Noord gaf zijn muzikanten nieuwe instrumenten AUTO OF MOTORRIJLES? De helft van Mulder en Rijke ging op non actief Ha ven berichten Kans dat IJmuider pieren gesloten worden Najaarsbeurs zag ruim vierduizend bezoekers Agenda voor Velsen AREND REIJM H1 Morgen nieuwe poging tot berging van gestrande O 265 Lof voor St Caecilia in „kindervreugd' het adres Esperantisten luisterden naar Roemeense gast KMC over honderd kilometer Beverwijk Vandalisme gaat vaak alle11 1 perken te buiten Zaterdagse geschenkenregen De volgende wordt beslist groter Uitgeest Castricum 7 ZEVENDE LUSTRUM De „Westerdok" strandde in de Kalmarsund „In hotel van A-Z" voor de A.N.B.B. Nieuwediepers weten van doorzetten Met behulp van een door machinefabriek H. Zwart vervaardigde koker Intocht Sint Nicolaas Bedrijfsontspanningstour- nooi draait verder Uitgeest gaf met gulle hand voor EHBO Lezing en demonstratie voor hengelaars MAANDAG 2 3 NOVEMBER 1953 i>> Tijdens de receptie ter gelegenheid van liet zevende lustrum van de R.K. Harmonie „St. Caecilia", die Zondagmiddag in club gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg is gehouden, hebben talrijke sprekers op de populariteit van dit corps in „Noord" en de naaste omgeving gewezen; een populariteit, mede verkregen door de bereidheid van medewerking aan vele feestelijke gebeur tenissen. Zij werd uit de burgerij gewaar deerd met financiële steun voor de aan schaffing van nieuwe instrumenten en het herstel van het bestaande bezit. Er heerste in „Kindervreugd" een pret tige drukte, toen voorzitter H. Vermey de ontvangst inleidde met een kort resumé over de afgelopen 35 jaar. Oorspronkelijk op 1 Augustus 1918 opgericht ter opluiste ring van kerkelijke plechtigheden, vonden de Caecilianen het toch wenselijk „om ook te gaan musiceren om de muziek." waar uit toen wekelijkse repetities ontstonden. Deze leidden weer tot concoursdeelname. In Wijk aan Zee werd het eerste con cours in de derde afdeling bezocht en het was na dirigent Damen de heer P. N. Joosen, die de directeur is geweest, die St. Caecilia naar de ere-afdeling bracht. Hij werd opgevolgd door de heer J. Laarveld en in December 1950 kreeg de heer Lou Tervoort de leiding van het corps, dat in al die jaren vele successen oogstte. Met voldoening werd gewaagd van de steun van de damestoneelvereniging „Op waarts" gedurende vele jaren en van het musiceren bij feestelijke vieringen en jubilea. Veel dank is St. Caecilia verschuldigd aan de heren J. L. Harsveld, thans ere voorzitter, A. W. Bakker en G. B. v. Roon, die al deze 35 jaar toegewijde leden zijn gebleven en die de jongeren ten voorbeeld werden gesteld. Optimisme Namens de Harmoniekapel „De Een dracht" illustreerde de heer J. Hommes het grote optimisme, dat de jubilerende ver eniging bezielt, een factor, die van groot belang is om voorwaarts te kunnen gaan op een moeilijke weg. Weliswaar was er tussen beide verenigingen weinig contact, hoewel „De Eendracht" de jubilaresse een goed hart toedraagt, maar de heer Hommes hoopte binnen afzienbare tijd de mogelijk heid te hebben dit contact te vei'beteren en hij was van mening, dat moeilijkheden hun oplossing wel zullen vinden. Namens de Velser Gemeenschap sprak de heer Hommes uit naam van de heer De Man eveneens ge lukwensen uit, om vervolgens voor beide corporaties bloemen aan te bieden. Met grote belangstelling werd de felici tatie door mejuffrouw A. Lamers van het damescomité namens de burgerij van Vel- sen-Noord gevolgd. De initiatiefneemsters, die 462,16 bijeen spaarden, konden onder luide bijval al vast een prachtige nieuwe trompet en een stel bekkens overhandigen plus een enveloppe met bestemming voor het insti'umentenfonds. Voor de Beverwij kse Harmoniekapel spraken de heren J. Klein en J. Visser, v/elke laatste de uitstekende verhouding tussen beide corpsen in het licht stelde. Muziek beoefenen vond de heer H. J. Peekei als vertegenwoordiger van de KAB, kring Velsen-Noord, een prachtige vorm van vrije tijdsbesteding in de huidige ge- ADVERTENT1E Hagelingerweg 134 Santpoort Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Kapitein door de Raad voor de Scheepvaart gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het motorschip „Westerdok", J. J. V. uit Purmerend, zijn bevoegdheid van gezagvoerder ontnomen voor de tijd van twee weken, omdat hij schuldig werd bevonden aan het lekstoten van zijn schip op 29 Augustus van dit jaar in de Kalmar sund, de zeestraat tussen het Zweedse vasteland en het eiland Oland in de Oost zee. De inspecteur zei, dat dit reeds de vierde keer is in één jaar, dat een schip in deze moeilijk bevaarbare straat een ongeval overkomt door foutieve navigatie. De Kal marsund wordt derhalve zo veel mogelijk door de kapiteins van de kustvaarders ge meden. Wil men toch door deze engte gaan, dan zal men niet op de gis moeten varen, doch op juiste navigatie met behulp van goede instrumenten en zeekaarten. Hoewel de kapitein in dit geval onvol doende nautische assistentie had van de stuurman, die als getuige was gehoord, meende de inspecteur dat de schuld van de onvoldoende navigatie bij de kapitein ligt. Het schip is twaalf dagen in reparatie geweest, daar het zware schade had opge lopen. DE „OOTMARSUM" AAN DE GROND Het Nederlandse stoomschip „Ootmar- sum" van de rederij Vinke en Zonen te Amsterdam, dat 6165 ton meet, is Zondag avond op een halve mijl afstand van het zuiderhoofd bij Westkapelle aan de grond gelopen. De „Ootmarsum" was op weg van Ant werpen naar Rotterdam. Het schip is later door de sleepboot Goeree uit Vlissingen en het bergingsvaartuig Dolfijn vlot getrok ken en heeft zijn reis naar Rotterdam ver volgd. AANVARING OP DE SCHELDE. Zondagochtend is op de rede van Vlis singen het Duitse schip „Maria Elisabeth" van de rederij Montan te Hamburg, groot ton, in aanvaring gekomen met de „Capitaiue Heusers" van de Compagnie Maritime Beige, die 7198 ton meet: De schade was niet -groot. Beide schepen kwa men van Antwerpen. industrialiseerde wereld. De heer P. L. Wa penaar van de Hoogoven Harmonie wekre de jongeren op paraat te zijn om de oudere leden te kunnen vervangen. Bij monde van de heer J. W. Schoot feliciteerde de Win keliersvereniging „Wijkeroog" (met bloe men) en een vijfjarige donatie, die het cul turele aan het commerciële bond. De heer G. Buur vertegenwoordigde de Kath. Bond voor het Gezin; de heer P. Hanse de speel tuinvereniging „Kindervreugd", die de zaal beschikbaar stelde; de heer J. G. Mooy de kunstbroeders van het parochiaal kerkkoor. De heer Sluis, die de nauwe verbondenheid met St. Caecilia schetste, sprak namens de toneelvereniging „Opwaarts" onder aanbie ding van een nieuw muziekstuk; de heer C. Rijs namens de R.K. Metaalbewerkers- bond St. Eloy, afdeling Beverwijk; de heer J. v. Rixel namens de oud-Velsen-Noorder C. Brakenhoff; de heer N. J. Ruyter voor de Fabrieksarbeidsersbond; de heer J. Ro- zing voor het Fanfarecorps „St. Caecilia" uit Heemskerk; R. Bok voor de Bouwvak arbeidersbond en P. W. van Amersfoort voor de Oranjevereniging „Velsen". Alle sprekers lieten hun welgemeende geluk wensen gepaard gaan met de aanbieding van een enveloppe. Pastoor A. M. A. Vol- laerts sloot de rij namens het kerkbestuur met een geestige toespraak, waarin hij „St. Caecilia" dankte voor de toewijding en hulp bij vele kerkelijke en niet-kerkelijke gebeurtenissen. Voorzitter H. Verwey, die uiteraard zeer verheugd was over de grote belangstelling en de vele geschenken in couvert, had voor ieder van de vele sprekers een passend dankwoord. De Esperanto-groep „Tarnen", die weke lijks in het gemeentelijke vergaderlokaal aan de Abelenstraat bijeenkomt ter con versatie, had deze week een Roemeense gast. In (vloeiend) Esperanto heeft deze heer een historisch overzicht gegeven van de veranderingen, die in zijn land en ge heel Zuid-Oost-Europa ten gevolge van de daar gevoerde oorlogen, plaats grepen. Op humoristische wijze schilderde hij de typi sche verschillen in volksaard tussen Roe menië en de aangrenzende landen. Het taalverschil is eveneens groot en dit heelt tot gevolg, dat in deze staten, waar politiek en economisch samengaan uiterst belang rijk is, het Esperanto een grote rol vervult. Desgevraagd gaf spreker een overzicht van het leven van de Zigeuners, die reeds eeuwen geleden van Hongarije en Roe menië uit hun zwerftochten door Europa begonnen. Het was vooral voor de jongere leden, die nog nimmer persoonlijk internationaal contact hadden gehad, een buitengewoon interessante avond. Grondstof fenaanvoer Zaterdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Swedic" met een lading van 500 ton cellulose van de Zweedse haven Husum. Toneeluitvoering van „Opwaarts" De eerste uitvoering in dit seizoen door de R.-K. toneelvereniging „Opwaarts" zal deze keer niet in gebouw „Concordia" wor den gegeven, maar in het Kennemer Thea ter te Beverwijk met de opvoering van het dramatisch toneelspel in vier bedrijven door Ko Peeters: „De weg tot elkander". Woensdagavond vindt deze uitvoering onder regie van de heer J. W. Schoot plaats. Er is bal na met muziek van „De Bian- ca's". Na 38 jaar als firmant van de firma Mulder en Rijke in IJmuiden een groot aandeel te hebben gehad in het herstellen van schepen en motoren, was Zanterdag de dag van scheiden aangebroken voor de thans 70-jarige heer H. Mulder. In hotel „Augusta" is hij echter dusdanig in de bloemetjes gezet, dat de waardering voor deze werkzame mens in brede kring on dubbelzinnig naar voren kwam. Het voltallige personeel was aanwezig, om afscheid van de „baas" te nemen. Bij monde van de heer D. den Hollander werd de grote waardering voor de chef uitge sproken, die men eigenlijk door de goede samenwerking, die er steeds bestaan heeft, meer als collega dan als baas gezien had. Spreker hoopte, dat, al ging de heer Mul der nu „stil" leven, hij de jaarlijkse uit gaansdag van het personeel niet zou ver geten. Uit erkentelijkheid bood hij de scheidende firmant een combinatie rook- lectuur meubel aan, terwijl mevrouw Mulder bloemen werden geoffreerd. De overblijvende compagnon, de heer R. Rijke, memoreerde in zijn toespraak de prettige samenwerking, die de afgelopen 45 jaar heeft gesierd. De eerste kennis making was namelijk op het scheepstim- merbedrijf Bais geweest, waar zij zeven jaar hadden samengewerkt, waarna de tegenwoordige firma werd opgericht. De heer Rijke dankte zijn compagnon voor de wijze, waaróp hij steeds alles regelde en voor het feit, dat hij, ook in moeilijke tijden, een enorme steun was geweest. Mede namens zijn zoons, die ook in de firma zijn opgenomen, bood hij zijn scheidende partner een grote clubfauteuil aan, hopend, dat de heer Mulder hiervan een niet al te druk gebruik zou maken, daar dit eigenlijk maar een slecht teken zou zijn. Liever zag hij, dat de heer Mulder zich nog lange jaren aan zijn liefhebberij, het pluimvee, zou kunnen wijden. Ook mevrouw Mulder werd in de hulde betrok ken en ontving van de heer Rijke een grote tuil bloemen. Met enkele korte worden dankte de heer Mulder zijn compagnon en de heer De Hollander voor hun hartelijke woorden. Hij beloofde, dat hij de firma niet zou ver geten, en dat hij, indien zijn gezondheids toestand dit toeliet, zeker het ontspan ningsreisje met het personeel zou mee maken. Tientallen zaken-kennissen boden daarop de scheidende firmant hun beste wensen Over de propaganda-feestavond, die Vrij dag door de Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond in het Hervormd Jeugdge- bouw werd gegeven, valt strikt genomen slechts weinig te vermelden. Niet omdat het publiek zich maar matig zou hebben geamuseerd, integendeel, het succes was zelfs buitengewoon groot. Doch het pro gramma werd bijna geheel door Jan de Kleyn voor zijn rekening genomen, zodat eigenlijk met de beoordeling van dit op treden kan worden volstaan. Welnu, deze humorist bewees dat men het rustig aan hem kan overlaten, een volle zaal enige uren aangenaam bezig te houden. Hij kent het geheim van een origi nele en vlotte conférence soms zelfs iets te rap gebezigd waarbij hij, rustig op een stoel gezeten, het ene kwartier na het andere, allergenoeglijkst vol keuvelt. Gelukkig verveelt hij nimmer, omdat er luchtig van de hak op de tak gesprongen wordt, met het geven van een eigen visie op voetbal, Louis Armstrong, de bouwvak ken enzovoort. En dit alles op een manier, dat de zaal telkens daverde van de lach. Het programma was getiteld „In hotel van A tot Z", misschien omdat het kind nu eenmaal een naam moest hebben. Het bestond uit de gebruikelijke schetsjes, waarbij Jan de Kleyn zich van een char mante assistente had voorzien en de al even traditionele accordéon-virtuozen, die aan hun instrumenten een welluidende stroom van populaire melodieën ontlokten. Een en ander beloond met een gul ap plaus, waardoor de toehoorders van hun grote voldoening over deze amusante ont spanning blijk gaven. Aan het begin van de avond werd het propagandistische gedeelte verzorgd door de heer A. Kros, een der hoofdbestuurders van de A.N.B.B., die zich met een aan dachtig beluisterde redevoering van deze taak kweet. aan, al dan niet vergezeld van een stoffe lijk blijk van waardering. Vooral uit Kat wijk en Scheveningen waren ettelijke af gevaardigden gekomen, die er ondubbel zinnig blijk van gaven, dat zij de oudste firmant node zagen vertrekken. Onder het genot van enkele verfris singen bleef men nog een poos gezellig bijeen. Zondag 22 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Muphrid N van Swan sea. Fernhorst van Danzig. Helena van Paramaribo. American Attorney van Noord- Amerika. Rokin van Vijfsta. Grebbestroom van Londen. Koeta van Yarmouth. Swift v. Londen. Fairwood Oak van Cardiff. IJstroom van Hull. Van Linschoten van Antwerpen. Wilpo van Jakobstad. Sussex Oak v. Fowey. Vechtstroom van Swansea. Jans van Lon den. Heetor van Emden. Netherland Coast van Newcastle. Rijnborg van Boston. Larix van Dompsö. Amazonas van Antwerpen. Birmingham van Sunderland. Wiros van Stockhobn. Reliable van Hudixvall. Trito van Dublin. Heriot van Grangemouth. Die ter Waltraut van Hamburg. Hathor van Kalokilin. Mirmidon van Bremen. Vertrokken zijn: Uhlenhorst naar Sunds- vall. Bacchus naar West-Indië. Flottbek naar Port au Prince. Laatste motor-toertocht Tot groot genoegen van ruim veertig motor rijders leden van de K.M.C. was het gistermiddag goed weer, zodat er voor het laatst in dit seizoen een mooie toer-tocht kon worden gemaakt. Er werd in de polder gestart en de route, die 101.7 km. lang was, liep verder langs onbekende wegen, die met een gemiddelde van 36 km. moesten worden „genomen". Het plezier was des te groter, omdat een aantal souvenirs voor de rijders en duo-rijdsters ter beschikking was gesteld. Het is een prettige tocht geworden, waar over de deelnemers niets dan lof hadden. De beste rijders kregen de mooiste souvenirs, die varieerden van levensgrote bekers tot worsten en rookwaren toe, die door diverse goede gevers waren geschonken. Het aantal opgelopen strafpunten gold hierbij als maat staf en de uitslag was: 1. J. Andersen, Amsterdam, 12 str. pnt.; 2. G. Verkooy, 16 str. pnt.; 3. C. Venis, 16 str.p.; 4. J. Tolle, Westzaan, 19 str.p.; 5. T. Crock, 21 str.p.; 6. A. v. d. Ban, 22 str.p.; 7. N. G. Turkenburg. 28 str.p.; 8. P. Broekhuysen, 34 strp.; 9. K. Dil, 27 str.p.; 10. J. Hijve, 39 str.p.; 11. J. A. Leegwater, 44 str.p.; 12. J. Koopman, 55 str.p. De meeste strafpunten kregen S. Smit en D. Offenburg. De geschenkjes voor de beste duo-rijdsters gingen naar de dames Tolle en Dil, die respectievelijk een worst en een bloempotje kregen. Na deze toer-tocht gaan de meeste motoren de stalling in, om ze voor het volgend jaar weer kant en klaar te hebben. (Van een verslaggever) 9 'ET BERGINGSWERK rond de Belgische kotter „Victor Rogier", de Oostende 265, waarmee de ploeg Nieuwediepers zich onder aanvoering van reddingboot- schipper Piet Bot op de Razende Bol bij den Helder bezig houdt, nadat de bergings maatschappijen het wrak opgaven, heeft Zaterdag niet veel vordering gemaakt. En thousiast en vasthoudend als deze harde kerels zijn, gaan ze vandaag verder aan het lichtingskarwei, dat nu al enige malen is gestuit op het leegpompen van het visruim, waarvan het ruimgat bij stil tij anderhalve meter onder water zit. De mannen heb ben getracht het gat van de waterboot af te dichten met een stalen plaat, waarop een koker was geplaatst, maar ondanks de kracht van de pompen twee brandspuiten, die elk twee ton water per minuut verwerken gelukte het niet het ruim leeg te pompen. Dinsdag komt er een inderhaast geconstrueerde zuigbuis met rubberen sluit stuk bij. In de vroegte van de Zaterdagmorgen trokken de reddingboot „Prins Hendrik" en de waterboot van Piet Bot en K. de Boer uit IJmuiden weer de Helderse ha ven uit, om met nieuwe moed het werk bij kalme zee aan te vatten. Van de Helderse zeedijk af is de „Victor Rogier" als een schim te zien tussen de wit-brekende golfjes op de Razende Bol. Ook de expert van de Belgische verzekeringsmaatschap pij, de heer H. Zwart van de machinefa briek aan de Haringkade te IJmuiden, met wie de bergers het contract tot berging slo ten, was aan boord. Aanvankelijk liep alles mee. Evenals Woensdag en Vrijdag waren machinekamer en logies leeggepompt, zo dat het achterschip mooi omhoog kwam. Zelfs bij stil tij, wanneer de O 265 in een kom op de zandbank ligt, steekt het gat van .het visruim nog anderhalve meter onder water. Eerst heeft men met een grote koker geprobeerd het ruim af te sluiten. Zaterdag kwam er een stalen plaat met een koker aan te pas, maar ook hier mee lukte het niet het gat goed te dichten. De slangen raakten bij de mond af en toe verstopt met de vis in het ruim. Toen de vloed in de middag daarkwam en matige wind uit het Noordwesten begon te waaien, was het met de platte waterboot niet langer te harden bij het wrak. Het scheeoje werd soms op de zandbank gekwakt en het begon langzamerhand te waaien dat het rookte, zoals de kustwacht dat zei. Af en toe was de situatie zelfs hachelijk, maar een seconde later werd er door die Nieuwe diepers weer om gelachen. Tegen vijf uur in de middag kwam men terug in Den Helder. Niet verslagen. In tegendeel. De heer K. de Boer, Piet Bot, baas Starrenburg van de werf en Runnen- burg spraken al dadelijk van doorzetten en nieuwe plannen. Er moest een duiker aan te pas komen, dat stond vast. Welis waar had men 's middags in duikerspakken gewerkt bij de kotter, maar het hoofd kon niet onder water. Er waren geen duiker, geen helm en ook geen andere apparatuur bij de hand. Loods Bot wist een goede duiker aan de Binnenhaven te wonen en daar ging men toen in de avond op af, om een afspraak te maken. Morgen, Dinsdag, wordt een nieuwe po ging gewaagd. De heer H. Zwart zou van daag in de machinefabriek een speciale koker laten vervaardigen, de duiker gaat mee en men krijgt ook weer de beschik king over de twee brandspuiten, die van de werf worden geleend. Alle kans tot. berging van de O 265 is er, wanneer er niet al te veel wind komt. De uitslagen in het tournooi van de Hoogovencommissie voor Bedrijfsontspan- ning zijn: Schaken: Walserij WestIJzeren Paard 24; LornaHVB 6x/i3Vkl Nieuwbouw Breedpand 4'/231/2; persoonlijk schaken; J. JansenG. L. de Haas 10; A. Gerrits P. Heidenreich 01. Dammen: BorstBroersma 02; Ha verMichel 20; AlbersVisser 11; Schuurmanv. d. Meer 11; v. Woensel v. As 02; HaverBorst 20; Borst v. As 20; v. WoenselHaver 02; Mi chelBroersma 02. De puntenverdeling klaverjassen na de vierde ronde: koppel 5: 114 pnt; koppel 54: 101 pnt; koppel 58 100 pnt; koppel 12; 96 pnt; koppel 34: 92 pnt; koppel 49: 91 pnt. en koppel 13: 89 pnt. Veel. KW 51, 69, 28 en de Shamrock losten vanmorgen aan de eerste afslag alle 200 kisten schelvis. De IJmuidenaar Shamrock had zelfs 250 kisten. Duizenden kinderen vergezeld van even zoveel ouderen hebben Zaterdagmiddag Sint Nicolaas met zijn beide knechten be groet, die ter verwelkoming aan Bever- wijks jeugd te paard een rijtoer hebben gemaakt door de winkelstraten. Het is een ware volksoploop geworden toen Sinter klaas, gezeten op een schimmel, met zijn beide Pietermannen stemmig op zwar te paarden het Stationsplein afreden. Enthousiast wuivende kinderhandjes op verheerlijkte gezichtjes volgden de vitale grijsaard op zijn route, die naar het vei linggebouw 't Centrum voerde. Staande op het platte dak heeft de Sint tenslotte de kinder-ovatie in ontvangst genomen en van die plaats af een pepernoten-regen doen neerdalen. Een gezellige drukte in de stad besloot dit feest en menig kind is Zondagmorgen met nieuwe hoop naar het schoentje bij de schoorsteen geslopen. Hoofd der Fröbelschool naar Noordwijk Het hoofd van de Chr. Fröbelschool in Beverwijk, mej. Munniksma, is per 1 Maart benoemd als kleuteronderwijzeres aan de B.L.O.-school te Noordwijk. fr ii* .1 tul dat het betreden van de pier een gunst is De hoofdopzichter der Rijkswaterstaat richt een laatste waarschuwing, tot hen die de pieren te IJmuiden betreden, dat het verboden is om rijwielen, bromfietsen of motorrijwielen mede te nemen op de pie ren. Voorts is een speciale waarschuwing aan de hengelaars gericht om zich te ont houden van verontreiniging der pieren. Wanneer hieraan niet stipt de hand wordt gehouden, zal onverbiddelijk de toegang tot de pieren worden verboden. Men houde hier ernstig rekening mede. De Haarlemse Hengelaars Bond zal zich voorlopig met het toezicht belasten. In de loop der jaren heeft de Zuidpier te IJmuiden een grote aantrekkingskracht gekregen bij honderden mensen die IJmui den bezoeken. Vooral op Zondag is het dik wijls drukker op deze pier dan in een hoofdstraat van een grote stad. Echter stelt men de gastvrijheid niet op de juiste prijs. Honderden hengelaars maken een dank baar gebruik om midden in deze prachtige natuur hun sport te beoefenen en brengen daar dagen door van rust en ontspanning. Maar niemand schijnt te willen begrijpen die door de Rijkswaterstaat wordt ver leend. En ondanks borden er op wijzen dat het medenemen van rijwielen enz. streng is verboden, neemt men prompt toch deze voertuigen mee op de pier. Wanneer een ambtenaar van de Rkswaterstaat hierop bemerking maakt, negeert men deze en be dreigingen zijn niet van de lucht. Boven dien maakt men van de pier een grote vuil nisbelt. Alle resten van hun hengelpartij, als dode vis, mosselen etc. laat men maar gewoonweg rotten. Zand wordt mede genomen en wanneer er herstellingen plaats vinden, dan gebruikt men doodleuk de stenen voor een zitje en men gooit deze na afloop nog in zee ook. Duizenden stenen zijn op deze wijze reeds verdwenen! Op het ogenblik is de maat vol. Wanneer hier geen onmiddellijke verbetering intreedt, zal zon der pardon de pier, zowel de Noord- als de Zuidpier voor goed worden afgesloten. De goeden moeten dan met de kwaden lijden. Deze kwestie is in handen gegeven van de Haarlemse Hengelaars Bond om alsnog te trachten deze ramp te voorkomen, doch dan zal een ieder moeten medewerken. Nog is het niet te laat. Laat men deze laatste waarschuwing ernstig overwegen. Duizen den landgenoten zullen u daarvoor dank baar zijn. Bij aankomst op het wrak van de O 265 is eerst de ingang van de motorkamer gedicht de knevel was afgebroken en de deur moest afgestempeld worden. Dit werk van amateurbergers" verdient de grootste bewondering, daar men onder de moeilijkste omstandigheden in volle zee heeft moeten ploeteren. Dinsdag, bij goed weer, wordt wederom een reis naar de O 265 gewaagd en dan zal geprobeerd worden het visruim leeg te pompen met behulp van een door de heer H. Zwart te IJmuiden gefabriceerde zuigbuis, die onder water op het ruim bevestigd kan worden. Deze zelfde heer Zwart heeft als expert-vertegenwoordiger van de Belgische assurantiemaatschappij, die het scheepje verzekerde, een contract met de Helders-IJmuidense bergerscombinatie afgesloten. Onze foto toont de benarde positie van de O 265. 99 99 Velsens eerste Najaarsbeurs, een welgeschapen vrucht van de samenwerking tussen de middenstand en de bouwcommissie der Doopsgezinden, is een doorslaand succes geworden: in de halve week, dat het Cultureel Gebouw door dit zakelijk-liefdadig festijn werd beheerst, hebben liefst 4086 bezoekers hun kwartje geofferd om de smaakvolle stands van de deelnemende winkeliers en de aantrekkelijke bazar van de bouwcommissie te bekijken. Voor Zaterdag de deuren definitief dicht gingen, zijn verscheidene Velsenaren met een verrassing bedacht omdat hun kaartje een mooi, rond getal aanwees en meneer C. L. Brandwijk, die nummer 4000 werd, kreeg een waardebon van f 25.met andere cadeaux. Bij een volgende beurs zien de organi satoren, die alweer snode toekomstplannen hebben, hem als groothandelaar in peul vruchten ongetwijfeld ook onder de deelnemers, vertelde hij. De heer K. de Jong heeft Zaterdagavond pasteibakje, een mapje tekengerei en drie ten aanhore van een hevig vermoeid ge- drinkglazen. zeischap van winkeliers en commissieleden i Voor de 3500ste bezoekster, mejuffr. uit naam van de standhouders een woord „van afscheid" gesproken: alle deelnemers van ditkeer zullen een volgend beurs weer komen opluisteren en de heer De Jong dacht alvast over stappen, om een volgende maal tot een grotere opzet te komen. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de beurs voor de bouwcommissie der Doopsgezinde gemeente een batig saldo mag hebben op geleverd, opdat de zozeer begeerde nieuwe kerk vlug in IJmuiden kan verrijzen en beloofde een briefje van vijfentwintig „op de eerste steen". Daarna maakte de heer J. C. P. Jentink tot slot en besluit het juiste aantal bezoe kers van deze geslaagde beursdagen be kend, nadat hij al eerder de heer P. L. Hu'obeling had vervangen, die in de drukte zijn stem was kwijtgeraakt, om een ieder, die tot het welslagen had meegewerkt, van harte te bedanken. Penningmeester J. Orth heeft zich van zijn taak gekweten de en veloppen met de drie „geheimen" van deze beurs te openen, waaruit bleek, dat de pop „Petra" heette, de monstermelkfles bij de ingang 2391 liter kon bevatten en de kaas op 12 Juni 1953 gemaakt was. Wie dat dus raadde, kan op een prijs rekenen. Kroongetallen Als drieduizendste bezoeker werd Rie Plug, dertien jaar oud, genoteerd. Rie uit de Broekhuizenstraat, die „toch maar" met haar moeder en zusje meegekomen was, kreeg buiten de vijf pakjes margarine een MAANDAG 23 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Ontsnapt aan de guillo tine". Rex, 20 uur: „De vrouwenkooi". Nutsbibliotheek, Heidestraat, 1921.30 uur. VELSEN-NOORD Vrouwengroep P. v. d. A., 20 uur, Gem. Vergaderlokaal, v. Diepenstraat, muziek avond. DINSDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Ontsnapt aan de guillo tine". Toneelver. „Varia", 20 uur, Rex, toneel uitvoering. R.K.S.V. Velsen, afd. gymnastiek, 19.30 uur, uitvoering Patronaatsgebouw. Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen, 20 uur, Gebouw v. Chr. Be langen, ontspanningsavond. C. van Duyvenboden uit de Prinsestraat in Velsen-Noord, hadden de gezamenlijke standhouders vier waardebonnen van f 5 achter de hand plus vijf pakjes margarine. Ze zei haar Sinterklaas-inkopen zonder mankeren in IJmuiden te zullen gaan doen. De „verste" bezoeker van deze beurs is ongetwijfeld een militair van de vliegbasis op Groenland geweest, sergeant-vlieger T. Veldman, die als tweejarige dreumes uit Nederland vertrok, het meisje van zijn hart echter toch weer in het oude vader land vond en nu eens in IJmuiden naar de najaarsbeurs kwam kijken. De Zaterdag in Uitgeest gehouden huis aan huiscollecte ter versteviging van de kas van de plaatselijke afdeling voor Eer ste Hulp bij Ongelukken, heeft een bedrag van f 152,54 opgeleverd. In aanmerking genomen dat te Uitgeest de laatste weken keer op keer collectes zijn gehouden, waardoor veel geldelijke offers van de be volking werden gevraagd, is dit een resul taat waar de E.H.B.O.-afdeling ten zeerste dankbaar voor is. Voor de leden van de hengelsportver eniging „Castricum" heeft de heer J. Schreiner, redacteur van het maandblad „De Sportvisser", het afgelopen weekend een lezing gehouden in lunchroom Kuil man. Uitvoerig behandelde spreker het vissen met de werphengel op roofvis, met het lichte materiaal: de spinner. Het vis sen op voorn met de kunstvlieg werd eveneens onder de loupe genomen. Uiter aard hadden de leden vele vragen aan de causeur te stellen en na afloop van zijn uiteenzettingen kweet hij zich op uitste kende wijze van deze taak. In aansluiting op deze bijeenkomst toog men Zaterdagmiddag naar het meertje in de Castricumse duinen voor een demon stratie met de werphengel, voor welke ge legenheid men van het P.W.N. een speci ale vergunning had verkregen. Er werden door de heer Schreiner verscheidene voorns gevangen die echter onmiddellijk weer in het water werden geworpen. Met een klein spinnertje van 18/00 nylon, werd een vijftal snoeken gevangen. Het was voor de sportvissers een leerzame middag.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3