Toch nog motie van vertrouwen voor de regering van Laniel Koele ontvangst in Washington verwondert Londen Weerbericht De volken van Europa zullen eerlang parlement kiezen Haarlems Dagblad Met benauwde meerderheid Mi n ister Bidault- na tw istmetp rem ier- kon nog net trein naar Den Haag halen Mottorrijder gedood op Wüstelaan DE RUSSISCHE NOTA Londen meent - evenals Parijs - dat Sovjet-voorstel aanvaard moet worden Vijfduizend huizen in Poesan in as gelegd UNO wenst verdere rapporten over „de West" Het woord is aan Bidaults aankomst ■ms Dean gaat accoord met neutrale waarnemers Aanhoudend zacht ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 274 „Vliegende verhuiswagen" verongelukt, vijf doden Strijd in Egypte's Moslim-Broederschap Onachtzaamheid van huisvrouw de oorzaak Nederland blijft echter weigeren Haagse ministersconferentie van Zes Bidault toch in Den Haag gearriveerd te De Korea-conferentie Syngman Rhee bij Tsjang Kai Tsjek Weerrapport z 5 zw z zzo zzo 5 z z z zo 1 1 68e JAARGANG No 121 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SO. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) Het is premier Laniel uiteindelijk toch nog gelukt een regeringscrisis te voorko men. De motie van hét rechtse kamerlid Garet over het Europese beleid van de re gering, waaraan de minister-president Woensdag het lot van zijn kabinet had ver bonden, is gisteren met een kleine meerder heid van 275 tegen 244 stemmen aanvaard. De Gaullisten hebben zich daarbij van stemming onthouden opdat, zoals hun woordvoerder verklaarde, Frankrijk na de conferentie van Den Haag ook niet die van Bermuda zou missen. De socialisten, zo goed als de communisten natuurlijk, stem den en masse tegen. De enige steun is dus van de centrum-banken gekomen, waarbij echter moet worden aangetekend, dat de Katholieken, de partijgenoten van Bidault, zich met duidelijke tegenzin achter de re gering hebben geschaard. Dit nogal povere resultaat is bereikt na een dag, die bijzon der ryk was aan verrassingen, incidenten en onvoorziene gebeurtenissen, die zich zo wel in de Kamer, en speciaal op de rege- ringsbanken, als buiten Frankrijk hebben voltrokken. Intussen is Bidault gisteravond om elf uur op de trein naar Den Haag kunnen stappen, waar h\j vandaag nog net kan ho ren wat zijn collega's hebben of mis schien eerder niet hebben besloten. Me degedeeld is eveneens, dat Bidault met Laniel 2 December naar Bermuda zal vlie gen. Voor de sensationeelste coup de théatre hadden gisteren wel de Russen gezorgd met hun nieuwe nota, waarin plotseling zonder speciale voorwaarden een conferen tie tussen de grote vier werd voorgesteld. Premier Laniel, die 's morgens de tri bune was beklommen, begon er direct al op te wijzen dat ook in Franse ogen dit Russische aanbod een volstrekt nieuwe si tuatie in de internationale verhoudingen had geschapen. Het was duidelijk dat de premier zich aan deze nota vast wilde klampen om zo zijn eigen vege lijf te kun nen redden. Zijn redenering was dat Rus land en Frankrijk beide naar een overeen komst tussen Oost en West willen streven en dat het dus van het allerhoogste belang moest heten, dat hij volgende week op Ber muda dit standpunt tegenover Eisenhower en Churchill zou kunnen verdedigen. Een crisis zoü van Bermuda een zuiver Engels- Amerikaanse ontmoeting maken. Een han dige zet, die zijn uitwerking onmogelijk kon missen, maar waarmee intussen de in zet van de debatten, de Europa-politiek, naar een geheel ander plan werd ver plaatst. Minder succes had de premier, in het bijzonder bij de Katholieken, toen hij in het verdere verloop van zijn rede zich even omstandig als weinig elegant beriep op de woorden, die hij zelf enkele dagen eerder had gesproken, om zo een uitspraak ten gunste van z ij n politiek te vragen. De premier bediende zich nu nog maar uitsluitend van de ik-stijl en hij vermeed zelfs de lichtste toespeling te maken op de redevoering van Bidault, waarin alle as pecten der Europa-politiek uiteraard veel en veel uitvoeriger waren belicht. Tijdens deze passages was het Bidault dan ook wel heel duidelijk aan te zien, dat hij zijn ontevredenheid niet onder de rege- ringsstoelen of banken wilde steken en toen Laniel het spreekgestoelte afdaalde, had de minister van Buitenlandse Zaken woedend zijn dossiers dichtgeslagen met de bedoe ling, naar het scheen, zich driftig uit de voeten te maken. Hij werd echter door de forse arm van Laniel nog net tegengehou den en er volgde toen een korte, heftige woordenwisseling tussen beide ministers in de vergadering. Even later ging het gerucht, dat Bidault zijn ontslag had aangeboden, dat door La niel echter geweigerd zou zijn. In een ge sprek onder vier ogen moet de ruzie weer wat zijn bijgelegd, maar Bidault werd, naar men beweert, voor de rest van de dag een spreekverbod opgelegd, waaraan hij zich overigens niet heeft gehouden. Intussen was het moeilijk te ontkennen, dat de splitsing tussen de pro- en contra- Europeanen nu van uit de Kamer via het kabinet ook de toppen van de regering, de premier en zijn minister van Buitenlandse Zaken, had bereikt. Dat men zich over de overwinning van Laniel, gezien uit een Europese gezichts hoek, dan ook niet de minste illusie hoeft te maken, moge bovendien wel blijken uit het feit, dat de premier met geen woord In een bocht van de Wüstelaan ter hoogte van de villa van notaris Dolleman te Sant poort is vanmorgen omstreeks tien uur de ongeveer 20 jarige motorrijder S. uit Sant poort met zijn motor tegen een lantaarn paal gereden en gedood. De man is waarschijnlijk geslipt en brak door de val de nek, waardoor hij vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed. Vrijdag is bij een kerkhof ten Zuiden van Parijs een Amerikaanse „Fairchild vliegende verhuiswagen" neergestort. Vijf personen kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen begon het toestel in de lucht al uit elkaar te vallen. Een vleugel viel op het dak van een gebouw bij het genoemde kerkhof, ongeveer 10 km van het vliegveld Orly. Ernstige schade werd evenwel niet aang-i-richt. over het Europese leger, noch over de hoge autoriteit of de Haagse conferentie had durven spreken. Door de brandende vraagstukken buiten beschouwing te laten heeft hij zijn vingers inderdaad niet gebrand, en de afzijdigheid van de Gaullisten kunnen verwerven. Hij heeft zo kunnen voorkomen, dat er zich een anti-Europese meerderheid legen de regering op zou stellen. Maar hij is er niet in geslaagd, tengevolge van de oppositie der socialisten, een absolute meerderheid voor een zelfs maar omzichtige Europa- politiek achter zich te krijgen. De E.V.G. zou op dit moment zonder de minste twijfel door de Nationale Vergade ring verworpen zijn. Weer dryfzand Door de uitspraak van gisteren heeft de regering een gevaarlijke crisis weten te omzeilen. Niettemin zijn het echter weer niets ander dan dubbelzinnigheden, in consequenties en halfslachtigheden die aan die uitspraak ten grondslag liggen. De Katholieke Europeanen hebben een resolutie onderschreven, waarin de essen tiële problemen van de integratie worden verzwegen. De socialisten, die nu in meer derheid voor een Europese federatie schij nen te zijn, hebben, samen met de commu nisten, tegen de resolutie gestemd, vooral omdat de tekst uit de rechtse hoek was ge komen. De rechtse, of Gaullistische, anti-Euro peanen hebben zich slechts afzijdig gehou den, kennelijk hopend, dat Laniel, die ze nog een beetje, en Bidault, die ze helemaal niet meer vertrouwen, in Bermuda niette min een conferentie met communistisch Rusland zullen helpen voorbereiden. Maar dat die afzijdigheid allerminst wel willende neutraliteit betekent, heeft de Gaullistische fractie-voorzitter Chaban- Delmas nog eens nadrukkelijk willen on derstrepen door op te merken dat alle kanselarijen van de wereld de laatste we ken hadden begrepen, dat Frankrijk zich nu in feite had uitgesproken tegen de bui tenlandse politiek van Schuman en Bidault. Het minste wat men ook dan zo wel zeg gen kan, is dat het fundament voor Klein- Europa, voor zover dat door Frankrijk moet worden geleverd, nog steeds vooral uit drijfzand bestaat. Afvallige leden bezetten hoofdkwartier Een groot aantal afvallige leden van de machtige Mohammedaanse Broederschap in Egypte heeft van ochtend vroeg met ge weld het hoofdkwartier van de organi satie te Caïro bezet. Hun leider, Saleh Asjmawy, gaf daarna een verklaring aan de pers uit, waarin hij zei, dat men het bestuur had overgenomen. De officiële leider, dr. Hassan Hodeiby, en bestuursleden gaven later een verkla ring uit, waarin de actie der dissidenten wordt afgekeurd en gezegd wordt, dat zij zelf de gekozen leden van de broederschap blijven. De Egyptische politie zette de omgeving van het hoofdkwartier af, maar nam, af gezien van net bewaren van de orde, geen verdere maatregelen. De dissidenten kanten zich naar men ge looft tegen de verzoenende politiek, die dr. Hodeiby volgt ten opzichte van de re gering en vooral tegen ziin besluit waarbij het aan de leden wordt toegestaan zich aan te sluiten bij de door de regering ge steunde nationale garde Een groot deel van de broederschap heeft zich vaak af keurend over dit besluit uitgelaten. De regering heeft de Broederschap her haaldelijk gewaarschuwd, dat zij evenals de politieke partijen verboden zal worden, tenzij zij haar activiteit tot godsdienstig, sociaal en cultureel terrein beperkt. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft de nieuwe Russische nota, die in stemt met een viermogendhedenconferentie over Duitsland, „teleurstellend" genoemd en „een nieuwe poging om de voortgang bij de bekrachtiging van het E.V.G.-ver- drag te belemmeren". Een officiële woordvoerder van het de partement las op een drukbezochte pers conferentie een verklaring van minister Dulles voor, waarin gezegd wordt dat de nota alle tevoren bekendgemaakte inzich ten van de Sovjet-Unie handhaaft, die bij stemmingen in de Assemblee van de UNO ai onaanvaardbaar zijn gebleken voor het Westen. De Westelijke drie zouden op de Ber- mudaconfcrentie alle gelegenheid hebben over de Russische nota van gedachten te wisselen, zo meende Dulles. De uitgesproken koele ontvangst van de nota in Washington heeft in Londen verba zing en bezorgdheid gewekt. In officiële Londense kringen twijien men er geen ogenblik aan, clat de Weste lijken het Sovjet-voorstel moeten aanvaar den, dat men in Londen ziet als een resul taat van het Westelijke „diplomatieke en morele initiatief". Ook in Parijs is men deze mening toegedaan. Engeland zal vermoedelijk accoord gaan met Berlijn als plaats van de conferentie van vier en zal voorstellen de bespreking eind Januari of begin Februari te houden, zo wordt in Londense diplomatieke kringen verklaard. Onze correspondent in Londen meldt: Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat de Britse regering de acceptatie door de Sovjet-Unie van de Wes telijke voorstellen inzake een conferentie verwelkomt. De woordvoerder zeide, dat indien en wanneer een dergelijke conferen tie bijeenkomt, „wij zeker ons best zullen doen om positief voortgang te maken ten opzichte van de reusachtige en moeilijke problemen, welke besproken zullen wor den". Verwacht wordt, dat de Britse regering zal toestemmen' in een vijf mogendheden conferentie, mits deze los zou staan van en zou volgen öp een conferentie van vier over Duitsland. De vraag is echter of Amerika het onder ogen zien van een vijf mogend heden conferentie als agendapunt kan aan vaarden en of de Russen dit punt als voor waarde tot deelneming zullen beschouwen. Over het motief van de Moskouse koers verandering wordt ook in Londen gespe culeerd. Volgens sceptici zouden de Rus sen thans vooral een wig willen drijven tus sen Engeland en de Verenigde Siaten. De Engelsen zijn immers minder huiverig voor een ontmoeting met de Sovjetleiders dan de Amerikanen. Wat ook het motief mag zijn, zeker is dat de nota de opzet en de agenda van cle Bermudaconferentie heeft gewijzigd. Bonn De A.N.P.-correspondenten Bonn schrijft: De politieke kringen van de West-Duitse hoofdstad zien nu met zeer uiteenlopende gevoelens de mogelijkheid van een confe rentie der vier geallieerden uit de tweede wereldoorlog naderbij komen. De Russische nota heeft ook hier een volslagen verrassing teweeg gebracht, aangezien niemand meer in ernst geloofde aan een samenkomst dei- vier mogendheden binnen afzienbare tijd, nadat de Sovjet-Unie tot tweemaal toe een rechtstreeks antwoord op de Westelijke uit nodiging naar Lugano had ontweken. In het bijzonder nu de Sovjet-Unie in de eerste helft van deze maand te kennen gaf, dat haar belangstelling veeleer uitging naar een bijeenkomst der grote vijf, had men hier een bespreking over de Duitse en Oosten rijkse vraagstukken voor onbepaalde tijd afgeschreven. Men zag in, dat daarmee ook cle kans op een Duitse hereniging naar een verre toekomst was verschoven. Wanneer nu toch onverwacht nog een beraad in Ber lijn zou plaats hebben, waardoor het Duitse vraagstuk weer een acuut karakter zou ver krijgen, dan zou dit voor veie politici in Bonn nieuwe hoop geven, voor vele echter ook nieuwe zorgen, omdat men nieuwe ge varen ziet opdoemen voor de grondgedach te van de politiek der West-Duitse regering: de vereniging van Duitsland door middel van een Europese aaneensluiting. De socialistische oppositie heeft dan ook Vrijdag in Bonn terstond haar bekende vermaan aan de regeringspartijen herhaald, dat men indien het werkelijk tot zaken doen met de Russen zou komen bereid zal moeten zijn bepaalde „Europese lieve lingsideeën'' prijs te geven. Het is zonder meer duidelijk, dat daarmee de nog altijd door de socialistên bestreden gedachten der E.V.G. bedoeld is. Een geheel andere toon klinkt door in de reacties, die in de hoek der regeringspar tijen gehoord worden. Daar heet het op nieuw, dat de Sovjet-Unie bedrogen zou uitkomen, wanneer zij meent door haar ver rassende geste de Westelijke eenheid nog te kunnen tegenhouden. Er is geen twijfel aan, dat de leuze 'der West-Duitse regering in-de komende weken zal zijn: inderdaad confereren, maar niets prijsgeven aan de Westelijke concepties en met versnelde pas voortgaan op de weg naar een verenigd Europa. Een grote brand, die twaalf uur lang de Koreaanse stad Poesan teisterde, is thans bedwongen. Volgens een Amerikaanse zegs man zijn verscheidene personen in de vlammen omgekomen. Ongeveeer vijfdui zend woningen zijn door de vlammen ver woest en de schade wordt op drie millioen dollar geschat. Driehonderdduizend Koreanen en Ame rikanen zijn voor het vuur gevlucht. Vijf duizend gezinnen zijn dakloos. De brand is te wijten aan de achteloos heid van een jonge Koreaanse huisvrouw, in wier huis tijdens haar afwezigheid een pot met gloeiende kolen is omgevallen. Zij is gearresteerd. Volgens de politie zijn bij de brand in Poesan twree personen omgekomen en 39 gewond. Onder de verbrande gebouwen zijn het radiostation, een spoorwegstation, het hoofdpostkantoor, drie krantenbureaux en een kantoor van een luchtvaartmaat schappij. De algemene UNO-vergaclering heeft Vrijdagavond ondanks bezwaren van Ne derlandse zijde een resolutie aangenomen met 33 tegen dertien stemmen bij zes onthoudingen waarin Nederland ver zocht wordt, voort te-gaan met het zenden van rapporten over de toestand op de An tillen en in Suriname. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schurmann zcide, dat zijn regering het verzoek zou negeren. De parlementen van de Antillen en Suriname, zo verklaarde hij. zijn vrijelijk gekozen en hebben volledige wetgevende bevoegdheid zonder tussen komst van de Nederlandse regering. De Nederlander zeide: „Het verstrekken van inlichtingen door Nederland zou een inbreuk op de autonomie betekenen en in strijd met de grondwet zowel van de beide gebieden als van Nederland". De Algemene Vergadering keurde voorts met 32 tegen negentien stemmen bij zes onthoudingen ondanks bezwaren van de koloniale mogendheden een lijst van facto ren goed, welke zullen kunnen bepalen of een afhankelijk gebied volledig zelfbeslu- rend is geworden. De koloniale mogendheden hadden be zwaren tegen die factoren welke betrek king hebben op: Nationale verdediging, vrijheid om de verlangde regeringsvorm te kiezen; het vrij zijn van controle door een andere staat op het gebied van wetgeving, rechtspraak en uitvoerende macht, en vol ledige autonomie in economische, sociale en culturele zaken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Al heeft Frankrijk zo armoedig acte de presence gegeven in Den Haag en al is de Russische nota als een verwarringwekkende verrassing in de politieke besognes van de Westelijken neergeploft, toch hebben de ministers in de Ridderzaal Vrijdag niet stilgezeten figuurlijk gesproken althans, want zij hebben de ganse dag vergaderd met een korte pauze en is er voortgang gemaakt voorzover die te maken was. Op ondergeschikte punten zijn enkele successen bereikt, voornamelijk ten aanzien van onderwerpen, waarvan de Franse houding reeds vaststond. Zo is men tot. besluit gekomen dat Europa eerlang directe parlementsverkiezingen zal krijgen, inplaats van de eerste drie jaar een „parlement" dat door de regeringen werd samengesteld. Het Nederlandse bezwaar tegen directe verkiezingen (door het kiezerscorps dus) is opgegeven. Ook de Duitsers lieten een bezwaar val len, namelijk dat tegen de aanwijzing der Europese uitvoerende macht door de raad van ministers. De Russische nota is in Den Haag niet besproken, in tegenstelling met sommige berichten, en zal ook niet bespro ken worden. De conferentie zal vandaag eindigen, tenzij aldus verklaarde minis ter Beyen „bijvoorbeeld Molotov naar Den Haag zou komen." Waarmee gezegd wil zijn dat de conferentie alleen verlengd zal worden in een allernoodzakelijk geval, Tot volgend voorjaar Er is overeenstemming bereikt over het instellen van een studiecommissie, naar model van die der plaatsvervangers, die de overblijvende geschilpunten nog nader zal bestuderen en daarover zal rapporteren tegen volgend voorjaar. In dat tijdsbestek zal dan weer een nieuwe conferentie wor den gehouden der zestien ministers. Van daag zal het Europese statuut verder wor den bezien, waarbij de ministers zullen trachten „zo weinig mogelijk" voor de studiecommissie over te laten". Doch het vooruitzicht is wel, dat nagenoeg alle pun ten, die te Rome reeds als fundamentele geschilpunten werden vastgesteld, naar de studiecommissie zullen gaan. Deze com missie zal waarschijnlijk in Parijs zetelen en bestaan uit. deskundigen, die vertrouwd zijn met de. détailkwesties welke op haar agenda staan. Wat de kwestie der economische voor rang betreft, waarover Nederland met zo veel aandrang bij de anderen is komen aankloppen, schijnt het wel dat er enigs zins water in de wijn is gedaan. Tenmin ste aan de kant van Nederland, dat een eventuele politieke overkoepeling van de E.D.G. en de K.S.G. wel wil aanvaarden, wanneer tegelijkertijd op „de weg van Luxemburg" wordt voortgegaan, dat wil zeggen, wanneer het principe der gemeen schapsvorming op economisch terrein wordt gehandhaafd. Terecht heeft minis ter Beyen betoogd, dat anders een stap terug zou worden gezet inplaats van, zoals allen wensen, vooruit. De verkiezingen Wanneer men zeggen kan dat Europa eerlang directe verkiezingen zal hebben, betekent dat slechts dat na de overeen stemming ten aanzien van het Europese statuut en na de uitroeping van een poli tieke gemeenschap een Europeese kieswet zal worden opgesteld, volgens welke dan nadat de voorbereidingen zijn getroffen Vergezeld van zijn echtgenote is heden morgen om 9,12 uur de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, aan het Hollandse Spoorstation te Den Haag gearriveerd. Hij werd ontvangen door de Franse ambassadeur in Nederland, de heer J. P. Garnier en namens dc Nederlandse regering door de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. van Tets. Bidault zal, zoals bekend, deelnemen aan de laatste dag van de ministersconferentie die deze week te Den Haag is begonnen. een directe verkiezing zal kunnen worden gehouden. Er zal dus nog heel wat tijd mee gemoeid zijn, voordat de volken van „Klein Europa" naar de stembus zullen worden geroepen om hun stem uit te brengen voor de candïdaten, die eventueel in het Euro pese parlement zitting zullen krijgen. Doch het vooruitzicht op deze verkiezing is er en dat stemt tot voldoening, omdat deze voor de Europeanen het eerste, tastbare resultaat van het eenheidswerk en de eer ste, zichtbare aanwijzing hunner Europese solidariteit zal zijn. Totnutoe heeft het po litiek werk van Europa's eenheid nog wei nig spectaculairs, weinig bezielends ge toond. Voor de mensen zal Europa pas be ginnen te leven, wanneer zij hun aandeel hebben kunnen leveren door deze verkie zingen en wanneer de slagbomen der gren zen, de passenmisère, de deviezentramme- lant en zovele andere symbolen van Euro pa's verdeeldheid zullen verdwijnen. Op deze weg is de Haagse conferentie toch weer een stap verder geweest. Een stapje, een schuchter stapje desnoods, maar elke vordering verwijdert Europa verder van het uitgangspunt, de onhoud bare versnippering. «üpI "vi CONCERTGEBOUW-ORKEST NAAR ZWITSERLAND Hedenmorgen is het Concertgebouw-Or kest met de „Lorelei-express" naar Zwit serland vertrokken, waar het in de komen de week drie concei-ten zal geven. De Ne derlandse Spoorwegen hebben voor deze reis drie personenrijtuigen alsmede een goederenwagen ter beschikking gesteld, die ook op de trajecten in Zwitserland voor het orkest gereserveerd blijven. dg; ps f ê- W ilPiPf ?1 ,-V Een delegatie van het Europese Jeugdwerk hood Vrijdagmorgen aan de voorzitter van de Europese ministerconferentie een petitie aan. Van links naar rechts: E. Sperenze en B. Molenaar (beide leden van de delegatie), minister-president Pella, premier Adenauer en minister Bech. Henry Ford: Een idealist is iemand die anderen aan welvaart helpt. (In een verhoor als getuige, in 1919). De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft zich vandaag bereid verklaard in te stemmen met de deelneming van neu trale landen aan de komende vredescon ferentie, als waarnemers zonder stemrecht. Dean heeft voorgesteld, de conferentie te Genève te houden. Dat was de enige plaats, die op korte termijn een zo grote confe rentie kon huisvesten. De communisten hebben echter steeds vastgehouden aan Panmoendjom als con ferentieoord. De communisten noemden Deans ver klaring „zeer onduidelijk" en verzochten om een korte pauze om haar te bestuderen. De kwestie van de samenstelling wordt als het grootste struikelblok beschouwd. Dean deelde na de bijeenkomst aan de pers mee, dat de Zuid-Koreaanse president Rhee zijn volledige steun aan de politieke conferentie heeft toegezegd. Zolang de conferentie in zitting zou zijn, zou Rhee de vijandelijkheden niet laten hervatten. De leider van de Chinese nationalisten, Tsjang Kai Tsjek, heeft Vrijdag president Syngman Rhee van Zuid-Korea gezegd te hopen, dat hun landen zouden doorgaan met samen te werken bij het verwijderen van de Chinese en Russische indringers. President Rhee is Vrijdag op Formosa aangekomen voor een officieel beleefd heidsbezoek. Hij decoreerde de nationalis tische leider met de hoogste Zuid-Koreaan se onderscheiding „de verdienste van na tionale wederopbouw". De Zuid-Koreaanse president is het eerste staatshoofd, dat een bezoek brengt aan het nationalistische bolwerk, sinds Tsjang zijn strijdkrachten van het vaste land naar Formosa overbracht. Er is geen officiële verklaring afgelegd in verband met Rhee's bezoek, maar aan genomen wordt, dat de twee leiders een wederzijds verdedigingsverdrag zullen be spreken. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is een gedeelte van een oceaandepressie naar Portugal af gezwenkt. Aangezien de luchtdruk boven Zuid Oost-Europa daarbij hoog bleef, waaiden over Frankrijk en onze omgeving Zuidelijke winden, waarmee zachte lucht werd aangevoerd. De temperaturen stegen dan ook weer tot boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. In Zuid-Frank rijk kwamen zelfs temperaturen van 15- 19 graden voor. Intussen trok een nieuwe actieve de pressie vanmorgen over IJsland en deze storing doet de barometers in Schotland alweer dalen. Hierdoor zal de wind mor gen weer toenemen uit Zuid-Westelijke richting. Het blijft daarbij zacht weer en aange zien de neerslagzóne van de IJsland-de pressie ons land nog niet kan bereiken blijven de neerslagkansen gering. (van hedenmorgen 7 uur) QD weers" J,5.«dtlTgg toestand CJZ O S3 §c Sr S5 Hf ïs£ Helsinki geheel bew. ZZW 5 5 0,1 Oslo zwaar bew. 9 1 Stockholm geheel bew. 6 5 0 Kopenhagen zwaar bew. 8 7 0 Londen geheel bew. 2 11 0 Amsterdam licht bew. 6 0 Brussel onbewolkt 6 8 0 Parijs onbewolkt O 1 5 0 Bordeaux half bew. 5 10 0 Grenoble zwaar bew. NO 5 7 7 Warschau licht bew. 2 -5 0 Berlijn nevel -1 0 Frankfort nevel windstil 3 0 München nevel ZO 1 -4 0 Zürich mist windstil -1 0 Genève mist windstil 1 0 Locarno geheel bew. O 2 0 Wenen nevel windstil -7 0 Innsbruck licht bew. WZW 4 -3 0 Rome licht bew windstil 6 0 Neerslag laatste 24 uur. "ococcoocrrrTooDcoooooooooi TOENEMENDE WIND Veranderlijke bewolking en droog weer. Morgenmiddag in het Noorden des lands kans op lichte regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust harde Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.T. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: 29 November Zon op 8.22 uur. onder 16.34 uur. Maan op 0.05 uur. onder 13.24 uur. 30 November Zon op 8.24 uur, onder 16.33 uur. Maan op 1.58 uur. onder 13.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 November Hoog water: 8.55 en 21.22 uur. Laag water- 4 17 en 16 41 uur Zondag 29 November Hoog water: 9.55 en 22.29 uur. Laag water: 5.12 en 17.40 uur. Maandag 30 November Hoog water: 11.02 en 23.36 uur. Laag water: 6.18 en 18.42 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1