Zie ginds kzvcim de stoomboot met Sint voor juichende stad horloges Visserij -varia Drie vissers van Belgische kotter O 65 verdronken bij Texel Schipper Blok op Curasao vist nu voor een „afslag" Havenberichten Jong IJmuiden naar Oud-IJmuiden Glorieuze ontvangst op onvergetelijke Zaterdagmiddag Veertig jaren in dienst van het Rijk Drijvende winkel in Willemstad 8 Bij Maters Motorschip voor Indonesië Morgen jubileert de heer A. Freriks ,,'t Koren is onder dak" bij de Grönnegers De Willy Jeanineverging Vermoedelijk prop in reddingsvlet vergeten DEM en WSV deelden de punten (nul-nul) Wijk aan Zee boekte tegen RKAVIC eerste zege VVB na zege op SEMO nog steeds ongeslagen Visserijdagen te Bergen en te Bakkeveen Terrasvogels dwong JOS gelijkspel af (nul-nul) IEV verloor van Wijk aan Zee 2 Metaalverzorgingsbedrijf van H. Eriks geopend P. DE GROOT Sinterklaasfeest bij „Jong Santpoort" Kinheim behaalde tegen DEC eerste overwinning MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 HET „Zie ginds komt de stoomboot." is zelden met zoveel enthousiasme uitgevoerd bovendien op een zo toepasselijk moment, als tijdens de blijde inkomste van Sint Nico!aas in IJmuiden op deze Zaterdagmiddag. Duizenden en duizenden opgewon den kinderen verdrongen zich rond de carré, die netjes afgezet was voor de ontvangst van de hoge Spaanse gast met zijn drie roetzwarte en van plezier glimmende knechten en lang voor drieën stonden daar op het Sluisplein de kinderen al mannetje aan mannetje om toch maar niets van dit kostelijke moment te missen. De sluis- kneehts hebben al eens bezorgd naar de drommen gekeken, die alle verkeer over de rolbrug van de kleine sluis-versperden. In het Noordergat draaide tegen drieën een grote stomer bij; meneer K. de Jong, die de Goedheiligman samen met de C. Gorter moest ontvangen, wist dat het een boot uit Valencia was en inderdaad ploegde Wijs- mullers trouwe Nestor een moment later om de landtong van het sluiseiland heen met de hoge gast op de buitenbrug. Verleid tot nóg harder zingen dan ze eigenlijk konden, heeft IJmuidens jeugd daar in het oudste stukje van de plaats de Goedheiligman en zijn vazallen een wel kom bereid, dat recht uit het hart kwam, al zat er wel een tikkeltje eigenbelang bij met het oog op de komende plaatsing van schoeisel bij kachels. Een vitale Sint, wie de lange zeereis nauwelijks was aan te zien, stapte enkele ogenblikken later onder het wakend oog van de Wijsmullermensen op de steiger en zijn eerste groet gold twee turven, die daar het ogenblik van hun leven meemaakten, omdat Sinterklaas met zoveel beslistheid een welgevulde schoen voorspelde. Op het Sluisplein stond meneer De Jong al trappelend met de hoge hoed op klaar om de bisschop, zoals dat behoort een eer ste welkom-toe te roepen. De schimmel krabde nadenkend langs de steentjes van het Sluisplein, toen Sinterklaas ook nog een woordje terug wilde zeggen. Zegetocht Maar daarna is de zegetocht door de stad aan de zee toch begonnen. Met de tamboers van de Hoogovenharmonie monter aan de kop en de blazers van de ÏJmuider Har monie in het midden van de stoet is de heilige van Myra, omstuwd door zijn jonge vereerders en de zeebenen nog wat on wennig in de flanken van de overigens rustig voortstappende klepper gedrukt, de hoogte van de Kanaalstraat opgeklommen. Twee hollende agenten hebben hem het jonge volkje maar nauwelijks van de tab berd kunnen houden en af en toe hield menigeen het hart vast voor de jeugd, die dichter en dichter opdrong naar die statige figuur in zijn rode mantel, omdat er ook auto's in de stoet meereden en de wielen vaak rakelings langs de meedribbelende keuterbeentjes scheerden. Maar het is allemaal goed gegaan. Zo wel door oud als door Nieuw IJmuiden, waar in Kennemerlaan en Trompstraat de hagen kijkers tot drommen aangroeiden naarmate de goudbestikte mijter nader- kwam. Verlanglijstje Tenslotte is de Sint weer teruggekomen in de Kennemerlaan en daar stond een ge ïmproviseerd podium klaar, waar de hope des vaderlands niet meer van weg was te slaan en de agenten erkenden glim lachend het recht van de jeugd op deze glorieuze gebeurtenis en waarop de Sint helemaal officieel welkom is geheten door de heer De Jong. Met een driewerf hoera. En een speech je over de Kennemerlaan en de gewenste saamhorigheid in „IJmuidens middenstand, opdat Velsen, dank zij zijn zakelijke facetten kan schitteren aan Neer- lands kroon." Sinterklaas antwoordde met een opval lende vlotheid, zeggende, dat Oud en Nieuw IJmuiden sinds de vorige vijfde December al weer een aardig eind in de goede richting waren geschoten, maar dat het hem toch wel een beetje aan het oude hart ging, dat het Westelijke deel van de stad kennelijk nog altoos een weinig wordt achtergesteld bij het nieuwe IJmuiden. De roe, die daarbij door één der knechts speels werd gezwaaid, kon wel eens in een wethouder]ijke schoen terecht zijn geko men, maar daar hoeft die wethouder zich niets van aan te trekken, want Sinterklaas is de supervisor niet. Er waren wensen ook, had de grijze bis schop gemerkt. Ja, zei meneer De Jong en' hij maakte er meteen maar gebruik van, door het verlanglijstje van vele IJmuide- naren voor te lezen: een brug over de mid- densluis, de herbouw van Oud-IJmuiden en.... een winstpunt voor Stormvogels. Om er stiekum aan toe te voegen, dat het voor D.C.IJ. wel heerlijk zou zijn, als haar het kampioenschap in de schoen zou wor den geworpen. Sint zou er nog eens over denken, maar moest uiteraard eerst de kleinere verlang lijstjes gaan afwerken, waartoe hij zich heeft teruggetrokken in zijn hoofdkwartier dat om veiligheidsredenen helaas niet ge publiceerd kan worden. Zaterdagmiddag is te Zaandam op de scheepswerf Kraaier van een dwarshel- ling met goed gevolg te water gelaten het m.s. „Adri II". Het schip is bestemd voor de Djawatan Angutan Angkatan Darat, de legertransportdienst te Djakarta. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Badarussamsi, de echtgenote van majoor Badarussamsi. Het m.s. „Adri II" is 56.50 meter lang, 9.30 meter breed en heeft een deadwight "an 435 ton. De watervernlaatsing bedraagt 950 ton. Het schip heeft een bemanning van 29 koppen en kan 192 passagiers ver voeren. In Maart zal het op eigen kracht naar Indonesië vertrekken. VANGSTBERICIITEN UIT ZEE Nacht van 29 op 30 November Engelse wal: Volle vleet: KW 3, 5 k.; KW 23, 30 k.; KW 20, 5 k.; KW 167, 35 k.; KW 95, 15 k.; KW 14, 45 k.; KW 54, 4 k.; KW 49, 7 k.; KW 151, 40 k.; KW 37, 20 k. Halve vleet: KW 140, 20 k.; KW 18, 50 k. Gedeelte vleet: KW 130, 50 k. nog 15 n. Geen vangst: IJM 74. Kanaal: Volle vleet: KW 19, 10 k.; KW 25, 100 k.; KW 73. 17 k.; KW 78, 100 k.; KW 2, '0 k.: KW 47. 38 k.; KW 45, 50 k.; IJM 75, 50 k. Halve vleet: KW 50, 170 k. Gemiddelde vangsten: Engelse wal: 23 kant jes. Kanaal 53 kantjes. Ook de Kennemer Motor Club kreeg Zaterdagavond St. Nicolaas op visite. De leden waren gezellig in zaal Timmer bij een en genoten van een voorstelling, die door Karei Klim en Co van der Wel werd verzorgd, en een drietal „accordeonnisten" speelden dat de vonken er af vlogen. Jam mer was, dat toen de gramofoonplaats vast liep, er in 't geheel geen geluid in de tri- plex-kasten bleek te schuilen. Onder feestgejoel kwam de eerbiedwaar dige Sint binnen, die al de leden op z'n duimpje kende, hen over hun zonden on derhield en hun als pleister op de wonde een presentje schonk. Op een wel zeer originele manier heeft de personeelsvereniging van de machine fabriek Maters Zaterdagavond St. Nico- laas-feest gevierd. In de bovenzaal van ,,'t Centrum" luisterde iedereen gespannen naar een „reportage van de aankomst van de Sint'", die via de luidspreker te horen was. Op komische wijze werd er voor een intervieuw gezorgd, waarbij St. Nicolaas zich deed kennen als iemancl die met de Sihi'se toestanden goed op de hoogte was. Vol spanning werd het moment van aan komst in de zaal verwacht en eindelijk kwam daar de goede Sint, voorafgegaan door een tambour-maitresse, tamboer en nog enige muzikanten, waarachter een drietal hulp-Sinterklazen. De avond is verder gevuld met sketches en een dansje, waarbij het vrolijk toeging. De voorzitter deelde mee, dat er van de directie een bericht was ontvangen, dat het gehele personeel in staat wordt ge steld volgend jaar vier dagen naar Parijs te gaan. Deze mededeling werd begrijpe lijkerwijs met veel enthousiasme ontvan gen. De Sint en zijn zwarte handlangers op de „Stentor". Morgfen wordt in het belastingkantoor in IJmuiden in intieme kring het feit her dacht, dat de heer A. Frederiks, sedert 1 Januari 1948 „commies-titulair van 's Rijks belastingen" veertig jaar geleden in rijks dienst kwam. De heer Frederiks die de 19e September 1891 in Voorst in Gelderland werd gebo ren, kwam op 1 October 1913 als rijksbe taalmeester in Zutphen in functie. De le Augustus 1915 ging hij over naar de dienst in Amsterdam. Op 1 April 1918 werd hij bevorderd tot rijksboekhouder derde klasse en op 1 April 1922 volgde zijn benoeming tot boekhouder tweede klasse. Wegens het opheffen van zijn functie kwam hij 1 Jauari 1926 op wachtgeld. Dit duurde ech ter maar kort, want op 1 Maart van dat zelfde jaar zag hij zich geplaatst als rijks klerk der directe belastingen, zoals dat heette, in het zevende kantoor in de hoofd stad. Zijn overplaatsing naar het eerste kantoor ter plaatse volgde op 15 Novem ber 1928. Vandaar kwam hij naar IJmuiden op 1 Juni 1932 als „rijksklerk met vakexamen", wat zoveel betekende als adjunct-commies- titulair. In 1935 pas werd hij inderdaad ad junct-commies en dat bleef hij tot 1 Janua ri 1948, toen hij de titel kreeg die hij nu nog voert. Hoe het met de financiën van Velsens inwoners is gesteld, is in de loop der jaren voor de jubilaris een open boek geworden. De heer Frederiks hoopt dit boek nog enige jaren op dezelfde nauwgezette, accurate wijze te kunnen bijhouden, tot hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De nog zeer jonge Velsense „Grönneger Verain" hield Zaterdagavond in de kleine zaal van Thalia haar eerste toneelavond. De toevloed van leden is zo groot, d'at naar een grotere gelegenheid zal moeten wor den omgezien, zo deelde de heer Kiewiet verheugd mee. Een eigen toneelgroep is al druk aan het oefenen voor een uitvoe ring begin Februari en op 9 Januari zullen de Groningers, zonder tegenbericht, in de Abeelenstraat 4 „op nijjoarsbesite" kun nen komen. „Gruno" van de Zaanse afdeling bracht deze avond ,,'t Koren is onder dak" op de planken, een stuk van J. Zijl, geleid door Jan Bonnes, die zelf een van de hoofdrol len feilloos vertolkte. Dit blijspel speelt zich af op een Gro ningse boerderij, waar iedereen aan het werk is om de oogst binnen te krijgen. Een hunner breekt de arm en het werk dreigt te stagneren. Dit zou ook zijn geschied als er niet een schilder (Jan Bonnes) was gekomen, die niet alleen maar streepjes en boompjes weet te tekenen, maar ook de hand goed kan gebruiken. Door zijn hulp gelukt het inderdaad het koren op tijd binnen te krijgen. Daar lopen dan een paar romances tussen door, zodat de intrige al weinig om het lijf zou hebben, als er niet een oplos sing van het probleem aan gewrqmgen was, die wat op die van een „machine- God" lijkt. De knecht Jans, op onver beterlijke wijze vertolkt door Henk Ooster- veld, vertelt de schilder, dat hij begrijpt, waarom de schilder zich als zodanig uit geeft: hij is de nieuwe vee-arts en als zo danig een gevaar van de pacht-hoeve. Een uiterst gezellige avond, die met uit reiken van een „Grönneger kouke" aan de medewerkenden werd besloten. IN HET ONRUSTIGE WATER tussen Vlieland en Texel ligt op nog geen vijfhonderd meter van het Texelse strand op een van de zandbanken de kleine, houten Belgische kotter „Willy Jeanine", de Oostende 65, een scheepje van tweeënzeventig ton, dat I Vrijdagmorgen in een dichte mist is vergaan en waarvan door de reddingboot van j Cocksdorp, de „Joan Hodson" slechts de helft van de bemanning kon worden gered: drie man. De anderen, waaronder de schipper, verdronken. Slechts duizend meter ligt j het al als verloren beschouwde wrak van de vuurtoren. Die ochtend heeft men het j scheepje niet zien vast lopen, want het zicht bedroeg slechts enige tientallen meters. Pas tegen tien uur in de ochtend kreeg de kustwacht de Belg in het oog en werden de bemanningen van de reddingboten onmiddellijk gewaarschuwd. De „Willy Jeanine" vertrek Donderdag middag om twaalf uur met zes man aan boord uit Oostende om naar de visserij bij de Witte Bank te gaan. In de vroegte van de Vrijdagmorgen was men ter hoogte van Texel en is men, volgens de verklaringen van de overlevenden, vermoedelijk door de mist te dicht ender de kust geraakt. Tegen DEM heeft in de wedstrijd tegen WSV een kostbaar puntje verspeeld maar ge lukkig voor de Wijkerploeg speelden CSV en Alk. Boys eveneens gelijk zodat DEM nog steeds aan de leiding gaat. Het was een vlotte en aardige wedstrijd tegen WSV, waarin van krachtsverschil weinig sprake was. Beider verdedigings linies waren in uitstekende vorm en hoe wel WSV enkele malen gevaarlijk dichtbij het DEM doel kwam, kon doelman Aar denburg zijn heiligdom schoon houden. Ook aan de andere kant was de WSV achterhoede voor haar taak berekend, zo dat met blanke stand werd gedraaid. Na de pauze waren de elftallen om beurten in de aanval, maar ook nu hiel den de verdedigers het hoofd koel. Scho ten van Zonneveld en De Boer vonden bij de WSV-doelman geen genade en de ge broeders Binke in de WSV voorhoede kre gen tegen de Wijkerdefensie evenmin enige kans. Bij het laatste fluitsignaal was men dus nqg even ver als bij het begin. Wijk aan Zee is er eindelijk in geslaagd de eerste overwinning te behalen. Tegen het Amsterdamse RKAVIC werd met vier- één gewonnen. Het begin was voor de thuisclub echter niet bepaald hoopvol. Reeds spoedig na de aftrap konden de be zoekers de leiding nemen, maar door deze tegenslag liet de badplaatsclub zich niet ontmoedigen. Het aanvalsspe! werd steeds beter en vooral Jac. van der Mev bleek deze middag productief. Hij liet met twee goede doelpunten de rust met tweeéén ingaan. Ook in de tweede helft was Wijk aan Zee de boter spelende ploeg. RKAVIC werd regelmatig in de verdediging gedron gen en ook nu bleek Jac. van der Mey uit stekend op dreef. Wederom scoorde hij met korte tussenpozen twee fraaie doel punten. zodat het tenslotte een vieréén zege voor de thu-sclub werd. Ondanks de harde wedstrijd op het Amster damse veld tegen SEMO, is VVB er in ge slaagd het ongeslagen record te handhaven, Semo probeerde direct al de strijd le for ceren. zodat Nieuwenhuys in het VVB-doel zijn kunnen moest tonen. Kil schoot na 25 minuten de bal tegen een Semo-man aan, die zich niet bedacht (1—0). In de tweede helft werd VVB sterker, maai de Scmo-doelman speelde een prima partij tijdens dit offensief. Pas na 25 minuten kwam er resultaat. Bruinzeel schoot op doel en de slecht weggewerkte bal was een prooi voor Kersbergen (11). Hierna kwam de bal van de uittrap af bij Bleeker terecht, die zeer tactisch hoog naar het verlaten doel schoot en succes had (1—2). De achtste visserijbijeenkemst op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Ber gen in Noordholland zal worden gehouden op Vrijdag 23 en Zaterdag 29 Januari. De zesde visserübijeenkomst voor de Wad- denviFssrs ral vinden op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Februari 1954 op de Volks hogeschool Allardsoog te Bakkeveen in Friesland. De programma's zijn binnenkort bekend. WILLEMSTAD. De Scheveningse visser Teun Blok, die enkele jaren geleden met een Scheveningse motorkotter naar Curasao kwam om daar een visserijbedrijf te stichten heeft, na vele moeilijkheden te hebben overwonnen, zo langzamerhand een bedrijf gesticht „waar muziek in zit". Dit jaar is een tweede schip uit Scheveningen overgekomen, de SCH 178, welke voor Teun Blok en zijn vissers, die op de SCH 177 varen, als jager fungeert. De vangst kon hierdoor worden uitgebreid, want het was niet meer nodig steeds weer van de visgronden af te gaan om de gevangen vis naar Willemstad te brengen. En aangezien men hier eigenlijk niet van visgronden kan spreken, maar de vis nu eens hier, dan weer daar gevonden wordt, ging veel tijd verloren in het opnieuw opzoeken van lonend viswater als de reis naar Willem stad ter aflevering van de vangst was vol bracht. Bovendien bracht de SCH 178 uit Nederland enkele apparaten mee, die van groot nut bleken, zodat met de komst van het zusterschip een grote stap in de goede richting kon worden gedaan. Dezer dagen is echter een nog grotere stap gedaan. Enkele ondernemende Cu- ragaose jongens, die vertrouwen hebben in de vistalenten van Teun Blok en zijn man nen hebben namelijk een drijvende vis winkel ingericht op de plek aan de han delskade waar anders altijd de SCH 177 en 178 meerden. Deze minkel is een oude bark met een grote vrieskamer aan boord. Zij sloten een contract met Blok, dat deze per maand minstens 25 ton vis zal leveren, die zij in hun winkel ver kopen. Deze 25 ton zullen zij afnemen. Wordt er meer aangevoerd, dan staat het hun vrij om ze wel of niet tegen de normale prijs te kopen. Is hun ver koop van dien aard, dat zij met meer vis geen raad weten, dan mag Blok ze niet voor menselijke consumptie op Curacao op de markt brengen (wel als varkensvoer), maar hij mag ze wel naar elders vervoeren, bijvoor beeld Aruba. Grote behoefte Door dit contract is het mogelijk dat beide Scheveningse loggers zich volop aan de visvangst wijden en Blok, die tenslotte een visser is, verlost is van zijn „kopzorgen" over de verkoop. Bovendien hebben twee Curagaoënaars en enkele helpers via dit nieuwe bedrijf de kans gekregen, een rede lijk goede boterham te verdienen, terwijl een geregelde visaanvoer voor de voed selvoorziening van Curagao van belang nu wel verzekerd is. Bovendien is het wanneer straks de derde Scheveningse logger zal zijn aangekomen, waarover on derhandelingen gaande zijn niet uitge sloten, dat ook Aruba een geregelde vis aanvoer zal kunnen krijgen. Een werkelijke concurrentie voor de Antilliaanse vissers is het bedrijf van Blok (nog) niet want de behoefte aan rfs is groot en kan nog groter worden, terwijl de vraag gezien de hoge prijzen nog steeds niet gedekt is. Nog altijd is de situatie zo, dat de vissers van Boca St. Miehiel, een vissersdorpje op Cu rasao, er niet meer dan twee of drie dagen per week op uit trekken, in welke periode zij, ais de vangst wat meevalt, voldoende verdiend hebben om de rest van de week redelijk wel te kunnen leven. Gezien het tekort aan eiwitten in het dagelijks menu van de bevolking van Cu rasao mag deze toestand zonder meer on gezond worden genoemd. Een ruimere aan voer van vis, gevolgd door een prijsverla ging. zou een gezondere voeding voor een groot deel van de bevolking betekenen. Dat de vissers van Boca St. Miehiel zich dan wat meer zouden moeten inspannen om hun inkomen te handhaven zou wel eens tevens een oplossing kunnen betekenen voor sociale problemen in dat kleine ge meenschapje. Van de zijde der autoriteiten wordt de ontwikkeling van het bedrijf van schipper Teun Blok in ieder geval van harte toegejuicht. Intussen is nog vermeldenswaard, dat de drijvende Curagaose viswinkel ook aan huis bezorgt, hetgeen wat betreft vis voor Curacao een novum ,is. Tot nu toe was bet namelijk zo, dat de vraag naar vis van dien aard was, dat de wederverkopers rustig op de markt zittend, hun waren spoedig kwijt konden en zich niet de moeite van het venten behoefden te ge troosten. Ondanks het feit, dat Terrasvogels in de ontmoeting tegen het sterke JOS met in vallers voor Van Vuuren en Schipper moest uitkomen, is het er in geslaagd de koploper van deze afdeling in Amsterdam een nulnul gelijkspel af te dwingen, waarbij nog dient te worden opgemerkt, dat een onderdeel van een seconde na het eindsignaal de hal uit een schol van Pel- lemans in het JOS-net vloog. Gedurende vrijwel de gehele wedstrijd is JOS in de aanval geweest, maar de Ter- rasv.verdediging met doelman Akkerman en spil Röbken aan het hoofd was vrijwel niet te passeren. De Amsterdamse midvoor Verkaayk beleefde tegen de Terrasvogels- aanvoerder geen prettige middag. JOS kon het dan ook niet verder bren gen dan twee buitenspeldoelpunlen, welke terecht werden afgekeurd. Van de Terrasvogelsaanvallers was Wij nen de enige, die een paar goede kansen kreeg, doch hij zocht het doel op de ver keerde plaats. IEV heeft met twee invallers de strijd tegen Wijk aan Zee 2 verloren, hoewel de ploeg uit ..Noord" al na acht minuten door invaller Fijen uit een handig doorgespeelde bal de leiding nam (0—1). Wijk aan Zee kon ondanks fel aanvallen niet verder komen dan de IEV-achterhoede, maar de IEV-aanval speelde te kort om succes te hebben. Na de hervatting kwam de thuisclub op zetten en de IEV-verdediging kreeg het zeer moeilijk. Tien minuten voor het einde kreeg Wijk aan Zee een vrije trap even buiten het straf schopgebied- De voorzet van de linksbuiten werd door de rechtsbinnen ingekopt (1—1). De thuisclub viel nu nog heviger aan en toen deelman Welp twee minuten voor tijd een hoog schot van de Wijk aan Zee-midvoor verkeerd beoordeelde, was de wedstrijd voor IEV verloren (21) ach1 uur schuurde de kotter namelijk plot seling over de zeebodem. De motor werd op achteruit gezet, maar even later liep de „Willy" weer vast, om tegelijkertijd lek te slaan. Het water is toen zo snel in de rui men doorgedrongen, dat de 0.65 binnen vijf minuten haast 45 gr. slagzij maakte en door de bemanning verlaten moest worden. Prop vergeten De reddingsvlet op het achterdek werd ijlings te water gelaten en hierbij schoten twee man te water. De vlet bleek toen bo vendien vol te lopen, doordat men vergeten had de prop in het gat te stoppen. De vlet liep snel vol, maar bleef drijven. De twee mannen klampten zich er aan vast en dre ven af. Twee van de vier mannen, die toen nog aan boord waren sprongen ook te water en zwommen naar de vlet. Van de stuurman en de schipper heeft men daarna niets meer gezien. Nadat de vier vissers enige uren aan de reddingsvlet hadden rondgezwalkt, hield de veertienjarige scheepsjongen het niet langer vol. De knaap werd door de kou bevangen en overleed, juist toen de red dingboot „Joan Hodshon" om half één in de middag de mannen had gevonden. Zij werden naar de wal gebracht om opgeno men te worden in het verpleeghuis „Maris Stella", waar zij zeer goed zijn verzorgd. Het speuren met de reddingboot „Prins Hendrik", met sleepboten, met helicopters en mitchells naar de twee andere mannen, heeft daarna niet meer geholpen. Zij wor den nog steeds vermist. Naar België Zaterdagmiddag zijn de drie Belgen met de heer H. Zwart uit IJmuiden, die voor de Belgische verzekeringsmaatschappij poolshoogte was gaan nemen, van Texel naar Oostende vertrokken. Zij waren nog diep onder de indruk van het gebeurde. Hun scheepje steekt alleen met de achter mast en het bezaanzeil boven water uit. Aan bergingspogingen, zoals met de twee weken geleden op de Razende Bol gestran de „Victoire Roger", valt niet te denken. Aan de Vëlseroordstraat, waar dit jaar enige bedrijfjes zijn verrezen, is Zaterdag middag onder niet geringe belangstelling het nieuwe metaalverzorgingsbedrijf van de heer H. Eriks geopend. In de ruimte van 18x10 meter hebben heel wat moderne machines hun plaats gekregen. Nieuw en ongebruikt lag de werkplaats er nog bij, maar toch kreeg men al een indruk welke mogelijkheden dit bedrijf heeft. De heer Eriks beschikt in dit door architect D. C. G. Meijran ontworpen gebouw, over een autogeen, electrisch lasapparaat, een slijp machine, boormachine, lintzaag, draaibank, een spitsoven en verder andere onmisbare gereedschappen. De heer K. v. d. Pel, die de opening verrichtte, sprak over de medewerking van velen, waardoor deze werkplaats binnen vier maanden na het rijp worden van de plannen, tot stand kon komen. Aannemer H. Gravemaker deed er met de bouw slechts 32 dagen over. Electro technisch bureau A. J. Braam vex-zorgde de verlichting en aansluiting van de ma chines. De heer v. d. Pel sprak over de bij zondere betekenis van het bedrijf en de durf en energie, die nodig waren, om het op te zetten. Hij overhandigde de sleutel van het gebouw aan de heer H. Eriks en gaf daarna nog het woord aan mevrouw Ten Broeke en de oudste broer van de heer Eriks. ADVERTENTIE Voor naar Kennemerlaan 30 IJmuiden Tel. 4127 CÏ D Even wachten. De Zaterdagmorgen bin nenkomende loggers, die verse haring aan boord hadden, besloten niet te lossen. Ex- was voldoende aanvoer van verse haring en de kans was groot dat deze dus ook deels in de pufschuiten verdwijnen zou. De eerste losbeurt aan de Maandagmaiict leek beter. Mutatie. De schipper van de Geli-ia (IJM 21) mocht wegens ziekte niet mee uit; de stuurman, de vroegere schipper D. Plug, is met het commando belast en een der matrozen is stuurman gewoi-den. Als schipper Ph. Glas weer beter is, gaat hij weer met de Gelria naar zee. Aflopende teelt. Het was dit weekeinde niet zo druk met de loggers van de Engelse wal en uit het Kanaal. Slechts acht losten steurhai-ing in dc schuit voor Katwijk. De Goi-redijk(IJM 75) deponeerde de vangst op de wal. Voor de Engelse Wal loopt de teelt af en vrijwel de gehele vloot zet koers naar het Kanaal. Vlootuitbreiding. In de vissei-shaven is aangekomen de grote moderne garnalen- kotter IJM 218 („Cornelia"). Eigenaars zijn schipper Jan van Egmond en zijn zoon, die al met de IJM 206 aan de garnalenvis serij deelnemen. Raak. De „Mary" (IJM 61) vertrok Dinsdagmiddag onder leiding van stuurman Klinkenberg naar de haringvisserij in het Kanaal. Schipper Vooys moest wegens ziekte thuis achterblijven. Zondagmiddag vi-oeg kwam de „Mary" binnen met de rui men totaal vol. Er moesten zelfs nog 250 kisten haring aan dek blijven liggen. Mis. „Wij hebben de vis uit het water moeten steien", was het commentaar van enige opvarenden van de trawler „Eli Chénévière", die Maandag als enige vis- boot aan de max-kt was. Het is om de Noord elke dag slecht weer en de schrale 750 kis ten vis zijn dan ook onder zwax-e omstan digheden gevangen. Mooier en beter. Voor waterkering op het voorschip, maken steeds meer kotters gebruik van een bak. Ook de kotter KW 92 heeft een zo nuttige neusvel-hoging gekre gen en het aanzien van het scheepje is er beslist door verbeterd. Marktprijzen. Per 1 kg. gr. tong 3,35 3,10; grm. tong ƒ2,141,94; kim. tong 1,74—1,57; kl. tong I 1,62—1,36; Ki. tong II 0,96—0,83; tarbot I ƒ2,50—2,10. Per 50 kg.: Tarbot II ƒ85; tax'bot IV ƒ43; kl. schol I ƒ47—43; kl. schol II ƒ33—14; schar 2511,50; v. haring 12,7010,50; kim. schelvis ƒ5148; kl. schelvis I ƒ50— 45; kl. schelvis II 3211; wijting 198; gr. gul ƒ41—36; mid. gul. 30,50—27; kl. gul 16-»12kl. haai 20—16. Per 125 kg.: gr. kabeljauw 160126. Marktaanvoer: 405 kisten tong en tarbot, 134 schol, 23 schar, 4890 haring, 372 schel vis, 390 wijting, 156 kabeljauw en gul, 5 kl. haai, 15 divei-sen. In totaal 6390. Woensdagamorgen 11 uur komt Sint Nicolaas, die het maar druk heeft in Vel sen, bij de kinderen van de speeltuinver eniging „Jong Santpooi-t" op bezoek. In het clubgebouw aan de Wüstelaan zal de Sint de kinderen ontvangen en de hele middag is het verder feest: een goochelaar, poppenkast en diverse spelletjes staan er op het programma, 's Avonds wordt er een kinder-operette, getiteld „de Bloemenfee en de Prinses", opgevoerd. Benoeming van personeel aan Gem. Visserijschool B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor, te benoemen tot leraren aan de Gemeentelijke Visserijschool te IJmui den, voor de cursus 1953/1954: in tijdelijke dienst, aan de dagschool: A. J. Eiff, J. van Altena, J. Beyer, J. Gravemaker, C. Peet en L. A. Bronswijk (natuurkunde); in vaste dienst, aan de dagschool: L. A. Brons wijk rekenen en aardrijkskunde en in tij delijke dienst, aan de avondcursus: J. J. Bronsveld, C. Peet. J. van Altena, G. Been hakker en J, M. Waagmeester. Speelplaats Emmaschool wordt verbeterd In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen op 3 November is een verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volks- ondex-v/ijs te IJmuiden om medewerking voor vei-andcring van inrichting van de Emmaschool, door verbetex-ing van de speelplaats, in handen vaxi B. en W. om advies gesteld. Thans, stellen B. en W. de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. De waterlozing van de speel plaats zal wox-den verbeterd, daar deze bij regen steeds onder water staat. Eindelijk heeft Kinheim op eigen terrein tegen DEC een w.edstrijd in deze competitie gewonnen, hoewel deze gunstige uitslag pas na de hervatting tot stand kwam, toen DEC met één—nul leidde. Dit doelpunt ontstond al na enkele minuten uit een misverstand van de Kinhcim-achterhoede, toen de DEC- rechtsbinnen langs de uitlopende Keirsgieter schoot. Kinheim was wel steeds in de aanval, doch speelde zich steeds door te harde passes in de DEC-verdediging vast. Na de hervatting speelde Kinheim beter, waaraan C. Dekker als vervanger van Mus- kee op de linksbuitenplaats een groot aan deel had. Hij was steeds de DEC-defensie te vlug af. Pas na 15 minuten had dit resultaat, toen Van Vuuren uit een pass van Prinssen gelijk maakte (1—1). Prinssen speelde na 25 minuten de bal handig vrij om keihard te doelpunten (21). Dit gaf Kinheim morele steun en vijf minu ten later drong A. Prinssen door de DEC- verdediging en bracht met een diagonaal en onverwacht schot de stand op 3—1. Kinheim kreeg nog vele kanscen, maar de bal werd naast of over het DEC-doel gescholen. Zondag 29 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rio Mar van Londen. Keizersgracht van Walcom. Jutland van Gdynia. Pontfielcl van Londen. Birmingham van Tyne. Nero van Antwerpen. Ida Pieter van Jyhamn. Aeneas van Delfzijl. Yapeyu van Hambux-g. Swift van Londen. Amstel- stroom van Swansea. Nestor van Pai'ama- i*ibo. Stoi'k van Londen. Wilhelmina Oltman van Antwerpen. IJstroom van Hull. Finn Merchant van Londen. Aslang Rogenars v. Oslo. Dionne van Swansea. Utgard v. Bilbao. Jans van Londen. Alouette van Londen. Nantic van Cardiff. Waterland van Hamburg. Prometheus van Caen, Carpo van Par. Ljustex-o van Swansea Araliz van Gefile. Vertrokken zijn: Seatreze naar Bortwood. Arcturus naar Stavanger.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10