In het hart van de hoofdstad een IJmuidense uitvalspoort Groothandel ziet gerede kansen Eavenberichten .Clowntje Rick Een aarzelende liefde En als er nu eens geen vis is Velsen-Noord Heemskerk (Jcistricum Sinterklaas- Tips Joh. Meijer Zn Wijk aan Zee Beverwijk Feuilleton 4 NIEUWE, MODERNE VIS AFSLAG THALIA Drie wedstrijden voor VGK IJselmeervisserii nog steeds weinig moedgevend Motor koe - brommer Openbare school na Kerstmis open Winkels 's avonds tot negen uur open Voor de kinderen Heemskerk's raad behandelt de begroting Gemeente sluit kasgeld-lening Nieuwbouw in Gastricum Ideaal voor Hollandse winters Schoolmelkvoorziening functionneert prima St. Thomas verloor van DZK door Dorothy Quentin WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 In het hartje van Amsterdam is gisteren door een Amsterdamse wethouder een symbolische „laatste hand" gelegd aan een nieuwe uitvalspoort voor de IJmuidense waar naar de grootste afneemster van vis in den lande: de stad Amsterdam. Op het terrein van de Centrale Markthallen werd, zoals in ons nummer van gisteren al kort gemeld kon worden, de laatste verbinding aangebracht in het skelet van de nieuwe vismijn, die daar uit forse betonfragmenten is opge trokken door de dienst voor Publieke Werken. Wethouder B. Ram, die de portefeuille voor Levensmiddelenzaken beheert, heeft namelijk een bout aan gedraaid, die de opstaande steunen aan het dak verbindt en als het gebouw de vijftiende Mei of daaromtrent officieel in gebruik zal worden genomen zal de IJmuidense groothandel er een dubbel voordeel uit kunnen puren: niet alleen, dat zij zich op dit voor de visdistributie in Amsterdam ideale plekje van de nodige „voorposten" kan verzekeren, maar bovendien zullen de Urker botters en kotters, die vroeger op de thuisstoom naar hun haven de oude afslag aan de De Ruyterkade aandeden, voortaan IJmuiden wel prefereren. yy Deze nieuwe visafslag is namelijk zo goed als geheel gericht op aanvoer per auto. De schepen kunnen weliswaar via de Houthaven en de Kostverl oren vaart nog wel bijkomen, maar deze uren duren de omweg zullen weinig schippers zich ge troosten. Zoals uit de belangstelling voor de pakhuizen, die. de ruime hal aan weers kanten flankeren, wel is gebleken, zag de IJmuidense groothandel deze voordelen scherp in en ook uit Den Helder is al een aspiranthuurder op de proppen gekomen. Onder het wakend oog van vele visserij prominenten, onder wie de directeur der afdeling visserijen op het ministerie, ir. G. J. Lienesch, de directeur-voorzitter van het Bedrijfschao voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, de directeur van IJmui- dens Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde en de voorzitter van de voor- f (het th ADVERTENTIE (het theater met de heste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij wegens de nog steeds overweldigende toeloop onherroepelijk voor de laatste maal SILVANA MANGANO in ANNA De tweestrijd van een vrouw tussen liefde en zonde! Toegang 18 jaar Voorverkoop morgenochtend van 11 tot 12.30 uur a.h. theater. Ook voor reeds telefonisch bestelde plaatsen dringend aanbevolen. Volleybal De volleybalclub „Kralenberg" krijgt vanavond drie wedstrijden te spelen, waar van twee in Haarlem voor de afdeling Haarlem van de NeVoBo en één voor de afdeling IJmond. Het VCK-damesteam sneelt in het Kre- lagehuis tegen OSS uit Zandvoort, welke wedstrijd wel de nodige spanning zal op leveren omdat beide ploegen aan elkaar gewaagd zijn. VCK I heren ontmoet HVS 3 en het moet voor het Velsense team mogelijk zijn om hieruit met een overwinning thuis te komen. In de Da Costa-school wordt ook weer een volledig programma afgewerkt. Hier spelen de herenteams PSV 2 en VCK 3 tegen elkaar. De VCK-heren zijn technisch wellicht sterker, maar de politiemannen kunnen toch niet onderschat worden, om dat zij zich op deze strijd evenzeer zullen hebben voorbereid. De eerste wedstriid is die tussen de da mes van VSV en DGS, beide uit IJmuiden. De DGS-dames weten al wat zaalvolleybal is, zodat het mo^ebjk moet zijn om de debutanten van VSV een nederlaag te be zorgen. De heren van Waterloo 2 en Ken- nemers 2 zijn in de laatste wedstrijd aan elkander gewaagd. ADVERTENTIE BARmOORl&TRAAT 20 TEL. 15439 Teddy gevoerde Windjackets malige vakgroep groothandel, de heer J. Koster, heeft de Amsterdamse wethouder de laatste bout er stevig in geschroefd. Bijzondere constructie Vervolgens is de nieuwe verkoopruimte in ogenschouw genomen, waarbij de di recteur van het Marktwezen, de heer T. Bergvelt zijn belangstellend gehoor heeft gewezen op de bizondere constructie van het gebouw: de betonnen onderdelen wer den door de Amsterdamse Ballastmaat- schappij op het werk zelf „getrild" en ver volgens met een minimum aan bevesti gingsmateriaal op elkaar gelegd. Als een blokkendoos, maar dan één van een op vallend stevig karakter. Diepe afvoergoten en een licht-bollende vloer laten vooral in hygiënisch opzicht de voordelen van deze hal boven de oude aan de De Ruyterkade zien, terwijl er boven dien een grote koelcel in aanwezig zal zijn. Nationale expositie De opening van het gebouw zal ongeveer samenvallen met de vlaggetjesdagen in het voorjaar van 1954 en dit is mede aan leiding geweest om deze opening te doen begeleiden met een nationale visseriiten- toonstelling, waarvoor de heer J. Kolk man. hoofd van de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad al druk doende is. Nadat wethouder Ram deze gebeurtenis alvast had aan?ekond;*d. en daarhii de bereidheid tot samenwerking tussen de stedeliike overheid en de vis- distributie-organen had verkondigd Amsterdam verwerkt tenslotte ,,;er millioen kilo vis per iaar heeft drs. Van Diik de tentoonstellingsplannen nader toegelicht. Hij rekende daarbij oo de medewerking van het bedrijfsleven en prees de gemeen te Amsterdam voor het feit, dat. zij een deel van de financiering dezer toekomstige expositie op zich zal nemen. Bevoorrechte stad Bevoorrecht noemde hij de gemeentelijke dienst, die de distributie van levensmid delen onder zich heeft, dat deze niet alleen zulke ruime markthallen bezit, maar te vens de beschikking gaat krijgen over een zo moderne afslag. De heer Van Dijk noemde het voorts een daad van wijs be leid, om de visafslag te verplaatsen naar het centrum van de hoofdstad. „In de meeste grote steden ligt de vismarkt te decentraal", klaagde de heer Van Diik, „maar Amsterdam geeft deze belangrijke tak van levensmiddelendistributie de haar toekomende plaats". Terugkomend op dit initiatief en dat van de voor te bereiden tentoonstelling sprak hij de wens uit, dat Amsterdam hierdoor het Nederlandse vis serijbedrijf een stimulans op zijn moeilijke weg moge meegeven. Meer contact Ir. Lienesch bepaalde de aanwezigen bij de vraag, wat er gebeurt als er nu eens géén vis is, duidend op de vaak onregel matige aanvoeren van vis in ons land. Hij Dinsdag 1 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mauranger van Swan sea. Bomma van Kragers. Reine Astrid van Söderhamn. Ariadne van Bordeaux. Nyen- burgh van Stockholm. 17e October van Lon den. Holmialand van Antwerpen. Plato van Kopenhagen. Maywood van Swansea. Pio nier van Workington. Heemskerk van Ant werpen. Talisse van Antwerpen. Vertrokken zijn: Westpolder naar Rotter dam. Wilno naar Ostrand. Dione naar Rot- tredam. Edith naar Södertalje. Uttgard naar Blyth. Prometheus naar Rotterdam. Willem Oltman naar Rostock. Nautic naar Ham burg. Grootekerk naar Marseille. Lustre n. Newcastle. Araliz naar Ostende. Kaap Falga naar Rotterdam. Daniela Borghout naar Bremen. Nyenburgh naar Antwerpen. Ar- detta naar Rotterdam. Jutland naar Skura. Stork naar Rotterdam. Waterman naar Las Palmas. Missouri naar Antwerpen. Swift n. Londen. Heriot naar Leith. Jans naar Lon den. Amstelstroom naar Huil. Grebbestroom naar Londen. achtte de aanvoersector even belangrijk als de handel, maar betwijfelde of het verband tussen deze beide grootheden wel altijd even stevig is. Het leek hem een taak van de overheid, de vissers er op te wijzen, dat het distributie-apparaat zich verjongt en dat er dus een nauwer contact nodig is. Daarbij deed hU enerzijds een beroep op het begrip onder de bandelaren voor de moeilijkheden in de aanvoersector en an derzijds op de vissers zelf, om meer be grip te tonen voor de eisen, die de handel stelt. Ir. J. R. Tirion, die de architectuur van de afslag verzorgde, heeft tenslotte een toelichting gegeven op de bouw van dit project, dat de gemeenschap een millioen gulden kost. Hij vertelde, dat de hygiëne prevaleert in het hele ontwerp, zodat de vis. die in de oude afslag „dank zij" de lekkage en de onbevredigende vloerop lossing wel eens zwom, daar nu geen last meer van zal hebben. Urker stroppen bij Bres kens De ui+komsten der visserü op de voor malige Zuiderzee waren de vorige week bepaald m^°r. Voor de lijn- of beugaal- visserii werd het weer te koud. zodat door •mkele beu gors r og gevi st werd od 1 finaal. De vangsten varieerden ven 40 tot 70 pond ner vaartuig. De gemiddelde priis was f 1.25 per pond en de weekbesommingen varieerden tot f 60 per vaartuig! De en kele slepers, die visten op snoekbaars brachten vangsten aan de markt tot 200 rond per span (2 vaartuigen) De gemid delde priis daalde tot beneden de 50 ct. per 'A kg. Van deze categorie vissers beliepen de verdiensten tot f 300 per span. Minder was het nog gesteld met de netvisserfj op snoekbaars en witvis. Per etmaal waren hier de vangsten niet horter dan 30 pond per vaartuig. De gemiddelde prijs van deze snoekbaars was 50 ct. per oond en de be sommingen kwamen tot f 109 per vaar tuig. Met de visserij op rode baars en blei en Voorn was het ook zeer gering. De prijs van rode baars was 60 tot 70 ct. per pond, blei en Voorn deden van 7 tot 9 ct. per pond. Globaal genomen was de visserij voor de Urker-Noordzeevlcot van. matig tot goed te noemen. De verdiensten van de vaar tuigen voor IJmuiden waren tot f 500 per week en de grote motorvaartuigen maak ten tot f 2000. Minder fortuinlijk waren de vissers voor Breskens. Doordat da haringprijzen kel derden waren de verdiensten gering. Vorige week (23 tot en 28 November) werd aangevoerd: 193 pond lijnaal, 6475 pond snoek paars; 308 pond rode baars; 4918 pond blei; 2 pond snoek en 1 pond zalm. De totale omzet aan de visafslag was £4127,21. St. Nicolaas bij kleuters van Marquette-school De kleuterschool „Marquette" te Heems kerk krijgt Vrijdag 4 December in kasteel „Assumburg" St. Nicolaas op bezoek. Ongevallenrubriek Maandagmiddag reed de 10-jarige T. N. uit Velsen, staande op de trappers van zijn fiets door de Willebrordstraat. Een van zijn voeten schoot van de trapper, de knaap viel, brak het linkerbeen en is door de heer Bakker naar het Antonius-ziekenhuis gebracht. In de Van Speykstraat stek diezelfde middag de 2-jarige H. K. uit de Tromp straat onverwachts de weg over en liep tegen een wielrijder op. Het kind viel en brak het reohterbeentje. Ook hij is door de heer Bakker naar het Antoniuszieken- huis gebracht. In een smederij aan de Prins Hendrik straat in IJmuiden kreeg de 16-jarige bankwerker IJ. P. Z. tijdens het opspan nen bij het boren de machineklep op de linkervoet, waardoor hij aan vier tenen ernstig werd gewond. De heer Bakker ver leende eerste hulp en bracht de patiënt daarna naar de ouderlijke woning. Tenslotte zijn op de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord een brom fietser en eer. motorrijder in botsing geko men. Het was, bij het opgebroken gedeelte wel een kwestie van „geen voorrang", maar eigenlijk was een koe, die aan een touw door een slager werd meegevoerd er ook debet aan. Het dier schrok en sprong opzij. De motorrijder reed tegen de koe aan en daarna tegen de bromfietser. Een gecompliceerd geval waarvan de 31-jarige motorrijder C. Th. G. uit Velsen-Noord de dupe werd en met een gebroken linker-on- derbeen moest worden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. ADVERTENTIE Voor HEM een kristallen borrelglaasje, manchet knopen, dasspeld, potlood, sigaretten koker, aansteker enz. P. DE GROOT JUWELIER - HORLOGER Kenncmcrlaan 30, IJmuiden - Tel. 4127 Burgemeester en Wethouders van Heems kerk maken bekend, dat ter gemeente secretarie gelegenheid bestaat tot het in schrijven van kinderen voor plaatsing op de Openbare Lagere School aan de Ooster- streng. De school zal na de Ksrstvacantie worden geopend. Deze week zullen de winkels in Heems kerk tot 's avonds negen uur geopend zijn. Een konijn bij de Rijkspolitie De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de rijkspolitie van Heemskerk gedepo neerd.: een regenbroek, bruine alpino-muts, een paar dames glacé-handschoenen, brui ne glancé-handschoen, palingfuik, heren polshorloge, zilveren rozenkrans, grijs wol len vest, rode want, gekleurde ceintuur, lederen riem, vijf muntbiljetten, kinder- portemonnaie. witte alpino-muts; aange troffen werd een konijn. Maar als je nou denkt, dat het verkeerd uitlopen van Seppo's streek en de straf daar voor hein wijzer gemaakt hadden, dan vergis je je toch. Die jongen was wel erg hardleers. Een ander zou na zoiets wel wat verstandiger geworden zijn en bedacht hebbendat de kruik zolang te water gaat, tot-ie breekt. Maar Seppo was nu eenmaal 'n verschrikkelijke plaaggeest, en hij kon het niet laten. Toen later Rick en Bunkie in de tuin wat aan 't voetballen waren, kwam Seppo er ook bij. „Ik doe ook mee!", riep hij. Eigenlijk waren de beide anderen daar helemaal niet blij mee, want ze wisten wel, dat Seppo toch niet prettig kon meespelen, zonder de boel in de war te schoppen. Maar ze wilden hem toch niet zo maar weigeren om mee te doen. Dus ging Seppo ook aan 'l trappen tegen de bal. „Pas op, niet zo hard trappen, en niet zo hoog.'", waarschuwde Rick. Maar Seppo trok er zich weinig van aan. Elke keer, als de bal bij hem kwam, gaf hij er 'n wilde schop tegen. Dat scheen hij bijzonder leuk te vinden. Maar toen. De leden van de gemeenteraad van Heemskerk worden opgeroepen tot het bij wonen van een openbare vergadering, welke zal worden gehouden op Donderdag 3 December, 's avonds om half acht. De belangrijkste punten van de agenda ziin: Aanbieding van de gemeente-begro ting en bedrijfsbegrotingen en de begroting Fonds Armengoederen voor het dienstjaar 1954, en de benoeming van een commissie van onderzoek. Voorstel tot het verlengen van de ter mijn van ontruiming van vier onbewoon baar verklaarde woningen. Voorstel tot het benoemen van een com missie van advies ingevolge de Woonruim- tewet 1947 en een commissie van advies voor sociale aangelegenheden. Woonruimte-commissie wordt samengesteld In verband met de candidaatstelling van het raadslid, de heer P. de Graaf, werd in de laatst gehouden zitting van de gemeen teraad de benoeming van de Woonruimte- commissie aangehouden. De thans zitting hebbende commissieleden de heren F. Huneker, C. Jongejans, J. W. Neuteboom, J. A. Peekei en J. van Roon hebben zich allen bereid verklaard een eventuele herbenoeming als lid te willen aanvaarden. B. en W. voegen hieraan als candidaat toe de heer P. de Graaf. Verlenging termijn ontruiming onbewoonbaarverklaarde woning Bij twee vroegere raadsbesluiten werden tien woningen onbewoonbaar verklaard, met de bepaling dat deze huizen moeten zijn ontruimd binnen de tijd van zes maan den, te rekenen van de dag waarop de tijd tot voorziening tegen deze besluiten is ver streken. De woningen Luttik Cie 26, Muilmans- laan 9 B, Jan van Kuikweg 7, A. Ver- herentstraat 22, M. van Hcemskerckstraat 10, Oudendijk 17, zijn inmiddels niet meer bewoond en het perceel Voorweg 29 zal vermoedelijk deze maand ontruimd worden. De bewoners van de overige drie wonin gen Oudendijk 25 en 3 i en G. van Assen- delftstraat 16 en 16 a zullen vermoedelijk niet tijdig een ander huis kunnen betrek ken, waardoor het noodzakelijk wordt de termijn van ontruiming te verlengen voor de tijd van ten hoogste één jaar. B. en W. delen mede, dat inmiddels een aanvang is gemaakt met de hiervoor ver kregen bouwvolume te realiseren, waar door de gemeente in de gelegenheid wordt gesteld aan betrokkenen een vervangende woning beschikbaar te stellen. B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor om voor het jaar 1954 kasgeldleningen te sluiten tot een maxi mumbedrag van 400.000, en tevens een rekeningcourant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te Den Haag tot een bedrag van J 100.000. Het op enig tijdstip opgenomen kasgeld zal echter een bedrag van 400.000 niet mogen overschrijden. De Castricumse bouwondernemer, de heer J. Biesterbos, heeft van het college van B. en W. toestemming verkregen tot de bouw van 100 woningen achter de zoge naamde Oranjebuurt over te gaan. De woningen zullen verrijzen aan de Prins Hendrikstraat, Prins Frederik Hen drikstraat, Louise de Colignystraat, Char lotte de Bourbonstraat en de Eerste Groe- nelaan. Veertig ervan zijn middenstands woningen en de andere zestig zijn wonin gen voor de kleine man, waarvan de huur circa 7.50 per week zal bedragen. Onze plaatsgenoten J. P. Bos en M. Elen- baas-Ewalcl, verkregen vergunning voor de bouw van drie woningen met garage's aan de Verlengde Overtoom. Voorlopige candiclaatstelliru? voor Provinciale Staten door KVP In de Dinsdag in hotel Borst gehouden ledenvergadering van de Katholieke Volks Partij afdeling Cas'tricum vormde de voor lopige candidaatstelling voor de Provin ciale Staten van deze kring Zaandam en Alkmaar het meest belangrijke punt van de agenda. In het bestuur van de kring heeft de heer P. de Vries, voorzitter van de K.A.B.-afdeling Castricum zitting. Na dat de voorzitter van de K.V.P., de heer J. de Nijs, een uiteenzetting had gegeven over het belang en de taak van de Provin ciale Staten, ging men tot de verkiezing over. Voor Castricum werden als candi- daten gesteld burgemeester C. F. Smeets en de heer A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen. Tijdens de rondvraag is de afsluiting van een gedeelte van de Cieweg ter sprake ge komen, de afsluiting, die ten behoeve van de doortrekking van de Koningin Wilhel- minalaan naar de Dorpsstraat moest ge schieden. Verschillende leden brachten hierover bezwaren naar voren en het was de wethouder van Openbare Werken, de heer P. de Vries, die hen van antwoord diende. ADVERTENTIE Een onmisbaar artikel voor ons kille Hollandse klimaateen werkelijke verrassing voor de man van Uw hart is een 100 pet. WOLLEN „N O B B Y" - S H A W L in vele mooie dessins in prijsklassen van 3.95. 4.95, 5.90 en hoger. Kennemerlaan 36. IJmuiden Tel. 4453 Maatkleermakers Confectie Dames- en Herenmode Elke koper ontvangt een practiscli geschenk. De schoolmelkvoorziening in Castricum, waarmede enige tijd geleden weer een aanvang werd gemaakt, verloopt geheel naar wens. De ouders van de kinderen die dagelijks op school een kwart liter melk nuttigen, krijgen een bonboekje en Woens dags of Donderdags geven zij de bon, voor zien van de naam van het kind en de school en klas, aan de melksüjter, maar het gebeurt nog herhaaldelijk dat de ouders de bon niet goed invullen. De secretaris van het schoolmelkcomité, de heer J. van Reenen, verzoekt ons er op te willen wij zen, dat de ouders vooral de naam van de school goed op de bon moeten invullen, want anders loopt men gevaar dat een bepaald kind van melk verstoken blijft omdat men niet weet op welke school het kind is. Het eerste tiental van de R.K. damclub St. Thomas te Castricum verloor de honds- competitiewedstrijd tegen DKZ (Koog- Zaandiik). De wedstrijd werd in hotel Sport-Duinzicht gespeeld en de voorlopige uitslag is 5-9, doordat drie partijen wer den afgebroken. De vermoedelijke eind stand is 8-12, daar verwacht wordt dat de afgebroken partijen in gelijke stand wor den beëindigd. De onderlinge wedstrijden van het twee de, derde en vierde tiental leverden de volgende uitslagen op. Tweede tiental: P. v. d. HimstA. Rietveld 1-1; A. Dagelet P. Rietveld 0-2: R. StetS. Groentjes 2-0: W. Rozemeijer-R. Stet 1-0. Derde tiental: J. SteemanA. Bakker 2-0; F. ZonneveldH. Kortekaas 0-2. Vierde tien tal: T. HollanderT. Konijn 2-0; P. de VriesW. Admiraal 2-0; Th. GroenB: Brakenhof 0-2; L. van WissenL. Zwart 0-2. Volgende week Maandag speelt het eer ste team van St. Thomas voor de bonds- competitie tegen DDD te Alkmaar en de reserve's krijgen de strijd op te nemen tegen DKZ 2. Klaverjassers schudden de kaart De uitslag van de op de jongste club avond gespeelde onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Sfrandmeeuwen" is: 1. C. de Winter 4815 pnt.; 2. P. de Boer 4810 pnt.; 3. L. Schelvis 4782 pnt.; 4. J. Paap 4688 pnt.; 5. C. War- menhoven 4666 pnt.; 6. mevrouw Seysemer 4570 pnt.; 7. mevrouw De Reus 4514 pnt.; 8. M. G. Seysener 4511 pnt. „Weenink" schaakte tegen ZSG De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft teegn ZSC II gespeeld; de voorlopige uitslag is 52 voor ZSC, zodat in geen geval meer dan een gelijk spel bereikt kan wor den. De afgebroken partijen zullen de be slissing moeten brengen. De uitslagen zijn: P. R. van Andel (Z.) P. Stet CW.) remise; G. BakkerC. Koomen 01; J. RiinekerK. Slings 10; J. D. Mond- horstJ. Meyer 10; D. BakkerH. v. 't Hof 1—0; J. de Vries—J. Reinhout remise; P. GansS. Bakker afgebr.; H. v. 't Kaar— A. Tervoort afgebr A. GeytenbeekR. Meyer afgebr.; J. ValkenierW. Groen 10. Geslaagde verkoopmiddag Groot was de belangstelling, die gister middag en -avond bestond voor de ver koopmiddag der Doopsgezinde dameskrans in Beverwijk. Reeds direct na de opening verdrongen de dames zich rond de vele stands. Be halve veel handwerk en zelf-vervaardigde kledingstukken kon men ook levensmid delen inslaan. De verkoopmiddag heeft aan het gestelde doel voldaan, zodat er na afloop weinig meer over was. 3) „Je bent net op tijd gekomen, Val, om een lynchpartij te voorkomen", zei Gavin droogjes. „Ze willen weten wat we gaan spelen en nog een heleboel meer". „Dat kan ik me levendig indenken!" Val glimlachte en nodigde allen met een sim pele handbeweging uit rond hem te komen staan. „Ik had jullie eigenlijk al veel eer der moeten inlichten, maar H.H. telegra feerde pas enkele dagen geleden, dat het met de tourriée in orde was en ik mocht toch geen valse verwachtingen scheppen. („H.H." was de zakelijke leider van Her- rick's gezelschap, Herbert Holcourt). „Is het een grote verrassing, Val?", vroeg June, op haar tenen balancerend. Ze danste, was lang niet slecht in jonge- meisjes-rollen en zag er uit als een plaatje. Maar het waren vooral haar voe ten en haar veelzijdigheid, die voor Val grote waarde hadden, meer dan haar lief gezichtje. Herrick bracht weinig stukken, waarin dans-scènes voorkwamen, maar zo nu eh dan voegde hij graag een korte bal let-acte aan zijn stukken toe. June was een gewaardeerde kracht voor Herrick's troep. „Jullie zullen best tevreden zijn: nieuwe plaatsen, goed eten en een prettig publiek". Val grinnikte jongensachtig en hield zijn handen op als waren het kommetjes. „Ze zullen uit jullie handen eten!" „Geloof ie dat, zo kort na de Old Vic?" Toen het algemeen, enigszins geforceerd gelach was weggeëbd, zei Herrick ernstig: „Ik geef toe, dat we geen Old Vic zijn, maar we kunnen het publiek daar in Nieuw Zeeland zeker geven waar het naar snakt: goed, levendig toneel. Van mijn ge wone politiek wijk ik overigens niet af. met ons kleine gezelschap gaan we naar kleine plaatsen....". Val vertelde uitvoerig over de tocht, even het financiële gedeelte aanrakend: „Hef is jammer genoeg niet mogelijk om te gaan vliegen nu we onze eigen decors meenemen. Ik heb daarom geboekt op de „Zuider Ster", een vrij oud en nogal lang zaam schip, maar op het reisbureau zeiden ze me dat het niet oncomfortabel was. We hebben nu tijd te over om te repeteren. „Wat repeteren, ouwe jongen?", bromde Everitt Wilis. Val noemde de vier stukkenHet enthousiasme was niet erg groot. Een ca- caphonie barstte los toen Val's volgelin gen hun rollen in „De Lachende Vrouw" en „De Wind en ae Regen" begonnen op te halen. „Goed, 't zijn geen nieuwe stukken, maar ze zijn best en uitstekend geschikt voor onze kleine troep en mijn versie van Ham let heeft geen volle bezetting nodig. „Rood Fluweel" is bovendien spiksplinter nieuw. Het wordt vast en zeker een succes, jullie zullen het geweldig aardig vinden „Ik heb er een hard hoofd in, we zijn op het ogenblik wel erg klein", protesteer de Abbott. „In Nieuw Zeeland zullen we vijf jonge acteurs engageren", zei Herrick en hij glimlachte om de schuldbewuste gezich ten. Hij stak zijn handen in de zakken van zijn kameelharen jas en voegde er een beetje plechtig aan toe: „Maar natuurlijk reken ik op jullie om de „spirit" er in te houden; de stukken moeten vlot lopen. Voor die vijf nieuwelin gen zal het een pracht ervaring zijn en het publiek zal het wel aardig vinden eigen acteurs te zien: Ik voel er trouwens altijd veel voor acteurs aan te trekken uit de streek waar we spelen". Val knikte in de richting van een jonge man, die op de rand van het podium zat. „Zie Pierre nu eens, pikten we hem niet in Parijs op?" Pierre de Rougemont snoof even en trok zijn neus op. „Je toon vond ik bepaald niet aardig, Val". En weer lachte iedereen. Wat heeft hij ze toch goed in de hand, dacht Rosemary en wat springt hij pret tig met hen om. Ze verlangde er steeds vuriger naar in Herrick's troep te worden opgenomen. Op het ogenblik voelde ze zich een soort weesmeisje. Niemand had haar nog opgemerkt. Een levendig gesprek ontwikkelde zich zowel tussen de acteurs als tussen de leden van de technische staf. John Brail, de timmerman, Tim Summers, de electricien, Terry Jordan, de décor-ontwerper en -schilder, die nagenoeg ieder baantje ach ter de coulissen kon vervullen en juffrouw Tulip, die de scepter zwaaide over de kle- renmanden, hadden allemaal iets te vragen en iets op te merken. Toen iedereen Hei-rick leeg gevraagd had, werden er kleinere groepjes ge vormd om een en ander nog eens nader te bespreken. Val ging naast Gavin zitten, die allerlei aantekeningen aan 't maken was op strookjes papier. „Wie is dat meisje daar?", vroeg Val zachtjes. Hij had eindelijk het ijverig le zende figuurtje bij het raam ontdekt. Gavin lachte even. „Rosmary Combe, mijn nieuwe assis tente. Gisteren heb ik nog met je over haar gesproken. Ze lijkt me wel goed. Ik heb haar al beloofd dat ze 't baantje kan krijgen". „Verdikkeme!" Gavin begreep Val maar al te goed. Het meisje, dat ziek was geworden en nu dus niet mee kon gaan, had een belangrijke rol moeten spelen in „De Lachende Vrouw". Met het hoofd naar beneden gebogen en geabsorbeerd door zijn gedachten zei Her rick: „Een dwaze naam voor haar: Rose mary. Ze had Katharine moeten heten. Ze heeft iets stormachtigs over zich maar aan de andere kant ook weer iets zachts ze doet me aan iemand denken. „Ze heeft iets weg van een jonge Kathe- rine Hepburn", merkte Gavin op, „ze is net zo fel en hartstochtelijk. Je weet toch nog wel dat we haar Portia zo bewonderd hebbenop de avond van de Toneel school „Ommmje hebt een ver schrikkelijk goed geheugen, Gavin!" „Dat heb ik hier wel nodig!", merkte de Schot droogjes op. Hij vertelde Herrick echter niet dat op een meisje als Rose mary Combe eigenlijk nog een kind enkele prijzende woorden van iemand als Val een geweldige indruk zouden maken. Het zou een pleister op de wonde van haar geknakte trots zijn. En Rosemary had op het ogenblik alle steun nódig! „Je gelooft toch niet. dat ze Frik zou kunnen spelen?", zei Herrick met zachte stem. Valentine Herrick handelde vaak op im pulsen en hij kon nu en dan zo koppig zijn als een muilezel. Alles moest gedaan worden op zijn manier, zoals hij het zich in een flits had voorgesteld. Gelukkig wa ren zijn ploiselinge denkbeelden doorgaans uitstekend, zodat hij helemaal op deze methode van werken was gaan vertrou wen. Wanneer Gavin iets graag op een andere manier aangepakt wilde zien, dan opperde hij zo voorzichtig mogelijk zijn nieuwe ideeën bij Val. Hij ging dus door, zonder ook maar enige druk op Val uit te oefenen: „Dat ze met haar been trekt, valt niet erg op en Frik zou best een beetje kreu pel kunnen ziin. 't Zou trouwens goed bij haar karakter passen. Het meisje heeft precies dat bittere, dat verborgen vuur en de intelligentie om Frik te kunnen spe len". Herrick keek nog eens in de richting van Rosemary. Hij zag echter niet veel van haar; slechts haar gebogen hoofd, de mooie lijn van haar nek, juist waar deze uit de oude, blauwe trui te voorschijn kwam en de zomen van haar broek. Frik.... dacht hij. Ja, ze is Frik.... maar kan een meisje, dat nog maar pas de Toneelschool verlaten heeft, al zo'n zware rol spelen? Ze zou bijna de hele avond op het toneel zijn.... Logan was, ondanks zijn schalkse, Schotse humor en z'n eeuwige droogheid en kalmte, slim als geen ander. Herrick had groot respect voor zijn opvattingen. HOOFDSTUK III Zonder dat ze ook maar één ogenblik opgekeken had, wist Rosemary dat Her rick over haar aan het praten was. En toen hij in haar richting liep, leek het Rose mary of hij langzaam, voorzichtig en bijna teder een soort magnetisch koord, dat tus sen beide gespannen was, inhaalde. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6