Wensen van bedreiging van de rederijen haringv isserij Zilveren jubileum van ing. C. J. Prins bij de Hoogovens Er wordt dagelijks nog veel misdreven aan het dier Agenda voor Velsen Kennemer t, Lantaarn De kostprijs ten onrechte maatstaf voor opvangprijs? Vogelleven in Kennemerland door industrie gedupeerd AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIJM IJMUIDENS RAPPORT Havenwachter De Bruin werd gehuldigd Onverantwoordelijk laag vliegen het adres r D.C.IJ. voor de beslissing tegen Gezellig Samenzijn Vismeelfabriek op losse schroeven ^^Brieven aan de redactie WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 5 Old Clothes New MY CLEANING ONLY VAN TEKENAAR TOT INGENIEUR Tweede contactavond van ADO Veertig jaar in dienst van de Waterstaat „Watersnood" moet kunstmatig worden verholpen Havenarbeider door haken getroffen Twee arbeiders in Walserij West gewond Velsense dierenbeschermers zagen positieve en negatieve zaken Sint Nicolaasfeest van „Watervliet" met kindercabaret Spanning rond de damtitel Het prijsbeleid in de sector van de gezouten haring bestaat uit twee onderdelen, na melijk uit opvangprijzen op de aanvoermarkt en minimum exportprijzen bü de uitvoer. Theoretisch gesproken, zou het instellen van de ene vorm van dit prijsbeleid de andere overbodig maken. Indien in de toekomst één van beide onderdelen inderdaad sluitend zou kunnen worden gemaakt en op loyale wijze door het bedrijfsleven zou worden toegepast, dan zou deze ideale toestand wellicht te bereiken zijn. Zolang echter in de sector van de gezouten haring bij een groot aantal bedrijven de functies van rederij en handel niet zuiver gescheiden zijn en gehouden worden, en de bedrijfs- uitkomsten van de ene afdeling afwisselend de moeilijkheden in het andere bedrijfs onderdeel schijnen te moeten bestrijden en overwinnen, zolang zal het onmogelijk blijken een zuiver gericht prijsbeleid uit te oefenen. Daar komt bij, dat zowel bij de rederij ten opzichte van het vaststellen van de hoogte van de opvangprijzen, als bij de handel ten opzichte van het vaststellen van de minimum exportprijzen als regel aan de voorstellen daartoe een opportu nistisch streven ten grondslag ligt, dat ge woonlijk vreemd is aan een meer brede conceptie ten aanzien van het algemeen bedrijfsbelang. Dit is zeer te betreuren, omdat de ver waarlozing van het beginsel van een ge zonde prijsvorming gestraft wordt met het verlies van afzetgebied, waarvan de moge lijkheid tot herwinnen geenszins vaststaat. Kostprijs als maatstaf Zo wordt van de zijde van de rederij ge steld, dat het kostprijsniveau bij de aan voer als maatstaf dient te worden aange nomen bij de vaststelling van de opvang prijzen. Nu bestaat er waarschijnlijk geen enkel ander bedrijf, waarvan de uitkom sten zo zeer worden beïnvloed door een grote menigte van ongewisse factoren als het visserijbedrijf, en in het raam van het visserijbedrijf weer de haringvisserij. Dit zou al tot de logische conclusie moeten voeren, dat er in de visserij geen kostprijs is, maar alleen een opbrengst. Wel kan men jaarlijks, na het ruimen der voorraden, ongeveer een half jaar na afloop der vis serij, gaan berekenen wat de kosten zijn geweest van het aanbrengen van een kantje haring. Nu heeft de ervaring geleerd, dat bij de huidige vlootsterkte de aanvoer kan afwisselen van 700.000 tot 1.000.000 kantjes per jaar. Een dergelijk groot verschil is natuurlijk van grote invloed op de kosten per kantje haring. Nu zou het toch van weinig juiste commerciële tactiek getuigen, om de uitkomsten van het ene seizoen als maatstaf te gebruiken voor een volgende campagne, waarvan de uitkomsten niet bij benadering zijn vast te stellen. Het zou goed kunnen Het is volkomen begrijpelijk, dat de re derij zich wil vrijwaren van het risico van uitzonderlijk lage" prijzen bij grote aan voeren, welke op een bepaald moment niet meer door de aankoopmarkt kunnen wor den opgenomen. Aan dit. gerechtvaardigd streven wordt ongetwijfeld tegemoet geko men door de oorspronkelijke doelstelling der opvangprijzen langs publiekrechte lijke weg, namelijk enerzijds het voorkó men van nodeloze dieptepunten in de prijs vorming op de aanvoermarkt, met ander zijds de benerking van afzetverstorende elementen daarbij. Met wijsheid toegeoast. zou deze doelstelling een grote aantrekke lijkheid hebben fehad, zowel voor han del als rederij. De bezwaren, welke van de kant van de on zuiver speculatieve ba sis staande handel naar voren worden ge bracht, zouden dan en in dit verband ver waarloosd kunnen zijn. Maar het gaat verkeerd Nu ziet men echter gebeuren, dat bij de bestaande hoge opvangprijzen het specu latie-element door de rederij wordt over genomen. Het gezonde begin®"! ter verkrjj- g>no- van CRn zo goed rooge'iik lopend be drijf. name'iik om zoveel als mogelijk is, de ris'^o's te verde'cn over de verschil lende f"n»"*'«s 'n de kring vnn aanvoer en afzei, cruijnt. voor 0* rederij weinig aan trekkelijkheid te bezitten. Dit kan wijzen op een doelbewust streven om het uitoefenen van de handelsfunctie blijvend en uitsluitend te binden aan de rederij. Daar komt nog bij. dat het aan wezig zijn van grote voorraden in één of enkele handen, een voortdurend gevaar kan vormen zowel voor de prijsvorming op de afzetmarkt als voor het handhaven van de vastgestelde opvangprijzen. Hoe dit alles ook zii. ongetwijfeld zu^en zowel de centrale als publiekrechtelijke overheidsinstanties, terwille van een ge zonde bedrijfsontwikkeling, in dit verband minder „totalitair" denken dan de rederij ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 488G WOENSDAG 2 DECEMBER IJMUIDEN Onderwijzerstoneelver. O.T.K., 19.30 uur, Patronaatsgebouw, toneeluitvoering. Thalia, 20 uur, „Het eiland van be geerte". Rex, 20 uur, „Rue Madeleine 13". DONDERDAG 3 DECEMBER IJMUIDEN Onderwijzerstoneelver. O.T.K., 14.30 en 19.30 uur, Patronaatsgebouw, toneeluit voering. Thalia, 20 uur, „Anna". Rex, 20 uur, „Rue Madeleine 13". VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring van de gemeenteraad van Velsen. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken 1012 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. en hun streven richten op het in de prak tijk brengen van de oorspronkelijke doel stelling van het prijsbeleid. Kronkelwegen Handhaving van de huidige wijze van vaststellen van minimum exportprijzen brengt de meeste mogelijkheden bij hen, die de meeste kronkelwegen weten te be wandelen. De dikwijls naar voren gebrachte opmerking, dat de minimum exportprijzen de neiging hebben vaste prijzen te worden, wijst in de eerste plaats op een onjuiste constructie van deze prijzen, maar ver- Een intensieve aandacht wordt in het rapport van de heer C. Koster Jzn. be steed aan de zoute haringvisserij, waar mee wij thans de publicaties uit deze beschouwing voortzetten. volgens zal het een ieder duidelijk zijn, dat niet hoge, doch slechts lage minimum exportprijzen dit euvel kunnen bestrijden. Een andere opmerking, welke dikwijls naar voren wordt gebracht, namelijk, dat bij het bestaan van lage minimum exportprij zen de zuivere handel geheel zou worden verdrongen door die bedrijven, welke zo wel de rederij als de handel en de be- en verwerking uitoefenen, wordt bij enig na denken van elke overtuigingskracht be roofd. Immers, gegeven het feit, dat onder biedingen mogelijk zijn en in veel gevallen het effect van het verkrijgen van orders sorteren, dan zal dit gevaar, indien aan wezig, eerder worden bevorderd dan be lemmerd door het bestaan van te hoge mi nimum exportprijzen. Al het bovenstaande voert tot de con clusie, dat matiging dient te worden be tracht zowel ten aanzien van de wensen van de rederij ten opzichte van de vast stelling van de opvangprijzen, als ten aan zien van de wensen van de handel ten op zichte van de minimum exportprijzen, bij de vaststellingen langs publiekrechtelijke weg van prijzen voor deze beide onderdelen van het prijsbeleid. De N.V. KEMA gaat iveldra over tot inrichting van een proefcentrale voor atoom energie in de oude electrische centrale te Nijmegen. Men hoopt over ongeveer vijf jaar zo ver te zijn, dat men in de practijk op grote schaal electriciteit kan opwekken door kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van dr. Went, die de onderzoekingen bij KEMA leidt. Op de foto: de oude centrale te Nijmegen. Het restaurant van de Walserij Oost is een van de grootste daartoe geschikte ruimten bij de Hoogovens, maar toch was het tot de nok toe gevuld met belangstel lenden, toen onder daverend applaus de bedrüfsingcnieur C. J. Prins, afdelingschef voor alle electrotechnische werkzaamheden bij de Noord-fabrieken van de K.N.H.S. en Breedband N.V., de zaal binnentrad ter ge legenheid van zijn huldiging als zilveren jubilaris. De rij van sprekers werd geopend door directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate. In zijn toespraak merkte spreker o.m. op, dat de zilveren jubilarissen een waardevol be standdeel zijn van het personeel van het bedrijf. Zij zijn een bolwerk van stabiliteit en een bewijs van de „goodwill", die het bedrijf onder het personeel geniet. Spre ker besloot zijn rede met het overhandigen van de gebruikelijke enveloppe. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies sprak vervolgens een rede uit, waaruit zijn res pect bleek voor de vakbekwaamheid van de jubilaris. Hij is een van die vaklieden, die door een scherpe kijk en een uitgespro ken verantwoordelijkheidsgevoel een fac tor van grote waarde zijn in moeilijke momenten, hetgeen ir. Spies aan de hand van een voorbeeld toelichtte. Spreker be sloot zijn woorden met het overbrengen van de gelukwensen van directeur ir. P. van Delden en het overhandigen van het vererend getuigschrift en gedenkbord der Maatschappij. Zeeman en technicus Hoofdingenieur A. Drijver, directeur van de nieuwbouw, trok een parallel tussen de eigenschappen van een zeeman de jubi laris stamt uit een geslacht van zeelieden en die van de heer Prins, en kwam tot een omschrijving van de eigenschappen van de jubilaris: eerlijk, betrouwbaar, zijn plaats wetende, nauwkeurig en met een groot uithoudingsvermogen. Spreker ge waagde van zijn diep respect, dat hij voor de jubilaris heeft gekregen tijdens de mon tage van Breedband, een werk, dat in hoog tempo en volgens een strak tijdschema moest geschieden. Hoofdingenieur J. van der Woude, chef der Noordfabrieken, voerde namens deze fabrieken het woord. Ook hij wees op de schitterende carrière van de jubilaris, die zich tot lid van de technische staf van het bedrijf wist op te werken. In de vereniging van Bedrijfs- ingenieur en Nieuwbouwman is de jubila ris een unicum. Vervolgens wendde spreker zich tot me vrouw Prins, en betrok ook haar, evenals alle sprekers hadden gedaan, in de hulde. Hoofdingenieur C. M. R. van Eversdijk Smulders, chef van de electrotechnische afdeling, noemde de jubilaris een knap constructeur, een flink uitvoerder en een goed bedrijfsleider. De chef van de electrotechnische Zuid- fabrieken, ingenieur I. van Ees, richtte zich in zijn hartelijke speech niet alleen tot zijn feestvierende collega, doch ook tot de jon geren in de zaal. Hij stelde hen de jubi laris tot voorbeeld van hetgeen door hard werk en studie te bereiken valt. „Het is bij ons bedrijf nog steeds mogelijk om een staffunctie te bereiken door hard werken en grondige studie", zo zeide de heer Van Ees. Op het podium was het model van een electrisch apparaat opgesteld, en dit zou een rol spelen in de speech van de heer J. H. van Randtwijk, bedr. assistent E.T.A. Tijdens het begin van zijn toespraak na mens degenen met wie de heer Prins dage lijks samenwerkt, draaide de machine om echter opeens met een knal te stoppen. „Storing". Successievelijk werden in een kostelijke parodie de heren W. Karrenbelt, opzichter, H. K. Klaver, chef E.T.B. Noord, H. J. Roos, Bedr. Assistent E.T.A. en de heer J. B. Vollaerts, electromonteur, voor het voetlicht geroepen om de „storing" op te heffen. De gehele schets was een persi flage op hetgeen in werkelijkheid gebeurt en culmineerde in de aanbieding van het jubileumgeschenk door de heer Van Randt wijk: een mooie huiskamerlamp. Ir. A. Schetters besloot de gezellige och tend met de aanbieding aan mevrouw Prins van een gravure van de Breesaap in vroeger tijden. De Heemskerkse sportvereniging A.D.O. houdt Donderdag 3 December in het KSA- gebouw haar tweede contactavond in dit seizoen voor leden en donateurs. Dinsdagmorgen is in het kantoor van de Rijkswaterstaat aan de De Wetstraat in IJmuiden de heer H. de Bruin, die veertig jaren in dienst is bij de Waterstaat, offi cieel gehuldigd door superieuren en colle ga's. Havenmeester G. A. Man memoreerde de staat van dienst van de jubilaris, die op 30 April reeds van regeringswege in de vorm van een ordeteken erkentelijkheid had mogen boeken. Spreker overhandigde het gebruikelijke geschenk onder couvert en bood mevrouw De Bruin bloemen aan. Sluismeester G. Meyer sprak hierna zijn officiële gelukwens uit en daarna voerde de heer J. v. d. Stel namens de collega's het woord. Hij deed zijn wensen vergezeld gaan van het aanbieden van een vulpen set. Hulpsluismeester G. v. d. Wildt overhan digde als stoffelijk blijk van waardering namens het gehele personeel een radio kastje en daarna heeft de jubilaris in vlotte bewoordingen zijn dank geuit. Het feest was daarmee echter pas begon nen, want de gehele dag is het een ware invasie geweest in den huize Bruin en hiermee is het bewijs geleverd dat men deze vriendelijke havenwachter allerwege een goed hart toedraagt. Gistermiddag heeft een onbekend geel vliegtuig, dat omstreeks vier uur boven IJmuiden verscheen, een aantal stunts boven de bebouwde kom uitgehaald, die menigeen de haren te berge deed rijzen. De geschatte hoogte was dertig meter en wij vragen ons af of dergelijk onverant woordelijk „stunten" boven de bebouwde kom met toestemming der autoriteiten ge schiedt. Het toestel kwam vermoedelijk van de Rijksluchtvaartschool. Ook het vogelleven heeft in de streek Kennemerland te lijden onder de gestaag uitbreidende industrie. Dit bracht Dinsdag avond de heer E. J. Kortenoever, tech nisch opzichter der provinciale duinen, ter sprake tijdens een bijeenkomst van de Tuinbouwstudicclubs. Door het lage waterpeil is er o.a. gebrek Maandagmorgen werd in de Binnen haven van Hoogovens ijzer verladen door middel van bakken, die met behulp van een driesprong werden gehesen. Doordat plotseling werd gehesen schoten twee van de drie haken los, die de havenarbeider J. B. uit Heemskerk troffen. Hij liep een wond aan de linker slaap op en moest met een hersenschudding naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk worden overge bracht. In Walserij-West waren in een van de plakovens enige plakken op elkaar gescho ven, die men in de nacht van Maandag op Dinsdag trachtte los te wrikken met een ijzer. Doordat de plakken plotseling vrij kwamen en met het volle gewicht op het ijzer terechtkwamen, dompte dit. Hierdoor werden de reserve-ovenman J. v. d. V. uit Haarlem en de veiligheidsman M. C. v. d. V. uit Limmen aan het hoofd getroffen. De eerste liep een hoofdwond op, de tweede verschillende ernstige hoofdwonden en een shock. Zij zijn in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Voor een geboeid gehoor van Velsense dierenbeschermers er hadden beter evenzovele „vijanden" van het dier kunnen zitten heeft de heer K. Visser, hoofd inspecteur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren op uitnodiging van de afdeling Velsen gisteravond in het Cultureel Centrum een verhaal afgestoken over de verschillende misstanden, die er nog altijd in onze maatschappij bestaan ten aanzien van de behandeling van het dier. Ingeleid door de voorzitter der afdeling Velsen, de heer H. J. van de Wall, die zich terloops liet ontvallen, dat er een paar nes ten jonge honden te „vergeven" zijn in het Kerbert-asyl, ging de heer Visser uit van de stelling, dat er nog altijd „iets" moet gebeuren ten gunste van het dier. Deze op merking werd door een met het vrouwtje meegekomen hond in de zaal met een hart grondige nies beantwoord en door dit be wijs van instemming gesterkt, vertelde de heer Visser voorts, dat er dagelijks vijf veemarkten in ons land Worden gehouden, waar vaak de meest ellendige misstanden voorkomen. Om nog maar te zwijgen van wat er gebeurt bij het transport van drie millioen varkens en twee millioen run deren per jaar, overgeleverd aan mensen, die bij hun welzijn niet het minste belang hebben. Mensen, die er maar op los slaan. En dan is het de Dierenbescherming, die in de meeste gevallen handelend kan op treden. Dat er in Nederland grove misstanden bestaan in vele abattoirs, waar de elec trische bedwelming van hét slachtvee heel dikwijls geen bedwelming is, zodat de die ren aan het eind van de naar hun dood lei dende Jacobsladder meermalen weer bijko men, naar beneden rollen of zich uit de voeten trachten te maken, kon hij uit eigen ervaring met bewijzen staven en het leek dan ook geen overbodige luxe, dat hier van regeringswege paal en perk aan gesteld wordt. De misstanden ten plattelande zijn even eens vele en velerlei de plaatselijke vei"- ordeningen op de waakhonden hebben hier gelukkig al veel ten goede doen keren en hopelijk kan nog dit jaar een Dierenwet de overheid een scherp wapen in handen geven om op te treden tegen excessen. Dit alles zal echter door de bevolking gedragen en gesteund moeten worden, wil het effect hebben, meende de heer Visser, die dan ook een ieder opwekte de ver eniging te steunen bij haar onvermoeibaar streven, het lot der dieren te verbeteren. Een serie films van eigen maaksel heeft deze woorden treffend geïllustreerd. Om te beginnen bij het pluimvee: de rolprent over de vaak aan het misdadige grenzende behandelingsmethoden van mest- en slachtdieren zowel op de markten als el ders zullen velen in de zaal hebben doen huiveren, het optreden van politie en Die renbescherming-inspectie kon daarentegen tot dankbaarheid stemmen. De heer Visser kon niet nalaten zijn be toog met een aantal straffe voorbeelden te tooien: zo. gaan er elke week ettelijke wa gons met kippen naar Italië en als het zo mers warm is, moeten de achtduizend die ren, die per wagon „gestouwd" worden, aan de grens tussen Zwitserland en Italië soms vijf uur in de brandende zon wach ten, waardoor meermalen tweeduizend stuks pluimvee een verschrikkelijke dood sterven. Met een scherp oog voor het welzijn van het dier lichtte explicateur Visser het werk van cameraman Visser toe: die kleurenfilm bijvoorbeeld over het vogelleven was niet alleen een pleidooi voor het dier, maar tevens een geslaagde documentaire over de schoonheid in de natuur en ook de an dere onderdelen van dit „levend land schap" kregen de volle waardering van het publiek, dat in de voorzitter een goede tolk vond om de heer Visser na aloop een welgemeend woord van hulde mee te ge ven. Wij vernamen, dat er zich inmiddels voor de nieuwe Jeugdgroep van de afdeling Velsen reeds een groot aantal jongeren hebben gemeld, zodat men binnenkort aan de slag hoopt te gaan. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 13 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Het was Dinsdagmiddag na schooltijd in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een pracht van een Sint Nicolaasfeest voor de jeugd van vijf tot veertien jaar van de buurtvereniging „Wa tervliet". Een feest, dat goed was voorbe reid en waarvan de kinderen naar harte lust hebben genoten, vooral nadat de oude bisschop en zijn knecht enkele kinderen hadden onderhouden over hun al of minder goede gedragingen. Dit onderhoud illus treerde een zekere paedagogie van de Sint, die op eenvoudige wijze zelfs de oudste kinderen wist te winnen. Het was niet te verwonderen, dat voorzitter Joh. Klein de gasten voor dit bezoek hartelijk dankte en als aandenken wederkerig een geschenk aanbood. De poppenkast liet de jeugd meegenieten van een hartelijk verhaal en met verwon dering is gekeken naar acrobatische toeren op een fiets. Ons Willielmina De schrijver van het verhaal over de intocht van Sinter klaas in IJmuiden heeft een week lang wenend in een hoekje gezeten bij een lege schoen, want ai mij, hij ver gat in zijn bloeiend verslag te melden, dat de muzikanten van „Wilhelmina" de stoet openden. Hij zou alle lieden, die de gal is overgelopen en die weeklagende ingezonden stukken-op-poten fabriceer den een verhaal kunnen doen, hoe het wel gekomen is, maar blijft liever met as op het hoofd zitten in dat hoekje, tot een iegelijk hem vergeven heeft. Want Willielmina was er wis en drie, met tamboers en corps en dank zij Wilhel mina is het allemaal zo mooi geworden, die middag in IJmuiden. Na een driewerf foei, alsnog een driewerf „braaf zo". Sinterklaas-vaak Heel Amsterdam heeft er Zondag van staan kijken. Een autobus van een IJmuidense busonderneming gleed door de straten en voerde een veertig tal supporters van een van onze Velsense voetbalclubs huiswaarts. De monden van een ieder gingen echter wijd open, van de supporters voor het aanheffen van schone stoomboot en maan-door-de- boomliederen en van de Am sterdammers, omdat er achter ieder venstertje in die bus een goedlachse goedheilgman huis de. Met een mijter, een echte Sinterklaas waardig, en een op kin en bovenlip geplakte prop baardharen, zaten daar veertig Sint Nicolazen minzaam wui vend Amsterdam in te kijken. De chauffeur incluis! Ballon uit Torgau U weet nog wel van die bal- ionnenoplating aan de Kenne- merlaan. Welnu, laat de kleine Willy van der Meer uit de Na- pierstraat dertien nu Dinsdag nog een dikke brief uit Duits land thuis bezorgd krijgen! Meneer R. Potyka uit Torgau aan de Elbe had de twee bal lonnen met de kaartjes van Willy op zijn tocht door een natuurreservaat met bevers op de Oostelijke Elbe-oever gevonden. Willy kreeg een hartelijke brief thuis Klei ner Unbekannter stond er bo ven, en of ze eens wilde terug schrijven, waar de ballon van de winnaar was terecht geko men. Herr Potyka vond het echt jammer de Kennemer- laan-ballonnen nu pas te heb ben gevonden, want wie weet, was Willy daardoor een prijs misgelopen. Zo ja, dan moest de kleine IJmuidense het maar beschouwen als een cadeautje voor de Kerstdagen. LAMPENIER aan voldoende drinkwater en om hieraan tegemoet te komen zijn er ruim 200 drink bakken in de duinen gezet. Hier wordt een dankbaar gebruik van gemaakt door de vogels, de konijnen, hermelijnen, kort om door de hele levende have der duinen. De heer Kortenoever heeft voorts andiere interessante dingen verteld over het vogel leven. Hoe ver de vogels gaan op de jaar lijkse trek wijst de controle der ringen uit: een blauwpaapje werd vorig jaar in de Heemskerkse duinen geringd en in een oase in Tunis gevangen. De lichtbeelden die hierbij vertoond werden, waren eveneens zeer belangwek kend. De voorzitter, de heer R. Muyen, heeft in zijn slotwoord dank gebracht aan de .heer Kortenoever voor deze leerzame lezing. Voor het puntenstelsel verkreeg een drietal inzendingen van de heer A. de Rui- Daar de D.C.IJ.-ers in hun afgebroken wedstrijd tegen D.C.G. een vijftal hang- partijen hebben, is er voor een vlot ver loop der competitie met een 11-9 overwin ning genoegen genomen. Als de strijd was voortgezet had D.C.IJ. zeker een 14-6 overwinning kunnen behalen, doch nu de D.C.IJ.-ers een zeer belangrijke voor sprong met bordpunten hebben op haar ernstigste concurrent de landskampioene Gezellig Samenzijn kan IJmuiden zich dit compromis veroorloven. Nog enkele wedstrijden die wegens het late uur zijn gestaakt, zijn voortgezet. De uitslagen luidden: D.S.T.O. won met 11-9 van O.D.V. Zaandam speelde met Weesp gelijk 10- 10. De stand na de 8e ronde luidt: 1. IJmuiden 9 8 1 0 17 2. Gezellig Samenzijn 8 7 1 0 15 3. Jozeph Blankenaar 8 7 0 1 14 4. D.C.G. 9 4 2 3 10 5. Zaandam 8 4 1 3 9 6. Haarlemse damclub 8 3 2 3 8 7. D.S.T.O. 8 3 2 3 8 8. Weesp 8 1 3 4 5 9. O.D.V. 8 1 2 5 4 10. C.D.A. 8 1 2 5 4 11. Wormerveer 8 1 6 6 3 12. Oosterkwartier 8 0 1 7 1 Negende ronde Gezellig Samenzijn ontmoet O.D.V. en zal moeten winnen om haar kampioens kansen te behouden. Jozeph Blankenaar die nog een theoretische kans heeft, wint thuis vast van de Haarlemse damclub. Voor de onderste plaats is de ontmoeting in de laatste ronde tegen Wormerveer van be lang voor het Haarlemse Oosterkwartier. Deze week krijgen Oosterkwartier van Weesp en Wormerveer van C.D.A. hoogst waarschijnlijk klop. Op 7 December ontmoet Gezellig Samen zijn Jozeph Blankenaar. Deze wedstrijd moet door Gezellig Samenzijn worden ge wonnen, wil de club van Keiler gelijk met IJmuiden de competitie beëindigen. Want de kopgroep Jozeph Blankenaar, IJmuiden en Gezellig Samenzijn wint wel deze nog resterende twee wedstrijden. D.C.IJ. ont moet nog Weesp en Zaandam uit. Bii gelijke aankomst zal een beslissings wedstrijd te Haarlem worden gespeeld. In dien het 10-10 gelijk spel wordt, moet op nieuw worden gespeeld. Dan heeft D.C.IJ. door haar beter bordgemiddelde aan een gelijk spel voldoende om zich in de lande lijke eindstrijd te plaatsen. In Januari van dit jaar konden wij be richten, dat er een bedrijfsvergunning voor een nieuwe vismeelfabriek op Urk was afgegeven ten name van de heer Tim mermans te Goes. Informaties omtrent de voortgang van dit project wezen uit, dat de affaire op dit moment stuit op de ga rantieprijsbepalingen, die de ondernemer van de toekomstige leveranciers verlangt. (Verkort weergegeven) Westlaan nummer vijf. In Santpoort staat een huis, en wel op Westlaan no. 5. Dit is geen kwestie van woningnood of zo, dit is een zaak van een hele straat! Een zaak, die al jarenlang schreeuwt om vol doening. Nu, in verband met de uitspraak van de Tweede Kamer om over te gaan tot het opruimen van oude- en krotwoningen, ne men de omwonenden de vrijheid, om de aandacht te vestigen op voornoemd per ceel. Enige jaren geleden toch is dit perceel door de gemeente aangekocht (om te wor den afgebroken). Nu echter is dit perceel met zijn vele gebreken, er is o.a. geen be hoorlijk drinkwater, verhuurd. Bovendien is het herhaalde malen voor gekomen, dat de auto's uit de daarnaast gelegen garage geen ruimte hadden om te keren en tegen de voorgevels van de aan de overzijde van de straat gelegen huizen opbotsten. Wij vragen nu de vroede vaderen: „wat is de bedoeling? Wordt dit „huis" op de monumentenlijst geplaatst, met het onge twijfeld loffelijke idee van een inrij-verbod voor beide richtingen, ófwordt dit huis ter zijner tijd afgebroken". Is dit laatste het geval, dan roepen wij u sme kend toe „haast u", opdat spoedig mag aanbreken de avond, waarop wij ons met een gerust gemoed naar de legerstede kun nen begeven, zonder het gevoel 's morgens wel eens op straat wakker te kunnen worden. De bewoners van de Westlaan, H. F. SPANJAART J. KLEIJN CHR. DUIJN TH. BöHM J. A. NEDERKOORN C. M. ALDERS Naschrift van de redactie. Wij vernamen dat het perceel inderdaad door de gemeente is aangekocht. De be woners zijn aangeschreven om een ander huis te bemachtigen via het Huisvestings bureau.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7