Frans antwoord aan Vietminh: „Kom met officieel voorstel" Grote officiële staking in Britse industrie Weerbericht Dulles Laniel en Bidault krijgen zo troefkaart mee naar Bermuda Eisenhower geeft McCarthy een tikje op de vingers Haarlems Dagblad Parlement van Boeganda eist zijn vorst terug Twee millioen arbeiders legden het werk neer; zal de regering ingrijpen Conservatieve actie inzake Suez-kwestie Perzië wil betrekkingen met Engeland hervatten Het woord is aan Chauffeur na botsing levend verbrand Trein vermorzelt auto op overweg 6Se JAARGANG No 1-25 DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 278 Sovjet-Unie wil olie verkopen Nieuw probleem voor Churchill Nieuwe Russische ambassadeur in China Kerkvervolging in Spanje Krantenstaking in New York duurt voort Dean waarschuwt Noordelijken Koning Haakon in Mei naar Nederland? Gebrek aan drinkwater op Noord-Beveland Vreselijk ongeluk bij Ypenburg Twee ernstig gewonden Weerrapport ,s s f« Is §3 IÉ Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET BLIJFT uitermate moeilijk, de be toogtrant en tal van de verklaringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles te begrijpen en te waarderen. Dat, zoals herhaaldelijk geble ken is, ook vele Amerikanen in deze moei lijkheid verkeren kan slechts als een schrale troost gelden. Nu is Dinsdag de minister,op een persconferentie te Washing ton, weer aan de slag geweest. Natuurlijk werd hem veel gevraagd over de Russische nota, waarin bereidwilligheid tot het hou den van een conferentie-van-Vier tot uiting is gekomen. Op een vraag, of de Sovjet- Unie om opheldering gevraagd zou worden ten aanzien van sommige punten, ant woordde hij: „De Russische nota is tame lijk duidelijk. Er is weliswaar geen datum in voorgesteld en de plaats van bijeenkomst, Berlijn, is een verdeelde stad. Wenen zou misschien een geschikte plaats zijn, of schoon ook Wenen verdeeld is." Het is nor maal dat een regering, welke dan ook, die zich tot een conferentie bereid verklaart, de datum onvermeld laat als een punt voor nader overleg. Dit is geen onduidelijkheid in een nota. Het is evenmin ongebruikelijk dat zij een plaats van bijeenkomst oppert. Ook dat heeft met onduidelijkheid in een nota niets te maken. Maar als men dan bezwaar heeft tegen die geopperde plaats omdat zij verdeeld is dat wil zeggen: in zönesv verdeeld, die door verschillende mogendheden bezet zijn en men voegt daaraan toe dat een andere stad misschien een geschikte plaats zou zijn, ofschoon die ook verdeeld is, dan wordt men zelf on duidelijk. Wat houdt dit nu eigenlijk in? Minister Dulles moet toch beseffen dat als hij vragen over een dergelijk onderwerp beantwoordt, betreffende een zaak dus die sinds jaren de gehele wereld bezighoudt en waarbij haar toekomst op het spel staat, hij zich niet tot veertig of vijftig aanwezi gen richt maar tot de gehele wereld. Wat baten haar zulke doelloze vaagheden? De minister heeft op sommige onder delen van de Russische nota het woord „onaanvaardbaar" toegepast. Hij heeft ze niet gepreciseerd, maar voorbeelden ge noemd. Een voorbeeld is, volgens hem, de rol die de Sovjet-Unie aan communistisch China heeft toegedacht. Maar in de nota staat dat de Sovjet-Unie tijdens de confe- rentie-van-Vier zal voorstellen, om later een conferentie-van-Vijf te houden met communistisch China erbij. Dat is dus al leen de aankondiging van een voorstel. Ts de mogelijkheid uitgesloten dat men tijdens een conferentie-van-Vier, tengevolge van het daar besprokene, het toch wel verstan dig zou kunnen vinden dat maar te beproe ven? Andere vraag: is het bij voorbaat on aanvaardbaar, dat er een voorstel zal wor den gedaan? Men komt tot deze critiek niet omdat men zelf vertrouwend is ten aanzien van de Russen, want dat zijn wij in Europa evenmin, maar omdat men verlangt naar een contact dat misschien tot meer ver trouwen en daardoor wellicht tot opheffing van het oorlogsgevaar zal kunnen leiden. Kan men het met meer voorbehoud uit drukken? Geen optimisme? Goed, geen optimisme dan. Maar men kan het toch proberen, men kan het toch onderzoeken! Minister Dulles voelt er blijkbaar niet voor. Hij weigert mede te delen of de ver klaring van zijn Britse ambtgenoot Eden, pas in het Lagerhuis afgelegd dat naar zijn mening de Verenigde Staten bereid zouden zijn een conferentie van Vier bij te wonen juist is. Hij waagt zich niet graag aan voorspellingen. Hij beschouwt de Rus sische bereidheid om deel te nemen als „een tastbare diplomatieke en morele over winning van het Westen" en hij besluit zijn mededelingen met dit merkwaardige woord: „wij zullen trachten niet arrogant te zijn." Dit soort verklaringen lijkt wel buiten gemeen ongeschikt om een conferentie te bespreken, voor te bereiden en tenslotte te houden, waarop men met de wederpartij tot een zekere mate van overeenkomst in de geest van „leven en laten leven" wil komen. Want dat is toch het doel van zulke besprekingen. Als men gaat onderhande len, met wie dan ook, is het zeker niet de goede tactiek de wederpartij bij voorbaat zoveel mogelijk te irriteren. Wat heeft het voor nut, telkens weer te beginnen over een tastbare morele en diplomatieke over winning van het Westen, die uit het zen den van die nota zou blijken met de bijvoeging nota bene, dat sommige punten in de nota onaanvaardbaar zijn? En wat is de zin van de mededeling: „wij zullen trachten niet arrogant te zijn." Is het no dig, verstandig, zakelijk, welovcrlegd, di plomatiek om zelfs maar te denken aan de mogelijkheid arrogant te zijn en die in het openbaar te vermelden, als men zulk een grote verantwoordelijkheid draagt als mi nister Foster Dulles? Men kan zich met een zucht telkens weer afvragen en dat doet zonder twijfel menigeen of de mens uit zijn oorlogsrampen, in steeds ge weldiger omvang losgebroken door zijn eigen toedoen niets heeft geleerd. Of hij geen zakelijker, rustiger, menskundiger beleid heeft kunnen ontdekken om de vrede te bewaren die hij gaarne bewaren wil. Er zijn zeker ministers die meer blijk van zulk inzicht hebben gegeven dan mi nister Foster Dulles, wiens verklaringen men niet kan lezen zonder een diepe zucht. Laat ons hopen dat het inzicht van andere deelnemers aan de conferentie van Ber muda een betere, beleidvoller sfeer zal scheppen om de onderhandeling te berei ken die misschien kansen biedt. R. P. WENEN, (AFP) Voor het eerst sedert 1945 hebben de Russen, die het Oostenrijk se olieveld van Zistersdorf exploiteren, aan de Oostenrijkse regering te kennen gege ven, dat zij bereid zijn haar tegen beta ling zoveel olie te leveren ajs zij verlangt voor binnenlands verbruik of voor export. Dit aanbod schijnt in overeenstemming te zijn met de massale verkopen van olie tegen dumpingprijzen, die de laatste tijd door de Sovjet-Unie aan Westelijke landen zijn gedaan of voorgesteld. Volgens waar nemers zou de reden van deze dumping zijn, dat het Sovjet-blok na het staken van de vijandelijkheden op Korea niet over vol doende opslaggelegenheid beschikt. Glimlachend stapt Prinses Margaret uit de auto, die haar naar de tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging van Portret schilders in de Pvoyal Institute Galleries te Londen heeft gebracht. KAMPALA (Reuter). Het inheemse parlement van Boeganda, een provincie van Oeganda, heeft besloten, de Britse regering te verzoeken om terugzending van koning Moetesa de tweede, de dezer dagen afge zette vorst van Boeganda, naar zijn land. Het parlement besloot voorts een delega tie naar Engeland te zenden, die het stand punt van de bevolking van Boeganda moet uiteen zetten. LONDEN (Reuter-AFP). De Labour Party heeft Woensdag in het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend betreffende de koloniale politiek in Afrika van de re gering De motie werd in het Lagerhuis inge diend tijdens een debat over de verban ning van de Koning van Boeganda. Zij was een uitdrukking van de stijgende on tevredenheid van de Labour Party over het koloniale beleid in Afrika. Even latei- besloot de fractie echter de motie weer in te trekken in de hoop dat de regering als nog de zaak in het reine zal brengen. PARIJS (Reuter). Het Franse kabinet heeft Woensdag verklaard, dat het elk langs officiële weg ingediend voorstel voor een wapenstilstand in Indo-China zal bestu deren. De verklaring was het officiële ant woord van de regering op de suggestie van de Indo-Chinese communistische leider Ho Tsji Minh, dat Frankrijk voorstellen zou doen om een einde te maken aan het con flict. Ho Tsji Minh deed dit voorstel in een de vorige week in een Zweeds dagblad ge publiceerd interview. Het door het kabinet uitgegeven commu niqué verklaarde, dat de regering bij twee gelegenheden in het parlement haar stand punt heeft bekendgemaakt met betrekking tot het probleem van het staken der vijan delijkheden in Indo-China. Het staat de Vietminh vrij, zijn eigen standpunt bekend te maken langs officiële kanalen. In over eenstemming met de verbonden staten, leden van de Franse Unie, zal dat stand punt bestudeerd worden met het voorne men alles te doen om een blijvende vrede te bewerkstelligen, die de onafhankelijk heid van de verbonden staten verzekert, zowel als de vrijheid en- de veiligheid van hun burgers". In Saigon werd weinig geloof gehecht aan wapenstilstandsonderhandelingen gende vier mogendhedenconferentie te be palen". Churchill gearriveerd De Britse premier, Sir Winston Churchill is Woensdagavond op het vliegveld van Kindley nabij Hamilton (Bermuda) aange komen voor de conferentie met president Eisenhower en premier Laniel van Frank rijk. A.F.P. verneemt, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de op de Bermuda-eilanden ver gaderende staatslieden der Westelijke Grote Drie voor het einde der bijeenkomst het Westelijke antwoord op de Sovjet-Russi sche nota van 26 November, waarin de Russische regering verklaarde in te stem men met besprekingen door de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, aan het Kremlin zullen laten overhandigen. Hiertoe zou zijn besloten tijdens de diplo matieke besprekingen, welke aan de con ferentie zijn vooraf gegaan. Een der overwegingen, die tot dit besluit zouden hebben geleid, zou zijn geweest de wens om de volkomen onderlinge overeen stemming tussen de Westelijke Gi'ote Drie te onderstrepen. En het zou voorts vooral de wens van Churchill zijn geweest te laten uitkomen, dat de besprekingen op de Ber muda-eilanden zich niet slechts tot theore tische gedachtenwisselingen zouden be perken. Indo-China als gevolg van het jongste vredesaanbod van Ho Tsji Minh. Officieren, verbonden aan het opperbevel in Hanoi, verklaarden dat het het verkeer de ogenblik is om onderhandelingen met de Vietminh te overwegen, daar de Frans- Vietnamese strijdkrachten thans het initia tief in de strijd veroverd hebben en er op vertrouwden dat Ho Tsji Minh in de lente in een slechte onderhandelingspositie zal verkeren. Nationalistische politici in Noord- en Zuid-Vietnam vonden dat Frankrijk zich met een mogelijkheid kan losmaken van zijn beloften aan de regeringen van de drie verbonden Indo-Chinese staten en zonder hen onderhandelen met Ho Tsji Minh zoals deze blijkbaar wenst. Het Franse kabinet kwam bijeen, een paar uren voor premier Laniel met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Bidault, naar Bermuda vertrok, waar ook Indo- China zal worden besproken. Naar in een communiqué werd medegedeeld, „stelt de Franse delegatie zich voor, de bijeenkomst op Bermuda te gebruiken om tezamen met de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland de bewoordingen te bestuderen van het antwoord, dat tot Moskou gericht moet worden teneinde de basis van de vol- WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft Woensdag senator Mc Carthy openlijk uitgedaagd door te ver klaren, dat „vrees voor ondermijnende ac tiviteit van communisten tegen onze re gering géén punt zal uitmaken bij de ver kiezingen in 1954". „Lang voor die tijd zal deze regering zulke vorderingen hebben !n gemaakt bij het opsporen van communisten volgens het door de minister van Justitie, Herbert Brownell, opgestelde veiligheids program, dat zij niet langer als een ern stige bedreiging kunnen worden be schouwd. Zoals u weet, zijn ongeveer 1500 personen, aan wier betrouwbaarheid wordt getwijfeld, al verwijderd. Een eerlijk, zorg vuldig en fatsoenlijk onderzoek, gevolgd door resolute correctiemaatregelen, is de enige doeltreffende manier om dit nood zakelijke werk op te knappen", aldus de president op zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat tegen de herfst van het volgend jaar het publiek, niet langer er voor bevreesd dat communisten in deze regering hun afbre kend werk doen, de doeltreffendheid zal prijzen, waarmee dit bestuur deze bedrei ging van de staatsveiligheid wegneemt". Eisenhower onderschreef volkomen de verklaring van minister Dulles, waarin deze Dinsdag had gezegd, dat de kern van de Amerikaanse buitenlandse politiek bloot staat aan ongerechtvaardigde critiek. In dit verband wees de president de eis van McCarthy van de hand, dat de V.S. Engeland dienen te dwingen, de handel in niet-strategische materialen jnet com munistisch China op te geven. De president was van oordeel dat, wanneer de V.S. an dere „Vrije volken" dwang gaan opleggen, dit meer het kenteken van ,.de imperialist" dan van „de leider" zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika de niet-commu- nistische landen helpt „omdat eenheid on der de vrije volken onze enige hoop is om staande te blijven tegenover de Sovjet- samenzwering in de gehele wereld, die ge- (Van onze correspondent in Londen) Gisteren heeft Engeland zijn eerste offi ciële staking sinds de oorlog beleefd. Het was het omvangrijkste industriële conflict sinds de algemene werkstaking van 1926. Het bestond uit een proteststaking van 24 uur in verband met afgewezen looneisen van 3.000.000 metaalbewerkers en arbeiders in de scheepsbouwindustrie, naar schatting bleven een kleine 2.000.000 arbeiders van het werk weg. Er waren ruim 4000 firma's bij deze staking betrokken. De economische schade, door één dag staken aangericht, wordt berekend op een bedrag van 10 tot 15 millioen pond. Volgens opgaven van de stakingsleiding is in Noord-Londen voor 100 pet; gestaakt. In de grote industrie centra varieerden de cijfers tussen de 80 en 100 pet. In sommige bedrijven legde echter slechts 15 pet. van het personeel het werk neer, terwijl in vele kleine ondernemingen helemaal niet werd gestaakt. De stakingsleiding was tevreden over het resultaat van de actie. Gestaakt werd in automobiel-, vliegtuig- en radio-fabrieken. Ook vele vrouwen staakten. Er was een aantal massa-demonstraties. In vele Lon- dense districten trokken optochten van stakers, waarbij ook vrouwen, door de straten. Bij Vickers, in Manchester, staakten 14.000 man. In Birmingham, Wolverhamp ton en andere industrie-steden in de Mid lands staakten 100.000 arbeiders, in Sout hampton waren 15.000 stakers, zodat de reparatie van de Queen Mary kwam stil te staan. Openbare diensten werden evenwel niet door de staking getroffen. Bussen, treinen, electrisehe centrales, gasfabrieken functio neerden normaal. Het technisch personeel van de Londense luchthaven hield zich eveneens van de staking afzijdig. Het stakingsparool werd gegeven door de federatie van scheepsbouwarbeiders en metaalbewerkers, waarbij 39 bonden zijn aangesloten. Een geëiste loonsverhoging van 15 pet. was door de werkgevers afge wezen. Communistische elementen lieten zich in deze, door de bonden uitgeroepen staking, sterker gelden dan in voorafge gane wilde stakingen elders. Van de 52 bestuursleden van de verenigde metaal bewerkers unie zijn er 17 communist. De omvang van de staking zal moeten aantonen hoe groot dc druk is,die van links wordt uitgeoefend op degenen, die niet voor staken voelen, omdat productie en export, waarvan voor de arbeiders alles afhangt, in gevaar worden gebracht. Psychologisch werd het voor velen moei lijk de op hen uitgeoefende druk te weer staan. Zoals steeds sluiten duizenden zich uit solidariteit bij een staking aan. Gnder de metaalbewerkers, tussen de verschil lende bonden en tussen de bestuursleden van die bonden onderling heerst overigens grote verdeeldheid over het nut van staken in het huidige tijdsgewricht. Deze demonstratieve staking was nog maar een generale repetitie voor de nieuw ste communistische uitvinding,de „guerilla- stakingen", die over het gehele land moe ten ontstaan, per stad, per district in be paalde bedrijfstakken of bij bepaalde firma's. Het ergste wat er nu dreigt is een bevel van de bonden tot weigering om overwerk of stukwerk te verrichten. Hierdoor zou de productie ernstig benadeeld worden en de kosten worden opgejaagd. Overwerk name lijk boven de 5-daagse werkweek, die als loonbasis geldt is een normaal onderdeel van de productie. De communisten zullen zeker alles in het werk stellen om het productieproces op deze manier te vertragen, téneinde de in dustrie te ontwrichten. In dat geval is het vrijwel zeker dat de regering zal moeten ingrijpen ook al omdat Engeland's econo mische situatie zo precair is. Wanneer Churchill volgende week uit Bermuda in Lenden is teruggekeerd, zal hij zich geplaatst vinden tegenover een hernieuwde actie van conservatieve zijde met betrekking tot het conflict over de Suez-kanaalzöne. Een groep van £7 parlementsleden, on der wie vele, die zich kanten tegen elke overeenkomst die de ontruiming van de Britse basis aldaar zou inhouden, is bij een gekomen om de positie te bespreken. Enige dissidente conservatieven hebben verklaard, dat zij bereid zijn, zelfs tegen hun eigen leiders te stemmen om een on bevredigende regeling van dit conflict te verhinderen. Toch gelooft men niet dat de groep als geheel haar tegenstand zover zal drijven dat zij de regering in gevaar zou brengen, of zelfs-het gezag van de regering zou bedreigen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Britse premier sir Winston Churchill per vliegtuig vertrokken naar de Bermuda-eilanden ter bijwoning van de conferentie van de Grote Drie. Telefoto. steund wordt door de militaire macht van de Sovjets". Om deze reden zullen de V.S. hun pro grams voor militaire en economische steun aan het buitenland voortzetten, ook al zul len er waarschijnlijk altijd meningsver schillen met de bondgenoten bestaan, al dus de president. Antwoord Senator McCarthy heeft onmiddellijk na de persconferentie van Eisenhower te kennen gegeven, dat hij zal antwoorden op de verklaring van de president. „Misschien zal ik morgen een verklaring afleggen", aldus de senator. LONDEN, (AFP) Radio-Teheran heeft bekendgemaakt, dat Perzië heeft be sloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland weer aan te knopen. Volgens radio-Teheran is een desbetreffend voor stel van de regering met algemene stem men door het parlement aangenomen. MOSKOU, (Reuter) Woensdag is te Moskou bekendgemaakt, dat Wassili Koes- netsov is ontheven van zijn functie van ambassadeur in China. Volgens de be kendmaking behoudt Koesnetsov zijn functie van onderminister van Buiten landse Zaken. Hij zal in Peking worden opgevolgd door Pavel Joedin. MADRID (Reuter). De politie te Madrid heeft Woensdag de Spaanse bap- tistische geestelijke, Don Francisco Fer nandez, bevolen, zijn kerk die behoort tot de Christelijke zending van Canada te sluiten. De organisatie heeft ongeveer 100 kleine kerken in Spanje, waarvan er al meer dan dertig gesloten zijn. De kerk van Fernandez was enige tijd geleden reeds door de politie gesloten om dat het gebouw niet geschikt zou zijn voor openbare bijeenkomsten, maar later stond de politie hem toe zijn kerkdiensten „op bescheiden voet" te hervatten NEW YORK (Reuter). De New Yorkse vakvereniging van clichémakers heeft Woensdag geweigerd haar staking, waar door de grote dagbladen van New York niet kunnen verschijnen, te beëindigen. De stakers verwierpen met 289 tegen 47 stemmen een verzoek van de voorzitter van hun vakvereniging om vier belangrijke geschilpunten aan arbitrage te onderwer pen. Ook de regering heeft de vakvereniging verzocht, de geschillen met zes New Yorkse uitgevers aan arbitrage of beslissing door een neutrale partij te onderwerpen. PANMOENDJOM, (Reuter) De Ame rikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft op de bespreking van heden de Noorde lijken in Panmoendjom meegedeeld, dat de politieke conferentie over Korea wel eens „voor onbepaalde tijd en misschien wel voor altijd" zou kunnen worden uitge steld, als zij er op blijven staan, dat Rus land de conferentie als neutraal land bij woont. Volgens het Oslose blad „Aftenposten" wordt verwacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een officieel bezoek aan Koningin Juliana zal brengen. (Om trent dit bezoek is in Den Haag officieel nog niet bekend. Red.) Uiteenzettingen voortgezet Zuid-Koreaanse officieren hebben Don derdag het geven van „uiteenzettingen" aan Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, voortgezet. Woensdag zijn aan dertig Zuid- Koreanen uiteenzettingen gegeven. Zij ble ven bij hun besluit. Sommige der voorgelichten waren spraak zaam en poogden de rollen om te di'aaien, door fe proberen hun vooxdichtei's er toe te krijgen zich aan communistische zijde te scharen. Een hunner maakte uitgebreide aantekeningen. Zo noteerde hij onder meer naam en adres van zijn voorlichter. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Sinclair Lewis: Zijn naam was George F. Babbitt en hij was bedreven in de kunst, huizen te verkopen voor meer geld dan de mensen konden missen. (Babbitt; 1922). Nu er in twee maanden geen regen ge vallen is, heerst op Noord-Beveland een exmstig gebrek aan leidingwater. Men moet met tankwagens rijden om de dorpen op het eiland van water te voorzien. Reeds vóór de ramp had Nooixl-Beveland in droogteperioden watergebrek, maar vooral na de ramp is in de geïnundeerde dorpen de watervooi-ziening zeer moeilijk doordat dxankputten en welbakken geheel verzilt zijn. In Kortgene, dat water krijgt van Zuid-Beveland via een plastic buis door de Zandki-eek, staat een groot reservoir. Iedere dag staat er een lange rij huisvrou wen, die water kopen tegen drie cent per emmer. Ook de landbouwers komen met tankwagens water halen. Voor de hoofdingang van het vliegveld Ypenbux'g aan de verkeersweg Den Haag- Rotterdam, is vanmoi'gen een zeer exmstig ongeluk gehemd. Een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag stak ter plaatse de weg over om het vlieg veld op te rijden, toen uit de richting Rot terdam met grote snelheid een andere vrachtwagen naderde. De bestuurder van deze laatste wagen, de 23-jarige J. van der P., uit Rotterdam, die met een veer tienjarige jongen in de cabine zat, kon niet meer remmen of uitwijken. Met een verschrikkelijke klap werd de eerste auto in de rechterflank, juist op de plaats waar zich de benzinetank bevindt, getroffen en naast de ingang van het vlieg veld tegen de muur gesmakt. De uit de ge scheurde tank stromende benzine vloog in brand. De chauffeur, de 57-jarige J. B. uit Den Haag, werd ernstig gewond doordat de stuurkolom hem in de maagstreek drong. Met zijn laatste krachten wist hij zich uit de cabine, waar metershoge vlam men opsloegen, te bevrijden, doch onmid dellijk daarop overleed hij. Onherkenbaar verbrand werd hij door omstanders uit de vuurzee gesleept. Op de onbewaakte overweg tussen Voor burg en Gouda onder Nootdorp is vanmor gen een jeep met personeel van de Neder landse Aardolie Maatschappij tegen de trein die 7.51 uit Voorburg in de richting Utrecht was vertrokken, gebotst en geheel vernield. Van de drie inzittenden werden twee personen ernstig gewond, terwijl de derde persoon een zenuwshock kreeg. Het ongeluk is geschied op de beruchte onbewaakte overweg aan de 's-Gravenweg te Nootdorp, waar ook in November 1950 een ernstig ongeluk is geschied. Toen werd een aan een puzzlerit deelnemende auto eveneens door een trein aangereden, waar door vier personen de dood vonden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M ■o-w •a-g d~ cm it 6-1- ZS Helsinki zwaar bew. W 3 5 0 Oslo nevel Z 5 10 0 Stockholm geheel bew. WZW 8 11 0 Kopenhagen nevel ZW 8 8 0 Londen half bew. O 2 11 0 Amstei-dam licht bew ZZO 5 8 0 Brussel zwaar bew. Z 7 10 0 Parijs zwaar bew. ZO 3 9 0 Bordeaux half bew. Z 4 12 0 Grenoble half bew. NO 5 6 0 Nice zwaar bew. ZZO 9 14 0 Warschau nevel ZZW 2 0 0 Berlijn nevel ZZW 2 6 0 Frankfort mist windstil 4 0 Miinchen licht bew. ZW 2 -2 0 Zürich mist windstil -2 0.3 Genève mist windstil 1 0 Locarno zwaar bew. O 2 2 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck onbewolkt windstil -4 0 Rome onbewolkt windstil 6 0 Neerslag laatste 24 uur. J0300DCOO-XVV xr>rxxXXX)COOCOC3COCOrxVXXXXX>OClCOOOOOOOCCOC<X AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. 4 December Zon op 8.29 uur, onder 16.31 uur. Maan op 6.40 uur. onder 14.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 December Hoog water: 1.33 en 13.55 uur. Laag water: 9.24 en 21.37 uur. Vrijdag 4 December Hoog water: 2-18 en 14.31 uur. Laag water: 10.11 en 2ftï9 uur. XOXCOiCA*

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1