Agenda voor Haarlem Prof. Oud nam mr. Burger over de knie Negen maanden voorwaardelijk geëist tegen twee verdachten Minister Mansholt heeft plan voor voedselsurplussen der V.S. Gaf illegale chef bevel om aangifte van „stunf'-groep door te zetten? Minister Donker zal zijn gratiebeleid niet wijzigen Tentoonstelling jj „Le musée chez soi" Kunsthandel LEFFELAAR j De Boekengids Ab de Jong Mooie meubelen! Hij zal voorstel doen op F.A.O.-overleg in Rome WBm Vanmorgen in de Vishal ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 3 EEN FACET VAN DE „VELSER AFFAIRE" n TIP VAN BOOTZL PN.V. HAARLEMSCHE BOUWSTOFFEN HANDEI TWEEDE KAMER Film over Hitier mag niet gedraaid worden Bromfietser na buiteling in ziekenhuis Vergadering van IJmuidense EVG in „Flora" De haringuitvoer in het derde kwartaal Vrijdag heeft de Bijzonder Strafkamer van de Haarlemse rechtbank een langdurig onderzoek gewijd aan een klein onderdeel van de zogenaamde „Velscr affaire". Aan het slot van zijn uitvoerig requisitoir eiste de Officier van Justitie, mr. W. H. Over- beck uit Den Haag, tegen de beide verdachten, de oud-politiemannen A. J. W. uit Velsen en G. J. B. uit Delft een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. De behandeling betrof één facet van deze Velser affaire: de gevangenneming en de fusillering door de Duitsers van een groep, die een overval gepleegd had op de hoeve van de landbouwer W. van der Zon 1 nde Velserbroekpoldcr. De overval was geschied op 16 Januari 1945, de arrestatie van de groep volgde 16 Februari 1945, op 23 Februari werd een proces-verbaal tegen deze overvallers opgemaakt en daarna werden zij door de Feldgendarmerie naar de Euterpestraat gebracht. Op 7 Maart werd de geroep, bestaande uit J. J. H. van der Haas, P. C. van der Haas, J. F. van der Hc.vden. D. van der Heyden en P. van Sloten in Amsterdam door de Duitsers gefusilleerd. Twee Nederlanders, die hier ten nauw ste bij betrokken zijn geweest, de 40-jarige A. J. W., destijds hoofdagent bij de Vel- sense politie,ven de 45-jarige C. J. B.. thans commies bij de economische controle in Den Haag, en destijds rechercheur in Vel sen. stonden thans terecht. Hun was ten laste gelegd, dat zij beiden als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland, illegalen hadden blootgesteld aan vervolging en vrijheidsberoving door de Duitsers. Als eerste werd de verdachte W. gehoord. De president, mr. J. Petersen, recapitu leerde de feiten van de overval die door hem werden bevestigd: de oude boer Van der Zon was neergeschoten toen hij zich verzette. Uit het feit, dat er twee onder duikers bij hem waren en uit zijn regel matige voedseluitdelingen was gebleken, dat deze boer een goede vaderlander was. Zowel W. als B., die een onderzoek voor de politie te Velsen instelden, gaven alles omtrent deze overval naar zij zeiden on middellijk door aan hun „illegale ehefs",de heren A. K. en mr. J. P. E., welke laatste basiscommandant van de illegaliteit in Vel sen was. Deze hadden hem medegedeeld dat de overval bij v. d. Zon niet met een opdracht te maken had, evenmin als de overvallers als illegalen konden worden bestempeld. In bijeenkomsten ten huize van de illegale chef A. K. in Heemstede en in het Heren hek in Haarlem, was de beide verdachten op het hart gedrukt dat de Duitsers buiten deze zaak gehouden moesten worden en dat de groep voor de Nederlandse justitie ge haald moest worden. Een diefstalletje zou dan de kapstok zijn waaraan de hele zaak zou worden opgehangen. Toen deelde A. IC. op zo'n illegale bijeen komst mede dat tengevolge van een over val van de groep-Van der Haas in Haar lem-Noord acht gijzelaars op de Jan Gij- zenvaart waren gefusilleerd, aldus de ver dachte W. Naar aanleiding daarvan werd het wenselijk geacht deze groep te doen arresteren onder de voorwaarden die reeds zijn genoemd. W. verklaarde óók opdracht van zijn illegale chefs te hebben gehad de groep bij de Velsense politie aan te geven als de overvallers bij Van der Zon in de Velser- broekpolder, ofschoon daardoor het risico groot werd, dat de Duitse Feldgendarmerie ADVERTENTIE Ik lag in Arnhem, Eefde en Laren, In Enschedé, Gorkum en Haren, Maar in warmte en kou, TIP bleef ik trouw In elk dorp, ook in komende jaren! Inz.: Korporaal A. T. (Lichting 52-1) die vandaag afzwaait, kreeg deze inspiratie, dus ook 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. ZATERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De kamer, waarin wij leven", Rotterdams Toneel, 8 uur. Concert gebouw: „Bato turnt", 8 uur. Kerk der vrij zinnig Hervormden, Jacobstraat 1: Concert t.b.v. „Uit en thuis", door de stichting Het Nederlands Kamerorkest, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15. „Een vrouw van slechte reputatie", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Plet duel bij Silver Creek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigran ten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ont komen doet niet één", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Muizen en mensen", Rotterdams Toneel, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", wij dingsmorgen. 10.30 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau". alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Hoe groen was mijn dal", 14 jaar, 11 uur; ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15 uur. „Ontkomen doet niet één", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 23 NOVEMBER Conccrtgobouw: Pianorecital door Henk Bijvanck, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere Wereld". 8 uur. Waalse Kerk: In- terk. Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Rembrandt: ..Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". 18 jaar. 2. 6.45 en 9.15 uur. Eido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar. 8.15 uur. Roxy: „Ont komen doet niet één", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. erbij gehaald zou worden. De korpschef van de Velsense politie P. J. A. S., die N.S.B.-gezind was, had tegenover de ver dachte toen te kennen gegeven, dat hij ook de bedoeling had deze zaak door de Neder landse justitie te doen behandelen. Maar toen de groep-Van der Haas door de ver dachte bij hem was aangegeven, belde hij de Duitse Feldgendarmerie op omdat vol gens hem de politie niet voldoende bewa pend was om de arrestatie alleen te ver richten. W. heeft dit naar zijn zeggen on middellijk aan zijn illegale chefs doorge geven. Op 16 Februari werd de groep in de Besoekistraat in Haarlem gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bij het verhoor van de verdachte B., die samen met W. in voortdurend contact met de genoemde illegale chefs had gestaan kwamen dezelfde feiten aan het licht. „Wij hadden goedkeuring" „Een verwijt van onze chefs omdat de zaak met de groep Van der Haas zo was gelopen hebben we van onze illegale chefs A. K. en mr. J. P. E. nooit gekregen", zo zeiden de beide verdachten, „ze gaven na tuurlijk wel te kennen dat ze het jammer vonden". Een hunner wan zelfs bij de. gewestelijke commandant der illegaliteit mr. N. G. S. ontboden en toen hij tegenover deze zijn spijt over het gebeurde te kennen gaf, had deze hem (volgens hem) gerust gesteld met de woorden, ,,'t is wel goed zo, het waren toch schoften". Arrestaties De beide getuigen, de 50-jarige P. J. A. S. uit Santpoort, die gedurende de oorlog korpschef van de Velser politie was geweest (hij is veertien dagen geleden uit Norg ontslagen) en de 60-jarige C. B. H., tijdens diezelfde periode chef van de i-echerche in Velsen, konden zich niet al te veel van de arrestaties van de overvallen op Van der Zon herinneren. Korte tijd nadat zij de namenlijst uit handen van de verdachten hadden ge kregen, trokken zij er op uit en rolden de „stunt-groep-Van der Haas" op. De korpschef verklaarde op de zitting, fiat hij zich van een gesprek tussen hem en hoofdagent W„ waarbij hij gezegd zou hebben, dat de zaak aan de Nederlandse politie zou worden overgelaten niets her innerde. Hoe het ook zij de korpschef achtte het raadzamer om enige leden van de Duitse Feldgendarmerie mee te nemen tijdens de arrestaties, omdat men ver wachtte dat de groep „Van der Haas" in het bezit was van vuurwapens. De drie volgende getuigen, de 45-jarige mr. J. P. E. uit Amsterdam, de 49-jarige inspecteur van politie in Velsen A. K. en de 46-jarige monteur C. N. v. d. V. uit Velsen, verklaarden allen, dat de namen van de leden van de pseudo-illegale groep Van der Haas aan hoofdagent W. waren gegeven met het strikte voorbehoud, dat hij ze alleen gebruiken mocht zonder de overval op dc boerderij van Van der Zon ter sprake te brengen. W. zou de namen aan zijn superieuren doorgeven, als waren zij de namen van een groep personen, die een inbraak in Sant poort op hun geweten hadden. Men wilde op deze wijze proberen de „slunt"-groep in een Nederlandse gevan genis „op te bergen" om de leden van de groep na de oorlog te laten berechten. Volgens de verdachten zouden deze drie getuigen dit voorbehouden echter beslist niet gemaakt hebben. De getuige a décharge, v. d. B. uit IJmui- den, verklaarde desgevraagd, dat hij er ge tuige van was geweest, dat verdachte W. zich telefonisch met zijn chef mr. P. J. E. (die bekend stond onder zijn schuilnaam „Michel") in verbinding had gesteld om een opdracht te vragen over de werkwijze toen de Feldgendarmerie in de arrestatie van de „stunf'-groep Van der Haas ge mengd was. „Michel" zou toen gezegd hebben, dat de zaak ten koste van alles doorgezet diende te worden en de beide oud-politiemannen uit Velsen hadden dit, hoewel zij, aldus de verklaring van v. d. B., zeer geschokt wa ren, gedaan. Wel hadden de beide agenten aan „Michel" nog voorgesteld onder te duiken maar deze wilde daar niets van weten. De getuige A. K., die des morgens reeds gehoord was en bij wie het (illegale) tele foongesprek zou zijn binnengekomen, wist zich echter evenmin als mr. P. J. E. iets van dit gesprek te herinneren. Mr. P. J. E. zeide, dat er nooit een dergelijk gesprek had plaats gevonden. Men was het overigens ook nu nog niet eens over de vraag, wanneer de namen nu eigenlijk bij de N.S.B.-gezinde korpschef van de Velser politie, P. J. A. S., waren binnen gekomen. S. zelf zeide, dat dit de ochtend voor de nacht van de arrestaties moest zijn geweest en ook de beide ver dachten verkeerden in die mening. De ille gale chefs van de beide verdachten meenden echter, samen met de rechercheur van de politie in Velsen gedurende de oorlog C. B. I-I.dat de namen enkele uren voor het op rollen van de groep Van der Haas overge geven waren. Requisitoir De officier van Justitie mr. W. H. Over- beek uit Den Haag, die speciaal voor deze zitting aan de overigens uit Haarlemse rechters bestaande strafkamer was toege voegd, begon zijn requisitoir met er op te wijzen, dat er in deze zaak talrijke men senlevens zijn te betreuren. Natuurlijk in de eerste plaats de van niets wetende land bouwer W. van der Zon, dan de gehele „wilde"-illegale groep Van der Haas en tenslotte acht gijzelaars, die bij de Jan Gijzenbrug terecht zijn gesteld. Mr. Overbeek was van mening, dat het niet meer dan normaal was, dat deze beide verdachten zichzelf gedurende de zitting van de Bijzondere Strafkamer in een gun stig daglicht wensten te stellen. In deze zaak vertonen echter, aldus de officier, ook de getuigen de neiging om de dingen beter voor te stellen dan zij in werkelijk- ADVERTENTIE Spaamwouderstraat 38-40 EMAILLÉ in rood, geel, groen en grijs voor keukentafels en aanrechten op maat gezaagd. Tel. 15681- 21205 beid zijn. De betrokken verdachten zijn echter in de kern door en door fatsoen lijke mensen, die in de bezettingstijd tot dergelijke feiten zijn gekomen. Mr. Overbeek beschreef in zijn be toog drie factoren, die bij het door geven van de namen een rol had den gespeeld: ten eerste de opdracht van de illegale chefs, ten tweede de hoop van de lagere illegalen, dat indien er iets mis zou lopen er altijd wel door een van de superieuren voor gezorgd zou worden, dat de zaak weer in het reine zou komen en ten derde de overmacht, die op beide verdachten werd uitgeoefend door de korpschef van de Velser politie, die reeds van de zaak op de hoogte was. Daarbij kwam nog, aldus de officier van Justitie, dat de beide verdachten evenals hun chefs der illegaliteit een sterke antipathie voel den tegen de „wilde"-illegalen, die de voedselpositie ernstig in gevaar brachten en er de oorzaak van waren dat onschul- digen werden tei-echlgesteld. Eis Mr. Overbeek wilde bij zijn eis rekening houden met al deze factoren en besloot tenslotte een voorwaardelijke gevangenis straf te vragen voor de tijd van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. ..Niet", zoals hij zeide, omdat hij bang was voor herhaling, maar ..omdat hij niets an ders wist". Een geldboete zou namelijk volstrekt niet in verhouding zijn met de vele mensenlevens, die bij deze zaak be trokken zijn geweest; hij wenste geen on voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen, omdat hij er van overtuigd was dat deze uitlevering van een namenlijst zeer zeker niet onder normale omstamdigheden had plaats gevonden. Pleidooi Mr. Schenkeveld, de verdediger van bei de verdachten begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat in de „Velser affaire" van de vervolging van mannen van naam niets is gekomen. Men heeft slechts zes „dood gewone" mannetjes ondervraagd, waar van één volkomen onschuldig bleek te zijn, twee staan er thans terecht en drie verdachten zullen nog moeten voorkomen. De „Velser affaire" bestaat niet. aldus mr. Schenkeveld. Immers een affaire veron derstelt de aanwezigheid van enig verband en de enige hoedanigheid, die al deze ver dachten gemeen hebben is het feit, dat zij allen gedurende de bezettingstijd verbon den waren aan de politie te Velsen. De eenheid van plaats, tijd en handeling ont breekt echter volkomen. Mr. Schenkeveld meende vervolgens, dat deze beide verdachten door hun (ille gale) superieuren in de steek zijn gelaten, hoewel zij toch vooral gedurende de oorlog getoond hebben bijzonder goede Nederlan ders te zijn. De verdediger zag, aldus zijn verklaring, wel een formele weg om vrijspraak te be pleiten voor de verdachten, maar dezen voelden daar bijzonder weinig voor. omdat zij ervan overtuigd zijn. dat zij volkomen te goeder trouw hebben gehandeld en slechts de bevelen van hun chefs hebben opgevolgd. Mr. Schenkeveld bepleitte voorts vrij spraak met het oog op een artikel uit het B.B.S. waarin staat, dat niet strafbaar is hij, die het feit heeft gepleegd met het oogmerk het algemeen belang te dienen. Immers er moest een einde komen aan de overvallen van de losgeslagen illegalen die bovendien nog aangevoerd werden door een overgelopen N.S.B.'er, namelijk Van der Haas. Voorts bracht de verdediger naar voren, dat de verdachten op bevel van hun meer deren hadden gehandeld en dat er boven dien een mogelijkheid bestond, dat er bij voorbeeld door de gebrekkige telefoonver bindingen van een misverstand sprake was geweest. Mr. Schenkeveld vroeg vrij spraak en indien de rechtbank niet met zijn betoog wenste mee te gaan ontslag van rechtsvervolging op grond van het ambte lijk bevel. Dan pas zijn, aldus de raads man, de verdachten tevreden en er behoeft in deze uitspraak ook niets onterends aan wezig te zijn voor de opdrachtgevers. De officier van Justitie zette hierna nog enkele juridische puntjes op de i en ten slotte bepaalde de rechtbank de uitspraak op 3 December des morgens om half tien. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker heeft zich Vrij dagmiddag krachtig verweerd tegen de principiële critiek van prof. Gerbrandy, die hem te veel „wetgeverigheid" had ver weten. Hij stelde voorop, dat hij vóór alles bezig is zovezel mogelijk de bestaande achterstand op wetgevend gebied, die dooi en nog lang na de oorlog was ontstaan, in te halen. Codificatie zou volgens de Anti- Revolutionnaire afgevaardigde iets heidens zijn, maar de minister van Justitie herin nerde hem aan eer. waarlijk niet heidense wetgever van groot formaat: Mozes! Waar op prof. Gerbrandy prompt repliceerde dat diens wetgeving al duizenden jaren be stond, nooit gewijzigd was en nog steeds toepassing vond. „Weg wetgeving" was de leuze van prof. Gerbrandy geweest, maar wilde dat Kamerlid dan zelf geen wette lijke regeling van de Friese kwestie en wenste hij geen nieuwe Pachtwet?, vroeg n:r. Donker. Had men hem gezegd, dat de wetten op de rechtsovertuiging van het volk moeten berusten, dan zou hij met die stelling geheel accoord hebben kunnen gaan. Principieel verkeerd achtte hij echter, dat het zo'n beetje was voorgesteld alsof bij Justitie dezelfde lijn viel door te trekken, welke men op sociaal-economisch gebied kent en die daar inderdaad soms wel een politieke scheidingslijn vormt. Dergelijke tegenstelling hadden prof. Lemaire en prof. Gerbrandy echter niet mogen introduceren. De minister verklaarde tenslotte het bij zonder op prijs te zullen stellen zijn wet gevend programma voort te zetten, zolang de Kamer niet zou spreken als de beide genoemde afgevaardigden hadden gedaan. Trouwens, wat de opzet van de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek aangaat, had mr. Donker alle lof en waardering voor de bijzondere medewerking, ook van de zijde der Kamer en met name van de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht. Van deze uitlating nam prof. Oud (VVD), voorzitter van die commissie, gaarne acte, toen hij zoals prof. Ger brandy dat later noemde mr. Burger ocer de knie nam naar aanleiding van diens ingrijpen in het debat. De aanvoerder van de fractie van de P. v. d. A., die in eerste aanleg had gezwegen, ging bij de replieken vooraan, omdat hij iets op zijn hart had, waarvan hij meende, dat het op dat ogen blik gezegd moest worden. De uiteenzettin gen van mr. Burger kwamen hierop neer, dat bij de behandeling van de begroting van deze voortreffelijke minister van Jus titie een conservatieve concentratie te hoop was gelopen, met de aanvoerder van de oppositie mr. Oud aan het hoofd, om uit drukking te geven aan conservatieve ADVERTENTIE XOCCOOOOOOCOOQOCOOCCOCCCOOOCCOCCOOCOOOOOOOOOCOCCCOOOCOOC g KLEUR-REPRODUCTIES naar oude en moderne meesters waaronder een uitgebreide collectie naar HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC Wagenweg 102 - Haarlem (Op werkdagen van 10—5 uur) ADVERTENTIE Wij maken de lezers van dit blad attent op de folder, die de post bij U bezorgd heeft en waarop U gratis de nieuwe Boekengids kunt krijgen bij BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden - Tel. 532G De West-Duitse regering heeft Vrijdag de vertoning van de film „Tot vijf minu ten over twaalf" over het leven van Hitier verboden. De film zou Vrijdagavond voor het eerst in de West-Duitse bioscopen wor den gedraaid. Het besluit is genomen door de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder en de ministers van Binnen landse Zaken van de negen West-Duitse staten. Het verbod slaat ook op televisie-uitzen dingen van de film. Een regeringswoordvoerder zeide, dat dc film, waarin wordt getoond hoe Hitier aan de macht kwam, niet mag worden ge draaid, omdat men de overtuiging was toegedaan, dat de film het nationaal-socia- lisme in een goed daglicht stelt. emotie „Zoals het is, was het goed, zoals het was, was het beter." Dat zou dan de leuze zijn geweest van hen, die als politieke opposanten tegen deze minister te velde waren getrokken. Prof. Oud voegde mr. Burger toe, dat deze blijkbaar heel slecht had geluisterd, want anders kon hij onmo gelijk tot een dergelijke conclusie zijn ge komen. Dat hij, prof. Oud, waarlijk niet een oppositiehouding had aangenomen, kon blijken uit hetgeen de minister nu had ge zegd omtrent de samenwerking met de door hem geleide commissie. „Ik sta er verstomd van," zei prof. Oud. „Mr. Burger voert mij als leider der oppo sitie ten tonele, om mij als de ergste criti cus te lijf te gaan. Als er iemand vriende lijk is geweest tegen de minister, dan ben ik het. Ik heb voor zijn werk grote en op rechte waardering. Ik heb slechts mijn twijfel geuit, of hij zijn programma zal kunnen uitvoeren. Ik wil er, ook als voor zitter van de Commissie van Justitie, vol ledig aan meewerken. De minister kan ook verder op mij rekenen. Mr. Burger ontdekt hier tegenstellingen, die er helemaal niet zijn." Na deze bestrafing bewaarde de aan voerder van de P. v. d. A.-fractie verder wijselijk het stilzwijgen. Èen zeer principieel punt, dat de minister van Justitie ook aanleiding tot krachtig verweer had gegeven, was dat van het echtscheidingsvraagstuk. Zeer ongerecht vaardigd noemde hij de bewering, dat hij het uit de weg zou gaan. Het gaat hem hier helemaal niet alleen om „de grote leugen", ADVERTENTIE ADVERTENTIE Koop een doos LINCOL-WAS met een verrassing in de doos voor de kinderen. „LINCOL", Donkere Spaarne 20 Haarlem Tel. 14214 BARTttOORfS'STRAAT 20 —TEL. 13439 GABARDINE REGENJASSEN die echtscheiding bij onderlinge overeen stemming mogelijk maakt, maar om veel meer, waardoor de gehele wetgeving op dit gebied op de helling zou moeten. Gratiebeleid Wat het gratiebeleid betreft, zei de minister, dat de thans nog gevangen ge houden politieke misdadigers gelijkgesteld kunnen worden met gewone misdadigers. Het zijn allemaal lieden, die zich aan ver grijpen tegen lijf. leven, eerbaarheid of goed hebben schuldig gemaakt en dit vaak in een zo afschuwelijke vorm als bij de ge wone misdadigers niet voorkomt. Als voor beeld noemde de bewindsman een tot levenslang veroordeelde Duitser, die in 1944 een groot aantal mensen zonder vorm van proces had doodgeschoten. Als men nu van Duitse kant aandringt op gratie voor „krijgsgevangenen", dan moet men zich daar maar eens dergelijke gevallen voor ogen stellen. Er is dan ook geen kwestie van, dat deze misdadigers voorlopig voor enige strafverlichting in aanmerking komen. Mr. Donker wil deze lieden niet anders behandelen dan gewone misdadigers. Zeer uitvoerig stond de minister stil bij de kwestie van de opleiding der juristen voor het rechtersambt, in welk opzicht ook de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht werd aangeroerd. Handhaving van de aanbeveling voor rechtersbenoemingen was gewenst. Bij de benoemingen is een beleidskwestie aan de orde, die in die aan bevelingen niet altijd voldoende tot uiting komt, namelijk het beleid dat eist, dat ver schillende wereld- en levensbeschouwingen in de rechterlijke macht vertegenwoordigd zijn. Blijkens een mededeling van de minister is een ontwerp-oplitiewet de ministerraad gepasseerd. Binnenkort komt er een wetsontwerp tot wijziging van de bestaande wet van December 1945 omtrent de bezoldiging van de rechterlijke macht. De begroting van Justitie is ten tenslotte met aantekening van het „tegen" der com munisten aangenomen. Prof. Gerbrandy was de eerste van een reeks afgevaardigden, die minister Donker daarna kwam gelukwensen. De Nederlandse minister van Landbouw, S. L. Mansholt, zal tijdens de komende conferentie van de F.A.O., dc Voedsel- en Landbouw Organisatie van de U.N.O., te Rome een voorstel tot internationaal over leg over de Amerikaanse vocdselovcrschot- ten doen. De heer Mansholt vertrekt 26 of 27 No vember naar Rome. Hij heeft zijn plannen tijdens zijn laatste bezoek aan de Ver enigde Staten met zijn Amerikaanse ambt genoot Benson besproken. De Amerikaanse overschotten, aange kocht door de regering om de landbouw prijzen op niveau te houden, zijn op het ogenblik ruim vier milliard dollar waard. Zij hangen als een dreiging boven de we reldmarkt. In de V.S. wint de opvatting veld, dat deze voorraden niet langs de normale handelskanalen kunnen worden gespuid. Dit zou desastreus voor de we- reldlandbouw zijn en een enorme crisis kunnen veroorzaken. In het plan om voor 175 millioen dollar additionele aankopen te doen in enige va luta, waarvoor dan offshore-orders in het kopende land zouden worden geplaatst, ziet men steeds minder heil. Het kopende land zou dan de .eigen voorraden moeten vergroten, of de consumptie verhogen. De enige weg ziet minister Mansholt in het afzetten der voorraden (voornamelijk graan, katoen, tabak en melkpoeder) in die landen, waar aanzienlijke tekorten heersen. Hij denkt hierbij aan India en Pakistan. Aangezien daar koopkracht ontbreekt zouden de prijzen laag moeten zijn of zou men zelfs tot schenkingen moeten over gaan. Door meer gebruik daar, zou op jm 3BSSS8» Vrijdag zijn op het marinevliegkamp Valkenburg zes nieuwe officieren beëdigd. Twee van hen, de lieren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als gewoon schepeling be gonnen en hebben successievelijk alle onderofficiersrangen doorlopen; een dergelijke promotie komt zeer zelden voor. De commandant van het vliegkampkapitein ter zee vlieger J. M. van Olm, neemt luitenant ter zee derde klasse J. F. Jansen de eed af; rechts luitenant ter zee derde klasse Vermeulen. Toen de heer M. H. uit de Velserpolder Vrijdagmiddag op de bromfiets over de Mekog-weg reed, raakte de uitlaat van de motor onverwacht los en kwam tussen de spaken van het voorwiel. H. sloeg hier door over de kop en moest met een diepe snij wond boven het linkeroog en een kneu zing in de borst in het Rode Kruiszieken- huis worden opgenomen. Het plaatselijk bestuur van de EVC, af deling IJmuiden, houdt Maandagavond, 23 November in zaal Flora aan de Zeeweg een vergadering, waarop de heer H. Nooter, secretaris van het verbondsbestuur van de EVC zal spreken over de strijd om de loonsverhoging en tegen de vrije loonvor ming. In het derde kwartaal van dit jaar heeft steurharing, volgens opgave van de Dienst Nederlandse Haringeontróle bedragen 14.663.736 kg netto ter waarde van 8.280.844 tegen ruim 8 millioen kg ter waarde van ruim 5 millioen gulden in het derde kwartaal van 1952. De voornaamste afnemers zijn in het derde kwartaal geweest: België met 2.94 millioen kg ter waarde van 1.6 millioen; Duitsland met ruim 4 millioen kg ter waar de van 2.3 millioen gulden en de Sovjet- Unie met 4.3 millioen kg ter waarde van ruim 2 millioen gulden. In het derde kwartaal van dit jaar werd uitgevoerd door exporteurs in Scheve- ningen voor een bedrag van 3.192.270; in Vaardihgen voor 2.541.822, in Katwijk voor 2.165.395, in IJmuiden voor f 322.451 en in andere plaatsen voor 58.906. den duur een afzetgebied kunnen worden gekweekt. Men kan Amerika echter niet alleen voor de kosten van een dergelijke afzet laten opdraaien, zo meent de heer Mans holt. De grote productie is immers ont staan door de behoeften van de oorlogs jaren en de jaren van herstel. Wij zijn weer op de been gekomen door Ameri kaanse hulp, die uit die grote productie voortvloeide. Daarom wil hij voorstellen een confe rentie van tenminste alle grote exporte rende en importerende landen te beleggen om een gezamenlijke oplossing te zoeken. De minister doelde daarbij kennelijk op voorstellen om de kosten van het oprui men der voorraden naar draagkracht te verdelen, doch zeide zulks niet ronduit. Minister Mansholt heeft ook in West- Europa met enige collega's over dit plan gesproken. Hij zeide hiervoor begrip ge vonden te hebben en hoopt op een geza menlijke aanpak, nadat hij zijn voorstel ter tafel zal hebben gebracht. Er waren vanmorgen geen trawlers aan de afslag. De UK. 104 kwam met vier honderd kisten haring, die van f 12 tot f 13.50 opbrachten. De KW. 52 voerde 140 kisten rondvis aan. Voorts was er wat kleine vaart. In totaal stond er naar schat ting 2500 kg. tong in de hal. Er waren een paar rijen kabeljauw, waarvoor van f 94 tot f 68 werd betaald. De schelvis was duur. De grote schel vis kreeg f71, grootmiddel 169 tot f63, kleinmiddel f 55 tot f53, pennen f51 tot f47, braad 30 tot f31 en wijting f25. Voor de schol 3 werd van f 15 tot f 13 betaald. De tweetjes liepen van f 23 op tot f27. Engeland zat achter de grote schol aan. Grote schol, middel, zet en schol I kregen van f 50 tol f 55 per kist. De prijs van de grote tong was iets gezakt: f 3.60 tot f 3.30. Grootmiddel gaf f2.40, de half pondjes maakten f 1.95 per kg„ terwijl de tong I voor f 1.60 en de II voor f 1.20 van de hand zijn gegaan. Aangezien de Italianen op de Zon dagse tafel graag een Hollands tongetje zien, is een groot gedeelte van de lichtere soorten naar Italië verdwenen. Voor de Maandagmarkt is de „Post boy" al binnen met 1250 kisten haring, de „Eveline" heeft al 1000 haring binnen en de „Herman" had gisteravond 1100 kisten Kanaalharing. De „Norma Maria" de oudste visboot, die van de elfde is wordt eveneens verwacht. De Zeelandia en de Aatje, die daarop volgen, zullen even eens in het begin van cle volgende week ter markt verschijnen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 20 op 21 November Volle vleet: KW 173 50 k.; KW 44 10 k.; KW 16 1 k.; KW 123 60 k.; KW 70 85 k.; KW 15 80 k.; KW 129 1 k.; KW 43 100 k KW 2 10 k.; KW 3 70 k.; KW 5 45 k.; KW 9 34 k.; KW 25 100 k.; KW 22 75 k.; KW 45 30 k.; KW 57 10 k.; KW 48 5 k.: KW 86 10 k.: KW 20 50 k.; KW 32 60 k.; KW 78 55 k.; KW 130 10 k.; KW 37 60 k. Halve vleet: KW 50 50 k.; KW 168 34 k.; KW 42 65 k.; KW 170 5 k.; KW 97 10 k.; KW 6 120 k.; KW 161 65 k.; KW 73 100 k.; KW 138 2 k.; KW 127 10 k.; KW 175 51 k.; KW 47 3 k.: KW 54 3 k.; KW 18 50 k.; KW 38 50 k.; IJM 283 60 k.; IJM 74 130 k. IJM 75 40 k. Gedeelte van de vleet: KW 7 155 k. nog 25 n.; IJM 14 60 k. nog 10 n.; IJM 23 120 k. nog 40 n.; IJM 67 130 k. uit 30 n.; IJM 83 140 k. uit 30 n.; IJM 141 1 k. uit 25 n.; SCH 41 170 k. uit 30 n.; SCH 167 71 k. nog 45 n. Kanaalvisserij: KW 159 170 k. uit 40 n.; KW 147 10 k.; KW 40 50 k. Geen vangst hadden: KW 19, KW 140, KW 144, KW 151, KW 95. Gemiddelde vanst: 50 kantjes uit halve vleet. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Loggers: KW 107 2890. KW 52 4270. Koters: IJM 230 1230, IJM 3 1150, IJM 11 3130, KW 21 1960, KW 60 350, KW 189 760. KW 53 620, KW 31 1100, KW 92 I 1180, KW 35 760, KW 128 I 500. KW 77 I 650, KW 94 670, KD 29 I 850, WR 67 3780, KW 7 400, HD 12ö 1 3990.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5