KERKO OVERHEMDEN Centrale Onderlinge procedeert tegen de staat voor f 1,5 millioen 'met ao'it c^esohmk y haarlcm^ LOOSJES WEK DE GAL UW LEVER OP Octrooirechten gingen door de oorlogshandelingen verloren I0RRIS iefoïe yen dun! PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag f/Z/Zf/Esi Het geschenk zijn mijter waar de Sint voor afneemt SINT NICGLAAS Onderwijs in het Fries bij het lager onderwijs Prof. Zernike's microscoop m Toch ió het zo r"N 2 Twee Duitse verstekelingen op Nederlands schip Koreastrijders onderscheiden Bouwvakkers in N.O. polder protesteren Kerkelijk Nieuws Overhemden Bespreking over loongrens voor sociale verzekering Wetsontwerp tot wijziging van L.O.-wet ingediend KREOFLAVOH Spin en vlieg VJ VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 Het Haagse gerechtshof heeft de plei dooien aangehoord in het proces dat de bedrijfsvereniging „De Centrale Onder linge" in Den Haag, thans in liquidatie, sinds de invoering van de Organisatiewet, voert in beroep tegen de staat der Neder landen. De Centrale Onderlinge wenst ver goeding van tekorten die zijn geleden op de wettelijke ziekengeld verzekering van de Nederlandse arbeiders, in dienst bij aan nemers die voor de „Organisation Todt" opdrachten uitvoerden in de jaren 1943 en volgende. De rechtbank had de vordering van f 1V2 millioen van de Centrale Onder linge afgewezen. Voor de staat pleitte jhr. rrtr. G. W. v. d. Does, voor de Centrale Onderlinge mr. A. E. J. Nvsingh. De bezetter had alle aannemers van „O. T."-werkzaamheden verplicht, hun perso neel te verzekeren bij de Centrale Onder linge voor een premie van 2 y2 pet. Het risico was voor de Centrale Onderlinge zeer ongunstig, tengevolge van slechte voeding, onvoldoende kleding en sabotage van de arbeiders. Toen de verliezen voor de bedrijfsvereniging te groot werden, wendde het toenmalige bestuur zich tot de secretaris-generaal van Sociale Zaken. Deze zou hebben toegezegd dat de Cen trale Onderlinge het risico niet meer be hoefde te dragen en had de verordening uitgevaardigd, dat de eventuele ontstane tekorten bij de Centrale Onderlinge zou den worden omgeslagen over alle bedrijfs verenigingen. Na de bevrijding kwam echter de bepaling dat deze verordeningen geacht moesten worden, niet te hebben bestaan. Mr. Nysingh betoogde nu dat slechts van belang was dat de Centrale Onderlinge het risico niet meer had behoeven te dra gen. Welke maatregelen de secretaris generaal had genomen om dit risico op te vangen was voor de Centrale Onderlinge van geen belang. Voorts meende pleiter dat het een Ne derlands sociaal openbaar belang was ge weest dat de Centrale Onderlinge destijds voortging met de uitbetaling van zieken gelden. Geheuld met de vijand? De landsadvocaat zei dat hij bewijzen had dat de Centrale Onderlinge met de ADVERTENTIE Cable in fijne pastei- tinten 12.90 Collar-Top 17.90, 14.90 Bijpassende Nylondassen 8.90, 3.95 in luxe verpakking Gen. Cronjestraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solist. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengde Zangver. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Platen. 16.00 Fanfarecorps. 16.20 Boekbespre king voor de jeugd. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportuitslagen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 'N Mens kan wat meemaken!, wedstrijd. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Pla ten. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Viool en cello. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Drents programma. 14.50 Platen. 15.10 Van de wieg tot het graf. 15.25 Dans muziek. 15.55 Muziek, causerie. 16.10 Om roeporkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Pla ten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Franse muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.15 Ethno- logische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Radio-Ommeganck. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les. (Op 224. 49 en 42 m.j. 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjorunaal. (Op 224 en 42 m.). bezetter had medegewerkt. Hij had enige brieven waarin de Duitse gezindheid van de toenmalige directie tot uitdrukking kwam en zeide dat z. i. de staat der Neder landen niet maar mogelijk het Duitse rijk wel gebonden was zich aan de over eenkomst te houden. Pleiter concludeerde uit een brief aan Duitse instanties dat de Centrale Onder linge geen garantie had gewenst, maar acoord was gegaan met de verordeningen. Tenslotte voerde hij aan dat de garantie niet van regeringswege was gegeven maar door de toenmalige wetgever. Het hof zal op 7 Januari arrest wijzen. Gedeserteerd uit vreemdelingen legioen Twee Duitse jongens, beiden 20 jaar, zijn op het Nederlandse kustvaartuig „Marvic" als verstekelingen uit Philipville in Afrika naar Amsterdam gekomen. Zij zijn ter beschikking van de Vreem delingendienst gesteld. Zij verklaarden een jaar geleden dienst te hébben genomen in het Franse Vreemdelingenlegioen en opge leid te zijn tot parachutisten. Enige tijd geleden vernamen zij, dat ze zouden wor den uitgezonden naar Indo-China, waar tegen ze bezwaar hadden. Dit was de reden dat zij deserteerden. Zij waren bij hun aankomst in Amsterdam nog in het uni form van het legioen gekleed. De Amerikaanse zaakgelastigde in Ne derland, de heer William C. Trimble, heeft in de legerplaats Oirschot Amerikaanse onderscheidingen uitgereikt aan een aan tal Nederlanders, die zich bij de strijd op Korea verdienstelijk hebben gemaakt. Niet alle 32 te decoreren personen waren aan wezig. Zo ontbraken de zusters F. van der Plas en C. Koopman, die thans nog in Korea vertoeven, waar zij deel uitmaken van de United Nations Commission for the Unification and Rehabilitation of Korea. De heer Trimble bracht in een korte toe spraak de Koreastrijders hulde voor hun plichtsbetrachting en moed. Zij hebben zich, zo zei hij, gedragen op een wijze, welke de hoogste lof verdient. De hoogste onderscheiding verwierf oud- korperaal H. Groen uit Enschedé, die de Zilveren Ster kreeg. De overigen werden met de Bronzen Ster onderscheiden. Zus ter Koopman zal de „Medal of Freedom" ontvangen. Zij willen hun vrije Zaterdag houden In Emmeloord is Donderdag door bouw vakarbeiders, die buiten de Noord-Oost- polder wonen en per bus van en naar hun werk in de polder worden gebracht, een protestvergadering belegd tegen het feit, dat besloten is hen, in elk geval gedu rende de wintermaanden, ook 's Zater dagsmorgens; te laten werken. Ook vorig jaar was. hiervan sprake, maar toen is'datT .niet doorgegaan. Van werkgeverszijde motiveert men de genomen beslissing met de kortere werk dagen gedurende de wintermaanden. Ook is de opmerking gemaakt, dat arbeiders hun vrije Zaterdag misbruikten om te „beunhazen" voor eigen rekening. Vooral deze laatste opmerking heeft ender de ar beiders veel kwaad bloed gezet. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. W. Vroegindewey) J. v. d. Heuvel te Schoon hoven. Beroepen te Aalst (Gld.) J. G. Abbringh te Oosterwolde (Gld.) Bedankt voor Zalk en Veecaten C. J. de Haan te Aarlanderveen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Almelo W. G. Raven te Voorthuizen. ADVERTENTIE In een modieuze sortering, uitsluitend de beste merken als „Kerko". ..Fablo" enz. 89°tot255 en hoger van beste kans bij Gr. Houtstr.120 - KI. Houtstr 58 Gen.Cronjesir. 3-5 ADVERTENTIE LCREEM 's Werelds meest verkochte hairdressing County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr.. Amsterdam ADVERTENTIE BOEKEN - KALENDERS Onze etalages voor zijn gereed. Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Telefoon 17472 Telefoon 23991 Op verzoek van medische zijde heeft een bespreking plaats gehad tussen de Stich ting van de Arbeid en vertegenwoordigers van artsen en ziekenfondsen over de be paling van de loongrens bij de verplichte ziekenfondsverzekering. De stichting heeft een loongrens voorgesteld van f 6000; de artsen wensen niet verder te gaan dan f 5300, welk bedrag ook de minister voor stelde. Na de bespreking zullen de verschillen de standpunten nader schriftelijk worden geformuleerd. ADVERTENTIE U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot regeling van het on derwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal of van een streektaal als voer taal bij het lager onderwijs. In de memorie van toelichting zegt de minister van Onderwijs onder meer. dat men het in Friesland op prijs zou stellen. Indien de mogelijkheid werd verruimd tot het geven van onderwijs in de Friese taal op de lagere school. Het derde lid van ar tikel 2 der Lager Onderwijswet 1920 biedt hiertoe slechts beperkte gelegenheid. Met name kan thans het Fries niet als afzon derlijk leervak worden gedoceerd. Blijkens de ervaring kunnen de meeste kinderen in de Fries sprekende gebieden, als zij op de lagere school komen, alleen Fries snreken en denken. Daarnaast kennen zij enig Ne derlands. doch slechts zo weinig, dat zij zich in deze taal niet anders dan zeer ge brekkig kunnen uitdrukken. Het is daarom op paedagogisch-didactische gronden wen selijk, dat in de lagere leerjaren het Frie's als voertaal bij het onderwijs wordt se- bezigd. Naarmate de kennis van het Ne derlands van deze kinderen zich uitbreidt, kan in de hogere klassen geleidelijk op het Nederlands als voertaal worden overge schakeld. Er zijn in Friesland enkele scholen, waar bij wijze van experiment in de lagere leer jaren onderwijs met Fries als voertaal wordt gegeven. De aanvankelijke uitkom sten van deze proefneming worden gunstig beoordeeld. Verwacht mag worden, dat de resultaten van het onderwijs in het Neder lands er bij zullen winnen. In het wetsontwerp wordt de mogelijk heid geopend, dat de Friese taal als facul tatief leervak aan het leerplan voor scho len voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. wordt toe gevoegd. Voorts wordt bepaald, dat daar, waar naast de Nederlandse taal de Friese taal of een streektaal in levend gebruik is. het leerplan kan bepalen, dat het Fries of die streektaal ten hoogste tot in het derde leerjaar mede als voertaal bij het onder wijs kan worden gebezigd. De erkenning van het vak Friese taal als leervak bij het lager onderwijs brengt mede, dat ook de bevoegdheid tot het ge ven van onderwijs in dit vak moet worden geregeld. In het wetsontwerp is daarom een regeling getroffen, analoog aan die, welke voor het geven vanonderwijs in de moderne talen geldt. Deze regeling houdt in dat er een akte moet worden ingesteld, welke bevoegdheid verleent tot het geven van lager onderwijs in de Friese taal. Bovendien bepaalt het ontwerp, dat be zitters van de tot dusver door de Fryske Akademy en door de Algemiene Fryske Underjocht Kommisje uitgereikte diploma's als bevoegd worden beschouwd. Er is een overgangstermijn vastgesteld gedurende welke docenten in de Friese taal, die niet in het bezit van een diploma zijn, tot het geven van lager onderwijs in dit vak ge rechtigd worden verklaard. Doorsnede van een menselijke zenuw. Links opname door een noryyiale microscoop, rechts opname door een Zeiss phaseconlrast-rnicroscoop. De toekenning van de Nobelprijs aan de Nederlandse professor dr. Zernike heeft in brede kring de aandacht op de geniale uit vinding van deze Groningse geleerde ge vestigd. Geniaal, omdat hij met zijn idee zijn tijd ver vooruit was. Reeds 20 jaar geleden heeft prof. Zernike zijn uitvinding de bekende Zeiss-fabrieken aangeboden, maar toentertijd was een verwezenlijking der phasecontrast-microscopie nog niet, mogelijk. Niettemin waren er bij Zeiss ge leerden, die de theoretische betekenis der vinding beseften en mogelijkheden voor de toekomst zagen, want met goedvinden van prof. Zernike werd octrooi op het phase- contrast-principe aangevraagd, hetwelk aan Zeiss in het jaar 1934 werd verleend. De vervaardiging kon echter nog niet ter hand worden genomen, in elk geval niet tegen een dragelijke prijs. Een andere vinding bracht hierin uit komst. In het jaar 1936 hoorde men voor het eerst van Zeiss T-optiek. Dit is een toepassing voor lenzenstelsels, waarbij de vlakken der lenzen volgens een moeilijk procédé met een oneindig dun vliesie worden bedekt, waardoor storende reflexen worden uitgeschakeld, de lichtdoorlaat- baarheid wordt verhoogd en contrastrijkere beelden worden verkregen. Bij lenzen voor fototoestellen en kijkers wordt deze vinding thans algemeen toegepast en is als reflex- vrije optiek bekend. Maar ook bij het vervaardigen van de phasecontrast-optiek had men met derge lijke dunne vliesjes te maken. Het was de jonge dr. Loos en later ook dr. Michel, die ADVERTENTIE Radtw.i nbiCornn kt ori tci ï*y.xri 1 Handschoenen met lamsvacht Aan de N.V. Nederlandse instrumenten fabriek Waldorp te 's Gravenhage is, na een bijeenkomst van crediteuren in raadkamer van de rechtbank te 's Gravenhage, door deze rechtbank voor één jaar definitieve surséance van betaling verleend. toen een methode voor het vervaardigen van phasecontrast-optiek konden uitwer ken. Nog vóór de tweede wereldoorlog stonden de eerste phasecontrast-microsco- pen van Zeiss ter beschikking. Ook in de eerste jaren van de oorlog vonden nog leveringen dezer microscopen plaats, maar de vervaardiging kwam als gevolg van de oorlog helaas tot stilstand. Na de oorlog hoorde men voor het eerst weer over phasecontrast-microscopie door een film, die de Amerikanen in de Zeiss- fabrieken hadden gevonden. Deze film, die ook door de Amerikanen in Nederland en wel voor geleerden van de Universiteit in Amsterdam werd getoond, verwekte groot opzien. Het was een film, die dr. Michel door een phasecontrast-microscoop had ge maakt en die voor het eerst een interes sant biologisch verschijnsel, namelijk de deling van een levende cel weergaf. De Zeiss-fabrieken en vooral die in West-Duitsland hebben na de oorlog de vervaardiging van phasecontrast-micros- copen onmiddellijk weer opgenomen en sindsdien werden vele duizenden dezer mi croscopen naar laboratoria in de gehele wereld geleverd. Het is dus niet geheel in overeenstemming met de historische feiten, dat een Nederlandse firma de eerste is die deze vinding uit het jaar 1932 toepast, zo als in de laatste dagen werd vermeld. Na genoeg elk groot laboratorium werkt reeds sinds jaren met deze microscopen en nog steeds worden nieuwe toepassingen der vinding van prof. Zernike uitgewerkt. Nieuwe mogelijkheden verwacht men hier bij bij de kankerbestrijding. Uit de hier voor ingezamelde gelden werd dan ook door het Kankerinstituut te Amsterdam een grote filminstallatie met Zeiss phase contrast-microscoop aangeschaft. Te betreuren is wel, dat na de oorlog op grond van geallieerde bepalingen de oc trooirechten op deze belangrijke vinding van Zernike verloren gingen. Protesten hiertegen mochten helaas niet baten. Het is ook daarom bijzonder op prijs te stellen, dat prof. Zernike door toekenning van de Nobelprijs thans ook in materieel opzicht de waardering heeft gekregen, die hem voor zijn prachtige uitvinding toekomt. Ontvoerd. De blonde Franse cabaretzan geres Janine Toscane is, naar gevreesd wordt, in Venezuela in handen gevallen van handelaars in blanke slavinnen, zo deelt de Franse politie mede. De 28- jarige Janine wordt sinds vijf weken vermist. Op 16 September is zij naar Venezuela vertrokken om te zingen in een hotel te Caracas. Zij heeft verschei dene brieven uit die plaats geschreven. De laatste was een geheimzinnige brief, „geschreven in een stijl die veel van de hare verschilde." Daarna is niets meer van haar vernomen. Kou. De Egyptische kust en de Nijldelta hebben Donderdag te lijden gehad van een Noord-Westerstorm, die daken af rukte, bomen ontwortelde en in talrijke steden in Egypte het tram- en autobus- verkeer ontwrichtte. De storm ging ge paard met een koudegolf. De haven van Alexandrië was gesloten voor de scheep vaart. In Damascus, de hoofdstad van Syrië, is voor het eerst sinds mensen heugenis sneeuw gevallen. Vooral de Arabische vluchtelingen, die in tenten zijn ondergebracht, hebben erg te lijden van de plotselinge daling van tempera tuur. Staking. De leiders van 39 vakverenigin gen voor het scheepsbouwbedrijf en de technische industrie, die tezamen drie millioen Britse arbeiders vertegenwoor digen, hebben Donderdag gestemd voor een nationale staking van 24 uur op 2 December, zulks als protest tegen de weigering van de werkgevers een loons verhoging van 15 percent toe te staan. Een staking zou de belangrijke uitvoer- bedrijven ontwrichten.De stemming van Donderdag had plaats na een bijeen komst waarop de werkgevers uit de technische industrie voor de tweede maal de eisen van de vakverenigingen verwierpen. Verzet. De V. S. hebben Donderdag in de bestuurs- en begrotingscommissie van de UNO zich verzet tegen het betalen van vergoedingen aan de elf Amerika nen, die uit de staf van de UNO zijn verwijderd. Volgens de Amerikaanse afgevaardigde heeft de Algemene Ver gadering het recht en de bevoegdheid om betaling te weigeren. Het gaat om een bedrag van ongeveer 170.000 dollar. De functionarissen hadden geweigerd te antwoorden op vragen omtrent hun politieke mening. Expeditie. Naar de Indiase radio-omroep mededeelt, heeft de Nieuw-Zeelandse AlDenclub van de regeringen van Pa kistan en Nepal toestemming gekregen om een nieuwe expeditie te organiseren naar de Himalaya. De expeditie, die in Maart aanstaande in India zal aan komen, zal onder leiding staan van Sir Edmund Hillary, die tezamen met de Sherpa Tensing, de Mount Everest heeft overwonnen. Verstandig. De Britse staatssecretaris voor de betrekkingen met het Gemenebest, Lord Swinton, heeft in antwoord op een vraag inzake het uitroepen van de republiek in Pakistan te Karatsji ver klaard, dat „elk land van het Gemene best het recht bezit, het besluit te ne men, dat het goed dunkt. De betrek kingen tussen Pakistan en Groot-Brit- tannië blijven ongewijzigd, indien Pa kistan bewijst verstandig te zijn door binnen het Gemenebest te blijven." Doodvonnis. Carl Austin Hall en mevrouw Bonnie Brown Heady, schuldig bevon den aan ontvoering van en moord op de zesjarige Bobby Greenlease, zijn Donderdag te Kansas City ter dood ver oordeeld. De vonnissen zullen op 18 December door middel van de gaskamer worden voltrokken. De vader van de ontvoerde Bobby Greenlease zeide na het vonnis aangehoord te hebben: „het is te goed voor hen, maar het is het beste wat de wet kan doen". Program. De Amerikaanse vakbond CIO heeft Donderdag op zijn jaarlijkse con gres een „anticrisisprogram" van negen punten goedgekeurd, dat onder meer inhoudt belastingverlaging voor kleine salarissen,verhoging van het maximum loon van 75 cent tot 1,25 dollar per uur, verhoging van de ouderdomspensioenen en „een wijziging van de monetaire po litiek, die wordt gedicteerd door de bankiers, aan wie de regering-Eisenho- wer gehoorzaamt." ADVERTENTIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'I helpt 20 tabletten 75 ct. 19. Builen gekomen, had Panda nogal veel op Joris aan te merken. „Je hebt het er op aangestuurd, dat die senator mij aanviel!", schreeuwde hij, „als dit de ma nier is, waarop je het nieuws bij voorbaat in elkaar draait, doe ik niet meer mee! Laat me los!!" „Bedaar, manneke", zei Jo ris, Panda stevig vasthoudend, „ge kunt het mij toch niet euvel duiden, dat alles uitkomt, zoals ik het heb beschreven?! Ge hebt nu kennis gemaakt met de risico's van het beroep, doch thans zal ik u eens een aangenamer zijde tonen. Nellie, de charmante dochter van de bierkoning Par- dus, heeft de pers uitgenodigd om een ar tikeltje te schrijven over het verjaarsfeest, dat zij hedenavond viert. Ge kunt toch moeilijk een uitnodiging van deze lieftal lige jongedame weigeren, niet waar?" In derdaad kon Panda het niet weigeren, toen Nellie Pardus hen aan de deur begroette en met haar bekoorlijkste glimlach uitriep: „Wat een schattig leerling-verslaggever- tje! Ga jij straks lieve artikeltjes over mijn verjaarsfeestje schrijven, ventje?!" Zeg daar nu maar eens „NEE" op! WANNEER u niet een al te grote grie zel voor spinnen heeft, zult u waar schijnlijk ook wel eens gekeken hebben naar de manier waarop een spin haar web vervaardigt. Maar zodra dit karweitje ach ter de rug is, ontbreekt het ons gewoonlijk aan het geduld om getuige te zijn van het vangen van de prooi. Een dergelijk geduld behoeft de spin echter niet op te brengen, want zij zou bij wijze van spreken in haar web kunnen slapen zonder dat de vangst daardoor xvordt be ïnvloed. Zodra er iets aan de hand is, wordt zij immers als het ware door een telefoontje gewaarschuwd? De ware spinnen houden er een achttal enkelvoudige oog jes op na, waarmee ze echter vrij slecht kunnen zien. We moeten ons dan ook niet voorstellen dat een spin haar web kan overzien. Zodra een insect in de kleverige draden is beland, snelt de spin er op af. niet omdat ze haar slachtoffer ziet spartelen, maar omdat de door dit dier tje opgewekte trillingen zich langs de dra den voortplanten en aan de spin vertellen, dat ze „beet heeft". Zelf heb ik eens kun nen waarnemen hoe een in het web ge vangen insect doodstil bleef hangen, zodat de ogenblikkelijk in actie gekomen spin weer naar haar uitgangspunt terugkeerde, eenvoudig omdat de eerste schok niet door verdere trillingen werd gevolgd. Uit ervaring weten we allen dat er niets bijzonders gebeurt wanneer we de draden van een web aanraken. De schok die daar- door wordt teweeg gebracht, beantwoordt niet aan de voedingsinstincten van de spin. Maar een trillende stemvork, die voor ons oor de lage g doet horen, brengt de spin onmiddellijk in actie zodra we dit instru ment tegen de draden laten trillen. Dan gedraagt de spin zich alsof zij met een in sect te maken heeft: zij wil de stemvork doden, inspinnen en zo nodig opeten; uiteraard zonder enig succes. De spin reageert dus zeer actief op een trillingsfre quentie van 48 per seconde, maar daarentegen laten alle andere met de voeding ver bandhoudende gebeurtenissen haar volkomen koud. Zou den we haar in een royale bui een smakelijke vlieg vlak voor de mond houden, zij zou op geen enkele wijze op ons aanbod reageren, doch hoogstens wegvluchten voor dit spookach tige gedoe. Want een vlieg buiten het web is voor de spin geen vlieg en daarmee is alles gezegd. Zij heeft het vermogen om een bepaald trillingsgetal van de draden als een signaal op te vatten en onmiddellijk door vanghandelingen te beantwoorden, maar we mogen niet van haar verwachten dat zij zich begeeft buiten dit schema. Dit laatste woord herinnert ons aan web ben, die door iedere spinnensoort volgens een ander schema worden gebouwd. Maar nu het merkwaardige: een spin die één of meer poten kwijt is, maakt een ander web! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)]

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2