Franse besluiteloosheid brengt Haagse conferentie in gevaar Weerbericht Haarlems Dagblad Een terugblik Treinontsporing beraamd om verzekering op te lichten Sneltrein brak op overweg door truck met oplegger heen Vochtiger lucht stroomt naar ons land; temperatuur stijgt Indonesische premier over ons, zonder ons? Bidault moet wachten op parlementaire instructies Vruchteloze debatten, vertrouwens kwestie en dreiging van kabinetscrisis Afschuwelijk misdadigerscomplot door N.S. en politie ontmaskerd Dulles betreurt Duitse en Japanse ontwapening Het woord is aan Joegoslavië verwerpt conferentie-voorstel De Bermudaconferentie Huis zonder vensters Wagons in volle vaart ontspoord3 gewonden Indonesië hoopt voor 1955 op sluitende balans Perzië beraadt zich over betrekkingen met Londen Kwestie- Triëst Weerrapport 6Se JAARGANG No 118 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 29 7e JAARGANG No 271 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6b. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET GEDUCHTE SPEKTAKEL, in Amerika veroorzaakt door de pogingen van republikeinse zijde om de oud-president Truman voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden ter verantwoording te roepen, is geluwd. Slechts tijdelijk geluwd, meent onze correspondent in Washington, want hij schrijft vandaag over een kleine pauze. Meer niet. Die geeft aanleiding tot een terugblik op de jaren 19451946. Churchill's Mémoires bieden gereed mate riaal; hij heeft het gehad over „het dode lijk hiaat dat bestond tussen het wegkwij nen van president Roosevelt's kracht en de groei van president Truman's greep op de grote wereldproblemen". Er is dus toen een tijd geweest waarin twee Amerikaanse presidenten, buiten hun schuld, gehandi capt waren. Toen Roosevelt dood en kort daarop de wereldoorlog ten einde was stond Truman, onverwachts tot het presi dentschap geroepen, bovendien in een we reld die niet tenvolle besefte dat de Rus sische bondgenoot geen bondgenoot meer was. Daarom kan men begrijpen dat Tru man niet meteen krachtig ingreep toen hij de ongunstige inlichtingen over Harry Dexter White had ontvangen. Zeer weini gen, zegt onze correspondent, begrepen in die dagen dat de macht der Sovjets zich niet langer tegen het fascisme keerde maar tegen de democratische vrijheid van het Westen. Dat dit een beeld geeft van de toenmaals in Amerika heersende stemming is duide lijk. Het beleid van president Roosevelt was trouwens zo lang toegespitst geweest op samenwerking met de Russen in oor logstijd en op een vredig naast-elkaar- leven van de régimes van West en Oost in de toekomst hij had daar zoveel ver trouwen in dat het wel uiterst onrecht vaardig is zijn opvolger-en-partijgenoot Truman acht jaar later te gaan verwijten, dat die toen niet onmiddellijk een nieuwe koers is ingeslagen. Hij zou, als hij het zelf gewild had, ongetwijfeld op verzet aan alle zijden gestoten zijn. En een Amerikaans president moge in eigen land een man zijn, met meer directe macht bekleed dan enig West-Europees staatshoofd hij zit niet temin aan vele grondwettelijke verplich tingen vast en kan in zijn optreden snel en afdoende geremd worden. Het is trouwens in het algemeen niet moeilijk, een be windsman jaren later te gaan vertellen wat hij indertijd beter had kunnen doen. Als men geen rekienng houdt met de toen heersende opvatting en stemming en bovendien zijn eigen standpunt in die pe riode vergeet is het zelfs bizonder een voudig. Het zou wel eens aardig zijn te weten- wat de mensen, die nu Truman's milde houding jegens White in het jaar 1946 critiseren, in die tijd zelf dachten en zeiden. Er bestond toen ook nog geen hek sen- en spokenjacht-sfeer in Amerika en tot op de huidige dag staat zelfs niet eens vast of de Verdachte White, die al zolang dood is, werkelijk een communistische spion is geweest. Als wij omkijken naar het Europa van de jaren 1945 en 1946 kunnen wij niet an ders getuigen dan dat het volslagen oor logsmoe was. Niet uitgeput, want de kracht tot maatschappelijke herleving zat er wel in, zoals in ons kleine land bijzonder dui delijk gebleken is. Maar de gedachte aan gevaar voor een nieuwe oorlog op afzien bare termijn werd niet aanvaard. Ik wil niet zeggen dat er geen mensen waren die haar uitten. Europa zou niet bezwaard met tegenslag zijn, als dat niet het geval was geweest. Men kon de opinie, dat nu de tegenstelling met de Russen opnieuw zou groeien, meermalen horen uiten. Maar dat werd veeleer gezegd in de toon van dat scepticisme, dat zich te allen tijde doet gelden. Aanvaard werd het denkbeeld niet. De TJ.N.O. was pas te San Francisco ge sticht, de Russen waren dadelijk toegetre den, Amerika was ook dadelijk toegetre den. Dat alleen gaf de nieuwe Volkenbond al een zoveel betere kans dan de oude na de eerste wereldoorlog gekregen had. Hoe- velen verwachtten niet dat men door on derhandeling inderdaad zou slagen in de richting, door de betreurde en vereerde Roosevelt aangegeven. Omkijken stemt veelal tot bescheiden heid. Misschien is dat niet de sterkste eigenschap van sommige Amerikanen. R. P. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, heeft tegenover 'het dagblad „Suluh Indo nesia" verklaard, dat de berichten, dat de „Indonesische kwestie" besproken zal wor den op de conferentie van de Westelijke Grote Drie op de Bermuda-eilanden voor de Indonesische regering nog onofficieel zijn. „Indien het waar is, dat een dergelijk voornemen bestaat, dan voel ik mij teleur gesteld, dat Indonesië hierover niet tevoren wordt geraadpleegd, of er van in kennis wordt gesteld. Indonesië als souvereine staat zou zich teleurgesteld voelen, indien het slechts als een probleem zou worden behandeld door de grote mogendheden. Bovendien, als Indonesië inderdaad een probleem zou vormen, dan is dit een zaak, die Indonesië op de eerste plaats aangaat," aldus de premier, die vervolgde: „Hoewel erkend kan worden, dat een zodanige kwestie in het raam der volkerengemeen schap verband kan houden met andere lan den in de wereld, dient Indonesië het recht te hebben van tevoren zijn mening uit te spreken. Tot dusver echter weten wij nog niet, wat in feite de „Indonesische kwestie" is." Tenslotte zei mr. Sastroamidjojo, dat de Indonesische regering van mening is, dat elke beslissing, die over het Indonesische land en volk op een bespreking wordt ge nomen, zonder dat men Indonesië van te voren heeft geraadpleegd, zal worden be treurd en niet als bindend voor Indonesië zal worden beschouwd. In de omgeving van Lunteren, speciaal m de buurtschappen Meu-Lunteren, Over- woud en De Valk, wordt de kippenstapel weer geteisterd door verschillende ziekten, waarvan de speudovogelpest de meest ge vreesde is. De burgemeester van Ede heeft e.en ophokgebod voor alle pluimvee uitge vaardigd. Op de besmette bedrijven moeten bovendien honden en katten opgesloten werden. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag om vijf uur heeft de Fran se Nationale Vergadering na een toespraak van premier Laniel de debatten over Euro pa beëindigd, die vorige week Dinsdag zijn begonnen en Vrijdag j.l. moesten worden onderbroken wegens een plotselinge in storting van minister Bidault. Men is er echter nog niet in mogen slagen uit deze discussies conclusies te trekken, die in een meerderheidsmotie konden worden vast gelegd en welke de ministers Bidault en Laniel als instructies op de komende in ternationale conferentie hadden kunnen dienen. Zelfs nadat afgelopen nacht tijdens een kabinetsraad op het Elysée in overleg met president Auriol besloten was dat premier Laniel de vertrouwenskwestie aan een der moties zou mogen verbinden, bleek het niet mogelijk een voldoende meerderheid voor één der resoluties, waarvan het aan tal tot circa 20 was gestegen, bijeen te krijgen. Om 6 uur besloot de vergadering de zit ting tot vanmiddag 3 uur te onderbreken. Vermoedelijk zal Laniel dan de ver trouwenskwestie stellen, waarmee dus de nieuwe regeringscrisis tot de mogelijk heden gaat behoren. Indien er vanmiddag, of komende nacht, in het Palais Bourbon nog steeds geen be slissing zou vallen, dan zal Frankrijk in Den Haag slechts door experts of waarne mers worden vertegenwoordigd. Tenzij de conferentie alsnog zou worden afgelast. Wanneer er geen resolutie uit de bus komt, die een duidelijk Europees geluid laat horen, is Den Haag tot een wisse misluk king gedoemd. In dat geval blijft Bidault waarschijnlijk thuis of zal hij, uit hoffelijkheid jegens zijn collega's, hun in Den Haag gaan vertellen dat Frankrijk zich voorlopig nog van „Klein Europa" afzijdig wenst te houden. De inzet Men kent de inzet en de betekenis van de debatten die nu zijn afgelopen, die inzet heette „Europa", al bleek dat begrip voor nauwelijks tien Kamerleden dan ook nauwkeurig dezelfde geografische en po litieke inhoud te bezitten. Een definitieve beslissing over het Europese leger, dat een der voornaamste aanleidingen van de dis cussies vormde, werd van het parlement nog niet eens gevraagd. De ratificatie van de E.V.G. komt in principe namelijk pas in Februari aan de orde. Aan de voor-avond van de conferentie in Den Haag en op de Bermuda-eilanden wensten de ministers Bidault en Laniel echter te weten welke boodschap zij aan de vijf andere partners van Klein Europa en aan de overige twee grote Westelijke mogendheden, Engeland en Amerika, uit naam van Frankrijk zouden mogen over brengen. Het ging er uiteindelijk om welk antwoord Frankrijk vooral ten aanzien van de Europese integratie wilde geven: Ja, neen, misschien, of: Ik wil nog eens een paar maanden wachten. Die verschillende antwoorden en nuan ces waren neergelegd in een twintigtal ontwerp-resoluties, waarvan er tenslotte dus nog geen enkele kon worden aange nomen. Een der laatsten, nummero 11, was afkomstig van de linkse radicaal Pierre Mendès-France, die met zijn tekst, na rijp beraad, en naar men zegt na vele weife lingen, pas Maandag voor de draad was gekomen. De inhoud van zijn resolutie kwam er op neer dat Frankrijk de discus sies eind Januari zou hervatten om intus sen te trachten de binnenlandse politiek en economische situatie te regelen en te sa neren en tevens Engeland tot nauwe sa menwerking te bewegen. Mendès-France ging van het standpunt uit dat het huidige, verzwakte en verdeelde Frankrijk bijna met zekerheid in het kader van de Euro pese eenhaid ol federatie door Duitsland gedomineerd zal worden. Hij legde daar mee zeker de vinger op de wonde plek, maar het zwakke punt van zijn redenering was niettemin dat, door het huidige kabi net en de huidige politieke constellatie, geen enkele garantie werd geboden dat die tijdwinst inderdaad met enige vrucht zal worden uitgebuit. Stok achter de deur Over het geheel genomen kan men zeker wel zeggen dat de Franse stellingen op nieuw zeer duidelijk zijn verstard. Laniel heeft in een kalme, matigende rede nog maals de condities herhaald, die hij ten aanzien van de Europese integratie al in zijn regeringsverklaring heeft opgesomd, condities, die nog geen van alle volledig zijn vervuld. Frankrijk wil een intiemer militaire samenwerking met Engeland als tegenwicht tegen het potentiële Duitse ge vaar. De protocollen, waarmee Bidault al een stap terug deed op de weg die Schu- man had betreden, zullen alle getekend moeten worden. En tenslotte zal de Saar- kwestie geregeld moeten zijn, niet alvorens de E.V.G. zal worden geratificeerd, zoals door Schuman voorgesteld, maar zelfs vóór met de definitieve debatten daarover zal mogen worden begonnen. Om een directe crisis te voorkomen, haalde premier toen, als gezegd, de gebrui kelijke vertrouwenskwestie, als stok achter de deur, voor de dag. Vanmiddag of vanavond zal men weten ncoc»a*xo>coxcocooccccccooccooocc<xxocccoococooococco Het is dus weer een somber tafreel dat de Franse politici de wereld nu tonen. Terwijl de stoel voor Frankrijk in Den Haag al was aangeschoven, blijkt het parlement eens te meer oncapabel een mandaat voor de minister van Buiten landse Zaken vast te stellen. Er dreigt zelfs een kabinetscrisis. Het Palais Bour bon dat geen enkel raam bevat, wordt wel het „huis zonder vensters" genoemd. Zelden heeft die aanduiding een zo symbolische betekenis gehad als in de afgelopen dagen. De heren parlements leden, volledig in beslag genomen door hun haarkloverijen over een woord of een komma, blijken nog altijd niet te hebben begrepen dat de buitenwereld nu eindelijk iets anders van hen ver wacht. CCCCOOCOCCCOOOCOCOCOOOOC0330CCOCOOCCOOOOOCOOOCOOCCOOOOOO of hij daarmee op het nippertje toch nog enig effect zal kunnen bereiken. Volgens een bericht van Reuter uit Parijs zal minister Bidault niet op tijd in Den Haag kunnen zijn voor de openingsbijeen komst van de ministerconferentie voor een Europese politieke gemeenschap. Mogelijk zal Bidault pas 24 uur na deze openings vergadering uit Parijs kunnen vertrekken. Aan de oplettendheid van een trein conducteur uit Amersfoort is het te dan ken, dat een aanslag op het leven van een 54-jarige Amsterdamse steuntrekster S. V. kon worden verijdeld. De aanslag was op touw gezet ter verkrijging van een levensverzekeringsuitkering. De con ducteur had iets van de beraamde plan nen opgevangen en de recherche hier van mededeling gedaan. De spoorweg recherche en de recherche van De Bilt wisten toen binnen enkele dagen klaar heid in deze duistere zaak te brengen. Volgens de politie zou de 35-jarige H. de V., een verzekeringsagent uit De Bilt, samen met zijn 32-jarige naam genoot, de oud SS'er H. de V. uit Zeist een verzekering hebben afgesloten op het leven van mej. V. tot een bedrag van 15.000. Beide mannen, die geen familie van elkaar zijn, zouden daarna WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, het eens te zijn met de verklaring door vice-president Nixon in Tokio afgelegd, dat de Verenigde Staten een vergissing gemaakt hadden door na de tweede wereldoorlog Japan te ontwapenen. Hij zei dat de bondgenoten uit de oorlog hun ontwapeningsprogramma's ten aan zien van Japan en Duitsland tamelijk ver hadden doorgedreven en dat men van som mige plannen en denkbeelden sinds de eer ste jaren na de oorlog was teruggekomen. Dulles zei dat degenen die Amerika's bui tenlands beleid bepaalden, toen hadden aangenomen dat er een tijdperk van blij vende vrede zou komen en de Sovjet-Unie geen gevaar zou vormen. Daarom hadden zij gemeend dat de ont wapening van Japan en Duitsland voort gang kon vinden en dat zij gevolgd zou worden door het verminderen van de be wapening van alle naties, waarin door het handvest van de UNO wordt voorzien. Op de gevaarlijke Berkumer spoorweg overgang in de weg ZwolleOmmen is hedenochtend om 8 uur een ongeluk ge beurd dat catastrofale gevolgen had kun nen hebben. Gelukkig werden er slechts drie personen gewond. De electrische sneltrein naar Groningen samengesteld uit het modernste materiaal, reed met een vaart van 120 kilometer in op een truck met oplegger uit Delft, die zwaar beladen was met kipkarren en rails. De oplegger werd finaal middendoor ge sneden en de trein reed vervolgens in volle vaart uit de rails. De berm van de spoordijk ving de eerste schok op en daarna schoof het voorste treinstel in eeh diepe sloot aan de rechter zijde van de dijk. De andere wagens volg den en het was bovenal te danken aan de stevigheid van het materiaal, dat de schade aan de trein beperkt bleef tot enkele ka potte ruiten en verbogen portieren. De wagenvoerder Wellink, uit Zwolle, had het aan het sterke front van de trein te danken dat zijn leven gespaard bleef. Hij kreeg enkele lichte snijwonden. De enige andere persoon in de trein, die ge wond werd, was de kok Bos, uit Amster dam, die tegen het gloeiende fornuis viel en brandwonden kreeg. De chauffeur van de vrachtauto, de 32-jarige H. M. van V., medefirmant van een Delftse firma in bouwmaterialen, die op weg was naar Om men, werd naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd, maar het liet zich aanzien dat zijn letsel niet ernstig was. Volgens ooggetuigen heeft het flikker licht naar behoren gewerkt en is ook de waarschuwingsbei gegaan. In de trein ontstond slechts een lichte verwarring. De passagiers van de trein, die niet druk was bezet, vielen over de vloeren, maar werden niet gewond. Zij moesten twee uur wachten op een bus, welke hen naar Zwolle kon vervoeren. Het treinverkeer naar het Noorden is volledig geblokkeerd. De betonnen palen van de bovenleiding liggen dwars over de rails. De kipkarren en de rails van de truck, die de trein deed ontsporen, lagen her en dei- verspreid. Personeel van de N. S. was reeds met man en macht aan het werk om het treinverkeer over één lijn te kunnen doen hervatten. De gehele bovenleiding op de plaats van het ongeluk is vernield en bovendien is 200 meter rails ontzet. een plan beraamd hebben om bij een seinhuisje bij fort Blauwkapel in de gemeente Maartensdijk, een goederen trein uit de rails te laten lopen. Wan neer de trein zou ontsporen, zou mej. V. zich voor een afspraakje met de oud-SS'er in het vlak aan de lijn lig gende seinhuisje moeten bevinden en daar aldus de opzet van "net plan de dood vinden. De verzekeringsagent zou later het plan hebben opgevat om de oud-SS'er ook bij dit „ongeluk" om te laten komen. Dit plan was gerijpt, omdat de verzekeringsagent om het vertrouwen van mej. V. te winnen, ook op het leven van de oud-SS'er een levensverzekering tot een bedrag van 15.000 had afgesloten. Zowel deze als mej. V. beiden zouden naar het sein huisje gaan hadden de desbetreffende contracten in blanco ondertekend. In de polissen zou zijn opgenomen, dat bij het overlijden van een van deze partijen de andere de uitkering zou krijgen. Indien beiden zouden overlijden, zou de verzeke ringsagent de uitkeringen ontvangen. Het schijnt dat de oud-SS'er, toen het plan eenmaal was ontworpen, aan de prac- tische uitvoerbaarheid heeft getwijfeld. Ook schijnt hij de kans groot te hebben geacht, dat het misdrijf zou worden ont dekt. De verzekeringsagent zou hem ech ter hebben gerustgesteld met de medede ling, dat hij wel voor een handlanger kon zorgen, die de rails op het vooraf bepaalde punt zodanig zou opbreken, dat de trein het seinhuisje zou rammen. Deze handlan ger, die 5000 zou krijgen, verscheen in derdaad, doch hij trok zich later terug om dat hij de opzet te riskant achtte. Tijdens een reisje, dat ook langs de plaats voerde, waar de trein zou moeten ontspo ren, kon deze man zich echter niet bedwin gen, de conducteur enige vragen over de situatie ter plaatse to stellen. De conduc teur kreeg argwaan en waarschuwde de recherche. Deze hechtte aanvankeliik wei nig geloof aan het verhaal, doch bij na vraag bij de verzekeringsmaatschappij bleek inderdaad, dat de polissen daar wa ren aangevraagd. Toen meldde een politieman uit De Bilt zich bii de oud-SS'er aan als handlanger, op welk aanbod deze grif inging. Toen de politieman voldoende bewijsstukken in handen had, greep hij in. Zowel de ver zekeringsagent De V. als de oud-SS'er De V. zijn reeds voor de officier van Justitie geleid en hebben inmiddels bekend. Bij het onderzoek bleek, dat de kosten voor de polis en de premie van de levens verzekering, die op mejuffrouw V. was af gesloten, door de oud-SS'er werden be taald, met wie mejuffrouw V. sinds ander halve maand een verhouding had. Voorts zou gebleken ziin. dat de ver zekeringsagent de oud-SS'er ook heeft bedrogen. De verzekeringsman had tegen de ander gezegd een verzekering voor 10.000.te hebben afgesloten, doch in werkelijkheid was dit 15.000.zodat hij behalve een hogere aanbrengprovisie bij de verdeling van de buit direct al 5000. extra in eigen zak had kunnen steken. Ook had de verzekeringsagent met de nieuwe „handlanger" de mogelijkheid be sproken beide „geliefden mejuffrouw V. en de oud-SS'er V. tegelijk uit de weg te ruimen door een vroegere trein te laten ontsporen. Op het ogenblik dat dit gebeu ren moest zou de oud-SS'er namelijk nog bij mej. V. in het huisje zijn. Mejuffrouw V. kende de oud-SS'er merkwaardigerwijze alleen bij zijn voor naam. Diens achternaam had zij nooit ge hoord. Tenslotte was besproken wat ge daan zou worden als het treinongeval niet door kon gaan. Overwogen werd, mejuf frouw V. dan dronken te voeren en op een andere wijze te laten verongelukken, bijvoorbeeld door haar in een auto te wa ter te rijden. De verdachten wordt uit lokking tot misdrijf volgens artikel 134 bis van het Wetboek van Strafrecht ten laste gelegd. DJAKARTA (Aneta) De regering hoopt, dat Indonesië in 1955 een sluitende betalingsbalans zal hebben. Dit heeft de Indonesische minister van Financiën mede gedeeld in antwoord op vragen uit het par lement over de financiële nota van de re gering. Voor 1954 voorziet de regering een tekort op de beta J ngsbalans van rp. 600.000.000.Voor 1953 worda er naar gestreefd het tekort onder rp. 1.300.000.000 te houden. De regering acht het voorlopig noodzakelijk niet meer deviezen voor de invoer beschikbaar te stellen dan door de uitvoer wordt opgebracht. Als men uitgaat van de stelling, dat in flatie intreedt, wanneer het inkomen in geld sterker stijgt dan het reële inkomen, kan men zeggen, dat een dergelijke toe stand in Indonesië aanwezig is, aldus de minister. De verplichting, dat de impor teurs 75 percent van de waarde van de in te voeren goederen vooruit moeten storten, is bedoeld om deze tendentie tegen te gaan. Ongeveer 800.000.000 rupiah werd door deze maatregel aan de circulatie ont trokken. Dit onttrekken van geld aan de circulatie houdt nauw verband met de in krimping van de hoeveelheid deviezen voor de invoer. Het bedrag hiervoor daalde van rp. 2.750.000.000 tot rp. 1.700.000.000 per maand. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oscar Wilde: Hij keilde het preciese psychologi sche ogenblik waarop men niets moet zeggen. TEHERAN, (AFP) Naar van gezag hebbende zijde te Teheran wordt vernomen, heeft het Perzische kabinet zich Maandag avond bezig gehouden met het vraagstuk van de betrekkingen met Londen. Men zou besloten hebben, de hervatting van de di plomatieke betrekkingen afhankelijk te stellen van een overeenkomst met Groot- Brittannië over de algemene beginselen van een regeling van het oliegeschil, met name over de erkenning van de wet op de nationalisatie van de olie-industrie en het geen hieruit voortvloeit. De onderhandelingen over een gedetail leerde, definitieve regeling zouden kunnen beginnen na de wederzijdse benoeming van ambassadeurs. De Italiaanse minis ter-president Pella is Dinsdag in ons land gearriveerd. Hij werd bij zijn aankomst te Den Haag verwel komd door de minis ter van Buitenlandse Zaken Beyen en ver trok onmiddellijk naar minister-president dr. W. Drees om bij hem zijn opwachting te maken. De foto toont u de begroeting der beide premiers. In het Kurhaus bood dr. Drees ter gelegenheid van het bezoek een officieel diner aan. Behalve minister-pre sident Pella en de ze ven leden van zijn gevolg zaten van Ita liaanse zijde hierbij aan de heer Caruso, Italiaans gezant in Nederland en graaf Murari dalla Corte Bra, eerste secretaris van het Italiaanse ge zantschap. Van Ne- derlandsche zijde wa ren behalve de gast heer aanwezig de mi nisters Beel, Beyen, Luns, Van de Kieft en Mansholt, de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Kortenhorst, Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Eui-opa wordt nu reeds bijna 14 dagen in hoofdzaak beheerst door hoge drukgebieden. De laatste paar dagen overheersten zwakke Zuidelijke winden. Tijdens opklaringen kon daarbij de tem peratuur des nachts in de onderste lucht lagen sterk dalen. Boven de droge gronden van Brabant kwam plaatselijk 6 graden vorst voor, terwijl Dinsdagmiddag boven De Bilt op 800 meter hoogte een tempera tuur van 13 graden werd gemeten. Vooral in het Westen van het land waar de lucht over veel, nog betrekkelijk warm water was gestreken, ontstond bij iets hogere temperaturen op grote schaal mist of laag hangende bewolking en daalde het kwik in het algemeen niet verder dan tot 2 gra den onder nul. In Oost-Europa en de Bal kan is de winter nu in volle hevigheid be gonnen. Na het wegtrekken van een de pressie over Rusland naar Siberië stroom de zeer koude lucht naar het Zuiden en Zuid-Westen, zodat nu uit geheel Europees Rusland meer dan 10 graden vorst wordt gemeld. Tijdens opklaringen daalde in Noord-Oost Rusland de temperatuur op enkele plaatsen tot meer dan 30 graden onder nul. De koude lucht heeft nu Turkije, Bulga rije en Joegoslavië bereikt. Ook een deel van Duitsland is door deze koude lucht overstroomd. De algemene luchtbeweging over Oost-Europa is echter zodanig, dat deze koude lucht wegstroomt in de rich ting van de Middellandse Zee en zich niet verder naar West-Europa kan uitbreiden. Op de Oceaan drong inmiddels een oud front van een depressie systeem bij IJsland over de Golf van Biscaye en de Britse ei landen naar het Oosten op. Dit veroorzaak te in Engeland en West-Frankrijk enige regen. Na de frontpassage ontwikkelt zich boven Engeland tijdelijk een nieuwe rug van hoge luchtdruk. Hoewel het weer in BELGRADO (Reuter). De Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken, ropowitsj, heeft Dinsdagavond te Belgra do medegedeeld, dat de Joegoslavische re gering het voorstel van de Grote Vier van 13 November voor een internationale con ferentie over Triëst heeft verworpen. De geallieerden hadden als voorwaarde ge steld, dat voor een dergelijke conferentie een begin was gemaakt met de uitvoering van het besluit van 8 October, volgens het welk zóne A van Triëst aan Italië diende te worden overgedragen, aldus Popowitsj. De Italiaanse regering had eerder bekend gemaakt, dat zij het geallieerd voorstel van 13 November voor een conferentie over Triëst had aanvaard onze omgeving dus nog onder invloed van hoge drukgebieden zal blijven mag ver wacht worden dat onder invloed van het genoemde oude front boven Engeland en West-Frankrijk wat vochtiger lucht naar ons land zal stromen, waarbij de bewolking tijdelijk zal toenemen en hier en daar wat lichte motregen kan vallen Dit heeft tevens tot gevolg, dat de temperatuur zal gaan stijgen. Op de Oceaan breiden nieuwe de pressies zich naar het Oosten uit. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand w .S .12 V -5-5 tl O eerslag i mm. E-t- 2 Helsinki licht bew WZW 2 -8 0 Oslo zwaar bew. WZW 6 4 0,1 Stockholm zwaar bew. ZW 5 0 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 12 1 0 Londen mist windstil 7 0,1 Amsterdam mist Z 4 -2 0 Brussel nevel ZZW 4 0 0 Parijs mist ZZO 2 1 0 Bordeaux nevel windstil 3 0 Grenoble geheel bew. ZW 2 0 0 Nice motregen NNW 3 11 0,1 Warschau zwaar bew. ZZO 2 -6 0 Berlijn onbewolkt OZO 7 -4 0 Frankfort nevel ONO 5 -3 0 Mtinchen nevel OZO 3 -3 0 Zürich nevel WZW 2 -1 0 Genève nevel OZO 1 1 0 Locarno geheel bew. O 1 1 0 Wenen mist O 5 -5 0 Innsbruck mist windstil -6 0 Rome geheel bew. NO 4 7 0 Neerslag laatste 24 uur. ^ooococx>corirooco -YXX<XXXXX>DCCCXXk^XXX>DCOr*)COCCOOOOCOOOOC STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk mist. Hier en daar enige motregen. Stijging van temperatuur maar in het Oosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst. Overwegend zwakke Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. 26 November Zon op 8.18 uur. onder 16.36 uur. Maan op 22.28 uur, onder 12.42 uur. Iloog en laag water in IJmuidcn Woensdag 25 November Hoog water: 6.26 en 18.44 uur. Laag water- 2.02 en 14.23 uur. Donderdag 26 November Hoog water: 7.14 en 19.36 uur. jt Laag water: 2.44 en 15.07 uur. X>OOCCCOCOOOCCOOCOCCXXCOCOCX)CCCOCX»OCOOOCüOOOOCCOOCOaXC.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1