Laniel stelt vertrouwenskwestie, Bidault niet naar Den Haag Weerbericht Jong Europa Bij val van kabinet mogelijk nieuwe verkiezingen met als inzet: Europa Sabenatoestel maakte een buiklanding op Schiphol v e l s e r Haarlems Dagblad Parodi op ministersconferentie Adenauer in Den Haag Westelijke nota over Oostenrijk Ulbricht richt zich tot Frankrijk Het woord is aan Amerika zal militaire hulp gaan verminderen Periode van rustig weer loopt ten einde H K 68e JAARGANG No 119 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 272 Canada stemt toe in ondervraging van Gouzenko Politie zonder munitie machteloos tegen Dajaks Nieuwe invitatie aan Sovjet-Unie 111811 Passagiers ongedeerd; vergissing de oorzaak? Het acht economische situatie in West-Europa bevredigend Nederlanders uit Canada voor Kerstmis naar Nederland Italiaanse eer voor twee Nederlandse ministers Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-enFeestda?en. Abonnement per week 4'"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EER IN OCTOBER het tweede Europese Congres in Den Haag begon werd in ver scheidene steden een Europees Jeugd Fo rum gehouden, dat overal blijk gaf van grote, zelfs toegespitste belangstelling. Ook in Haarlem trad die aan den dag: de poli tieke jongeren-organisaties toonden een intelligent begrip, blijkend uit vragen en comment, ren, en een gespannen aandacht die alle in Haarlems Raadzaal aanwezige ouderen verheugde. Bij die gelegenheid werd getuigd van de snelle toeneming van het jeugdwerk voor de Europese Be weging, niet alleen landelijk maar ook in het internationale contact. Dat zet zich voort. Een voorbeeld: gisteren ontving ik een brief, waarin mij wordt medege deeld dat tot besluit van de model-leergang voor Europese Integratie, georganiseerd door de Europese Jeugd Campagne te Pa rijs, de deelnemers in samenwerking met Nederlandse en Belgische afgevaardigden een prestatie-avond op het Gemeenschaps oord Drakenburgh te Hilversum hebben belegd. In de brief wordt verzocht, dit blad daarbij te doen vertegenwoordigen „om door critiek en medewerking bij te dragen tot de vorming van de Europese jongeren, daar tientallen van zulke leergangen in gans West-Europa zullen worden georgani seerd". Nu, een onzer redacteuren zal daar heengaan. Het zal Vrijdagavond zijn; ge begrijpt dat dus Zaterdag publicaties zul len verschijnen over die bijeenkomst en over de verdere plannen en dat die weer door andere jonge mensen gelezen zullen worden, van wie een aantal zich voor de zaak zal gaan interesseren. Zo blijft de actie zich uitbreiden en de belangstelling van de jeugd, van Jong-Europa, geeft er een stimulans aan die dadendrang inhoudt. Dat is wel zeer nodig. Aan drang tot daden ontbreekt het juist bij de betrokken Europese regeringen en parlementen, die elk voor zich eigen standpunt met voor waarden en reserves naar voren brengen zonder de offer-bereidheid te tonen, die alleen tot resultaat kan leiden. En op dat „ieder voor zich" moet men dan zelfs nog een ongunstige uitzondering, maken voor het Franse parlement, dat tot dusver hele maal niet tot enig besluit is kunnen komen en na dagen en nachten Europa-debat zich vanmorgen alleen maar verstrikt had in een warwinkel van een kleine twintig reso luties, waarvan op dat moment nog geen enkele op voldoende steun scheen te kun nen rekenen. Onze Parijse correspondent lichtte de situatie op de hem kenmerkende klare en scherpzinnige wijze in ons blad toe; ik las toevallig zijn critische beschouwing over de onmacht van het Franse parlement vlak nadat ik die brief uit Hilversum ontvangen had. Die zich be roept op: de Euronese Jeugd Campagne te Parijs. Juist. Te Parijs. Onze correspondent, Frank Onnèn. zei aan het slot van zijn betoog: „Het Palais Bourbon, dat geen enkel raam bevat, wordt wel het Huis zonder Vensters genoemd. Zelden heeft die aanduiding een zo sym bolische betekenis gehad als in de afgelo pen dagen. De parlementariërs, volledig in beslag genomen door hun byzantijnse haarkloverijen over een woord of een kom ma, schijnen nog altijd niet te hebben be grepen dat de buitenwereld nu eindelijk iets anders van hen verwacht." Als er maar één enkel raam was in het Palais Bourbon, zou een aantal afgevaar digden daardoor misschien de Europese Jeugd Campagne te Parijs ontwaard heb ben. Als een enkel voorbeeld van een be weging, die inderdaad steeds groter en bewegelijker wordt. Want de intrede van het Europese plan-tot-aaneensluiting in de practische politiek, nu een jaar of vijf geleden, heeft niet alleen tengevolge ge had dat beroepspolitici er zich mee zijn gaan bezighouden. Dat vergeten vele be roepspolitici blijkbaar nogal eens. Het is niet slechts hun zaak. Het is de zaak van de volken zelf. In steeds breder kring, zo wel onder ouderen als jongeren, is men gaan inzien dat deze wording een eis des tijds is en dat het gestelde doel verwezen lijkt moet worden. Als politici zich in de ergste mate in Frankrijk niet in staat tonen dat te doen zal de aandrang uit de volken hun duidelijk moeten maken dat het gebeuren moet. Het zou een kwestie van zeer korte tijd kunnen zijn, dat dit zijn beslissende invloed doet gelden. Par lementsleden zijn geen volksgemachtigden maar volksvertegenwoordigers. Zo is de democratie. In de toestand waarin men in Frankrijk verkeert zou een parlementsont- binding kunnen leiden tot nieuwe verkie zingen met de Europese politiek als een belangrijke inzet. En daarbij zou het Fran se deel van Jong-Europa zich ook krach tig kunnen doen gelden. Als het Franse parlement gehandicapt wordt door het ont breken van vensters in het Palais Bourbon is het kennelijk noodzakelijk dat het naar buiten gestuurd wordt om te ervaren wat de buitenwereld ervan verwacht. Vandaag moet de conferentie van Den Haag (zes landen) aanvangen. Er is nog geen hoop op enig resultaat. Maar men zou zich kunnen gaan afvragen wat de volken ervan denken. R. F. OTTAWA (Reuter). Canada heeft Woensdag toestemming gegeven dat de Amerikaanse senaats-subcommissie voor binnenlandse veiligheid een onderhoud heeft over de zaak White met Igor Gou zenko, de voormalige codeerklerk van de Sovjet-ambassade, die het bestaan van een communistisch spionnagecomplot aan de dag heeft gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft daartoe een tweetal verzoeken gericht tot de Canadese rege ring. Gouzenko leeft onder een andere naam als Canadees burger onder de be scherming van de Canadese politie. De Canadese regering verklaarde dat zij bereid is indien Gouzenko het er mee eens is, maatregelen te treffen voor een ver trouwelijke ontmoeting onder Canadese auspiciën waarbij elke door de Verenigde Staten aangewezen persoon aanwezig kan zijn, met dien verstande, dat het bewijs materiaal of de inlichtingen op deze wijze verkregen, niet gepubliceerd zullen wor den zcrider de toestemming van de Cana dese regering. (Van onze correspondent in Parijs) George Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren de ganse middag heeft besteed aan het in- en uit pakken van zijn koffers en diplomatieke valiezen, is gisteravond uiteindelijk niet op de trein naar Den Haag gestapt. Bij de con ferentie in de Nederlandse residentie tus sen de zes landen van Klein-Europa zal Frankrijk derhalve niet door een minister vertegenwoordigd worden. In plaats van Bidault is de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Alexan dre, Parodi, naar Nederland vertrokken, maar het is duidelijk dat deze overigens uitnemende diplomaat geen enkele beslis sing zal kunnen nemen en alleen als on mondig waarnemer bij de conferentie, die daardoor bij voorbaat al is mislukt, Frank rijk zal vertegenwoordigen. Het is, nadat gistermorgen om zes uur het parlement eindelijk uiteen was gegaan, premier Laniel niet mogen gelukken de barsten in zijn voordeel te lijmen. Alvorens de zitting om drie uur in de middag werd hervat nadat de klok in de Kamer Dins dagnacht om 12 uur was stilgezet, omdat het parlement reglementair niet op Woens dag mag vergaderen had Laniel de frac tieleiders der regeringspartijen bijeenge roepen. Het was echter direct al een veeg teken, dat de leiders der Katholieke M.R.P., de apostels der Europese eenheid, niet op het appèl waren verschenen. Laniel stond voor de omogelijke taak het vuur met het water te verzoenen, en daarin is hij dan ook niet geslaagd. De posities der pro's en anti's hebben zich de laatste dagen dermate verscherpt, dat iedere tegemoetkomende geste jegens de partij van Europa onmiddellijk met een verwijdering tussen de tegenstanders werd beantwoord. Een compromis, laat staan een synthese, was zo niet alleen in het parle- ment, maar ook zelfs in de regering totaal onmogelijk geworden. Het is dan ook wel zeker, dat Frankrijk nu al weer lang mid den in een kabinetscrisis zou zijn gestort, indien de naderende presidentsverkiezin gen niet een zekere matigende invloed had den uitgeoefend. Onder deze omstandigheden zat er voor Laniel niets anders meer op dan de ver- trouwenskwestie te stellen, waarover mor gen, Vrijdag, zal worden gestemd. Mocht c!e regering dan een soort verlate overwin ning boeken, waarvan men de px-incipiële betekenis ten gunste van Europa helemaal niet ovei'schatten moet, dan zal Bidault als nog naar Den Haag vertrekken om Zater dag de finale van de conferentie mee te kunnen maken. Gisteravond werd Laniel echter een nederlaag voorspeld. Vandaag zullen de pai-tijen nogmaals proberen nog een centimeter of wat dichter bij elkaar te komen. Nieuwe motie De grote moeilijkheid was gisteren intus sen nog eens een nieuwe motie op te stellen men is de tel allang kwijt geraakt waaraan het volledige kabinet zijn bestaan wilde verbinden. Daarin is tenslotte om vijf uur het onafhankelijke Kamerlid Garet ge slaagd, die zich daarbij vrijwel punt voor punt aan de regeringsvei'klaring heeft ge houden, waai-mede Laniel in de zomer zijn quantitatief belangrijke ineerdei-heid ver- wierf. In die motie worden de verklaringen van f de regering inzake Eui'opa onderschreven. Zelfs de Gaulisten konden dat progx-amma van Laniel, waarin de Europa-politiek met heel veel omzichtigheid beleden wordt, nu moeilijk meer geheel desavoux-eren, omdat zij tenslotte aaai-op de premier hun ver trouwen hadden geschonken. Zonder overdrijving kan men de gebeur tenissen in het Palais Bourbon van de af gelopen dagen wel als historisch omschrij ven, niet alleen voor Frankrijk, maar zeker ook voor geheel Europa. Er zal nu eindelijk een keuze moeten worden gedaan, want Frankrijk staat op een kruispunt. Kamerontbinding Indien Laniel de absolute meerdei-heid Vrijdag niet verwerven zal, dan breekt er een crisis uit, waarvan de gevolgen voor lopig niet zijn te overzien. Daar dit de tweede crisis zou zijn, die zich tijdens de eerste 18 maanden van de legislatuur voor doet, zou constititioneel tot ontbinding van het parlement kunnen worden overgegaan. In dat geval zou Fi-ankri.jk uiteraard ook de afspx-aak in Bei-muda missen. De aanhangers van de Europa-politiek hopen thans dat het Fi'anse volk zich bij de nieuwe vex-kiezingen, waarvan Europa de inzet zal vormen, in meerderheid voor de Schuman-lijn uit zal spi-eken. Een meer- derheid voor de E.D.G. schijnt er momen teel in de huidige Assamblée namelijk toch riet niet te bestaan. Men mag er op hopen, dat in een nieuw paxdement de Europese stukken beter zullen liggen, ofschoon dat nog lang niet zeker is. Een uitzonderlijk felle campagne zou dan ook aan die vex-kiezingen vooraf moeten gaan, een campagne, waax-van onder de huidige omstandigheden de gevaren voor de x-ust des lands zeker niet denkbeeldig ge noemd moeten wox-den. Maar men mag zich ex-nstig afvragen of die risico's van een eventuele dx-amatische wending in de ont wikkeling toch nog niet te vei'kiezen zijn boven het dubbelslachtig gestumper, waar van Frankx-ijk de wereld de laatste weken opnieuw getuige heeft gemaakt. DJAKARTA (Aneta). Ruim 300 Dajaks hebben een aanval gedaan op het plaatsje B.untok, (200 km ten Noorden van Bandjermasin op Borneo). De aanvallers hadden tevox-en een ultimatum tot de poli tie gericht om een aantal pex-sonen, ge arresteerd als verdacht van roverij, vrij te laten. Tijdens een vuux-gevecht met de poli tie raakte de munitie van de politic uit geput, waardoor de aanvallers de gelegen heid hadden in de gevangenis door te dringen. Zij doodden daar de gevangenen, die reeds door de politie vex-hoox'd waren, en de nog niet verhoorden lieten zij vrij. De aanvallers namen hun eigen doden mee. Ongeveer 14 dagen geleden hebben de aanvallex-s enkele wapens uit de politie- opslagplaats gestolen. Zij wei'den geleid door de gewezen secx-etaris van de Wedana van Barito Ilir. De politie is thans de situa tie weer meester. Minstens negen politie mensen zijn gesneuveld, zeven gezinsleden van de politiemensen zijn ontvoerd. De assistent-wedana werd gedood. BONN (D.P.A.) Bondskanselier Ade nauer is hedenochtend vx-oeg per auto uit Bonn naar Den Haag vertrokken. Een groot deel van de Duitse legatie is reeds gistei"en uit de West-Duitse hoofdstad vex-trokken. Tot deze delegatie behox-en: staatssecre taris prof. dr. W. Hallstein, de chef van het protocol, dr. H. van Herwarth, prof. dr. Ophuels, van de jux-idische afdeling van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, de perschef F. von Eckai-at en de persoonlijke x-eferent van de bondskanselier dr. H. Kilp. De volledige Italiaanse en Nederlandse delegaties hebben gistermiddag in een ge combineerde vex-gadering een voorbespx-e- king van de ministers-conferentie gehouden om gedachten uit te wisselen omtrent de wederzijdse ideeën. (Reuter) De Westelijke diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou hebben Woensdag de Sovjet-regering een nota overhandigd, waarin wordt gevraagd om hervatting van de besprekingen over een staatsverdrag met Oostenrijk. In gelijk luidende nota's hebben Engeland, Frank rijk en Amerika medegedeeld, dat als Rus land een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken om Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven niet wenst bij te wonen, de Westelijke mogendheden nog een bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers wensen. Zou Rusland er echter de voorkeur aan geven zijn voorstellen voor een Oostenrijks staatsverdrag voor te leggen via diploma tieke kanalen zoals medegedeeld werd in de Russische nota van 28 Augustus dan zou het Westen daaraan onmiddellijk de volle aandacht besteden. De Grote Dxrie hebben slechts één voorwaax-de gestéld: „Een Russisch vooi'stel moet geen zaken ex- bij betrekken, die er niet mee te maken hebben." Diplomatieke kringen in Londen ver wachten niet dat Rusland een positief ant woord op deze uitnodiging zal geven. De Moskouse nota van Augustus heeft het overduidelijk gemaakt, dat het aanvaarden door de Sovjet-Unie van een regeling be treffende Oostem-ijk nu afhankelijk is van bevredigende onderhandelingen over Duits land. Reeds eex-der in dit jaar heeft Rusland het denkbeeld van verdere besprekingen tussen de plaatsvervangex-s der vier minis ters van Buitenlandse Zaken over een Oos tenrijks staatsverdrag van de hand ge wezen. De plaatsvervangers zijn x~eeds 262 maal zonder resultaat bijeengeweest. Ook op een Westelijke uitnodiging om deze kwestie, tezamen met de Duitse kwes tie, op een confex-entie van ministers van Buitenlandse Zaken der „Gx-ote Vier" te be spreken, is de Sovjet-Unie niet ingegaan. De luchthaven Schiphol werd Woensdag middag op 14.20 uur opgeschrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel „O.O.- C.B.H.", dat uit Kopenhagen was gekomen. Het toestel, een D.C. 4, waarin zich 24 passagiers bevonden, daalde op de mist- baan, raakte met de romp het beton en schoof nog enige honderden meters door, daarbij een duidelijk spoor op de startbaan achterlatend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers, die volgens een ver klaring van één hunner, „niets onregel matigs hadden gemerkt en ook de schok niet hadden gevoeld" konden uitstappen. Van hen waren 17 bestemd voor Amster dam én 7 voor Brussel. De ijlings toegesnelde hulpdiensten van de luchthaven behoefden niet in te grij pen. Deskundigen van de Rijksluchtvaart- dienst, de Sabena en de Luchthaven, stel den een ondex-zoek naar het gebeurde in. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de Belgische „luchtmillionnair" Cocquit, die zelf niet de stuux-knuppel hanteei-de, is de buiklanding vex-oorzaakt door een mis verstand tussen de dienstdoende piloot en de boordwerktuigkundige. „Het landingsgestel was door de mé- canicien reeds uitgelaten", zei hij. „Toen we naar beneden vlogen om te landen heeft de mécanicien blijkbaar gedacht, dat wij nog een „overshoot" zouden maken, dat is nog een rond vlucht voor het vliegveld. Hij tx-ok in ieder geval het landingsgestel weer in. Tex-wijl het naar de romp toe wex-d getrokken, kwam het toestel juist op de baan neer. De piloot wist natuurlijk niet, dat de mécanicien de wielen aan het intrekken was". Een Belgisch passagiersvliegtuig met 24 passagiers aan boord heeft een buiklari- ding gemaakt op een in mist gehulde start baan op Schiphol. Het toestel na de landing. De heer Cocquit vertelde voorts dat er on geveer 750 meter horizontaal zicht was. De aan Sabena-vliegers gestelde limiet voor landingen bedraagt 500 meter. Er was dus voldoende zich voor de landing. Het toestel is aan de romp vrij ernstig beschadigd. Ook de vier motoren hebben even het beton geraakt. De schroefbladen zijn alle omgebogen. Toen het donker be gon te worden werden rond het toestel, dat midden op de startbaan ligt, sterke lampen opgesteld om het opruimingswerk te kunnen beginnen. Een commissie van ondei'zoek van de Belgische Luchtvaart Maatschappij Sabena is enkele uren op Schiphol geweest om zich op de hoogte te stellen van de schade aan het Sabenatoestel, dat een buiklanding maakte. De machine is in een hangar on dergebracht. (Reuter). Vice-premier Ulbricht van Oost-Duitsland heeft in de Oost-Duitse Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat een door de Amerikaanse geheime dienst gesteunde West-Duitse organisatie moord en terreur organiseert in Oost-Duitsland. Hij maakte melding van het opblazen van een trein en vroeg de gehele bevolking te helpen bij de bestrijding van het „Ame rikaanse bendewezen" in Oost-Duitsland. Ulbricht zei, dat de voorrang, die gege ven wordt aan de conferentie van Bei-mu- da, een slag in het gezicht van alle werke- lijke Duitse belangen was. „In naaxn van de Oost-Duitse regering verklaar ik", aldus Ulbricht, „dat wij streven naar vx-eedzame en vriendschappelijke betx-ekkingen met Frankrijk". Hij noemde bondskanselier Adenauer de „hedendaagse Hitler", die Hitiers plannen voor Europese eenheid onder Duitse ge neraals had overgenomen en uit Hitiers „Mijn kamp" zijn voorbereidingen voor een nieuwe oorlog copiëei'de. In een speciaal tot „het grote Franse DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Confucius: Geen dokter is een goede dokter, die zelf nooit ziek is geweest. volk" gerichte passage zeide Ulbricht de vrees van Franse parlementsleden, dat een verenigd Duitsland wellicht cle militaris tische kant zal uit gaan, niet te kunnen delen. „Ik ben er van overtuigd, dat in een herenigd Duitsland democratische en vre delievende krachten de overhand zullen hebben. Een regering voor geheel Duits land zal zich zeker uit de West-Eux-opese kolen- en staalgemeenschap terugtrekken", aldus de vice-premier. Hij drong aan op de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die bepaalde technische kwesties tussen Oost- en West-Duitsland zou kunnen rege len. Haar hoofdtaak zou echter zijn het voorbereiden van vrije, democratische ver kiezingen in beide gebieden. Zijn land was bei-eid, onmiddellijk een rondetafelconfe rentie met de West-Duitsers te beginnen, zonder vooraf voox-waax-den te stellen. Stemmingsbeeld van mistige Novemberavond aan het Spaarne. WASHINGTON. (Reuter). De dix-ec- teur van het Amerikaanse bureau voor de hulpverlening aan het buitenland, Harold Stassen, heeft het Congres in een speciaal i-appoi-t medegedeeld, dat het mogelijk zal zijn het volgend jaar de Amerikaanse mili taire hulp aan West-Europa aanzienlijk te vei-minderen, en dat de economische hulp, behalve voor enkele landen, zal kunnen wox-den geëindigd. Met het volgend jaar bedoelt Stassen het belastingjaar-, dat op 1 Juli begin:. Stassen noemde in zijn rap port geen ramingen van de mate, waarin de hulp naar zijn mening kan woi-den ver minderd. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat Amerika in de een of andex-e vorm hulp zal moeten blijven verlenen aan Spanje, Gi-iekenland en Turkije en aan Frankrijk voor de oorlog in Indo-China. Stassen deelde in het rapport mede, dat de bex-iohten, die hij over het economische hex-stel der Eux-opese landexx heeft ontvan gen, alle gunstig luiden. De industx-iële productie van West-Europa is dit jaar in vex-gelijking met 1952 met 7 gestegen. Het grootst is de productiestijging in Duitsland, Italië, Engeland en Nederland. De prijzen in West-Europa zijn redelijk stabiel en de positie van de munt van alle West-Europese lancen is sterker geworden. Naar de mening van Stassen zijn er zeer bepaalde aanwijzingen, dat West-Europa zijn defensie-uitgaven op de tegenwoor dige voet zal kunnexx voortzetten, zonder dat de gezondheid van zijn economische le ven gevaar loopt. Stassen verklaarde vooi'ts, dat hij de vorige maand tijdens zijn bezoek aan Europa een toeneming van de vx-iendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten had waargenomen. MONTREAL (Reuter). Bijna 300 in Nederland gebox-en inwoners van Canada zijn Dinsdag uit Montx-eal vertrokken om hun Kex-stvacantie in Nederland door te bx-engen. Zij reisden per tx-ein naar Hali fax, waar zij zich zullen inschepen op de „Maasdam". De meeste reizigex-s komen uit het Weste lijk deel van Caxxada en gaan de Kerst dagen bij familie in Nederland doorbx-en- gen. Enkelen echter keren niet naar Canada terug. Een jonge Nederlander zei, dat hij zijn vrouw niet over haar heimwee naar Nedei-land heen had kunnen helpen. Tijdens een gistex-avond gehouden diner ten huize van de Italiaanse gezant, heeft de Italiaanse minister-president Pella de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, en de minister zonder pox-tefeuille, mr. Luns, ondex-scheiden met het Grootkruis van de Ox*de al Merico Del- la Republica. Dit is de hoogste Italiaanse onderscheiding. Het K.N.M.I. deelt mede: Er treden thans belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukvex-deling boven Eux-opa en het Noox-delijke deel van de Atlantische Oceaan op, welke tot gevolg zullen hebben, dat in ons land aan de lang- dui-ige periode van rustig weer een einde komt. Gedxirende meer dan 10 dagen wex-d het weer in onze omgeving volledig beheerst door hoge dx-ukgebieden. Deze nemen nu echter in betekenis af en trekken naar het Zuiden. Een diepe depressie bij IJsland breidt zich geleidelijk vex-der over de Britse ei landen, het Noox-dzeegebied en Scandina vië uit, hetgeen met toenemende winden gepaax-d gaat. Dit betekent tevens dat de temperatuur aanvankelijk een vex-dere stij ging ondex-gaat en de regenkansen belang rijk toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 80 .5 80 Is "2-S "So - p toestand £73 s 3 E-t- 25 Helsinki geheel bew. WZW 7 2 0 Stockholm geheel bew. ZW 3 -1 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 6 1 0 Londen mist windstil 5 0 Amsterdam mist Z 4 3 1 Brussel motx-egen ZW 4 4 1 Parijs motregen windstil 5 0.4 Bordeaux zwaar bew. O 3 -7 0 Grenoble mist ONO 1 -1 0 Nice zwaar bew. NW 2 11 0 Warschau onbewolkt ZZO 2 -10 0 Bex-lijn onbewolkt OZO 2 -6 0 München mist windstil -5 0.2 Zürich nevel WZW 4 -1 0 Genève mist WNW 1 0 Locarno onbewolkt O 2 -1 0 Wenen onbewolkt ZO 11 -5 0 Innsbruck nevel windstil -7 0 Rome zwaar bew. NNO 1 6 0 Neerslag laatste 24 uur. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. 27 November Zon op 8.19 uur. onder 16 36 uur. Maan op 23.40 uur. onder 12.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 November Hoog water: 7.14 en 19.36 uur. Laag water: 2.44 en 15.07 uur. Vrijdag 27 November Hoog water: 8.05 en 20.26 uur. Laag water: 3.28 en 15.52 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1