Omroepverenigingen zullen programma's verzorgen Britse regering zet Koning van Boeganda af Eden sust bezorgdheid over Washingtons houding Weerbericht Voorlopig twaalf uren per week zendtijd McCarthy probeert roer van republikeinse partij te grijpen v e l s e r Haarlems Dagblad Televisienota van minister Gals De Oemma-partij beschuldigt Egypte Een eend klaagt aan Het woord is aan Washington bezorgd over aanbod Vietminh De Sovjet-nota Dulles: Wij doen geen afstand van principes, wij laten ze juist gelden Uitzonderlijke droogteperiode Van inmenging bij de Soedanese verkiezingen Nieuw conflict in Afrika Glijdende tariefschaal voor fruit en groenten Aardbeving in Griekenland Communistische radio-stations besteden er veel aandacht aan Gouzenko weigert zich te laten verhoren Alleen in 1920 viel er nog minder regen Weerrapport 6 f 3 JAARGANG No 123 DINSDAG 1 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 276 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. ïelef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admiru Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman De regering heeft thans haar standpunt bepaald ten aanzien van de voortzetting der televisie-uitzendingen, nu de experimentele periode onlangs is geëindigd. Dit standpunt wijkt in aanzienlijke mate af van het meerderheidsadvies van de televisieraad. De regering wil de verzorging der televisie-programma's opdragen aan de omroepverenigingen, die voor de financiering renteloze voorschotten zullen ontvangen. Er komt ook een „algemeen programma", dat zal worden uitgezonden onder de gemeenschappelijke verantwoordelijk der omroep verenigingen. Het ligt in de bedoeling de televisiezender Lopik te versterken en in Groningen, Roermond, Goes en eventueel in Enschedé steunzenders te bouwen. De Radioraad en de Televisieraad zullen worden samengevoegd. Dit deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, mee in de thans aan de Tweede Kamer aange boden Televisie-nota. In de inleiding zegt de minister onder meer, dat het aantal te levisietoestellen, dat thans in gebruik is, op minder dan 10.000 wordt geschat. Dat het aantal kijkers beperkt is gebleven wijt hij aan de beperkte zendtijd en de hoge kosten der televisietoestellen. liet geringe aantal kijkers bemoeilijkt een beoordeling van de resultaten der experimentele periode, ook wat bepaling van de invloed der televisie op de levensgewoonten der kijkers en de gevolgen daarvan op de samenleving be treft. In technisch opzicht acht de minister het experiment bevredigend. Culturele betekenis De minister onderschrijft het betoog van de Televisieraad, die in de televisie, mits goed gebruikt, een instrument ziet tot be vordering van de culturele ontwikkeling en tot verbetering van de ontspanning. Ook haar betekenis als informatiemiddel mag niet worden onderschat. Ook mag bij de noodzakelijke voorlichting in het bui tenland het programma van Nederland niet gemist worden in de internationale uitwis seling van televisieuitzendingen. Financiering De regering stelt zich voor deze finan ciering te doen geschieden door een kijk geld te vorderen van de bezitters van een televisietoestel en uit de opbrengst van deze heffing de middelen ter beschikking te stellen van de organisaties waai-aan de uitzendingen zijn toevertrouwd. De op brengst van het kijkgeld zal voorlopig zo laag zijn dat daaruit geen geregelde tele- vièïedienst kan worden bekostigd. De rege ring wil daarom renteloze voorschotten ter beschikking stellen van de organisaties, die zullen uitzenden. De vraag, of het mogelijk is anderen dan de overheid in de lasten van de begin periode te doen delen, met name instellin gen of groepen, die bij de ontwikkeling van de televisie een economisch belang hebben, beantwoordt de minister principieel ont kennend. Wel reclame Een mogelijke bron van inkomsten ziet üe regering in de uitzending van reclame. Zij is echter allerminst blind voor de be zwaren, die tegen uitzendingen van deze aard kunnen worden ingebracht. De mi nister onderzoekt thans de mogelijkheid waarborgen te scheppen, dat reclame-uit zendingen op een aanvaardbaar peil blij ven en dat het normale programma daar van geen nadelen ondervindt. De minister wil de zendtijd voorlopig op 12 uren per week stellen. De verruiming van de zendtijd vergt in de eerste plaats een uitbreiding van de studioruimte en in de tweede plaats meer mogelijkheden voor buitenopnamen. Op den duur zal niet te ontkomen zijn aan de bouw van een nieuwe studio. Bouw en inrichting daarvan kunnen nog enige tijd worden uitgesteld. Het ligt in de bedoeling de zender te Lopik te versterken en drie of vier steun zenders te bouwen, namelijk te Groningen, Roermond, Goes en eventueel te Enschedé. Naar het oordeel der regering zijn de omroeporganisaties de aangewezen instel lingen om de programmaverzorging van de beeldomroep onder zekere voorwaarden in handen te r.emen. De televisie behoort te worden toevertrouwd aan culturele instel lingen, die voortkomen uit en haar levens kracht vinden in de geestelijke en maat schappelijke stromingen in ons land. Ge zien de bijzondere plaats, die de omroep organisaties zich in de Nederlandse maat schappij hebben verworven, heeft de re gering gemeend de televisie in het nieu we bestel met behoud van een zekere zeggenschap van de overheid toe te vertrouwen aan de samenwerking dezer organisaties. Een algemeen programma dient te worden uitgezonden onder ge meenschappelijke verantwoordelijkheid. Het ligt in de bedoeling van de minister bij de invoering van het nieuwe bestel de Radioraad en de Televisieraad samen te smelten tot één college van advies, dat overeenkomt met de huidige radioraad. Kosten De uitbreiding van de televisiediens: zal slechts zeer geleidelijk verwezenlijkt kun nen worden. Daarom komt het de rege ring juist voor zich te houden aan de voor zichtige schatting van de Televisieraad, welke de inkomsten over negen jaar raamt op rond f 12 000.000. Daartegenover staan in dezelfde periode uitgaven tot een be drag van rond f 38.500.000. Voor investeringen zal bij aanvullende begroting voor 1953 f 524.000 worden aan gevraagd. Over de begroting van de ex ploitatie-uitgaven voor 1954 is nog inter departementaal overleg gaande. Deze uit gaven zullen naar aanvankelijke raming 2 A a 3 millioen gulden bedragen. De inkomsten uit de heffing van het kijk geld worden door de minister voor 1954 ge raamd op f 250.000. A dvies Televisieraad Aan de nota is toegevoegd het advies van de Televisieraad. Daaruit blijkt dat deze raad in meerderheid een meer ge centraliseerd stelsel voorstond dan minister Cals voornemens is toe te passen. De Tele visieraad is van oordeel dat een program ma-verzorging de voorkeur verdient waar in datgene, dat gemeenschappelijk kan worden gedaan en die middelen (materiaal en personeel) waarvan gemeenschappelijk gebruik kan worden gemaakt ook inder daad gemeenschappelijk worden gehan teerd onder voorbehoud, dat iedere om roepvereniging de mogelijkheid moet be houden het eigene op eigen wijze te kun nen uitzenden. Wanneer elke omroepver- niging geheel autonoom en om de beurt een stuk van het programma verzorgt, dan zullen de kosten aan de programmasamen stelling verbonden aanzienlijk stijgen. Een minderheid van de Televisieraad was van mening dat er voorlopig geen re denen bestaan, voor de televisie een andere regeling te aanvaarden dan voor de radio. Opgemerkt wordt onder meer dat het Ne derlandse radiobestel goedkoper en dik wijls ook beter werkt dan gecentraliseerde diensten in andere 'kleine landen. KHARTOEM, (AFP/Reuter) De Oemma-partij in de Soedan, die onafhan kelijkheid voorstaat, heeft Maandag een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de uitslag der verkiezingen „on geldig" is wegens de „Egyptische lussen- komst" tijdens de verkiezingscampagne. De pro-Egyptische partijen haalden een ruime meerderheid bij deze verkiezingen. De voorzitter van de pro-Egyptische na tionale eenheidspartij, Ismail El Azhary, de toekomstige eerste minister van Soedan, noemde de verklaring van de Oemma-partij „belachelijk". Hij verklaarde, dat er niet voor rustverstoringen behoeft te worden gevreesd en dat „de Soedanese regering de orde zal weten te bewaren". De voorzitter der Oemma-partij, Siddik El Mahdi, heeft na een langdurige bijeen komst der partijleiders de volgende ver klaring uitgegeven: „De Oemma-partij verleden jaar een overeenkomst met Egypte gesloten, waarbij Egypte zich ver plichte géén Soedanese partij te steuneti. Egypte heeft echter deze overeenkomst ge schonden Het steunde de Soedanese natio nale eenheidspartij. Gedurende de verkiezingen heeft Egypte zijn propagandistische bedrijvigheid ver dubbeld. De Egyptische staats-radio-om- roep en de pers werden gebruikt voor het steunen van de zaak der eenheidspartij". De Soedanese verkiezingsuitslag werd Dinsdag door de Britse pers algemeen als een ..slag in het gelaat" van Groot-Brit- tannië en een overwinning voor Egypte beschouwd. (Van onze correspondent in Washington) Brownell, de Amerikaanse minister van Justitie, heeft de gelegenheid gekregen het regiem van Truman aan te vallen over ge brek aan waakzaamheid tegen communis ten. Brownell heeft dat met succes gedaan, dat moet men toegeven, ook al heeft men geen bewondering voor zijn aanvalstactiek, die verwantschap toont met die van Mc Carthy. Vrijwel algemeen was de indruk, dat de republikeinen bij gebrek aan eigen prestaties aandacht moesten vra gen voor de tekortkomingen van hun voor gangers. Het feit, dat zij aan beschuldi gingen de waarde toekenden van bewijzen, gaf oud-president Truman het recht de opmerking te maken, dat de republikeinse partij nu definitief het McCarthyisme had omhelsd. Men kan het nu waarlijk senator Mc KAMPALA (Reuter) De Britse rege ring heeft Maandag haar erkenning inge trokken van Kabaka Moetesa, de Koning van Boeganda, de centrale provincie van Oeganda, en in de provincie de noodtoe stand afgekondigd. De Koning is gisteren per vliegtuig naar Engeland vertrokken. De gouverneur van Oeganda, Sir Andrew Cohen, zeide dat men tot deze stap is over gegaan omdat de Koning verklaard heeft, dat hij vastbesloten is zich tegen de be sluiten van liet bestuur van het protecto raat te verzetten, en de overeenkomst van 1900, krachtens welke Boeganda wordt be stuurd, te verbreken. Het conflict tussen de Koning en de regering berust op eisen tot zelfbestuur voor de provincie Boeganda. In de verklaring van de gouverneur werd medegedeeld, dat het verzoek om afschei ding van Boeganda van de rest van Oegan da gedaan is, vijf maanden nadat de Koning zich in het openbaar aan een tegenover gesteld beleid gebonden had. Boeganda is een. van de vier provincies van Oeganda, het is gelegen aan het Vic- toria-meer. Boeganda heeft een opper vlakte van ongeveer 66.300 vierkante kilo meter en een bevolking van 1.300.000 zie len. De hoofdstad, Kampala, is de grootste stad in Oeganda. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft Maandag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de gouverneur van Oeganda de noodtoestand in Boeganda heeft afgekondigd. Lyttelton sprak de hoop uit, dat een nieuwe Koning door de Afri kaanse staatsraad zou worden gekozen en dat de nieuwe vorst meer medewerking zou geven. Lyttelton zeide dat de afgezette vorst uit Oeganda verbannen zal worden. Hij zou echter buiten Oeganda kunnen wonen waar hij wilde. Er zou ook een geschikte finan ciële regeling voor hem getroffen worden. De voormalige Labounninister van Ko loniën, Griffiths, gewaagde van „pijnlijk nieuws uit een kolonie, die zoveel vooruit gang heeft gemaakt." Volgens Lyttelton zou er „een groot ge vaar van bloedvergieten" zijn, indien de af gezette vorst in Oeganda zou blijven wonen. Onder gejoel en geroep van „af treden" van de zijde van de Labour-oppo- sitie, zeide Lyttelton, dat de afgezette vorst een 'toelage zou ontvangen tijdens zijn bal lingschap. De thans door de Britse regering terzijde geschoven Koning is 29 jaar. Hij ontving zijn opleiding in Cambridge. Carthy niet euvel duiden, dat hij de indruk gekregen heeft, dat zijn manier van poli- tiek-bedrijven de nieuwe republikeinse mode werd. Wel probeerde president Eisenhower tot tweemaal toe wat bij te sturen, toen het hem kennelijk te gortig begon te worden, maar McCarthy moet toch het gevoel hebben gekregen, dat de republikeinen, indien zij zich onzeker zul len voelen van hun kansen in 1954, hun toevlucht zullen nemen tot de strijdmetho- de, die de naam McCarthy-isme verwor ven heeft. Het is duidelijk, dat McCarthy er niet voor voelt, dat Brownell of een ander hem zijn patent ontsteelt. In een rede, die offi cieel tegen oud-president Truman was ge richt, maar die in feite een gooi betekende naar de macht in de republikeinse partij, heeft McCarthy het wel duidelijk gemaakt, dat hij geen onverdeeld bewonderaar is van president Eisenhower en dat Amerika indien het werkelijk prijs stelt, op veilig heid en nationale eer McCarthy moet leren zien als de sterke man, die in de geest van McArthui' nationalistische glorie voor het land kan verwerven. Som migen hier hebben de indruk, dat McCarthy nu reeds een begin heeft gemaakt met zijn campagne om in 1956 candidaat te worden voor het presidentschap. Hoe dat zij (McCarthy is katholiek en dat zou zijn kansen niet groot maken), het is in elk geval een feit, dat een belangrijk republikein critiek is gaan oefenen op het beleid van president Eisenhower. Met name kon het volgens McCarthy niet door de beugel, dat Amerika steun verleent aan Engeland, een land dat handel drijft (in niet-strategisehe materialen) op China. President Eisenhower aldus verschei dene Amerikaans journalisten van gezag moet nu de handschoen wel opnemen, die McCarthy hem toegeworpen heeft. De botsing tussen de president en de senator uit Winconsin zo vaak reeds voorzien zou nu ieder moment verwacht kunnen worden. Het is mogelijk. Maar deze cor respondent acht het toch waarschijnlijker dat Eisenhower, zelfs nu McCarthy zo im pertinent naar het roer gaat grijpen, alleen wat vermanend bij zal sturen. Dat hij Mc Carthy over boord zal gooien zelfs voor een kapitein niet zulk een gemakkelijke manoeuvre lijkt mij nog altijd onwaar schijnlijk. DERTIG MENSEN VERDRONKEN PESJAWAR. (Reuter). In de Noord westelijke grensprovincie (Pakistan) is Zondag" een vrachtauto in de rivier de In- dus gereden. Dertig mensen kwamen daar bij om het leven. Slechts twee passagiers konden zich redden. In Freiburg is dezer dagen een merk waardig monument onthuld, dat herinne ringen oproept aan de zware luchtaanval van geallieerde bom menwerpers op deze stad op 27 November 1944. Op die dag kwamen honderden geallieerde vliegtui gen militaire instal laties en fabrieken op klaarlichte dag bom barderen. Een eend, ontsnapt uit een kwekerij, liep enkele ogenblikken, voordat de vliegtuigen uit de wolken kwamen sui zen, misbaar te ma ken in het centrum en gedroeg zich zo opgewonden, dat de voorbijgangers er een waarschuwing in za gen en in allerijl in de schuilkelders do ken, waardoor het aantal slachtoffers veel minder was dan anders het geval zou zijn geweest. De eend kwam om. Zij heeft nu een monu ment, volgens welks opschrift het dier: „aanklaagt en waar schuwt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lichtenberg: Het is onmogelijk de fakkel der waarheid door het gedrang te dra gen zonder iemand de baard te verzengen. Brillen introduceren: LONDEN (Reuter) Engeland heeft Maandag het quotastelsel voor de invoer van een groot aantal soorten fruit en groenten uit West-Europa vervangen door een stelsel van glijdende tarieven. Tot nu toe werd invoer van bepaalde verse en ge conserveerde agrarische producten tijdens perioden van grote binnenlandse productie verboden. Thans zal naar het Engelse ministerie van Handel bekend heeft ge maakt de invoer toegestaan worden tegen betaling van een hoger tarief dan het nor male. Tijdens perioden van geringe bin nenlandse productie zal een lager tarief worden geheven. ATHENE (Reuter). In West-Grieken land heeft zich gisteren een krachtige aardbeving voorgedaan. Naar men gelooft, zijn 200 huizen in een aantal dorpen in de provincie Akarnania beschadigd. SAIGON (A.F.P.) De radio van de Vietminh heeft de tekst omgeroepen van het vraaggesprek met Ho Tsji Minh, de leider van de Indochinese opstandelingen, precies zoals het door het Zweedse blad ..Expressen" is gepubliceerd. De radio leverde er geen commentaar op. Kort nadat radio-Vietminh dc tekst van het vraaggesprek had omgeroepen, had premier Laniel een bijeenkomst met de voornaamste leden van zijn kabinet. In de uitzendingen van radio-Moskou en radio-Peking is grote aandacht aan het vraaggesprek besteed. Ook een groot aantal Oost-Europese radiostations heeft de vol ledige tekst bekendgemaakt. Het indirecte aanbod van Ho Tsji Minh urn door onderhandelingen een cin.de te maken aan de oorlog in Indochina, is le Washington koel ontvangen. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar geven. Ambtenaren beschouwen het aanbod als een poging van het Kremlin of van Peking om de Franse vastbeslotenheid de strijd in Indochina voort te zetten, te verzwakken. Vietnamese nationalisten in Saigon heb ben zich Maandag niet ingenomen getoond met het vooruitzicht van onderhandelingen tussen de Fransen en Ho Tsji Minh. Vol gens hen is de toestand „zeer ernstig". Zij vrezen dat als Frankrijk het aanbod van Ho zou aanvaarden, een eerste gevolg zou zijn, dat de nationalisten niet meer krachtig tegen de opstandelingen zouden strijden. TORONTO (Reuter) Volgens een verklaring, gepubliceerd in het Canadese blad „Toronto Telegram", heeft Igor Gou zenko. een voormalige codeerklerk van de Sovjet-Russische ambassade in Ottawa, die in 1946 een spionnagecomplot onthuld heeft, besloten, zich niet te laten onder vragen door de subcommissie voor binnen landse veiligheid van de Amerikaanse senaat. Op Woensdag jongstleden heeft de Ca nadese regering, na een eerste verzoek van de Amerikaanse regering om een onder houd met Gouzenko te hebben afgeslagen, haar toestemming verleend na een tweede verzoek op voorwaarde van geheimhou ding. Gouzenko verklaarde Maandag dat hij de verklaring, afgelegd door de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, had gelezen. In deze verklaring werd gezegd, dat het Gouzenko.'s verant woordelijkheid was om te bepalen wat het gevolg zou zijn van een dergelijk onder houd voor het bewaren van zijn nieuwe identiteit en derhalve voor zijn veiligheid. Gouzenko is thans een Canadees burger, die onder een aangenomen naam in een dorp in Ontario woont. De verkeerspolitie van Amsterdam heeft o.a. het gehele Damrak ingericht als expo sitieruimte voor haar palen met slagzinnen voor Veilig Verkeer. Op korte afstand van elkaar staan de borden, die de weggebrui kers aan hun verplichtingen herinneren. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Maandag in het Britse Lager huis verklaard, dat de Britse regering na de jongste Russische nota hoopt, dat het mogelijk zal zijn le komen tot een spoe dige bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Hij zeide dat overleg met Frankrijk en de Verenigde Staten met betrekking tot de nota „snelle en bevredigende voortgang maakt'. Het Labour-lid Noel Baker vroeg inlich tingen over berichten over „ontmoedigende reacties in Washington" op de Sovjet-nota. Eden antwoordde: „Ik heb mededelin gen ontvangen van de regering van de Ver enigde Staten en deze schenen geenszins te bevestigen wat er zojuist gezegd is. Ik heb alle reden cm aan te nemen dat het antwoord, dat ik de Kamer heb gege ven door de regering van de Verenigde Staten zou beaamd worden." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden medegedeeld dat als de Sovjet-Unie en de Westelijke mogend heden zouden overeenkomen een confe rentie van ministers van Buitenlandse Za ken te houden, Amerika zijn principes niet zal opgeven. De mogelijkheid van zulk een confe rentie besprekende, zeide Dulles „Ik ver zeker u, dat wij de gelegenheid om bepaal de hangende geschillen te regelen, een einde te maken aan de bewapeningswed loop in het bijzonder voor wat betreft atoomwapens en de kansen op oorlog te verminderen, verwelkomen". „Maar laat ik u ook verzekeren, dat wij de conferentietafel niet zien als een plaats waar wij afstand doen van onze principes, maar veeleer als een plaats waar wij onze principes zullen doen gelden". Eerst dc E.V.G. Onze correspondent te Washington schrijft: Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tezamen Het K.N.M.I. deelt mede: Nu November voorbij is, zijn er tal van bijzonderheden mede te delen over de droogte, die eigenlijk reeds in September is begonnen. Toen viel reeds te weinig regen, maar in October en in November deed de droogte zich nog belangrijk sterker gevoelen. Alleen in 1920 zijn deze maan den nog wat droger geweest. Dit geldt dan voor dc laatste honderd jaar, waarin op vele plaatsen de hoeveelheid neerslag re gelmatig is gemeten. De plaats, die over de langste reeks metingen van de neerslag beschikt, is Hoofddorp. Deze reeks, die in Halfweg-Zwanenburg begint en lat^r in Hoofddorp werd voortgezet, dateert uit 1735 en is dus meer dan twee eeuwen oud. Ook in deze reeks zijn in 1920 de maanden October en November het droogste geweest. Andere jaren, waarin het in deze beide maanden zo weinig regende, zijn in deze reeks niet te vinden. Wel een bewijs, dat de droogte van thans als iets zeer uitzon derlijks moet worden beschouwd. De droogte is niet met veel zonneschijn gepaard gegaan. In De Bilt was de afge lopen maand op twee na de somberste No vember van deze eeuw. Ook October had zeer weinig zonnige dagen. De temperatuur is ook in November weer boven normaal geweest. In De Bilt was de gemiddelde temperatuur van de drie herfst maanden September, October en Novem ber 1 graad Celcius boven normaal cn drie graden hoger dan het vorige jaar toen de herfst koud was. met zijn naaste medewerkers terstond cri- tisch gereageerd op de verrassende nota van de Sovjet-Unie. In eerste instantie was hij daarbij overigens aanzienlijk cri- tischer dan later toen hij een wat meer welwillende houding is gaan aannemen. Die Amerikaanse reactie is inmiddels in Europa bekend en zal daar zeker een aan tal Franse en Britse staatslieden geïrri teerd hebben. De verklaring van Amerika's vrij koele reactie moet men mijns inziens vooral zoe ken in de omstandigheid dat de Amerika nen vóór alles thans de Europese Defensie Gemeenschap tot stand willen doen komen. Zou men een beslissing over de E.V.G. uit stellen tot na een conferentie met de Rus sen, dan kan men nog lang wachten. Een conferentie van de Grote Vier kan men pas beleggen omstreeks 1 Februari. Zulk een conferentie duurt al gauw zes weken en pas na half Maart zou men zich dhs als er geen andere oplossingen uit de bus gekomen zijn weer op de E.V.G. kunnen bezinnen. De Amerikanen dreigen er niet mee, maar het is hier aan ervaren waarnemers toch wel duidelijk geworden dat Amerika zich voor de keus gesteld ziet tussen E.V. G. of peripherale verdediging. Dus: of steun met materiaal en voor lange lijd nog met troepen in West-Euro pa, of een terugtrekken naar de periphe ric: naar Engeland, Spanje, Noord-Afri- ka Amerika heeft eenvoudig geen vertrou wen in de stabiliteit van basis-West- Europa, zolang het oude wantrouwen tus sen Frankrijk en Duitsland niet op demon stratieve en militair-organische wijze is opgeheven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht d |1 oo 2d c E-" t- 22 Helsinki regenbui W 9 5 2,3 Oslo licht bew W 3 5 0 Stockholm licht bew. WNW 9 6 0 Kopenhagen zwaar bew. W 9 8 0 Londen mist windstil 2 0 Amsterdam zwaar bew. ZZW 4 6 0 Brussel geheel bew. WZW 3 9 0,1 Parijs nevel windstil 8 0 Bordeaux licht bew. O 2 11 0 Grenoble mist windstil -0 0 Nice zwaar bew. NNW 5 10 0 Warschau regen WNW 7 9 0,1 Berlijn zwaar bew. W 6 8 0,1 Frankfort nevel ZZW 1 11 0 München licht bew. ZW 4 10 0 Zürich licht bew. ZO 1 2 0 Genève nevel windstil 1 0 Locarno onbewolkt O 1 0 0 Wenen zwaar bew. W 4 11 0 Innsbruck licht bew. windstil 0 0 Rome zwaar bew. ONO 2 8 0 Neerslag laatste 24 uur. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Vannacht iets zachter dan de afgelopen nacht. 2 December Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 4.16 uur, onder 14.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 December Hoog water: 12.07 en uur. Laag water: 7.28 en 19.48 uur. Woensdag 2 December Hoog water: 0.33 en 13.06 uur. Laag water: 8.32 en 20.46 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1