Bij paal 62 brak de Italiaanse stomer „Salento" in stukken Recreatie weg gaat thans rechtuit «1^— Agenda voor Velsen Velsen "turndeveelbelovend maar niet foutloos AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIEVi het adres Vijfentwintig jaar geleden: IJmnider roeireddingboot sloeg om Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Gemeente verdedigt zich tegen overheid Voor het overige geven B. en W. het Staatsvissershavenbedrijf geen gelijk Niet alles offeren Rokenvriezen conserveren lü Gevolg: f 60.000 voor de „Neeltje Jacoba" Duits oorlogsschip uit 1865 aangekocht Laboratorium schept kansen Onontgonnen problemen aan de (IJmuidense) orde Zaterdagavond winkels laat open Zijkanaal A in beheer bij gemeente Beverwijk Bill ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 OP EEN WOESTE ZEE dreef in de nacht van Zondag 25 op Maandag 26 November 1928 het Italiaanse stoomschip „Salento" vroeger de „Tjilatjap" van de Java- China- Japanlijn op elf mijl ten Noord-Westen van IJmuiden. Al vijf dagen achter elkaar was het een aaneenschakeling van stormen. Bij Zandvoort zat het Duitse „Heinrich Fodeus" omhoog, bij Den Helder lag de „Eugenia" op de dijk en daar kwam de „Salento" in die nacht bij. Om negen uur in de avond ontving het Rijkskuststation Scheveningen Haven het eerste noodsein van de 3846 ton metende Italiaan, die in 1903 in Engeland werd gebouwd: „tillerchains broken, handrudder broken, please assistance, immediate, position 11 miles IJmuiden". Bureau Wijsmuller liet weten, dat een sleepboot de haven niet kon verlaten wegens de hevige zeegang. De „Salento" bleef in de lucht: 21.49, „The ship going ashore" en dan om 23.50, na vele SOS-seinen: „SOS, SOS, anchored, bad condition, please urgent lifeboat". Voor de roeireddingboot was het echter onbegonnen werk. De motorreddingboten van Den Helder en Scheveningen hadden het echter druk in eigen omgeving. Van daar om 5.29 uur het laatste sein, dat ooit werd gehoord van de „Salento": ashore neighbourhood IJmuiden". Het was gedaan met de stomer en haar negenentwintig opvarenden, die onderweg waren met een lading phosphaat van Bona naar Pernis bij Rotterdam. Daar waar de Zeeweg (te Bloemendaal) eindigt, strandde bij paal 62 de „Salento", die koers naar IJmuiden had gezet, omdat het schip door de opgezwiepte zee en de storm de Nieuwe Waterweg niet kon bin nenlopen. Niets had de Italiaan met kapi tein Michele de Vito uit Bari op de brug kunnen redden. Op elf mijl uit de kust was de stuurinrichting defect geraakt. De Vito besloot voor anker te gaan en zijn achten twintig mannen moeten gewerkt hebben als duivels. De luiken van het diepgeladen schip liepen de kans te worden ingeslagen, maar daarna sloeg de „Salento" van het anker en dreef op het strand af. lJmuldenaren er op af Vlak onder het strand heeft zich toen in de ochtend van Maandag 26 November onder de ogen van honderden, die machte loos stonden, een drama afgespeeld. De commissie van plaatselijk bestuur van de K.N.Z.H.R.M. was die nacht al enige keren gewaarschuwd in verband met een Duits stoomschip, dat later veilig binnen de pie ren kwam. Daarna kwam het bericht dat in Z.W. richting op de kustwacht een flam bouw was gezien. Hierop stak de kustwacht vuurpijlen af, maar er werd al niet meer geantwoord. Omstreeks 5.30 uur in de och tend vernam de kustwacht uit Zandvoort, dat men in Noord-Westelijke richting had zien stakelen en om 6 uur dat halverwege Zandvoort en IJmuiden een schip was ge strand op de derde bank. Weldra waren de reddingbootschippers Peeters en Kramer bij het Zuiderboothuis aanwezig en vertrok men met de reddingboot op de wagen, die getrokken werd door een motortractor, langs de duinkant naar de strandingsplaats. Om tien over acht werd die plek bij paal 62 bereikt. De Salento bleek 1000 meter uit de wal te zitten, Noord-West voor liggende en met het voor- en achterschip onder wa ter. Zware zeeën beukten het brughuis, dat nog gedeeltelijk boven water uitstak. Het was vliegend stormweer uit het Noord- Westen, ebtij, kokende zee en zware bran ding. Ook de commissie uit Zandvoort was met de boot naderbij gekomen, maar had nog geen poging gewaagd. De mannen uit IJmuiden wensten echter dadelijk een poging te ondernemen. Met het oog op het tij werd de boot een stuk om de Noord gebracht en daar vlot te water gebracht. De boot dreef echter af en kwam na drie honderd meter van het strand te zijn ge weest, terugdrijven. Reddingboot sloeg om Vervolgens werd opnieuw een poging gewaagd en ging de boot Noordelijker dan de eerste maal, ongeveer een mijl benoor den de strandingsplaats in zee. De boot was al vierhonderd meter in zee, om juist de tweede bank te passeren, toen zij om streeks half elf dwars sloeg en na even weer recht op zee te zijn gekomen, door een grondzee omhoog werd gezet en om sloeg. De boot dreef naar het strand. Elf leden van de bemanning hadden zich aan de boot vastgeklampt. Zij stonden met de voeten op het stootkussen en hielden zich vast aan de grijpkielen. Toen de boot een maal op het strand was gehaald en op de zij werd gelegd, trof men onder de boot de vermiste roeier P. Visser aan. Hij bleek helaas te zijn overleden. Enige personen aan het strand meenden op dat moment op het wrak iemand met een doek te zien zwaaien. Vliegtuig er bij De roeiers werden naar IJmuiden ver voerd, waar door de commissie vervolgens pogingen in het werk werden gesteld een ZATERDAG 28 NOVEMBER IJMUIDEN Groninger Vereniging, 20 uur, Thalia: toneeluitvoering. Hockey ver. „Strawberries", 19.30 uur, Gem. Vergaderlokaal, Abelenstraat: St. Nicolaasavond. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Spel met de duivel". Rex, 20 uur, „Sirene van Atlantis". VELSEN-NOORD Toneelclub Plaatwellerij, 20 uur, Con cordia, toneeluitvoering. ZONDAG 29 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „20 jaar op wacht"; 19 en 21.15 uur: „Spel met de duivel". Rex, 15 en 20 uur: „Sirene van Atlantis". MAANDAG 30 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het eiland van begeerte" Rex, 20 uur: „Sirene van Atlantis". Onderwijzerstoneelver. O.T.K., 19.30 uur, Patronaatsgebouw: toneeluitvoering. I. v. A. O., 20 uur, Cultureel gebouw, lezing. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester van Velsen. nieuwe ploeg bij elkaar te krijgen. Ook werd de verloren gegane inventaris van de reddingboot aangevuld. In de middag was het echter nog moeilijker geworden, een derde poging te ondernemen. Door middel van een vliegtuig is toen nog getracht een lijnverbinding tussen het wrak en de wal tot stand te brengen. Deze verbinding werd echter door een auto, die over de lijn reed, verbroken. Volgens het rapport van de vliegeniers was toen al geen levend wezen meer op het wrak te zien. „Dorus Rijkers" present In de nacht van 26 op 27 November stoomde de reddingboot Dorus Rijkers daarna van Den Helder naar IJmuiden om een onderzoek in te stellen. Ongeveer 6 uur deed het scheepje met Coen Bot aan het roer, over de reis. Er was geen teken van leven te bespeuren. Bij daglicht ging de reddingboot nog een keer naar de Salento. Het weer was wat beter geworden, maar door de hoge zee moest men ruim tachtig meter van het wrak afblijven. Tweemaal werd rondgestoomd. Ook de motorredding boot Zeemanshoop was bij de hand, zodra wind en zee zulks toelieten, maar de Sa lento was niet te bereiken. Uit zee niets te bereiken De reacties op deze scheepsramp waren in Nederland velerlei. Het reddingswezen te IJmuiden deugde niet, er moest nodig een motorreddingboot in IJmuiden komen en zelfs in de gemeenteraad van Zandvoort kwam de ramp ter sprake omdat niet tij dig een onderzoek was ingesteld. Enfin, er volgde veel onzinnig geschrijf over de or ganisatie van het reddingwezen om en bij IJmuiden. De heer De Jlooy van de red dingmaatschappij ging tegen al die be weringen in: de reddingboot Dorus Rijkers had indien zij sneller ter plaatse was geweest niets meer kunnen doen dan de IJmuidense reddingboot. De boot van IJmuiden, bemand met door en door ge routineerde en dappere vletterlieden als schipper F. Peeters en de roeiers Th. Drop man, P. A. J. Kramer, Y. de Graaf, C. van der Wiele, J. Westerwal, Y. A. Kramer, G. Stam, P. J. A. Kramer Jr., A. J. Jansen en de verdronken P. Visser Hzn. en de later overleden R. H. King, was wel het beste geweest, dat voor een redding bij de Sa lento te vinden was geweest. Uit zee was niets te bereiken geweest.De redding moest toen van het strand komen, maar een lijn verbinding was op een afstand van 1000 meter niet mogelijk. Een motorreddingboot had niet langszij kunnen komen, omdat de Salento geen lij had en de bank, waarop de Italiaan lag, niet vrij van de kust lag. Een motorreddingboot had op die plek zelf vastgelopen. Vele onderscheidingen Dank zij de vorstelijke geste van de Ver eniging voor de Effectenhandel te Amster dam na de droeve gebeurtenis met de Salento, die negenentwintig mensenlevens eiste, kwam IJmuiden in Juli 1930 in het ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 TEL. 5000 IJMUIDEN bezit van de motorreddingboot Neeltje Jacoba. In de gemeenteraad van Velsen, die op 27 November 1928 bijeen was, deed de Chr. Hist, raadsfractie dadelijk het voorstel 500 voor de nieuwe reddingboot beschikbaar te stellen. Met applaus werd dit goedgekeurd. De namen van alle opvarenden van de IJmuidense roeireddingboot, die op de Salento was afgegaan, gingen van mond tot mond in het land. In het volgende jaar werd de bemanning gehuldigd door de regering en de reddingmaatschappij. De Italiaanse regering schonk alle redders de hoogste onderscheiding die maar beschik baar was. Op 26 November 1930 kregen zij allen de eremedaille met brevet wegens verdienste jegens de Italiaanse marine op de borst geprikt. Nog lang hield de ramp met de Salento de gemoederen bezig. Zelfs nu nog hoort men af en toe verhalen uit die dagen. De Raad voor de Scheepvaart had het laatste woord en voerde aan dat alles zich onder bijzonder ongelukkige omstandigheden had afgespeeld. Maar IJmuiden zou nu een motorreddingboot krijgen: de Neeltje Jacoba, niet omdat de Shonga of de Sa lento de reddingmaatschappij van de nood zakelijkheid hadden doordrongen, maar omdat met het groter worden van de sche pen en de toeneming van het scheepvaart verkeer de kans wel zou toenemen van het slaan van een schip op de pier. Ns. Het wrak van de Italiaanse stomer „Salento", die in de ochtend van Maandag, 26 November 1928 thans 25 jaar geleden even ten Zuiden van IJmuiden strandde. Negenentwintig opvarenden en twee roeiers van de IJmuidense reddingboot kwamen om het leven. Bij Koninklijk Besluit werd, zoals reeds in het kort door ons werd gemeld, een déél van het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor het deel der gemeente ten Zuiden van het Noordzeekanaal, van de reeds door Gedeputeerde Staten verleende goedkeuring uitgesloten, als gevolg van een door het Staatsvissershavenbedrijf tegen deze goed keuring ingestelde beroqp. Het gaat hier dus om een aan het Staatsvissershaven bedrijf toebehorende strook bij de Vissershaven, die in het plan de bestemming van groenstrook had gekregen. Uit de overwegingen van het besluit blijkt, dat de wijze waarop de groenstrook in het plan was geprojecteerd te zeer in de belangen van het Staatsvissersbedrijf ingreep en opgemerkt werd, dat een bevredigende oplossing zou zijn te verkrijgen door de groenstrook meer Oostelijk te leggen. Dit zou echter gaan, zo zeggen B. en W., ten koste van een voor woonbebouwing bestemde strook. In het nieuwe plan, dat zij hebben doen ontwerpen voor het omstreden gedeelte, is ter com pensatie een deel van het duinterrein voor woonwijk bestemd en hiertoe is de nieuwe recreatieweg, welke in het plan in Noordelijke richting omboog, recht getrokken naar het Westen, in aansluiting op een weg naar het strand. Met de belangen van het Staatsvissers havenbedrijf is rekening gehouden door nu een deel van de grond, die voorheen tot groenstrook was bestemd, te bestemmen voor handel en nijverheid (visserij-in dustrie). Op een deel van deze strook (n.l. voor de kop van de Vissershaven en voor de kop van de geprojecteerde uitbreiding van de Haringhaven) is geen bebouwing toegelaten, daar het vrije uitzicht van de hoog gelegen wegen naar do haven van een te groot recreatief belang is en voor het vreemdelingenverkeer bovendien van te grote betekenis wordt om hier ten koste van het gemeentebelang geheel aan de economische belangen van het Staats vissershavenbedrijf tegemoet te komen. Voor de schade, welke dit bedrijf even tueel nog meende te ondervinden, kan een beroep worden gedaan op de schadever goedingsverordening, zo zegt het college. Nog bezwaren Het thans ontworpen herzieningsplan heeft gedurende vier weken ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage ge legen en in dat tijdvak is een bezwaar schrift ingediend door de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, namens de staat der Nederlanden. Er worden twee bezwaren in naar voren gebracht. Het eerste is gericht tegen de bestem ming van „groenstrook", gegeven aan een deel van het tot het plan behorende ter rein van het Staatsvisserhavenbedrijf en appellant verzoekt dit terrein te bestem men voor bebouwing met inrichtingen ten behoeve van de visserij-industrie. Ter toelichting van het eerste bezwaar haalt appellant uit de overwegingen, welke tot de Koninklijke beslissing hebben geleid, aan: dat de belangen van het Staatsvissersha venbedrijf ernstig werden geschaad door de aanvankelijk door de gemeente Velsen gegeven bestemming van groenstrook aan de terreinen van het Staatsvissershaven bedrijf ten Oosten van de Vissershaven en dat ter verkrijging van een gewenste schei ding tussen woon- en industriegebied een bevredigende oplossing kan worden ver kregen door de aanleg van een groen strook op de hoger gelegen terreinen, die zich Oostelijk van de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf bevinden. En nu woordelijk Ten aanzien van dit eerste bezwaar en de daarbij gegeven toelichting merken B. en W. op, dat de desbetreffende geciteerde overwegingen van de Kroon woordelijk als volgt luiden: dat de belangen van het Staatsvissershavenbedrijf door de genoemde bestemming ernstig worden geschaad, daar dit bedrijf, indien het plan ongewijzigd zou worden gehandhaafd, de in de geprojec teerde groenstrook gelegen terreinen voor het visserijbedrijf niet meer voor vernieu- wing of uitbreiding van zijn opstallen zou kunnen gebruiken en bovendien, dat uit de ingewonnen ambtsberichten blijkt, dat een bevredigende oplossing kan worden verkregen, indien een strook van de hoger gelegen gronden, Oostelijk van de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf, tot groene strook zou worden bestemd. Overigens heeft appellant geen bezwax-en tegen de andere aangegeven bestemmingen geformuleerd, waaruit yolgt, dat hij zich niet verzet tegen de overige bestemmingen in het plan en dus ook niet tegen de be stemming „groenstrook". In dit laatste ter reingedeelte zijn bronnen geplaatst voor de eigen drinkwaterwinning van het Staatsvissershavenbedrijf. Het is dan ook niet mogelijk hier te bouwen. Het vex-zoek tot het toekennen van de bestemming voor bebouwing met inrich tingen ten behoeve van visserij-industrie ware niet in te willigen. Zoals uit het plan en de daarop betrek king hebbende toelichting duidelijk blijkt is de groenstrook thans voor een deel over oorspronkelijk voor woningbouw bestemd gebied getraceex-d, waarmede het overgrote deel van de groenstrook op gemeentelijk grondgebied is komen te liggen. De hoogte in Het tweede bezwaar is gericht tegen de beperking in hoogte van de toe te laten bebouwing op de terreinen, gemerkt A en C op de ter inzage gelegde kaart. Gevraagd wordt op de terreinen A en C een bebou wing tot onbepei-kte hoogte toe te laten. Ter toelichting wordt betoogd, dat de ge stelde hoogtebeperking een redelijke ex ploitatie van de terreinen ernstig en on nodig zou belemmeren. Deze bewering, niet gestaafd door cijfers betreffende exploitatie van deze terreinen, is zo zonder meer onbewezen en daardoor niet van waarde, zegt het college. In de afgelopen jaren zijn tal van gebou wen opgericht op gronden van het Staats vissershavenbedrijf, welker hoogte bleef onder de thans in dit plan voorge schreven hoogte. De gronden, waarop deze gebouwen zijn gesticht, hebben in ieder geval eén waarde, welke gelijk is aan deze of een hogere. De expolitatie-mogelijkheid voor de thans in het geding zijnde gronden mag dus verzekerd worden geacht. Een beroep op de bezwax-en voor exploitatie van de gron den kan nimmer een argument opleveren voor wijziging van eisen ten aanzien van bebouwingshoogten, welke voortspruiten uit overwegingen van stedebouwkundige aard, doch hoogstens leiden tot een beroep op toepassing van de schadevergoedings verordening. Het zijn de overwegingen van stedebouwkundige aard geweest, welke wegens de nabijheid van de woonbebou wing voor de industriële bebouwing tot een hoogtebeperking hebben geleid. Aan het einde van het bezwaarschrift vex-klaart appellant zich bereid om te ko men tot een voor partijen bevredigende oplossing en legt daartoe een bebouwings- voorstel over. Reeds eerder is door de ge meente getracht door onderhandeling tot overeenstemming te geraken. De basis, waarop appellant voorstelt tot onderhan deling over te gaan is nauwelijks soepeler dan het in het begin van zijn bezwaar schrift gedane verzoek tot wijziging van het plan. De raad wordt dan ook geadviseerd op het ingediende bezwaarschrift afwijzend te beschikken en 't vierde plan tot herziening van het uitbreidingsplan, aanwijzende de bestemming van de daarin begrepen grond in hoofdzaak voor het gedeelte der ge meente ten Zuiden van het Noordzeeka naal, zoals dat bij de stukken is gevoegd, vast te stellen. Een metaalhandel te Zwijndrecht en een firma te Amsterdam hebben van de Maat schappij Walvisvaart te Amsterdam aange kocht de walvisjager A.M. 5 met een ma chinevermogen van 1660 pk. Het ligt in de bedoeling dit schip naar het buitenland te vex-kopen. Tevens werden van een Duitse rederij aangekocht het s.s. „Libau" en het s.s. „Odermünde", welke schepen in lijndienst hebben gevax-en op de Scandinavische lan den. Deze beide schepen zullen in Nieuw Lekkex-land worden gesloopt. Beide firma's hebben ook aangekocht het in 1865 in Bremen voor de Duitse marine gebouwde oorlogssschip Viper. Dit was het eerste ijzeren oorlogsschip met zeer zware bepantsering, dat in gebx*uik werd genomen. Na de eerste en tweede wex-eldoorlog heeft het schip als bex-gingsschip dienst gedaan voor het opruimen van scheepswrakken bij de mond van de Wezer.. ff Nu de jaarlijkse turnuilvoeringen van de RKSV „Velsen" achter de rug zijn, hebben wij een gymnasliekmedewerker bereid gevonden, zijn mening over deze avonden in het bizonder en over de turnsport in de gemeente in het alge meen te geven. De beide avonden wer den belegd in Zomerlust te Santpoort en het Patronaat te IJmuiden. Bij het six-even om het midden te houden tussen de voor een gymnastiekuitvoering noodzakelijke „show" en een nuchtere af spiegeling van de wex-kwijze in een be paalde vereniging, heeft tijdens de beide uitvoeringen van „Velsen", afdeling gym nastiek het accent duidelijk op het laatste gelegen. Deze werkwijze was kennelijk geba seerd op de mening, dat turnen een li- chaamsbeheersing inhoudt, die zich uit in een vloeiende, rhythmisch-verlopende be weging met uitsluiting van alle standen, die het lijnenspel der beweging plotseling afbreuk kunnen doen en waardoor het turnen zou kunnen degradex-en tot „het doen van zoveel xnogelijk kunstjes achter elkaax-". Dat dit niet steeds gelukt is en in het bijzonder bij de jeugdige groepen wel eens op weerstand stuitte, was hier en daar aan leiding tot slordigheid en in het algemeen steekt hier een bedx-eiging van de veel waardevoller bewegingsleer, de kop op. Maar dat er door de bewegingsmethodiek overigens aan de leden iets geboden is, kwam bijvoox-beeld duidelijk tot uiting bij de baloefening van de dames, die niet al leen een gaaf en gelijktijdig vex-loop had, maar tevens de indruk vestigde, dat zij de uitvoerenden de vreugde bex-eidde van een spel,gekoppeld aan een beheerste lichaams beweging. Als schx-il contrast hiermee zagen we de kindex-en, die klaar waren met hun aandeel in het px-ogx-amma in de zaal en dan be seft men, hoe groot de behoefte is aan wat de vakman noemt „bewegingsdiscipline" ofwel het bij elkaar kunnen zijn zonder dat er een bepaalde regel aan ten grond slag ligt, maar ook en vooral zonder dat het aspect rommelig wordt. De jongensgx-oepen bx-achten veel te wei nig vaart in hun werk. Om nu nog even een terugblik te wex-pen op het omvangrijke programma van oeze beide geslaagde avonden: de kleuters open den dus de rij voor een dankbaar publiek, dat zich dix-ect vei-tedex-d voelt als kinde ren, neefjes of kennisjes zo parmantig over het toneel stappen. Jammer, dat zulke x-ode oox-tjes en schitteroogjes pas laat, na af loop, de hun meer dan toekomende x-ust krijgen, terwijl ze dan toch al lang en breed klaar zijn. De herenploeg van St. Mauritius uit Volendam heeft een fenomenaal staaltje grondgymnastiek ten beste gegeven. De boogbrug verlokte hen eveneens tot keur- turnen en in IJmuiden, waar de x-uimte groter was, hebben zij bovendien een paar haast volmaakte voox-beelden van edele lichaamscultuur laten zien. Maar die grond gymnastiek heeft toch wel menig insider het hart extra verwarmd: Arabier, salto en enkele flik-flaks. Ruim, hoog en beheerst hebben deze knapen laten zien, dat zoiets kan met een gx-ondige training en een ste vige body. Daar is behalve een grote uiter lijke discipline een innerlijke „training" voor nodig ook als de trainer niet kijkt. De pluim van de avonden komt wat cle Velsense medewex-kex-s betreft toe aan de dameskeui-ploeg. Het nummer brug met ongelijke leggers van de senioren was iets nieuws in deze kring-en kan, mits de com positie van de oefenstof in goede handen blijft, een darxkbare uitbreiding van de dames-onderwerpen oplevex-en. Die oefen stof hoort in handen van de competente vakmensen thuis, anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat bijvoox-beeld de oefenstof voor hoog- en laagx-ek op dit toestel wordt overgebracht, wat niet alleen om aesthe- tische maar ook wegens „grondwettelijke" gymnastische redenen nauwelijks geoor loofd mag heten. Summa summarum: de afdeling gymna stiek van de RKSV Velsen heeft bewezen op de goede weg te zijn en als de leden dezeiide eisen aan zichzelf stellen, die de vereniging aan hen stelt, kan het doel on getwijfeld bereikt wox-den. ADVERTENTIE frihaalyELO"wasmachineMu Trompstr.'68 Tel:5198 Umuiden IWflSMflfHINES- KflDIOs.HQflflOEN.srQFZUlGEQA enz.enXjl ADVERTENTIE Hagelingcrweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Het nieuwe centrale visserij-laboratorium aan de Strandweg te IJmuiden begint op te schieten - men houdt het er nog steeds op, dat minister S. L. Mansholt rond de jaarwisseling een gedenksteen aan het dan bijna voltooide gebouw zal kunnen toevoe gen. In dit laboratorium zal onder meer ruimte komen voor een aantal nieuwe on derzoekingen, die tot nog toe niet gedaan konden worden. Zo komt er een ruimte in de technolo gische zaal voor een rook-installatie, waar mee het in het laboratorium ondergebrach te CIVO zich hoopt te kunnen documente ren op het gebied der rokerij. Bovendien zal de studie der bewaartem- peraturen rond het vriespunt - belangrijk zowel voor de tx-awler als voor de handel - met gx-ote intensiteit ter hand worden ge nomen. Vijf koelkasten zullen aan de be staande apparatuur worden toegevoegd, v/aarmee men temperatui-en tot op l/10de gx-aad nauwkeux-ig kan regeien. Bovendien zal ook de volconserve een ondex-werp van intensieve studie gaan uit maken, zulks onder meer in samenwerking met de onlangs in Delft in gebruik geno men „klimaatkamers". Daarmee kunnen dus de reacties van de volconserve op de verschillende tropische klimatologische omstandigheden wox-den onderzocht, waaxmee vooral voor de vis- conservenindustx-ie, die op dat punt vele problemen heeft zien oprijzen, gebaat zal zijn. B. en W. van Velsen hebben goedgevon den, dat de Velsense winkels vanavond open blijven tot 21 uur. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot overbx-enging van het bij het rijk in be heer en ondex-houd zijnde zijkanaal A van het Noox-dzeekanaal in beheer en onder houd bij de gemeente Beverwijk. Wé. In 1830 was Chicago slechts een groep houten huizen met een inwonertal van 4470, thans is deze stad uitgegroeid tot de op één na grootste stad van de V.S., met een oppervlakte van 4550 vierkante kilometer en een bevolking van 3.396.S08 (een cijfer, daterend van 1940). Een foto, genomen op Michigan Avenue van „Windy City" zoals de bijnaam van Chicago luidt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14