ROMAN VAN DE G.GJD. niet lichte en donkere Hadzijden Agenda voor Velsen Havenberïchten Twee M-schepen en hun historie Bij het afscheid van dr. L. S. Limborgh Meijer AUTO 0 F MOTORRIJLES? het adres Beverwijk TAXI NODIG? Kennemer Lantaarn Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Jazz in „Flora" 7 Filiaal yELO"wasmachineMu trompstr.68 Tel:5198 umuiden „Soldaat" verloor kap en pistoolhouder Burgerlijke stand Velsen Vogelliefhebbers bespreken vogelziekte BEL 5000 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Madoera" ontsprong de dans op het nippertje EEG>ATYl<E:r Feestavond van „Mercurius" Jig Rhythm Club voor VJS J. F. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 ONDER HET BEREIK VAN DE CARILLON KLANKEN uit de Martinitoren zag op de 22ste November 1887 de huidige directeur van Velsens Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. L. S. Limborgli Meijer, het levenslicht in de stad Groningen. Als dit jaar 1953 ten einde is, wordt een loop baan afgesloten, die, na het verlaten der Groningse universiteit, begon met zeven jaren huisarts en praktijk in 't Noorden des lands en zich voortzette bij de genees kundige dienst in Velsen het Velsen van ruim een kwart eeuw geleden. Dr. Pott Hofstede, ook een Groninger, zal hem in het nieuwe jaar opvolgen en dat gaat de nog uitermate vitale huidige directeur wel wat aan het hart. Niet vanwege zijn collega, want zo is hij beslist niet, maar omdat het werk voor de G.G.D. hem al die jaren veel bevrediging heeft geschonken. Terwijl hij toch eigenlijk gewoon huisdokter had willen worden met een praktijk in het Groningse land en de griep van de boerin als eindpunt. Toen de oorlog '14-18 uitbrak en de pas afgestudeerde arts als reserve-officier van gezondheid de Koninklijke wapenrok aantrok om in Apeldoorn, de Harskamp en Amersfoort het vaderland te dienen, bleef er nogal wat tijd over en die heeft hij toen gevuld met een studie voor zijn doctoraal. Temidden van een mannen maatschappij bereidde de heer Limborgh Meijer een proefschrift voor over een verloskundig onderwerp Hij promoveerde en de oorlog liep af. Praktijk in Midwolda, praktijk in Ter Apel; zeven jaar lang was dr. Limborgh Meijer huisarts, toen keek hij rond naar iets anders, iets breders. Al was hij dan in Mid wolda lid geweest van de in die dagen nog bestaande „Gezondheidscommissie" en al had hij in die functie een stukje van zijn sociale verlangens kunnen bevredigen, het zou pas echt worden na de eerste Juni 1925, toen de jeugdige doctor de éénmans- gemeentelijke geneeskundige dienst van de gemeente Velsen onder zijn enthousiast beheer kreeg. In de typekamer Erg veel op een G.G.D. leek het overigens nog niet, want het kamertje in het raad huis, dat nu typekamer heet, was er goed genoeg voor en daar stonden een weeg schaal en wat reageerbuisjes in een net- houten rekje. Dat was Velsens G.G.D. toen. E:genlijk nog niet eens een G.G. en G.D., want pas in 1929 werd die naam officieel door de raad vastgesteld en dr. Limborgh Meijer werd er de directeur van. Jaren heeft hij moeten vechten om er een schoolverpleegster ter assistentie bij te krij gen. Natuurlijk is de zuster er gekomen. In 1930 trad zuster Westra in dienst, die in 1936 werd opgevolgd door zr. Klos. Deze werd twee jaar later vervangen door zr. Kwast, die nog steeds haar werk tot volle tevredenheid van directeur en schoolarts verricht. Het zijn toevallig allen Friezinnen. De kleine roman van Velsens G.G.D. kreeg een wat somber hoofdstuk, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Reeds ge ruime tijd tevoren werd de directeur onder de wapenen geroepen, nu als reserve-diri gerend officier van gezondheid 2e klasse, maar hij kon zijn taak als directeur tegelijk gedeeltelijk blijven vervullen. Te zijner assistentie was dr. B. M. ter Borg toege voegd, een nog jonge arts, geboren in Wil- dervank (in Groningen ligt dat), die het "echter als vrijgezel in 1942 te heet onder de voeten is geworden, zodat hij naar Rotter dam vertrok. De G.G.D. zelf verhuisde in het begin van de oorlog naar de Jan Kos- telijklaan, de heer J. Jaarsveld werd be noemd tot concierge en zo werd het toch werkelijk wat met de dienst, vooral toen er ook nog een „schrijfster" bijkwam, die de omvangrijke ziekenvoedseldistributie admi nistreerde. De directeur was allang weer terug, maar de omstandigheden werden er niet genoegelijker op. Toen dokter Ter Borg weg was, wilde hij het werk liever alleen voortzetten, want tenslotte wist je in die dagen nooit, welke vreemde snuiter er in geschoven werd. De dienst verhuisde weer, nu naar een houten keet achter het huis van dokter Limborgh Meijers buurman. Een stuk van de dienst werd in het doktershuis zelf ondergebracht. Op het nippertje Dat zijn moeilijke jaren geweest. Dat de sympathie van de directeur van de G.G.D. ADVERTENTIE IWflSIWHINES.PMls-HflfiflDDhSrOFZUIGEItiL ZATERDAG 21 NOVEMBER: IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Because you're mine". Rex, 20 uur: „De vrouwenkooi". „De kleine jaarbeurs", 14-24 uuro Cultu reel Gebouw. Accordeonver. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaatsgebouw: Concert. SANTPOORT Toneelver. „Jan van Dommelen", 20.15 uur: Toneeluitvoering „Zomerlust". ZONDAG 22 NOVEMBER: IJMUIDEN Thalia, 15 uur: Cassidy's offer"; 19 en 21.15 uur: „Because you're mine". Rex, 15 en 20 uur: De vrouwenkooi". MAANDAG 23 NOVEMBER: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Ontsnapt aan de guillo tine". Rex, 20 uur: „De vrouwenkooi". Nutsbibliotlieek, Heidestraat, 1921.30 uur. VELSEN NOORD Vrouwengroep P. v. d. A, 20 uur: Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat, mu ziekavond. 'VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. voor het nieuwe regiem niet groot was, was de toenmalige machthebbers bekend. Het was niet altijd gemakkelijk zich op zijn post te handhaven en toch zich zelf te blijven. Veel zorg gaf de diphtherie, die in de be zettingsjaren in hevige mate heerste. Naast een gemiddeld aantal van 5 gevallen per jaar in normale tijden, kwamen in 1943 426 diphtheriegevallen voor. Het serum werd schaars en moest soms per fiets dooi de concierge uit Haarlem of Amsterdam worden gehaald. Geneeskundig schooltoe zicht kon hoe langer hoe minder worden uitgeoefend, omdat van regelmatig school bezoek langzamerhand geen sprake meer was. De geneeskundige controle werd steeds moeilijker, omdat een groot deel van het gemeentepersoneel buiten de vesting moest wonen en alles op de fiets moest geschie den. Nieuwe opbouw Het is gelukkig allemaal voltooid ver leden tijd geworden de oorlog ging voor bij en de bevrijding kwam. In het geschon den Velsen werd puingeruimd en gedacht aan de wederopbouw. Ook van een nieuwe G.G.D.. Dr. Pott Hofstede kwam in dienst op 1 September 1946. De dienst kwam in zijn normale bedding terug en breidde zich geleidelijk uit. Op 1 December 1952 trad een tweede gemeen telijke geneeskundige in dienst, de heer M. Bakker uit Gorredijk. (Friesland). Uit een éénmansdienst is een G.G. en G.D. ontstaan met een directeur, 2 gemeen telijke geneeskundigen, een verpleegster en een concierge. Van het kamertje in het raadhuis is de dienst na enige omzwer vingen gekomen in een' villa aan de Sta tionsweg. Ook deze huisvesting begint weer te klein te worden. En wat nu de hoofdpersoon als zijn beste belevenis in zijn herinnering bewaart? Velsen zelf, IJmuiden, de mensen. Hij heeft er best mee op kunnen schieten. Ze zijn ronduit, je weet, wat je aan ze hebt. Altijd werd met grote welwillendheid gereageerd op een nodig geacht onderzoek in bedrijven en fabrieken. Hij heeft grote bewondering voor wat er in de gemeente aan werk wordt verricht en hij had graag de verdere uit bouw van de gemeente willen meemaken, waaronder de nieuwe huisvesting van de G.G. en G.D. De vriendschappelijke verhoudingen in de G.G.D., de echte teamgeest die er heerst, heeft hem zijn taak belangrijk vergemak kelijkt en veraangenaamd. „Ik hoop ze nog dikwijls te ontmoeten, maar de dagelijkse omgang met hen zal ik missen." Over de volgende gevonden voorwerpen (binnengebracht van 13 tot 20 November) zijn inlichtingen te krijgen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein no. 1, ka mer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzon dering van Zaterdagmiddag: hond, pak met handdoeken, paar handschoenen, zakmes, sleutel, halsketting, jongenspetje, wantje, twee zakdoeken, armband, regenpijpen, portemonnaie, étui met sleutels, padvin- dersriem, handschoen, zadelkussen, ball point, japon, rubberbal, tasje, kinderfiets, kindercape, médaillon, damesrijwiel, al pino, portefeuille, montage-ringsleutel, shawl, riem, ceintuur, pistoolhouder (speel goed), herenrijwiel, penhouder en boek, muts, jas, aktentas en soldatenkap. Vrijdag 20 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Markap van Vlissin- geen. Claus van Rotterdam. Rallus van Rot terdam. Unitas van Waterford. Wolanda van Rotterdam. Vega van Rotterdam. Holderness van Goole. Acaste van Setubal. Amsteldam van Kidjang, Scandia van Sande. Scotland van Antwerpen. Wota van Oxelosund. Ska- gerak van Lulea. Vertrokken zijn: Oostzee naar Abö. Paschol naar Kingslyn. Larenberg naar Bordeaux. Joost naar Ostrand. Lies naar Rotterdam. Afina naar Surte. Oranje naar Southampton. Brouwersgracht naar Rotterdam. Erkalin naar Kingslyn. aLrenberg naar Bordeaux. Bomma naar Arendal. Tuco naar Rotterdam. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 GEBOREN: J. H. Molenkampvan der Riet, d„ Hagelingerweg 72, Santpoort; J. Schol—Zwart, d., Pres. Krugerstraat 50, IJmuiden; F. A. RaakSjoukens, z., Kanaal straat 17, IJmuiden; J. C. GrootMul, d., Bloemstraat 138, IJmuiden; T. S. Jansen— Jongsma, z„ Grahamstraat 20, IJmuiden; C. FrögerDekker, d., Kwekerslaan 9, Sant poort; W. C. van EerdenHoogland, z., Rijks weg 342, Santpoort; A. J. Looy—Walker, z., Planciusstraat 52, IJmuiden-O.; H. Postma Boer, d., Willebrordstraat 7, IJmuiden-O. OVERLEDEN: P. Dekker, 71 j., weduwn. van C. Wijker, P. C. Hooftlaan 26, Driehuis; W. C. M. Pols, 49 jaar, echtgenote van M. Smit, Middenduinerweg 77. Santpoort. ONDERTROUWD: W. L. de Nijs, Kin- heimweg 59, Bloemendaal en M. M. van der Wal, Kievitlaan 3, IJmuiden-O.; W. Jansma, IJmuiderstraatweg 13 c, IJmuiden-O. en E. van Osnabrugge, IJmuiderstraatweg 13 c, IJmuiden-O.; M. J. Vendel, Groeneweg 44, IJmuiden-O. en S. I. van den Berg, Groene weg 78, IJmuiden-O.; F. J. W. Venus, Burg. Rambonnetlaan 7, IJmuiden en M. J. van der Graaff, Bloemstraat 17, IJmuiden; A. C. A. Arons. Genestetstraat 60, Haarlem en W. van der Klooster, Rijksweg 484, Santpoort; H. J. W. Meijram, Zeestraat 146, Beverwijk en E. Stam, Laurillardlaan 20, Santpoort; J. Joon, Buitenhaven 5, Den Helder en P. G. van den Berg, Bloemendaalsestraatweg 108, Sant poort; C. de Waard, Tuindersstraat 101, IJmuiden-O. en C. de Waard, Leeuwerik laan 36, IJmuiden-Oost; W. C. Broomans, Boslaan 9, Bloemendaal en P. Visser, Bloem straat 104, IJmuiden. GEHUWD: J. van Gorsel en G. C. Post, Hoogendorplaan 1 d, Vlaardingen; J. Rensen en C. Streefland, Graaf Willem II laan 61, Pijnakker; J. W. Bul en G. Sijbesma, Meer- vlietstraat 10. Velsen; D. F. Ott en E. E. ter Brugge; F. Welp en L. M. Bakker, Kuikens- weg 165, Beverwijk; J. J. Huybers en G. van Abbeve, de Ruyterstraat 50, IJmuiden; E. L. Anderson en M. A. Sombroek; P. van den Outenaar en G. M. C. Vel, Rijksstraatweg 5, Heemskerk: K. Hoeksma en A. A. C. Har- meijer, Molenpad 67. Leeuwarden; M. Smit en A. E. Dekker, Moerbergplantsoen 191, IJmuiden; S. Haitsma en J. H. Wijker, Kom- Door de Beverwijkse volièrevereniging „Vogelvreugd" wordt op Maandag 23 No vember in hotel „Parkzicht" een ledenver gadering gehouden, waarop men onder meer diverse vogelziekten zal bespreken. Mevrouw de Bock voor de radio Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt Donderdagmiddag 26 Novem ber in het programma „Tussen de bedrij ven door" van de N.C.R.V. over het onder werp „De vrije gift". Onderlinge competitie BDG De uitslagen van de deze week ge speelde partijen in de onderlinge compe titie van de Beverwijkse Damclub zijn: A. J. BomA. Peekei 0-2; G. BakkerC. Spanjaard 2-0; C. AlbersP. Nijman 2-0; A. v. d. ZonN. Adelaar 0-2. Gontactavond van „De Kennemers" Woensdag 25 November houdt de Be verwijkse voetbalvereniging De Kenne mers in haar clubhuis café Wilkes een contactavond. ADVERTENTIE passtraat 34. IJmuiden; J. C. Overwater en J. B. van Rijn, Wijk aan Zeeërweg 139, IJmuiden; M. Groot en Th. Th. M. Janssen, Hoflaan 43, Velsen-N. AN DE VLOOT van de Stoomvaart Maatschappij Nederland werden in de twin tiger jaren een aantal nieuwe schepen toegevoegd. Zo werd in 1926 het in St. Nazaire gebouwde en 14.120 ton metende passagiersschip „Pieter Corneliszoon Hooft" in dienst gesteld, maar behalve dit onderging vooral het aantal vrachtschepen een uitbreiding. Gedurende de jaren 1920 tot en met 1929 kreeg de Mij. Nederland er namelijk 17 vrachtschepen bij. Deze serie begon met de „Enggano"; daarna vier sche pen, waarvan de namen met een „M" begonnen („Madoera"); toen volgden acht schepen met een „S" als beginletter („Salabanka") en in 1929 kwamen de vier „Poelau" schepen gereed. Daarna bestelde men nog zeven schepen, die aan het begin van de dertiger jaren gereed zijn gekomen met namen beginnende met de letter „T", waarvan de „Tabian" de eerste was. Van bovengenoemde schepen is hierbij een plaatje afgedrukt van de „Madoera", op het moment dat het schip in de Amster damse haven wordt verhaald door twee sleepboten van de rederij Goedkoop. Het 9489 bruto reg. ton metende schip kwam in 1922 gereed bij de Forth Ship building Engine Co. te Alloa, welke werf 'n jaar later de „Manoeran" afleverde. De overige twee, „Mapia" en „Moena" ge naamd zagen het licht bij James Laing Sons te Sunderland. De schepen hebben een lengte over alles van 159,41 m, lengte tussen de loodlijnen van 152,70 m, een breedte van 18,43 m en een holte van 11,42 m. Het draagvermogen bedraagt 13.217 ton en de schepen beschikken over een ac commodatie voor 30 passagiers. Diesels Het waren oorspronkelijk stoomsche pen, doch in 1933 werden de stoomma chines vervangen door 2 dieselmotoren van Werkspoor met een vermogen van 6500 pk, althans 3 schepen ondergingen deze ver andering. De „Moena" bleef stoomschip tot haar einde toe en dat einde is gekomen EEN aantal Amsterdamse vishandelaren heeft de handen ineen geslagen en langs de weg der samenwerking een op vallend succes geboekt: in één van de Am sterdamse bladen was Woensdag een ad vertentie te vinden, waarin een grote partij goede en goedkope schelvis voor de vol gende dag werd aangekondigd. Met ver melding van gewicht en prijs der diverse soorten. Donderdag was die schelvis tot verbazing van het aan enige grilligheid te dezen opzichte gewende, visetende publiek, er werkelijk ook en als de berichten uit de hoofdstad niet al te gekleurd zijn, vlogen ze weg. Zozeer zelfs, dat er Vrijdagmorgen al flink meer voor de schelvis betaald moest worden, daar de handel „los" was. Het succes is dus niet uitgebleven en dit gezonde initiatief heeft voor alle partijen resultaten afgeworpen de andere grote steden zullen zich hoogstwaarschijnlijk ook op dergelijke zaken gaan beraden. Als de lekkere snurrevaadschol komt, als de ka beljauw goedkoop is.dan zijn er mo gelijkheden te over om de klant aan de vis te binden en iets te doen aan de mopper partijen over dure, altijd in prijs wisse lende en slecht verkrijgbare vis. Het was wel een week van de schelvis, die nu achter ons ligt. De eerste drie da gen gingen de grofste soorten naar België, maar Donderdag werd het een echte bin nenland-dag en al zakten de prijzen enigs zins, de reder heeft er toch nog best op kunnen varen en dat de klant er content mee was blijkt wel uit de Amsterdamse historie van een paar regels hoger. De ka beljauw blijft zuinig, zodat hier voor de juffrouw uit de winkel niet aan te komen was en ook de gul is haast onbereikbaar. Het slechte weer van de vorige week joeg ook de platvis op. Het begon Maan dag al met een tekort. Dinsdag was er haast niets, Woensdag evenmin, Donderdag weinig. Vrijdag ook al een beetje. De tong zakte mee en de Vrijdag was de goedkoop ste markt in de dalende reeks. Vandaag zijn ze weer wat gerezen als gevolg van de paar wagons tong voor Zwitserland en Italië, waarnaast ook Italië des Zondags graag een tongetje uit Olanda omzet. De haringvangst in het Kanaal blijft matig tot dun: de Herman, die van Zater dag is, had gisteren bijvoorbeeld nog maar een duizend kisten onder de luiken en zal dus vandaag niet aan de markt komen in de hoop, dat het op het laatste moment nog gauw even verandert. En dat er nog een reisje uitkomt. Helaas blijft de Ka naalharing niet lang goed, zodat de roker bijvoorbeeld met een „uitgestelde" aanvoer niet veel beginnen kan. f Octopusjes Meneer J. v. Altena van de Santpoortse Rijksweg heeft zich kostelijk vermaakt met het stuk, dat vorige week in ons bijblad verscheen over de inktvissen en derzelver nut tigheden voor de Chinese keu ken, maar dat de krant die zeekatten „octopusjes" durfde te noemen, deed hem de tra nen in de ogen schieten. Want een octopus is geen zeekat, een octopus is zo'n hele grote vul- penvuller met zuignappen en een heleboel meer armen dan een gewoon mens. Jules Verne heeft er nog van verteld. De onze heet sepia of zeekat. Maar meneer Van Altena: de naam „octopus" was in het inktverhaal dan ook spelen derwijs genoemd na raadple ging van grote encyclopae- dieën en verhandelingen over het intieme leven der koppo- tigen. Dat de inkt er op de Chinese gootstenen niet meer uit zou lopen moet eveneens een beetje betwijfeld worden: de kokki uit de Binnen Ban tammer met wie de inktvisser van Zaterdag zij aan zij heeft staan koken, vond die donker bruine kloddertjes helemaal niet leuk. Niet helemaal schoongemaakt misschien? Maar inderdaad: ze komt meestal goed-schoongemaakt, „ontinkt" en platgesneden in de hal. Meneer Van Altena heeft inmiddels een goed recept voor de bereiding van inktvis en dan is ze wèl lekker, voorspelt hij. Ik ben bereid met hem in een commissie tot voorbereiding van zeekat ten en desnoods octopussen, aangesloten bij de voedsel- raad, te gaan zitten. En samen te strijden tegen de opvatting, dat inktvis al leen maar naar zeemleer smaakt. Eet meer inktvis, vrinden. Steeds meer. Stenen des aanstoots Een kleine vrachtauto, die dezer dagen op het Marktplein een klapperende sprong maak te over een achteloos over de weg gestrooid stuk bouwwerk een klont bakstenen van aanzienlijke hoogte brengt mij op het nog steeds in ons IJmuiden voorkomende euvel van de rommel op straat. Wij gooien blijkbaar graag dingen op straat, bij gebrek aan grach ten, maar als het zulke grote dingen worden als dat halve hunebed, komen er nog eens slachtoffers van, want dat vrachtautootje dartelde er nu wel kermend overheen, maar een fietser was niet zo mooi op zijn vier pootjes terecht gekomen. Kluiten voor passanten Het werpen van voorwerpen naar voorbijgangers is een tweede vermaak, dat in deze onvolprezen gemeente nogal eens voorkomt speciaal tot vermaak van jeugdige inwo ners. Vier knaapjes deden zulks met kluiten en passan ten in de Briniostraat, maar aangezien de Briniostraat vlak bij het politiebureel is gele gen, werd deze euveldaad rap afgestraft: vier mooie bekeu ringen ten nadele van vier op gewonden vaders. Fietspad Meneer de klager van Woensdag: over dat fietspad langs de Lange Nieuwstraat, zou ik u verhalen kunnen vertellen. Van verstoorde wielrijders en kwaaie voet gangers, die elkaar op dat smalle strookje nogal eens in de haren zitten omdat het wat smal is, van winkeliers, die elke dag bijna ongelukjes zien gebeuren, van buspassagiers, die over het fietspad moeten vlieden om het vege lijf, door de NZH zojuist thuisbezorgd, alsnog te redden van een kneus door een wielrijder. En van allemaal over de lan taarnpalen, die het gebrek aan ruimte nog een tikkeltje inge wikkelder maken, omdat ze zo sierlijk net nog op dat fietspad staan. Maar ik doe het nu eens niet. De Lantaarn zou buiten de krant gaan puilen. Jarige Het is mij helaas onmogelijk alle jarigen onder de goede vrinden een gedrukte juich kreet mee te geven op hun feestdag, maar voor Jan Jaarsveld moet een uitzon- - mMMmmm dering worden gemaakt. Jan Jaarsveld, de concierge van de G.G.D. aan de Stationsweg, de hulp en toeverlaat van Vel sens Rode Kruis, de vertrou wensman van velen en de ambtenaar der gemeente Vel sen, die nooit iets te veel is. Jan Jaarsveld wordt Maandag vijftig jaar en bij dit kroon jaar hoort een welgemeende gelukwens voor een man, die zo'n hartelijke handdruk toe komt als weinig anderen. Huurklasse Aan al, die het vroegen en wilden weten: hoort! Velsen is ingedeeld in de tweede ge meenteklasse, zodat ge bij het bepalen uwer huurverhoging, uwer belastingaftrekken en uwer salariëringen, voorzover gebaseerd op deze vreemde klassering in een land, wagr vooral een hokje hoe dan ook om wat dan ook het goed blijft doen, daarmede rekening kunt gaan houden. Tussen servet en tafellaken bevinden wij ons, vrienden-in klasse twee. Fatroon Ik kan er echt niet bij, dat er nog altijd een zekere regel maat blijft in de nare berich ten over kinderen, die met ontplofbare en vaak ook ontploffende vondsten spelen. Deze week: een hele troep jochies, die in alle gemoeds rust met stenen op geweer patronen slaan, omdat er dan zo'n boeiende klap volgt gisteren: twee jongens van 11 en 13 uit de Spaarnestraat, die op straat met overvloedige ijver en een baksteen, even eens gevonden geweerpatro nen afranselen. In deze beide gevallen kwam de politie nèt op tijd, een volgende keer misschien nèt te laat. Is het nu waarlijk onmogelijk, alle kinderen tus sen de 4 en de 40 jaar met na druk, klem en desnoods een tik voor de broek, te wijzen op het doodsgevaar, dat zij tegen kunnen komen? En dat ze er af moeten blüven? Weer op honk Vandaag komt Jan Egbers thuis op nummer 25 in de Bonairestraat. Jan, rangeerder bij de Spoorwegen in IJmui den, ontsnapte in September aan de dood bij een aanrijding met een locomotor op het emplacement IJmuiden-West en werd zwaar gewond naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd. Sindsdien heeft de hele vishal met de patiënt meege leefd en hij kreeg meer bloe men en fruit, dan hij met neus en tanden aan kon. Zijn herstel en thuiskomst hebben aan de „Noordzij" en op het station haast evenveel vreugde gewekt als thuis, in de Bonairestraat. Plezierig, zo'n menselijk medeleven. We moeten het wat meer doen, vrinden. De „Madoera" met haar nieuwe neus. in de tweede wereldoorlog. Nadat het schip op 5 Juni van Bombay was vertrokken met bestemming Canada werd het op 24 Au gustus 1942 door een torpedo getroffen en ging ten onder. Bij deze ramp werden 4 leden van de bemanning als vermist opge geven. De overlevenden konden na veel tegenslagen te hebben ondervonden met de boten, opgepikt worden door een pas serend schip, die hen in Trinidad aan wal bracht. Het heeft er naar uitgezien dat de „Madoera" hetzelfde lot zou treffen als de „Moena" op 23 Februari 1943 op de At lantische Oceaan. De „Madoera" werd toen in het voorschip door een torpedo ge troffen en daar het schip snel zonk gaf de kapitein de overlevenden bevel het te ver laten. De boten bleven echter in de nabij heid en de volgende morgen bleek, dat de „Madoera" nog drijvende was. De kapitein is toen met enkele officieren weer aan boord gegaan en na een ingesteld onder zoek bleek de toestand zo te zijn dat het schip geborgen kon worden. Aan een overkomend vliegtuig werd ge seind om sleepboten en intussen werkte men met man en macht om het schip voor varen gereed te maken, waarmede de overgebleven 7 man bemanning twee da gen na de torpedering gereed kwam. De „Madoera" voer weer. Er werd in de om geving rondgekruist om eventuele over levenden op te pikken, maar er is niets ge zien. Eerst later kwam het bericht dat en kele schipbreukelingen door andere sche pen waren opgepikt, doch velen moesten helaas als vermist worden opgegeven. De „Madoera" met haar zwaar geha vende kop bereikte op 2 Maart 1943 op eigen kracht St. Johns in New Foundland. Later ging het schip voor reparatie naar New York waar het een nieuwe voorsteven kreeg om daarna de diensten weer te her vatten, totdat eindelijk na de 5e Mei ook de „Madoera" met brandende navigatie- lichten in het vertrouwde Amsterdam kon terugkeren. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). In ,,'t Centrum" opent Vrijdag 27 No vember de afdeling Beverwijk van de al gemene bond van handels- en kantoorbe dienden „Mercurius" haar winterseizoen met een feestavond, waaraan zullen mede werken: mevrouw Slichting met voor drachten en de heren Scheltus van Kamp- LAMPENIER ferbeke en Meyer met liederen. ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN Met een fel enthousiasme hebben gis teravond de leden van de Haarlemse „Jig Rhythm Club" een volle Flora-zaal be speeld, tijdens de maandelijkse „Life-mu- sic" avond van de Velser Jazz Society. Dit ensemble, dat zich een eigen stijl permitte ren kan, blonk een paar keer uit in een nummer als het rappe „Fidgety-feet", maar liet zich daarnaast enige malen tot te grote uitbundigheid verleiden, wat de totaal klank niet ten goede kwam. Maar wat het koper van deze band sa men met de clarinettist presteerde, kwam heel dicht bij het werk van beroepsmusici. De formidabele inzet veroverde het in grote getale opgekomen publiek volledig, zodat men zich tijdens het verdere programma wel eens wat te critiekloos aan het ensem ble overleverde. Overigens is het te hopen, dat de VJS deze muzikale mannen nog eens terug ziet. De jam-sessions moeten geslaagd zijn, gezien de prestaties voor de pauze, wij hebben ze door tijdnood niet meer kunnen horen. Het huisorkestje „The sugarfoot stom pers" verdient dit keer een ruimere bespre king dan doorgaans aan deze drie maanden oude band besteed wordt: nummers als „Shining" en in mindere mate ook „Canal Street Blues" deden blijken, dat dit groepje op de goede weg is. Han Baartmans excelleerde achter de piano zijn soli houden een belofte voor de toekomst in, evenals de prestaties van de clarinettist, die echter al te vaak naar de in deze formatie niet thuis horende „Swing" afdaalde. Wanneer deze lof voor alle leden per soonlijk geldt, dan moge niettemin opge merkt worden, dat de homogeniteit soms nog ver te zoeken is, waardoor het effect bedorven kan worden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3