Optimisme en pessimisme wisselen elkaar af ten aanzien van de visserij Nog steeds op zoek naar een eigen stijl Havenberichten 7 IJMUIDENS RAPPORT Noord- en Zuidzij drijven steeds verder uiteen IJmond-teams in de zaal en op het veld Geslaagd feest in Dyckmanstraat "Brieven aan de redactie „TWEE DUIZEND JAAR WONEN" Nieuwe kustvaarder SVIJ boekte eindelijk weer een overwinning P. v. d. A. vormde twee Fakkeldragersclubs Waterloo verloor P. DE GROOT „Bedelen" voor het jeugdwerk Slechte beurt Geslaagd Sint Nicolaasfeest Watervliet" Slechte dag voor hockey- elftallen van Strawberries Personeelsvereniging speelde „Maaike" van Sint Nicolaas-veldloop van Suomi groot succes Santpoortse postduiven- show in voorbereiding DINSDAG 1 DECEMBER 1953 Over het algemeen is men geneigd te menen dat de ontwikkelingsgang in het visserijbedrijf achteruit gaat. Als regel is dit echter een waardering, die voort spruit uit zuiver persoonlijke gevoelens. Ter illustratie van dit laatste kan dienen, dat men in de regel aanneemt en uitspreekt, dat er „vroeger" een veel grotere aanvoer van verse vis was dan tegenwoordig het geval is. Onder „vroeger" wordt dan verstaan het eerste gedeelte van de 30 a 50 jaren in het verleden, welke de huidige generatie van bedrijfsmensen kan overzien. Wanneer men dit gevoelen toetst aan de werkelijke cijfers, dan springt de onjuistheid er van onmiddellijk in het oog. Ten opzichte van de grote zeevisserij blijkt pessimisme ten aanzien van werkelijke aanvoeren en aanvoermogelijkheden niet gerechtvaardigd te zijn, maar voor het be drijf kan dit in het algemeen wel gelden. Twee partijen ontgroeiden elkaar Een van de meest frapperende verschijn selen in het bedrijf is wel de snelle wijze, waarop de aanvoerzijde van de grote zee visserij en de binnenlandse afzet voor directs consumptieve doeleinden gedurende de laatste jaren van elkaar af zijn gegroeid. De directe binnenlandse afzet is niet meer van zo grote betekenis voor de grote zee visserij (en andersom!) als dit vroeger het geval was. De aanvoercapaciteit van de 25 a 30 stoom- en motortrawlers, welke de grote zeevisserij uitoefenen, is blijkbaar met het aanbrengen van 20 a 25 millioen kg. verse haring, 8 a 10 millioen kg. verse makreel en ongeveer 10 a 12 millioen kg. andere soor ten zeevis, uitgeput. Dat zal zeker het ge val zijn, zolang deze vloot zich blijft ont houden van het uitoefenen van de verre visserij. Binnenland secundair Uit deze aanvoercapaciteit blijkt wel, dat, wat de afzet betreft, in de huidige situatie de grote zeevisserij voor verreweg het be langrijkste gedeelte is aangewezen op de industrie, voor een minder belangrijk ge deelte op de export en de ambachtelijke bedrijven van rokerij en inlegggerij en maar voor een betrekkelijk gering gedeelte op de directe binnenlandse afzet. Als enig lichtpunt bij dit laatste kan worden opge merkt, dat het binnenlands verbruik zich beweegt in de richting van het gebakken product. Het sluitstuk van het geheel vormt het afvloeien van de overschotten naar de vis- meel-industrie. Het is echter noch voor de handel, noch voor de rederij wenselijk, dat dit sluitstuk een te grote omvang zou gaan aannemen. Dit losraken van de binnenlandse afzet en de aanvoer van de grote zeevisserij onderling is een minder gunstige situatie genoemd. Er. bestaat evenwel altijd en er zal blijven bestaan een zekere correlatie tussen het binnenlandse prijspeil en het kostenniveau. Weliswaar heeft de Korea- hausse in de materiaalprijzcn gedurende de zeer recente jaren geleerd, dat deze ver houding van haar onderlinge afhankelijk heid door de gebeurtenissen van buitenaf kan worden verstoord, maar een verschijn sel als dit zal altijd een tijdelijk karakter dragen. Deze correlatie kan echter niet als blijvend worden aangenomen voor de in ternationale prijsverhoudingen en het eigen kostenniveau. Vrijere loonvorming gewenst Bovendien biedt een ongetwijfeld komen de, vrijere loonvorming betere mogelijk heden voor de afzet van vis in eigen land binnen het raam van de consumptieve uit gaven voor voedings- en genotmiddelen, tegenover de huidige situatie van een be heerst loonpeil, dat verreweg het grootste gedeelte van onze bevolking noodzaakt het huishoudbudget in afgepaste onderdelen te besteden. Daar komt tenslotte nog bij, dat, moge het verbruik van vis in ons land niet groot zijn, dit verbruik toch een zeker con stant karakter draagt, dat binnen de gren zen der redelijkheid een bepaalde waarborg biedt voor afzet. Het is thans zo, dat het wel en wee van de grote zeevisserij in grote mate afhan kelijk is van het bestaan en het voortbe staan van een tiental conservenfabrieken en een viertal vismeelfabrieken. Daarnaast is de export van niet onbelangrijke beteke nis, maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat alleen een bepaald kwaliteitspeil naast het aanwezig zijn van een soepele aanpas singsmogelijkheid aan het buitenlandse Voor de zaalhandbalcompetitie in het RAI-gcbouw brachten het eerste dames- en het eerste herenteam een bezoek aan Amsterdam om hun wedstrijden respec tievelijk te spelen tegen Aalsmeer-dames en Aalsmeer 2-heren. Voor het IJmond-damestcam had de strijd overigens eenzelfde afloop als vorige week. Nu ontging de Velsense dames ook de overwinning, omdat Aalsmeer in de laatste minuut de gelijkmaker scoorde. De dames uit de bloemenstad verdienden dit gelijke spel overigens. Zij waren de hele wedstrijd sterker en demonstreerden een flinke veldmeerderheid. Het was echter aan de IJmond-doelverdedigster T. van Duyvenbode te danken dat haar ploeg tot vlak voor het einde de leiding behield om tenslotte toch te moeten zwichten (1-1). De IJmond-heren leden opnieuw een nederlaag, nu tegen de Aalsmeer-reserves. IJmond was echter verzwakt omdat de ploeg wegens een misverstand een speler miste. Dit was ook het enige aan te voeren excuus voor de 9-1 uitslag. Op het veld speelden alleen de IJmond 2- dames van de Senioren hun wedstrijd tegen de aanstaande kampioensploeg Rapiditas uit Haarlem. Dat deze wedstrijd weer een nederlaag zou worden werd verwacht en tegen de zeven Haarlemse doelpunten was IJmond 2 zelfs niet in staat de eer te red den (7-0). Wegens omstandigheden werd de wed strijd heren IJmond 2Beverwijk uitge steld. De IJmond-jeugd deed het opnieuw goed. De jongensploeg maakte met 7-0 het Haar lemse HOC-team slachtoffer, om daardoor onbedreigd de leiding te behouden. De meisjes van IJmond hadden in Heem stede tegen de gelijknamige ploeg evenmin veel moeite en wonnen met 4-1, zodat ook zij de kampioenskansen behouden. fluctuerende prijspeil deze export in de ge legenheid zal kunnen stellen de concurren tie met het buitenland vol te houden. Temeer bevreemdend Men heeft uit de kringen van de reder geen enkel argument willen aanvaarden van de zijde van de handel en de industrie ten opzichte van de vaststelling van de hoogte van de opvangprijzen. Dit is temeer bevreemdend, daar de afhankelijkheids positie van de rederij ten opzichte van de industrie veel groter is dan de afhankelijk heidspositie van de industrie ten opzichte van de rederij. 1-Iet aanwezig zijn van de grote of zeer grote visserij vloten in de ons onmiddellijk omringende landen zal de in dustrie altijd in de gelegenheid stellen de benodigde grondstof met een slechts zeer kleine kostenverhoging uit het buitenland te betrekken. Te hoge opvangprijs Dat tenslotte een (geringe) matiging in de vaststelling van de hoge opvangprijs voor de verse haring is bewerkstelligd door een persoonlijk ingrijpen van de minister, is, behalve beschamend voor de colleges van overleg, kenmerkend voor de situatie in dit bedrijf. De vrees, dat de schijnbaar onoverbrug bare tegenstelling, welke er bestaat ten aanzien van het te voeren prijsbeleid ten slotte zal voeren tot een afbrokkeling van aanvoer en afzet, is zeker niet ongegrond. Welke bezwaren er ook zijn aan te voe ren tegen de afsluiting van het Russische haring-contract, vast staat dit wel, dat het bestaan van de mogelijkheid van afzet van een zo belangrijke hoeveelheid gezouten haring naar Rusland, de grote zeevisserij gedurende 1953 bewaard heeft voor het torsen van de last der mededinging, welke het verbeterde type motor-logger in de toe komst ongetwijfeld deze tak van visserij zal aandoen. Uitwijkmogelijkheden De uitwijkmogelijkheden zijn in dit laat- Tol nu toe is het niet gelukt om Ie komen tot een constructieve samenwer king in ons visserijbedrijf tussen de rederij enerzijds, en de handel, industrie en verwerking anderzijds. Zelfs kon niet worden ontkend, dat integendeel in sommige opzichten de tegenstellingen zich heben toegespitst. Nu is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de aanwezigheid van tegenstellingen, zelfs van scherpe tegenstellingende be- drijfskringen zouden prikkelen tot een grotere energie, welke het visserijbedrijf ten goede zou komen. Anderzijds echter zou de mogelijkheid zich kunnen voor doen, dat de bestaande tegenstellingen resulteren in een destructieve werking, welke de aanvoer- en afzetkant van het bedrijf doet afbrokkelen. Een derde mo gelijkheid is, dat de tegenstellingen van weinig invloed zijn en dat de ontwikke ling in het visserijbedrijf uitsluitend be heerst wordt door de algemene gang van zaken in ons maatschappelijk bestel. In al deze gevallen echter overheerst de vraag, in welke richting het visserij bedrijf zich thans ontwikkelt en, al moet worden toegegeven, dat deze vraag moeilijk te beantwoorden is, het zoeken naar een gefundeerd antwoord er op is ongetwijfeld de moeite waard. Dit is ge probeerd in een rapport van de heer C. Koster Jzn te IJmuiden, waaruit wij het voornaamste hierbij en in volgende pu blicaties weergeven. ÖOC*XXXXXX*X)COOOOOCX>COOOOOCOOOOOOCCCOOCOOOCCO(XCCOCOOOCÖ ste geval voor de vloot van de grote zee visserij gering. Gelet op het feit, dat de huidige vloot de uitoefening van de verre visserij blijkbaar niet met een redelijke kans op succes vermag uit te oefenen, mede gelet ook daarop, dat voor een zeer be langrijk deel de afzet van de hoofdproduc ten van aanvoer door deze vloot, namelijk verse haring en makreel, een vrij smalle basis tot grondslag heeft, is de conclusie ge wettigd, dat de grote zeevisserij gedurende het recente verleden een vrij snelle achter uitgang heeft ondergaan en dat de positie van deze tak van visserij uiterst kwetsbaar geworden is. Natuurlijk wordt met belangstelling uit gezien naar de aard van de aangekondigde overheidsmaatregelen op het gebied van de visserij, en men vraagt zich af welke nieu we impulsen deze maatregelen aan het be drijf zullen vermogen te geven. m Tussen de hooggeroemde „glazen palei- ndie als moderne woonsteden dit jaar het hernieuwde IJmuiden verrijzen en het ,,huis en haard" van onze voorouders zo ongeveer twee duizend jaar geleden ligt een hemelsbreed verschil. Hoe de evolutie in de woningbouw zich voltrok heeft dr. A. Melchior gisteravond in het Cultureel Cen trum voor een aantal leden van het I.V.A.O. en enige belangstellenden in boeiende ver teltrant uiteengezet. De primitieve bewoner van de lage lan den, die twintig eeuwen geleden hier rond wandelde in een, wat spreker noemde, ide aal zomerklimaat, zag zich na drie ijstijden genoodzaakt beschutting te zoeken en deed dit door middel van een bladerhut. Naar mate de ontwikkeling van de mens groter werd, groeide zijn behoefte aan comfort. Aan de hand van geschiedkundige feiten heeft spreker deze gedachte, waarin de ideeële historie ligt besloten, verduidelijkt. Van grote invloed op huizenbouw en inte rieur zijn de kruistochten geweest. De hy giëne liet echter nog veel te wensen over, zodat, aldus spreker, pest, cholera en typhus de plagen waren die Europa eeuwen lang hebben gekweld. Omstreeks de tijd van het 12-jarig be stand was men in Nederland zover, dat er kon worden gesproken over een „Hollands volk" dat er een eigen „Hollandse stijl" op na hield. Men heeft echter niet doorge bouwd aan dit volkskarakter, maar er een satelliet van de Franse geest van gemaakt. Na de Napoleontische tijd was Nederland m iene een „departement van de Rijn mond" geworden. Als men toen was ver der gegaan met het schone handwerk, in- plaats van er machinale massaproductie van te maken, zou het er in Nederland nu anders uit zien. Nog steeds verkeert men in een periode De K.N.S.M. heeft een nieuw schip aan haar vloot toegevoegd, het m.s. „Aeneas", een kustvrachtschip, dat gebouwd werd door E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven te Westerbroek in Groningen. De thuis haven is Amsterdam. Het zal daaren in Rotterdam beladen worden en op 3 De cember vertrekken voor de eerste reis naar havens in de Adriatische Zee. De tweede helft van de competitie is door S.V.IJ. ingezet met een 2—1 overwinning op spaarnestad, waardoor de mogelijkheid van ontsnapping aan het degradatiegevaar gro ter werd. Gemakkelijk is de overwinning niet tot stand gekomen en Spaarnestad had zeker een gelijk spel verdiend. Voor de rust wist het de veldmeerderheid met een doelpunt te bekronen en niets wees er op dat SVIJ tenslotte de punten nog thuis zou houden, totdat De Vries na een kwartier in de tweede helft slecht wegwerken van de Spaarnestad doelman afstrafte. Hoe Spaarne stad ook probeerde althans de gelijkmaker te forceren, de SVIJ-achterhoede bleef de situatie meester. Zij nog vermeld dat Klaas Kistemaker voor de aanvang van de tweede helft in de bloe metjes werd gezet door bestuur en spelers van SVIJ, aangezien hij voor de laaste maal in het eerste elftal speelde, waarin hij onaf gebroken een twintigtal jaren is uitgekomen. van zoeken naar eigen cachet, volgens per soonlijke smaak. Want het gevolg van de massaproductie drukt een stempel van de generatie op bouwstijl en aankleding van de woning beide. Aan de hand van lichtbeelden heeft spreker dit de aanwezigen getoond. Naar de Amazone Op 13 Januari vertrekt dr. Melchior voor een reis van drie maanden naar het Ama zonegebied om zich op de hoogte te stellen van de volkshygiëne. Hij zal daartoe zowel de modernst ingerichte ziekenhuizen in Brazilië als de meest achterlijke woudge bieden bezoeken. Voor het grote aantal leden," dat Maan dagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat bij een was voor de vergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, heeft de heer E. Sanders, voorzitter, in zijn openingswoord gewezen op de huidige ver warde politieke toestand in de wereld, die nog is toegenomen omdat de Europese poli tieke gemeenschap tot eind Maart is uit gesteld. Met betrekking tot de verkiezingen voor dc provinciale stalen werd het geweste lijk voorstel van de lijstsamenstelling voor de P. v. d. A. overgenomen, echter met de restrictie, dat voor de kieskring de volg orde werd omgezet en door „Noord" gewii- zigd, waarbij in plaats van de heer W. Alberda, wethouder van Beverwijk, die nummer twee is geplaatst, de heer H. de Boer. wethouder van Velsen, thans no. 4 op de lijst deze plaats gaat innemen en no. 3 de heer Alberda wordt. Naar aanleiding van het verslag van het te Utrecht gehouden Fakkeldragerscongres werden in deze vergadering twee clubs gevormd onder leiding van de heren Wel- ler en De Wilde. De jaarwisselingbijeenkomst, die een karakter van bezinning en bezieling zal dragen, werd vastgesteld op 4 Januari 1954. Het voornemen is een bekend spreker te krijgen en deze avond in een culturele lijst te vatten. Voor de Mei-viering in 1954 wordt een commissie samengesteld uit de verschil lende culturele-, vak- en partijorganisaties in de afdeling Velsen-Noord. Overigens bepaalde de vergadering zich tot een aantal huishoudelijke aangelegen heden. Er zullen weinig toeschouwers bij de strijd De MeteoorWaterloo gedacht hebben, dat Waterloo met een grote nederlaag naar IJmuiden terug moest. In de eerste helft waren de IJmuidenaren zelfs sterker en met fraai aanvalsspel werd het doel der tegen standers onder vuur genomen. Waterloo nam de leiding. Na een goede pass van Dekker naar Post was het laatstgenoem de die mooi inschoot. Een paar mooie kansen gingen verloren, waarna de gelijkmaker werd gescoord. Het was de Meteoor die met een fraai doelpunt de ruststand op 2—1 bracht. Na de rust heeft De Meteoor de toon aan gegeven. Wel maakte Post gelijk en toen J- van Schoor de zoveelste kans ongebruikt liet, was het De Meteoor dat er 3—2 van maakte. Direct daarna volgde het vierde doelpunt. Waterloo viel fel aan, maar De Meteoor scoorde. Waterloo was een geslagen ploeg en een zesde doelpunt van De Meteoor bracht de eindstand op 6—2. Het was een verdiende overwinning, maar De Meteoor kreeg wel iets meer doelpunten dan haar toekwam. Maandag 30 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vival van Londen. Santa Inez van Bremen. Heriot van Leith. Start van Londen. Nordborg van Swansea. Dora van Skoghal. Capella van Kotka. Wormo van Stockholm. Grebbestroom van Londen. Texelstroom van Liverpool. Deu calion van Genua. Westpolder van Vestar- vick. Ardetta van Liverpool. Bob T van Stocka. Norden van Hamburg. Vertrokken zijn. American Judge naar Rotterdam. Vival naar Santander. Pontfield naar Norfolk. Alouette naar Harlingen. Bir mingham naar Harlingen. Brandaris naar Rotterdam. Hildegaard naar Gdynia. Ca pella naar Malmö. Jacob Oorburg naar Hamburg. Nero naar Hamburg. Zero naar Rotterdam. ADVERTENTIE 14 Kt. Gouden ringen v.a. ƒ10.50 Zilveren collier met hanger 2.75 en nog vee! meer waardevolle geschenken. JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30. IJmuiden - Tel. 4127 St. Catherinedag nadert en de ongetrouwde meisjes in Frankrijk van 25 jaar, die in de modebranche werken, maken zich op om deze dag naar behoren te vieren. De naaisters van het. hoedenmodehuis Claude St. Cyr, hebben haar feesthoeden al klaar. Het zijn kunstioerkjes geworden, geïnspireerd op het nieuws. Boven links ziet u Jonas de Walvis", die enige tijd in Parijs te zien was; onder links toont een symbolische conferentie van de Grote Drie op de Bermuda-eilanden; midden de zetel van de president van de Franse Republiek. De middelste Catharinette heeft zich door de komende verkiezingen laten inspireren. Ook de klassieke vliegende schotels (rechts) ontbreken niet. In de Nederlands Hervormde gemeente van „Noord" bestaat sedert de laatste jaren het gebruik, tegen 't jaareinde ten behoeve van het Hervormde jeugdwerk een zoge naamde „.bedelavond" te houden, waar voor de plaats van handeling ditkcer het wijkgebouw aan de Dijckmansstraat was. Gezien het grote getal belangstellenden werd deze Maandag wel duidelijk getoond, dat dit „bedelen" een warm hart wordt toegedragen. Het was ds. H. P. Huisman, die de avond opende, en het doel van deze miniatuur-fancy fair uiteenzette.Hij hoopte dat er voor de jeugdverenigingen een flink bedrag zou overschieten. Daar reeds vorige week wegens de be noeming van de heer B. J. Beijlevelt uit Amsterdam tot nieuwe dirigent van het Hervormd Wijk-kerkkoor door dit koor afscheid is genomen van de heer Adriaan Verschoor, geschiedde dit gisteravond na mens de kerkeraad door ds. Huisman. Lie ver had hij de dirigent aangehouden, doch de voorzitter van de kerkeraad hoopte, dat de heer Verschoor ook in Velsen-Zuid een goed koor mocht vormen. Een tastbare herinnering vergezelde de afscheidswoor den. Voor de laatste maal dirigeerde de cantor organist zijn koor in een viertal werken, die werden ingeleid met het harmonisch gezongen Bondslied. Tn „Alzo lief heeft God de wereld gehad" demonstreerde het kerkkoor de goede kwaliteiten van samen zang en homogeniteit, op het nieuwe orgel begeleid door de heer J. Hop. Me.i. A. v. d. Kamp declameerde de schets „St. Nicolaassurprise" boeiend en met goede voordracht. Een viertal leerlingen van de C.V.O.-school voerde de komische schets „Afgeknipte vlechten" op, die bij de aanwezigen veel succes oogstte. De heer A. Geerlofs, „beaelvoorzitter", kondigde de diverse attracties aan, waar voor direct grote belangstelling was. Vooral de tentoonstelling van werken van ae amateur-kunstschilder de heer C. Walra ven uit IJmuiden-Oost, was groot. Deze amateur, die zich pas drie jaar met schil deren bezighoudt en tot vaak zeer treffen de resultaten in ziin werkstukken is ge komen, onder andere een fraaie copie van Ruysdael's bekende molen bij Wijk bij Duurstede, heeft in die korte tijd talrijke eigen werken en copieën gemaakt die ken nelijk toewijding aan de schilderkunst ver raden. >"COOCCOO(XXXKXXXX>>DOOOCOCOCCOOCCICOCCOCCOOOOOOOCOOOCOOC»C De Sint. kreeg dezer dagen in Beverwijk na afloop van een drukke dag ruzie met zijn knechts. Ds twist werd buiten voortgezet en de beide kindervrienden zetten op straat hun scheldpartijen voort en men zou net tot handtastelijkheden overgaan, toen omstanders zich met het geval bemoeiden. De politie werd gewaarschuwd. Maar toen deze kwam, sprong Sint in een auto en verdween, Piet achterlatend. Deze zocht toen zijn heil bij een hart versterking. Het Zondag door de Kennemer Hockey club Strawberries bereikte resultaat is minder dan dat van de laatste weken. Er kwamen vier dames- en vijf heren-teams in het veld. Slechts twee elftallen slaagden er in twee winstpunten te behalen. Bij de dames ging het tweede elftal op bezoek bij Hermes. Deze ontmoeting met een overigens gelijk opgaande strijd lever de Strawberries niet de winstpunten, die het had kunnen behalen. Na de rust maakte Hermes het enige doelpunt van de wed strijd. Alliance IV won op eigen terrein met drie-twee van Strawberries III, dat nu op de drie na laatste plaats in de vierde klasse E staat. Voor de Onderbondcompe- titie won het vierde elftal thuis met ruime cijfers van Ever Swift III (vier-één), maar Strawberries V moest met twee-nul thuis in Alliance V de meerdere erkennen. Reeds in de eerste helft maakte Be Fair II het enige en winnende doelpunt in de bij de heren in Velsen tegen Strawberries I gespeelde ontmoeting. Het tweede team. op bezc-k bij Hermes I, voelde zich vooral in de eerste helft geenszins thuis op het nieuwe maar hobbelige veld in Den Helder. De thuisclub maakte voor rust vier doel punten. In de tweede helft redde Chr. Smit de eer van Strawberries II door een door C. van Overeem uit een korte hoekslag ge slagen bal in het doel van Hermes te schie ten. De hockeyers uit Velsen staan nu on deraan de ranglijst. BMHC VI en IX wonnen op eigen ter rein met drie-één en met één-nul van res pectievelijk het derde en het vierde elftal van Strawberries. Strawberries V behaal de in B^emendaal de eerste overwinning door HBS VI met drie-één te verslaan. De personeelsvereniging „De Plaatwel- lerij" gaf Zaterdagavond een opvoering van „Maaike" in de toneelzaal van gebouw „Concordia". Ook dit toneelspel van Will, van der Berg kan ik slechts matig bewon deren. hoewel het gedeelte dat ik van de voorstelling kon bijwonen mij de overtui ging schonk, dat de spelers zich met een ■"erheugende overgave op deze onvoering hebben voorbereid. Dit bleek in de eerste plaats uit hun uitstekende rolkennis, waardoor zij zich geheel aan de drama tische taferelen konden overgeven. Zo speelde J. de Graaf de door het noodlot achtervolgde schipper met een krachtige allure, waardoor deze figuur het vereiste formaat verkreeg. Ook C. Luiken was een symphatieke Sjoerd, die hem in de diverse scènes kranig partij gaf. Mej. G. Verhagen vervulde de titelrol met een vlotte charme, die haar voor deze Maaike tot de aange wezen vertolkster stempelde, waarnaast verder nog een gevoelig gespeelde groot moeder van mevrouw StamnisCornelis- sen viel op te merken. Er valt dan ook niet aan te twijfelen of onder regie van de heer H. Geerlofs hebben de overige spe lers eveneens hun aandeel bijgedragen, om deze voorstelling het succes te bezor gen, dat „De Plaatwellerij" met dit stuk bij het aandachtig luisterende publiek mocht behalen. JAN VAN DAM Benoeming van lerares Gem. Huishoudschool B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor, te benoemen tot lerares, in tij delijke dienst, aan de Gemeentelijke Huis houdschool te IJmuiden (Oost) met in gang van 1 September 1953 en tot en met 31 Juli 1954. H. M. M. C. Witmer. De contactavond van de korfbalvereni ging „Watervliet", die Zaterdag in het sportpaviljoen „Watervliet" vele leden bij een had gebracht, had wegens het aan staande St. Nicolaasfeest een bijzonder ka rakter. Dit geschiedde bij monde van de voorzitter de heer S. Hartman, die vertel de hoe de gang van zaken in de Water- vliet-korfbalwereld verloopt. De komst van de Sint en zijn knecht was origineel en veroorzaakte grote hilariteit. De gasten werden namelijk vergezeld van een mansgrote aap. Onder de bedrijven door werden de meegebrachte geschenken onderling uitgewisseld, zodat ook dit een reden werd tot veel plezier. De atletiekvereniging „Suomi", die er altijd weer op uit is om haar leden op elke mogelijke manier met elkander in contact te brengen, hield Zondagmorgen weer haar traditie geworden St. Nicolaas-veldloop op het landgoed „Westerhout". In afwijking van de vroegere onderlinge veldlopen, werd er door estafettegroepen gelopen, bestaande uit vijf personen en wel twee heren, twee dames en een meisje. De eerste heer moest 560 meter afleg gen, de tweede heer 750 meter, de eerste dame 200 meter en de laatste dame en meisje samen 200 meter, zodat de totale afstand 1710 meter bedroeg. Over deze afstand bleek het krachtsver schil van de groepen minimaal te zijn, want de eerst aankomende groep noteerde 5 min. 11.8 sec.; 2 5 min. 16.1 sec.; 3 5 mi nuien 17 sec. De laatste van het grote aantal estafetteploegen had 48.1 sec. lan ger nodig dan de eerste om de eindstreep te bereiken. Zelden is de belangstelling voor de tra ditionele Suomi-familie-St. Nicolaasavond in het Statenhuis zo groot geweest als gisteravond. De heer H. J. Klaver, die de bijeen komst opende, wees op de grote toeneming van het aantal leden, vooral onder de jeugdigen. De uitreiking van de veldloopprijzen aan de vijf winnende groepen geschiedde bij zonder gezellig, waarna de huldiging van de trouwe leden plaats vond. Dit moment betekende, ondanks alle vreugde en gezelligheid, toch even een klein stukje ernst. De heer Klaver illus treerde dit in een toespraakje tot de heer P. Grüteke, een van de oprichters van Suomi, waarna de met het erespeldje on derscheidene op de hechte vriendschap wees met zijn mede-initiatiefnemer, de heer J. v. Wijngaarden, die eveneens het speciale insigne ontving. Van de zestien voor deze onderscheiding in aanmerking komende leden, onder wie de cracks Udo v. Wijngaarden, J. Weenink, N. en J. Ade laar, verwierf mevrouw G. v. d. Ree- Klein als oudste dames-lid onder grote bij val het speldje, evenals mevrouw M. K!a- ver-Budding, die evenzeer een zeer be langrijk deel van haar tijd aan Suomi geeft.- „Tapire" heeft als vanouds dit gezellig samenzijn opnieuw met spel, zang en dans tot grote hoogte weten op te voeren en de Suomi-familie vele uren bijeengehouden. Er heeft zich uit'de beide Santpoortse post duiven verenigingen „De Snelle Wieken" en „De Luchtpost" een comité gevormd tot het voorbereiden van een postduivententoonstel- ling op Zaterdag 12 ên Zondag 13 December. Deze zal plaats hebben in de zaal „Zomer- lust". De tentoonstelling van het vorige jaar is een succes geworden. De inzending omvatte toen 244 vogels. Dit jaar zal de tentoonstel ling verdeeld worden over 23 klassen, zodat iedere poslduivenhouder kan meedoen. Voor de inzender die met een oude doffer en duif en voor een jonge doffer en duif het hoogst aantal punten haalt, is een wissel beker beschikbaar. Tevens is er een dames klasse aan verbonden, waarvoor ook al mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. (Verkort weergegeven) 't Was een vreemde zeker.... Zater dagmiddag begaf ik mij blijmoedig met mijn twee spruiten naar de Kennemerlaan. Sint Nicolaas was juist in dit dorado van Velsens zakenleven aangekomen en hij had moeizaam zijn plaats ingenomen op een als platform ingerichte vrachtauto. Na een ouverture van het muziekcorps kwam dan het moment waarop jong en oud. maar wel in het bijzonder jong weer weken had ge wacht. Sint Nicolaas zou zijn klantjes toe spreken. Wat gaat Sinterklaas nu zeggen, vroeg mijn kleinste, zal hij ons al gezien hebben? Stil zei ik, hij begint direct. Een zeer offi cieel persoon, compleet met hoge hoed, plaatste zich achter de microfoon. Hij hield een heel lange speech. Wat zegt die mijnheer, vroeg mijn doch tertje. Stil, zei ik, aanstonds gaat Sinter klaas wel wat tegen jullie zeggen. Sinter klaas antwoordde. Zijn stem was warm en zeer bekend. Het was duidelijk te horen dat hij graag wat tegen al die kindertjes wou zeggen, maar dat was kennelijk niet zijn opdracht. Hij had het over de verheu gende initiatieven en de energie van de middenstand. In zijn hele carrière had hij eigenlijk nog nooit zoiets meegemaakt als deze middenstand aan de Kennemerlaan. Daar kwam het zo ongeveer op neer. Hij zegt niets tegen ons, zei mijn doch tertje. Nee, dat komt direct. Inderdaad, daar kwam het. En, vroeg Sint Nicolaas, zijn er nu nog speciale wensen, nu ik hier toch ben? Nou, die had de mijnheer van het feestcomité. Nog meer groei en bloei, samenwerking, begrip, zakencentrum, bloei, begrip, enz. enz. Wenst die mijnheer nu niets voor óns, vroeg de jongste. Nee, dat vergat hij. Maar er kwam wel een ander hoogtepunt, want Sinterklaas ging weer achter de microfoon staan met een hand vol enveloppen. Ha, nu zou hij de brieven gaan voorlezen, die hij van zijn kleine vrienden had gekregen. Sinterklaas ging de prijzen uitdelen die de deelnemers aan de étalagewedstrijd van de Kennemer laan hadden gewonnen. Drie dames wer den op het platform gehesen en Sinterklaas hoopte dat dit geld weer bij de midden standers aan de Kennemerlaan terecht zou komen. Geeft Sinterklaas dan geld, vroeg een der kleinen, vraagt hij nu ook welke cadeautjes wij willen hebben? Helaas, Sin terklaas was er niet voor de kleinen. Hij was er voor al die grote mensen en speciaal voor de categorie die hem gecharterd had. P.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9