Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem vermogens Prof. Gerbrandy vindt minister Donker te „wetgeverig" Een Eeuw Geleden Raad voor de Jeugdvorming moet niet te veel overheidsorgaan worden Toe is het ontstaan?^ J Verplicht onderwijs in eigen taal PHIUSHAW: TWEEDE KAMER Kort nieuws Dit woord: HORLEPIEP Friezen eisen: Hoger dividend Unilever met Hamea"Ge,ei Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 November 1853 VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1953 Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker is een harde werker en een doorzetter. Daarvan heeft hij onder meer als voorzitter van de Parlementaire Enquête-commissie reeds blijk gegeven. Nu hij minister van .Justitie is, staat hij wat ijver en doorzettingsvermogen betreft nog steeds in het voorste gelid. Daarvoor is hem bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer van alle zijden grote waardering ten deel gevallen. Maar ook is tijdens de debatten van gis termiddag wel de vraag gesteld: Haalt de minister niet te veel over hoop en neemt hij niet te veel hooi op zijn vork? Prof. Gerbrandy (A.R.) vond hem te „wetgeverig". Na een tiental reeds aan genomen wetsontwerpen waren er nog een vijfentwintigtal in de maak, waaronder waarlijk geen onbelangrijke, zoals de her ziening van het Burgerlijk Wetboek. Minister Donker, aldus prof. Gerbrandy, behoort tot diegenen, die menen, dat het recht belichaamd is in de wil van de wet gever, maar dat is fout. Historisch is het ook onjuist er van uit te gaan, dat er een centrale instantie voor wetgeving is, want gewoonlijk heeft de wetgever het recht al getroffen en het dan in gesystematiseerde vorm opgetekend. Anders stond prof Gerbrandy tegen de opvatting van de minister van Justitie, dat hij een ontwerp ter regeling van de echt scheiding maar achterwege moest laten, omdat daarvoor toch geen meerderheid in de Kamer aanwezig zou zijn. Het betrof hier overheidèrecht en daar nu had de wet gever juist wel een taak. Volkomen mis vond prof. Gerbrandy het, dat de Hoge Raad „de schennende hand" naar de wette lijke regeling had uitgestrekt en aldus tot een recht had gemaakt dat men door onder linge overeenstemming kan scheiden. Prof. Lemaire (K.N.P.) wilde even min iets van „deze grote leugen" weten. Prof. Gerbrandy vroeg de minister met een ontwerp te komen, daar het hier geen politieke kwestie betreft. M e j. m r. Zeelenberg (P. v. d. A.) nam de minister in bescherming door op te merken, dat men eigenlijk nooit tevreden is. „Nu hebben we een minister van Jus titie met grote werkkracht, die heel wat op ADVERTENTIE VRIJDAG 20 NOVEMBER Concertgebouw: Pianorecital door Clara Haskil. 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De kamer, waarin wij leven", Rotterdams Toneel, 8 uur. Concert gebouw: „Bato turnt". 8 uur. Kerk der vrij zinnig Hervormden, Jacobstraat 1: Concert t.b.v. „Uit en thuis", door de stichting Het Nederlands Kamerorkest, 8 uur. Rembrandt: Moulin Rouge", 18 jaar. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Een vrouw van slechte reputatie", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Plet duel bij Silver Creek", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Door dik en dun", alle leeft.,, 2.30 uur. „Ontkomen doet niet één", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE HOEST, GRIEP... 'De weldadige warmte van Ther- 'mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. stapel heeft staan en nu is dat ook weer niet goed." Vermakelijk was nog, hoe prof. Ger brandy tot merkbare schrik van dr. Schou ten, een minnares van Lodewijk XIV ten tonele voerde, die erg voor afbreken was geweest, maar aan wie men nu tenminste te danken heeft, dat als men in Hotel Con tinental te Parijs vlak bij de Tuillerieën logeert, er van een prachtig uitzicht te ge nieten valt. „Dat hebben we er tenminste nog van," riep prof. Gerbrandy erkentelijk uit. Uiteraard behoorde tot de vele in de ge- dach ten wisseling aangeroerde onderwerpen de nota over de opleiding van de rechter lijke macht, waarbij m r. Van R ij c k e- vorsel (KVP) en mej, mr.Tendeloo (P. v. d. A.) elkaar ontmoetten in hun ijveren voor de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Anderzijds haalde mej. Tendeloo zich de toorn van de KVP-afge- vaardigde op de hals door haar opmerking, dat de hoogheid van het ambt nog iets anders is dan hooghartigheid van de per soon. Zij verzocht maatregelen tegen de toeneming van verkeersovertredingen en sprak in dit opzicht van een nationale ramp. Zij beval zeer streng optreden tegen onver antwoordelijk rijden aan. Mr. Van d e n H e u v e 1 (KVP) drong ten aanzien van politieke delinquenten op barmhartigheid aan; de heer Haken (C.P.N.) tapte in dit opzicht uit een geheel ander vaatje en bepleitte voorts streng op treden tegen de N.E.S.B. Raad voor de jeugdvorming Des avonds heeft de Kamer haar mening gezegd over het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming. Men kan deze raad beschouwen als een voort zetting van de Centrale Jeugdraad. Het be treft hier nog maar een vaag omlijnde zaak. Want al weet de regering wel wat zij onder jeugdvorming wil verstaan, het terrein is zo uitgestrekt en het vraagstuk heeft zo ontelbaar veel facetten, dat een concreti sering van de taak van het nieuwe advies orgaan nauwelijks kan worden verwacht. De karakteristiek welke de heer Peters (KVP) gaf, was zeker raak, al slaat zij dan ook op een deel zij het het moeilijkste van het probleem jeugdvorming: „Het gaat om boefje". Aan deze ongrijpbare jeugd zijn gister avond in de Tweede Kamer veel woorden gewijd en daaruit is wel duidelijk gewor den, hoe ongrijpbaar dit probleem zelf is. Moet er een staatssecretaris in het bij zonder worden belast met de zaken van de jeugdvorming? De heer Stuf kens (P. v. d. A.) heeft er gisteravond een lans voor gebroken, maar de heer Peters achtte een zodanige gedachte staatsrechtelijk niet uitvoerbaar. Jeugdzorg ressorteert, onder vele departe menten en dat maakt een staatssecretariaat een onmogelijke figuur. De heer Fok kern a (A.R.) had over wegend bezwaar tegen het toevertrouwen van het benoemingsrecht van de leden van de raad aan de overheid en verdedigde een amendement, waardoor de bevoegdheid wordt gelegd in handen van de erkende organisaties voor de Vorming buiten Schoolverband. De heer Til anus (C.H.), die zich bij deze gedachte aansloot, opperde principiële bezwaren tegen de naam van de in te stellen raad. Jeugdvorming behoort prin cipieel tot de taak van gezin en kerk en hij beval aan de naam te veranderen in jeugdraad. Minister Cals zal later antwoorden, ook op de vraag van de heer Tilanus, waarom de raad zal ressorteren onder het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en niet onder dat van Maatschap pelijk Werk. Het Hoogheemraadschap Delfland heeft eervol ontslag verleend aan de hoofd ingenieur ir. A. C. Kolff, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, en aan de secretaris-rentmeester, mr. dr. J. Winsemius, wegens zijn benoeming tot raad adviseur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In hun plaats werden benoemd tot ingenieur ir. A. G. Wiersma. ingenieur bij de polder Walcheren te Middelburg, en tot secretaris-rentmeester dr. A. H. Böhm, hoofd van de tweede afdeling van de Pro vinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. ADVERTENTIE Het woord horlepiep of horlepijp is een verbastering van het Engelse horn pipe, een blaasinstrument met een hoornen mondstuk. Bij overdracht duidde men er ook mee aan een, ge woonlijk door één persoon onder bege leiding van dit instrument uitgevoerde dans, waaiwan wij alleen weten dat hij zeer beweeglijk en inspannend was. Als wij nu zeggen: hij danste de horle piep, willen wii daarmee uitdrukken: hij was buiten zichzelf van opwinding en vreugde en sprong als een dwaas in het rond. Maar vroeger was de horle piep een heel fatsoenlijke dans, die in gezelschappen werd uitgevoerd. Wolff en Deken zeggen ergens van een jonk man: hij speelt muziek en danst een hornpijp; zulk een danser heb je nog nooit gezien! De strijdhond „Fryslan Frij" heeft met algemene stemmen uiting gegeven aan zijn overtuiging: dat de strijd voor Friesland ten diepste een rechtstrijd is, dat de Friese kwesties, welke in politieke behandeling zijn, derhalve een oplossing eisen, die voldoet aan het recht van het Friese volk op eigen onderwijs en cultuur en op berechting en bestuur in eigen taal, dat daarom niet met minder kan worden volstaan dan wettelijk verplicht Fries on derwijs en gelijkberechtiging van Fries en Nederlands in het rechts- en ambtelijk verkeer, dat tot het voeren van de strijd voor het voorafgaande de Friese beweging, beter en in sneller tempo dan tot nu toe, politieke voorlichting, voorbereiding en vormgeving van node heeft. De Raad van Bestuur van Unilever N.V. heeft besloten over het boekjaar 1953 op de gewone aandelen een interim-dividend van 5% pet. (v. j. 4i/2 pet.) uit te keren, dat betaalbaar zal zijn op 10 December. Tezelfdertijd zal Unilever Limited over 1953 op haar gewone aandelen een inte rim-dividend van 6 pet. (v. j. 5 pet.) uit keren. Ten aanzien van deze verhoging van het interim-dividend deelt de Raad van Bestuur van Unilever N.V. mede, dat hij thans op grond van de tot dusverre in 1953 behaalde resultaten voornemens is te zijner tijd aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het slot-dividend over 1953 te bepalen op 8% pet. (v. j. 7i/> pet.). Bij een onveran derde koers van het pond sterling zal het overeenkomstige slotdividend op de ge wone aandelen van Unilever Limited over 1953 9% pet. (v. j. 8V2 pet.) bedragen. Het totale gewone dividend over 1953 zal dan voor TJnilever N.V. 14 pet. (v. j. .12 pet.) en voor Unilever Limited 15-14 pet. (v. j. 131/2 pet.) bedragen. ADVERTENTIE Een gedistingeerd uiterlijk vraagt om een sierlijke gouden arm band. Onze sorterirw is rijk gevarieerd. De Zweedse Prinses Christina heeft les in schoonrijden op de schaats van de schoon- rijdster, die omstreeks 1930 grote bekendheid verwierf: Karin Adren. De Prinses (derde van rechts) in gezelschap van haar vriendinnen, probeert een „standje" op de ijsbaan van het stadion te Stockholm. TONEEL EN DANS Vrijdag- 20 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap speelt de Nederlandse Comedie het blijspel „Een moeilijk mens" van Ludwig Berger in de vertaling van Bert Voeten, onder regie van Ludwig Berger, in décors van Friso Wiegersma en met Han Bentz van den Berg in de titelrol. Zaterdag 21 November, Stadsschouwburg. 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft de eerste opvoering in Haarlem van „De kamer waarin wij leven" (The living room) van Graham Greene onder regie van Ko Arnoldi, met Ko van Dijk en Elisabeth Versluys, Magda Janssens en anderen. Zondag 22 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Reprise door het Rotterdams Toneel van „Muizen en mensen" van Johan Stein- bech. met in de hoofdrollen de regisseur Max Croiset en Ko van Dijk. Verder wer ken mede: Fientje Berghegge. Eli Blom en décorontwerper Lucas Wensing. Dinsdag 24 November, Concertgebouw, 20 uur: Wim Kan houdt een lezing, afgewis seld met voordracht en liedjes, naar aan leiding van de verschijning van zijn nieuwe boek „Corry en ik". Aan de vleu gel: Ru van Veen (grote zaal). Dinsdag 24 November. Minerva-Theater, 20.15 uur: De voordrachtkunstenares Geor gette Hagedoorn en haar begeleider Pierre Verdonck treden op voor de Heemsteedse Kunstkring. Chansons van vandaag, giste ren en eergisteren. Woensdag 25 November, gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling speelt de toneelgroep Her man Bouber het matrozenstuk „Meeuwen boven Sorrento" met Jan Lemaire, André van Dijk en vele anderen. Woensdag 25 November. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft nogmaals een opvoering van „Het uur der verruk king" van Anna Bonacci met Paul Steen bergen, Elisabeth Andersen en Enny Meu nier in de hoofdrollen onder regie van Cees Laseur. Woensdag 25 November. O.R.G.-centrum, 20 uur: De heer A. G. Degenaar, arts te Hilversum, spreekt over „De ontwikkeling van het menselijk denken". (Wester- houtpark la). Donderdag 26 November, Concertgebouw. 20 uur: „Suriname in drie eeuwen" door het Surinaams Danstheater. Indiaanse jacht-, krijgs- en feestdansen met muziek en zang. dansen van gauchos. Afrikanen en Creolen. Vrjjdag 27 November, Stadsschouwburg, 20 uur: VPRO-avond door het Cabaret Chiel de Boer, waaraan verder medewerken Dini van Amstel. Jan Oradi. Sylvain Poons. Swen Smeele en de pianist Bert Botterman. MUZIEK Vrijdag 20 November, Concertgebouw. 20 uur: In de serie recitals door meesterpia- nisten speelt de Roemeense Clara Haskil werken van Bach, Mozart en Beethoven (grote zaal). Zaterdag 21 November. Vrijz. Herv. Kerk, 20 uur: Ten bate van het Sterhuis „Uit en thuis" concerteert het Nederlands Kamer orkest onder leiding van Albert de Klerk met solistische medewei'king van Jaap Stotijn (hobo). Werken van Hellendaal, Purcell. Mozart, Grieg. Pergolesi, Cimarosa (Jacobstraat 1). Maandag 23 November, Concertgebouw. 16 uur: Tweede schoolconcert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden het Dubbelconcert voor viool cn violoncel in a (opus 102) van Brahms en variatiewerken. Herhaling om 19.30 uur. Toelichtingen door de dirigent. Maandag 23 November, Concertgebouw, 20 uur: In de tuinzaal geeft de Haarlemse pianist Henk Bijvanck, zojuist terug van een tournée door Oostenrijk, een recital. Hij speelt werken van Schubert. Bach. Beethoven en Brahms, benevens eigen composities. Dinsdag 24 November, Concertgebouw, 20 uur: Cursus met muzikale illustratie door Willem Andriessen voor Geloof en Weten schap in de tuinzaal. Onderwerp: Beet- hovens ontwikkelingsgang als klaviercom ponist. Uitgevoerd wordt onder meer de Sonata appassionata. Woensdag 25 November. Concertgebouw, 20.15 uur: Zangrecital door de vermaarde alt Luise Parker, begeleid door Gerard Hengeveld, piano, voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Werken van Bacil, Brahms, Fauré, Benjamin Britten en ncgro-spirituals. (grote zaal). Vrijdag 27 November, Concertgebouw, 20 uur: Derde V-concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest met Johan Otten als solist. Op het programma staan ADVERTENTIE ■vdlVlICSd super handverzorging De alt Louise Parker, die Woensdagavond voor dc Haarlemse Kunstgemeenschap in het Gemeentelijk Concertgebouw zingt, begeleid door de pianist Gerard Hengeveld. onder meer het Dei de Pianoconcert van Bartök en de Vierde Symphonie van Tsjaikofsky. DIVERSEN Zaterdag 21 November, Brinkmann, 20 uur: Culturele filmavond van de oud-leerlin- genvereniging der eerste HBS-b „De Garde" met na afloop gelegenheid tot dansen. Vertoond wordt onder meer „The Kid" van Charlie Chaplin (met Jackie Coogan). Zatei-dag 21 November, Dreefzicht, 20 uur: Feestavond van de vereniging „De Oost hoek" met medewerking van de toneel club „De Liester". Opgevoerd wordt „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Feenstra. Bal na. Zaterdag 21 November, Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Een vrouw van slechte reputatie" met Jean Kent. Zondagochtend half elf heeft een reprise plaats van „Hoe groen was mijn dal" naar de gelijknamige roman van Richard Llewellyn. Zondag 22 November, gebouw Domi, 13.30 uur: Feestvoorstelling voor de jeugd ter gelegenheid van het vierde lustrum van de St. Paulusgroep te Overveen. Op het programma staat onder meer de avon turenfilm „Het geheim van de Valcken- horst". Des avonds om kwart over acht voor ouderen onder meer de film „Rid ders zonder harnas". In beide programma's: Jamboreefilms. Dinsdag 24 November, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de ver eniging „Oost en West" wordt de kleuren film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië" vertoond. Dinsdag 24 November, Nulsgebouw, 20 uur: Cursus over moderne schilderkunst door Ewoud de Kat voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling. Tweede avond: het expressionisme in Duitsland, België en Nederland. Donderdag 26 November. Brinkmann, 20 uur: Lezing „Mannen, vrouwen en mensen" door Harriet Freezer, schrijfster van „Elisabeth en de moraal" cn „Is dat nu wel zo?" voor de Vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 26 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Postaal Ge noegen" speelt onder regie van de heer H. H. Kraneveld „Duif en doffer" van Johan Elsensohn. VOLKSUINVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haar lem worden gehouden in het Frans Hals museum (ingang Klein Heiligland) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 20 November: Laatste van twee voor drachten door mejuffrouw A. A. Fokker over „Feestmiddagen voor kinderen", in samenwerking met de Vereniging voor paedagogiek. Maandag 23 November: Tweede en laatste voordracht van dr. A. L. Constandse over „Wereldgebeuren van thans". Dinsdag 24 November: Derde van vier voor drachten door prof. dr. Garmt Stuiveling over „Wezen en werk van het moderne humanisme". Het humanisme en de tien geboden. Autonomie en heteronome moraal. Heymans en Leo Polak. Woensdag 25 November: Laatste van drie voordrachten door H. P. Baard over: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Werken der primitieven. Met lichtbeelden. Woensdag 25 November, Koningin Emma- school (ingang Raafstraat): Jaap Buijs Jr.: „Het goede boek", in samenwerking met de boekhandel van de Arbeiderspers (Af deling Haarlem-Noord). Donderdag 26 November, Minerva-Theater: Tweede van drie voordrachten van prof. dr. M. A. Beek over „Het Profetisme". De profeten als politieke en godsdienstige leiders. (Afdeling Heemstede). TENTOONSTELINGEN Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo. Lorrain en Watteau. Ge opend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuws formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zondags van 13—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: „Le musée chez soi". kleurenreproducties naar oude moderne meesters. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel",.geopend tot 29 November, op werk dagen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Des Zondags van 1417 uur. Toegepaste kunst, affiches eh illustratief werk. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. ADVERTENTIE FRIESE KLOKJES vanaf ƒ125.. 1 A ft T KLEINE HOUTSTRAAT- 105 H v 1 HAARLEM U KOOPT BIJ EEN VAKMAN De Luchtmacht-voorlichtingsdienst deelt mee, dat het harde voorwerp, waarop de Koninklijke Marine bij het dreggen in het IJselmeer is gestoten, niet de Thunder- jet-straaljager blijkt te zijn, die sinds Don derdag is vermist. De opsporingswerkzaam heden worden voortgezet. ADVERTENTIE ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT Door den Boekhandelaar N. de Zwaan te Utrecht zijn zooeven uitgegeven I. „DE AARDE STAAT NIET STIL", een boekje, waarin Duitsche onzin in. het Hollandsch wordt weerlegd, door Jozua, a 0.50. II. „DE AARDE STAAT STIL", waarin bewezen wordt dat de Aarde zich noch om hare as, noch om de Zon beweegt, door C. Schöpfer, a 0.50. (Advertentie).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9