Het „incident-Nederhorst kreeg verlengstukje Instelling van een P.T.T.-raad PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws STOFZUIGERS Minister Zijlstra hield zich erbuiten Bezettingsregeling voor staatsbedrijf vervalt Ivan Kimmenaedel De radio geeft Donderdag Ö.fft.Oorilunïü Afscheid ir. C. M. Cool van het P.E.N. WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 2 TWEEDE KAMER Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Deense landverhuizers hervatten hun reis Twee keer brand in drie weken Benoeming van wethouder ongeldig verklaard Vaandrig wierp hand granaat naar fietsende meisjes Handelsagent had tekort van 80.000 Standard Vacuum werkt 40 jaar in Indonesië K.B. over leraarssalarissen wordt weldra gepubliceerd KmderhQett, 3 I Kerkelijk Nieuws H. J. MAERTENS N.V. Teelt ió het zo Planten licht gevoeliger dan ons oog (Van onze parlementaire redacteur) Op 14 December zal de Tweede Kamer de Televisie-nota bespreken, in afwijking van het gebruik, dat de Kamer des Maan dags geen openbare vergadering pleegt te houden. Men wil echter vóór Kerstmis nog allerlei afdoen en daarna ook op Maandag 21 December vergaderen. Bij de voortzetting van de replieken over Economische Zaken gewaagde m r. Van Leeuwen (V.V.D.) van het „incident- Nederhorst" volgens m r. S c h m a 1 (C.H.) een veel te groot woord naar aanleiding van hetgeen die afgevaardigde inzake het vraagstuk van vorming van een Politieke Gemeenschap had opgemerkt. De WD-woordvoerder voelde niet voor sou- vereiniteitsoverdracht en evenmin voor de schepping van een gemeenschappelijke markt „om deszelfs wille". „Wij evenmin," gaf de heer Roemers (P. v. d. A.) te kennen, die voorts ver klaarde in de gemeenschappelijke markt slechts een middel te zien om tot grotere welvaart te kunnen geraken. Mr. Blaisse (KVP) verklaarde na hetgeen de" heer Nederhorst (P. v. d. A.) Vrijdagmiddag laat ter nadere verklaring van zijn bedoelingen had uiteengezet, het met die afgevaardigde eens te zijn omtrent het onverbrekelijk verband, dat er tussen politieke en economische integratie moet bestaan. Er bleek echter verschil van in zicht te zijn omtrent de te volgen procedure en zo was dan tot uiting gekomen, dat voor de heer Nederhorst die onverbrekelijkheid toch niet zo sterk gold als hij had beweerd. Tenslotte trachtte mr. Blaisse minister Zijlstra uit zijn tent te lokken mede naar aanleiding van de gang van zaken op de Zaterdag geëindigde Haagse conferentie. De heer Roemers betoogde, dat indien hetgeen zijn fractie evenzeer zou wen sen als mr. Blaisse het vooraf doen gaan van een gemeenschappelijke markt aan de instelling van een douane-unie. geblok keerd blijkt te zijn, niet bij voorbaat andere mogelijkheden uit het gezichtsveld mogen verdwijnen tengevolge van een volkomen negatieve houding. Hier lag volgens hem het kernpunt van het verschil van inzicht tussen de fractie van de P. v. d. A. en mr. Blaisse. Dr. Schouten (A.R.) zette nog eens uiteen, dat bij de totstandkoming van een Politieke Gemeenschap er waarborgen moeten zijn voor verwezenlijking van een gemeenschappelijke markt. Volgens de heer Nederhorst zou men, indien dit laatste voorshands niet, daarentegen wel bereik baar is voor monetaire, financiële en con juncturele coördinatie, met die coördinatie dienen te beginnen. Aldus verzwakte de heer Nederhorst echter èn op zichzelf èn tactisch, namelijk tijdens de Haagse Con ferentie, het Nederlandse standpunt om trent de gemeenschappelijke markt. Dat betreurde dr. Schouten. Tegenover mr. Van Leeuwen betoogde minister Z ij 1 s t r a in zijn dupliek, dat deze afgevaardigde ten onrechte onze be- lastingpolitiek als vernietigend had geken schetst, omdat hij geen oog voor het totale beeld heeft gehad, maar slechts voor één bepaald onderdeel. De minister wilde zich niet mengen in het debat met de heer Nederhorst. Op de Haag se conferentie is besloten het vraagstuk in zake de economische integratie met het oog op een te scheppen Politieke Gemeenschap, naar de studiecommissie over te hevelen, die te Parijs bijeen zal komen. Nadat nog enkele mijnaangelegenheden waren besproken, waarbij minister Zijlstra van harte instemde met de lofzang op de prestaties van onze mijnwerkers, werd de begroting van Economische Zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten lieten hun „tegen" aan tekenen. Financiën In de avondvergadering, bij de behande ling van de begroting van Financiën, be pleitte de heer VanKoeverden (KVP) royale en snelle behandeling der vergoe dingen aan de oorlogsslachtoffers. Als het ministerie van Financiën kans ziet in acht jaar de belastingachterstand in te halen, moet dat ook ten opzichte van deze ach- ADVERTENTIE Voldoening ENMODE gevende geschenken BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TE1.20420 terstand mogelijk zijn. De heer H o f s t r a (P. v. d. A.) noemde het stelsel van de na-oorlogse belasting techniek een van de hak op de tak springen zonder enige lijn. Hij had het verder evenals de heer Van deWe tering (C.H.) enmr.Van Leeuwen (VVD) over het gebeurde met jpolynorm en de Holland-Nautic. Hij noemde het zeer normaal dat een Herstel- bank, evenals een gewone bank, tegenval lers heeft. Nu moet men niet zeggen, dat de overheid het verkeerd gedaan heeft, want het betreft een particuliere onder neming. Met de heer Hofstra bepleitten de heren Van den Heuvel (A.R.) en V a n de Wetering een wettelijke regeling van het beroep van belastingconsulent. Mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.) brak opnieuw een lans voor toe lating van „vrouwelijke jongelui" tot de Rijksbelastingacademie. Zij noemde het dwaas de meisjes uit te sluiten vanwege de kans, dat zij trouwen vóór zij afgestudeerd zijn, zodat het oneconomisch zou zijn haar gelegenheid te geven die studie te volgen. Woensdagavond komen de minister en dc staatssecretaris van Financiën aan het woord. ADVERTENTIE Uzu Kleding-adviseur' 1 heeft voor St. Nicolaas een ruime keuze in: OVERHEMDEN Fablo - Kerko HANDSCHOENEN Nappa - Pigs-skin WOLLEN HERENVESTEN met en zonder mouw WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS o.a. Jago - Triborgh ZELFBINDERS in Nylon en Royal zijde Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat- 47-80, Tel. 21392 Bij de Tweede Kamer zijn enige wets ontwerpen ingediend welke betrekking hebben op het staatsbedrijf der PTT, de Rijkspostspaarbank en het instellen van een PTT-raad. Eén van deze ontwerpen beoogt de tijdens de bezetting tot stand gekomen regeling in zake het staatsbedrijf der PTT te doen vervallen. Het doen vervallen van deze thans nog geldende regeling brengt met zich mee, dat het vermogen van de rechts persoon PTT, waaronder begrepen de Post- chêque- en Girodienst, wordt terugge- heveld naar de staat, overeenkomstig de situatie van vóór de oorlog. In het wetsontwerp is de verplichting tot het verlenen van medewerking aan het brievenvervoer uitgebreid tot alle soorten van openbare verkeersmiddelen. In het ontwerp is niet gehandhaafd de invoeging van de Rijkspostspaarbank bij het staatsbedrijf der PTT. De uit 1880 da terende Postspaarbankwet zal worden ge wijzigd. Het wordt echter wenselijk geacht de nauwe samenwerking tussen het staatsbe drijf der PTT en de Rijkspostspaarbank in gewijzigde vorm te bestendigen. Deze bin ding wordt verkregen door het staatsbedrijf der PTT te belasten met het beheer van de Rijkspostspaarbank. De directeur-generaal der PTT zal verantwoording verschuldigd zijn enerzijds aan ,de minister van Finan ciën, anderzijds aan de minister van Ver keer en Waterstaat. Sparen Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt in de wet de mogelijkheid te openen tot het doen sparen op andere wijze dan door mid del van spaarbankboekjes. Het aantal spaarvormen heeft zich namelijk zeer uit gebreid. Met name is de laatste jaren het contractueel spai-en naar voren gekomen. Genoemd worden het verzekerd sparen, het koopsparen en de zogenaamde honderd gulden-clubs, waarbij de spaarders zich verbinden tot het regelmatig inleggen van een vast bedrag. Wil de rijkspostspaarbank met haar tijd meegaan, dan dient haar hiertoe de nodige vrijheid van handelen te worden gegeven. Het personeel van de Rijkspostspaarbank wordt gelijkgesteld met het personeel van HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Kamerkoor en orgel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land). 12.55 Priester Missiedag. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Platen. 14.00 Nederlandse Kamermuziek. 14.20 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ge varieerde muziek. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Omroeporkest en solist. 18.15 Pianoduo. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amusementsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.40 Voor de kinderen. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.50 Voordracht. 12.00 Zang en piano.. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal sextet en soliste. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Gevarieerd pro gramma. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Repor tage. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. Het Chinese element in Zuid- Oost-Azië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kin derkoor. 19.25 Gesproken brief uit Londen. 19.30 Lichte muziek. 20.05 Kamerorkest. 21.10 Nina, hoorspel. 22.40 Platen. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz-com- petitie. 23.55—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroen-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Wat is dat? 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 m.). ADVERTENTIE Haarlem Het Deense jachtje „Argus", dat enige weken geleden na het geven van noodsig nalen op de Noordzee werd opgepikt en naar Harlingen gesleept, heeft na een grondige reparatie de Harlinger haven ver laten. Aan boord bevinden zich drie vrou wen en vijf mannen, Deense emigranten, die met dit scheepje de Oceaan willen over steken. Een Nederlandse loods zal hen naar Sas van Gent brengen. Daarna wil het ge zelschap via België naar de Balearen gaan, waar het scheepje opgetuigd zal worden voor de grote oversteek met als einddoel Panama. het staatsbedrijf der PTT en voor de toe passing van de geldende regelingen betref- fende de rechtspositie geacht in dienst te zijn van dit staatsbedrijf. De ambtenaren bij de Rijkspostspaarbank worden inge deeld in de krachtens het bezoldigingsbe sluit voor de ambtenaren bij het staatsbe drijf der PTT geldende rangen. PTT-raad Bij de wet van 16 December 1927 werd de Postraad in het leven geroepen als een college van advies en bijstand. Volgens de minister van Verkeer en Wa terstaat kan niet over het hoofd worden gezien, dat deze Postraad een meer be schouwend karakter bezat en zijn werk zaamheden allengs een academisch stem pel verkregen. Dit strookt niet met de be hoeften van de maatschappij in de huidige tijdsomstandigheden. Daarom wordt nu de instelling voorgesteld van een PTT-raad. De bedoeling is, aan de PTT-raad een breder arbeidsveld te geven dan de vroe gere Postraad bezat. De beoogde uitbreiding bestaat in een verruiming van de advise rende taak, het in de PTT-raad invoegen van de voormalige Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank, alsmede in het ver lenen van een nieuwe opdracht, inhouden de, dat de raad mede wordt gevormd tot een verbindende schakel tussen bedrijf en publiek. Voor de tweede keer in drie weken heeft brand gewoed in de metaalwarenfabriek van Kurz en Co te Tiel. De schade was nu veel groter dan de vorige keer, daar enige verdiepingen van het gebouw aan de Bin nenweg geheel uitbrandden. De Tielse brandweer, geassisteerd door de fabrieks- brandweren van „De Betuwe" en de me taalwarenfabriek Daaldrop bestreden het vuur met vele stralen. Zij wisten het be nedengedeelte van de fabriek te behouden. Tengevolge van de waterschade, welke bij de brand in de metaalwarenfabriek Kurz en Co. was ontstaan, kon gistermid dag in deze fabriek niet worden gewerkt. Men verwachtte dat het 80 man sterke personeel vandaag weer aan het werk zou kunnen gaan. De schade loopt in de tien duizenden. Juist veertien dagen geleden ontstond in hetzelfde gedeelte van de fa briek een brand, echter niet zo ernstig als die van gisterochtend. De raad der gemeente Best heeft op 1 September tot wethouder der gemeente be noemd de heer J. van de Sande. Deze be noeming geschiedde na een herstemming tussen deze candidaat en het raadslid A. van de Ven. Blijkens de uitslag der her stemming hebben beiden zich niet van stemming onthouden. De Kroon heeft ge oordeeld, dat de uitslag van deze stem ming geacht moest worden beide raadsle den persoonlijk aan te gaan en dat hun stemmen op de uitslag van invloed kunnen zijn geweest. Op grond van artikel 52 der Gemeentewet heeft de Kroon het benoe mingsbesluit vernietigd. ADVERTENTIE „Dik jaar'', zei Sint, „Als ik in Holland verschijn, Toont de vraag naar TIP 'n stijgende lijn!' „Dat verwondert me niet", Was de reactie van Piet. „Het bewijst, dat er in Holland veel fijnproevers zijn!". BOOTZ ADVERTENTIE Voor een GOEDE vul-'r - Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 |i De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaan deren, van beroep onderwijzer, had toen hij met zijn peloton op een militair terrein te Amersfoort op 17 Juli oefeningen hield, enige langs dit terrein fietsende meisjes willen laten schrikken en een handgranaat te dicht bij het rijwielpad geworpen. Door de ontploffing hadden de voorbijgangsters wondjes in armen en gezicht en gaatjes in de kleding gekregen. De krijgsraad had hem tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 50 veroordeeld. Tegen dit von nis had de auditeur-militair beroep aange tekend, zodat deze zaak thans door het Hoog Militair Gerechtshof behandeld werd. De advocaat-fiscaal zei dat hier sprake was van een staaltje van verregaande on verantwoordelijk omgaan met gevaarlijke ontplofbare stoffen. Hij requireerde drie maanden gevangenisstraf en verlaging tot de rang van soldaat. De verdediger meende dat de hand granaat niet met springstof geladen was. Slechts zou het slaghoedje ontploft zijn. Voorts zei de verdediger dat S. wel ter dege de afstand had berekend. De fietsende meisjes waren ongeveer 70 meter van hem verwijderd toen hij de granaat wierp. Er was dde dag echter een sterke wind en de granaat was licht omdat er geen lading in had gezeten. Daardoor was de granaat dichter bij het rijwielpad gekomen dan S. had berekend. Het hof zal op 15 December arrest wijzen. Inz. Heer N. J., Zaandam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever De officier van Justitie bii de rechtbank te Utrecht heeft anderhalf jaar gevange nisstraf geëist tegen een 44-jarige handels agent te Utrecht, die beschuldigd was van verduistering van 84.348 ten nadele van een meelfabriek te Rotterdam. Toen bleek, dat hij tekorten had, had de fabriek hem toch in dienst gehouden en was er een regeling getroffen voor de del ging van de schuld. De verdachte had auto's, een schip en een huis gdkocht, waarmede ongeveer 40.000 gemoeid was. Niet is komen vast te staan waar de reste rende 44.000 gebleven zijn. De verdediger, mr. W. J. Vermeulen, noemde het contract, dat het Rotterdamse bedrijf met verdachte had gesloten, on zedelijk. De verdachte moest voor het meel per baal een vastgesteld bedrag afdragen aan dit bedrijf, maar mocht er zelf voor maken, wat hij goeddacht. Alle kosten van opslag, vervoer en acquisitie waren voor rekening van de verdachte. Er was moor dende concurrentie en daardoor verkocht hij tegen prijzen, waarmee hij niet uit kon. De auto's, het schip en het huis kocht hij voor de zaak. Een verzekeringsexpert heeft dc voorwaarden waarop de verdachte moest werken, een schande genoemd. Hij is aldus de raadsman, het slachtoffer geworden van een maatschappij, die alleen op haar voor deel uit was. Vast staat dat de verdachte geen cent van het verdwenen geld voor zichzelf heeft gebruikt. De verdachte heeft alleen gewerkt voor het bedrijf, dat slechts controle hield op het meel, maar nooit op het geld, omdat men daar geen direct be lang bij had. De verdediger vroeg een straf gelijk aan het voorarrest en een voorwaar delijke straf, alsmede ontslag uit het voor arrest. De rechtbank wees dit laatste verzoek af en bepaalde de uitspraak op 15 Decem ber. DJAKARTA (Aneta). De Standard Va cuum Petroleum Mij. werkt thans veertig jaar in Indonesië. De maatschappij werd opgericht op 24 April 1912 en is in de veer tig jaar van haar werkzaamheden in Indo nesië uitgegroeid tot een factor van belang in de economie van het land. Een verslag van de maatschappij releveert, dat eind December 1952 er 12.935 mensen bij de S.V.P.M. werkten, waarvan 95 percent In donesiërs waren. Gedurende de veertig jaar van haar werkzaamheden heeft de S.V.P.M. vijf olievelden gevonden: Talang Akar, Djira Benakat, Radja (Zuid-Sumatra), Lirik (Midden-Sumatra). Het laatste is nog in het stadium van exploratie. In de periode van 1912—1952 heeft de S.V.P.M. in totaal 208 boringen tot stand gebracht, waarvan 180 die niets opleverden. 29. In gezwinde pas begaven Panda en Joris zich naar het kantoor van de Nieuws Ram. Onder het lopen peinsde Panda zich suf over het vraagstuk, hoe Joris steeds in staat was, om voorvallen zo haarfijn te beschrijven, voordat zij werkelijk gebeurd waren. Even overwoog hij, of Joris mis schien een of ander contact met de rover onderhield, maar dit denkbeeld verwierp hij, omdat Joris de rover dan niet zou hebben aangevallen, waardoor deze niet alleen zijn buit moest prijsgeven, maar bovendien nog bijna door de gasten was gevangen. „Waarom ben je er zo zeker van, dat de rover je een waarschuwing zal sturen?", vroeg hij, achter Joris het ge bouw binnenstappend. „Omdat ik het in de Nieuws Ram heb geschreven", was het antwoord. „Maar", hield Panda aan, „waar om heb je het dan in de Nieuws Ram ge schreven?" „Omdat ik er zeker van was", antwoordde Joris. „En", vervolgde hij, met een brede zwaai de deur van zijn kantoor openwerpend, „DAAR IS die waarschu wing dan ook!" Inderdaad.tegen de wand van een kast was met een dolk een pa.pier gestoken en op dit papier stond met dikke letters: WAARSCHUWING! Dezer dagen nam de heer ir C. M. Cool na een diensttijd van bijna 36 jaar afscheid als technisch adjunct-directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland te Bloemendaal. Des morgens werd de scheidend adjunct directeur op een van de tekenkamers, waar het personeel verzameld was, ontvangen en werden door de directeur van het P.E.N., ir J. den Boesterd, woorden van waardering voor het vele werk, dat de scheidende functionaris in het belang van de electriciteitsvoorziening in Nederland en in het bijzonder van de provincie Noordholland heeft verricht, waarbij hij er op wees, dat op hoger niveau deze waardering reeds tot uiting werd gebracht in de hem toegekende Koninklijke onder scheiding, te weten zijn benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Ir Kruk, technisch adjunct-directeur van de Centrale te Velsen bood namens het personeel enkele geschenken aan, waarbij hij getuigde van de prettige samenwerking, welke steeds met de heer Cool mogelijk was. Namens de jubileum-commissie werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer F. W. J. Straakenbroek, terwijl voor de Medezeggingschapcommissie Technische Dienst, waarvan de heer Cool sedert de stichting voorzitter is geweest, woorden van dank werden geuit door het lid dier commissie, de heer W. de Bruijn uit Scha- gerbrug. Hierna werd het personeeel m de gele genheid gesteld afscheid te nemen, waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt. Des middags werd een receptie gehou den, welke druk bezocht werd door vuw- aanstaande persoonlijkheden uit de lande lijke electriciteitsvoorziening, door direc tieleden en vertegenwoordigers van ver schillende electriciteitsbedrijven in Neder land, alsmede vertegenwoordigers van handel en industrie. Ir Cool heeft in de loop van zijn lang durige loopbaan in vele technische com missies op het gebied van de electriciteits voorziening zitting gehad, terwijl hij tech nisch adviseur was van de P.E.G.E.M. Zoals eerder is bericht, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in September een nieuwe regeling der lerarensalarissen aangekondigd. Met het oog daarop moest in het bezoldigingsbe sluit een aantal wijzigingen worden aan gebracht, waarover in de afgelopen maan den in de lerarenorganisaties overleg is ge pleegd. De wijzigingen zijn vastgelegd in een Koninklijk Besluit, dat heden door de Koningin is getekend. Dit besluit zal een dezer dagen in de Staatscourant worden gepubliceerd. Enkele dagen geleden zond de Raad van Leraren een brief aan de minister, waarin de raad zijn bezorgdheid uitte over het uit blijven van dit Koninklijk Besluit. ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Bandoeng (Prot. kerk) H. J. ter Haar Romeny te Bussum. Beroepen te Krabbendijke L. Bloemsma te Beesd; te Nieuw-Stadskanaal (toez.) A. J. Schneider te Molkwerum. Geref. kerken Aangenomen naar Hardenberg (vac. H. Sweepe) J. v. Reeven te Dirkshorn. Beroepen te Eist (Gld.) J. Plug, cand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Tweetal te Ridderkerk J. B. Bel te Krab bendijke en F. J. Dieleman te Yerseke. Vrije Evang. gemeenten Drietal te Dordrecht H. Postma te Nij- verdal, J. Verboom te 's-Gravenhage en J. v.'d. Werfhorst te Utrecht. Ds. G. C. ROOSENDAAL OVERLEDEN Te Putten is plotseling overleden ds. G. C. Roosendaal, Ned. Hervormd predikant aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 53 jaar. Hij was aanvankelijk onderwijzer te Zeist en daarna organist te Utrecht. Onge veer vijf jaar geleden deed hij zijn intrede als predikant. j Afpersing. De staten van New York en New Jersey hebben samen een commis sie in het leven geroepen, die zich zal belasten met het aannemen van haven arbeiders. Volgens het oude systeem werden de arbeiders, die elke dag in de rij moesten staan, door havenbazen aangenomen, die daar soms provisie voor eisten. De maat regel is vooral gericht tegen de „rackets", stelsels van georganiseerde afpersing, die de scheepvaart jaarlijks millioenen dollars wisten af te zetten. Er is onmiddellijk een proteststaking tegen het nieuwe stelsel uitgebroken in de haven van New York. Antwoord. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja heeft zich in een radiorede tot zijn „lasteraars" gericht om zijn po litiek te rechtvaardigen. De vorst zeide de critiek van de zijde van de groten van zijn land te betreuren. „De onaf hankelijkheid is verkregen", zo ver klaarde hij, „als een gevolg van mijn besprekingen te New York en Bangkok, die de aandacht van de gehele wereld hebben getrokken. Als mij geen recht wordt gedaan, kan ik niet verder rege ren." Tenslotte richtte Norodom Siha noek zich tegen de slechte geest in het leger. „Als mijn officieren weigeren mij te gehoorzamen, rest mij niets anders dan heen te gaan." Marathon. De Franse Nationale Vergade ring heeft Dinsdag besloten, drie zittin gen per dag te houden gedurende zeven dagen per week teneinde de begroting voor 1954 voor het einde van dit jaar te kunnen "afhandelen. Het debat over buitenlandse zaken heeft de meeste tijd van het parlement in beslag genomen in de afgelopen veertien dagen en er is een achterstand in de behandeling van de begroting. Prestatie. In Roemeense bladen, die te Wenen zijn ontvangen worden bijzon derheden bekendgemaakt over een nieuw loonstelsel in Roemenië, dat ge baseerd is op het beginsel van „loon naar prestatie". Volgens het nieuwe systeem, dat door de Roemeense minis terraad is goedgekeurd, zullen de ar beiders op basis van stukloon tien tot vijftien procent meer kunnen verdienen dan op basis van tijdloon. Ook werk zaamheden, die verricht moeten wor den onder ongezonde omstandigheden, en werk, dat een bijzondere bekwaam heid vereist, zullen extra worden ge honoreerd. Vergissing. Op een bijeenkomst van tol ken in Bonn is thans onthuld, waarom de Duitse bevolking in de eerste jaren na de oorlog brood heeft moeten eten, dat in hoofdzaak uit mais was bereid. Slechts tengevolge van een vertaalfout hebben de Duitsers toen maisbrood moeten eten in plaats van tarwebrood. De Duitsers hadden in een verzoek om hulpverlening aan Amerika om „Corn" gevraagd en zij zijn er toen jarenlang verbolgen over geweest, dat zij corn of tewel mais hebben gekregen in plaats van tarwe. Uiteenzetting. Hedenochtend zijn Zuid- Koreaanse officieren begonnen met het geven van uiteenzettingen aan Zuid- Koreaanse krijgsgevangenen, die wei- geren naar Zuid-Korea terug te keren. De Zuid-Koreanen hielden zich rustig en luisterden beleefd naar de uiteen- zetters. Na twee uur hadden tien krijgs gevangenen uiteenzettingen gehad. Zij bleven er bij, niet naar Zuid-Korea te willen terugkeren. Voor het begin der uiteenzettingen lieten de officieren Koreaanse volksmuziek en het Zuid- Koreaanse volkslied horen. Verzacht. De beperkende maatregelen voor het verkeer van goederen en per sonen tussen de beide zones van Triëst, die 8 October van Joegoslavische zijde zijn genomen, schijnen te zijn verzacht. Talrijke boeren uit zóne „A" konden gisteren zich ongehinderd naar hun werk in zóne „B" begeven. Ook het reizigersverkeer werd niets in de weg gelegd. Ontslag. Te Philadelphia (V. S.) is Dins dag medegedeeld, dat Jefferson's medi sche hogeschool drie hoogleraren heeft ontslagen „in het hoogste belang van de instelling". Dit is geschied na een on derzoek, dat is ingesteld door de instan tie van het instituut, die toeziet op de loyaliteit der onderwijskrachten. Een der drie hoogleraren, die biochemie doceert, heeft in het verleden gewerkt aan een geheim regeringsproject in een atoomlaboratorium. Hij weigerde te antwoorden op vragen, die hem door de subcommissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden te Philadelphia gesteld werden. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 HET zien zou voor een plant van geen enkele betekenis zijn, want zij kan voor een eventuele vijand toch niet vluch ten en het zou haar dus niets baten wan neer zij het naderende dier dat haar bla deren komt oppeuzelen, zou kunnen waar nemen. Door het zien van haar vijanden zoti de plant zelfs in een afschuwelijke po sitie komen te verkeren, die te vergelijken is met de veroordeelde die moet toezien hoe alle voorbereidingen voor de aanstaan de executie worden getroffen. Hoewel de plant dus geen voorwerpen moet kunnen zien, dient zij echter wel de gelijk een fijn gevoel te hebben voor lichtnuances, omdat haar gehele huishoudhig daarvan af- hünkelijk is. Van bloemen in de venster bank weten we reeds dat zij zich steeds naar het licht toe keren. Maar ook de bladeren wenden zich naar (of als het v schaduwplanten zijn: van) het licht. Bla dderen die veelal in dichte opeenhopingen voorkomen, ynoeten vaak met weinig licht genoegen nemen, zodat - voor een zo eco nomisch mogelijke bedrijfsvoering - iedere plant nauwkeurig op de hoogte dient te zijn van de lichtverhoudingen in de naaste omgeving. Het blad kan dan door een be paalde stand de gunstigste plek uitzoeken of zich daarnaar instellen. Op een zonnige dag kan iedereen de resultaten van dit streven waarnemen onder een dicht bebla- derde beuk, welks loof in étages is ver deeld op een zodanige wijze, dat een blad van een lagere verdieping steeds de ope- nïng opvult die door een hogere verdieping is opengelaten Het plantenblad blijkt voor dit doel te zijn uitgerust met een lichtgevoeligheid die veel groter is dan die van het menselijk oog. Dit kwam tot uitdrukking toen onder zoekers een pas uit de kiem gesproten ster kers plaatsten tussen twee lichtbronnen, waarvan de intensiteit volgens het mense lijk oog volkomen gelijkwaardig was. Maar de sterkers stoorde zich niet aan dit men selijke oordeel, maar richtte zich naar de sterkste lichtbron. Daarmee is over de lichtgevoeligheid van planten nog lang niet alles gezegd, want ook onwaar schijnlijk korte belichtingstij den - zij het dan met een licht bron van grote intensiteit - bleken bij de plant duidelijk waarneembare afwijkingen in de groei te bewerkstelligen. Zo reageerde een haverkiemdop reeds op een belichtingstijd van 1/2000 en zelfs van 1/10.000 seconde, pe rioden van een zó korte duur, dat zij aan het menselijk oog ontgaan. Eigenlijk is het niet jtiist ie zeggen dat een dergelijke flits aan onze ogen ontsnapt. Het ware beter de verklaring te zoeken in onze hersenen, die een lichtprikkel van een dergelijke korte duur niet realiseren, dus niet bewust maken. En jtiist dit verschijn sel voert ons tot het merkwaardige pro bleem van de betrekkelijkheid van de tijd, ivaardoor bijv. sommige dieren in een uur langer leven dan wij. Dat klinkt gek, hè? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2