Zilveren feest voor Hoogoven-electriciën Zie Boven: IJmuidense kotter „Poolster" IJm 11 aan ondergang ontsnapt .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Vanmorgen in de Vishal Vonken vlogen er af DCIJ behaalde magere zege (4-6) Hevige autobotsing cp beruchte kruising We zien van de maan meer dan de helft Bexierwijk Feuilleton „Geloof in het ideaal brengt Europa bijeen 4 Bemanning ontdekte tussen de pieren twee meter water in vis- en nettenruim op Amsterdamse dammers Auto over de kop, eigenaar gewond Crematie oud-gezant W. J. Oudendijk Voor de kinderen door Dorothy Quentin „'t Karpertje" houdt St. Nicolaaswedstrijd ZATERDAG 2 8 NOVEMBER 195 3 De IJmuidense kotte „Poolster", IJM 11, een van de scheepjes van de rederij Drijver, is Vrijdag, laat in de avond, aan de ondergang ontglipt. Toen de kotter tegen twaalf uur op de IJmuidense pieren aankwam, om na de gebruikelijke weekreis de vis te lossen aan de afslag, bleek het voorschip, bij het opkomen van de nieuwe wacht, geducht lek te zijn. Het schip helde vrij ernstig voorover en begon steeds dieper weg te steken. In het nettenruim en het visruim stond het water al tot een hoogte van twee meter, maar bijtijds wist schipper Kees Drijver de „Poolster" nog droog te varen op het strandje in de Haringhaven bij de resten van de Duitse bunker. De „Poolster", die de hele week ten Wes ten van Terschelling had gevist, begon Vrijdagmorgen aan de thuisstoom. In de middag, tegen half zes werd het vuurschip „Texel" gepasseerd en heeft men niets vreemds aan de gang van de kotter ge merkt. Er stond een vrij stevige bries en tamelijk wilde zee. De bemanning, die op dit scheepje uit zes man bestaat, heeft tij dens de tocht van het Texelse vuurschip naar de IJmuider pieren niets gemerkt van het binnendringende zeewater. Men ver bleef in het logies, dat achter de machine kamer in het achterschip is gelegen. Door de zeegang heeft de wacht op de brug ook geen ongewoon gedrag van de „Poolster" waargenomen. Pas tussen de pieren, toen een van de mannen boven kwam, zag men op het stille water, dat de achtersteven van het schip omhoog stak en dat de boeg van de IJM 11 steeds meer naar de waterop pervlakte zakte. IJlings werden de andere leden van de bemanning gewaarschuwd en werd naar de wal getelefoneerd om de ha vensleper „Triton", die een pomp aan boord heeft, te ontbieden. Men wist de kotter de Haringhaven binnen te brengen en intussen werd met emmers gewerkt om het water uit de ruimen te hozen. Er was echter geen werken tegen. Het water bleet stijgen. Even nadat de „Poolster" om twaalf uur op het strandje zat, kwam de „Triton" langszij. Snel werd een slang overgedragen en kon de pomp worden aan geslagen. Men sleepte de „Poolster" daarna langszij de IJM 228 en omstreeks half twee waren de ruimen weer droog. ADVERTENTIE Omtrent de oorzaak van de lekkage tast men enigszins in het duister. De beman ning vermoedt echter, dat de houten, be jaarde kotter is lek geslagen door het acht tien uur achter elkaar beuken op de gol ven tijdens de reis van de visgronden naar IJmuiden. Het is ook mogelijk, dat de kot ter op een drijvend voorwerp is gestoten, maar hiervan heeft men aan boord niets gemerkt. Over de schade was vannacht nog niets bekend. Postboy en Abraham brachten van morgen respectievelijk 1900 en 1050 kisten haring uit het Kanaal, de KW 168 had 350 kisten, de KW 40 300 en de KW 114 kwam met verse vis. De haring deed van 12.tot 10.50 en er is heel wat opgehouden. De regels kabeljauw werden door de Belg gekocht voor 73.tot 58. Kleinmiddelschelvis ging naar het binnenland voor 50.per kist, de pennen deden 5040 en de piepers 3024, terwijl de grove braad 28 30 deed en de kleintjes 2425 golden. Wijting is met 17.betaald. De schol was duur: 1824 voor de drietjes en 3032 voor de schol II. Engeland kocht de schol I voor 45 en de grote voor 5055. De tong hield dezelfde koers aan als gisteren. Voor Maandag komt de Hermes met haring en men verwacht verder de Elie. Er zijn drie visboten van de 19e No vember op komst, de Polderman, de Vi- kingbank en de Van Hatuum, die door het slechte weer weinig succes hebben ge boekt. In een moeilijke uitwedstrijd is het DCIJ gelukt een kleine overwinning op de Am sterdamse damcomhinatie te behalen. Door dit resultaat behouden de IJmuidense dam mers de leiding in het ton mooi om de kam pioenstitel van Noordholland dank zij het hetere bordgemiddelde. De Amsterdamse ploeg speelde met veel elan, om toch vooral een gelijk spel te mo gen noteren. Het was Y.-de Jone. die in een vastgelopen positie, zijn tegenstander na het derde speeluur tot overgave dwong en daarmee de score voor DCIJ opende. Dukel kon niet op dreef komen met zijn korte vleugel- aanval. Meer dan remise kon niet worden bereikt. Roozenburg besloot met een stuk voordeel in het eindspel, tot remise, waar na ook Tommy Postma en Laros remise aan boden. Bij de stand 64 voor DCIJ werd af gebroken. Liethart, Suyk en G. Postma staan gewonnen. Heime Langbroek heeft een positie, waarin 75 winst aanwezig is. Alleen J. v. Straten staat nadelig. Er zijn ook in dit spel nog remisekansen aan wezig. De uitslag wordt vermoedelijk 6—14 voor DCIJ, voorlopig echter 46. De uilslag luidt: Door Combinatie Groot DCIJ 1. J. A. de WeerdP. Roozenburg 11 2. P. Westra—A. Ligthart afgebr. 3. J. Fakeldij—B. Dukel 1—1 4. J. HuismanH. Laros 11 5. G. LoomansC. Suyk afgebr. 6. J. HolleTommy Postma 11 7. J. W. Slobbe—Yme de Jong 0—2 8. J. OverwaterG. Postma afgebr. 9. G. J. OverwaterH. Langbroek afgebr. 10. H. WestraT. van Straten afgebr. De stand in de afdeling, waarin nog twee of drie wedstrijden door verschillende clubs moeten worden gespeeld, luidt: geso. pnt. v. t. 1. I.Tmuiden 9 17 131—49 2. Gezellig Samenzijn 8 15 10754 3. Jozeph Blankcnaar 8 14 10258 Oosterkwartier uit Haarlem staat met 8 gespeelde wedstrijden 1 punt wel bijzonder slecht onderaan. DCIJ moet nog naar Weesp en Zaandam. Om de Zeeburgbeker Zondag zullen de Velsense politiehonden, die de eerste tot en met de zevende plaats bezetten in de competitie van de afdeling Noordholland van de Koninklijke Neder landse Politiehonden Vereniging een wed strijd houden om de Zeeburgbeker. De wedstrijd heeft plaats achter het zwembad de Herenduinen in IJmuiden-Oost. „Vijfentwintig jaar clectriciteit" werd ge vierd in de versierde werkplaats van de electrotechnische afdeling van de Hoog ovens te IJmuiden, waar de heer B. J. Boer. electro-monteur, op het gestoelte der ere was gezeten. Het behoeft geen betoog, dat in deze geladen atmosfeer de vonken eraf vlogen. De gelukwensen van de directie werden overgebracht bij monde van directeur P. R. Bentz van den Berg, die zijn woorden met de jubileumenveloppe kracht bijzette. De ch.ef der afdeling, ir. I. van Ees, hield een huldigingsrede, waarin hij de loopbaan van de jubilaris (een eerste klas vakman, die zijn belangrijke plaats zelf verworven heeft) schildei'de. De gelukwensen van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies werden vervolgens overge bracht, bij welke gelegenheid de jubilaris in het bezit werd gesteld van het vei-erend getuigschrift en het gedenkbord der Maat schappij. De heer A. Achterhof, werkmeester der E.T.A., directe chef van de gehuldigde, sloot zich van harte aan bij de woorden van de heer van Ees en daarna betrad de heer J. van Heyst, hoofdopzichter, het podium en sprak tot de jubilaris als „man van de buitendienst". Hij roemde de accuratesse Op het beruchte kruispunt Romerkerk- ueg-Groenelaan is Vrijdagmiddag om half drie een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een materiaalwagen uit Noordwij- kerhout over de kop sloeg en de eigenaar een ernstige hoofdwond opliep. De verongelukte wagen was van de uit voerder Van D uit Noordwijkerhout, die met een chauffeur uit Noordwijk een kabel ging halen voor een werk in de Iepenlaan. Toen de auto het kruispunt gepasseerd was, werd het voertuig van achter nog net aangereden door een zware zandauto van de firma Nelis uit Heemstede. De materiaalwagen kantelde om zijn as, schoof nog tien meter door en viel op zijn zijde. Omstanders schoten onmiddellijk toe om de inzittenden uit de verongelukte auto te halen. De chauffeur was er het beste af gekomen en kon ongedeerd uit de cabine gehaald worden, maar de heer Van D. was door de cabine geslingerd en met het voor hoofd tegen een obstakel terecht gekomen. Met een diepe hoofdwond is hij naar dr. Melchior vervoerd. Hier werden de won den gehecht. Later kon hij zich huiswaarts begeven. De auto werd weggesleept. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Engelse wal, volle vleet: KW173 12, KW 170 40, KW2 34, KW23 40, KW45 8, KW54 10. KW78 1, KW151 70. KW123 65, KW19 5. KW 14 20, KW25 10, KW22 60, KW32 24, KW167 40; halve vleet: KW42 45, KW97 50, KW3 30, KW140 20, KW49 25, KW95 70, KW43 10, KW70 17, KW175 35, KW18 40, KW130 10, KW37 30, IJM74 30, IJM 283 geen v angst. Kanaal: volle vleet: KW15 70, KW176 160, KW7 50, KW83 1, KW41 150, KW110 150, KW57 15„ KW67 70, KW 39 15, KW74 20; halve vleet: KW65 150; gedeeltelijke vangst: KW163 150 nog 25 nelten, KW299 140 nog 30 netten. Geen vangst hadden: KW16, 48, 86. Gemiddelde vangsten: Engelse wal 28 kantjes, Kanaal 70 kantjes. van de heer Boer - „een man zonder vijan den en een oprecht karakter" - die de naam van de electrotechnische afdeling over het gehele bedrijf een goede roep heeft bezorgd. De heer G. H. Bontekoe, hulpmonteur, had de vererende opdracht het geschenk van de collega's van de bin nen- en buitendienst - een prachtig antiek kastje - te overhandigen. Een waardig slotnummer werd gebracht door de heer C. Sluimers, electromonteur, die de „Song of the Moulin Rouge" treffend goed op een occarino - hem indertijd door collega Boer geschonken - ten gehore bracht. Gistermiddag is het stoffelijk overschof van de over'eden oud-buitengewcon gezant en gevolmachtigd minister W. J. Oudendijk in het crematorium te Velsen verast. Weinigen bewezen de overledene de laat ste eer en in de aula werden geen toespra ken gehouden. Drs. C. Adriaanse, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister ter beschikking, vertegenwoordigde de minis ters van Buitenlandse Zaken, die wegens ambtsbezigheden verhinderd waren. Mr. J. Bosch van Rosenthal, oud-collega van de verscheidene en S. G. L. T. baron van Fridagh schaarden zich eveneens in de korte stoet. Nadat de met twee bloemkran sen bedekte kist onder orge^nel was ge daald, heeft generaal-majoor K. E. Ouden dijk, zoon van de overledene voor de be toonde belangstelling dank gezegd. „De Nijverheid" speelt „de Meid" De sport- en amusementsvereniging „De Nijverheid" brengt op Zaterdag 28 Novem ber in het Kennemer Theater het toneel werk „De Meid" van Herman Heyermans. De regie is in handen van Bert Pijpers. „Spel met de duivel" (Thalia Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Met de chaotische toestanden in het na-oorlogse Duitsland als aanleiding, hebben de Ame rikanen getracht aanvaardbaar te maken, dat er goede en slechte Duitsers zijn. Jeff is de Amerikaanse kapitein, die een dank baarheidsvisite brengt aan een Duitse familie, die hem in de oorlog het leven redde. Vader en moeder vindt hij niet meer, maar wel de dochter een beeld- Pier Angeli en Gene Kelly in de film „Spel met de duivel", die van Vrijdag tot en met Zondag in Thalia draait. schoon meisje die vaak in nachtclubs vertoeft en in een complot zit, dat aan smokkelen doet. Zij weet echter niet van de smokkelarij van contrabande, waaraan ze ook meedoet, en die een neo-fascistische club in het zadel moet helpen tillen. Met sneeuw, een kerstboom, wat muziek en knallen uit een stengun kwam „Het spel met de duivel" tot stand en uiteraard is de kapitein maar wat verliefd op het meisje. De man tobt echter met een dilem ma, maar de climax van de voortreffelijk gespeelde film geeft het he^ geval een fascinerend verloop. Vrouwe Justitia komt evenwel toch aan haar trekken. -haYmiddag wordt in Thalia ont- "vinitg jaar op wacht". land van hea-eerfe" (Thalia Maandag tot en met Woensdag). meer u wilt weten, waarom Robin son Crusoë het destijds zoveel jaren op zijn eilandje heeft uitgehouden, dan kun nen we u een bezoek aan Thalia adviseren, aangezien in deze film is te zien hoe de paradijselijke rust wreed kan worden ver stoord. Een jong Amerikaans marinier en een niet meer zo jonge verpleegster komen na een schipbreuk in een onwaarschijnlijk verhaal terecht op een onbewoond troDen- eiland en geven elkaar na veel gekibbel 'och een hand- en een kus. Ze leven een noosje lang en gelukkig, maar dan stort er helaas 'n vliegtuig neer. De gewonde piloot wordt hevig verliefd'en zijn leeftijd komt beter overeen met de enige bewoonster van het eiland. De vechtpartij tussen piloot en marinier blijft bij een paar klappen, want in kleuren glijdt er juist een schip voorbij. Het probleem komt tot e^n op'os- sing, geheel in de lijn van de heldhaftige marinier. In deze film ligt een boeiende climax en de verschillen in karakter komen Bijgaande tekening hoopt duidelijk ie ma ken hoe het komt dat de maan behalve haar neen-schuddende ook nog een ja-knikkende beweging ten opzichte vaji de aarde schijnt te maken. Wij zien er twee manen op getekend links de stand van de maan op laat ons zeggen 28 November (een wil lekeurige gekozen da tum), rechts de maan stand veertien dagen la ter. Wat wij zien is dus sen doorsnee van de maanbeweging om de aarde (de A in het ?nid- den). Overbodig te zeg gen dat de werkelijke grootte-verhouding weer is veronachtzaamd; dui delijkheid is hoofdzaak. De maan draait om een as. En die as heeft een scheve stand ten op zichte van het „loop- vlak" van de maan om de aarde. Door die sche ve stand kunnen wij bij voorbeeld op 28 Novem ber de Noordpool van de maan duidelijk zien, ter- wijl de Zuidpool voor ons onzichtbaar is (in het gearceerd getekende deel van de maan). Veertien dagen later is de situatie omgekeerd: dan bevindt zich de Noordpool juist, op de van denaarde afgewende (gearceerde) helft van de maan; daarentegen is nu de Zuidpo:ol zicht baar. Zo scheef als de zaak hier voor de duide lijkheid is getekend is zij in iverkelijkheid niet, inaar dat doet er niet toe. Misschien komt dit beeld u bekend voor. Het is namelijk ook van toepassing op de situatie aarde-zon. Ook de aard as heeft een scheve stand ten opzichte van het loopvlak van de aar de om de zon: het. ene halfjaar neigt het Noor delijke halfrond zon- waarts, het volgende halfjaar is het zonaf- waarts gekeerd. Inder daad zou een waarnemer op de zon de aarde dan ook een soortgelijke ja- knikkende beweging zien maken als wij bij het maangezicht waar nemen. Intussen hebben wij aan die beide soorten libra- ties van de maan (die tiLssen haakjes beide op tische verschijnselen zijn, te wijten aan onze plaats van waarneming) te danken dat wij meer dan de helft van het maanoppervlak in kaart hebben kunnen brengen. Wie van het bestaan van de libratie (in lengte en in breedte) niet weet, denkt allicht dat ivij slechts 50 procent van het oppervlak van de maanbol kennen. De maan keert ons immers steeds dezelfde zijde (dat ..gezicht") toe. Dank zij die beide soorten li braries kennen wij ech ter 59 procent van de maan-oppervlakte. Hoe echter de resterende 41 procent van het maan oppervlak er uit ziet heeft nog nooit een ster veling waargenomen. G. v. W. bij allen goed tot uiting. De eerste verhou ding die tussen marinier en verpleeg ster blijkt hierbij geen gevolg van we derzijdse liefde, maar van de omstandig heden. De ware liefde tot elkaar behaalt de overwinning, dat heeft deze film ons te leren. „Sirene van Atlantis" (Rex Theater, Vrijdag tot en met Maandag) is een rol prent., die generlei artistieke waarde bezit en door Hollywood in elkaar is gezet met de gedachte, och, er komen toch wel men sen kijken. Maria Montez werd een draak van een koningin van een verdwenen con tinent,om haar eigen wetten van de liefde te dicteren. Voorts is in deze ongelukkige romance-aan-de-lopende-band een kamer vol verschrikkingen zichtbaar, waarin de standbeelden van tientallen minnaars van de hartstochtelijke Maria prijken. Een film die niet te verteren is. „Rue Madeleine 13" (Rex Theater, Woensdag en Donderdag). Met de nauw keurigheid en de zakelijkheid van een do cumentaire, behandelt deze film een spion- nage-geschiedenis uit de tweede wereld oorlog en toont de werkmethode van de Amerikaanse contraspionnage, waarbij men zoveel mogelijk van authentieke gebouwen en omgeving en zelfs van de werkelijke personen gebruik heeft gemaakt. Het koele zakelijke karakter van de documentaire stijl betekent geenszins, dat deze film niet boeit en meesleept. Men volgt haar in spanning. Jammer, dat men ook Duitsers en Fransen de Engelse taal heeft laten spreken.Er is geen happy-ending, in de gebruikelijke enge zin des woords. De in druk. die deze met raffinement en goede smaak vervaardigde film nalaat, zal er slechts des te sterker door zijn. Maar als je nou dacht, dat Seppo met dat geval had geleerd, heb je 't toch mis, hoor. Toen oom Tripje hem naar boven had gestuurd, was hij naar bed gegaan. Maar veel geholpen had die straf niet. Want de volgende dagen ging hij weer door met zijn ondeugende streken. „Jou zal ik nog wel krijgen, Bunkie!", dacht hij, want hij was nog nijdig om de klappen, die Bunkie hem had gegeven. En daarom had hij weer iets verzonnen om Bunkie dwars te zitten. Toen Bunkie op een avond even naar zijn kamertje was geweest om een boek weg te bergen, maak te hij opeens in de halfdonkere gang een harde smak.Hij was over ie'.s gestruikeld. „Wat kan dat nou zijn'.'", dacht Bunkie, toen hij was opgestaan. Hij wou toch eens even zien, waarover hij was gevallen, want hij had duidelijk iels tegen zijn been gevoeld. En toen hij zich voorover boog .om te kijken, ontdekte hij een dun touw, dat even boven de grond divars over de gang ivas gespannen. „O!", dacht Bunkie. „Is het dat?" Hij begreep direct, hoe dat touw daar kwam; hij hoefde niet te vragen, wie dat had gespannen „Bah, wat een vervelende knul is dat toch!", bromde hij, toen hij het touw losmaakte. 5) „Draag precies waar je zin ir hebt, lieve meid, alles is goed. En ga nu zo gauw mogelijk uil de keuken weg, anders kom ik nooit klaar! Ik hoor de jongens al ko men. „Allemachtig, de uitgehongerde wolven! Ik zal wel tafeldekken". Rosemary, die nu weer opgewekt was, pakte messen, vorken en lepels. Ze zong zelfs. HOOFDSTUK II De repetitie-lokalen in Gray's Inn Road waren zo kaal, vuil en deprimerend als maar mogelijk was. De magere herfst-zon die door de vuile ramen naar binnen viel, scheen de sombere lokalen nog triester te maken dan ze al waren. Maar voor Rose mary waren de irappen, die schamel be dekt waren met een versleten loper, de met een gouden kleed belegde trappen naar het Paradijs. De grote, holle zaal bo ven in het gebouw, waarheen de portier haar verwezen had was voor Rosemary de hemel zelf: stralend, vol verwachtingen, vol kleur en beloften. Lege toneelruimten, stof, kaptafels en tochtige kleedkamers waren haar niet vreemd. Nieuwsgierig keek ze snel om zich heen en zuchtte verlicht: ze was de eerste. Mijnheer Logan had haar gezegd om tien uur, of iets eerder, te komen en het was pas kwart voor tienen. Langs de muur liep een oefenbar met verweerde spiegels er achter, achter in het zaaltje was een podium en ergens in een hoek stond een oude. gammele piano, la gen sigarettenpeukjes op de grond, meestal vertrapt tot vormloze plakjes papier en tabak. Het leek wel alsof er de vorige avond een feestje was geweest en niemand zich enige zorgen had gemaakt om de rom mel weer op te ruimen. Alle ramen waren potdicht, de atmosfeer was niet bepaald fris. Rosemary trok onwillekeurig haar neus even op maar liep dan resoluut naar een van de vensters en deed het raam open. Dit was voor Val Herrick wel een bijzon der naargeestige ruimte om te repeteren! Ze wist natuurlijk dat acteurs en actrices overal konden repeteren, maar ze kreeg toch een niet te onderdrukken aandrang eens goed de bezem over de vloer te halen en met een stofdoek te gaan werken. Het gevoel voor netheid en gezelligheid, dat „Moord aan de Seine" (L u x o r Theater, Vrijdag tot en met Dinsdag) is een intrige- verhaal van een sadist, die schone vrou wen kwelt voor zijn genoegen. Het is een vrij doorzichtig verhaal en de toeschouwer kan al gauw zeggen wie de dader is. De actie die dit zou moeten compenseren is al met al ook maar povertjes, al kan niet worden ontkend dat de sfeer van een Parijs politiebureau goed getroffen is. Hier en daar wordt een zakelijke indruk gegeven van de macht van het politieapparaat dal beschikt over tal van specialisten om de misdaad te bestrijden. Hoe er verschillende vrouwen verdwijnen, die allen op dezelfde wijze ziin toegetakeld, is een verhaal op zichzelf. Het enige waarin men zich af en toe vermeit is de schoonheid van een reeks Franse vrouwen, de intelligentie van de secretaris van de „baas" en het flegma van de Parijzenaars. Zondagmiddag is te zien: „De bandieten van Cimarron", een Wiid-West-verhaal. „Een doorsschandaalt.je" (Kennemer theater. Vrijdag tot en met Woensdag) speelt zich af in liet Zuid-Franse dorpje Valorgue. De gebruikelijke Zuid-Franse heftigheid is met het nodige élan in de film verwerkt. Het geheel is een charmante comedie rond een bekend thema. Het ver haal heeft weinig diepte en is ietwat op Pagnol afgestemd, maar de optimistische toon van het geheel en het spel van Fer- nandel maken dat het een goede ontspan ningsfilm is geworden. „Treinrovers" (W. B. theater, Vrijdag tot en met Maandag) geeft de liefhebbers van Wild-West-prenten en verhalen gerede ge legenheid hun hart op te halen. Er zijn echter in deze beelden van treinrocf, cow boys, misdadigers, ontsnapping uit rijden de treinen, enzovoort zoveel toevalligheden, In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan heeft de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid gisteravond Vrou wendag gevierd. De belangstelling hiervoor was dusdanig, dat de zaal overvuld was. Mevrouw N. Kranenburg, presidente van de Rotterdamse vrouwengroep en lid van het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft ge sproken naar aanleiding van de leuze: Vrouwen beseft uw kracht, bouwt aan een wereld zonder vrees. Na het ontstaan van de Vrouwendag, waarvan de oorsprong in Denemarken is te vinden, belicht te hebben, merkte spreek ster op, dat deze feestdag tevens een dag van het zich bezinnen op de grote maat schappelijke vraagstukken moet zijn. Spreekster wees op de invloed die de Ne derlandse vrouw a!s gelijkgerechtigde kie zer op het politieke leven kan hebben, maar tevens op de invloed, die zij in het gezin en de omgeving uitoefent. Nog steeds, zo zei zij, leven wij in een maat schappij vol angst en het zijn juist de vrouwen die het ideaal van eenheid kun nen verwezenlijken. Aan de hand van voorbeelden wees zij op de vele sociale verbeteringen van de laatste twintig jaren, waardoor een groot deel van vrees was weggenomen. In verband met, zoals zij het noemde, het ideaal waar het nu om gaat, namelijk de Europese eenheid, memoreerde zij de woorden van Koningin Juliana, die onlangs zei: „Het komt er in de komende 25 jaren op aan een Europees huis te bou wen, of onder te gaan in een Europese ruïne". De Europese kolen- en staalgemeenschap en de Europese defensiegemeenschap zijn beide sprekende voorbeelden van de moge lijkheid tot eenwording. Ook buiten Europa ligt een taak op dit gebied. Dit ideaal kan slechts dan werkelijkheid worden, aldus spreekster, als wij ieder persoonlijk er in geloven en er propaganda voor maken. Deze rede werd omlijst door declamatie van mevrouw De Man, door zang van Marry Brits en mevrouw Kievit en na de pauze door de opvoering van een toneel stukje en zang van een koortje. De leden van de Beverwijkse hengel sportvereniging ,,'t Karpertje" gaan Zon dagmorgen de traditionele St. Nicolaas wedstrijd houden. Waar dit zal gebeuren woi-dt tot het laatste ogenblik geheim ge houden. MARKTBERICHT 27 November Andijvie 6—12; bloemkool 2146; bospeen 16—26; waspeen 7—20; sla 3—9; spinazie 3649; tomaten 2777; knollen 619; prei 7—13; spruiten 22—54; boerenkool 6—12; groene kool 610; gele kool 512; rode kool 5—9; ramenas 9; peen 3—6; uien 47; drui ven 125. dat de geloofwaardigheid van het geheel hierdoor ernstig wordt geschaadt. Vooraf draait een Red Ryder-film over een moedige cowboy-boekanier, die zich onledig houdt met het bestrijden van die ven en boeven en deze film draagt tot titel „Het spook van de prairie". Zondagmiddag wordt de tricolorfilm „Een Yankee in Texas" vertoond. Rosemary's moeder in zulk een hoge mate bezat, verloochende zich niet in de dochter. „Mijn dank voor je geveeg.... Ik ben blij dat tenminste iemand van frisse lucht houdt!" Rosemary kende de stem met 't typische timbre; ze draaide zich snel om, glim lachte en stak haar hand uit. „Ik ben Rosemary Combe. En mag ik u meteen bedanken voor uw uitnodiging om hier te komen?" Gavin Logan was een lange, enigszins stroeve man met een prettig aandoende twinkeling m zijn ogen, die al naar zijn stemming kon opflikkeren of verdwijnen. Hij drukte ernstig Rosemary's hand en zijn handdruk deed stevig, vriendelijk en prettig aan. Zijn dikke, slordige haardos en zijn grijze ogen gaven hem iets aantrekkelijks, maar een groot litteken op zijn linkerwang dat van zijn slaap naar de mond liep, gaf hem daarentegen een enigszins sinister uiterlijk. Later merkte Rosemary dat je dat litte ken niet meer zag: de rustige ernst van zijn persoonlijkheid deed je dia rode streep niet eens meer opmerken. Na, bij deze eer ste ontmoeting, moest Rosemary er wel naar kijken. „Jammer van dat ongeluk, je Portia was veelbelovend", zei hij nuchter. En zijn stem klonk zó ernstig en zó zakelijk, dat Rosemary voor de eerste keer over het on geluk kon spreken, zonder alles te drama tiseren. „Maar 't hoeft je werk nog niet hele maal kapot te maken; denk maar eens aan.... en....". Gavin noemde twee be kende sterren uit Hollywood, die al jaren lang, gekluisterd aan een rolstoel, speel den. „Heb je overigens veel last van dat been?" Zonder een woord te zeggen liep Rosemary door de kale ruimte op en neer. Ze probeei-de noch haar kreupelheid ster ker te doen uitkomen, noch het trekken van haar been te verbergen. „Nog zo gek niet. Doet het je overigens pijn als ie loopt? Als mijn assistente moet je heel wat afdraven, hoor....". „Ik heb helemaal geen pijn en ik zal u er heus niet boos om aankijken als ik veel moet lopen.... gelooft u werkelijk, mijn heer Logan, dat ik dat werk kan doen?" Rosemary stond nu voor Logan; haar gezicht had een levendige en hoopvolle uitdrukking. „Ik zou toch zo graag bij een toneelge zelschap werken, 't Doet er niet toe wat voor werk ik krijg, maar als ik aan een kantoor denk, dan griezel ik". Ja, 't zou mogelijk zijn, dacht Gavin en hij lachte inwendig. Ze was één bonk vuur en enthousiasme, dat meisje; jammer van dat been! Ze zou een actrice ver boven de middelmaat geworden zijn: verstandig, in telligent en knap. „Weet je ook iets van kantoorwerk af?", vroeg hij en er speelde weer een twinke ling in zijn ogen. Hij zag in zijn gedachten Rosemary al achter een bureau zitten, ijverig bezig met het tikken van brieven.. „Ja, mijn moeder heeft me een secre taresse opleiding laten volgen, voordat ik naar de Toneelschool ging,' maar ik ben in dat werk niet erg goed", zei ze open hartig. „Mijn moeder is werkelijk een engel ge weest om me naar de Toneelschol te la ten gaan, maar ik kan toch niet blijven klaplopen. „Natuurlijk kun je dat niet". Gavin zag er plotseling weer streng en érg Schots uit. „Maar je zult aan dat secretaresse werk voor een baantje bij het toneel heus wel wat hebben, als je tenminste behoorlijk leunt typen en stenograferen. Ik zou er tenminste veel steun aan hebben, erg veel. Ons gezelschap is maar klein, juffrouw Combe en bijna iedereen heeft meer te doen dan alleen maar te spelen. Voel je er voor om op onze tournee hard te wer ken, een heleboel vreemde baantjes op te knappen, een klein salaris te krijgen en bijna nooit eens „dank je" te horen?" Rosemary lachte hartelijk. Gavin werd getroffen door het volle, vrolijke geluid. Haar stem had hij al eerder gehoord, op de slotavond van de Toneelschool, en ook toen was hij getroffen door 't fascinerend timbre. Rosemary kon er geen hoogte van krij gen hoe hij over haar dacht. Hij sprak nu en dan erg kortaf, maar er lag toch een vriendelijke ondertoon in z'n stem. Ze ver moedde dat hij even sterk aan het toneel hing als zij zelf. Dat klonk wel in zijn woorden door. Maar zo'n enthousiasme had iedereen die in een toneelgezelschap was opgenomen. „Dolgraag", antwoordde ze, eenvoudig en oprecht. Gavins glimlach was enigszins twijfel achtig. „Ik vraag me af of je dat over zes maanden nog steeds zult zeggen". Rosemary staarde Logan aan, DijKans ademloos, terwijl haar hart in de keel klopte. Ze vergat dat ze eigenlijk gekomen was om Val Herrick en de leden van zijn troep te ontmoeten, ze vergat alles. Gavin Logan scheen haar werkelijk een baan te willen geven! Hij zag wat in haar! Ze kon haar emotie en opwinding nauwelijks on derdrukken. Een baan bij het toneel! Ja, bij het toneel! Ze wist dat Logan haar kon aannemen zonder hier eerst met Val Her rick over te praten. Hij was zijn rechter hand en feitelijk véél meer dan een toneel meester! „Bedoelt u, wilt u zeggen dat u het met mij wilt proberen?" vroeg ze tenslotte een beetje benepen, ondanks haar blijde ge dachten. De „Old Vic" behoort tot de meest befaamde toneelgezelschappen in Enge land. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6