Engeland ruimde verouderde trawlers bijtijds op Staatsvissershaven-mensen speelden voor Sinterklaas Agenda voor Velsen Schoolhoofd B. Schipper nam afscheid van het onderwijs Per dag 12.800 spenen uit Veiser rubberfabriek AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REiM 1 VZV sloot jubileumviering af met vlotte feestavond het adres 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Uit IJmuiden gaan ze nog steeds ter visserij Velsen versloeg ZSGO (4-0) De heer M. de Kool uit Nieuwerkerk als hoofd Pieter Vermeulenschool geïnstalleerd .Hollandia"aan de W ijkermeerweg Nieuw-Guinea vraagt duizenden ballonnen Banjaert-padvinders vierden hun jaarfeest I TitsJag van de lustrumactie Médaillekast van leden voor Velserbad St. Nicolaas niet muziek ingehaald HET IS HAAST onnodig te zeggen, dat in de loop der jaren aan de schepen, die voor de visserij worden gebruikt, het een en ander is veranderd en verbeterd. De trawlers, die thans naar de visgronden worden gezonden, zijn niet meer te vergelijken met de schepen, die rond de eeuwwisseling op zee verschenen. Vergeleken met een land als bijvoorbeeld Engeland, komt dit bij de Nederlandse visserijvloot niet zo zeer tot uiting. De oudste, in Engeland gebouwde, trawler, die in IJmuiden nog in de vaart is, is „De Hoop", IJM 73, een schip van 1906. Noemen we dan de in 1938 gebouwde „Haarlem" IJM 9 en de „Allan Water" IJM 34, die in 1947 gereed kwam, dan vallen de wijzigingen meteen op. Engeland bouwde gedurende de laatste jaren een flink aantal grote trawlers. Was vóór de oorlog een tonnemaat van 400 voor dergelijke schepen normaal, thans verlaten ze de werf met een inhoud van meer dan 700 ton met gestroomlijnde- en niet-ge- stroomlijnde bruggen, modern van bouw en inrichting en uitgerust met alle snufjes op 't gebied van navigatiemiddelen: radar, decca, automatische stuurinrichting en niet te vergeten de gewone apparaten, zoals zender, echolood en radiopeiler. Twee maal de „Haarlem" Op de foto is één van die grote Britse trawlers afgebeeld; de „St. Alcuin" H 125, gebouwd bij Cook, Welton Gemmell Ltd te Beverley in 1950, een schip dat alweer enige jaren „oud" is. Met een bruto inhoud van 742 reg.ton is dit vaartuig bijna twee maal groter dan de IJmuidense „Haarlem" IJM 9. De lengte bedraagt over alles 60.88 m, tussen de loodlijnen 55,88 m, de breedte 9,29 m en de holte 4,60 m. De voortstuwing geschiedt door een 3 cyl. triple expansie- machine, fabrikant C. D. Holmes Co. Ltd, welke circa 1000 pk ontwikkelt. De „St. Alcuin" is het eigendom van de in Huil gevestigde rederij Thomas Hamling Co. Ltd, die de beschikking heeft over negen stoomtrawlers, waarvan de gemid delde leeftijd zeven jaar is.De „St. Celestin" is van 1952 en de „St. Elstan", de „St. Nec- tan" en de „St. Wistan" dateren van 1937. De namen van de schepen van Hamling beginnen met „Sint". Dit stamt al uit het begin van deze eeuw, evenals het schoor- steenmerk, dat uit een gele schoorsteen met rode band en zwarte top bestaat. De IJmuidense „Corrie" Een van de eerste trawlers is de „St. Louis" H 503 geweest, een schip van 233 ton en in 1900 gebouwd bij Cochrane Cooper te Beverley. In die tijd, ^oen het schip als een modern vaartuig zijn taak als visserij-eenheid aanving, heeft niemand vermoed, dat deze „St. Louis" later naar IJmuiden zou gaan. Dat geschiedde in 1923, nadat de trawler door de Noordzee-Exploi- tatie Maatschappij werd gekocht. Na bijna twintig jaar onder de naam „Corrie" IJM 21 in IJmuiden aan de afslag te zijn geweest, ging het schip in de oorlog verloren. Toen in 1911 de „St. Male" H 371 aan de vloot werd toegevoegd, telde de rederij Hamling zes trawlers. Na de eerste wereld oorlog was hiervan nog de helft over. Daarna werd de nieuwbouw met kracht ter hand genomen. Gedurende de jaren 1(124—1929 bouwde Cook, Welton Gem mell veertien trawlers voor Hamling. Twee van deze schepen, de „St. Rose" H 492 en Het is Velsen gelukt een der medegega digden voor de bovenste plaats een ver diende viernul nederlaag te bezorgen. ZSGO had tegen het goed op dreef zijnde Velser elftal niet veel in te brengen. Wel konden de bezoekers zich in de eerste helft nog staande houden en.de score bleef be perkt tot één doelpunt van de voet van Van der Heyde. In de tweede helft gaf Velsen volledig de toon aan. ZSGO was duidelijk de min dere en naarmate de strijd vorderde werd het spel van de thuisclub steeds beter. Door B. Tromp werd het na twintig mi nuten tweenul. Korte tijd daarna scoorde Parker het derde doelpunt en even voor het einde zag Jan Bakkum kans de eind stand op viernul te brengen. ZSGO kreeg geen kans de eer te redden. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserii Dinsdag 17 November: st. Abraham VL 77; mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. Annie IJM 14. Woensdag 18 November: ml. Alida KW 91 (27 Nov. binnen). Donderdag 19 November: st. Viking Bank IJM 183; mt. Maria van Hattum IJM 100, Johannes Polderman IJM 20, Claesje RO 46; mk. Wiron I IJM 210. Vrijdag 20 November: mt. Excelsior III KW 76. Zaterdag 21 November: st. De Hoop IJM 73. Maandag 23 November: st. Haarlem IJM 9, Schoorl IJM 39; mt. Post Boy IJM 35 (27 Nov. binnen); ml. Verwachting IJM 204. Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Concor dia KW '26, De Verwachting KW 23, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Jan KW 84, Willcmpje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108. Avontuur KW 114. Petronella KW 125, Arie KW 155. De Vier Gezusters KW 162. Gebroe ders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3. Texel IJM 5, Marianne IJM 7, Poolster IJM 11, Vios IJM 52, Corrie IJM 78, Magda IJM 272, Haar lem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Twee Gezusters KW 27. Prinses Mar griet KW 51, Hermin a IV KW 53, Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94. Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Tiny Dieuw WR 33, Hendrik je BU 33. Dinsdag 24 November: st. Herman IJM 2. Flamingo IJM 25. Zeelandia IJM 38. Mary IJM 61. Bloemendaal IJM 71: mt. Eveline IJM 116; mk. Dageraad IJM 229. Woensdag 25 November: mt. Job Gouda IJM 99 naar St. John's. Shamrock I.TM 129: mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Samen werking KW 21, Hermina IV KW 53. Donderdag 25 November: st. Bergen IJM 16: mt. Allan Water IJM 34. Doegersbank KW 75; ml. Onderneming IT SCH 27. Drie Gebroeders FD 79; mk. Nelly v. B. IJM 23. Wiron V IJM 208. Vrijdag 27 November: st. Gelria IJM 21, Limburgia IJM 54. HaringdrijfnetvisserU Zaterdag 14 November: ml. Anna en Cor nelia KW 14, Wilhelmina V KW 144. Zee meeuw KW 170. Onderneming KW 175. Maandag 16 November: ml. Sakina KW 32, Nelly Maria KW 70. Borneo KW 127, Neder land VTI KW 130, Willy KW 141, Eendracht KW 168. Dinsdag 17 N"->vm-nher: ml. Hollandia KW 18. Rijnmond I KW 42. Voorwaarts KW 140. Wilhelmina III KW 1*7. Nederland KW 167. Everdina Jneomina KW 173. Zaterdag 2' November: ml. Helena KW 39. Volharding KW 65. JTetfe Margaretha KW 74. Hniberdina Gijsbm-tba KW 85. Rijnmond V KW 110, Janna KW 163, Gezina Geertrui KW 176. Maandag 23 November: ml. Gorrediik I.TM 75, Fierman Fduard KW 5, Rijnmond IV KW 15. Willem Cornelis KW 16. Nederland VI KW 37. Riinmond IIT KW 44. Robert William KW 123, Boncfaas SCH 95, Onderneming I SCH 140. Dinsdag 24 November: ml. Mr. Dirk Don ker Curtius KW 2. P;et en Leendert H"ibert KW 3, Vertrouwen KW 6. De Arend KW 7. Orion KW 22, Margrietha Maria KW 29, Aafke Jacoba KW 41, Riinmond II KW 43. Cornelis Marir.us KW 48. Zeezwaluw KW 83, Sumatra KW 86, Toenadering KW 95, Voor uit KW 15!; mk. Dine Marie KW 57. Donderda" 26 November: ml. Mar°arofha en Maria KW 23. Wil'^'mma T KW 25. Annie KW 54, Noorster KW 67, Excelsior II KW 78; ml. Onderneming II SCH 27 (trawl). Vrijdag 27 November: ml. Martha IJM 74, Martenshoek IJM 283. DE MOOIE PERIODE van ruim zesentwintig jaar, waarin de heer B. Schipper hoofd van de Pieter Vermeulenschool van de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs is geweest, is Zaterdagmiddag in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan op aangename, eenvoudige wijze afgesloten tijdens een bijeenkomst met het bestuur, collega's, vrienden en familie. Er werd officieel afscheid genomen van de heer B. Schipper, nu hij om gezondheidsredenen het onderwijs vroeger moest verlaten dan gewoonlijk geschiedt en tevens werd die middag een welkom toege roepen aan zijn opvolger, de heer M. de Kool en zijn echtgenote uit Nieuwerkerk aan de IJsel. Niet minder dan twaalf sprekers typeerden in drie uur tijd het karakter van deze afseheids-bijeenkomst in welgekozen bewoordingen. Dankbaarheid praevaleerde daarbij welbewust boven weemoed. Een moderne Britse trawler, de „St. Alcuin", H. 125die bijna twee maal groter is dan de IJmuidense trawler „Haarlem" IJM. 9. Na gebed en een woord van welkom richtte de voorzitter vam de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te IJmui- c'en, de heer J. J. Klut zich in de eerste plaats tot het scheidende schoolhoofd, de heer B. Schipper. Hij sprak van de waar dering voor het vele werk in de zesentwin tig jaren en gaf hem de beste wensen mee voor de volgende jaren. Tot de heer M. de Kool zei hii, er op te vertrouwen, dat de samenwerking tussen personeel en bestuur goed zal zijn. Namens het personeel voerde de heer A. Smit het woord. Hij was in een oude map brieven gedoken en had na veel snuffelen de uitnodiging gevonden, die er op 29 April 1913 bij het afscheid van de heer P. Vermeulen de deur uitging. Hij vergeleek die met de invitatie van thans en stipte tevens de briefwisseling aan, die destijds bij de benoeming van de heer schipper tot schoolhoofd van de Pieter Vermeulenschool tussen beide heeft be staan. De heer Smit beschouwde de heer M. de Kool, die op 1 December in dienst zal tre den, als een geschenk van de Sint en hoopte, dat hij prettig in IJmuiden zal werken. Nadat leerlingen uit de hoogste klas enige dansjes hadden uitgevoerd en de koningin van de elfjes aan de heer B. Schipper het cadeau van leerkrachten en de „St. Gerontius" H 69, respectievelijk van 1928 en 1929, kwamen na de bevrijding naar IJmuiden. Sedertdien staan ze bekend als de „Mary" IJM 61 en de „Sumatra" IJM 62. Met de tijd mee Men ging door met het verstrekken van opdrachten voor de bouw van nieuwe schepen. Van verouderde typen deed men afstand en van het met de „St. Amandus" in 1933 begonnen bouwprogramma sloot de „St. Wistan" de rij van tien, die er in de dertiger jaren bijkwam. Uiteraard ging de laatste oorlog ook de rederij Hamling n>iet onopgemerkt voorbij. Verschillende schepen gingen ten onder, andere trawlers werden naar elders ver kocht. De werf Cook, Welton Gemmell, die alle schepen voor deze rederij bouwde, kon in 1948 het eerste schip voor Hamling overdragen. Het is slechts één keer voorgekomen, dat men een trawler „uit de tweede hand" aan schafte: de „Princess Elizabeth", die na de naam „St. Ronan" H 86 te hebben gekre gen, zo ongelukkig was om op 13 October van het vorig jaar in het St. Joan's kanaal aan de grond te lopen. Het schip moest door de bemanning worden verlaten. Intussen gaan de Britse werven door met de bouw van trawlers, steeds groter en steeds moderner van bouw en inrichting. Gezien de enorme ontwikkeling in de laat ste jaren, vragen we ons af, hoe de stoom trawler er in de nabije toekomst uit zal zien. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) In 12 uur vloog deze postdiüf van Ostende naar Wenen. Dat betekent een snelheid van 90 km. per uur. Door deze prestatie werd zij de snelste postduif van Europa en bezorgde Oostenrijk de Blauwe Band. AAN DE WIJKERMEERWEG IN VELSEN NOORD is dit jaar een bedrijf uit de grond gestampt, dat op haar gebied in Nederland gezien mag worden. De vlaggen zul len er vandaag zijn uitgestoken, want de Velser Rubberfabriek „Hollandiadie al sinds 1917 in Velsen aan de Doodweg was gevestigd en vandaar moest verdwijnen met het oog op de uitbreiding van de Papierfabriek, heeft het nieuwe industrie complex thans voltooid, zodat ruim honderd Velsenar'en er dagelijks hun werk vin den om de productie van tientallen rubber-artikelen een vlot verloop te doen heb ben. De arbeidsmethode in de fabriek is geheel op moderne basis geschoeid, want na de oorlog werd het koud-vulcanisatie-systeem vervangen door de warm vulcani- satie en werden de nieuwste machines aangeschaft. De zaak, die thans onder directie staat van de heer J. M. Rupert, werd in 1917 opgericht door de heren Kotte en Dose- man in een oude timmerfabriek aan de Doodweg. Men begon met tien man perso neel en al voor de oorlog leende men een ruime exportmarkt, vooral de landen in Europa en Azië. Thans kent men vrijwel alle werelddelen en landen als afne mers, want zowel Portugal, Turkije, Nieuw Guinea als Zuid-Amerika vragen naar spenen, ballen, handschoenen, slangen, bijtringen, vingers, raamzuigertjes en bed- zeiltjes, allemaal van rubber. Want de mogelijkheden zijn gi'oot. De Velser mbberfabx iek kent gedompelde rubberartikelen en plaat- en persartikelen. Voor het plaatai'tikel wordt de ruwe rub ber, die uxt Indonesië en Cevlon of van Malakka komt, eerst in dit interessante bedrijf gewalst en door twee rollen bij heftige knaLgeluiden geplastificeerd. Na dit proces wordt de rubber, waarin dan a«l een kleurstof is verwerkt, op haar plas ticiteit gemeten. Daarna kan men in aller lei soorten machines beginnen met de vei-vaardiging van bedzeilties, gasslangen, steunzooltjes en raamzuigertjes. Elk arti kel heeft de eigen vorm, plasticiteit en kleur. Gasslang komt bijv ooibeeld uit een soort worstmaohine, wnaibij de heer J. de Jong uit Velsen-Nooi'd is aan te tref fen. Men maakt er ook dompelartikelen, zo als spenen, handschoenen en vingers. De rubber word! dan opgelost met benzine en in deze substantie, die in moderne ma chines binnen drie uur wordt verkregen, dompelt men de porceleinen vormen van handschoenen, of de glazen vormen van spenen en vingers. De handschoenen, die gebi'uikt woxxlen voor het huishouden, operaties of technische of andere doelein den, krijgen vier dompelbaden en worden intussen in de machines van benzine be vrijd. Het artikel blijft dan plastisch om de vonn liggen. Spenen vragen tien dompe lingen, maar één machine er staan er acht levert liefst 1600 spenen of vin gers op een dag. Honderd en twintig handschoenen komen er uit een machine, maar dit geschiedt twee maal per dag. Hiervoor heeft men negen machines. Daar bij kent men allerlei maten, kleuren en soorten, want een land als Zuid-Amerika wil geen gewone Hollandse speen zien. Nee, het moeten zwarte spenen zijn en dan'is er voldoende afzet te vinden. Elke handschoen of speen gaat na de be handeling in de machine nog in een oven om een elastisch artikel te worden. Van de aai-d van hel artikel hangt het af hoe lang een handschoen of speen wordt verwaiind. De Velser rubberfabriek heeft ook nog een latex-afdeling, die echter niet van grote omvang is. Hierbij wox'den ook handschoe nen in het algemeen dompelartikelen vervaardigd. Deze Veisense xichte industrie vervaar digt ook sirandringen, ballen en bad mutsen. ADVERTENTIE Wie van de dames het geluk heeft om met een van de personeelsleden van het Staatsvissei-shavenbe- drijf gehuwd of verloofd te zijn, heeft het in de laatste zes weken zwaar te verdu ren gehad. De mannen wa ren namelijk elk vrij kwar- tiertje in de werkplaats aan de voet van de water toren aan de Vissei'shaven te vinden, waar zij op ini tiatief van de secretaris van de personeelsvereni- ging van het S.V.H.B. de neer W. van Heijst, timmer den, smeedden, schilderden en plakten dat het een lieve lust was. De kindex-en van de personeelsleden zullen hiervan op Sint-Nicolaas- dag de haast fantastische resultaten bewonderen. Hugo de Hond monteerde en bewerkte de ijzeren en aluminium onderdelen, on danks verwijtende blikken van zijn verloofde. Ook Wim Groen onderging dit zelfde lot: geheel belange loos offexxle hii zijn vrije tijd aan dit schone werk. En wat kwam er niet onder de handen van deze vlijtige heren vandaan? Vijf sjoel bakken, compleet met schij ven, 15 diverse auto's met rubbexbanden en natuurge trouw gecopieerd, drie pak huizen van 75 cm. hoog, met stenen en dakpannen, uitgevoerd met een takel installatie en voorzien van de naam van de toekomsti ge eigenaar, drie garages, waai-voor benzine stations staan opgesteld (50x60 cm., 35 cm. hoog), schooiboa-den, poppewagens, waarvoor de dames Van Eerde, Van HeijSt en De Niet de aan kleding leverden, evenals voor het poppen-ledikantje, een twee-persoon s bed waarvan zelfs de volant aan de sprei niet is verge ten exr zes poppenwagens, ook al op wielen met rub berbandjes. Anton van de Maarel timmerde de spulletjes soli de in elkaar. Jaap Meij- boom deed dienst als Ma nusje van alles en Cor Wij- ker en Piet Verhoog schil derden alles in frisse kleu ren, waarbij Verhoog spe ciaal de décoratieve zijde voor zijn rekening nam. Een zeldzaam fraaie col lectie, waaxwan elk stuk een winkelwaai-de van minstens f 15 vertegen- wooi-digt. Als al het personeel van het S.V.H.B. wist, dat hun kindex-en zulike mooie ge schenken van Sint Nicolaas kregen, zouden zij beslist een nog gx-otei-e bijdrage hebben gegeven. Misschien volgend jaar? Compliment van de Sint en Piet, 't is af! Ilagclingcrwcg 134 Santpoort Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 8930 Tel. 6200 De „Banjaert"-gi-oep van de Nederlandse Padvindersvereniging heeft Zatex-dagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat met een groot aantal belangstellende ouders het jaai-feest ge vierd. Met het traditionele vlaghijsen en het lezen van de padvindei'swet is de avond geopend, waarna de heer M. Marcus de aanwezigen begroette. Met gestreken vlag werd stilte in acht genomen bij de hex'den- king van Bob Veerbeek van de Adm. de Ruylergroep, die de afgelopen zomer tijdens de vacantie verongelukte. Nadat enige intenie mededelingen waren gedaan, waren daad en woord aan een aan tal Banjaert-leden met de opvoering van de x-evue „Per vliegende schotel naar de maan", een reeks van belevenissen van maanbewonei's op de aarde, die met de nodige kolder werden ingeleid, voor het merendeel ontleend aan radio-conférences. Van het décor hadden de padvinders veel werk gemaakt. Onderwijzer in vaste dienst aan de Watervlietschool In verband met het gemiddeld aantal leerlingen over 1953 moet het aantal leer krachten in vaste dienst aan de openbare lagei-e Watervlietschool met één worden uitgebreid. B. en W. van Velsen stellen de gemeenteraad voor, de aan deze school sinds 18 Augustus 1953 in tijdelijke dienst werkzame onderwijzer W. J. Gjaltema met ingang van 1 Januari 1954 in vaste dienst te benoemen- 'eerlingen een boekenbon van f 35 'xad overhandigd, kwam de heer Velthuy- '.en, inspecteur van het Rijksschooltoezicht xaar vox-en, om te zeggen, dat hij de indruk xad gekx-egen, dat de heer Schipper iemand is, die met volle toewijding 'net wei-k in de school deed. Om liet schip nu al te verla ten, noemde hii een zelfovei-winning, al is het dan op medisch advies. In de heer De Kool had hij het volste vertrouwen en de keuze van het bestuur achtte hij een ge lukkige. Einde van de schooltijd De inspecteur van het Chr. Nat. School onderwijs de heer Schilp, had uitgerekend, dat de heer Schipper in zijn leven zestien duizend maal het teken van het einde van de schooltijd heeft gegeven. Nu was het einde van die tijd voor het hoofd zelf ge komen en de heer Schilp kon zich voor steken, dat het niet geschiedde, zoals veelal bij de leerlingen: met een zucht van op luchting en blijdschap. De wethouder van financiën, de heer J. C. Aschoff, bracht de dank van het ge meentebestuur aan de heer Schipper over en spx-ak van het belangrijke werk, in die zesentwintig jaar verricht. De heer De Kool gaf hij enige wensen mee: een goed burger van Velsen te worden; het wei-k op school zal bijdragen tot opvoeding van de jeugd, zoals de ouders dat wensen en de verhouding tussen gemeentebestuur en schoolhoofd goed te doen zijn. Wat de gymnastiekzaal betreft, kon de heer Aschoff meedelen, dat deze er spoedig zal komen. Na de pauze sprak de heer P. Venneu- len, die het vooral prettig vond weer eens zoveel oude relaties te ontmoeten. Hij x-ichtte zich met enige welgemeende woor den tot de heren Schipper en De Kool, om daarna plaats te maken voor de heer De Kool. Namens alle collega's van IJmuiden voex-de de heer H. Remiens het woord en voor het bestuur van de school te Nieuwex-kerk aan de IJssel richtte de tweede vooi-zitter van het bestuur, de heer Verboom, een wooi-d van afscheid tot de heer De Kool Vreugde en blijdschap In zijn dankwoord voerde de heer B Schipper aan, dat hij met een gevoel van grote dankbaax-heid in de zaal stond, dank baar, omdat hij 43 jaar het ondei'wijs aan de school met de Bijbel mocht dienen Dankbaarheid ook jegens de mensen, om dat hij altijd goede mensen heeft aange troffen en ovei-al goed heeft kunnen sa- memwei-ken. Zijn loopbaan als onderwijzer was een tijd van vreugde en blijdschap. Opbrengst collecte De Zaterdagmiddag in Caslricum gehouden straatcollecte ten bate van de Stichting Steunfonds voor TBC-patiënten van alle ge zindten heeft de som van 246-33 opgebracht. EEQATYKCr Als er sprake is geweest van een schok kende gebeurtenis in de afgelopen week tussen de IJmuidense haring- en visvel- den, dan zou het die grillige prijs voor de dikkoppen geweest kunnen zijn. Voor het overige liggen er zes rustige marktdagen achter ons. Marktdagen echter, die een kentering in de haring meegebracht heb ben. De VEM-mers maken korte reizen en weten daardoor de kosten er nog wel uit te halen, maar minder fortuinlijke schepen met langere reisduren komen op deze ma nier gauw „knijn". Of het nu een gebrek aan kisten is of dat er monetaire moeilijk heden zijn gerezen, hpt rpsultaat werd, dat de on export driive'xle haring de Neder landse deur haast met meer uit kwam en dat de ongelegde pufschuiten weer naar de halkant kwamen. Waar de week voor Sin terklaas dan no» eens achteraan komt met ahe moeilijkheden voor de vishandel van dien: er worden hoge eisen aan de inko mens gesteM en nu al is aan de visverkoop in het binnen'and te merken, dat de één zijn brood vaak des anders onfortuin wordt. De Breskense haringnrijzen hebben zich oromnt aan die van IJmuiden aangepast en werden dus ook bar slecht, met het ge volg, dat daar Donderdag 189 ton in de schuit verdween. Als dat zo blijft, zullen verscheidene kotters en botters wel weer terug komen naar onze gewesten. Die kabeljauwDriis was inderdaad meer dan grill'»: voor vorige week is er nog rovaal 200 voor een kist uitgeteld en een naar dagen later zakte de kners ineen tot beneden de f 80. Konen de Belgen anders leger, hoge nriizen de re»eVs uit de IJmui dense markt. Woensdag zün honderden en nog eens honderden van deze vissen naar bet hïnn°nland verdween, met het gevolg, dat de Neder1andse „juffrouw" nu ook eens aan baar trekken kwam en voor een schap- nelijke prijs een mooi ie van deze gewaar deerde vis in de tas kreeg. Deze week zal bet eebfer wel weer duurder worden, want Zaterdag leverden de re»els voor de Bel gische exDort al wat meer on dan kort daarvoor en Maandag. Dinsdag pn Woens dag komt er ner dag maar één IJslander in Oostende, die elke dag maar een schraal beerie vis aanvoert. Bovendien hebben de reders van Oostende nogal eens de ge woonte een srhio plomnverloreo naar En geland te sturen, zodat de hphoefte aan LTmuidense rondvis ongetwijfeld zal gaan toenemen met de bekende gevolgen aan onze markt. Slagzinnen voor de Kennemerlaan Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Zakencentrum Kennemerlaan heeft men in deze winkelwijk een actie ont ketend, die een groot aantal prijswinnaars heeft opgeleverd. Het publiek moest raden, welke foto's in de diverse étalages van we'ke firma's waren er- kon Haar bovendien een slagzin insturen. Mejuffrouw P. Clots, Bloemstraat 132. maakte naar het oordeel van de jury de beste slagzin: „Het eerste lustrum is aangebroken, de winxnels ziin er voor uitgestoken" en ontvangt dies 150, terwijl de tweede prijs 75) naar de heer N. Voogd gaat, die aldus dichtte: „Ik kijk al vijf jaar om me heen, de Kennemerlaan b1 'ift nummer één" De derde prijs 25) ging naar A. Dammers, die prees: „Deze vijf jaar hebban bewezen, dat je voor iets goeds in de Kennemerlaan moet wezen". NIET ZONDER SPANNING hebben de leden van de Velser Znxemvereniging V.Z.V. de feestavond tegemoet gezien, die Zatex-dagavond gehouden werd ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan op 4 Juni van dit jaar. Na de receptie, de auto- puzzlerit, de zwemwedstrijden en waterpolo-tournooien in de „Heerenduinen'' diende deze avond van lach en dans als sluitstuk van de alleszins geslaagde jubileumviering. Een variétégezelschap onder leiding van Rien Hühl deed in het Ned. Herv. Jeugdge bouw, IJmuiden aan met een revue, die voorzien was van de toepasselijke naam „Een duik in de vrolijkheid". Nadat de voorzitter van V.Z.V., de heer P. Borst, een terugblik had gegeven op hetgeen door de vereniging werd verricht en bereikt, stond de heer C. Visnxan klaar om namens de leden een cadeau aan te biecien. De prijzenkast van VZV puilt na drie kwart eeuw uit van al het zilver en des wege kwam de heer Visman een enve loppe aanbieden, waarvan de inhoud ge bruikt kan worden, om een nieuwe prij zenkast te laten vervaardigen, die een plaats kan krijgen in het Velserbad. Deze winter zal men in het bad nog niet te recht kunnen, tijdens de zomer zoekt men het open bad nog op. maar volgend najaar hopen de VZV'ei-s eindelijk hun rondjes te trekken in Velsens eigen bad. Wanneer het bad gei'eed is, zal men kunnen opme ten hoe groot de médaillekast mag worden. De voorzitter van de jubileumcommissie, de heer A. F. A. Bongers opende de avond cm daarna het woord te geven aan de heer Borst, die van een succesvolle jubileum viering sprak en daarvoor alle commissies dank zegde. Wanneer het bad klaar is, zal VZV ongetwijfeld weer sterker uitgroeien. Hij bracht in dit verband namens VZV dank aan de wethouder H. de Boer. die zo hevig heeft geijverd van het Velserbad een gemeentebad te maken. Deze toespraken hadden de lachspieren nog alle rust gegeven, maar hierna kon men er goed voor gaan zitten, om John Pims en al die anderen op het toneel ge legenheid te geven de humor, zarig en mu ziek de zaal in te strooien. De conférencier wist de VZV'er" te veroveren met zijn be schaafde gx-apjes, al was het dan niet al'e- maal nieuw, wat hij vertelde. Hij deed hei echter vlot en plezierig. „The Rattini's brachten de accordéonklanken en schiepen met enige bekende nummers een prettige sfeer. Het Zuid-Amerikaanse trio „The Rio's" oogstten vooral veel bewondering Hun optreden was zeer verzorgd en de zang was aantrekkelijk. Een beetje gefor ceerd in zijn babbeltjes met de zaal stond goochelaar Brockino op de planken. Afge zien van de weinig originele trucjes, stond zijn optreden niet op het peil van de an dere medewerkenden. Gelukkig heroverde hij terx-ein met de buikspi'ekcri.i. Kunst fluiter Jan Tromp liet horen, dat hii weer best op dreef was en ondanks enige ont sporingen in zijn concert, was zijn optre den te waarderen. Dolf Brouwer aan de piano begeleidde Harx-y Woodson met enige fratsen. Harry belek over een stel vermakelijke, losse benen te beschikken. Betty Visero kronkelde zich na de pauze nog in allerlei bochten en gaf op haar ter rein vrij knap werk ten beste. Voor de vex-zorging van deze jubileumavond had VZV zich werkelijk geen beter gezelschap kunnen wensen. De verwachtingen, die de leden op het gezelschap gesteld hadden, zijn ongetwijfeld niet beschaamd. Een ge zellig bal in „Flora" besloot de avond. De nxare, dat St. Nicolaas Zaterdagmid dag met de trein aan de spoorweghalte Hoogovens zou aankomen en met muziek een rondgang door Noord zou maken, had een zeer grote toeloop van kinderen te weeggebracht. De Sint, die vex-gezeld was van twee Pieten is met luide toejuichin gen begroet en kreeg wegens het opdrin gen van de jeugd bijna geen gelegenheid de schimmel te bestijgen. In het gymnastieklokaal van de R.K. meisjesschool i-ecipieerde de Sint voor een groot aantal kindei-en, die allexx een verrassing kregen. MAANDAG 30 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het eiland van begeerte". Rex, 20 uur: „Sirene van Atlantis". Ondervvjjzerstoneelver. O.T.K., 19.30 uur: Patronaatsgebouw, toneeluitvoering. I. v. A. O.. 20 uur: Cultureel Gebouw, lezing. Nutsbibliotheek, Heidestraat. Geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 1 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het eiland van begeerte". Onderwijzers Toneelver. O.T.K., 19-30 uur: Patronaatsgebouw, toneeluitvoering.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9