Truman luidt de bel voor een felle, onverbiddelijke strijd Weerbericht a De Gaullisten willen Frankrijk van beslissingen weerhouden v e l s e r Haarlems Dagblad Westminster Abbey Sombere visie op Amerika's economie De zaak-White McCarthy wil antwoorden op Trumam meedogenloze karakteristiek „Rusland misleidde V.S. twintig jaar geleden" Het grote duel Zuster van S i ah in Parijs opgelicht litó i K Het woord is aan Londen ligt onder dikke mistdeken Nog weinig verandering in het weer 68e JAARGANG No 112 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 265 Brits econoom voorspelt crisis Pulles op persconferentie Italiaanse Kamer over Triëst Zaken uit „Velser affaire" Vrijdag voor ifÉÖIIlll Europa-debatten in de Franse Kamer Weerrapport 1* is P Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7on-en Feestdagen. Abonnement per week 4'- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post b.SO. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VERMAARDSTE KERK van Groot- Brittannië, Westminster Abbey, verkeert in een staat van verval die dringend tot ingrijpend herstel noopt. Dat zal ook tal rijke Nederlanders interesseren, die al bij hun eerste bezoek aan Londen de kerk zul len hebben bezocht. Want met de Houses of Parliament, de Law Courts en de Inns of Court, St. Paul's Cathedral, de City, de Tower en Hyde Park staat zij ongetwijfeld aan de top van de lijst der toeristische bezienswaardigheden. Wellicht moet mep haar de eerste plaats geven. Zij is een schoon en zeer oud gebouw de aan- vangsphase van haar bouw moet op der tien eeuwen afstand en dus in het zeer verre verleden voltrokken zijn en haar ligging in het stadsbeeld, tegenover de zich langs de Theems uitstrekkende parlements gebouwen, is treffend en indrukwekkend. Ook is zij in Engelands geschiedenis een zo belangrijk kernpunt geweest en tot op de huidige dag gebleven: sinds de tijd van Willem de Veroveraar zijn alle koningen en (regerende) koninginnen er gekroond, met uitzondering alleen van Edward V. Die kroningsplechtighcden, dat heeft de wereld verleden jaar nog kunnen waarnemen, zijn in de Britse sfeer wel zeer grote gebeur tenissen. De trouw aan traditie en ver leden, die zo sterk in het volk leeft, vindt daarin telkens een uiting die als hoogte punt mag gelden. Als de bezoeker van the Abbey zich verwondert over de aanwezig heid van twee tronen, eigenlijk kronings zetels, inplaats van één, zal hij ontdekken dat de tweede in 1689 werd gemaakt voor Mary Stewart, de gemalin van onze stad houder Willem III, die tegelijk met hem als souverein gekroond werd: een uitzon derlijk geval. In feite had zij, troonopvolg ster toen haar vader verdreven was, als voorwaarde voor haar aanvaarding gesteld dat haar gemaal koning zou zijn. Tal van koninklijke en prinselijke hu welijken zijn in Westminster Abbey vol trokken en het stoffelijk overschot van vele koningen en koninginnen ligt er begraven. Niet alleen van hen; een deel van de kerk is vol, men mag wel zeggen overvol, met grafmonumenten en gedenktekenen van grote persoonlijkheden uit het verleden. Buitendien, zijn vroeger ook nog vele an deren in de Abbey begraven en middenin ligt de Onbekende Soldaat ,die er ter aarde besteld werd na de eerste wereldoorlog. Een paar jaar geleden werd in Frankrijk alarm geblazen over de staat van verval waarin een vermaard historisch <?ebouw in dat land, het Chateau de Versa:,les, ver keert en sindsdien heeft men een groot bedrag voor de restauratie bijeengebracht. Het. herstel van de Westminster Abbey, die veel ouder is en zwaarder door de tand des tijds aangevreten al hebben in de loop der eeuwen al talrijke gedeeltelijke restau raties plaatsgehad zal langduriger ziin en vermoedelijk ook meer geld kosten. In het begin van dit jaar werd een nationale inschrijving geopend, waarbij een millioen pond sterling ten dele bestemd voor de schepping van fondsen gevraagd werd. Dat is 19Va millioen gulden; een geweldig bedrag dus om aan één kerk ten koste te leggen. De overstromingsramp van Februa ri, die ook een deel van Engeland teisterde, noopte tot een hulpactie die de inschrijving voor de Abbey remde. Tot dusver is 450.000 pond bijeengebracht, dus nog niet de helft van het geraamde bedrag en nu4s Zondag met een bijzondere kerkdienst ter in leiding weer een nieuwe „drive" inge zet onder de naam Save the Abbey Week. In Engeland pleegt men evenals bij ons veelvuldig beroep op de publieke vrijgevig heid te doen, maar de Engelsman zucht ook evenals wij onder zware belas tingdruk. Niettemin zal het bedrag onge twijfeld bijeenkomen; wellicht zal tenslotte de staatskas moeten bijspringen om het ontbrekende aan te vullen. De Londense mist-en-rook, gezamenlijk tegenwoordig aangeduid in het nieuw- gemaakte woord „smog" krijgt ook van het verval van de Abbey bij velen de schuld. Men verzekert dat de kalksteen van de buitenmuren vooral' is aangetast door gif tige bestanddelen in de rook van kolen. Dit moet wel overdreven zijn wat aange vreten muren en balustrades in de binnen bouw betreft, die zoveel eeuwen oud zijn dat de tijd ook zonder medeplichtigheid van rook ze wel uitgeput moet hebben. Op sommige plaatsen is de steen zozeer ver pulverd dat men er met de hand in kan grijpen. Twintig tot dertig jaar is de schatting voor de duur van het herstelwerk aan Westminster Abbey. R. P. MANCHESTER, (Reuter). De Britse econoom. Colin Clark, heeft in de Man chester Guardian een tweetal artikelen ge publiceerd, waarin hij een ernstige inzin king in het Amerikaanse bedrijfsleven om streeks het midden van 1954 voorspelt. Volgens Clark zou deze crisis verschillen van de laatste Amerikaanse economische inzinking omdat de economische tendenties zouden werken in de richting van een vergroting der depressies in plaats van een herstel. Het gevolg zou volgens Clark zijn een kettingreactie, die pich met toenemen de snelheid zou uitbreiden tot andere sec toren van het Amerikaanse bedrijfsleven en zou overslaan naar andere landen, waar van de economie met het dollarsysteem is verbonden. Naar aanleiding van deze voorspellingen van Clark schrijft de Manchester Guardian in een hoofdartikel, dat Clark op basis van mathematische berekeningen, die elders zijn gepubliceerd, een snel om zich heen grijpende crisistoestand voorspelt. Hij spreekt van 6 of 7 millioen werklozen in de Verenigde Staten. Door een zorgvuldige opsomming van de manier, waarop de cri sis van 1929 begon, veronderstelt hij dat iets dergelijks ook thans te verwachten is. Hij wijst in het kort op de gevolgen van een dergelijke crisis voor het Westelijk ge loof in de democratie en de samenhang van het niet-ccmmunistische deel der we reld. Volgens het blad bestaat er geen be hoefte om over dit thema verder uit te wiideo,. NEW YORK (Reuter). De republi keinse senator McCarthy heeft Dinsdag medegedeeld dat hij „radio- en televisie- tijd eist om de tegen mij gerichte aanval van de voormalige president Truman te beantwoorden". McCarthy citeerde een ge deelte uit de rede van Truman, waarin deze verklaarde: „Het is nu duidelijk, dat de tegenwoordige regering om der wille van politieke voordelen het McCarthyisme heeft omhelsd. Ik doel hier niet op de senator voor Wisconsin. Hij is alleen in zoverre belangrijk dat zijn naam een begrip in de wereld is geworden. Dat begrip is het schenden van de waarheid, het vaarwel zeggen van onze historische toewijding tot eerlijk spel, het vaarwel zeggen aan het voorgeschreven beloop van de wet. Het is het gebruik van de grove leugen en de on gefundeerde beschuldiging tegen een wille keurige burger in de naam van Amerika nisme en veiligheid". Waarnemers zijn van mening, dat Tru man het gevechtsterrein heeft aangegeven, niet alleen voor de verkiezingen voor het congres in 1954, maar ook voor wat betreft het ganse politieke bestel der Verenigde Staten. De perscommentaren over Truman's rede waren verdeeld: bladen, behorende tot de Hearst-groep (pro-McCarthy) noem den haar „zwak en fel" en zeiden dat de zinsnede over McCartyisme het toppunt van dwaasheid in zijn rede was. Andere bladen zeiden, dat Truman niet alle vra gen had beantwoord en dat hij op enkele punten dieper moet ingaan. In Truman's kantoor in Kansas City wa ren vijf personen bezig de duizenden tele grammen, die hem uit heel Amerika wer den toegezonden, te openen. Naar zij schat ten, waren 95 percent betuigingen van in stemming. De Amerikaanse procureur-generaal, Herbert Brownell, verklaarde voor de se- naats-subcommissie voor binnenlandse vei ligheid dat van Britse en Canadese zijde druk was uitgeoefend om Harry Dexter White benoemd te krijgen in een hoge functie bij het internationaal monetair fonds. Brownell zeide: ,Het komt mij geheel ongeloofwaardig voor, dat White zou kun nen zijn aangesteld op die post, nadat door het federale recherche-bureau een zeer geheim rapport aan de militaire adjudant van president Truman was gezonden." Brownell zeide dat rapporten betreffen de de financiële activiteit van de Ameri kaanse regering door White aan personen waren gegeven, die verdacht werden van spionnage voor de Sovjet-Unie. Deze inlichtingen toonden aan, dat White „een waardevolle hulp was voor een on dergrondse Sovjet-organisatie, die in Washington opereerde" Er was bewijsma teriaal in overvloed, dat White ontrouw was tegenover de regering der Verenigde Staten. Brownell drong er op aan, dat de rege ring de bevoegdheid zou worden gegeven het aftappen van telefoonlijnen wettig te WASHINGTON. (Reuter). Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Ameri- gaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, Dinsdag verklaard dat de oorspronkelijke erkenning van het Sovjetregiem door Amerika, 20 jaren ge leden, was verkregen onder valse voor wendselen van de zijde van Rusland. Het was Dinsdag juist 20 jaar geleden dat de Verenigde Staten het Sovjet-regiem er kenden. Dulles voegde erbij. dat in die 20 jaren Amerika meer gewonnen dan verloren had door de erkenning. De winst was bijzon der merkbaar geweest tijdens de tweede wereldoorlog, toen Amerika en Rusland bondgenoten waren en de rode legers een verbeten strijd voerden tegen de gemeen schappelijke vijand. Over Bermuda zeide Dulles, dat er geen agenda was vastgesteld of voorgesteld voor de ontmoeting op 4 December tussen pre sident Eisenhower, de Britse premier, Sir Winston Churchill, en de Franse premier, Joseph Laniel, en de ministers van Bui tenlandse Zaken van de drie Westelijke mogendheden. Aangenomen mocht worden, zei hij, dat de conferentie het standpunt zou bespre ken dat de drie Westelijke mogendheden in de toekomst zouden innemen met betrek king tot enkele van de kwesties, die zij verwacht hadden te bespreken met Sovjet- afgevaardigden en die de laatstgenoemden weigerden te bespreken. Op de vraag of er een mogelijkheid be stond dat de West-Duitse regering een ver tegenwoordiger naar Bermuda zou zenden, antwoordde Dulles ontkennend, er aan toevoegend, dat een suggestie in die zin niet was gedaan. Op het bericht dat Engeland en de Ver enigde Staten Frankrijk op Bermuda zou den mededelen, dat indien het Europese verdedigingsverdrag niet binnen zestig da gen zou zijn geratificeerd, een aanvang zou worden gemaakt met de bewapening van Duitse troepen buiten de Europese ver dedigingsgemeenschap om, leverde Dulles het commentaar „helemaal niets van aan". In antwoord op de vraag of de Verenig de Staten andere voorstellen overwogen voor het geval Frankrijk het verdrag niet ratificeerde, zei Dulles dat hij verwachtte dat het zou worden geratificeerd- maken en het recht van getuigen om te weigeren, voor zichzelf bezwarende ver klaringen af te leggen, nietig te verklaren, om hen zodoende te dwingen getuigenis af te leggen. Brownell ontkende, dat hij in zijn rede van 6 November de bedoeling had gehad te zinspelen op de mogelijkheid, dat Truman deloyaal was Maar hij zeide, dat, indien het in 1946 de bedoeling was geweest White in zijn functie te handhaven om hem en andere leden van de spionnage-groep op heterdaad te betrappen, maatregelen had den moeten zijn genomen om te zorgen dat de betrokken personen en de situatie vol komen onder controle waren. J. Edgar Hoover, hoofd van het federale recherchebureau F.B.I., verklaarde voor een subcommissie van de senaat, dat zijn organisatie Harry Dexter White op bevel van Truman in het oog had gehouden, toen deze verdacht werd van spionnage voor Rusland. Doch hij verklaarde dat de F.B.I. nooit had ingestemd met enige afspraak, om White in 1946 in regeringsdienst te houden. Onze correspondent in Washington schrijft: De spanning in het duel tussen Brownell en Truman neemt nog niet de dag toe! Het eindresultaat is niet te voorzien, maar één ding is wel duidelijk: dat het per saldo neer komt op een felle onverbiddelijke strijd tussen de twee grote Amerikaanse partijen. De onderhavige kwestie is daar bij in feite slechts een punt van weinig belang. De voornaamste opzet van de re publikeinse partij is immers door middel van deze aanklacht het rijzend democra tisch getij te doen keren. De democraten daarentegen doen alles om de republikein se tactiek te laten werken als een boeme rang! Dit alles is uitermate onverkwikkelijk, maar niettemin is het zowel voor de Ame rikanen als voor de wereldpolitiek van de grootste betekenis welke partij als over winnaar uit dit duel naar voren zal treden. Truman heeft tot voldoening van zijn aanhangers in zijn grote rede voor de televisie stevig van zich af gebeten en meesterlijk gebruik gemaakt van de ge legenheid om de mésaillance tussen de re publikeinse partij en McCarthy aan de kaak te stellen. Zonder twijfel zullen er bij een volgende verkiezing voor de demo craten stijgende winstkansen zijn, indien het McCarthyisme doorgaat op zijn thema van „insinuaties-zonder-bewijzen". Brownell's optreden in de senaatscom missie maakte het van het begin af aan duidelijk dat het hier ging om een directe aanval van het republikeinse bewind op het regiem-Truman. En bij het publiek werd de indruk gevestigd, dat Truman aanvankelijk de mededelingen der F.B.I. wat erg luchtig heeft opgevat. De grote vraag was daarbij voor velon in hoeverre het van wijs beleid heeft ge tuigd dat White voorlopig ondanks die bezwarende mededelingen op zijn hoge post is gelaten, ook al geschiedde zulks dan voornamelijk om de F.B.I. in de ge legenheid te stellen het onderzoek voort te zetten. Brownell kreeg daarbij krachtige steun van Hoover, directeur der F.B.I. ROME (Reuter). In de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden is Dinsdag een debat begonnen over de ongeregeldheden, die zich twee weken geleden in Triëst heb ben voorgedaan. Rechtse afgevaardigden verweten Engeland en de V.S., Italië bij zijn geschil met Joegoslavië over Triëst „de toetssteen van onze vriendschap" in het geheel niet gesteund te hebben. Zij schreven dit toe aan „de oude Britse vijandschap jegens Italië". Een monarchis tische afgevaardigde verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Triëst hadden aangetoond, dat Italië zich thans moet af vragen of het wel in een verbond (de NAVO) kan blijven, waarin zich „een zo onverzoenlijke vijand als Engeland" be vindt. Verder was volgens spreker de zwakheid van Italië's positie tegenover andere landen gebleken, als gevolg van de Atlantische politiek van vorige regeringen. Premier Pella zou heden antwoorden. Mr. W. H. Overbeek uit Den Haag, de officier voor „corruptiezaken" zal Vrijdag morgen voor de Ilaarlemsche rechtbank de zaak voordragen tegen de rechercheur C. J. B. en de hoofdagent A. J. W. en hier mede zal dan een begin gemaakt zijn aan de handeling van een gedeelte van zoge naamde Velser-affaire. Deze twee mannen worden ervan beschuldigd de namen te hebben bekend gemaakt van zes illegale werkers, die een mislukte overval hadden gepleegd in Velsen. Een van deze mannen, de landbouwer Van der Son werd bij de arrestatie neergeschoten en de andere vijf illegalen werden later door de Duitsers terechtgesteld. De kapitein van de Velser politie, onder leiding van wie de illegale werkers wer den gearresteerd, heeft reeds geruime tijd geleden voor het Bijzondere Gerechtshof terechtgestaan. Hij werd toen veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zeventien jaar. De hoofdagent en de rechercheur, die overmorgen terecht staan hebben voort durend volgehouden, dat zij in opdracht van hun superieuren hebben gehandeld. Dit wordt echter door deze mensen ten stelligste ontkend. De zitting van de Haarlemse rechtbank zal des morgens om half tien beginnen. Prinses Asjraf Pahlevi, zuster van de Perzische Sjah, heeft Dinsdag te Parijs doen weten, dat twee Franse zakenlieden haar waardevolle voorwerpen ter waarde van ongeveer 800.000 gulden hebben ontfutseld. Een van de voorwerpen was een mantel van sabelbont, die zij van Stalin had ge kregen. Haar advocaat deelde Dinsdag mede, dat de Prinses in November van het vorig jaar een jongeman in Parijs had ontmoet, die zich directeur van een maat schappij noemde. De Prinses die met het oog op de onzekere toestand in Perzië over geld in Frankrijk wilde beschikken, deed de jongeman juwelen ter waarde van 300.000 gulden toekomen om ze voor haar te verkopen. Een paar dagen later had de jongeman haar verteld, dat de makelaars, die hij had belast met de verkoop, waren bestolen. De Prinses gaf de jongeman een schriftelijke volmacht om voor haar op te treden. Met deze volmacht maakte de man zich achter eenvolgens meester van een dozijn karpet ten van de Prinses in de Perzische ambas sade en een aantal bontmantels, die zij voor de veiligheid naar een bontwerker in Parijs had gezonden. Sedertdien zijn directeur en zijn mede werker niet meer gezien. mm. Herfstbeeld in Den Helder. Het lichte grijs van de oorlogsschepen en het wit van de meeuwen op de meerpaaltjes steken fel af tegen de grauwe wolken aan de hemel. (Van onze correspondent in Parijs) Na bijna twee jaar over dit brandende onderwerp gezwegen te hebben, is gisteren de Franse Nationale Vergadering baar de batten over de Europa-politiek der minis ters Schuman en Bidault begonnen. Der tig a veertig sprekers zullen elkaar tot en met Vrijdag in deze welsprekendheid- marathon op het spreekgestoelte komen aflossen en daarvan is er gisteren een eer ste tiental aan de beurt geweest. Ofschoon op de sprekerslijst politieke sterren als Schuman, Duclos, Daladier en andere figuren, en men met een zekere spanning de redevoering van Bidault tege moet ziet, die drie a vier uur belooft te duren, zal het zwaartepunt van deze Euro- pa-week toch weer minder bij de kansel dan achter de coulissen zijn gelegen. Er is namelijk in onderlinge besprekingen van fractie-leiders en regering van gisteren af al aan de redactie van een „dagorder" ge dokterd, waarin de algemene conclusie uit de debatten zal worden getrokken en ge formuleerd, welke de ministers Bidault en Laniel op Bermuda en in Den Haag tevens als richtlijn zal moeten dienen. Het zijn vooral de Gaullisten, zoals gisteren op nieuw heel duidelijk bleek, die er alles op zetten om de regering te dwingen zich bij de komende conferentie op de vlakte te houden. Voor de Gaullisten betreft Ber muda, zowel als Den Haag, een simpele, informatieve bijeenkomst, waarbij Frank rijk zich niet zal mogen binden. Zo zij op dit beslissende punt de Kamer niet mee zouden krijgen, en de „Europeanen" dit politieke touwtrekken dus zouden winnen, dan is het niet uitgesloten dat de vijf Gaullistische ministers hun portefeuilles ter beschikking zoullen stellen. Laniel heeft echter officieus al meegedeeeld dat hij zijn kabinet in dat geval toch niet als demissionnair kan beschouwen. De open gevallen plaatsen zullen dan eenvoudig aan anderen worden aangeboden. Hoewel het Europese leger bij deze de batten uiteraard in het centrum staat, komt de ratificatie er van toch nog niet aan de orde. De beslissende debatten daar over zijn pas in Februari te verwachten en deze week gaat het dus nog maar om een voorlopige stellingneming waarbij men de neuzen pro en contra vast wel al zal kunnen tellen. Zoals de stukken nu lijken te liggen, is de Kamer in bijna twee gelijke delen van circa driehonderd leden elk verdeeld, zodat het restant van onge veer dertig stemmen voor- of tegenstan ders aan een volstrekte meerderheid zal moeten helpen. De argumenten, waarmee men gisteren van beide kanten poogde die weifelmoedigen te verleiden, hebben nog weinig nieuwe perspectieven opgeleverd. Palewski, de woordvoerder van de Gaullisten, verzocht Bidault zijn ambas sadeurs achter het ijzeren gordijn op te dragen besprekingen met Rusland en de satellietstaten te entameren voor er met het Europese leger, dat hij als een provo catie aan het adres der Sovjets beschouw de, iets onherstelbaars zou zijn gebeurd. De communist Kriegel-Valrimond was het op dit punt met zijn ultra-nationalis tische tegenstander natuurlijk hartroerend eens en in een gematigd betoog drong ook hij bij de regering aan op regelrecht over leg met Rusland waar Frankrijk, zoals hij herinnerde, door een vriendschapsverdrag nog altijd mee verbonden is. Wij hadden de indruk dat tijdens deze debatten het kardinale punt van de dis cussies werd aangeroerd, namelijk de Duitse herbewapening. Deze herbewape ning moet als onvermijdelijk worden ge zien en het zoeken is slechts naar de beste formule. De nationalisten om over de commu nisten maar niet eens te spreken ver kiezen in laatste instantie een onafhanke lijke weermacht naast een onaangetast eigen Frans leger, terwijl de Europeanen via de E.D.G. met Duitse medewerking de Europese eenheid een eind dichterbij hopen te kunnen brengen. Dit is het grondthema waarop men deze week in het Palais Bourbon nog een on eindig aantal variaties zal krijgen te horen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Charles Kingsley: Wees goed, lieve kind en laat zij die het kunnen knap zijn. (Van onze correspondent in Londen) Londen en een groot deel van Engeland zijn sinds gisteren in de grijsheid van de mist verzonken. Er wordt niet gevlogen. De scheepvaart op de Theems ligt stil en het millioenen-verkeer kruipt traag voor waarts. De verwachting was bovendien dat heden de mist nog dikker zou worden. Vroeger beschouwde iedere Londenaar mist als de gewoonste zaak ter wereld. Maar daarin is verandering gekomen sinds de ramp spoedige gevolgen, die de mist in December van het vorige jaar had, toen meer dan tienduizend personen stierven doordat de mist in hoge mate vermengd was met door de industrie uitgewazemde zwavel en andere giftige bestanddelen, die de mist tot een geelgroene, verstikkende brij maakten. Op het ogenblik ziin de atmosferische omstandigheden precies zoals toen. name lijk windstilte en een onzichtbare heldere hemel boven de mistdeken. De zon, die daarop haar stralen laat vallen is echter niet krachtig genoeg om de mist te doen optrekken. Wanneer de mist nog 24 uur voortduurt, i het onvermijdelijk dat rook en roet weer hetzelfde gevaarlijke mengsel zullen brou wen als vorig jaar. De „fog" verandert dan in ..smog", zoals het nieuwe woord luidt. Er moet heel wat gebeuren vóórdat de flegmatische Engelsen in paniek geraken. Duizenden hebben zich evenwel gisteren als voorzorgsmaatregel voorzien van de, door de nationale gezondheidsdienst kosteloos beschikbaar gestelde maskertjes, die mond en neus bedekken. Het publiek als geheel scheen echter nog te schuchter te zijn om ze op te zetten. Dokters hebben hart- en longpatiënten, alsmede lijders aan adem halingsziekten bezworen om thuis te blij ven of anders de maskers te dragen. De meeste Londense districten beschik ken thans over apparaten om de onzuiver heden in de lucht te meten. Wetenschappe lijk is reeds vastgesteld dat over Londen elke dag 1000 ton rook, 2500 ton zwavel- verbindingen en 2000 ton koolmonoxyde dalen. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enige dagen wordt het weer in het grootste deel van Europa bepaald door een omvangrijk hogedrukge'oied, waarvan het centrum van morgen boven de Balkan was gelegen. In het hogedrukgebied komen uitgestrekte mistvelden voor. vooral in Frankrijk, Enge land en onze omgeving. In Duitsland is de lucht iets droger. De nachtelijke afkoeling op plaatsen met heldere hemel deed in Duitsland de temperatuur vanmorgen tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Intussen neemt het hogedrukgebied lang zaam in betekenis af. Tegelijkertijd breidt het lage drukgebied tussen IJsland en Spitsbergen zich langzaam naar het Zuiden uit. Het weer in ons land ondergaat de komende 24 uur echter nog weinig verande ring. In de komende nacht zal plaatselijk weer mist ontstaan maar in het Oosten van het land kan het echter geruime tijd helder blijven, waardoor daar kans bestaat op nachtvorst. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand CO ■i-B eerslag i mm. f-r- 25 Helsinki mist NW 2 -0 1 Oslo mist NNW 2 -1 0 Stockholm geheel bew. W 3 3 0 Kopenhagen geheel bew. ZZW 3 7 0 Londen mist windstil 7 0 Amsterdam motregen N 2 6 0,1 Brussel nevel Z 4 2 0 Parijs mist ZZO 2 4 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Grenoble onbewolkt windstil -2 0 Nice zwaar bew. NNW 6 8 0 Warschau nevel WZW 3 Berlijn nevel OZO 2 -0 0 Frankfort nevel ONO 3 -2 0 München mist windstil -3 0 Zürich nevel WZW 2 3 0 Genève nevel windstil 3 0 Locarno geheel hew O 1 6 0 Wenen licht bew. OZO 2 -4 0 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome half bew. NO 3 4 0 Neerslag laatste >3coocxx»octoocoo<»ococoo.3ocoooc<>oc 24 uur. -ooooococeoco ooocxx xxce MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Voor het Noorden van het land: droog en overwegend zwaar bewolkt. De zelfde temperaturen of iets hogere. Zwakke tot matige en langs de Wad- denkust later vrij krachtige Zuid-Wes telijke wind. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over het algemeen wéinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. 19 November Zon op 8.06 uur. onder 16.44 uur. Maan op 15.21 uur. onder 6.15 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Woensdag 18 November Hoog water: 0.49 en 13.13 uur. Laag water: 8.53 en 21.09 uur. Donderdag 19 November Hoog water: 1.41 en 14 02 uur. Laag water: 9.49 en 22.04 uur. v v cooaxaoooccoooocccccoxorxxxxxx<xx>occccococccoc<xxjoo'xx>

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1