Zij is beslist geen wondermiddel Bet S050 Technologen zien ver vooruit Predikbeurten Kennemer Lantaarn Visserij-varia Ha ven berichten Coöperatie voor de visserij Rapport Frietema-Hildebrandt komt tot belangwekkende conclusies Intensieve samenwerking met overheid nodig AUTOVERHUUR De visserij staat voor nieuwe wegen Electronische conserversng-bepaling vetgehalte lagere opslagtemperaturen - paneren diepvries vis Vocht en vet in haring TAX! NODIG f Burgerlijke stand Velsen BEL 5000 De elftallen voor „Noord" Walvisvaarders gebruiken nieuwe merkboeien Wijk aan Zee speelt tegen RKAVIG Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Hoe weinig ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 13 99 ff „Het vraagstuk van een doelbewust visserijbeleid, vooral wat het organisato risch aspect daarvan betreft, verdient de bijzondere aandacht. Een intensieve samenwerking in dit verband tussen overheid en bedrijfsleven, berustend op een wederzijds vertrouwen, moet een absolute voorwaarde voor een redelijke oplos sing daarvan worden genoemd". Met deze veelbetekenende woorden wordt een rapport van de studiegroep visserij over de visserij-coöperatie afgesloten, nadat in den brede zowel het begrip coöperatie als de diverse adviezen van de studiegroep van de visserij zijn behandeld. Deze adviezen vormen uiteraard de kern van het rapport en daaruit volgt, dat de coöperatie een wezenlijke bijdrage kan vormen om het concurrerend vermogen van economisch-zwakkeren te verhogen, maar dat zij zeker niet als een wondermiddel moet worden beschouwd. „Coöpereer alleen bij dringende noodzaak". Het succes van een visserijcoöperatie op grotere schaal dan de bestaande kleine zou wel eens minder groot kunnen zijn, dan dat van de landbouw-coöperaties, die een halve eeuw geleden werden opgericht. "Uitbreiding van liet aantal coöperaties voor visserijbenodigdheden raadt het rap port af, de oprichting van een coöpera tieve vismeelfabrielc echter zou in een be hoefte kunnen voorzien, al zal dit geval met het oog op de grote investeringen, niet to lichtvaardig moeten worden opgevat. Als samenvatting van dit belangrijke rapport mogen de volgende opmerkingen gelden: De Nederlandse visser is, wat zijn maat schappelijke positie betreft, vóór alles af hankelijk van zijn concurrerend vermogen. Om dit zo groot mogelijk te doen zijn, zal hij zo goedkoop mogelijk moeten werken en daartoe trachten enerzijds de exploi tatiekosten te verlagen en anderzijds de opbrengst van de vis te verhogen. Daarbij doet zich de vraag voor in hoeverre coöpe ratie daartoe zou kunnen bijdragen. Teneinde daaromtrent georiënteerd te worden, werd door de studiegroep eerst kennis genomen van de grote betekenis van de coöperatie voor de Nederlandse landbouw. In aansluiting daarop werd dooi de Stichting van de Nederlandse Visserij aan de Nationale Coöperatieve Raad ver zocht een nader advies te willen geven over de vraag in hoeverre ook voor de Ne derlandse visserij coöperatie tot verstevi ging van de maatschappelijke positie van de vissers zou kunnen bijdragen. Scandinavische studie Om een zo goed mogelijk advies uit te brengen bleek het gewenst de coöperatie in de Scandinavische visserij te gaan be studeren. Immers het was wel bekend dat de coöperatie daar reeds tot belangrijke ontwikkeling is gekomen, doch in de litte ratuur is daarover slechts weinig te vin den. Daartoe in staat gesteld door bijdragen uit het tegenwaardefonds van de Marshall hulp en van de Stichting van de Neder landse Visserij werd door prof. dr. H. J. Frietema, directeur van de Nationale Coö peratieve Raad en drs. A. G. U. Hilde- brandt, hoofd van de afdeling visserij van het landbouw-economisch instituut, een reis gemaakt naar de Scandinavische lan den. Beiden werden ontvangen met de voor coöperatoren typische openhartig heid. Op deze reis kon duidelijk worden ge constateerd, dat door coöperatie de Scan dinavische vissers hun economische positie aanmerkelijk hebben verstevigd. In het bijzonder de verkoop- en de verwerkings coöperaties zijn tot grote ontwikkeling ge bracht. Kan men daarbij wat Denemarken betreft spreken van een welwillende hou- ADVERTENTIE GEBOREN: N. TorqueOldenburg, z., van Speijkstraat 6, ÏJmuiden-O.; A. M. Wigchert van der Velden, z., Voorplaats 22, Sant poort; E. J. HartmanNijssen, z.. Hyacin- thenstraat 36, Santpoort: G. A. Oosterholt Nijssen. z„ Driehuizerkerkweg 91, Drie huis: A. G. Jaspersvan de Burgt, z., IJssel- straat 43, IJmuiden; M. G. T. Schilder—van Noort, z„ Wijkeroogstraat 104, Velsen-N. ONDERTROUWD: A. van der Poll. Pas- stoorstraat 32, Santpoort en E. B. Schmitz, Duinlustparkweg 58, Santpoort, toek. adres: Molenstraat 13, Santpoort; M. F. Menist, Zeeweg 173, IJmuiden-O. en P. Borst, Stra- tingplantsoen 7 rd., Velsen-N.; R. Dik. War- denarastraat 11, IJmuiden-O. en A. Fasten. Brederodelaan 52, Bloemendaal; J. F. Nieu- wenhoff, Maracaibostraat in Venezuela en T. A. T. Emich, Beekvlietstraat 8, Santpoort; T. J. Mooy, Smidt van Geldei'straat 49, Vel sen-N. en J. van der Zon. Smidt van Gelder straat 51, Velsen-N.; W. E. van Wijk, Korte- naerstraat 5, IJmuiden-O. en T. van der Zwet Slotemaker, Kortenaerstraat 5, IJmui- den-O., toek. adres. Kortenaerstraat 5, IJmuiden-O.; C. Zwart, Vleetstraat 16. IJmuiden en C. Broek, Trompstraat 205. IJmuiden-O.; L. J. Roseboom, Irissenstraat 4, Santpoort en S. C. van Osch, Spilbergen straat 7, IJmuiden-O.; J. H. Ausma, Cheri- bonstraat 9, Haarlem en E. M. de Jonge, Edisonstraat 42, IJmuiden, toek. adres: Hem- brugstraat 15, Amsterdam: J. H. Bastiaenen, Zijlvvge 90, Haarlem en N. E. Vos, Brede- roodseweg 87, Santpoort, toek. adres: Brede- roodseweg 87, Santpoort: H. van Someren, Hoogdorperweg 35, Heemskerk en J. de Vries, Wijkerstraatweg 291, Velsen-N., toek. adres: Spoellaan 3, Heemskerk; N. Wade, Birmingham in Engeland en T. Groen, Pr. Krugerstraat 28 a, IJmuiden; T. Veldman, West Albany, Verenigde Staten en C. van der Plas. Kompasstraat 44, IJmuiden. GEHUWD: H. Chr. Peters en P. A. Heilig, Kanaalstraat 154, IJmuiden; G. van Amers foort en J. C. van Son, Maerelaan 28, Heems kerk; P. van der Klooster en L. Kamminga, Berkenstraat 41, IJmuiden-O.: Th. J. J. A. Janssen en G. J. Uiitendaal; G. H. Harsveld en R. v. d. Oever: W. H. Vervoerd en J. N. van Weelderen, Bolsholsedwarsweg 9, Vin- kaveen en Waverveen; J. Berg en J. Strij der, Gjertsenstraat 11, IJmuiden-O.; A. E. Homveld en J. W. F. Bonarius, Anemonen- straat 7, Santpoort; A. van der Valk en N. van Tiggelen, Geelvinckstraat 63, Velsen-N. OVERLEDEN: P. .T. Hekman, 6 mnd., z. van C. Hekman en H. Stil, Meerweidenlaan 8, Velsen-N.; C. Kempe, 63 j., weduwnaar van W. van Burgel, Torricellistraat 23, IJmuiden; J. M. A. Koelemeijer, 72 j., we duwnaar van G. van Straaten, Velserduin- weg 167, IJmuiden-O. ding van de Overheid ten opzichte van coöperaties, in Zweden is er daarentegen sprake van een positieve invloed van de Overheid op de coöperaties, hetgeen even eens in Noorwegen het geval is, met name voor zover het de visserij betreft. Een doelbewust visserijbeleid in de Scan dinavische landen komt niet alleen tot uiting in de houding van de overheid ten opzicht van de vissery-coöperaties, doch niet in het minst ook in de overheidsbe moeiingen met de financiering van de vis serij, waarvoor in Denemarken en Noor wegen staatsvisserij-banken bestaan. Van zeer groot belang voor de Noorse vissers zijn de verschillende verkoop coöperaties, te meer omdat Noorwegen geen visafslagen k?nt, waardoor de prijs vorming veel te wensen overliet. Een aan merkelijke verbetering werd bereikt nadat de Noorse regering in 1937 aan de „Norges Sildesalslag" een min of meer publiek rechtelijk karakter had verleend door aan deze verkoopcoöperatie het alleenrecht voor verkoop van haring uit de eerste hand te verlenen en door de verplichte aanslui ting van alle haringvissers. De Noorse re gering ging daartoe echter pas over nadat uit een referendum was gebleken, dat de meerderheid van de vissers daarvoor stem de. De „Norges Sildesalslag" heeft zich thans in de voor Noorwegen zo belangrijke haringvisserij ontwikkeld tot een krach- OOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOOOI In het visserij-,,coöperatierapport" Frietema-Hildebrandt, dat bij de Con tactgroep Opvoering Productiviteit in Den Haag voor 2 te verkrijgen is, ko men de onderzoekers onder meer tot de conclusie, dat de vissers een even tuele nieuwe coöperatieve opbouw al lereerst moeten zien als zelfwerkzaam heid. „Het komt in dit opzicht vooral aan op goede besturen en goede be drijfsleiders". tige verkooporganisatie, die ook een groot aandeel heeft in de export en in de vis- ineelindustrie. De aankoopcoöperatie bleek in Noorwe gen nog niet tot grote ontwikkeling te zijn gekomen. Maatregelen waren echter in voorbereiding om hierin verbetering te brengen. Verkoop co p er at ie m oeilijk De verkoopcoöperatie zou, waarschijnlijk voor de visserij evenals in de tuinbouw, in Nederland vele moeilijkheden met zich medebrengen. Indien goed funetionnerende visafslagen aanwezig zijn, dient men zich dubbel te beraden alvorens tot verkoop coöperatie over te gaan. Uitbreiding van het aantal aankoop- coöperaties van visserijbenodigdheden moet worden aangeraden. Gas- en smeerolie ko men vermoedelijk het eerst in aanmerking voor coöperatieve aankoop. Mogelijk kan aanvankelijk met bestelverenigingen wor den volstaan. De verwerkingscoöperatie brengt dit grote voordeel met zich mede, dat de vis sers ook op het terrein van de verwerking deskundig zullen kunnen meepraten, vooral als er van onvoldoende onderlinge concur rentie sprake is. De coöperatieve verwer- king van vis tot bijvoorbeeld vismeel brengt echter zeer grote investeringen met zich mede. Men zal zich daarom terdege dienen te beraden alvorens tot het oprich ten van een coöperatieve vismeelfabriek over te gaan. Dienstverleningscoöperaties als coöpera tieve ijsfabrieken en koelhuizen zouden eveneens alleen dan kunnen worden aan geraden als de bestaande toestand in hoge mate onbevredigend moet worden geacht, aangezien ook voor deze bedrijven aan zienlijke investeringen nodig zijn. 3 Marktprijzen van Vrijdag. Gr. tong 3,30-2,85, gr.m. tong 2,16-1,83, kl.m. tong 2,02-1,56, kl. tong I 1,54-1,35, kl. tong II 0,94-0,79, tarbot I 2,20-1,80 per 1 kg. Gr.m. schol 58, kl.m. schol 57-54, kl. schol I 49-40, kl. schol II 35-10, schar 16-10, v. haring 12,20-10,50, wijting 14-8, gr. gul 40-36, midd. gul 30-28, kl. gul 26-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 156-78 per 125 kg. Marktaanvoer van Vrijdag. 463 kisten tong en tarbot, 306 schol, 22 schar, 4484 haring, 380 wijting, 115 kabeljauw en gul, 20 diversen, totaal 5790 kisten. Veroordeeld. De markt van gisteren is voor de haring beslist niet prettig geweest: er werden in totaal 2400 kisten goede ha ring naar de pufschuit veroordeeld en dat nadat de haring is weggegaan voor f 10,80 per kist voor de allerbeste sorteringen. Lagere besommingen. Deze oorzaak had uiteraard zijn gevolgen: er is voor de tien dagen van de Gelria niet meer binnen gekomen dan f 19600 en de negendaagse reis van de Tzonne leverde eveneens niét meer op dan f 16.300,wat beide geen flo rissant resultaat mag heten. De SCH 35 maakte voor de haring tenslotte f 4280, Vandaag. Voor de Zaterdagmarkt lag gisteren al binnen de Postboy met 1900 kis ten haring, de KW 168 met 350 kisten van de Engelse wal en waarschijnlijk zou ook de Abraham komen met 1800 kisten uit het Kanaal, terwijl de KW 40 thuisstoomde met 500 kisten walharing. Dan is de KW 114 nog aanwezig met 70 schelvis, 30 pie pers, 100 dichte radio, 25 wijting, 10 gul en 20 stijve dikkoppen. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 19 vaartuigen te Urk aangevoerd: 2369 pond snoekbaars 48-52 cent, 144 pond rode baars 69-73 cent, 2347 pond voorn 8-9 cent, alles per pond. Best reisje. De Belgische kotter „l'Ave- nir", die bij de IJmuidense machinefabriek van H. Zwart werd gebouwd, heeft een mooie eerste reis gemaakt: een besomming van even meer dan f 8000. Partij van de Arbeid houdt afdelingsvergadering De afd. Velsen-Noord van de P.v.d.A. houdt Maandagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat een vergadering voor de leden, waar in de congresverslagen van dé Fakkeldra gers en die van de propaganda bijeenkomst worden uitgebracht. Voorts worden de huiskamerbijeenkom sten besproken. ÜEGRIPPEN ALS MICROBIOLOGIE, eiwitdenaturatie-in-vis, kathode- stralings-conserveringsmethode en andere technische kwesties beginnen zich steeds meer onder de aandacht der visserij-praktijkmensen te dringen. Zij druppelen wellicht voorzichtig door op de visserijscholen in IJmuiden óók zij gaan zich manifesteren op de trawlers, al merkt de man in de last er nog weinig van, maar zij houden speciaal de visserij-technologen bezig. Ir. J. van Mameren van het Utrechtse CIVO, de man, die onder meer de theore tische resultaten van zijn en anderer voedingsonderzoek uit moet dragen in de bedrijven en met het laboratoriumresultaat naar de fabriek komt, om het daar nuttig aan te doen wenden, heeft ons na een verblijf in Scandinavië iels verteld over de nieuwe horizonten, die open gaan voor het visserijbedrijf op het schip zowel als aan de wal. Zoals het feit, dat cle Noren de opslagtemperatuur van bevroren vis hebben verlaagd. Zoals een verhaal over proeven met electronische visconservering, waarmee de Amerikanen thans druk doende zijn. En zelfs al met antibiotica. De twee bekende Duitse onderzoekers dr. Brandes en dr. Dietrich hebben tijdens de bijeenkomst in Götheborg onthuld, dat, om een analyse van een haring tot op 0,7 percent juist te bepalen, slechts het vocht gehalte bekend hoeft te zijn. Als dit wer kelijk zo is en de beide Duitsers zijn zeer positief geweest in hun verklaringen zou het betekenen, dat er eindelijk een middel gevonden is, om het vetgehalte van haring te bepalen, voor zij bijvoorbeeld in de vismeelfabriek verdwijnt. Dit gaat alleen op voor ongezouten ha ring, maar daarvan is nu bekend, dat er een constante verhouding bestaat tussen het vochtgehalte en het vet-eiwit-percen- tage. Pekelvrimen Uiteraard heeft het probleem van het diepvriezen vele gemoederen lot openhar tigheid bewogen in dit wetenschappelijk gezelschap. Zoals bijvoorbeeld een Ameri kaans afgevaardigde, die de experimentele vriestrawler Delaware (inmiddels ver brand) er bij haalde. Het schip heeft zich met als thuishaven Boston rendabel weten te maken, omdat de aanvoer in die Amerikaanse haven tot nog toe beneden peil is geweest. Maar men werkte er aan boord met een pekel-vries- installatie. Pekel-vriezen heeft echter de nare con sequentie, dat. de aldus bevroren vis, die tot een temperatuur van 18 graden wordt afgekoeld, belangrijke wijzigingen aan smaak en kleur gaat vertonen. Dit was koren op de molen van de Noren, die de platen- of tuimelvriezerij voorlopig verkieslijker bleven vinden. En dat West- Europa, als het ooit nog eens aan diepvries trawlers toe komt, zeker niet de pekel- methode moet gaan toepassen. Lagere opslagtemperaturen De Noren onthulden dus, dat zij de op slagtemperatuur van bevroren vis, die nor maliter 1820 graden bedraagt, ver laagd hebben tot liefst 35 graden. En hiermee een sterk export-argument in handen kregen: constante kwaliteit van het bevroren product. De snel-afgeleverde partijen bevroren vis, die bij 18° bewaard zijn geweest, hebben nimmer bezwaren ontmoet: de kwaliteit was goed. Maar nabestellingen veroorzaakten vaak boze gezichten bij de afnemers. Nu echter de tem oeratuur tot 35 graden is teruggebracht, blijft de kwaliteit van de langer-opgeslagen voor raden. goed. Het kost aPe-m meer. Nieuwe koelhuizen zouden de hiervoor benodigde extra-koelenergie gemakkelijk kunnen installeren, oudere bedrijven krij gen er vermoedelijk grotere last mee. Electronisch conserveren Dan kwam er een nieuw geluid uit Cam bridge (Mass.), waar een zekere professor Nickerson proeven heeft genomen met het electronisch conserveren van vis om helemaal nauwkeurig te zijn: door middel van hoogfrequente kathodestralen. De re sultaten zijn ronduit slecht. Maar dat neemt niet weg, dat hier zeker mogelijk heden liggen. De steriliteit van het product is goed, de kleur en de smaak zijn evenwel verre van bevredigend. Maar er wordt verder aan gewerkt. Amerika conserveert ook met behulp van antibiotica. Daar men zich hier echter op semi-medisch terrein begeeft (zoals de naam al aangeeft, is een anti-bioticum een stof. die bacteriën doodt) denken bijvoor beeld Schotland en Nederland er niet aan, dit pad te bewandelen. Terecht, want hier schuilen te veel gevaren. Gepaneerde diepvries vis Amerika weer Amerika brengt voorts een nieuw visserijproduct op de wereld tafel: bevroren en daarna gebakken en gepaneerde vis. Dit artikel is dermate geslaagd, dat het hard bezig is de normale diepvriesfilet te verdringen. Wij vernamen, dat er ook in Nederland een proef met dit product genomen zal worden een proef op kleine schaal voor- ADV ERTENTIE Vrijdag 27 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bittern van Rotter dam. IJsel van Rotterdam. Yoma van Rot terdam, Zero van Leningrad. Grootekerk v. Antwerpen. Bloemfontein van Antwerpen. Spaarnestroom van Fowey. Medee v. Caen. Algeriën van Le Havre. Jacob Oorburg van Swansea. Else Miiller van Rotterdam. Eriksborg van Sandvick. Poeloe Laut van Djakarta. Polan Alk van Hamburg. Vilnis van Leningrad. Vertrokken zijn: Master Nicos naar Hamp ton Roads. Willemstad naar Curagao. San Amado naar Rotterdam. Helena naar Tunis. Jelö naar Stockholm. Bittern naar Man chester. Borelli naar Rostock, Madzi naar Gothenburg. Jongkind naar Kopenhagen. lopig maar die zal moeten uitmaken of dit ideale stapel-artikel, dat bijvoorbeeld voor het leger, de ziekenhuizen en ook de warenhuizen een geslaagd visproduct moet zijn, er bij het publiek „in" wil. Het Moo- dy-fonds heeft voor deze proef een be paald bedrag uitgetrokken. Er is uiteraard nog meer besproken. Op het gebied van de nieuwe verpakkings methoden heeft het woord „pliofilm" al burgerrecht verkregen en de Noren zijn al bezig zoute haring in dit dunne plastic te verpakken. Wat voor Nederland vermoe delijk weinig aantrekkelijk zal zijn. Maar de algemene tendenz van deze eer ste „technologische conferentie" in de ge schiedenis der visserij is een bemoedigende geweest: de bronnen, waaraan de toekom stige visserij zich zai kunnen laven, blij ken rijkelijk te vloeien. En een land, dat deze bronnen voorbij ziet, zou wel eens een harde dobber op de zee der concurrentie kunnen krijgen. Kinheim-DEC (op „Rooswijk", 2.30 uur): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; N. N., W. Groeneveld en A. de Ruiter; J. Starreveld, Th. v. Vuuren, H. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en J. Muskee. SEMO-VVB (te Amsterdam): VVB: A. Nieuwenhuys; J. Roos en G. Kil; F. Bruin zeel, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kersbergen en J. Duineveld. Wijk aan Zee 2-IEV (te Wijk aan Zee, 12 uur): IEV: C. Welp; H. Zonneveld en J. Bos; A. Leering, D. de Reus en J. Meurs; H. Duin, A. de Roos, H. Brantjes, J. de Reus en P. Vink. Het Britse fabrieksschip „Balaena", dat op 1 November uit Tönsberg, Noorwegen naar de Zuidelijke IJszee is vertrokken, heeft een nieuw soort merkboeien meege nomen, die speciaal is ontworpen voor de plaatsbepaling van gedode walvissen. De boeien worden aan het lichaam van de ge dode walvis bevestigd en zenden na een van te voren vastgestelde tijd gedurende 22 uur een radiosignaal uit, waardoor het voor het moederschip mogelijk is tot op een afstand van 30 mijl de plaats van het lichaam terug te vinden. Zondagmiddag speelt de voetbalvereni ging Wijk aan Zee thuis tegen RKAVIC. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 cccoocoooococxx<xxx»cccocccoa: Het is opvallend, hoe weinig de nieuw ste technische vindingen op het gebied van de visserij of, om het ruimer te zeggen de aangelegenheden, die de vis serij vooruit kunnen en zullen helpen doordringen tot de praktijk van het be drijf. Wat er in Amerika op het gebied van conserveringstechniek gebeurt, is vrij wel onbekend in Nederland, behalve dan onder de mensen, die het uit hoofde van hun beroep weten moeten. Wat Noor wegen meent te kunnen aanbieden aan diepvriesmethoden is veel te weinig doorgedrongen. Daarom is het belangrijk, dat de tech nologen der diverse visserijlanden in Göteborg (Zweden) bijeen zijn geweest om mede ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe, royaal opgezette „Svenska Institutet för Konserverings- forskning" een aantal actuele proble men door te praten. Dit instituut is in zoverre analoog aan ons CIVO in Utrecht, dat straks in IJmuiden wat de visserij-onderzoekingen betreft wordt ondergebracht in het nieuwe visserij- laboratorium aan de Strandweg, dat het zich ook bezig houdt met de levens middelentechnologie. De directeur van het Zweedse instituut, dr. G. Borgström geniet op het ogen blik een bizonder goede naam op dit terrein en hij heeft voor een conferentie in dit instituut de meest vooraanstaande technologen uit 12 visserijlanden rond zich verzameld, waaronder de CIVO- mensen is. J. v .Mameren en drs. A. Luy- pen. Naar aanleiding van een gesprek met eerstgenoemde ontstond bijgaande beschouwing, die een serie nieuwe as pecten voor de visverwerking en de vis vangst opent. Daarbij zijn zaken, die nog volledig onbekend zijn in Nederland. coooooooooooooooococoooo Zondag 29 November IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg; 19 uur: ds. H. S. Kalf van Bennebroek (jeugddienst). Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer G. v. d. Boogaard (jongerendienst). Geref. Kerk, Ichtuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs; 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden (H. A.). Doopsgezonde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur, jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Maan dag (Apostel Andreas), 9.30 uur: Hei lige dienst; Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst; 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. kapiteins E. H. Krom menhoek. Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout, 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Cultu reel Gebouw, 10 en 19.30 uur: de heer J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Doopsgezinde Gem., koffiekamer van Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. A. v. d. Putten van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink (H.A.). Wijkgebouw, Zaterdagavond 19.45 uur, avondgebed, Zondag 10.15 uur: jeugd- kapel, voorg. de heer C. J. Kwakkel. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: dienst. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. van der Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds: J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer W. L. v. Voorst Vader. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. H. J. Kater van Amsterdam, 11.30 uur: Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer G. Nieuwen- huysen van Den Haag, 19 uur: evangeli satiesamenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamfcnkomst, 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst (Ko- ninigstraat), 20 uur: Verlossingsbijeen komst. Samenkomsten o.l.v. 2e luitenan te K. E. Heynekamp en kadet-luitenante T. Bekker. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Badgastenkerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk. 10 uur: vicaris G. Bos man van Beverwijk. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. K. H. Kroon van Amsterdam, 19 uur: ds. D. ter Steege (H. Avondmaal). „De Toorts", 9 uur: ds. Joh. Bronsgeest van Haarlem. „De Kapel", 19 uur: geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluys (officieuze opgave). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin (officieuze opgave). Vlees en benen Een bedroefde Oma zendt mij een smartekreet en vertelt er bij, dat haar vertrouwen in de medemens een gevoelige knauw heeft opgelopen. Oma heeft een kleindochtertje van dertien, dat op een Zaterdag middag naar de slager hup pelde om het vlees voor de Zondag te halen-zuinig-an, want tenslotte kan Oma van een kleine invaliditeitsrente ook niet alle dagen blinde vin ken eten. De hond mocht mee, maar moest buitengaats voor anker gaan, want de slager heeft gelijk, dat hij zulke snuffelaars uit zijn nering weert. Maar een beentje voor het beest kon er natuurlijk al tijd af en toen de kleine meid het beentje al vast even aan de wachtende kameraad bui ten ging overhandigen, heeft een hoogstaande persoonlijk heid zich over de boodschap ontfermd het wisselgeld en de cassabon lagen er nog wel. Het kind huilend naar huis om nieuwe centjes, want an ders kon er geen vlees op tafel komen en Oma ziedend. Ik ook, want dit is geen stijl. Moge het deze nobele wegne- mer nimmer meer naar den vleze gaantenzij de geest het alsnog van het vlees wint en de schuldige inziet, dat hij in de Tasmanstraat 3 iets goed te maken heeft. O, Figaro De kappers van IJmuiden hebben ons, klanten van mes, schaar en tondeuze wat te zeggen. Op kunstdrukpapier en in buckram gebonden hebben zij mij een open brief doen toe komen en aan alle liefhebbers en liefhebsters van een schoon- geschoren kin en een uitge schoren nek. Mannen, het is om u te doen, laat de vrouwen maar vast de aardappels op gaan zetten, die zijn blijkbaar vèèl beter dan wij. Zo'n coiffeur begint om acht uur in de prille ochtend reeds met het wetten der mes sen en het kuisen der zetels. Hij werkt dan tot één uur, eet snel een boterham of wat tot twee en vliegt daarna de mensheid weer in de harem tot de klok zeven heit. Alleen de Dinsdagmiddag is niet" ge schikt om heren te kortwie ken, want dan zijn ook de kappers dicht. Maar nu wil het geval, dat de mannen zich bij voorkeur op Zaterdagen het hoofdhaar laten snijden en de baard la ten krabben, waardoor de sa lons op die laatste dag van de week overvloeien van lang harige en stoppelige lieden en er haast geen doorkomen aan is. Ook de ouders maken het de kappers niet makkelijk, want ze sturen hun kroost of het zo hoort na vijven en dan kan de kapper zijn klantjes al haast niet meer helpen, hoe graag hij ook wil. Want die Figaro's van IJmuiden willen het ook graag goed doen, als het even kan en als het haastwerk wordt.nou ja, u loopt ook liever niet voor schut. Zo, dat is er uit. Nu maar wachten tot alle kappersklam- ten netjes op tijd en naar de zin van de kappers komen. Niet te bont maken, want dan is des Zaterdagmiddags weer niets te doen. Veertig jaren bij het water „Zo omstreeks de dertiger j aren was het „ambt" van ha venwachter maar een ouwe mannetjes-baantje. Je scha kelde de telefoon maar over op het appartement van de sluisknecht en je kon zelf nog eris weglopen". Hendrik de Bruin, een van de vijf havenwachters van IJmuiden, die op 1 December er veertig dienstjaren bij de Rijkswaterstaat heeft opzitten, welk feit, naar ons van ver schillende zijden werd verze kerd, feestelijk zal worden ge vierd, weet veel uit die tijd te vertellen. Gedoken in zijn leunstoel Ihuis, in gezelschap van de on afscheidelijke pijp, verdiept hij zich graag eens in herin neringen. En dan begint hij té vertellen over de tijd, dat hij als jongen van dertien jaar vader, die ook bij de Rijks waterstaat was als kanton - nier-bij -de-rivieren in Nieu- wesluis bij Heenvliet, een handje hielp. De Botlek en de Drielise Maas hadden al gauw geen geheimen meer voor Henk, die in vaders zeilboot door middel van het drijfnet menig zalmpje in de wacht heeft gesleept. „Een zalm in de schouw halenheette dat. Maar op zijn 21ste jaar, in 1913, is hij zelf in de dienst van de Waterstaat gekomen en de eerste jaren werd hem het onderhoud van de Rijks weg op Rozenburg toever trouwd. Als vader in 1921 met pen sioen gaat, stapt Henk in va ders bootje en wordt hij be last met het toezicht op en het onderhoud van strekdam men en kribben, met peilen en meten, enzovoort. In 1924 wordt zijn baan opgeheven, omdat een deel van de rivier wordt afgedamd en dan komt De Bruin in Nieuwesluis als sluisknecht aan het kanaal door Voome. In 1928 staat er een oproep voor sluisknecht in IJmuiden voor zijn neus. Hij is daar wel eens een keertje geweest en heeft de sluiswer- ken gezien en dat lijkt hem wel wat. De Bruin hapt toe en is van 1928 tot 1931 in dienst als sluisknecht. Twee haven wachters telde IJmuiden toen, die om beurten dienst deden, dus wel uitgerekend ieder twaalf uren onafgebroken in de wacht waren. De scheep vaart nam echter toe en op 1 Mei 1931 kwamen en drie nieuwe havenwachters bij, waarvan „Bruintje" er één was. „Meestal waren er zo'n vijf entwintig tot dertig binnen komers en uitgaanders samen in een etmaal", zegt De Bruin. „Als het erg druk was hadden we er veertig. Maar al met' al was het werk heel wat min der dan nu". Maar al zijn er ogenblikken, dat er op hoog spanning wordt gewerkt, Bruintje is havenmeester met hart en ziel, meegegroeid met het werk en hij zou niet graag de drie-en-een-half jaar, die hem nog scheiden van zijn pensioen, missen. „Het ergste is dat we dan naai- een ander huis moéten omzien en niet meer vlak op de haven wonen", zegt hij. Dat is echter van later zorg. Voorlopig is hij nog in dienst en zal hij, zoals tot nu toe steeds, ongeacht het aantal, met opgewektheid antwoorden op telefonisch gestelde vragen over vertrek of binnenkomst van schepen. De regering heeft door mid del van het uitreiken van een ordeteken in April 1953 haar waardering voor zijn werk geuit. En wat het Dinsdag worden zal? Het huis aan de Kanaaldijk kon weieens tjok vol lopen. Proficiat Bruin! Gedrang In het bakje bovenop de toren van de speeltuin „Heu- vehvijk" is het vaak een groot gedrang en een kleine vijf jarige jongen, die daar tussen de groteren in de verdrukking kwam toen hij ook een schuchtere poging wilde wa gen om naar beneden te roet- sen is er nu wel heel erg de dupe van geworden. De kleine man gleed niet, maar viel naar beneden en moest met inwendige kneuzingen naar huis worden gebracht. Ik heb al eens eerder zachtkens ge duid op bepaalde minder pret tige dingen in speeltuinen, waar misschien bij scherper toezicht toch wel wat aan te schaven zou zijn en naar aan leiding van dit „geval" hierbij een herhaling: liet kostbare materiaal, dat onze speeltui nen bevolkt is de moeite van een grondige overdenking waard en de ouders zullen zelfs bereid zijn een paar cen ten extra te offeren, als het wat moet kosten. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15