenauer en prof. Hallstein, waar na hij 's avonds een diner en een receptie, aangeboden door de heer Lamping zal bij wonen. Morgen volgt een bezoek aan het stadhuis van Bonn, het geboortehuis van Ludwig von Beethoven en aan het parle mentsgebouw. Na als gast van president Heuss het middagmaal te hebben gebruikt, zal minister Beyen een persconferentie houden. ADVERTENTIE KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER 28) „We kunnen het proberen," twijfelde ik. „Wat wou je op die brief zetten?" „Dat de politie in het huis van die schurk Tellige moet binnendringen en de kelder moet nazoeken om in de onder aardse gewelven te komen," gromde Vx-oegindeweij woest. „Ik ben er zeker van dat die vent er meer van weet. Die kaffer met wie Elsje in het geniep omgaat, die Leo, heeft ze ook al door bemiddeling van Tellige leren kennen. De knul is een tijd lang bij Tellige in pension geweest en hing de ganse dag over de haag. Toen heeft Tellige Els eens uitgenodigd om zijn tuin te komen bekijken en klaar was de zaak. Sindsdien waren de poppen aan het dansen." Hij schopte woedend tegen de deur, waartegen we geleund stonden en verzonk in een mismoedig zwijgen. Blijkbaar had hij zelf ook niet veel vertrouwen in zijn idee van ratten vangen, want hij sprak er niet meer over. Toen dacht ik weer aan de bekentenis, die Vx-oegindeweij mij had willen doen op het moment waarop hij op zijn idee kwam. „Je zou me nog wat vertellen," herin nerde ik hem. „Een soort bekentenis, zei je. Wat was dat?" Ik kreeg niet dadelijk antwoord en het leek er veel op dat hij moeite had om de juiste bewooi'dingen te vinden. „Ja, zie je," begon hij aarzelend, „dat zat eigenlijk meer indix-ect zó. We hadden het over systemen, en over dat terugvinden van het loterijbriefje. Nou, ik moet be kennen dat Hij hield plotseling op en greep mijn arm. Achter ons, aan de andere zijde van de deur, had een geluid geklonken. Wij deden een stap opzij en luisterden inge spannen, zonder dat wij durfden ademen. Opnieuw klonk een dof geluid, alsof een zwaar lichaam tegen de deur bonsde. On middellijk daarop was er een gedempt schurend lawaai van metaal op metaal. „Ze schuiven de grendels weg," fluis terde Vroegindeweij in mijn oor. Inderdaad leek het daar veel op. „Kom mee," siste de stem van mijn met gezel. „We moeten op de grond gaan liggen en doen alsof we bewusteloos zijn. Denk ei-om, niet bewegen voordat je zeker weet dat je iets doen kunt om te ontsnappen. Hier, ga liggen. Ik ga wat verderop." Tijd om te antwoorden had ik niet meer. Ik strekte mij op de modderige vloer uit en wachtte in razende spanning. Het lawaai aan de deur nam toe. Toen boorde zich een scherpe, witte lichtstraal door de duisternis en ik hoorde de deur piepend en knarsend opengaan. De lichtstraal werd een licht vlek, en door mijn halfgesloten oogleden zag ik de schaduwen van twee mannen, die de gang in kwamen. De voorste had een lantaarn, waarmee hij de gang belichtte. „Ginds ligt er een," hoorde ik hem zeg gen. Ze kwamen in mijn richting en ik sloot mijn ogen. Aan hun ademhaling hoorde ik, dat zij zich over mij heenbogen en de witte lichtstraal van hun lantaarn boorde zich door mijn dichte oogleden. „Nog buiten westen," fluisterde een van hen. „Misschien heeft hij een te harde op doffer gehad. Vooruit, aanpakken, dan sjouwen we hem naar binnen." Ik werd aan schouders en voeten opgetild en voelde me door de geheimzinnige deur ge dragen. Daar werd ik op een houten vloer gelegd, waarop de twee onbekenden op nieuw de gang instapten, nu om Vx-oegin deweij op te halen waarschijnlijk. Toen zij weg waren, deed ik voorzichtig één oog open. Ik zag helder electrisch licht, dat een kaal vertrekje verlichtte. Er was niemand aanwezig. Tegen een der wanden stond een houten tafel zonder kleed en in twee hoe ken stonden ruwe, ongeverfde stoelen. Ik had kunnen opspringen en proberen te vluchten, doch ik onderdrukte mijn ver langen daartoe. In de eerste plaats wilde ik zolang mogelijk bij Vroegindeweij blijven en bovendien: waar moet ik naar toe? Een deur kon ik nergens ontdekken. En al was er een deur geweest de schurken zouden waarschijnlijk wel maat regelen hebben getroffen dat ik niet ver weg zou komen. Ik bleef dus liggen waar ik lag en kneep mijn ogen weer toe toen ik hen hoorde terugkomen. Ze hadden Vroeg indeweij inderdaad gevonden, want ik hoorde de bons waarmee zijn lichaam naast mij op de vloer werd gedeponeerd. Toen schopte iemand mij tegen de schouder. „Hé, woi-dt eens wakker!", brulde een zware stem. „Het is onderhand tijd, zou ik denken. Of hou je je maar zo? Nou, daar weten we wel raad op." Een ogenblik latex- plensde een halve emmer koud water over mijn gezicht en ik schrok zo van die on verwachte douche, dat ik proestend half overeind kwam. „Zie je wel, dat helpt," zei de stem weer. Ik wreef het water uit mijn ogen en keek tegen twee sinistere figuren op, die blauwe overalls droegen en een zwarte doek voor het gezicht hadden gebonden. „Lekker geslapen, meneer?", vroeg een van hen spottend. Een vage herinnering aan die stem doemde in mijn achterhoofd op, om onmiddellijk weer te verdwijnen. Een seconde had ik gemeend, de eigenaar van die stem al eens eerder te hebben ont moet, doch ik kon er onmogelijk achter komen waar en wanneer dat zou zijn ge weest. Vroegindeweij koos de verstandige par tij en wachtte de douche niet af. Hij kwam zuchtend overeind en ging moeilijk op zijn knieën zitten. Ik vi-oeg mij juist af of hij een inzinking zou hebben na alle doorge stane ellende, toen hij als een kat omhoog- veerde en zich op een van de gemaskerden Na bijna een jaar beroepingswerk en 1 een half jaar werken met een plaatselijke predikant lieeft de Nederlands Hervormde gemeente van Zandvoort Zondag met de bevestiging en intrede van ds. R. H. Olde- man opnieuw een tweede predikant ge kregen in de vacature ds. E. Saraber Jr., die in Juli naar Voorschoten is vertrokken. In het kerkgebouw werd de predikant in de ochtendgodsdienstoefening in zijn ambt bevestigd door dr. M. van der Voet uit Haarlem-Noord, die als tekst voor zijn bevestigingspredikatie gekozen had Open baringen 21 vers 5: „En Hij, die op de troon sprak: Zie, Ik maak alle dingen nieuw". Dr. Van der Voet zette uiteen, dat met de komst van de predikant in Zandvoort vele veranderingen zijn ingegaan, niet alleen voor ds. Oldeman en zijn gezin, doch ook voor de gemeente, welke met de komst van deze nieuwe predikant een nieuw tijdperk tegemoet treedt. Na een toespraak tot ds. en mevrouw Oldeman door dr. Van der Voet werd de predikant staande toegezongen psalm 121 vers 4: „De Heer zal u steeds gadeslaan", nadat tevoren de ambtsbevestiging had plaats gehad. Des middags hield ds. Oldeman in de kerk zijn intree-predikatie. Onder de aan wezigen bevonden zich "burgemeester mr. IJ. M. van Fenema met echtgenote, de gemeente-secretaris, de heer W. M. B. Bosman, de beide wethouders, de plaatse lijke predikant van de Gereformeerde kerk, ds. A. de Ruiter, en vele pi-edikanten uit de omliggende gemeenten, alsmede afge- vaax-digden van de Ned. Protestantenbond afdeling Zandvoort. Ds. Oldeman had tot tekst gekozen psalm 103 vers 1: „Loof den Heer, mijn ziel Zaterdag en Zondag is in de Jaarbeurs hallen voor de zevende maal na de oorlog de internationale hondententoonstelling gehouden van de U.Z.G. De U.Z.G. is een combinatie van de Kynologenverenigingen uit Utrecht, Zeist en 't Gooi. Er waren elf honderd der beste honden ingezonden van zeventig rassen. Hiervan kwamen vierhon derd inzendingen uit Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. Door de Federation Cynologique Internationale (FIC), onder wier bescherm heerschap deze belangrijke gebeurtenis op kynologisch gebied stond, was aan de ten toonstelling het intei-nationaal schoon heidskampioenschap (het certificaat CA- C1B) vex-bonden. Het prijsindexcijfer Te Amsterdam is Zaterdag op verzoek van de Stichting van de Arbeid een be- spreking gehouden tussen het bestuur der stichting en de ministers Zijlstra en Suur- hoff en staatssecretaris Van Rhijn. De stichting had gevraagd om nadere ophel dering omtrent de gang van zaken bij en de juistheid van de berekening welke in zake stijging der prijzen voor het gezins- verbruik door het Centraal Bureau voor de Statistiek is verricht. Verwacht wordt, dat deze besprekingen binnenkort zullen wor den voortgezet. wierp met een gesmoorde uitroep van woede. Ik begreep zijn bedoeling en sprong eveneens overeind, maar ik kreeg onmid dellijk een zo hardhandige opstopper in mijn maagstreek, dat ik dubbel sloeg en naar adem hapte. Vechten is nooit mijn sterkste kant geweest, moet ik tot mijn verontschuldiging aanvoeren. Een ijzer- sterke arm sloot zich om mijn nek en dwong mij door de knieën. „Liggen blijven, uilskuiken!", siste mijn vijand. „Anders ga je de gang weer in en dan blijf je daar tot je gebeente door je vel steekt." Dat leek mij geen aanlokkelijk voorstel, dus ging ik op het andere in en strekte mij gehoorzaam op de vloer uit. Ik kon trou wens xnoeilijk anders, aangezien de scha vuit een knie op mijn borst zette, zodat ik nauwelijks adem kreeg. Vroegindeweij bracht het er geenszins succesvoller af dan ik. Na een korte schermutseling werd ook hij overmeesterd en op de vloer gedeponeerd in dezelfde on aangename positie als die van mij. „En nu luisteren, vrindjes," gromde de man met de bekende stem. „Je mag de hemel danken dat we je niet in die gang hebben laten vergaan. We zullen jullie ntejes aan de buitenwereld afleveren, maar wee je karkas als we je nog ooit in deze buurt zien. En je laat de politie erbuiten, begrepen? Anders zal je spijt hebben als haren op je stomme hoofd." We zeiden niets, want we konden niets zeggen. We zouden trouwens moeilijk iets anders hebben kunnen betogen dan „ja", en al wat in mij is, Zijn Heilige naam". Hij ving aan met te wijzen op een uitspraak van Guido Gezelle, die in een van zijrt gedichten zegt, alles te willen geven voor een enkele blijde dag, een dag, zoals spreker die thans beleeft. Het leven neemt de mens in beslag, aldus ds. Oldeman, en er blijft geen tijd voor God over. Er is reden om te gaan vragen of God de mens verlaten heeft ert onbewogen is geworden voor het lot van deze wereld. Juist in deze twijfel kan het de mens gaan als Job, die eerst God meen de te kennen van „horen praten", doch toen leed en twijfel kwamen, plotseling God zag. Dwars door de ellende en het verdriet heen. In zulke ogenblikken doet de mens de grootste ontdekking van zijn leven, dan ontdekt de mens God en ziet, dat Hij bestuurt en leidt. Doch juist in het leed wordt de gemeenschap met God, door de ondersteunende kracht van Christus, sterker. Want deze mens leert de Bijbel dan zien als de sprekende Getuige van Gods Leiding. Ds. C. de Ru sprak hierna zijn nieuwe collega op sympathieke wijze toe, wijzend op de belangrijke en verantwoordelijke taak der pi-edikanten. Spreker gewaagde van de hartelijke gevoelens, waarmede de Hervormde Gemeente van Zandvoort haar nieuwe pi-edikant en zijn gezin tegemoet wil treden, zonder onverschilligheid ejr critiek, die alleen het werk maar moei lijker kunnen maken, doch spontaan en vol genegenheid. Namens classis, ring Haarlem en colle ga's heette ds. De Ru de nieuwe predikant gaarne welkom als collega en als vriend. Hij sprak de hoop uit dat er op een pret tige en amicale wijze samengewerkt zou worden. Op verzoek van ds. De Ru zongen de aanwezigen daarna ds. Oldeman staande toe de zegenbede uit Psalm 134: „Dat 's Heren Zegen op U daal". Nadat ds. Oldeman een dankwoord had gespi-oken tot ds. De Ru en de aanwezige autoriteiten op maatschappelijk en kerke lijk terrein, was er in de nieuwe consi storie voor de vele van buiten de gemeente aanwezigen, gelegenheid nog even met mevrouw en ds. Oldeman te spreken. De Zandvoortse inwoners zullen Donderdag avond tijdens een buitengewone „ge meenteavond" in de gelegenheid worden gesteld met het nieuwe predikantsgezin kennis te maken. MAANDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het dagboek van een deugniet". Ned. Comedie, 8 uur. Brinkmann: De vrije gemeente; E. Frater Smid over „Het loon der verdraagzaamheid", 8 uur. Waalse Kerk: Interk. Hermann Zaiss Comité; Cor Kee^ spx-eekt over „De grote werken van God", 8 uur. Gebouw Zang en vriendschap, Janstsraat 74: bijeenkomst v. „De grotere Wereld", 8 uur. Gebouw Cultura: Huma nistische Jongerengemeenschap; oi-iënterings- bijeenkomst, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Mandy", 14 jaar. 8.15 uur. Lido: „De ko ningin van Saba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gefolterde mensen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. „Moulin Rouge", 18 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City", 18 jaar, 8 uur. DINSDAG 17 NOVEMBER Concertgebouw: Noord. Philh. Orkest, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gefolterde mensen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Vii-ginia City", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Pal jas", 18 jaar, 8.15 uur. want van discussiëren zou wel niet veel gekomen zijn. De twee mannen sjorden ons overeind en toen werd het opnieuw duister voor mijn ogen, want een zwarte doek werd hardhandig en stijf voor mijn gezicht ge bonden. Mijn belager greep mij bij de schoudei-s, draaide me een kwai-tslag om en gaf me een por in de rug. „Lopen!", beval hij dreigend. Ik liep, wat onwennig en aarzelend, om dat ik niets zag, doch mijn belager zorgde voor de richting door me nu en dan een duw of ruk te geven. Ik hoorde Vroegin deweij met zijn eigen begeleider achter mij aankomen. Het moet een rare optocht geweest zijn, die door de onbekende ruimte onder de grond voortschreed. En ofschoon ik mij niet in een ideale en comfortabele positie bevond, had ik kunnen juichen van vreug de. We gingen de buitenlucht tegemoet! We waren vei lost uit die verschrikkelijke grafkelder met zijn stinkende modder en zijn ratten! Het kon me op dat tnoment niet schelen wat me te wachten stond. De be vrijding uit die helse gang overstelpte mij van vreugde. Ik voelde me opgewekter dan ik ooit in mijn leven geweest was. Ik be- greep nu hoe een ter dood veroordeelde zich moet voelen, wanneer hij op weg naar het schavot de boodschap van zijn gratie krijgt. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6