Afscheid en welkom aan Da Costa-school in Noord ,Mijn vriend de schurk" .Clowntje Rick Beverwijk Nieuwe kansen voor „Bellamy" „Delfland" op thuisreis, verrassing voor de kinderen 4 Versterking bij de Hembrug Aanvoer van Duitse haring in Oostende Economen zonden waarde van stelsel erkennen Velsens Arka-leden hielden jaarvergadering Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON door David Bolderdijk ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 „Because you're mine" (Tha lia, Vrijdag tot en met Zondag). Mario Lanza zingt in deze aardige musical, die waardig bevonden werd voor de Koninklijke voor stelling na de kroning van Ko ningin Elizabeth, een grote hoe veelheid zoete noten bij elkaar, want het verhaal is weer bijzaak. Toch is dat niet onvermakelijk, want Renaldo Rossano, de ge vierde opera-tenor, moet onder dienst en krijgt het daar zwaar te verduren van zijn minder fijnbe snaarde wapenbroeders. Tot Re naldo zich openbaart als de hel denzanger en alles weer koek en ei is,temeer daar één van de voor malige plaaggeesten in het bezit is van een charmant zusje, dat vocale ambities heeft. Renaldo een niet eens zo onverdienstelijke schepping van Mario zelf ver liest het lyrische hart op slag aan deze Bridget en de film eindigt natuurlijk met een bevestiging van haar titel. Evenwel niet na dat er nog even een stevig rob bertje gevochten wordt en er stof te over is gevonden om zeventien songs tot hun recht te laten ko men. De technicolor van deze rol prent is af en toe uitermate ge slaagd. F. „Ontsnapt aan de guillotine" (Thalia, van Maandag tot en met Woensdag). Errol Flynn, de man, die we in de meeste films tegenkomen als de onverschrokken vechtersbaas met de harde vuisten en zijn de^n, vervult ditmaal de hoofdrol van een misdadiger, die met behulp van En gelse bombardementsvliegtuigen aan de Parijse guillotine ontkomt. Maar zijn „privé rechercheur" heeft hem al gauw weer te pakken, al is het dan in een dorp, waar juist een brug door verzetslieden wordt op geblazen. Flynn geeft zich uit voor de dader om honderd gijzelaars te redden. De rechercheur was daartoe wel te bewegen. De bekoorlijke Marianne komt er nog even aan te pas, maar Flynn sterft toch als een goed Fransman. Spannend en onderhou dend is „Ontsnapt aan de guillotine" in- ieder geval. Bovendien is ze vlot geregis seerd. „Vrouwenkooi" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag). Deze zwaarmoedige Franse film met haar geforceerd blijmoe dig slot bedoelt de invloed van het milieu op de jonge mens te tekenen en is aan de andere kant optmistisch genoeg getint om het „betere ik" een royale kans te geven. Maurice Cloche tekende voor de regie en verovert al direct door een originele cast aankondiging, waarmee de aanloop tot het verhaal onmiddellijk de nodige sfeer schept. Het meisje Micheline raakt op drift in Parijs door gebrek aan liefde tijdens de opvoeding en geeft zich af met een louche knaap, die haar meesleept in zijn verdere neergang. Het kind passeert de diepte van een verkeerd-gericht opvoedingsgesticht om daarna dank zij een meevoelende jonge vrouw gereclasseerd te worden. En dan zoekt' deze film naar een einde, dat Mi cheline terugvoert in de armen van een jeugdvriend. Een uitstekende karakteristiek kreeg de beroepswerkloze Roquevert, Micheline's stiefvader door wiens houding het leven van het kind bijna geruïneerd wordt. Een bezwaar tegen deze overigens voortreffe lijke rolprent zou kunnen zijn een te op dringende tekening van de situaties, die niets overlaat aan de fantasie van de toe schouwer. Er wordt bijvoorbeeld met zo veel negatieve nadruk op de miserabele toestanden in de jeugdgevangenis gewezen, dat het ietwat vermoeiend gaat worden De overdaad schaadde hier beslist de ten- denz: „men weet het nu wel". A. M. „The Magic face" (R e x, Woensdag en Donderdag). Het moet de makers van deze sensationele film nagegeven worden, dat zij suggestief werk hebben geleverd. Het scenario gaat namelijk uit van het „feit" dat een zekere Adolf Hitler, van wie wij nooit hadden durven dromen, dat zijn irritant gelaat nog eens aanleiding zou zijn tot een titel van een film, in 1941 ver moord werd en dat sindsdien een dubbel ganger Duitsland beheerde. Waarmee dus de geschiedenis na dat jaar enigszins vreemd gaat aandoen voor wie het geloven wil, want het was Hitler's eigen schuld dus blijkbaar niet, dat Von Paulus' legergroep in Stalingrad werd opgeofferd en de roe keloze stommiteiten na de geallieerde in vasie komen evenmin op zijn naam. De blonde vriendin van Adolf vervult een mysterieuze rol in dit geval, dat ons niet helemaal heeft kunnen overtuigen, maar vermoedelijk ook niet daarom de Colum bia-studio's verliet. Zinkstuk door de sluis Gistermiddag heeft de „Wijdo" van Don kersloot een zinkstuk van 1400 vierk. m. versleept van de Bijleggershaven, waar het werd vervaardigd, door de Noordersluis. Aan de „binnenkant van de sluis" zoals het heet, ligt het gevaarte gemeerd tot Maan dag. Dan zal het naar de plaats van bestem ming, namelijk de Hembrug, worden ge sleept, waar het aan de Noordkant tot zinken wordt gebracht. Een dito werkstuk is al enige tijd geleden geplaatst aan de Zuidkant. Het stuk is gemaakt door dertig arbei ders van de firma Van der Vlies uit Slie- drecht, die voor het in elkaar zetten drie dagen nodig hadden. „Er zit uitzicht in" „Meisjes in nood" (L u x o r, van Vrijdag tot en met Woensdag) is een Italiaans filmproduct met een zeer aangrijpende lendenz. Een jonge vrouw, wie de levens strijd te zwaar wordt, wil een eind aan Twee zingende militairen: beeld uit Because you're mine". haar leven maken, wordt hierin verhinderd en komt in aanraking met een stel lotge noten. Zij is echter een der weinigen wie het lot gunstig is, zij krijgt een kans een nieuw leven te beginnen en maakt hiervan een dankbaar gebruik. Zondagmiddag komen Betty Hutton en Dorothy Lamour op het doek in de zonnige film „Zoek de zon op". „Het verlaten eiland" (W.B. Theater, Vrijdag tot en met Maandag) is de zeer treurige geschiedenis van een aantal men sen, dat op een onbewoond eiland terecht komt, daar een „wilde" ontmoet, die een door de beschaving uitgestotene blijkt te zijn en, om het verhaal nog spannender te maken, heeft de scenario-schrijver er een verhaal tussen geweven over een der leden van het gezelschap die, waanzinnig ge worden, op griezelige wijze aan zijn eind komt. Het is een film waarvan de op sen- satie-belusten ten volle kunnen genieten. Als aanvulling van deze film en om de zelfde spanning te bestendigen, wordt het tweede deel van de voorstelling gevuld met de opnamen van de Wild-West-film „De wilde hengst". Zondagmiddag draait „Comanches op het oorlogspad", een „bandietenfilm", waarin de Texas Rangers optreden. „Hotel Sahara" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Het is 19-10: de oorlog is ontbrand.Ook de woestijn krijgt haar deel van Italianen, Duitsers en Engelsen, die er met hun pantserwagens doorheen rijden. In hötel Sahara ziin slechts de eigenaar, zijn verloofde en haar moeder achtergebleven, want de gasten zijn inderhaast geëvacueerd. Om ziin hotel voor ondergang te behoeden, is de eige naar om beurten goede maatjes met ge noemde landslieden. Met s'uwheid en on derdanigheid weet hij ziin doel te bereiken, daarbij braaf geholpen door de beide vrou wen, die de vijanden in haar netten weten te verstrikken. Ivonne de Carlo vertolkt de rol van de verloofde en brengt met haar charme, zang, dans en met te vergeten raffinement heel wat hoofden op hol. Ook Mireille Percy bezit de nodige bekoorlijk heden om in de rol van schoonmoeder de soldatenharten te verstrikken. Het is een film, waarin de humor mede een rol speelt, een vrolijke historie in een tragisch tijdsbestel, waarmee men zich best kan amuseren. De aanvoer van Duitse haring in de haven van Oostende heeft onder de vissers aldaar heel wat beroering verwekt. Vier grote Duitse treilers zijn deze week Oost ende binnengelopen met een kwaliteit haring die beter was dan de Belgische en bovendien nog van de hand werd gedaan tegen prijzen die voor de Belgische vissers een ware dumping betekenden. Honderd vijftig vissers zijn naar Brussel gegaan waar zij een protestbetoging hiel den voor het ministerie van Landbouw. Een deputatie werd door de minister ont vangen. Deze zegde toe de uitgifte van vergunningen voor de invoer van vreemde haring stop te zetten en de nog bestaande vergunningen in te trekken. Het gevolg is geweest dat een Duitse trawler, die de haven van Oostende binnen liep, heeft moeten aanleggen in de handelshaven en waarschijnlijk met zijn gehele lading weer zee zal moeten kiezen. De internationale vereniging Bellamy is een beweging, die uit alle macht en met wisselend succes poogt die geestelijke krachten in de wereld samen te bundelen, welke, zoals men zegt op basis van sociale gerechtigheid, geestelijke vrijheid en eco nomische gelijkheid een samenleving tot stand kunnen brengen, waarin vrede, vrij heid en welvaart voor ieder zal zijn. Voor een groepje leden en belangstel lenden heeft gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost de hoofdredacteur van „Welvaart voor Allen", de heer C. Mook Jr. een causerie gehouden, die een kijkje achter de schermen van de I. V. B. wilde gunnen. Tot voor kort, zo meende de heer Mook. werden de Bellamyanen niet helemaal „au serieux" genomen. Toch is het zo. dat. juist in de laatste tijd, de gelegde contacten met verschillende economen van naam zoals bijvoorbeeld dr. Lely, docent aan het In ternationaal Centrum in Den Haag en prof. Tinbergen, zijn verstevigd. Het blijkt meer en meer dat men met de oude economie is vastgelopen, merkte spreker op en dit wordt ook in de krin gen der economen, zij het dan voorlopig nog binnenshuis, ten vol'e beaamd. Steeds meer wordt daar het geluid ge hoord, dat men niet in staat is de apathi sche mensheid meer perspectief te bieden en moet men erkennen dat de Bellamy- gedachte de enige is waar uitzicht in zit. Typerend is. dat het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling, met name in Amster dam. Behamyclubs heeft opgericht, waar de grondslagen worden bestudeerd, aldus spreker. Een van de economen van de I. V. B. is verzocht de leiding hiervan op zich te nemen. Ook zijn er besprekingen gaande met wereldfederalisten en esperan tisten om tot een gezamenlijke actie te komen. Met een opwekking tot de aanwezigen om op de ingeslagen weg voort te gaan, besloot de heer Mook zijn, door de toe hoorders aandachtig beluisterde rede. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmiddag het Deense s.s. „Scandia" aangekomen met een lading van 2000 ton houtstof uit de Noorse haven Sande. Orgelbespeling De organist Albert de Groot zal Zon dagmiddag van drie tot vier uur het orgel bespelen in de Nederlands Hervormde Kerk S^nlnnort. .-*• Voor de bijzondere ouderavond, die Vrij dag in de fraai gerestaureerde gymnastiek zaal van de Da Costa-school is gehouden en die wegens het afscheid van twee leer krachten en de installatie van vier nieuwe personeelsleden een bijzonder karakter droeg, was een zeer grote belangstelling. Op deze avond zeide de voorzitter, de heer W. v. Doorn, overtuigd te zijn dat blijdschap overheerste, nu de personeels bezetting een grote verandering heeft ondergaan door de uitbreiding sinds Augus tus. Ook was er vreugde om het feit, dat zo spoedig na de drie nieuwe leslokalen er nog een vierde nieuwe bij is gekomen. De voorzitter richtte zich vervolgens tot de scheidende leerkrachten, die met toe wijding hun moeilijke taak tot het laatst hadden vervuld. Ten aanzien van mejuf- frouw B. Nauta herinnerde hij aan de vijf tien jaren van haar werkzaamheden voor de school, die, juist omdat zij met groot plichtsgevoel zich steeds had beijverd voor haar taak in de begin klassen, van zeer groot belang voor het kind en de school is geweest. Ook maakte de voorzitter gewag van haar liefde voor het Evangelisatiewerk, waardoor zij geroepen werd in Den Haag als leidster te fungeren. Zij kreeg veel waardering en dank voor de moeilijke, maar ook mooie tijd aan de school doorge bracht. De heer M. J. van Baaien, die na vier jaar de Da Costa-school verlaat, werd In het Patronaat in IJmuiden-Oost kwa men de leden van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging bijeen ter jaarvergadering. Het bleek uit het jaarverslag, dat het achtste verenigingsjaar een rustig verloop had. Slechts eenmaal kwam het Georgani seerd Overleg bij elkaar om de kindertoe lage-verordening, enz. te bespreken. Bin nenkort zal de ziektekosten-regeling aan de orde komen. De afdeling werd op het Arka-congres in Utrecht vertegenwoordigd door de secretaresse mej. C. H. M. den Hey en de heer Rustemeyer. Zo men weet kwam op dit congres de ontevredenheid over de laatste salarisherziening, speciaal die dei- lagere ambtenaren ter sprake. Ook de binding tussen de K.A.B. en Arka was daar een belangrijk punt van be spreking. De heer L. den Teuling, die over geplaatst is naar Haarlem en als zodanig voor zijn bestuursfunctie in Velsen moest bedanken, wordt opgevolgd door de heer P. Hoek. De voorzitter, de heer P. v. d. Boogaard werd herkozen. De heren W. Hamers en A. Broers, die beiden de kasboeken onder de loupe had- 'en genomen, verklaarden deze in orde te hebben bevonden. Als verheugend feit kon worden mee gedeeld, dat bijna alle katholieke ambte naren zijn georganiseerd in de Arka. De geestelijke adviseur, de eerwaarde heer W. V. J. Hessing, woonde de vergadering bij. Op 29 November zal deze geestelijke in de Parochiekerk aan de Kanaalstraat des morgens om half tien een Heilige Mis opdragen ter infentïe van de overleden en van de levende leden van de Arka. Nee, plezier beleefden ze niet van de. logé.Aardig spelen kon hij nietalleen maar plagen en achterbakse streken uithalen! Bunkie wist er van mee te praten. Toen hij op een middag zijn huiswerk zat te maken, was Seppo in de tuin aan 't voet ballen. Hij schopte steeds wilder tegen de bal. zodat die steeds hoger vloog. En toen kreeg hij Bunkie in 't oog, die ijverig met zijn boeken en schriften bezig was. En toen grinnikte Seppo, want hij was iets van plan. Weer gaf hij een harde trap tegen de bal. Die schoot in 'n grote vaart het raam bin nen.... pats!.... precies tegen de inktpot! „O!", riep Bunkie, die van schrik overeind sprong. Want de bal had de inktpot omgegooid, en een grote plas inkt spette dwars over Bunkie's schrift heen! Dat was erg; zijn schrift en zijn werk, dat hij pas zo keurig geschreven had, was helemaal verknoeid met die inkt. „Hahaha!"klonk het in de tuin. Bunkie stoof woedend naar het raam. „Sufferd!", riep hij nijdig. „Je hebt mijn werk verknoeid! Kun je niet uitkijken?!" En even later stojid hij vlak voor Sejjpo, die hem treiterig stond uit te lachen. Het was haast lot een gevecht gekomen. geschetst als een leerkracht, die met trouw, ijver, opgewektheid en nauwgezetheid zijn taak aan de school heeft verricht. Hij ver trekt naar Amersfoort. Vervolgens werden de vier nieuwe leer krachten voorgesteld; mejuffrouw T. de Roos uit Amsterdam, speciaal als aanvul lende leerkracht voor het schippersonder- wijs, mejuffrouw T. de Zwart uit Wolvega, en de heer P. H. Groot uit Den Helder, die in de vacatures voorzagen, en mejuffrouw H. A. Kentson, eveneens ter aanvulling van het personeel. De scheidende leerkrachten werd staande toegezongen Psalm 121 4, waarna de nieuwe leerkrachten werden geïnstalleerd met een toepasselijk gezang. Namens de ouders en oud-leerlingen dankte mevrouw IJzerman met enkele hartelijke woorden de beide scheidende leerkrachten onder aanbieding van een viertal mooie boekwerken en bloemen aan mejuffrouw Nauta en een vulpen-set aan de heer Van Baaien. Mejuffrouw Nauta vond het waarlijk niet gemakkelijk ascheid te nemen na 15 jaar de Da Costa-school en de kinderen te hebben gediend, doch voelde zich tot haar nieuwe taak geroepen. Zij dankte voor de onder vonden liefde en vriendschap. De heer Van Baaien was evenzeer getroffen door de dankbaarheid en het stoffelijk blijk van waardering. Hij had naar zijn zeggen bij zonder prettig in „Noord" gewerkt en zou nimmer zijn Da Costa-kinderen vergeten. Mede namens zijn vrouwelijke collegae was de heer Groot zeer erkentelijk voor de begroeting door bestuur en ouders. Zij hoopten met toewijding zich aan hun taak te kunnen wijden. Het hoofd der school, de heer J. Suur- mond, had zeer grote lof voor de kwalitei ten van mejuffrouw Nauta, die haar stem pel drukte op de eerste vorming van de jongste kinderen en daarmede op de school. De school telt thans 198 leerlingen, voor wie de heer Suurmond in de naaste toe komst een handenarbeidlokaal dacht te kunnen loskrijgen, dat door samenwerking met de ouders zelf zal kunnen worden in gericht. Als bijzonderheid werd medegedeeld, dat de Da Costa-school als „penfriend" het s.s. „Delfland" van de Kon. Hollandse Lloyd had geadopteerd, dat van de uitreis thuis komend een vlag zal worden aangeboden met de initialielen van de Da Costa-school „DCS". Voor de leerlingen van de 6e en 7e kiasse ligt bovendien nog een verrassing in het verschiet. De talrijke aanwezigen hebben de uit breiding van de school bezichtigd en de fraaie restauratie van de gymnastiekzaal kunnen bewonderen. Abbedijk, 19 te Port Said. Alcyone 20 te St. Vincent. Aidegonda, 20 v. Singapore te Pladju. Alderam:n, 19 Suez verwacht. Alhena, 20 Las Palmas verwacht. Alkaid. 19 te Antwerpen. Armilla, 20 v. Singapore te Haiphong. Arundo, pass. 19 Bermuda n. Cristobal. Averdijk, 19 te Antweipen. Aalsdijk. 19 v. Bremen n. Antwerpen. Abbekerk, 19 v. Port Said n. Alexandrië. AJnati, 19 190 m. Z. St. Vincent. Alphacca, 19 v Buenos Aires n. Montevideo. Aitair, 19 v. Antweipen te Rotterdam. Amerskerk, 19 v. Suez o. Aden. Aagtsdijk, 19 v. Victoria te New York. Aagtekerk, 20 te Genua. Aalsdijk, pass. 20 Viissingen n. Antwerpen. Albireo, 19 v. Montevideo n. Rio Grande. Alderarriin. 19 te Suez. Alhena, 20 te Las Palmas. Alkaid, 21 v. Z.Amerika te R'dam verw. Almdijk, pass. 20 Viissingen n. Antwerpen. Alphard. 19 te Ilheos. Alpherat, 19 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ariadne, 19 v. Tanger n. Leixoes. Amstelstad, 19 v. Brunsbüttelkoog n. Mobile. Aalsurn, 19 rede Pa-narukan. Adinda ,19 200 m. ëO Saigon. Agatha, 21 v. Pladju te Manggar verw. Alamak, 21 v. Hamburg te Antw. verw. Aalmkerk, pass. 19 Albany n. Adelaide. Aludra, 19 250 m. ZW. Finisterre. Amstelpark, 19 290 m. NO. Fayal. Ann en kerk, pas. 19 Anamba eil. Bonaire, 19 v. Trinidad n. Paramaribo. Boschfontein, 19 dwars Lissabon n. Southampton Bloemfontein, 19 120 m. NO. Madeira. Boissevain, 19 Yokohama verwacht. Blitar, 20 v. Hamburg n. Bremen. Bacchus, 19 v. Antwerpen te Amsterdam. Bagan, 21 v. Padang te Kroe verwacht. Baud, 20 v. Tj. Priok te Singapore verw. Blijdendij'k, 18 330 m. Z. Kp. Race. Bllliton, 20 te Isabella Bintang, 20 v. Basrah n Bahrein. Caltex Utrecht, pas. 19 Kp. Vincent n. R'dam. Caltex Delft, 19 125 m. O.ZO. Kreta. Caltex Nederland, 19 150 m. W. Cyprus. Ca'.te-x Pernis, pas. 19 Algiers n. Stdon. Caltex The Hague, pas. 19 Kp Epichel. Camphuys, 20 v. Tj. Priok ts Benkulen verw. Clavella, 19 205 m. ZO. Chrismas eil. Dido, 18 v. La Pallice te Amsterdam Dongedijk, 18540 m. O.NO. Sombrero eil. Duivendrecht, 19 dwars Borkum n. Hamburg. Eggano, pass. 19 Ouessant n. Genua. Erin na, 19 v. Hull n. San Lorenzo. Eendracht, 19 v. Patras te Kavalla. Esso Roterdam, 19 500 m. NO. eil. Sombrero. Etrema, 19 150 m. N. Anamba eil. Friesland (SSM), 91620 m. O. Aberdeen. Felipes, 20 v. Pladju n Tjilatjap. Gaasterkerk, 19 v. Brisbane tc Sydney. Gaasterland, 21 v. Z. Amerika te IJmuiden verw. Graveland, 20 te Rio de Janeiro. Ganymedes, 17 v. New York n. Port au Prince Groote Beer. 20 te Quebec verwacht. Hersilia, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Hilversum, pass. 20 Kp. Vilano n. Mena el Ahmadi Joh. v. Oldenbamevelt, 20 255 m. N. Diego Garcia Java, 19 260 m. O. Ceylon. Karimata, 20 te Djeddah. Kota Agoeng, 19 v. Djeddah n. Suez. Karimun, pass. 20 Kp St. Vincent n. Bilbao. Keta Gede, 19 160 m. W. Sabang n. Belawan. Kota Baroe, 19 600 m. O.ZO. Socotra. Lekkerkerk, 19 v. Karachi n. Bombay. Lieve Vrouwekerk, 19 v. Suez rl. Aden. Lissekerk, pass. 20 Ras Fartak n. Port Said. Laertes, 19 Penang verwacht. Loppersum, 21 v. Tarafa te Amsterdam verw. Luna, 20 te Le Havre. Langkoeas, 19 430 m. W. ten N. Minikoy. Le Maire, 19 150 m. NW. Vlaminghead. Leuvekerk, 19 170 m. Z. ten W. Finisterre. Lucita, 19 v. Heusham n. Liverpool. Lutterkerk, 19 60 m. ZO. Kp. St. Vincent. Lemsterkerk. pass. 20 Kp. Roca n. Antw. Mariekerk, pass. 19 Str. Messina n. Port Said. Muiderkerk, 19 Viissingen gepass. n. Rotterdam Mitra, 19 v. Marmugoa n. Ummsaid. Marken, 19 v. Makassar te Rotterdam. Maasdam, 19 v. Halifax n. New York. Merwede, 19 te Bremen. Meliskerk, pas. 19 Natuna eil. n. Singapore. Metula, 18 100 m. N. Cumana. Minjak, 22 v. Posso te Tarakan verw. Murena, 19 110 m. N.NW. Perim. Marisa, 20 t.h.v. Belawan n. Suez. Noordkerk, 17 te St. Johns. Ondina, 19 v. Pladju te Soerabaja verw. Overijsel, 19 v. Balikpapan n. Makassar. Omala, 19 v. Southampton te Rotterdam. Ootmarsum, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Ophir, 20 v. Belawan te Singapore. Pendrecht, 18 v. Port de Bouc n. Mena al Ahmadi. Perperkust, 19 v. Takoradi n. Freetown. Perna, 20 v. Fremantle te Geraldton verw. Polpyhemus, 20 Port Said verwacht. Prins Fred. Hendrik, 19 v. Sarnia te Etroit. Prins Philips Willem, 19 dwars Lizard n. Cher bourg. Plancius, 19 v. Makassar n. Buleleng. Polydorus, 19 90 m. W. Minikoy. Prins Alexander. 19 455 m. W. Kp. Wrath. Prins Willem IV. pass. 19 Kp. Silleiro n. Valencia Rene W. Vmke (Am 7), 19 v. Dakar n Kaapstad Raki, 20 te Port Swettenham. Roebiah, 19 te Djibouti. Rijndam, 19 200 m. ZW. Kp. Race. Rijnland. 20 te Santos. Reael. 19 v. La Buan n. Ampenan. Ridderkerk, 19 150 m. W.ZW. Lissabon. Roepat, pass. 19 Kp. Bougaroni n. Belawan. Rijnkerk. 19 100 m. W. ten N. Guardafui. Sloterdijk. 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Soestdijk, 20 v. Antwerpen te I-Iouston. Salawati 19 te I-Iodeidah. Scherpendrecht, 20 v. Santos te Rio Grande do Sul. Stentor, pass. 19 Azoren n. Barbados. Schie, 20 te Hamburg. Sibajak, 20 590 m. NW. Cocos eil. Stad Schiedam, 20 te IJmuiden. Sabang, 19 v. Bandjermasin n. Sampit. Saidja, 19 in Baai v Muntok. Saparoea, pass. 19 Oostk. Ceylon n. Madras. Schiedijk. 19 580 m. O. ten Z. Guardafui. Siaoe, 20 te Padang. Siberoet, 20 Pungkal verw. Sommelsdijk, 19 ten anker Cheribon. Stanvac Djirak. 19 v. Singapore n. Saigon. Stad Amsterdam, 23 Norfolk verwacht. Stad Leiden, 19 280 m. NW. San Lucas. Stad Maastricht, 19 v. I-Iuelva te Sluiskil. Stad Schiedam, 19 dwars Dungeness n. IJm. Straat Banka, 19 720 m. ZW. Sabang. Straat Makassar, 19 200 m. W. ten Z. Sabang. Swartenhondt, 19 v. Gorontalo n. Bitung. Stad Dordrecht, pass. 20 Kp. Palos n. R'dam. Sunetta, 20 v. Miri n Balikpapan. Titus, 19 v. Izmir n. Amsterdam. Tomori, 19 v. Belawan n. Singapore. Taria, 19 v. Curasao n. Stockholm. Tomini, 20 v Suez te Aden. Tero. vertr. 21 v. Antw. 22 R'dam verw. Tankhaven I. pass. 19 eil. Roepat n. Sungeigerong Tankhaven II, 19 v. Sungeigerong n. Port Swet tenham. Tankhaven III, 20 te Sungeigerong. Tasman, 20 v. Belawan te Tj. Priók verw. Tjipondok, 24 v. Singapore te Hongkong verw. Tjiwangi, 19 ten N. eil. Bewean n. Tj. Priok. Van Linschoten, 20 te Antwerpen. Van Heutsz, 19 130 m. ZW. Sabang. Van Linschoten, pass. 19 Westhinder n. Antw. Waal, vertr. 21 v. Rotterdam n. Middell. Zee. Willem Ruys, 20 te Belawan. Waiwerang, 21 v. Buleleng te Singapore verw. Wieldrecht, pass. 19 Smithknoll n. Tripolis. IJsel, pass. 19 Terschellingerbank n. Hamburg. Zuiderkruis, 19 Las Palmas verwacht. Zeeland (SSM), 19 v. New castle te Rotterdam. Zaan, 18 te Gefle. Zeeland (KRL) 19 120 m. Z. Str. Messina. KLEINE VAART Admiraal Courbet, pass. 20 Viissingen n. Antw. Al ja, pass. 20 Viissingen n. Gent. Annle, 19 v. Loden n. Antwerpen. Algarve, 19 v Lissabon n. Pamaroh. Bomrif. vertr. 20 v. Rouaan n. Londen. Bree Helle vertr. 21 v. Londen n. Rotterdam. Bab-T, 19 te Stoeka Betty Anne, 19 v. Leixoes n. Guernsey. Bill, verm. 20 v. Sunderland n. Rotterdam. Henrica verm. 20 v. Antw. n. Drogheda. Casana, 20 v. Gothenburg te Aalborg. Confiance, 19 v. Plymouth te Isigny. Daviena Goekoop, 20 v. Itchehoe n. Bremerhaven Deneb, 19 v. Londen te Antwerpen. Deni. 19 v. Swansea n. Quimper. Diliigentia, vertr. 20 v. Rotterdam n. Gent. Eilewoutsdijk, 21 Rotterdam verwacht E'ban, 19 v. Viissingen n. Londen. Elsenburch, pass. 20 St. Vincent n. Duinkerken. Geziena, pass. 20 Viissingen n. Londen. Glory, pass. 19 Viissingen n. Zee. Hebe Nobel, 19 v. Antwerpen n. Southampton. Hast I, vertr. 20 v. Newburgh n. Ipswich. Hoflsan, pass. 19 Viissingen n. Gent. Ingeborg, 20 v. Rotterdam te Kopenhagen verw. Joost, 19 te Amsterdam. Josef Swenden. 18 v. Swansea n. Gent. Kortenaer, 19 v. Tundadall n. Zaandam. Lugano, 19 v. Antw. te Viissingen. Lydia, pass. 19 Brunsbüttel n. Manchester. Mogrez, 18 v. Piraeus n. Londen. Maartie, 19 v. Belfast n. Dublin. Majori, pass. 19 Viissingen n. Denemarken. Marne, verm. 18 v. Aberdeen n. Rotterdam. Matthew, 20 v. Isle of Grain n. Guernsey. Mies. 20 te Karlsborg. Monica, 20 v. Kopenhagen n. Krimpen. Mr. Linthorst Homan, 20 v. Antwerpen te Viissingen. Mul an, 19 v. Zelzaete n. Brussel. May Mere 21 v. Almeria te Portsmouth verw. May Star, 19 v. Londonderry te Malta. Noordland, 18 v. Swansea n. Gent. Odile pass. 19 Viissingen. Oise, 19 v. Boston n. Middlesbro. Peter, 20 v. Sas v. Gent n. Hamburg. Rigel, pass. 20 Viissingen n. Goole. Rose Marie, 20 v. Antwerpen te Aarhus. Ruby, 19 v. Rouaan n. Londen. Silvreta, 18 v. Rotterdam te Kopenhagen. Soemba, 20 v. Hamburg te Bremen. Spurt, 20 Antwerpen verwacht. Strijpe. 22 v. Casablanca te Rouaan verwacht. Ton, verm. 20 v. Hamburg n. Preston. Teun. 18 v. Silloth te Ayr. Timor, 20 dwars Borkum n. Londen. Trcmpenburgh, 19 v. Stockholm n. Rotterdam. V ndicat Atque Polit, 20 te Ruisbroek. Westersingel, 21 v. Nexo te Antw. verw. Westkust, 19 te Herang. Westpolder, verm. 20 v. Gdanks n. Westervik. Zwerver. 19 v. Shoreham te Middlesbro. SLEEPVAART Goeree, 19 v. Glyde n. Viissingen. Hudson, 20 v. Bharmagar te Rotterdam. Humber, 19 50 m. O. ten N. Sabang met bak. Noordholland, pass. 19 Pantellaria n. Bhavnagar met 2 kraanpontons. Rode Zee, 19 v. Gravesend te Rotterdam met Elevator. Thames. 19 450 m. O.ZO. Kp. Race met „Empire Nene" naar Halifax. 34) Ik zat in de tuin van het ziekenhuis in een rieten stoel vol kussens. De zon scheen op de grasperken en vlak voor mijn voeten klaterde een fontein in een vijver met goudvissen. Vroegindeweij zat naast me op een bankje. Zijn grote, dikke handen lagen op zijn knieën. Hij had een pleister op zijn wang en op zijn kin, maar hij was opge wekter dan ooit. „We zijn vervloekt systeemloos tewerk - gegaan," zei hij, „maar ik kan niet zeggen dat het slecht gelopen is. De hele bende zit achter slot. Ze maakten valse bankbiljetten in de onderaardse vertrekken, al sinds twee jaar waren ze er mee bezig. Tellige was omgekocht, hij was alleen maar een pion. Die Freddy was de aanvoerder." Freddy! Plotseling herinnerde ik me alles weer glashelder. Freddy was de aan voerderZou Suzanne ook in het com plot zijn geweest? „Is er ook een vrouw gearresteerd?" vroeg ik gespannen. „Zover ik weet niet. Die lammeling van een Leo was ook een van de hoofdperso nen. Enfin, hij zal voorlopig uit de voeten zijn. Ze zullen er mals van langs krijgen, dat kan je geloven. Ik weet niet voor hoe veel geld ze al valse biljetten in omloop hebben gebracht. Er was een beloning uit geloofd voor hun arrestatie. Dig krijgen wij tweeën." „Hoeveel?" „Ieder vijftienhonderd!" zei Vroeginde weij tevreden. „Ik maak ook nog een voor delig zaakje met mijn tuin. Er loopt een complete doolhof van onderaardse gangen onder. Ze dateren uit de middeleeuwen. Er moet vroeger een klooster hebben ge staan. Oudheidkundigen zijn al bezig met het onderzoek. Ze willen mijn tuin kopen, omdat er een ingang is." Hij sprak in korte, voldane zinnetjes, als een man die zijn geluk aan het optellen is. „Je mag mijn deel van de beloning ook hebben," zei ik grootmoedig. „Tenslotte ben jij de man die doorgezet heeft. Jij bent moediger geweest dan ik je hebt me voortdurend moeten overhalen." „Ja, dat is zo," zei hij onbescheiden. „En door jouw onsystematisch optreden was tenslotte nog bijna alles misgegaan." „Hoezo?" „We hadden rechtsomkeert moeten ma ken toen we die deur in de kelder hadden ontdekt en de politie waarschuwen. Maar jij schreeuwde: Naar binnen! en toen had je de poppen aan het dansen. Die kerels zouden ons vermoord hebben. Eigenlijk hebben we ons leven aan Tellige te dan ken. Hij stond op straat te schreeuwen dat zijn borstkas was ingedrukt en toen heb ben voorbijgangers de politie opgebeld. Die kwam net op tijd. Ik had het hard te halen tegen die lui, toen jij eenmaal van de kaart was. Toen de politie kwam, probeer den ze door de onderaardse gangen weg te komen. Maar ze hadden vergeten dat ze zelf de uitgang aan de Kringel hadden dichtgemaakt!' Vroegindeweij sloeg zich op de knieën van pret. Ik had die man nog nooit zo op getogen gezien. Toen dacht ik plotseling aan zijn mis lukte bekentenis. Dat kwam waarschijnlijk door zijn verheugd gezicht, aangezien hij mij met zijn somberste gelaat eertijds had aangekondigd dat hij iets te bekennen had. Tegenstellingen raken elkander nu een maal, ook in de herinnering. „Je moet me nog iets vertellen," zei ik. Onmiddellijk betrok zijn gezicht. „Ja, dat is waar," zei hij mistroostig. „Zie je, ik kan niet verder door het leven gaan met de bezwarende gedachte dat ik je bedrogen heb. We hebben samen nu zoveeel doorstaan, dat.... enfin, ik begin je als mijn eigen zoon te beschouwen en daarom moet je precies weten wat je aan me hebt. Misschien zeg je wel dat je niks meer met me te maken wilt hebben als je het weet." „Mij bedrogen? Met die betonschutting soms?" „O nee. Niet met geld. Daar zou ik nooit toe kunnen komen. Ik ben een eerlijk mens. Nee, het gaat over dat verloren lo terijbriefje. Kijk eens, toen ik die avond bij je kwam om je het geld uit te betalen en je kon je lotje niet vinden...." Op dat moment naderde een figuurtje in het wit, dat me zeer bekend voorkwam. Ze kwam uit de bezoekersgang en liep in mijn richting. „Ik krijg bezoek," onderbrak ik Vroeg indeweij. „En als ik mij niet vergis komt daar een jongedame aan die een groot schuldbesef heeft." „Zal ik maar gaan?" vroeg hij. „Misschien is dat wel beter, want ik denk dat ze zich niet erg op haar gemak voelt," zei ik. „Vertel me later maar eens het slot van die geschiedenis met het lote rijbriefje. Hoe dan ook, mijn bewondering voor de manier waarop je het teruggevon den hebt zal er niet te minder om zijn." „Dat vrees ik toch van wel," zei hij mis troostig, en nam afscheid. Het. was Suzanne, die mij kwam opzoe ken. Ze zag erg bleek en het was alsof ze jaren ouder was geworden. Ze gaf me een hand en legde een boeket anjers in mijn arm. „Ik hoop dat je het goed maakt," zei ze mat. „Ik maak het uitstekend, Suzanne. Wat ellendig voor je, die geschiedenis met Fred dy. Het spijt me dat jij er narigheid door hebt, maar je kunt achteraf blij zijn dat je weet wat voor een kerel het is." Ze keek me bedroefd aan en beet op haar lip. „Dat wist ik al eerder," zei ze. „Suzanne! Bedoel je dat je wist. „Ja. Wat kan mij dat schelen? Ik ben nu eenmaal anders dan andere vrouwen. Ik hou van opwinding en avonturen." „Maar toch niet van misdaden? Hij heeft ons tweeën bijna vermoord!" „Ik had je gewaarschuwd. Je was eigen wijs." „Had jij die brief 'geschreven?" „Ja. jullie mannen begrijpen een vrouw nooit. Ik ben het innerlijk nooit eens ge weest met mezelf over Freddy en jou. Ik geloof dat ik een man zou moeten hebben die een combinatie was van jullie tweeën. Maar ik kon niet los komen van hem, evenmin als van jou. Jij bent tenminste zo flink geweest om me te weigeren, toen ik bij je terug wilde komen. Weet je het nog? Maar hij liet me niet in de steek. Nu is hij ook verloren voor me. Dat zal wel mijn verdiende loon zijn, denk je niet?" „Ik ga me binnenkort verloven, Suzan ne," zei ik, zonder op haar laatste opmer king in te gaan. „Met een meisje waaraan ik veel te danken heb.'" „Beetje Franeker, naar alle waarschijn lijkheid." „Ja. Zij is een geschikte vrouw voor me. Ze houdt van me." „En jij?" „O, ik weet wel wat je denkt. Dankbaar heid en zo, niet? Je vergist je. Ik heb het eigenlijk aldoor geweten dat zij het zou zijn. Alleen wilde ik het mezelf niet be kennen. Zoiets leeft in je binnenste al voor je zelf zover bent dat je het duide lijk ziet. Het is echte liefde, al twijfel je er misschien aan." „Ik twijfel overal aan," zei ze duister „Maar in ieder geval mijn gelukwensen. Wat ga je doen als je beter bent?" „Werken," zei ik opgewekt. „Wat precies weet ik nog niet. Maar ik ben niet van plan een lanterfanter te worden." „De liefde maakt de mens tot een beter wezen!", zei ze spottend. „Ik hoop dat je tot in lengte van dagen gelukkig mag zijn." „Dat wens ik jou ook, Suzanne," zei ik ernstig. „Ik geloof dat je eigenlijk een lief, dom schepseltje bent. Zal je nu eindelijk niet eens je verstand gaan gebruiken en wat minder aandacht aan de wei-eldlijke genoegens schenken?" „Welja, zedepreken ook nog! Kom, beste jongen, onze wegen scheiden hier, zoals dat in boeken heet. Ik zal de mijne volgen, jij de jouwe. We zijn nu eenmaal zo verschil lend, dat die wegen ver uit elkaar zullen lopen. Maar ik ben bang dat ik nooit zal kunnen wennen aan de idealen, die jij je van het leven voorstelt. Een huisje met een tuintje, een kinderwagen op het grasveld, een lief vrouwtje bezig met de was, jij in je hemdsmouwen op de tuinbank achter een krant, een merel zingt in de boom, alles is vredig en liefelijk.... Vreselijk!" (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6