Omvangrijke belasting-affaire voor de Haarlemse rechtbank Stel Nobelprijs vrij van Inkomstenbelasting Twee kwekers contra fiscus Valse aangiften over 12 jaren en gefingeerde kwitanties Veertien getuigen en vier verdedigers Bandendieven-complot bij Vredestein ontdekt NESB-leiders hebben „grieven" Tweede Kamer vraagt minister: Beverwijk Hercules gaf geslaagde gymnastiek-uitvoering Vanmorgen in de Vishal Luidsprekers 13 Het opereerde o.m. met een „kanaalzwemmer" Benauwd uurtje van onvrijwillig „kluizenaar" „Opstijgen straaljagers was volkomen verantwoord" Havenarbeider vermist „Job Gouda" vertrekt Dinsdag De „Wonogiri" maakt zijn eerste reis VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 4 Een zeer omvangrijke belastingfraude, die zich heeft afgespeeld in verloop van een periode van ongeveer 12 jaar, werd Donderdag door de Haarlemse rechtbank be handeld. Voor haar verschenen twee bestuurders van een Aalsmeersc handelskwekerij (een naamloze vennootschap) J. B. en M. B., wie beiden overtreding van het Buiten gewoon Navorderingsbesluit ten laste was gelegd. De dagvaarding van de laatst genoemde vermeldde bovendien valsheid in geschrifte en verduistering. Hoeveel aspecten deze zaak bez>t blijkt uit het feit dat er alleen voor M. B., die in hechtenis was genomen, vier verdedigers waren en dat er in zijn zaak veertien getuigen zijn gedagvaard. Hij wordt verdacht van opzettelijke valse aangifte inzake het Buitengewoon Navor deringsbesluit onder meer door achtereenvolgens onjuiste opgave te doen van zün zuiver inkomen van 1941 tot 1943, van zijn zuiver inkomen over 1944 en over Januari tot September van 1945 en door onjuiste opgave van zijn zuiver vermogen op 1 September 1945 voor de Vermogensregistratie. Voorts wordt hem ten laste gelegd het opzettelijk onjuist en onvolledig invallen van aangiftebiljetten voor zijn bedrijf voor de Vennootschaps-, de Ondernemers- en de Omzetbelasting. Daarop volgen in de tenlastelegging valse aangiften voor de Vermogensaanwasbelasting in November 1948 en voor de inkomstenbelasting over 1949, 1950 en 1951. Voorts zou M. B. in de periode van 1940 tot 1945 gefingeerde kwitanties hebben gebruikt om 's rijks belastingen uitgaven onder ogen te brengen, die in werkelijkheid helemaal niet waren gemaakt. Hij liet deze volgens de tenlastelegging ondertekenen door een werknemer van hem en door een bevriende bloemist. Deze kwitanties, zoals „twee schuiten bagger 940", of „28 meter koemest 560, overlegde hij bij de belas tingdienst. Voorts zou hij op een kwitantie van een scheepsmaker, die hem gereed schap leverde, de bedragen 24 en 33,09 hebben „uitgebreid" tot 124 en 133,09. In zijn kasboek zou hij de voor deze ma nipulaties noodzakelijke wijzigingen heb ben aangebracht. Aan het slot van de zeer uitvoerige tenlastelegging werd hij ook beschuldigd van verduistering van gelden van zijn N.V. Het gaat hier om bedragen, die nooit geboekt zijn, zodat het zeer wel mogelijk is, dat hier een stilzwijgende ver deling heeft plaatsgevonden, buiten de boeken om, opdat de fiscus er geen vat op zou hebben. Als getuigen-deskundigen waren onder meer mr. W. Pluckel, hoofd van de fiscale recherche te Amsterdam; de heer W. A. Rookus, hoofdassistent van 's Rijks belas tingen te Amsterdam en de schriftdeskun- dige W. F. Hesselink uit Den Haag ter zit ting aanwezig. De vier verdedigers in deze zaak zijn prof. mr. G. M. G. C. Russel, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, mr. J. H. J. Simons en mr. J. Peters. De eerste zaak van de 46-jarige J. B. werd na de voorlezing van het tenlastege- legde, een valse aangifte voor de navorde ring, geschorst. Daarna kwam de zaak tegen zijn broer, de 54-jarige M. B., in behandeling. De reeds genoemde hoofdassistent van 's Rijks belastingen te Amsterdam, zei bij zijn ver hoor, dat hij in Juni 1951 bij een onderzoek bij de Tuinbouwbank in Aalsmeer tot de ontdekking was gekomen, dat M. B. ver scheidene malen bij deze bank bedragen had opgenomen, die niet in de boeken wa ren verantwoord. In het totaal beliepen deze bedragen ruim 70.009. De verdachte had hem gezegd, dat dit geld betrof dat door een Duitse zakenman in de oorlogs jaren via hem was overgemaakt aan diens zoon, die als Duits soldaat in Aalsmeer gelegerd was. Voorts leidde het onderzoek tot de gewaarwording, dat M. B. ook bij de Twentsche Bank in Aalsmeer diverse ma len bedragen, in totaal ongeveer 90.000, in rekening-courant had opgenomen, die niet in de boekhouding terug te vinden waren. Ontbrekende stukken waren by verdediger Mr. A. D. P. V. v. Löben Seis, een der ver dedigers van verdachte, stelde de getuige de vraag of hij by het onderzoek gevraagd had naar de ontbrekende debiteurenbladen uit de boekhouding en kreeg een ontken nend antwoord. Daarop deed deze verdedi ger een mededeling, die de rechtbank zicht baar verbaasde: hij was in het bezit van enige van deze debiteurenbladen. Toen het onderzoek in de boekhouding reeds gesloten was, had hij ze nog gevon den en daarvan de officier in kennis ge steld. Hij zei deze papieren gaarne alsnog ter beschikking van de rechtbank te wil len stellen. Een der rechters, mr. Drabbe, merkte op dat hij deze gang van zaken zeer bevreemdend vond, dat een raadsman papieren blijkt te bezitten, die bij een on derzoek worden gemist. De zitting werd daarop even geschorst, waarna de rechtbank de papieren opvroeg. Daarna werd de zitting opnieuw geschorst om de heer W. A. Rookus voor het verder verhoor van de inhoud kennis te doen nemen. Dadelijk na de hervatting van de zitting zei de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, dat de rechtbank de raadsman mr. A. D. P. V. van Löben Seis het recht ontzegde om deze papieren ach ter te houden en zo nodig de daardoor noodzakelijke stappen zou nemen. De ver dediger zeide dat de papieren niet door hem zelf waren weggenomen en gaf als zijn mening te kennen dat de raadsman het recht heeft de stukken die hij wenst onder zijn berusting te houden. De getuige-deskundige, de heer Rookus, zeide dat hij ook op deze bladen uit het losbladige debiteurenboek niet de bedra gen had aangetroffen, die bij de Tuinbouw bank waren opgenomen. Maar het onder zoek, dat een rond beeld van de boekhou ding moest verschaffen, was naar hij zeide door het ontbreken van deze papieren zeker een paar weken vertraagd. De verdachte hield vol dat de bij de Tuinbouwbank opgenomen gelden afkom stig waren van een Duitse klant, de fa. Falz en Schaufel, die deze bedragen via hem aan zijn zoon wilde doen toekomen. Het was niet voor zijn bedrijf bestemd, aldus de verdachte. „Het blijft anders een merkwaardis: ver haal," aldus de president, „dat een Duitse soldaat in Nederland van zjjn vader in totaal ongeveer 2 a 2Va ton via u over maakt." Op een vraag of hij de bestemming van de gelden niet aan de Duitse soldaat had kunnen vragen, antwoordde hij, dat men „toch in de bezettingstijd aan een Duitse soldaat geen verklaring durfde vragen" „U stond anders met ze op goede voet," merkte de president op, waarop de ver dachte antwoordde: „het waren goede klanten van me, en daar sta ik altijd mee op goede voet." Omtrent een deel van de niet geboekte, bij de Twentse Bank opgenomen bedragen, zei de verdachte, dat het hier te veel ont vangen geld van een klant in Engeland betrof, dat hij had achtergehouden om het te zijner tijd terug te betalen. Op de vraag van de president waarom hij dan tot nu toe bij het onderzoek had volgehouden dat hij deze bedragen had „achtergehouden voor contante inkopen", beriep verdachte ook hier zich zoals telkens er op dat hij een jaar in de cel had gezeten en zich daardoor de zaken niet zo precies meer kon herinneren. De getuige-deskundige zeide voorts te hebben bemerkt, dat M. B. in 1944 5000 gulden in bewaring had gegeven aan zijn zwager, de P.T.T.-ambtenaar K. R. D. in Heerlen, die het geld daags daarna op zijn spaarbankboekje had gestort. Deze, als ge tuige gedagvaard, beriep zich op zijn ver schoningsrecht, zodat werd volstaan met het lezen van eerder door hem afgelegde verklaringen. De verdachte zelf zeide daarentegen, dat hij K. R. D., die „met 5000 zwart geld zat" had willen helpen door het te doen voor komen dat D. hem dit bedrag schuldig was. Toen het verhoor van de getuigen in de grote en ingewikkelde belastingzaak tegen de Aalsmeerse kwekers J. B. en M. B. gisteravond tegen half negen was afgelo pen maakte de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken bekend, dat de zitting ge schorst werd tot Donderdagmiddag txvee- Uur. Pas dan zal dus de officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, aan zijn requisitoir toekomen en zullen de pleidooien volgen. De gehele dag is besteed aan het horen der getuigen, waarin twee verdedigers, mr. A. D. P. V. van Löben Seis en prof. mr. G. M. G. C. Russel, een actief aandeel namen, het vergelijken van cijfers in de boekhouding met die van een- rekening voor contante aankopen van de verdachten bij de Twentsche Bank in Aals meer, het bestuderen van handtekeningen op kwitanties en van met de hand geschre ven cijfers uit het kasboek op een foto- copie, het laatste met medewerking van de handschriftkundige W. F. Hesselink uit Den Haag. De zitting begon met een verklaring van de president over het feit dat bladen uit het debiteurenboek, die bij het vooronder zoek gemist waren, niet door een der ver dedigers, mr. Van Löben Seis tot vandaag toe behouden hadden mogen worden. Hoe wel de rechtbank dit onjuist achtte, wilde zij daarmee niet zeggen, dat de verdediger deze papieren in het geheim heeft willen achterhouden. Toen werd behandeld 'n geldlening van 4500 gulden door M.B. aan diens broer D.B. (voor de koop van een huis), waarvoor de laat ste een schuldbekentenis had getekend. Deze zou thans op 500 gulden na weer te rug zijn betaald. Dit alles was voor de be lastingen verzwegen. M. B. kwam ten aan zien hiervan weer met eenzelfde verhaal als hij die morgen omtrent het in bewa ring geven van f 5000 aan zijn zwager K. R. D. had gedaan (zie ons blad van giste ren). Hij vertelde dat zijn broer met f 4500 zwart geld zat, dat hij in bewaring had ge nomen totdat D. B. er een huis voor kon kopen. Toen zou afgesproken zijn dat M. B. dit geld „voor de vorm" aan D. B. zou lenen om zo de zuivering er geen vat op te doen krijgen. „Soldat Hugo", een mysterieuze figuur De tegenstrijdige verklaringen van de verdachte, die door deze steeds wer den uitgelegd met de woorden „mijn gedachtengang daarover is niet zo precies meer, 't kan best zijn dat ik eens een ver gissing gemaakt heb", maakten het de rechtbank allerminst gemakkelijk. Op nieuw probeerde men er in de middagzit ting achter te komen of de 200 a 250.000 gulden, die hij in de oorlog van de bank had opgenomen (ze waren overgemaakt door de fa. Falz en Schaufel in Breslau) en die niet in de boekhouding waren ver antwoord, inderdaad zoals hij beweerde, voor een zoon van firmant Falz, de Duitse soldaat Hugo Falz, bestemd waren als „Liebesgabe" van zijn pa öf dat het afrekeningen voor leveranties aan deze firma waren. De verdachte had bij het vooronderzoek medegedeeld, dat vader Falz hem zeven maal had opgebeld om hem te doen weten, dat er weer zo'n som metje door hem aan Hugo te geven op zijn rekening bij de Tuinbouwbank was gestort. Maar door navorsingen is geble ken, dat deze Falz in Mei 1943 was over leden en zes van de zeven telefoontjes uit Breslau waren volgens de verklaringen van de verdachte na die maand geschied. Des morgens ontkende de verdachte dat hij dit ooit verklaard zou hebben, maar in de middagzitting draaide hij weer door toe te geven dat hij het wel verklaard had. maar daarbii niet nauwkeurig was ge weest. ,,'t Was in ieder geval de firma Falz, die belde en dat stond voor mij ge lijk met Falz; maar goed, er heeft ook wel eens een ander dan hij opgebeld", zei hij nu. Er is in deze zaak wel getracht om van de zijde van de firma getuigen er bij te halen, die het al of niet bestaan van de merkwaardige figuur Hugo zouden kunnen aantonen, maar Bres lau ligt achter het IJzeren Gordijn. Mr. Van Löben Seis deed nog de me dedeling dat er zich bij de stukken een enveloppe met getallen moest be vinden, waar de verdachte bij had ge schreven „voor Hugo". De handschrift kundige werd erbij gehaald om te on derzoeken hoe oud de inkt was (uit de bezettingstijd of daarna), maar dat kon de man zo precies niet vaststellen. Later bleek echter uit een aan de N.V. toegevoegd adres op de enveloppe, dat deze in elk geval na de Gur.og gedrukt was. Kwitanties Ook de kwestie van de gefingeerde kwi tanties (in ons blad van gisteren ge noemd) werd met medewerking van de handschriftkundige en met het horen van de employé bij de firma D. J. uit Aals meer, de tuindersknecht J. A. D. uit Lei- muiden en de bloemist J. W. T. te Aals meer als getuigen, nog eens grondig door genomen. De oude tuindersknecht J. D. erkende onmiddellijk dat de verdachte hem een dergelijke kwitantie ten bedrage van f 940 had laten ondertekenen, ofschoon hij nooit een schuit „droge bagger" had geleverd en ook nooit de som op de kwi tantie had ontvangen. Hij had echter trouwhartig gemeend ,,'t is voor me baas dus 't is altijd goed", maar later had hij toch wel even gedacht ,,'t jonge, waarom wou hij dat?" en hij had de kwestie met zijn vrouw besproken. „Dit is pertinent niet mijn handteke ning", verklaarde vervolgens de bloemist W. T. na een andere kwitantie te hebben gezien, „ik heb hem nooit de koemest ge leverd, die op die kwitantie staat. Toen de verdachte verklaarde dat het „absoluut wèl zo" was ontstond er een heftige woordenwisseling. De officier had de getuige reeds gerust gesteld met de woorden „Ach, stoort u zich er niet aan, die man heeft al zovéél leu gens verteld", toen prof. mr. Russel de ge tuige toevoegde, dat hij in een onderhoud met hem en met verdachte op zijn kantoor verklaard had, dat hij de kwitantie wel had getekend. „Dat is een leugen", riep de getuige T. uit, „en omdat u dit hier durft te beweren zal ik eens wat van u zeggen: „U hebt mij bij dat onderhoud gezegd, dat ik verder geen bezwarende verklaringen voor B. meer moest afleggen en de recher che als zij bij mij kwam maar naar uw kantoor moest verwijzen". (Mr. Russel was tevens belastingconsulent van de N.V., waar B. directeur van is). Ook een andere getuige, de 61-jarige schipper G. B. ontkende een kwitantie voor de verdachte te hebben ondertekend 555 voor geleverde grond). Toen de verdachte volhield dat het absoluut vaststond werd ook B. woedend. „U ontkent dus?", vroeg de verdachte. „Ja, ik ontken. Het zijn allemaal leugens van je", repliceerde de oude schipper. Bij de stukken waren ook drie brieven van B. uit de bezettingstijd aan de Duitse firma, die onder enige hilariteit door de president werden voorgelezen. Tenslotte vroeg de president aan het hoofd van de fiscale recherche te Amster dam, mr. W. Pluckel, of er door kwekers in Aalsmeer in de oorlogstijd zoveel zwart moest worden ingekocht, dat daarin de ge noemde 200 a 250.000 gulden, waarvan de fiscus niets kreeg, geheel opgegaan konden zijn. Deze antwoordde, dat er in deze regio nen inderdaad zeer veel zwart verhandeld is, zodat hij een dergelijke besteding van het niet geboekte geld niet onmogelijk achtte. In Enschedé is men een omvangrijke diefstal van autobanden op het spoor ge komen, gepleegd ten nadele van de N.V. „Vredestein", die gevestigd is aan het Twenthe-kanaal aldaar. Honderden bin nen- en buitenbanden tot een waarde van enkele tienduizenden guldens zijn uit het bedrijf ontvreemd. Er zijn acht arrestaties verricht. Ver schillende kopers kregen een proces-ver- baal wegens heling. De magazijnchef, C. T. heeft volgens de politie diefstallen gepleegd met nog twee andere magazijnbedienden. Een dezer zwom met een lijn over het Twenthekanaal naar de fabriek en bond dan enkele opgepompte binnenbanden aan het touw die vervolgens over het kanaal werden getrokken. Ook werd gebruik ge maakt van een boot, welke 's avonds naar de fabriek werd geroeid, waar de banden buiten verborgen lagen. Met behulp van een zaklantaarn werd de roeier te kennen gegeven, dat er geen onraad was. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een Oldenzaler, die in arrest werd genomen op de dag, voordat hij in het huwelijk zou treden. Een bediende van een Rotterdamse verf- fabriek heeft gisteren een benauwd uurtje gehad. Hij was tegen vijf uur 's middags bezig met het opbergen van stukken in de kluis, toen de deur met een klap achter hem dichtsloeg. De sleutels, van de alleen van buiten te openen kluis, had hij in zijn zak en de enige, die ook over sleutels beschikte, was zijn directeur, doch daar deze buiten de Maasstad woonde en al op weg naar huis was, kon deze ook geen redding brengen. De brandweer werd gealarmeerd en ook de GGD was spoedig ter plaatse. Met ver eende krachten begon men een gat in de muur van de kluis te hakken en men had succes. Na een tijdje was men zover, dat men naar de sleutels kon gaan hengelen. Toen men daarmee doende was stond ach ter de redders opeens de directeur, die met een beleefd gebaar zijn sleutels aanbood De jongeman ondervond geen nadelige ge volgen van het uurtje cellulair. Adres vol critiek aan Tweede Kamer „Het uitschakelen van een belangrijke politieke geestesstroming in een democra tie mag niet mogelijk zijn en wanneer zij toch geschiedt, maakt zij de rechten van de mens tot een aanfluiting", schrijven Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis, lei ders van de NESB. in een adres aan de Tweede Kamer. Naar bekend zijn beiden wegens deelneming aan een verboden ver eniging tot twee maanden met aftrek ver oordeeld en inmiddels in vrijheid gesteld, aangezien zij hun straf hebben ondergaan. De zaak zal later in hoger beroep nog voor het gerechtshof dienen. De beide leiders der NESB zeggen in hun adres „dat het blijkens de Memorie van Antwoord op de Justitiebegroting in de bedoeling ligt van de huidige minister van Justitie om bij een vrijspraak in hoog ste instantie op de tegen ons ingestelde strafvervolging zijnde dit een zeer waarschijnlijke mogelijkheid een wets ontwerp in te dienen, waarbij alle als fas cistisch beschouwde organisaties worden verboden". Ook oefenen zij critiek uit op de mi nister, omdat deze volgens hen wel telkens verzekert, dat hij zowel rechts- als links- extremisme zal bestrijden, maar dit niet doet ten aanzien van het communisme. „De communisten kunnen ongestoord en in alle openbaarheid contacten onderhou den met de Sovjet-Unie en reizen naar dit land ondernemen, terwijl aan de NESB het contact met nationale organisaties in West- Europese landen uitdrukkelijk ten laste wordt gelegd en onze passen zijn ingehou den". Van Tienen en rnr. Wolthuis verwijten de minister, dat deze „van voormalige SD- agenten gebruik maakt om voor veilig heidsdiensten en recherche na te gaan wie er al of niet lid is of was van de NESB". „Wij hebben duidelijk blijk gegeven van ons oprecht streven als een legale en de mocratische beweging op te treden, door de verklaring ons thans reeds te willen onderwerpen aan het in het ontwerp zijnde toezicht op of regeling van het partij wezen", vervolgt het adres, „waardoor de volksvertegenwoordiging volledige con trole zou kunnen uitoefenen op onze acti viteiten". De beide leiders besluiten het adres met het verzoek aan de Tweede Kamer aan de plannen van de minister van Justitie in deze geen goedkeuring te hechten. De zaak der Thunderjets „Alleszins verantwoord waren de Woens dagmiddag gehouden vliegoefeningen, waaraan door 18 Thunderjets van de basis Eindhoven werd deelgenomen. Toen om streeks half twee de toestellen startten, was er een zicht van niet minder dan vier kilometer. Terecht gaf de commandant van de betreffende esquadrons, na kennisne ming van het rapport van de meteo-offi- cieren toestemming om op te stijgen". Aldus de opvatting in Haagse militaire luchtvaartkringen over de moeilijkheden waarmede de genoemde 18 Thunderjets te kampen hebben gehad. „Niets wees er op, dat in de toen voor vliegen gunstige weersomstandigheden een verslechtering zou komen. De mist werd zo snel dichter, dat in allerijl maatregelen moesten worden getroffen. Zes piloten konden om half drie op de basis Eindho ven door middel van radar veilig worden binnengeloodst. Intussen waren tussen twee uur en half drie alle bestuurders te ruggeroepen. Het binnenloodsen kost echter tijd omdat ieder zijn beurt moet afwachten. Waar het euvel van tekort aan brandstof zich deed gelden en de mist steeds dichter werd, kre gen de piloten opdracht naar andere bases uit te wijken. Zes toestellen zochten bases in West- Duitsland op: twee zagen toch nog kans veilig op Eindhoven en Volkel te landen. Van de vier Thunderjets, welke nog in de lucht waren en omdat zij het eerst wa ren gestart zonder brandstof kwamen te zitten, wisten er twee perfecte buiklandin gen uit te voeren in de buurt van Ven horst in Duitsland. Voor twee piloten werd de situatie uiterst hachelijk: boven Erp en Wanroy zagen zij zich genoodzaakt hun toestel door middel van de schietstoel te verlaten. De Thun derjets stortten neer". Aan deze officiële uiteenzetting werd nog toegevoegd, dat in de militaire lucht vaart geen enkele risico wordt genomen, zelfs al lijken de omstandigheden op een bepaald ogenblik gunstig, maar moet met onzekere factoren rekening worden gehou den, dan geldt het principe: niet vliegen. De Tweede Kamer is algemeen van oor deel, dat het onjuist zou zijn inkomsten belasting te heffen van de Nobelprijs, die dezer dagen aan een Nederlandse geleerde werd toegekend. Van een opbrengst uit dienstbetrekking is hier uiteraard geen sprake. Afgezien van juridische argumenten, achtte men het echter, mede met het oog Onder grote belangstelling gaf „Hercu les" Woensdag- en Donderdagavond een uitvoering in het K.S.A.-gebouw in Bever wijk onder leiding van haar directeur de heer D. Schmid, welke uitvoering in haar geheel genomen geslaagd genoemd mag worden. Het zwakste punt bij deze vereniging (en als schrale troost moet dan vermeld worden dat dit bij vele gymnastiekvereni gingen het geval is) was het turnen van de heren en van de oudere jongens en dan speciaal het toestelturnen. Het groepje eigen herenleden was aan gevuld met enkele turners van een zuster vereniging, die tezamen hoogbrug en hoog- rek vertoonden. Er was een duidelijk ver schil merkbaar tussen de leden van beide verenigingen. Het turnen van de gasten was beheerst; de oefeningen waren zodanig samengesteld dat ze zonder risico uitge voerd konden worden. De oudste jongens vertoonden tremplin- lijn-bok-springen. Al werd dan door het opvoeren van de hoogte een steeds grotere vaardigheid van deze jongens vereist, het moet toch ook zo zijn dat de sprongen goed afgewerkt moeten worden en daaraan ontbrak het bij enkelen. De jongste jon gens hadden een gymnastieknummer in spelvorm, de Brandweer rukt uit, welk nummer met volle overgave werd uitge voerd en bij het publiek een goed onthaal kreeg. Brugturnen zagen wij van de jongste meisjes B. en C, (klassikaal) en van de dames (individueel). Het klassikaal turnen ging goed gelijk en hier had de leider veel variatie in de oefenstof gebracht. Het individuele brugturnen van de da mes was zeer behoorlijk, aangepast aan de capaciteiten der deelneemsters en prima afgewerkt. Het viel ons op, dat nog vele oudere dames zich nog zo spontaan in spanden om het publiek te laten zien wat zij nog presteren. De jongste meisjes A. en de jongste meisjes C. gaven oefeningen in het voort bewegen, die ongedwongen werden uit gevoerd en daardoor bij het publiek in sloegen. Ook de oefening aan lange banken door een groep van 18 tuxmsters verkreeg door de vlotte wijze van uitvoering het verdiende applaus. Drie meisjes, drie dames en twee heren vertoonden een serie grondgymnastiek van zeer goed gehalte, correct afgewerkt. Zou het niet mogelijk zijn om bij een volgende uitvoering alle heren aan een dergelijk nummer te laten deelnemen en dan een toestelnummer te laten vervallen? Voor de pauze kregen wij nog als ope ningsnummer oefeningen op en aan de lange banken door de kleuters; een spe ciaal nummer voor de ouders dezer kin deren. De oudste meisjes lieten zien, hoever zij al gevorderd waren met de evenwichts- balk, een toestel dat sinds enige jaren in zwang is gekomen en waaraan bij lang durige oefening fraai werk vertoond kan worden. Rest nog te vermelden de goed uitge voerde hoepeloefening van de dames en het optreden van een bewegingskoor, dat juist door de eenvoudige en daardoor goed uitgevoerde bewegingen een waardig slot gaf van de uitvoering. op het karakter van de Nobelprijs, onge wenst, dat een aanslag zal worden opge legd, waarbij de ontvangen prijs tot het inkomen van de Nobelprijswinnaar zal worden gerekend. De Kamer verzoekt de minister van Financiën de desbetreffende inspecteur mede te delen, dat van het hef fen van inkomstenbelasting in dit geval kan worden afgezien. Opbrengst Staatsloterij Enige leden der Tweede Kamer stelden voor naar uit het Voorlopig Verslag over de begroting van Financiën blijkt de opbrengst van de Nederlandse Staats loterij te bestemmen voor culturele doel einden. Hoewel de minister indertijd af wijzend heeft geantwoord op een daar omtrent gestelde vraag, drongen deze leden er op aan deze suggestie nog eens in over weging te nemen. Andere leden, hoewel van mening, dat het beter zou zijn het besluit op de In komstenbelasting 1941 zodanig te wijzigen, dat de aftrek voor bedragen, geschonken aan instellingen van culturele aard zou worden verruimd, konden zich voorlopig met deze suggestie verenigen. Weer andere leden zouden het onjuist achten deze weg op te gaan. Zij vreesden, dat zich dan vele gegadigden zouden mel den voor een aandeel in de opbrengst van de Staatsloterij. Belastingpersoneel Nu de achterstand in de aanslagregeling en de invordering der belastingen eind 1953 vrijwel zal zijn ingehaald en de werk zaamheden betreffende de heffingen-in eens vrijwel tot een einde zijn gekomen, dient zonder twijfel de personeelsformatie van de belastingdienst te worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden, zo merk ten vele Kamerleden op. Zij zijn van me ning, dat steeds het gevaar bestaat, dat naar nieuwe taken wordt gezocht om ver mindering van personeel te voorkomen. Zij verwachten dan ook niet veel van een vermindering, tenzij bepaalde afdelingen worden opgeheven of met andere afdelin gen worden verenigd. Drie trawlers vormden vanmorgen de bezetting van de vismarkt: de Flamingo met 180 kisten schelvis en piepers, 375 makreel, 65 wijting, 25 leng, gul en kool- vis, 25 stokkebit en liefst 690 stijve kabel jauwen, die helaas niet altijd aan de kwa liteitseisen voldeden. Voorts was de Haar lem present met 1500 en de Schoorl met 1000 kisten Kanaalharing. De KW 104 zorgde voor 250 kisten rondvis; een span Urker botters bracht 400 kisten haring mee uit het Kanaal. De Kanaalharing deed vanmorgen van 13 tot 14 per kist, de makreel kwam tussen de 23 en de 25 terecht. De Belgen hadden weinig trek in de slappe „stijve" van de Flamingo, die per regel dan ook niet meer dan 90 tot 70 opbrachten. De kabeljauwen waren mooi groot, maar op de kwaliteit had de handel het een en ander aan te merken. Voor de kisten dikkoppen werd 120 betaald. Het binnenland kocht de schelvis vanmorgen en betaalde voor de grote, grootmiddel en kleinmiddel om de 55, voor de pennen tot 50.en voor de braadjes 30 tot 32. Wijting liet zich met 18 tot 20 betalen. Tong zakte, op de lappen na, verder. De lappen haalden nog de 3.60, maar de grootmiddel deed 2.30 en de halfpondjes 1.95, terwijl de tong één verkocht is voor 1.60 en er 1.30 betaald werd voor de tweeën. Grove schol ging naar Engeland voor ongeveer 45; de enen en de zetschol maakten diezelfde prijs, de tweeën en drieën haalden respectievelijk 2530 en 1822 per kist. Door een misverstand is de besom ming van de „Hoop" gisteren verkeerd doorgekomen. Het schip besomde 13.900. Besommingen van hedenmorgen. Trawlers: Schoorl 13.300, Haarlem 24.100, Flamingo 27.000. Loggers KW 104 6040. De commissaris van politie te Velsen verzoekt inlichtingen omtrent de verblijf plaats van Cornelis Kempe, oud 64 jaar, havenarbeider, wonende Toricellistraat 23 te IJmuiden. Zondag 15 November is Kempe het laatst gezien in de omgeving Velserduinweg-Lange Nieuwstraat. Zijn signalement luidt: lang 1.75 meter, blauwe ogen, bril met donker montuur, donker bruin grijzend haar, gezonde gelaatskleur. Kleding: donkergrijze overjas en donker blauw, gestreept colbert, blauwe schip perstrui, grijze pet en lage zwarte schoe nen. Kempe is slecht van gezicht, zodat een ongeluk wordt gevreesd. Ieder, die in lichtingen kan verstrekken, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie, kamer 14, tele foon 6444. Naar wij vernemen gaat de naar het Franse Gouvernement verkochte IJmui- dense vestzaktrawler „Job Gouda" (IJM 99) Dinsdagmiddag IJmuiden verlaten. Het schip gaat volgens mededelingen namens de rederij MedanBatavia naar Canada (St. Pierre) en er zullen vermoedelijk vijf Fransen deel uitmaken van de bemanning. Het schip staat onder commando van de kapitein Douwe Stobbe. Het nieuwe s.s. „Wonogiri" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd zal Zater dagmiddag onder commando van kapitein P. H. Brunt uit Den Haag voor zijn eerste reis uit Rotterdam vertrekken naar Sin gapore en Indonesië via Southampton, Genua, Port Said en Djeddah. Aan dek van het schip wordt het tweede drietal van de 298 personenrijtuigen ver voerd, die door de Indonesische regering ten behoeve van de Indonesische spoorwe gen in Europa werden gekocht. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 19 op 20 November KW 173 8 k.; KW 95 40 k.; KW 15 20 k.; KW 123 5 k.; KW 42 24 k.; KW 16 50 k.; KW 43 15 k.; KW 19 1 k.; KW 97 17 k.; KW 129 15 k.; KW 110 18 k.; KW 168 5 k.; KW 70 3 k.; KW 170 34 k.; KW 161 25 k.; KW 2 5 k.; KW 5 5 k.; KW 3 10 k.; KW 23 5 k.; KW 9 34 k.; KW 25 5 k.; KW 14 34 k.; KW 22 50 k.; KW 73 15 k.: KW 45 58 k.; KW 138 2 k.; KW 127 17 k.; KW 175 25 k.; KW 38 20 k.; KW 47 20 k.; KW 20 12 k.; KW 54 55 k.; KW 29 5 k.; KW 18 20 k.; KW 32 50 k.; KW 48 5 k.; KW 50 60 k.; KW 67 2 k.; KW 41 17 k.; KW 83 10 k.; KW 49 10 k.; KW 88 34 k.; KW 78 34 k.; KW 141 5 k.; KW 151 12 k.; KW 167 4 k.; KW 130 5 k.; KW 37 5 k.; IJM 75 5 k.; IJM 283 10 k., alles uit halve vleet; KW 7 100 k. uit 30 netten; KW 57 50 k. nog 17 netten halen. Geen vangst hadden: KW 50, KW 6, KW 147, IJM 74. Gemiddelde vangsten: in drie havens 20 kantjes. GESNEDEN DIEPVRIES BOERENKOOL, 30 ct. p. pak P. Kalis, Trompstr. 71. Tel. no. 4561. Zolang de voorraad strekt DIK WITLOF, 50 ct. per kilo Alleen P. Kalis, Trompstr. 71. Tel. 4561. GEVONDEN: br. jekkertje. Teg. adv. kosten terug te be komen Industriestraat 2 C. GR. HERENHUIS te huur gevraagd. Brieven L 2115 WIJ ZIJN HET WACHTEN MOE, reeds 5 j. verkering, wie helpt ons aan woon ruimte? Brieven L 2100. HUWELIJK. Net persoon 39 jaar, zoekt kennismaking m. j. d. of weduwe. Br. L 2117 WIL DE HEER die Maan dagmorgen tussen 9.3010.30 u. bruine damestas m. in houd van dame (die niet in orde was) heeft aangenomen, deze terugbez. Casembroot- straat 34, IJmuiden-Oost. PADVINDERSRIEMEN com pleet met fluit en portemon- naie f 3.25 bij G. Oldenburg, Lagersstraat 14, IJm.-O. „JUBILEUM-AVOND" door C. J. M. V. „Emmanuël" op Zat. 21 Nov., 8 uur in Ned. Herv. Jeugdgebouw. Progr. f 0.60 bij Concierge. DAMES. Ruilt uw oude bont mantel in voor een nieuwe. Bonthuis 't Centrum, Utrecht- sestr. 134 b. h. Frederikspl., A'dam. TeL 39418. EET BROOD VAN VUIJK. Deze week Banket Allerh. 74 c. ]/3 p. Koggetjes 54 c. y2 p., 2 spec, poppen m. am. 59 ct. Heeft U onze heerlijke cake al geproefd a 38 ct. per ons? Voor de St. Nic. letters en figuren J. J. Vuijk. Pres. Steynstr. 35-371, tel. 6409. POLSHORLOGES Dames en Heren, als nieuw met gar. f 8 Vergierdeweg 146, H.-N. MOD. NAAIMACHINES en Breiapparaten. Grootste sor tering, betere service, pret tige betalingsregeling. Jan Geylvoet Jr., Doelstraat 35, Haarlem. Tel. 13538. Opger. 1900. Reparatie-inrichting. BIJ DOLF: Begonia's 35 ct. Cyclamen 75 ct. Soendaplein 31, Hrl.-N. Tel. 19903. WILGEN KLOMPEN ïïjïi beter, zij slaan niet door. De Jong, Willemsbeekweg 94, Strengholtstraat 4. MOEDERS, waarom zoudt gij kousen stoppen? Geeft uw kinderen klompensokken Dit is tevens een nuttig St. Nicolaas cadeau. De Jong, Willemsbeekw. 94 en Streng holtstraat 4. ST. NICOLAAS en ZWAR TE PIET COSTUUMS te huur. Hofdijklaan 28. Tel. no. 4710. WIL PERSOON met zwarte snor, gekleed in lichte re genjas, rijdende op dames fiets met mandje, die Maan dag j.l. op de Velserduinweg omstreeks 11.30 uur een por- temonnaie met inhoud op raapte. deze alsnog afgeven aan Driehuizerkerkweg 70, Driehuis. WONINGRUIL. Flat 2de eta ge huur f 7.80. Gevraagd vrij huis. Brieven L 2116. HUIS te koop gevr. niet voor zelfbewoning. Br. L 2119. GOEDE DUITSE PIANO ge vraagd. Brieven L 2110. 1 PITS GASSTEL te koop gevraagd. De Ruyterstraat 169, IJmuiden. PRIMA HAARD te koop m. onder- en achterplaat, f 22.50 Popelstraat 11. Na 6 uur n.m. HAARDKACHEL te koop, IJmuiderstraatweg 130. DAM. en H. FIETS en H. sportfiets te koop. Rijksstr.- weg 285, H.-N. 3 delig TECH. W. P. EN- CYCL. te koop agb. Korte- naerstr. 13, IJm.-O. Pracht ZILVERVOS GAR NERING te koop f 15. Vel serduinweg 157. Pracht EL. TREIN te koop, norm. spoor, geheel compl. Brieven L 2118. HAARD agb. f 30. A. Har tenhof. IJmuiderstr.weg 60, IJmuiden. TE KOOP: h. winterjassen f 20 en f 15, gesch. jekker v, te m. enige herenhoeden f 2.50, zwarte jas en vest f 35 gestr. en kamg. pant, f 10, zw. lage herenschoenen nw. zolen f 5 m. 43 van particul. Adres te vern. bur. v. d. bL TE KOOP weg. overcompl. nieuwe rooktafel en 6 pers. eet-, thee- en ontbijtservies. Velserduinweg 231. Na 6 uu&

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3