Tulleken was gisteravond te midden der kampioenen Een aarzelende liefde .Clowntje Rick De hockey-competitie in de promotieklassen O.'ih.daKtunta Reymes-Pronk winnen KNAC -kampioenschap Feuilleton 4 Jeugd-volleybal Volleybalprogramma Biljartuitslagen „Jan Passtoors" schaart zich achter N.W.B. Zwemmen Geen loterijen voor trainingsfonds Voetbal De schorsing van de VVV-bestuursleden Trevor Ford van Sunder land naar Cardiff City Judo Vrouwelijke eerste dan's Datum voor Ronde van Europa in het najaar Een kostelijke sigaar, zo'n Martinez Brabant Grensrit Voor de kinderen Boksen Nieuw huishoudelijk reglement voor N.B.B. Snoek mag niet tegen Pompee boksen Wilde tocht van op hol geslagen paard door Dorothy Quentin DINSDAG 1 DECEMBER 1953 99 ADVERTENTIE 9* Jan Tulleken is gehuldigd. Een groot aantal renners van vroeger en nu hebben de Haarlemmer, die tot zeven maal toe kampioen van Nederland werd, gister avond in restaurant Brinkmann in de bloe metjes gezet. Daar ivas Cor Blekemolen, daar was Piet Moeskops, Jac Brunt en George Hogenkamp, maar daar waren ook Arie van Vlietde gebroeders Gerrit en Adri Voorting. En ze hebben hem niet al leen lof toegezioaaid voor zijn grote ver diensten voor de wielersport en zijn reeds zo lang geleden behaalde successen. Neen, er waren ook de stemmen van de jongeren, die hem dank brachten boor al de nuttige adviezen en al het werk dat hij ook na zijn afscheid voor de wielersport had ge daan. We zaten met Piet Moeskops over de jarige te praten. Jan Tulleken? Zó'n vent, zó'n renner. Hij was tien jaar ouder toen we met elkaar in aanraking kwamen in de wielersport. Hij had zijn sporen op de baan al verdiend, ik was in opkomst. En dat was wel te merken ook. Ik kon heel wat keren tegen zijn rug aan kijken als we naar de eindstreep sprintten. Later werd dat an ders. Wat ook al te danken was aan de lessen die „de Tul" mij had gegeven. Voorbeeld Zo dacht Moeskops er over. En hij niet alleen. Maar ook anderen. Er was in jouw tijd eigenlijk maar één man, die bij tam- Eechtrop speelde met drie invallers tegen het de onderste plaats bezettende Tempo '34. De voorhoeden van beide in de promotie klasse B spelende elftallen ontbrak het aan schotvaardigheid; daardoor eindigde de wedstrijd zoals deze was begonnen: met een blanke stand van nulnul. De ranglijst in deze afdeling is na de eerste Zondag van de tweede helft der competitie (voor de meeste elftallen althans): HDM 9 7 15 Spirit 8 6 12 Aeolus 8 5 11 Leiden 10 4 8 Eechtrop 8 3 8 HHIJC III 8 3 6 Zuidwijck 9 2 6 Tempo '34 8 0 2 De meeste elftallen van clubs uit Kenne- merland komen met een elftal uit in de promotieklasse C. Zandvoort, dat de rode lantaarn draagt, verloor zoals te ver wachten was in Bilthoven van SCHC met drie—nul. BMHC III en HBS I ontmoetten elkaar op het veld achter Zomerzorg. Voor rust ging de strijd gelijk op en bleven doel punten uit. In de tweede helft gelukte het de linksbuiten van HBS. Th. van Rijn, twee maal de bal in het doel te schieten. Voor de rust had de aanvoerder van BMHC, L. de Roos, er een strafbully uitgehouden. De stand in deze afdeling is nu: SCHC 8 5 2 1 12 21—13 Amsterdam III 8 4 1 3 9 1010 HBS 8 3 3 2 9 11—11 Gooi II 8 3 2 3 8 16—12 BMHC III8 3 2 3 8 10— 8 Ijsvogels 8 2 3 3 7 11—12 Hilversum II 8 2 3 3 7 1013 Zandvoort 8 1 2 5 4 10—20 Het eerste elftal van Strawberries verloor in de promotieklasse D met eennul tegen Be Fair II. De eindstand was al met de rust bereikt. De eerste twintig minuten was Strawberries voortdurend in de aanval, maar het gelukte niet een doelpunt te scoren. Ook in de tweede heft van de ontmoeting ver toonde de thuisclub een groot overwicht, maar het doelpunt kwam van de stick van een der tegenstanders. In deze afdeling is de stand: Hilversum III8 6 13 Pinoké 8 5 12 HIC 8 3 8 Strawberries 8 3 7 Be Fair II 8 3 7 Alkmaar 8 3 7 Schaerw8 3 8 Kameleon 8 2 4 Dames-wedstrijden Door het meespelen van het tweede en derde elftal van BDHC aan het tournooi van de Deventer Hockeyclub ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan, heeft de hockyebond er in toegestemd om de wed strijden voor deze elftallen naar later te verschuiven. Het elftal van Strawberries speelde evenmin. Wel werd in het Heemsteedse Sportpark de strijd gestreden tussen de beide Heem- steedse dames-hockeyelftallen van Alliance en Rood Wit, In de eerste helft gaf Rood Wit de gastvrouwen goed partij. In de twee de helft stelde mejuffrouw J. Neelissen de overwinning voor Alliance evenwel veilig door uit samensnel met de vleugelspeelsters en een keer zelfs na een fraaie soloren drie maal de bal in het doel van Rood Wit te schieten. Met deze overwinning behaalde Alliance weer twee winstpunten en staat nu boven aan de ranglijst met vijftien punten. Het heeft een voorsprong van vier punten op Strawberries en zes punten op Amersfoort welke elftallen Zondag niet sneelden en een wedstrijd minder dan Alliance hebben gespeeld. In de afdeilng B, waar vier elftallen van clubs uit Kennemerland in spelen, is de stand: Alliance 8 7 15 Strawberries 7 5 11 Amersfoort 7 4 9 Hilversum n 8 3 7 Pinoké 8 2 7 Kampong 7 2 5 BDHC III7 1 4 Rood Wit 8 1 2 demwedstrijden naar behoren wist te stu ren, zei Cor Blekemolen, oud-wereldkam pioen, die sprak als voorzitter van de „Oude Gloriën". En die man was jij. We hadden eerbied voor je kunnen, je men taliteit en je altijd goede voorbeeld voor de jongeren. Net zo veel eerbied als wij nu nóg voor je hebben. Als cadeau van alle oude collega's over handigde hij daarna een enveloppe met in houd aan de jarige. Tevens deed Bleke molen de voor Tulleken verheugende mededeling dat een grote rijwielfabriek in Nederland de jarige een splinternieuwe sportfiets zou sturen als verjaardags cadeau. Om nog eens een keertje naar hartelust te sprinten op de Zeeweg, zei Blekemolen. De voorzitter van de Haarlemse Sport vereniging „De Kampioen" J. Engel sprak zijn dank uit namens alle leden voor wie Tulleken altijd zo'n grote steun was geweest. Hij bood het trouwe Kampioen-lid behalve een enorme kist sigaren ook het ere-lidmaatschap van de vereniging aan. Dat we je nog maar lang op onze wedstrij den mogen zien, was zijn wens. Woorden van dank, woorden van be wondering, ze waren vele. De voorzitter van de sportcommissie van de Koninklijke Wereldkampioen Arie van Vliet schudt de jarige Jan Tulleken de hand. Van links naar rechts: Piet Moeskops, jhr. G. Bosch van Drakestein, Jan Tulleken, Jac. van Egmond, Cor Blekemolen en Arie van Vliet. (Foto hieronder) Vooreen GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Nederlandse Wielren Unie sprak ze uit, maar ook de directeur van het Olympisch Stadion, de heer J. Bessem, die Tulleken de bronzen plaquette schonk van het Sta dion als dank voor zijn vele werk bij wie lerwedstrijden, de oud-Haarlemmer Kees Pruis met wie Tulleken vroeger samen had gefietst en geworsteld, en verder de direc teur van de Touring Zandvoort, de heer J. Th. Hugenholtz, de oud-amateur kam pioen van Nederland, jhr. G. Bosch van Drakestein, Jan de Jager, die met Jan Tul leken kampioen was geweest op de tan dem, Van der Wiel, Niiland, Stouten, de Haarlemmer die ook als loper en schaat senrijden uitblonk, Piet Moeskops, Jac van Egmond, Bontekoe, Velleman, Van Mee- telen, Storm en wie al niet meer. Zij allen hadden bewonderd en bewonderden nog steeds de man, die door zijn prestaties en optreden zo'n goede propagandist was ge weest voor de wielersport. Toen de jarige moest bedanken, kon hij haast geen woorden vinden. Ik wist wel dat ik vrienden had van vroeger, zei hij. Maar dat het er zovele zouden zijn had ik nooit verwacht, 't Is een grote dag voor me geweest. Aan het diner dat op de huldiging volg de hebben de kampioenen en oud-kam pioenen daarna nog lang „nagereden" in gesprekken, waarbij de jarige Jan Tulleken uiteraard niet zelden het onderwep van het gesprek was. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond is er toe overgegaan de jon gens en meisjes tot en met 14 jaar in de ge legenheid te stellen de volieybalsport te beoefenen. Nu kan de jeugd iedere Zaterdagmiddag van 26 uur in de HBS B aan de Volders gracht in Haarlem bijkomen. Er is reeds een tiental teams samengesteld die een proef- competitie gaan spelen. Deze proefcompetitie, die 5 December begint, start met de volgende wedstrijden: BeatrixHVS 2, VeloxBeverwijk, Bloe- mendaalDie Daeckse en HVSDie Raeckse 2. In het Krelagehuis wordt Woensdagavond de volleybal-competitie voortgezet. Bijzon dere aandacht vraagt de strijd tussen HVS en CIOS. Die Raeckse nog zonder verliespunt zal verder weinig tegenstand van PSCB ondervinden. Bij de dames kan het soanning brengen in de strijd OSSVCK. Die Raeckse zal geen moeite hebben met HBC. Het programma luidt verder: Dames: Gios—OG; HBC 3—AVC; VCR— Die Raeckse 2; Velox 2Ramplaan: Rap. 2. —HVS 2; Die aReckse 4—OVRA 2; Stampers —HVS 3. Heren: PWN—PSVH 2; HSV 4—Spaame- stad; VCK—HVS 3; Brandweer 2—Ramp laan: Die Raeckse 2Gios; StampersVelox 2; PWN 2Leonidas. De uitslagen van de in de biljartcompetitie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken gespeelde wed strijden luiden: A-klasse: KR I—Centrum 44: Telescoop H. West 08; DuvelshoekKR II 62; SEGZandvoort 8—2. B-klasse: Kampervest IIBW 00; H. WestCentrum 26; Oosten IIDWO II 6—2; DWO I—Kampervest I 3—5; Kenne merlandOosten I 53. C-klasse: CentrumH. West I 80; Zand voortKR I 4—4; H. West II—Kennemer land 8—0 KR II—Oosten 2—6; DWO—Te lescoop 4—4. D-klasse: Kampervest IIDWO 53; SEG H. West 'I 2—6; KR—Kampervest I 44; H. West IIKennemerland 71; Telescoop Zandvoort 26. De wandelsportvereniging „Jan Passtoors" in Haarlem heeft vorige week haar jaar vergadering gehouden. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. W. Schorfhaar. Deze gaf in zijn openingswoord een overzicht van het werk van de vereniging over het afgelopen jaar. De Bollentochten hadden niet te klagen over gebrek aan belangstelling en de twee de tocht welke werd gehouden onder de naam „Mooi Kennemerland" mocht toch nog zeshonderd deelnemers boeken. De diverse verslagen werden alle goed gekeurd en de aftredende bestuursleden werden herkozen. Ook het conflict N.W.B.N.B.v.L.O. werd besproken. Als één der oudste wan delsportverenigingen in Nederland stelde „Jan Passtoors" zich achter de Nederlandse Wandelsport Bond en verder vond zij de houding van de regering in het wandel sportconflict de juiste. De secretaris van de Britse Zwembond heeft zijn afkeuring uitgesproken over de idee om met sweepstakes, loterijen, ver lotingen e.d. gelden in te zamelen voor een trainingsfonds voor Britse zwemmers met het oog op de Olympische Spelen in 1956. Hij noemde deze wiize van geld bijeen brengen „verwerpelijk voor een organisa tie van onze standing". Het onderwerp kwam ter sprake tijdens een bestuursvergadering van de Britse Zwembond toen over de oprichting van een trainingsfonds voor de Spelen van 1956 werd gediscussieerd. In het bestuur bleken de meningen over een en ander verdeeld. ADVERTENTIE DAMES TWEED REGENJASSEN In een vergadering hebben de zeven ge schorste bestuursleden van VVV hun func ties neergelegd en de bescheiden overgedra gen aan drie bestuursleden, die niet wegens overtreding der amateursbepalingen van hun functies zijn uitgesloten. Zij zullen met de d-oor de KNVB aangewezen mentor, de heer J. Hornix uit Nuth (vroeger bestuurslid van VVV) voorlopig de bestuurszaken behartigen en trachten een nieuw volledig bestuurs college' te formeren.. De heer Hornix heeft de taak voor onbepaalde tijd op zich ge nomen. Hij zal echter zijn functie neerleggen als een nieuw VVV-bestuur blijk geeft „de reglementen van de KNVB te kunnen na leven". Trevor Ford, midvoor van het elftal van Wales en van Sunderland, is door laatst genoemde club overgedaan aan Cardiff City voor een bedrag dat naar verluidt niet ver onder de 30.000 pond blijft. Na deze overgang kan Ford zich de kostbaarste speler van de Engelse league noemen. Voordat hij drie jaar geleden naar Sunderland ging had hij voor Swan sea Town en voor Aston Villajj gespeeld. Met zijn transfers is in totaal een som van bijna 70.000 pond gemoeid geweest. Zaterdag en Zondag zijn in Amsterdam examens gehouden voor de hogere judo graden. Zaterdag kwamen dertig candida- ten voor de zwarte band (eerste dan) op de mat, waarvan er twintig met succes het examen aflegden. Tot hen behoorden drie dames, die als eersten in Nederland deze graad behaalden. Mevrouw Tiny Koning- Dekker presteerde het zelfs met de beste cijfers van alle candidaten uit de bus te komen. Van de zeven candidaten voor tweede dan slaagden er vijf, waaronder P. van der Geest (Haarlem). De data van de Ronde van Nederland zijn door het kalendercongres van de Union Cycliste Internationale vastgesteld op 26 April tot en met 2 Mei van het volgend jaar, data die samenvallen met de 6e internatio nale Tulpenrallye. Op het kalendercongres moest beslist worden, welke data zouden kunnen worden gereserveerd voor de nieuw geschapen Ronde van Europa. Toen Leulliot, de initia tiefnemer van de Ronde aan het woord kwam om een uiteenzetting te geven van de bedoe lingen, bleek, dat deze étappewedstrijd door acht landen zal gaan, n.l. Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk. De finish zou in Straatsburg zijn. Van de zijde van de nationale wielerbon den van België, Luxemburg en Nederland werd er op aangedrongen, dat deze Ronde van Europa niet in April of Mei zou worden gehouden. En toen kwam men voor deze nieuwe ronde terecht in de tweede helft van September, waarbii voorlopig als data wer den aangenomen 21 September tot cn met 2 October. Enkele data van de klassiekers werden als volgt vastgesteld: 4 April Ronde van Vlaan deren; 11 April ParijsRoubaix; 25 April ParijsBrussel: 26 April2 Mei Ronde van Nederland; 22 Mei13 Juni Ronde van Italië: 2630 Mei Ronde van België; 8 Juli—-2 Augustus Ronde van Frankrijk; 5 Septem ber BordeauxParijs; 21 September2 Oc tober eventueel Ronde van Europa. Voor de amateurs: 26 Juni4 Juli Route- te France. ADVERTENTIE Rook hem met aandacht en met langzame, genietende trekken. Dan bent U zeker van een uur genot, zoals al leen een edele sigaar U kan geven. De Brabant-Grer.srit heeft een goede reputatie op het stuk van opzet, organisa tie, uitvoering en sfeer. En de 10de rit, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en voor een deel Zaterdagmorgen "is gehouden, is wat al deze punten betreft zeker niet uit de toon gevallen. De tocht was als altijd schitterend voorbereid, alles liep vlot van het begin tot het eind, en de ongeveer 130 deelnemende ploegen hebben onder de gunstigste omstandigheden de zware proef van rijvaardigheid en kaartleeskunst zwaar, want het gold hier een nonstop-rit van 13 uren over een afstand van 488 kilo meter kunnen afleggen. Het karakter van deze 10e editie ver schilde nogal wat van de meeste die er aan vooraf zijn gegaan. De watersnood van het begin van het jaar noodzaakte de RAC- Zuid niet alleen de reeds vastgestelde da tum naar November te verschuiven, maar beperkte tevens haar opera tie-terrein in het eigen land. Bovendien is daar art. 24 van de nieuwe Wegenverkeerswet dat in de interpretatie van het departement van Waterstaat de organisatoren van dergelijke tochten aansprakelijk stelt voor de even tuele schade toegebracht aan wegen, vee, afsluitingen, zonder dat in de kwestie van de schuld reeds een beslissing is gevallen. De RAC-Zuid besloot om al deze redenen de tocht geheel in België te laten rijden. De rit werd gewonnen door het koppel Deecourrech-Staal op Peugeot voor Hei- dendahl-Van den Hoorn eveneens op Peu geot. De rit telde ook voor het kampioenschap betrouwbaarhordsritten van de K.N.A.C. Het koppel Reymes-Pronk had aan zijn tiende plaats genoeg om dit kampioenscnap te winnen. Dat was een lelijke vergissing: Seppo schrok geweldig, toen hij zag dat hij de ver keerde voor had. Hij had niet gedacht, dat het weieens 'n ander kon zijn dan de jongens.' Maar niet alleen kreeg tante Liezebertha daar onverwacht de straal water in het ge zichtze schrok er zo van, dat ze het dekschaaltje, dat ze droeg, uit de handen liet glippen; en met een harde slag viel de schaal in scherven op de grond! „Jou deugniet!", zei tante Liezebertha. „Daar heb je me wat moois geleverd. Nou is een van m'n mooie schalen kapot!" Ze was heel erg boos. Seppo keek beduusd naar de stukken op de grond. Zo had hij het niet bedoeld. „Ga onmiddellijk naar je kamertje, én kom er de hele middag niet vandaan, bengel!", zei tante Liezebertha. Seppo dorst geen woord te zeggen, want hij zag wel, dat tante Liezebertha verschrik kelijk kwaad was. Hij ging stilletjes naar boven. En daar zat hij nu de hele middag nijdig voor zich uit te kijken. Zijn plagerij was verkeerd uitgevallen, en nu had hij er straf voor. Hij vond het erg vervelend, daar maar stil te zitten in zijn eentje; maar hij durfde het kamertje niet uit. Aan tante Liezebertha's gezicht had hij duidelijk gezien, dat ze er geen grapje van maakte. In een buitengewone algemene vergade ring, die onder leiding stond van de voor zitter van de Nederlandse Boksbond, de heer M. S. van de Braak, hebben de lederi Zondag een nieuw reglement aangenomen. Een belangrijke wijziging op technisch gebied is het instellen van een nationale technische afdeling. Hiervan zijn lid alle instructeurs, scheidsrechters, juryleden, tijdwaarnemers, omroepers en wedstrijd administrateurs. Zij moeten uit hun midden een bestuur kiezen van acht personen. De N.T.A. wordt de algehele leiding van het wedstrijdwezen opgedragen. Zij behan delt alle technische aangelegenheden van de N.B.B. Voorts kiest de N.T.A. de leden van de nationale technische commissie en de districts technische commissies. Zij wijst de instructeurs aan, die als verzorgers van amateurboksers de buitenlandse reizen meemaken. Nieuw in dit huishoudelijk reglement is ook de bepaling, dat scholen geen lid meer kunnen zijn van de bond. De scholen zullen dus een vereniging moeten vormen met een bestuur. Een vereniging kan als lid worden aangenomen als zij tien leden heeft, waar van er vijf wedstrijdbokser zijn. In het vervolg zal ook aan amateurboksers bij overtreding van reglementaire bepalingen een geldboete kunnen worden opgelegd. Hef bestuur van de Nederlandse Boks bond heeft besloten de Nederlandse kam pioen in het halfzwaargewicht Wim Snoek geen toestemming te geven om op 9 De cember in Londen uit te komen tegen Yolande Pompee uit Trinidad. Het bonds- bestuur heeft dit besluit genomen omdat het Snoek nog niet rijp genoeg acht om tegen een bokser van dergelijke kwalitei ten uit te komen. Toen Jack Solomons, de Londense pro motor, dit vernam, toonde hij zich zeer verbaasd. „De Britse Boksbond bemoeit zich thans met het geval", vertelde Solo mons en hij ging verder: „Het is belache lijk deze wedstrijd bij voorbaat als een ongelijke strijd te beschouwen. Wanneer de Britse Boksbond dit zelf ook maar een ogenblik had verwacht, had de bond zelf nooit toestemming gegeven". Naar de secretaris van de Britse Boks bond, Teddy Waltham, heeft medegedeeld, zou de Nederlandse Boksbond de kwestie nog eens willen bekijken. Naar aanleiding hiervan verneemt het ANP van de technische commissie van de N.B.B., dat het eenmaal genomen besluit Snoek te verbieden tegen Pompee uit te komen, zal worden gehandhaafd. Toen een Haarlemse groentekoopman op de Friese Varkenmarkt de lantaarns van zijn groentewagen wilde aansteken schrok het paard zo van de brandende lucifer, dat het de Parklaan op galoppeerde. De groen teman trachtte de wagen nog in te halen, maar hij moest het tegen het paard afleg gen. In de Jansstraat zag een 26-jarige voorbijganger kans om achterop de wagen te klimmen en het paard in de Zijlstraat tot stilstand te brengen. 7) Ze kon zich levendig voorstellen hoe Logan dat met tact zou doen, maar naar het vrolijke gesprek van nu te oordelen, was alles tussen hem en de acteurs nog pais en vree. „Gavin, ouwe jongen, is het wérkelijk waar, dat we al over veertien dagen naar Nieuw Zeeland gaan?" „Je had ons wel eens wat eerder kun nen waarschuwen, kerel!" „Ik heb niéts om aan te trekken, wérke lijk niets! Krijgen wij alles? Het Sadler's Wells Ballet heeft toch óók alles gekre gen?" „Daar zou ik maar niet op rekenen", zei Gavin, en hij grinnikte naar June Cora, het jongste lid van het gezelschap. „Dus we moeten zélf voor alles zorgen? Maar onze toneelkleren krijgen we toch wel? Wat moeten we daar overigens dra gen? Ik heb er geen idee van". „Precies hetzelfde als wat je hier draagt. Probeer er niet dwazer uit te zien dan je nu al doet, June. Nieuw Zeeland lijkt hele maal niet op Calcutta of zo'n uitheemse plaats". Mary Abbott, die June een beetje in het ootje had genomen met haar soms wel érg vreemde kledij, zat op een wankel stoeltje en haalde uit een omvangrijke tas een breiwei kje. Ze was al over de vijftig en beroemd om de vele rollen van herto ginnen e.d., die zij al over het voetlicht had gebracht. Haar man, John, stond ach ter haar, met de rechterhand op de rug leuning van 't wrakke stoeltje. Deze hou ding was voor hem een tweede natuur ge worden. Van z'n gezicht kon jc- al aflezen, dat hij veertig jaar lang koningen, kanse liers, bisschoppen en butlers had gespeeld. Zelfs in deze naargeestige omgeving ging er waardigheid van hem uit, een waardig heid, die nog versterkt werd door zijn grijze haardos. Iedereen wist dat het gezel schap vroeger van de Abbotts was geweest en dat het was misgelopen tijdens de moei lijke jaren. Valentine Herrick was toen zo moedig geweest het gezelschap over te ne men door hen uit te kopen. Hij bracht er weer vuur en kracht in. Het ble§f een klein gezelschap, maar op een hoog peil. Daar Valentine het niet over zijn hart had kunnen krijgen, de Abbotts verder maar aan hun lot over te laten, had hij hen ge vraagd te blijven. Groot waren hun acteer talenten zeker niet, maar zij konden, bin nen het raam van hun kunnen ongetwij feld levendig en reëel spelen. En hun kal merende en nimmer tanende invloed op de jongeren kwam Herrick zeer te pas met al dat reizen en trekken. Daar zij verheugd waren, dat Herrick hen gehouden had, droegen zij hem geen kwaad hart toe. Dat Valentine alléén met groot doorzettings vermogen het gezelschap weer succes op succes geschonken had, deed aan hun ge voelens van dankbaarheid niets af. Maar tóch hadden zij nog steeds het gevoel dat het gezelschap van hén was „Ik geloof dat Val ons wel wat eerder had kunnen waarschuwen, ouwe jongen", zei John Abbott met een waardige en verwijtende klank in zijn stem. Gavin wist dat Val zélf nóóit zo zou spreken! „En ik wilde graag weten", zo ging de statige Abbott verder, „wat we gaan spelen. Als we met de rollen niet in zouden kunnen stemmen, zouden we wel eens verstek kun nen laten gaan. Juist vorige week kreeg ik van de B.B.C. een pracht-aanbod!" Gavin, die maar al te goed wist, dat John bij het toneel zou blijven totdat zijn benen hem niet meer zouden kunnen dra gen en zijn stem te zwak zou zijn gewor den, kon een glimlach nog maar net be dwingen. Toneel was alles voor Abbott en alleen op de planken voelde hij zich ge lukkig. „Heel aardig gezegd, John, maar ik ge loof wel, dat je in je nopjes zult zijn met je rollen. En nu we met de boot gaan, hebben we vijf weken om te repeteren. Een zee van tijd". „Maar wat geen we spelen?" Everitt Will's prachtige diepe stem klonk als een trompet, een tikje ongeduldig en een tikje verlangend. De anderen hadden op deze vraag gewacht. Het gebabbel stierf weg. Zelfs de mensen van de technische staf en de tweelingen hielden hun mond. De twee lingen waren Johnny en Alan Burley, vijftien jaar oud. Zij waren juist bezig de oude, vervallen piano te onderzoeken, daarbij luid commentaar gevend. In de van verwachting als het ware trillende stilte hoorde men op de ti-ap iemand met een volle bariton-stem vrolijk neuriën. Gavin grinnikte even. Valentine Herrick wierp de deur op het psychologisch juiste rpoment open om Cor nelia binnen te laten gaan. En hij deed het op de charmant-dramatische manier, die hom zo eigen was geworden Valentine glimlachte toen iedereen een kreet uitte, waar men „eindelijk" in zou kunnen ho ren. Rosemary verwachtte zo half en half dat de mannen zouden opstaan en dat de vrouwen een reverence zouden maken In haar hoekje, half verborgen achter dat oude gordijn, hield zij haar adem in en staarde gefascineerd naar Val en Cornelia. Zij had Valentine in haar leven alleen nog maar op het toneel gezien, en ze had zich al voorbereid op een kleine teleurstelling. Maar zowel Val als Cornelia waren zeker het aankijken waard, zelfs zonder make-up en zonder toneelkleren Cornelia, die telkens weer glimlachte, was al gauw aan 't babbelen met Mary Abbott. Ze had hoog-blond haar een geschenk van de natuur en niet van de kapper! en een room-blanke huid, die in advertenties voor zeep zonder twijfel „magnolia" genoemd zou worden. Haar ogen waren opvallend groot en bruin. Ondanks het oude mantelpakje dat ze droeg, zag Rosemary direct, dat ze een uitstekend, welverzorgd en bijzonder aan trekkelijk slank figuurtje had. Maar het meest opmerkelijke van Cornelia was wel dat ze steeds iets lieflijks scheen uit te stralen, dat ze op een geheimzinnige ma nier scheen te gaan gloeien, als ze dicht bij Val stond. Valentine stond met zijn vijfendertig jaren al op het toppunt van zijn carrière, zelfs ondanks het feit, dat hij nog nooit en te nimmer in een film was opgetreden En ook in het West End, het Lon dense toneel-dorado voor iedere acteur, trad hij maar zelden op. En toch was hij een groot acteur, een héél groot acteur! De weinige keren, dat hij op Londense planken stond, was de zaal steeds uitver kocht geweest en het publiek had hem her haaldelijk terug geroepen. Ja, Valentine Herrick werd bewonderd! En met recht! Maar ook in de provincie was het enthou siasme steeds groot: uitbundiger dan in de stad, oprechter, eerlijker. Ondanks zijn vijfendertig jaren had hij al een hechte traditie gevestigd. Valentine Herrick betekende groot toneel! Rosemary, die als het ware steeds van Val's spel „gedronken" had en die vooral „De Gouden Roos" in haar herinnering had gegrift, staarde ademloos naar hem, over lopend van bewondering. Ze leek wel een meisje van een jaar of zestien, dat met steeds sneller kloppend hart reeksen foto's van „haar" filmheld aan 't bekijken was.. Hij was een hoofd groter dan Cornelia. Z'n gezicht was gevoelig, levendig en kon in een dozijn minuten evenveel verschil lende gemoedsaandoeningen uitdrukken. Nu, op dit ogenblik, lachte hij en schudde de handen van allen. Hij was kennelijk bijzonder vrolijk en opgeruimd gestemd. Doch onder al die vrolijkheid merkte Ro semary toen iets ernstigs in hem op. On danks zijn gelach en opgewekt gepraat was er een uitdrukking op zijn gezicht, welke grote geestelijke kracht verried. De kracht van zijn persoonlijkheid voelde Ro semary als het ware door het zaaltje heen naar zich uitstralen. Zijn haar was don ker met een roodachtige glans en zijn hel der blauwe ogen vertelden haar veel van. zijn innerlijke kracht. Plotseling dacht ze aan de woorden „Colour by Technicolor" hij leek met dat rossige haar en die fel-gekleurde ogen op een held uit een kleurenfilmToen trachtte ze de grote indruk, die Val op haar gemaakt had, van zich af te schudden. Ze was zelf bijna al een actrice en dan mocht ze toch niet zo in adoratie vervallenResoluut be gon ze dus verder te lezen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6